ROL LITERAIRE CRITICUS MET DIVERSE FACETTEN Toch nog alcohol bij snelverkeer Tientallen inbraken opgelost Hecht niet te veel waarde aan rapport van psychiater „Zuinig omspringen met onze grond" Weer staatsgreep in Zuid - Vietnam LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 JANUARI 1965 Alain Bosquet sprak over Men moet zich ongehinderd kunnen uitspreken Ingeleid door ds. Charensol. hield Alain Bosquetonder auspi ciën van de Centre Culturel F rangais de Ley de", een causerie in de Academie over "Le Róle du Critique littéraire". De literaire criticus noemde hij praktisch amateurniet geëngageerd op grond van diploma's, een man van invloed die dient te oordelen als vrij man. soms voor de gewone lezer, soms voor de kenners. Voor hem die de loopbaan van criticus aanvaardt, zijn twee onbekenden in het spel: vóór wie hij schrijft en de druk. waaraan dag- of week blad hem ontwerpen. Vele varianten De varianten werden vervolgens na gegaan van deze beroepsuitoefening. Allereerst die in het dagbladbedrijf, waar de criticus zich nogal eens heeft te plooien. Onder „de grote pers" ver staat Bosquet oplagen van meer dan één miljoen (voorbeeld .France Soir') Bladen met nog groter oplagen heb ben meestal lezers, die zich met de koppen en ondertitels en de foto's vergenoegen. De criticus ziet boven zün artikelen koppen verschijnen over 3 en 4 kolommen, naar sensatie toegebogen en die hy niet heeft ner- geschreven. Zijn artikel zelf moet op klare, rechtlijnige wijze uitleggen, dat het besproken boek goed is of ontroe rend, enz. Een ernstiger pers is te vinden in de oplage-cijfers tussen 150.000 en 400.000 (voorbeelden „Le Monde", Brandkastroof Zeist TWEE MANNEN VRIJGESPROKEN De rechtbank in Utrecht heeft een 38-jarige koopman en een 24-ja- rige lasser uit Den Haag, vrijge sproken. De officier had tegen het tweetal een gevangenisstraf van twee jaar zonder aftrek geeist voor hun aandeel in een brandkastroof in Zeist. In de nacht van 21 Juli van het vorig jaar werd er ingebroken in het Zeister filiaal van het reisbureau Lissone-Llndeman N.V. Inbrekers hadden de 300 kilo zware brandkast, waarin zich f4000,- aan Nederlands geld, ongeveer f 4500,- in buiten landse valuta en voor een waarde van ruim f 12.000,- aan reisbiljetten bevonden, meegenomen. In diezelfde nacht hield de Zeister politie vlak bij het politiebureau twee mannen aan de beide Ha genaars die bezig waren een brand kast uit een busje te laden. Eén van hen wist nog voordat hi) naar het politiebureau kon worden overge bracht, te ontsnappen. Eind septem ber werd hij aangehouden. De Ha genaars hadden voortdurend ont kend de brandkast zelf te hebben weggehaald. Zij vertelden dat zij een vrachtje hadden moeten afhalen in Soesterberg. Toen zij later zagen dat het vrachtje uit een forse brand kast bestond, hadden zij er zich van willen ontdoen. Toen zij daar mee bezig waren, kwam er plotseling een politieauto opdagen. De rechtbank achtte nletc van het geen de officier de twee ten laste had gelegd, bewezen. De rechtbank besloot tevens de voorlopige hechte nis terstond op te heffen. „TAurore"). De literaire criticus krijgt daar meer ruimte, mag twijfel aan de waarde opperen en is vrijgesteld van „ophemelarij". De tv-kritiek leidt ertoe, dat bij de interviews met de schrijvers deze laatsten propaganda voor zichzelf maken, mits zij althans goede spre kers zijn. Voor de radio-microfoon moet de criticus minstens veinzen te improviseren. De Franse radio her neemt thans het aan de tv verloren terrein en veronderstelt 80.000 vaste luisteraars voor de letterkundige be sprekingen. Uiteraard speelt 't stern- timbre een grote rol. De meest interessante pers de kranten, die ronduit zeggen wat zij 'ten (linksgericht voorbeeld „Le Combat"), kranten die juist in het onafhankelijke oordeel hun bestaans recht zoeken. De meest exacte infor matie over de literatuur zal men aan treffen in de