Verstopte neus ms Leidse taxichauffeurs zijn verontwaardigd „Ziekenhuisvervoer bron van kwaad Fitms van dese week in Leiden Vadim wist sfeer van Kasteel in Zweden" treffend te schetsen Persoonlijk leven in V.S. in gevaar door afluister-apparaten Wijziging bushalten in centrum Leiden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 januari 1965 Tweede blad no. 31478 Twee indrukwekkende figuren: Burton contra O'Toole LUXOR In de Imposante, historische kleurenfilm ..Becket", naar het beroemde gelijknamige toneelstuk van Jean Anouilh, vormèn de talrijke wederwaardigheden van deze, nu bijna 800 jaar geleden vermoorde Aartsbisschop van Canterbury en Hendrik II van Engeland, als voornaamste personages de hoofdschotel. Zij vinden in resp, Richard Burton en Peter O'Toole al even indruk wekkende vertolkers. Richard Burton als Thomas Becket en Peter O'Toole in de rol van Hendrik II. ling met zijn zwakke Koning een ware beproeving geweest moet zijn. Evenals voor die Koning zelf, die de eigen eer als hoogste goed stelde. Burton en O'Toole zijn twee voor hun rollen bij uitstek aangewezen acteurs, wier fascinerende verschij ningen deze machtige en magistraal geënsceneerde film opheffen naar een ongewoon hoog niveau. KAMERS TE HUUR" Weer in Leiden STUDIO Shirley Maclaine en Jack Lemmon die men onlangs te- kon zien in „Irtna la douce", tevoren al partners geweest in een andere film van Billy Wilder: ,.The appartment". Het is alweer bijna vijf jaar geleden, dat deze film, die in Nederland de weinig zeggende titel .Kamers te huur" meekreeg, in Hollywood werd voltooid. Het is ook alweer enige jaren geleden, dat deze rolprent in Leiden draaide. Het duo Shirley Maclaine-Jack Lemmon is niet het enige, dat de succesvolle „Irma la douce" doet denken. Ook in „Kamers te huur" wordt gekaart. Weer is Shirley wat triest meisje, dat keer zelfmoord tracht te plegen. Maar weer is Jack Lemmon verliefd op haar en kan hij het ergste komen. Jack is een eenvoudige kantoor klerk, die beschikt over een goed geoutilleerde kamer. Zijn ohefs ma ken hier om de beurt gebruik van voor hun amoureuze pleziertjes. In ruil daarvoor volgen voor Jack van tijd tot tijd promoties. Als de kan toorklerk echter verliefd wordt op 't vriendinnetje van zijn directeur, gaat het natuurlijk mis. Iedereen weet al halverwege de film, hoe het zal af lopen. Iedereen tenminste, behalve Shirley en de niet al te snuggere Jack. Maar dat moet wel, anders had Billy Wilder niet meer dan ander half uur kunnen volmaken. Waarom geen coördinatie ZjJ waren de meest dominerende figuren uit Engeland van hun tijd: het conflict op leven en dood tussen de Koning en zjjn Aartsbisschop het centrale punt in de kronieken van de eeuw, waarin zjj leefden, Twee mannen, wier vriendschap aanvankelijk in de hoogste mate toegewijd was, doch die zich later ontwikkelde tot een ongekend bittere Btrjjd, leidend naar het martelaar schap van de één en de geseling vai de ander. Hun inzichten botsten inzake de verhoudingen van Kerk en Staat. En Anouilh heeft deze strijd in zijn stuk „Thomas Becket" indrin gend getekend. Het 13 een onmogelijkheid alles te vertellen, wat er zich in deze gran dioze film aan veelzijdige gebeurte nissen afspeelt. Gebeurtenissen, waarin ook Koning Lodewijk VII ADVERTENTIE Lees, hoe een handige Inhaler dit vlug kan verdrijven Nu hoeft u niet langer te suk-1 kelen met een verstopte neus. Omdat Vicks vijf doeltreffende be standdelen heeft samengebracht tot één kleine, handige Inhaler» die u weer vrij laat ademen.M vlug en gemakkelijk! De heilzame lucht, die u door de Inhaler opsnuift, wordt regel recht naar de bron van de aan doening gebracht - maakt uw verstopte luchtwegen snel vrij. in een ogenblik is het verstopte gevoel weg! Vicks Inhaler kan