BRYLCREEM I m Even de maa t nemen Omroeppolitiek in het slop geraakt Voor hem...voor haar NieuwedansdoetParijswankelen Bijna kwart van bevolking staat positief tegenover parlement Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 januari 196S Derde blad no. 31473 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Energiek neemt verkoper Rijk de Gooyer de maat van zijn tegenspeler Johnny Kraaykamp: een scène uit de nieuwste show van het tweetaldie zaterdag Nederlaag voor president Johnson Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren een voor stel aanvaard om het gebruik te ver bieden van gelden, toegewezen voor het vervoer van voedseloverschotten naar de Verenigde Arabische Repu bliek (Egypte). Deze stap wordt uitgelegd als een nederlaag van de regering-Johnson. Het Huis besloot het voorstel te aanvaarden hoewel het erop gewezen was dat dit een inmenging betekende in de buitenlandse politiek van Johnson. De Republikein Robert Michel, die het desbetreffende amendement had ingediend, zei dat president Nasser van de V.A.R. de geldelijke steun van de V.S. had ge bruikt om in andere landen tussen beide te komen op een manier, die in strijd is met de Amerikaanse politiek aldaar. Na de aanval op de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Cairo, in november van het vorig jaar, heeft de Amerikaanse regering nog geen beslissing willen nemen over het verzoek van de regering van de V.A.R. om extra steun in verband met het voedseltekort in Egypte. door de AVRO op Nederland I wordt uitgezonden. Detineringskamp mevrouw van someren-downer in MALAWI 99 Premier Hastings Band a van Malawi (het vroegere Njassaland) heeft gisteren meegedeeld, dat hij een detineringskamp laat bouwen om een einde te maken aan de onder mijnende activiteit tegen zyn rege ring. Iedereen die geruchten ver spreidt over een mogelijk terugkeer van de voormalige minister van Onderwijs Henry Chipembere naar Malawi cm er de macht in handen te nemen, zal voor onbepaalde tijd naar het kamp worden gezonden. Chipembere trad in september j.l. af, toen de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, Chioeme, met enkele andere ministers door Banda werd ontslagen. Chipembere en Chioeme vertoeven nu in het buur land Tanzania. Tsjombe morgen naar Brussel De Kongolese premier Tsjombe zal morgen Brussel als gast van de Bel gische regering bezoeken. Tsjombe komt praten over het voornemen van zyn regering alle Belgische mijn- concessies in Kongo over te nemen. Hij zou Brussel reeds eerder in deze maand hebben bezocht, doch hij stelde zijn bezoek op het laatste ogenblik uit omdat zijn voorganger als premier, Adoela, die thans een van zijn politieke tegenstanders is. zich eveneens in Brussel bevond, waar hij (onofficieel) door minister Spaak werd ontvangen. Tsjombe zal waarschijnlijk don derdagavond uit Brussel naar Londen vertrekken om zijn land te vertegen woordigen op de begrafenis van Sir Winston Churchill. ..Met het overtrekken van het belang van het getal, is de om roeppolitiek in het slop geraakt. Met een schijnopenheid raakt zij er nog dieper in". Tot deze uitspraak kwam gister middag mevrouw H. van Someren- Downer, lid van de Tweede Kamer voor de VVD, in een lezing tijdens een bijeenkomst van het departement 's Gravenhage van de „Nederland- sohe maatschappij voor nijverheid en handel". Bij een regeling van het om roepbestel, aldus mevrouw Van So- meren-Downer, is het voor de VVD essentieel dat er een echte openheid wordt gerealiseerd en geen schijn- openiheid, met dien verstande dat een nieuwe concessionaris niet een enkel uur zendtijd krijgt, maar zo veel dat een goede programma-op bouw voor deze nieuweling tot de mogelijkheden behoort. „Wie nieuwe concessionarissen