bladen met een zwakke oplage zo tot 100.000. In de politieke pers zijn de critici meest politici, die hun besprekingen inrichten naar de partij behoeften» Een hersenschim Bosquet staat zelf vrij kritisch te genover de al te academisch ingestel de kritiekschrijvers. Wanneer bijv. enkele malen in het leven van Mal- larmé een situatie met een gewonde vogel zich voordoet, moet daaruit nog geen allesverklarend complex worden geconstrueerd. Daarnaast bestaat de filosoferende essayist, die zich totaal eerlijk geeft zoals hij is en onbekom merd schrijft om de lezers, die hij wel of niet heeft. Allerlei literaire fases overschou- wend, concludeerde spreker, dat de wil van de criticus niet dient te wor den vermorzeld: deze moet zijn eigen keuze kunnen maken en, als hij dat wenst, zich van alle Sagans bevrijden, zeggen mogen dat de tijd niet veel meer heel laat van De Montherlant en dat Anouilh al 15 jr niets belang rijks meer presteert. Wat men meent heilbrengend te zijn, moet men onge hinderd kunnen uitspreken, al is ook de onaanvaardbare rechtvaardigheid een hersenschim ADVOCAAT-FISCAAL H.M.G. Matroos doodde winkelierster De 18-jarige matroos tweede klasse van de Kon. Marine, die in de nacht van 20 op 21 decem ber 1963 de 85-jarige weduwe H. Blikman-Holtkamp, sigaren winkelierster in Enschede, om het leven bracht, heeft gisteren voor het Hoog Militair Ge rechtshof terechtgestaan. De matroos was op 12 november van het vorig jaar door de zeekrijgs raad veroordeeld tot een gevangenis straf van tien jaar met aftrek van voorarrest, onvoorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering, ontslag uit de militaire dienst en ont zegging van de bevoegdheid bij de ge wapende macht te dienen. De advo caat-fiscaal vroeg bevestiging van het vonnis. De matroos die in geldnood ver keerde, drong in de fatale nacht via een wc-raam in het huis van de be jaarde weduwe binnen. Tijdens zijn speurtocht sloeg de weduwe, die in een hoek van de huiskamer lag te slapen, alarm. Hierop raakte de ma troos ln paniek. PROF. THIJSSE WAARSCHUWT (Van onze Haagse correspondent) Met de nog beschikbare grond In ons land zal zuinig moeten worden omgesprongen. Die waarschuwing kwam van prof. Ir. Jac. P. Thijsse, die gistermiddag op een vergadering van de „Contact commissie voor natuur- en landschapsbescherming" in de Haagse Rolzaal sprak over verstedelijking van Nederland. In het Jaar 2000, zo constateerde prof. Thijsee zal ons land een be volking van ongeveer twintig miljoen tellen acht miljoen meer dan nu. Om de snelle bevolkingsaanwas op te vangen, is een zuinig grondge bruik geboden. Alleen een krachtig regeringsbeleid op dit punt kan ons land „leefbaar" houden. Tegenstander In dit kader zullen de Nederlan ders, die nog dromen van een tweede woning in de vorm van een bungalow of een weekeindhuisje, in prof. Thijsse een overtuigd tegenstander vinden. Versnippering van ons lan delijk gebied op grote schaal moet worden tegengegaan, meende hy. Van de twintig miljoen Nederlan ders in het jaar 2000 zullen er slechts een miljoen buiten stedelijke agglo meraties wonen. Deze stedelijke agglomeraties zullen in grootte variëren van 450.000 tot een miljoen Inwoners. Het Jaar 2000 lijkt nog ver weg. Daarom leek het prof. Thijsse nuttig de situatie te bekijken, zoals die zich zal voordoen in een „tussenstation": 1984. Dan zal ons land 16 miljoen inwoners hebben. In zestien jaar tijds zal de bevolking dus toenemen met vier miljoen Inwoners: het zal een grote en moeilijke opgaaf zijn die mensen te laten wonen, werken, rijden en ontspanning te geven. Messteken Tijdens de worsteling die volgde poogde hij zijn slachtoffer de keel dicht te knijpen. Vervolgens sloeg hij haar met een wekker en met het heft een mes, dat hij bij zich droeg. Dit alles zonder resultaat. Uit angst voor ontdekking groep hij tenslotte opnieuw het mes en bracht haar en kele steken toe, die