zó in zakl of tas meegenomen worden. Haal gauw een Vicks Inhaler en ont dek zelf hoe heerlijk het te weer 1 vrij te ademen. Frankrijk (John Gielgud), Gilbert Folliot, Bisschop van Londen (Donald Wolf it), Koningin Matilda (Martita Hunt), Koningin Eleanor (Pamela Brown), Paus Alexander III (Paolo Stoppa), Kardinaal Zambelli (Gino Cervi) en vele andieren hun rollen spelen, onder de suggestieve regie van Peter Glenville. Zij allen zijn figuren van allure in deze tragische en bewogen geschie denis rond de controverse van de eenmaal wereldse Thomas Becket, door zijn Koning tot Aartsbisschop geroepen, maar die dan de co quenties van zijn priesterschap ten- volle op zioh neemt en de eer God hoger stelt dan die van Koning. Deze meende echter, dat Beckets vriendschap voor hem voldoende waarborg zou zijn, dat hij zich al zijn wensen zou voegen. Doch Becket is de Kerk volkomen toege wijd en nu komt voor deze zwakke Koning het grote probleem: hij heeft Becket nog steeds lief, maar tegelij kertijd haat hij hem. Beckets dood móét wel komen. Deze kömt dan ook, na al Beckets omzwervingen, tot zelfs die naar de Paus, wiens hulp hij in zijn conflict met de Koning inroept. De film laat de groeiende woede in de Koning zien. Deze vindt een climax en op 29 december 1170 wordt Becket door vier van zijn vijanden vermoord. De Koning gaat gebukt onder hevige wroeging en laat zich als boetedoening geselen. In 1172 werd Becket heilig ver klaard. Was diaarmee 's Konings misdaad uitgewist? Een vraag, die ieder naar eigen inzicht beantwoorden mag. Ook de film geeft, evenals liet toneelstuk, een aangrijpend relaas 1 al hetgeen zich rond een sterk edel mens, voor wie de tegenstel- „Gisteren, vandaag en morgen" LIDO Nog steeds blijft de trilo gie, waarin Sophia Loren de hoofdrol speelt, namelijk „Gisteren, vandaag en morgen" de aandacht boelen. En terecht! Want wie deze rasactrice, tezamen met partner Marcello Mas- troianni, in deze drie amusante ver halen, haar veelzijdige talenten ziet ontplooien, kan verzekerd zijn van een boeiende middag en avond. De prolongatie is dan ook alleszins be grijpelijk engewettigd. Zondagmiddagconcert „De Ratel" In het kader van het 15-jarig be staan van de Werkgemeenschap „De Ratel" vindt 7 februari in het Leidse Volkshuis een zondagmiddag concert plaats. Aan dit concert werken mee Leny Stevens-Ridderhof (sopraan), Rien de Reede (fluit) en Henk Briër (piano). Uitgevoerd worden werken van Bach, Scarlatti, Handel, Rameau en Flothuis. Mimrnmiimmmmfflnfflinniii! 99 TRIANON Precies vier jaar ge leden gaf de Ned. Comedie in de Leidse Schouwburg een opvoering van Fran^oise Sagan's „Kasteel Zweden", met Ellen Vogel, Joan Remmelts, Guus Oster en Mimi Boes- nach in de hoofdrollen. Thans draait een film van Roger Vadim naar dit toneelstuk in het theater aan Breestraat, een boeiend werk met Curd Jürgens, Monica Vitti en Fran- coise Hardy in de voornaamste rol len. Eerlijk gezegd is de film door zichtiger in zijn demonische speels heid en opzettelijke absurditeit dan het toneelstuk, al kan het verschil in tijd mogelijk een rol spelen. Natuurlijk biedt een film ln een situatie als deze iets meer mogelijk heden dan een toneelstuk, maar de hoofdzaak is toch de sfeer. En die lugubere sfeer in dit eenzame kasteel in Zweden is in deze kleurenfilm voortreffelijk getroffen. Dat een ze kere demonie en nihilisme belangrijke factoren zijn, spreekt wel vanzelf. Die zitten al in het toneelstuk en zijn door Roger Vadim in de film toege spitst, al ontbreekt het humoristische element allerminst, zij het dan in de van „zwarte humor". De film is een soort kruising van „piècè noi- en „pièce rose", zoals dat sinds Anouilh pleegt te heten. Het verhaal is welbekend: de neef van de minister van Justitie heeft