met enkele uurtjes zendtijd wil afschepen, heeft geen reële openheid op het oog". Voor de finacniering dient naar haar mening, de opbrengst van re clameboodschappen gebruikt te wor den. Getalscriterium niet met het getal te meten zijn". Mevrouw Van Som eren wees erop, dat in de historie van de omroep- strijd het getal trouwens een minder doorslaggevende rol gespeeld heeft dan men het wel eens wil doen voor komen. Al in 1928, zo zette zij uiteen, stapte de wetgever af van het getal als meetlat van de billijkheid. Mevrouw Van Someren besloot haar toespraak met erop te wijzen, dat by de schyn ook de terminologie een rol speelt. Echte commerciële te levisie, het Amerikaanse sponsorsy steem, heeft niemand in Nederland ooit gewild. De VVD heeft gewild onafhankelijke televisie bekostigd uit reclame. In haar inleiding benadrukte me vrouw Van Someren, dat bij het toe wijzen van een concessie het getals criterium, naar haar oordeel, slechts zullen daar tot 5 februari blijven op de achtergrond mag meetellen, een bezoek brengen aan alle „Er zijn verschillende behoeften, die eilanden. Marijnen op Antillen Bij het vertrek van premier Ma- rijnen van Suriname naar de Antillen schreef het dagblad „De West" on der meer: minister-president V. G. M. Marijnen kan met recht zeggen „Veni, vidi, vici. Op ondubbelzinnige wijze heeft de bevolking in Parama ribo en de buitendistricten wederom laten blijken, dat haar sympathie voor Nederland onverminderd is. Gistermiddag is mr. Marijnen, met zijn echtgenote in de Neder landse Antillen aangekomen. Zij aovertentie Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar SEECHAM (NEDERLAND} NX - VOOR ENGROS MOIAM, E0ELAKTIERS6RACHI 172-174, AMSTERDAM. aangekomen Polen Vijf vertegen- Krupp zijn in Warschau '5 regering Altpeter, werd begroet door functiona rissen van het Poolse ministerie voor Buitenlandse Handel. De delegatie moet bijzonderheden uitwerken van een programma van economische samen werking waarover de vorige maand Krupp-president Berthold Beitz en de Poolse regering in beginsel stemming bereikt hebben. Knoflook In trek In de zes EEG- landen begint met knoflook steeds lekkerder te vinden, zo blijkt uit een officieel EEG-rapport. Italië en Frank rijk zijn de grote knoflookproducenten. (Van onze Parijse correspondent). Een nieuwe dans, die van zijn uit vinder, de Paris-Match reporter Yvan Honore Bostel, de naam „la Bostella" heeft toebedeeld gekregen, brengt Parijs aan het wankelen. Het verschijnsel, waaraan een grap ten grondslag moet hebben gelegen, is ont staan in de dancing Castel, in de buurt van St.-Germain-des- prés, die uitsluitend fotomodel- STEEKPROEF WIJST UIT: len, journalisten en toneelspe lers tot zijn clientèle mag reke nen. Op een late avond (of vroege morgen) is Bostel, wie een ster ke fantasie niet ontzegd schijnt te mogen worden, van zijn stoel overeind gekomen, om op de half-Spaanse, half-Arabische muziek die van de draaitafel opklonk, een dans te improvi seren, waarbij naast het ritme en de ochtendstond de drank zijn voornaamste bron van in spiratie moet zijn geweest. On danks zijn bedoeling alleen maar grappig te willen zijn, schijnen de aanwezigen zijn prestatie hogelijk te hebben ge waardeerd. De grammof oonplatenwinkeliers hebben intussen al 15.000 platen van de dans aan de man kun nen brengen, en „la Bostella" heeft de eigenaar van Castel geen windeieren gelegd. Sinds de „introductie" van de dans is het vloertje van zijn zaak 's nachts gevuld met nog meer mensen. Uit de omstandigheid dat de dans uit twee geheel ver schillende gedeeltes bestaat, schijnt zijn populariteit te mo gen worden verklaard. In het eerste deel is het nodig met de handen boven het hoofd te klappen en zich in lastige bochten