dodelijk bleken te zijn. Volgens het psychiatrisch rapport is de matroos een infantiele persoon lijkheid, aan wie zijn daad in vermin derde mate moet worden toegerekend. Het advies luidde eerst gevangenis straf en daarna ter beschikkingstel ling, waardoor een zinvolle medische behandeling mogelijk wordt. De advo caat-fiscaal achtte in een geval als dit het toepassen van een zeer lang durige gevangenisstraf het enig Juiste uitgangspunt. Hij vroeg zich af of psychiatrisch rapport, zoals in dit geval is uitgebracht, niet veel kwaad doet, ook voor de ouders van de be trokkene. De verdachte moet zich niet als psychopaat gaan zien. „De feiten zoals deze zich hebben toege dragen zijn niet psychopatisch", zei hij. De raadsman vond het redelijk, dat beklaagde ondanks de ernst van zijn daad in beroep was gekomen tegen de langdurige gevangenisstraf ei ter beschikkingstelling. „Het is be grijpelijk, dat hij en ook zijn ouders vergelijkingen trekken met andere gevallen, die zij uit de krant kennen. Een vermindering van de straf tot negen jaar zou zijn kansen bij terug keer in de maatschappij doen stij gen", zo betoogde hij. De president van het Hoog Militair Gerechtshof bepaalde de uitspraak op dinsdag 9 februari. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Leerbroek en te Ooster- wolde (Gld.) A. Vlletstra, kand. te eveen te Schalkwijk H. Stroeve, .te Utrecht te Eist (U.) P. Vermaat, kand. te Barendrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Warns B. de Boer, kand. b Meppel. Bedankt voor Stlens P. C. leljer te Valthermond. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kortgene H. Llgtenberg 0 Oudemdrdum. „Broederschap geschonden" Synode nog niet uit moeilijkheden Conflict in Katwijk In haar in Rotterdam voortgezet te zittingen heeft de generale sy node van de Geref. Kerken (vrijge maakt) zich geruime tijd bezig ge houden met ln eigen kring gerezen moeilijkheden, die ertoe hebben ge leid, dat twaalf synodeleden niet lan- sr aan het werk deelnemen. Langdurige besprekingen werden gevoerd met de afgevaardigden van de particuliere synode van Overijs sel-Gelderland, die haar delegatie niet heeft gedesavoueerd, maar daarnaast een commissie benoemde om de besprekingen met de synode te voeren. De synode wenste evenwel niet met deze commissie te spreken waarop de vier afgevaardigden weer naar de synode zijn teruggekeerd. Daar hebben ze elk voor zich een verklaring afgelegd, maar overeen stemming werd niet bereikt Welis waar wilde men het oordeel over de voorzitter van de synode, neerge legd in „de verantwoording aan de kerken" terugnemen, maar men bleef van oordeel, dat de broeder schap was geschonden. Men werd het er evenwel over eens, dat dit geschil samenwerking niet behoeft uit te sluiten, daar het een zakelijk karakter draagt en geen persoonlijke aantijgingen Inhoudt. Een van de vier Overijssels-Gel derse afgevaardigden, dr. B. Jonge ling uit Apeldoorn, kon zich echter met de gevonden oplossing niet v enigen en verliet de synode. Ook de particuliere synode i Noord-Holland toonde zich zeer tevreden over de gang van zaken ook haar delegatie neemt niet m aan de synode deel. De synode heeft verder nog ge sproken over de doop aan geadop teerde kinderen. Ze besloot drie de- putaten te benoemen om deze zaak in studie te nemen. Dit naar i leiding van de uitspraak van particuliere synode van Zeeland- Noord-Brabant-Limburg, waarin wordt gezegd, dat deze kinderen als leden van de gemeente gedoopt be horen te worden. Hiervoor acht men de uitspraak van de synode natio naal van 1618-19 geen verhindering. Dr. H. H. v. Gelderen aanvaardde Leids lectoraat voor de kindergeneeskunde Zwakzinnige kind eist vroege zorg Gistermiddag heeft dr. H. H. van Gelderen het ambt van ge woon Leids lector in de kinder geneeskunde officieel aanvaard met een openbare les in het Groot Auditorium over „Kinder geneeskunde" en het zwakzin nige kind". In