zioh misdragen en verbergt zich tij delijk in het eenzame kasteel. Maar hij komt van de wal in de sloot. Zijn gevoelens voor de knappe gastvro blijven voor de gastheer niet on opgemerkt, waarop deze tracht hem het lot van enige voorgangers te doen delen: geruisloze moord. De neef ont snapt aan alle pogingen en ziet kans de vrijheid te bereiken, ofschoon uw en ijs het kasteel van de bui tenwereld hebben afgesloten. Het slot Griffie kantongerecht Mr. C. Diederiks, substituut-griffier bij de Arrondissementsrechtbank in Haarlem ls gedurende het tijdvak 1 februari tot 1 augustus a.s. belast met de waarneming van de werkzaamhe- van de griffier bij het Kantonge recht in Leiden. De heer J. Wiebes alhier, is be noemd tot lid van de examencommis sie 1965 akte NI; dr. C. Cup in Voor schoten ls benoemd tot lid, waarne mend voorzitter en secretaris van deze commissie. lijkt een nieuw begin: een als Jour nalist vermomde inspecteur van de Zweedse recherche, die een geheim onderzoek moet instellen, ontdekt in de eerste minuut na zijn aankomst de gevaarlijke schoonheid van gast vrouw© Eleonore, waarop haar broer Sebastien een diepe zucht laat ho- De taxi-chauffeurs in Leiden zijn boos. Zij maken zich in de eerste plaats druk over het feit, dat al thans overdag, het vervoer van- uit de Leidse ziekenhuizen aan hun neus voorbij gaat. De chauf feurs vinden het verder onge hoord, dat in tegenstelling tot vrijwel alle andere plaatsen in ons land de gemeente Leiden geen taxi-verordening kent. Wat het ziekenhuis-vervoer betreft, de bron van dit kwaad ligt volgens de boze taxi-chauffeurs btf de centrale meldingspost, die by de hoofdingang het Academisch Ziekenhuis is ge vestigd De chauffeurs menen, dat taxi-ondernemingen uit de omliggen de gemeenten door deze post worden bevoordeeld wanneer er in een van de Leidse ziekenhuizen een wagen nodig is. Ook waar het om stadsritten gaat, zouden de Leidse chauffeurs er gere geld naast staan. Het komt elke dag voor, dat taxi's uit Katwijk, Alphen, Noordwjjk, Voorschoten, Hazerswoude en Den Haag een standplaats inne men nabfj de koffletent aan de Rfjns- burgerweg, op de Beestenmarkt en voor de poort van het Academisch Ziekenhuis en daar op een telefoontje van de centrale meldingspost te Volgens hen wordt deze meldings post in de morgen- en middaguren bezet door een vertegenwoordiger van diverse ziekenfondsen. Het is ons een raadsel waarom deze man, een Alphe- naar, doet alsof wij niet bestaan en de ziekhuisvrachtjes alleen en uitslui tend aan de taxi's van buiten gunt, zo klagen de chauffeurs. Aan de tarieven kan het volgens de gezamenlijke chauffeurs uit Leiden niet liggen, want alle ziekenfondsen houden zich bij de vergoeding voor het taxi-ver voer aan één tarief. Nul op rekest De chauffeurs zeggen reeds vele malen bij de desbetreffende instan ties tegen deze gang van zaken te hebben geprotesteerd, maar totnogtoe nul op het rekest te hebben gekregen. Zij spreken van een schandalige si tuatie. temeer omdat de acht Leidse taxi-ondernemingen over voldoende goed materiaal beschikken. Zeker vijftig procent van het taxi-ver it van de Leidse ziekenhuizen uit daarom achten de verontwaardig de chauffeurs uit de Sleutelstad zich aar achteruitgesteld. Mede doordat in Leiden geen druk theater- en nachtleven is, blijft er voor ons ver der weinig te rijden over, aldus deze chauffeurs. T axi-ver orden ing Zij ergeren zich ook aan het feit, dat er in deze gemeente geen taxi verordening bestaat, waardoor het Haagse taxi-chauffeurs mogelijk is in Leiden te opereren. Het komt volgens de Leidse chauf feurs voor, dat een ontslagen patiënt of een bezoeker van hetzij het Dia- conessenhuis, hetzij het Academisch Ziekenhuis zich door een Haagse of Katwijkse taxi naar Leiden Zuid- West of Noord moet laten vervoeren. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat de centrale meldingspost in Lei den geen rekening hoeft te houden met een taxi-verordening, aldus de chauffeurs. Zij beraden zich op het ogenblik over deze situatie, welke naar hun oordeel niet langer mag voortduren. Enerzijds voelen zij zich machteloos, anderzijds wensen zij toch stappen te ondernemen. De chauffeurs vinden het namelijk een (levens) belang, dat het taxi-verkeer in Leiden goed ge coördineerd wordt. Het is in de VS met de besloten heid van het persoonlijk leven soms niet al te best gesteld. Dit blijkt wel uit advertenties als de volgende: „The Snooper (letter lijk: „Snuffelaar"), het enige af- luisterapparaat voor particulieren ter wereld. Richt het op een groep vrienden op een huizenblok af stand en u verstaat elk woord". Om de verbeelding te prikkelen wordt hieraan toegevoegd: ,J)enk eens aan, op welke manieren u dit kunt gebruiken" De prijs was nog geen 20 dollar (70 gulden). Een ander wonderbaarlijk appa raatje, dat het Amerikaanse publiek wordt aangeboden, kan tegen on verschillig welke muur worden be vestigd „en u hoort de zwakste stern en geluiden in de kamer er naast. Prachtig om de kinderen in de gaten te houden zonder dat ze het merken". Gegevens over de elektronische luis tervinken en wie overeenkomstige apparaten en methoden vullen de ers van de staatscommissie on der voorzitterschap van het- lid, van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, Gallagher, die een on derzoek Instelt naar Inbreuken op de Vlottere doorstroming van verkeer Mede met het doel op het Kort Rapenburg een vlottere doorstroming van het verkeer te bewerkstelligen, worden met in gang van maandag 1 februari 1965 ten aanzien van de halte plaatsen aan de Steenstraat en het Kort Rapenburg de volgende wijzigingen ingevoerd. Natuurhistorische vereniging actief De afdeling Leiden van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging heeft een actief jaar achter de rug. Dat bleek uit het jaarverslag, dat de secretaresse van de afdeling, mevrouw A. S. Timmer mans, gisteravond op de jaarverga dering voorlas. Ook financieel bleek de afdeling geen reden tot grote zorgen te hebben. In verband met zijn drukke werk zaamheden bleek het dr. P. Leen- houts onmogelijk om zijn plaats in het bestuur van de afdeling te blij ven bezetten. Bij acclamatie werd de heer A. N. C. ten Broek in het be stuur opgenomen. Ook voor het ko mend jaar heeft de afdeling Leiden weer vele natuurhistorische pijlen op De lijnen 14, 30, 40 en 45 stoppen aan de halte Kort Rapenburg. Voor deze lijnen vervalt de halte Steenstraat. Aan de bestaande halte Steen straat wordt alleen nog gestopt door de diensten van de lijnen 42 en 46. Ter hoogte van het „Lido"-thea- ter wordt een nieuwe halte inge steld voor de lijnen 11 en 15. Aan deze halte zal tevens worden ge stopt door de diensten van de N.V. Citosa en de N.A.L. Lijn 12 stopt aan de bestaande halte ter hoogte van het V.V.V.- gebouwtje aan de Steenstraat. De halte Kort Rapenburg wordt der halve niet meer aangedaan door de diensten van de N.V. Citosa en de N.A.L. haar boog. Het is moeilijk om steeds weer geschikte objecten voor excur sies te vinden. Daarom werd tijdens de rondvraag voorgesteld om de ge dachten eens te laten gaan over der gelijke objecten. Ook werd er aange drongen op het lidmaatschap van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten. De afdeling acht het werk van deze vereniging van bijzon- d groot belang, reden waarom zij haar leden adviseert lid te worden. Na de traditionele appeltaart gaven verschillende leden demonstraties van vondsten op biologische gebied. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter dr. S. J. van Oost- stroom. beslotenheid van het persoonlijk le ven. HU is voornemens tegen het eind van deze maand of ln het begin van februari openbare verho ren af te nemen. De commissie is één van op zUn minst vUf congres commissies, die een onderzoek instel len naar verschillende facetten van de situatie. Op verzoek van Gallagher stelt een ander orgaan een onderzoek in naar de soorten „snuffelapparaten", die door regeringsorganen zUn aange kocht. „Als we deze gegevens ln handen hebben", aldus een medewerker van de commissie-Gallagher", dan kun nen we de omvang van het pro bleem vaststellen en te weten ko men, welke regeringsbureaus erbU betrokken zijn en van welke metho den zU zdch bedienen". Gallagher, die reeds lang belang stelling heeft voor het probleem en die het vorig jaar verhoren heeft geëist over het gebruik van leugen ontdekkers door de regering, zegt, dat „het huis van de mens, het tra ditionele bolwerk van zjjn persoon lijke beslotenheid, in gevaar ver keert een goudvissenkom te worden", maar hjj ziet dit gevaar niet alleen voor woningen, maar ook voor kantoren, werkplaatsen en hotelka- ZUn medewerkers zjjn voornemens, demonstraties te geven met appa raatjes zoals draadloze microfoons, die ln kussens kunnen worden ver borgen en 8chllderUUjsten, „die de mogelijkheid bieden, vlug en afdoen de een microfoon aan het oog te onttrekken". „De kunst is zover gevorderd", zei een onderzoeker van de commissle- Gallagher, „dat men, als men zUn overjas tien minuten de rug toekeert, bU zUn terugkomst een wandelend radiostation kan zUn". Inspectie was niet overbodig i Het inspectie-bezoek, dat (een ambtenaar van de Dienst (der Openbare Gebouwen in België dezer dagen bracht (aan de rijksschool voor meis- j jes in Aalst heeft op specta- (culaire, en voor de inspecteur (zeer pijnlijke wijze, aange toond, dat het onderzoek al terminst overbodig was meldt 't blad „De Standaard'1 Toen de ambtenaar tijdens (zijn rondgang in gezelschap van de directrice de zolder J van het gebouw bezocht, (zakte de vloer in. De inspec teur viel door het ontstane gat en kwam tot grote schrik J van de leerlingen terecht op (een tafel in een verdieping J lager gelegen klas. Hij liep daarbij ernstige J kneuzingen op, die een ijlings ontboden arts deden beslui- ten hem in een ziekenhuis te laten opnemen. Het blad merkt op, dat ook (de gebouwen van het ko- (ninklijk lyceum in Aalst in J (zeer slechte staat zijn. Advertentie «ear - r J<rJ *0, JONGENS- en MEISJESJASJES met capuchon, jasje» wottine ge voerd, in diverse kleuren. Normaal -29r5ü*en hoger. NU, 2-6 jaar, MM JP* ALLE MATEN LEIDEN I Haarfaooor«troa» ROTTERDAM t Wait-Krolrkoda ROTTERDAM s Kort* Hoogstraat ROTTERDAM t Maan» ROTTERDAM S Katondr. lagodllk HOOGVLIET t Wlnkolcantram VLAARDINOEN: Lloivold ZEIST Slotfaas A BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN J. H. W. Varkevlsser en C. M. J. Wolters; Roberto Maria, zn van G. J. Laagwater en S. van Baren; Bastlaan, G. Bloem en M. J. A. Ie Roy; Diana, dr van K. P. Bosman en D. Sln- gerllng; Marcus Phlllppus. zn van W, ONDERTROUWD J. Kerkvliet en M. A. Heemskerk; C. H. van der Hulzen en Y. K. G. de Winter; J. J. Beek en E. J. van der Valk; H. J. J. Wellens en W. T. M. van der Heijden W. W. van Aken en A. J. der Poel; W. G. C. van der Kaay J. Siere; D. Ravensbergen en E. en S. C. Haarland; J. van Tellingen e~. M. J. L. Dolmans. GETROUWD B. O. J. Geerllngs en H. Breuer; C. Hazewlnkel en N. Montis; B. A. van Schoonderwoerd den Bezemer en U. Kremer; I. L. Marcells en T. G. M. van Dijk; C. de Nle en T. du Pon; A. van Dijk en G. Hamerllng; J. W. van Ea en J. S. Oppelaar; M. Polak en H. A. H. van Kins; G. Mulder en J. Phllippo. OVERLEDEN I. Boom, 82 Jr, man; D. M. Verhaar,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3