te wringen, en in het tioeede gedeelte ligt het ir choreografie besloten, dat men, als de muziek klaaglijk wordt de lichten doven, gezamenlijk met gekreun en gesnik door de knieën gaat. Ofschoon andere clubs aanvanke lijk wel wilden tegenstribbelen, begint de dans nu toch ook daar ingang te vinden. Als voorwaar de wordt niettemin door de meeste exploitanten gesteld, dat de mensen in de zaal elkaar allemaal moeten kennen, omdat het niet past met een vreemde door de knieën te gaan I NEDERLAND I VARA 8.45 1 9.45 u 10.25 l Contrast, politiek programma NTS-journaai Achter het nieuws, actualiteiten Anders dan anderen Hollywood, het einde van een droom NTS-journaai. i NEDERLAND II NCRV 8.45 uur 9.10 uur Nieuws in het kort NTS De ernst van ernst, komedie Literair kijkschrift Vervolg: De ernst van ernst Attentie, actualiteiten. Sportman en -vrouw Er zijn twee soorten goede televisieprogramma's: gcede en slechte. Alleen de middelmatige, nietszeggende programma's zijn slecht. Gisteren beleefden wij het geluk een puurslecht pro gramma te mogen aanschouwen en toch zal menigeen er zich uitstekend mee geamuseerd heb ben. zij het om de andere rede nen. Natuurlijk is hier niet be doeld de verkiezing van de sportman en sportvrouw van het jaar. waarmee de AVRO het opengevallen gat vulde, dat het opgeheven programma „Man tegen man" had achtergelaten. Wat deze reportage zo fascine rend maakte was, dat het de televisiereportage van een radio reportage betrof, een soort blik achter de schermen van het radiobedrijf derhalve. De heer Hoekstra, die de prijzen uitreik te. viel vermoedelijk in voor Siebe van der Zee. de meest aangewezen hoofdfunctionaris van de AVRO voor dit vlotte sport-handwerk. Anton Geesink en Sjoukje Dijkstra werden één in hun categorie, terwijl Elka Gaarlandt. de invalide dochter van de Commissaris van de Koningin in Drente, bij de dames de tweede plaats bezette. Sr bleken nog geruchten dat meteen bekend zou worden ge maakt dat zij tot omroepster van de AVRO was benoemd, maar dat gebeurde toch niet. Het idee om de winnaressen en de winnaars in te leiden met filmpjes was voortreffelijk. Het brak de spanning, en je wist tenminste wie er met stentor stem meteen te voorschijn zou worden geroepen. Het enige wat wij in deze sportuitzending eigenlijk misten, was een iets uitgebreider mededeling over het verloop van de wedstrijd IsraëlNederland. Hoofdstuk II In „Hoofdstuk II", traden Jef de Groot en Bob Rooyens in de voetsporen van televisiepio niers als de Fransman Averty, experimenterend met vlakvul ling en vlakleeglating, het beeld gebruikend als een medewerker waarmee moet worden samen gespeeld. Het genre is gebaat bij perfectie, die perfectie ontbrak nog, maar men kwam er toch dicht in de buurt. Voor dit klei nere, intieme televisiewerk (klein en intiem omdat het scherm de begrenzing is van het vertoonde, geen diepte wil sug gereren) zijn Loesje Hamel en ook Edwin Rutten ideale per soonlijkheden. In die onderdelen was Elkie Brooks een dynami sche persoonlijkheid, meer op haar plaats. Edwin Rutten voelde zich trouwens in beide genres wel thuis. Het was een aardig, gevarieerd programma, niet volmaakt, maar wel met zoveel creativiteit in elkaar ge zet, dat men zich geen moment behoefde te vervelen. iiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiniiiiüii [lllllllllllllllllilllHI! ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. 1.50 Ochtendgym. 9.00 De groenteman. i piano: oude, klass. 'e wieg var 12.00 Lichte gram. 12.27 de radio-omroep. Meded. t.b.v. land- Zelfstandig zijn en blijven, lez. 12.40 Licht ens. met zangsolisten. 13.00 Nws. 13.10 Meded., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Dansork. met zangso listen. 