deze les werden paediatrische bemoeiingen met het zwakzinnige kind besproken. Nadat gewezen was op de hoge frequentie van zwakzin nigheid en op het veelvuldig samen gaan van geestelijke defecten met andere lichamelijke afwijkingen werd benadrukt, dat de kinderarts als regel de eerst geconsulteerde spe cialist is en mede daarom een cen trale plaats in opsporing en vroege diagnostiek dient te hebben. In de laatste jaren zijn grote vor deringen gemaakt bij het zoeken naar oorzaken van zwakzinnigheid. Uitvoeriger werd op drie van deze recente aanwinsten ingegaan, t.w. de beschadiging in de embryonale pha se. de relatie met aangeboren erfe lijke enzymdefecten in de stofwisse ling en de afwijkingen in het aan tal chromosomen. Hoewel er nog zeer veel onbekende factoren zijn, kan tegenwoordig toch in de meerderheid der gevallen een gefundeerd oordeel over oorzaken van zwakzinnigheid gegeven worden. Dit biedt daarom ook hoopvolle aspecten voor de pre ventie. De noodzaak tot niet in het minst ter voorlichting van de ouders der patiënten, maar ook in verband met genetische adviezen en, helaas nog slechts zelden, met het oog op de behandeling. Direct na het stellen van de diag- noze zwakzinnigheid dient met be geleiding van ouders en patiënt j gevangen te worden. Hier ligt belangrijke taak voor de arts, met name in de eerste levensjaren het kind. Later nemen vaak sociaal paedagogische en andere gespeciali seerde instanties de taak over. Tenslotte werd de opvatting bena drukt, dat bij de artsenopleiding het onderwerp zwakzinnigheid niet al leen onder de psychiatrie behoort te ressorteren, maar zeker ook onder de paediatrie. By de verdere uitbouw van de zwakzinnigenzorg dienen de universitaire kinderklinieken trokken te worden. In een besloten zitting wijdde de synode uitvoerige besprekingen het in de gemeente Katwijk gerezen conflict, waardoor daar twee partyen en twee gemeenten zijn ontstaan. Gisteren is de synode aan haar laatste zittingsweek begonnen. Als aanstaande vrijdag uiteengaat, zal ze acht maanden vergaderd hebben, een record in de Jongsite kerkgeschie denis. Voor de Leidse kantonrechter Voorstander Buiten de Randstad Holland zullen er dan dertien steden zyn met een inwonertal tussen 200.000 en 250.000. Overigens: prof. Thysse ls een groot voorstander van een belangrijke ver mindering van het aantal gemeen ten. Hy pleitte voor honderd ge meenten inplaats van de duizend, die er thans zyn. Naar de verwachting van prof. Thijsse zal de werkweek in 1984 teruggebracht zijn tot twintig k der tig uur. Het hoofdelijk inkomen zal het dubbele van thans bereiken. Uiteraard wordt dan de besteding van de vrtye tyd (zestig tot zeventig uur per week) een zaak van primair belang. Uiteraard zal de vraag recreatie in de buitenlucht veel gro ter zyn dan nu. Aan die vraag zal alleen kunnen worden voldaan, neer meer en meer terreinen voor recreatie worden gereserveerd. Daar om is het van het allergrootste be lang het landeiyk gebied zuiver te houden. De ruimte, die het snelverkeer opeist, moet zo klein mogelijk den gehouden, meende prof. Thijsse. Wanneer dat nodig mocht bhjken zal hulpprogramma gratis overgedragen het verkeer zelfs moeten worden be- aan gezinnen in de armste streken perkt. Ivan Kreta- Tweeling gedood in verkeer Twee meisjes van acht jaar, de tweelingzusjes De Hoon uit Rjjsber- gen zijn gisteren om het leven ge komen toen e{) by het oversteken de drukke verkeersweg van Breda naar Antwerpen tn hun woonplaats door een personenauto werden overreden. De meisjes waren uit de bus ge stapt, die hen van hun school ln Breda naar Rüsbergen had ge bracht Aan de overzyde van de ver keersweg stond hun oom, die hen beduidde, dat zy met oversteken moesten wachten, omdat er een auto naderde. De kinderen hebben dit verkeerd begrepen en staken toch de weg over. Biggen en geiten voor arme Grieken Vanaf het station Meppel zyn gis teravond