14.00 Viool en piano: moderne muz. 14.30 Operetteselecties. 15.30 Ra dio Kamerork.: klass. en moderne muz. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf, een radioprogr. in een notedop. 17.00 Min- ker: dhr. Joh. van de Brake. 18.30 Lich te orkjnuz. en zangsollste. 19.00 V. d kind. 19.05 Sportparade. 19.30 Ned. Ko- roepkoor: Ariane et Barbe-Bleue, opera 21.20 Llch lnstr. ens. 21.40 Voortzet ting Opera. 22.30 Nws. en meded. 22.40 rep. Europees kampioenschap Nog geen kwart van de Nederlandse bevolking (22 procent) staat positief tegenover het parlement. Ruim een kwart (26 pro cent) heeft geen houding, en ruim de helft (52 procent) is nega tief ingesteld tegenover het parlement, waarbij nog onderscheid valt te maken tussen matig negatief ingesteld (33 procent van de bevolking) en negatief Dit is de globale uitslag van een on- i derzoek, dat het „Instituut voor psychologische markt- en motie- venonderzoek" op eigen initiatief heeft ingesteld naar de houding van de Nederlander tegenover het parlement. Het onderzoek werd verricht bij een volgens het instituut representa tieve steekproef van mannen en vrouwen vanaf 18 jaar. Het onder zoek had plaats in vier achtereen volgende weken, aanvangend eind november 1964. In elke week wer den 300 personen ondervraagd. Het „veldwerk" voor het onderzoek werd voor het instituut door de „Neder landse stichting voor statistiek" in Den Haag verricht. Er werden 1217 gesprekken gehouden. Een positieve instelling van het par lement komt bij mannen meer voor dan b(j vrouwen, terwijl er veel meer vrouwen dan mannen zijn die geen mening hebben. Van de dervraagde mannen had 24 procent een positieve instelling, van de on dervraagde vrouwen 19 procent. Twintig procent van de mannen heeft geen houding. Bij de vrouwen is dit 33 procent. Naarmate de wel stand lager is, vermindert de posi tieve en stijgt de negatieve instel ling tegenover het parlement. Godsdienst Onderscheiden naar htm godsdienst, blijkt er bij de gereformeerde be volkingsgroep het hoogste percen tage positief ingestelden (32 pro cent) en het laagste percentage ne gatief ingestelden (9 procent) te zijn. Wat hun positieve instelling tegenover het parlement betreft, zonder meer (19 procent). winnen de hervormden (23%) het met een neuslengte van de rooms- katholieken (22%). Het onderzoek onderscheidt verder de overige godsdiensten (18% positief) en de groep zonder godsdienst (althans zonder opgave van godsdienst) waar het percentage positief inge stelden het laagst is met 13% en het percentage negatief ingestelden het hoogst met 26%. Onderscheiden naar hun politieke richting blijken de anti-revolutio nairen, evenals de gereformeerde bevolkingsgroep, het hoogste per centage positief tegenover het par lement ingestelden op te leveren, namelijk 34%, en ook het laagste percentage negatief ingestelden (10%). Van de CHU-aanhangers staat 31% positief en 12% negatief (32% matig negatief) tegenover het parlement. Van de KVP-ers zijn 24 op de honderd positief ingesteld, 17 negatief en 29 matig negatief, de WD-aanhangers 21 positief, 23 negatief (deze partij levert het hoogste percentage negatief inge stelden op) en 34% matig negatief. Van de aanhang van de PvdA en de PSP samen staan 20 van de hon derd (het laagste percentage van de gerubriceerde ondervraagden) positief tegenover het parlement, 22 procent negatief en 36 procent ma tig negatief. Zonder houding zijn er bij de PvdA/PSP 22, by de KVP 30. by de WD 22, bij de ARP 30 en by de CHU 25 van de honderd. Het instituut vestigt er de aandacht op, dat de mogelijkheid niet geheel mag worden uitgesloten, dat de houding tegenover het parlement werd beïnvloed door het aannemen van de anti-REM-wet. Deze ge beurtenis had juist vóór