twee Friese Jongens, Ulke Jager (21 Jaar) en Jelle de Boer (20 Jaar), beiden uit Drachteteicom- pagnie, met 237 Nederlandse geiten en 277 biggen op reis gegaan naar Griekenland. De geiten zün in het •gehele land opgekocht door de N.V. I „Veeexport Friesland". De biggen ko- men uit de omgeving van Meppel zij worden in het kader De categorie „ernstige verkeerszon- daars" werd gisteren op de zitting van de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, onder meer vertegen woordigd door een 25-jarige grond werker uit Valkenburg. De grond werker reed op een avond in decem ber met zün auto op de Vinkweg tegen een voorgesorteerd staande auto. Hy wachtte de gevolgen niet af en ging er met gedoofde lichten vol gas vandoor. Deze poging om zich aan de gevolgen van zijn daad te onttrekken mislukte echter want na een wilde achtervolging slaagden en kele automobilisten er in de dader te achterhalen en klem te rRden. De Haagse politierechter vonniste hem voor deze wandaad reeds met een geldboete van f 60 en de onvoorwaar delijke ontzegging van zijn rijbe voegdheid voor de tyd van 3 maan den. Wat betreft de botsing en de hier uit voortvloeiende schade voelde ver dachte zich „achteraf gezien" niet schuldig. „Hy stopte plotseling en liet onvoldoende ruimte om rechts te Icunnen inhalen", aldus de grondwer ker. „Drie getuigen verklaren volgens bet proces-verbaal met nadruk, dat die auto voorgesorteerd en stilstond terwyi er rechts nog voldoende ruim- ras om te passeren", weerlegde de kantonrechter verdachtee verkla ring. De officier, mr. N. J. Out, zag een en ander als een gevolg van het café bezoek, dat verdachte voor de botsing had afgelegd. Hü eiste zowel geldboete van f 75 subs. 15 dagen als voorwaardeiyke intrekking van de rijbevoegdheid voor de tyd 6 maanden met een proeftyd van 2 Jaar. Verdachte maakte van recht tot het laatste woord geen ge bruik. De kantonrechter bepaalde de geldboete op f 60 subs. 12 dagen doch stelde, omdat hy het café-bezoek als een strafbezwarende omstandigheid zag, de Intrekking van verdachtes rijbevoegdheid onvoorwaardeiyk voor de tyd van 3 maanden. Na afloop van de openbare les, die met de gebruikelyke toespraken werd besloten, recipieerde dr. Van Gelde in de ontvangstzaal van de Aca demie. VRIJHEID VAN GODSDIENST Werkgroep van VN stelt conventie op Een werkgroep van de Verenigde Naties heeft een conventie opgesteld volgens welke ieder mens, waar hy ook ter wereld woont, het recht be hoort te bezitten vryeRJk zyn gods dienst uit te oefenen. De ontwerp-corventie werd door de 14 leden tellende werkgroep aan vaard met elf stemmen voor by drie onthoudingen de Sow jet-Unie, Po len en Mexico. De gedelegeerden in de werkgroep vertegenwoordigen niet het beleid hunner staten en hun aanbevelingen zyn voor de volke renorganisatie dan ook niet bindend. De ontwerp-conventie gaat thans naar de V.N.-commissie voor de mensenrechten, die de werkgroep vormde als een „sub-commissie voor de preventie van discriminatie en ter bescherming van minderheden". De commissie voor de mensenrechten zal het document op haar beurt voorleggen aan de economische en sociale raad der volkerenorganisatie, die het document gereed zal ma ken voor de volgende zitting van de algemene vergadering. De uit 13 artikelen bestaande ont werp-conventie verplicht de staten, om een einde te maken aan alle dis criminatie op grond van religie en om hun burgers het recht van de vryheid van gedachten, geweten of godsdienst te waarborgen. In het ontwerp wordt voorgesteld wetten in te voeren en godsdienstige onverdraagzaamheid en anti-religieu ze propaganda te verbieden. GENERAAL KHANH DICTATOR Hoge Zuidvietnamese officie- overeenkomst zouden enige hoge Hevig te keer Een 40-jarige horlogemaker uit Nieuw Vennep schaarde zich even eens onder de ernstige verkeerszon- daars en wel omdat ook hy na het gebruik van sterke drank achter het stuur van zyn auto was gekropen. Op weg naar huis nam hü over moedig met een snelheid van ruim 90 km per uur een bocht in Rüks- weg 4 onder Sassenheim, raakte de macht over het stuur kwyt en schoot dwars over de weg tegen een beton en wegbaken. Uit het proces-verbaal kwam er meer nog naar voren, dat dacht» niet alleen „hevig te keer was gegaan" tegen de verbalisanten, doch ook, nadat zy hem het contact sleuteltje hadden afgenomen, met dito reserve exemplaar had ge poogd er alsnog met zyn beschadig de auto vandoor te gaan. „Ik was niet onder invloed i door privé - omstandigheden over wen heen", aldus het résumé, waarop verdachtes pleidooi r kwam. De officier laakte het gebrek verantwoordelijkheidsgevoel van ver dachte en eiste naast een geldboete van f 75 subs. 15 dagen de voorwaar - deiyke intrekking van de rijbevoegd heid voor de tyd van 6 maanden met een proeftyd van 2 Jaar. „Mag ik dan 6 maanden geen auto meer rijden", informeerde de horlo gemaker die de term „voorwaar- delijk" biykbaar niet begreep. „Nu nog wel, want ik zal u ook nog een kans geven", lichtte de kan tonrechter hem in en vonniste ver volgens conform de eis. Onverklaarbaar „Het wegdek was wel vochtig, maar Ik reed niet harder dan circa 40 ki lometer, dus geen snelheid om de macht over het stuur kwyt te ra ken". Aldus de verklaring, die een 40-jarige afdelingschef uit Den Haag kon geven voor de slip, waarin zyn auto in de Voorstraat te Katwijk raakte. Al slippende botste zün auto tegen twee ter plaatse geparkeerde auto's. „Weer een onverklaarbare slipparty", verzuchtte de kan tonrechter, nadat hy in het proces verbaal had gelezen, dat verdachte tevoren geen „alcohol houdende dranken had genuttigd". De officier was tot de conclusie gekomen, dat verdachte biykbaar geen enkele poging had gedaan om zyn auto tydig tot stilstand te bren gen en eiste als correctie van ver dachtes fout een boete van f 75 subs. 15 dagen. „Als ik was gaan remmen zouden de gevolgen misschien nog ernstiger zyn geweest", zei verdachte nog. 'Hy kwam er ditmaal nog vanaf met f 50 boete subs. 10 dagen en een ernstige waarschuwing van de kantonrechter, dat by een volgende „onverklaarbare slippartü" zyn rijbewys ongetwü- feld in het geding zou worden ge- i bracht. ren hebben zich vandaag mees ter gemaakt van de regering in Saigon, aldus een bericht van het officiële Vietnamese pers bureau. Luitenant-generaal Ngoejen Khanh is door middel van een onbloedige staatsgreep dictator van het land geworden. Hij is door de raad der strijd krachten belast met de.taak een oplossing te vinden voor alle po litieke crises. Volgens het persbureau is „tot de maatregel overgegaan, omdat de bur- geriyke regering van president Soe en premier Tran Van-hoeong niet in staat is het hoofd te bieden aan de hoogst belangrijke eisen, die de huidige noodtoestand stelt". Naar de radio meldt, zal generaal Khanh onmiddeliyk een commissie van twintig militairen en burgers byeenroepen. In deze commissie, die de regering bij belangrijke beslui ten van advies zal dienen, zullen ver tegenwoordigers van de verschillende godsdiensten, plaatseiyke notabelen en afgevaardigden van de strijd krachten zitting hebben. Premier Tran en president Soe zyn kennelijk afgezet, hoewel dat uit geen enkel communique duideiyk biykt. Welingelichte woordvoerders heb ben verklaard, dat generaal Khanh beweert met de opstandige boeddhis ten tot overeenstemming t« zün ge komen De boeddhisten zouden him anti-regeringscampagne voor onbe paalde tyd staken. Krachtens de boeddhistische opstandelingenleiders het land verlaten. By de staatsgreep is biykbaar geen bloed gevloeid Arrestaties zyn niet verricht, evenmin is geweld gebruikt. Rcndom.de regeringsgebouwen staan geen soldaten en premier Tran en zün ministers hebben volledige be wegingsvrijheid. De actie wordt be schouwd als een grote zege voor de boeddhisten, die de laatste weken al lerlei technieken hebben