het on derzoek plaats. (Het instituut staat onder leiding van dr. Mary Zelden- rustNoordanus, adjunct-directeur is drs. P. H. van Westendorp. Pro jectleiders zijn drs. J. Dinjens en de heer J. Amiabel. Het heeft de beschikking over een interviewers korps van 160 medewerkers). Jeugdige inbreker ernstig gewond Een zestienjarige kantoorbediende is door de Haagse politie aangehou den, omdat hij zich niet uit de voe ten kon maken. By een inbraak raak te de jongeman ernstig gewond. Hy is in een ziekenhuis opgenomen, waar onmiddellijk operatief moest worden ingegrepen. De kantoorbediende werd maan dagavond aangetroffen in een kan- toormachinehandel aan de Bezuide.i- houtseweg in Den Haag. De politie rukte uit, nadat de alarminstallatie van het bedrijf was overgegaan. De jongeman had een hevig bloedende wond aan zijn rechterbeen. De poli tie legde een knevelverband voor de gewonde naar het ziekenhuis kon worden gevoerd. Het onderzoek heeft opgeleverd, dat de jongeman, alleen of met an deren, heeft ingebroken via een bal kon en het verbreken van een ruit. De alarmschei ging over door het openen van een binnendeur. Waar schijnlijk is de inbreker hiervan zo geschrokken dat hij door een ruit viel. ir, 298 ni. hij het 18-de l tien maanden tijd is van «en mlsdadlgersbenden in HiiveLmtmmmm KRO: 7.00 Het levende tatle. 7.05 Lichte gram. en reportages, w-*ï ""7 Nws. Om 8.00-8.05 Over- Nw - mm Schoolradio. .45 Lichte gram. 12.10 Leve« land, gesprek. 12.27 Meded. t b v tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 *Dc Week. 13.00 Klass. gram. 13,45 V. NCRV: 14.15 Lichte gram. 14 Op de gram. 20.10 Boeren l..„U4_ tenveem hoorspel (dl. 17). 20.35 Sa- ~amen thuis, gevar. progr. gelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbespr 23.00 Pla- i gram. 23.30 Vers in he* dr. van gedichten en muz. improvisaties. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: KRO: 15.00-15.45 V. d. i<5iW^16,00"16 15 V- d- kleuters. NTSr .30 Koeko - Rekoe, Russisch poppen- filmpje. 19.40 Van Gewest tot Gewest regionaal progr. 20.00 Journ. en weer- !Ïe5'»S!0: 20.20 Brandpunt NTS I 20.50 Nog een grachtje om. documen taire over Amsterdam. KRO: 21.10 Zo- hfMj (Wie ln slechten 22.40-22.45 Journaal. n.?ldr.lan.«"; "Is2000 Nieuws ln het kort. AVRO: 20.01 De schone heks TV-film. 20.25 De woeste Hoeden, f 1 lmdocumentalreNTS: 20.45 Muziek amiis.progr. AVRO: 21.30-22.10 AVRO s Televlzier. De zusjes Jacob zijn vrijdagavond te gast bij Rita Coriti en Bueno de Mesquita in hun vrolijk t.v.-programma „Nou jij weer"« Steppenpaarden nemen snel in aantal toe Begin januari is in Oost-Berlijn een symposium gehouden van eige naars en fokkers van Przewalski- paarden. de vrijwel uitgestorven Europese steppenpaarden. Uit Neder land namen aan deze bijeenkomst deel dr. A. C. V. van Bemmel en dr. E. F. Jacobi. directeur en staflid van de Rotterdamse Diergaarde. waar met succes met deze paardjes wordt gefokt. Dr. Van Bemmel vertelde na zyn terugkeer uit Oost-Berlijn. dat het stamboek dat bij de oprichting in 1959 56 exemplaren had ingeschre ven nu al 125 exemplaren telt. Deze zijn allen „in gevangenschap". Een expeditie, die in 1964 een onderzoek heeft ingesteld in de steppen van Mongolië, het laatst bekende woon gebied van deze dieren, had geen en kel exemplaar in het wüd levend meer kunnen vinden. Men heeft ech ter alleen in het Russische deel van de steppen gezocht en niet in het Chinese deel. Mogelijk leven daar nog enkele dieren. Het is echter be kend, dat Chinezen zeer dol zyn op oaardevlees, zodat, hun kansen daar niet erg best zijn. Rotterdam heeft thans een groep van zes exemplaren, waarvan enkele nog jong zijn en in Rotterdam ge boren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5