gebruikt om premier Tran tot heengaan te bewe gen. Op 20 december van het vorig Jaar voerden de leiders van het Zuidvietnamese leger een zuivering door, waarmee het einde kwam van de machtige Hoge Nationale Raad. Tran Van-hoeong werd echter als premier gehandhaafd. Hy was gene raal Khanh op 30 oktober als zoda nig opgevolgd in een poging om het land na een jaar van militair gezag burgeriyke regering te ge ven. Ds E. L. W. M. Hoeufft van Velsen overleden Ds. jhr. E. L. W. M. Hoeufft var Velsen, predikant van de hervonnde gemeente van Meeuwen Elagoort) in de classis Heusden Noord-Brabant, is op 61-jarige leef- tyd plotseling (zondag l.L had hü nog drie preekbeurten vervuld) te Meeuwen overleden. Nadat Jhr. Hoeufft van Velsen ln 1933 door het provinciaal kerkbe stuur van Gelderland was toegela ten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hy op 12 no vember van datzelfde jaar door prof. di. Hugo Visscher, bevestigd als pre dikant van de hervormde gemeente Langer- en Korteraar (Ter Aar) in de classis Leiden. Op 19 maart verwisselde de thans overledene deze gemeente met die van Meeuwen (en Hagoort). De teraardebestelling van het stof- feiyk overschot vindt vrijdagmiddag om 2.30 uur plaats op de begraaf plaat» te Scheveningen. Uit school Een 18-Jarige leerling-timmerman uit RUnsburg ging „op de bon" om dat hU met zijn bromfiets een snel heid van 52 km per uur ontwikkelde, In de Geversstraat te Oegstgeest werd hU „op heterdaad betrapt". Op de vraag waarom hy zo hard reed, antwoordde bromfiets-racer la coniek: „Ik kwam uit school". „Dat is toch geen reden om zo hart te ril den", vond de kantonrechter. „Neen dat niet maar het begon te regenen en ik wilde niet al te nat thuisko men", aldus de jongeman, die ken- neDjk wilde tonen, dat hy „niet voor één gat te vangen was". Hoewel de magistraten het accent legden op het feit, dat een nat weg dek een reden te meer gaf om de bromfietssnelheden extra te matigen, werd in de niet milde boete van f 40 die zü de jongeman oplegden waar- schyniyk diens vermelde „kom maar-op-vertoning" mede vercalcu- leerd. Succes voor politie De afdeling helingbestrijding van de Amsterdamse centrale recherche heeft met de arrestatie van een jarige van heling verdachte kolen-! werker een omvangrijk onderzoek naar een 15-tal inbraken in Amster- j dam-zuid afgesloten. Bij deze inbraken, werd voor dui-| zenden guldens gestolen. Het ware vooral sieraden (bijna 18 mille) en zilverwerk (7 mille). Een groot deel daarvan heeft de recherche kunnen achterhalen. In december waren ais verdachten van deze inbraken reeds gearresteerd een 28-Jarige classifi ceerder en een 28-jarlge barkeeper en terzake van heling een familie lid van de kolenwerker, een 39- Jarige bouwvakarbeider en een 24- Jarige losarbeider. Uit het onderzoek is gebleken dat de classificeerder en de barkeeper relaties onderhielden en geopereerd hebben met enkelen van de ook in Amsterdam gearre steerde mannen, die betrokken zou den zyn geweest bü 28 inbraken ini Tilburg, Arnhem, Soest en Veenen- daal (diefstal van horloges voor 10 mill»). Verder was er in de Amster damse zaak ook nog een vertakking met een vorige maand eveneens in de hoofdstad aangehouden man die verdacht wordt van een groot aan tal inbraken in onder meer Bergen, Bloemendaal, Bussum, Baarn, Heem stede en vermoedeiyk ook de Zaan streek. K.L.M. MAG OP ALASKA VLIEGEN De Amerikaanse president John son heeft toestemming gegeven aan twee Europese vliegtuigmaatschap' püen, de KLM en de Lufthansa, om op Alaska te vliegen. Johnson keurde ook het besluit van de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart (CAB) goed, om deze maatschappüen en drie andere de Air France, de Japanse Lucht- vaartmaatschappü en de SAS toe te staan hun passagiers in Alaska te laten uitstappen op de poolroute tus sen Europa en het verre oosten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4