Grote opschudding in WASSENAAR over aftreden wethouders Complex van elf antennes voor radioastronomie in Drenthe is net zo lekker als de duurste Amerikaan! maar O 'V uilnis'-overtreders in Leiden op de bon VVSL HAALDE PARTNERS VOOR LUSTRUMFEEST IN V Toen eenmaal na veel vijven en zessen de bokken van de schapen ge scheiden waren ter weerszijden van de met een enorm spandoek gedeco reerde poort konden de mannelijke feestgangers volgens programma door de poort hun entree maken in de feestende veste. Het was toen voor M3ïe VVSL-ars blijkbaar een hele toer om hun partner, waarvan zij op wrede wijze door dringende oproe pen uit megafoons gescheiden wa- weer terug te vinden .zodat de stoet slechts half geformeerd op weg trok naar het Rapenburg. Nu is het ook niet zo heel dringend nodig, dat festijn als dit zioh ordelijk vol trekt. De stemming wordt er alleen ir plezieriger door wanneer men niet aan de hand van een spoor boekje of een feestwijzer de bloe metjes moet buiten zetten. De tocht naar het Rapenburg (in glippertje, op bakfietsen, in kruiwa gens, op steppen en ook op rolschaat- De goedgemutstemenigte feestgangers bij de Morspoort. (Foto L.D./Holvast) sen) bracht gedurende korte tijd een ongeëvenaard stampij in het verkeer in het centrum van de stad, maar dat werd de feestgangers kennelijk wel vergeven. Een deel van de troep scheepte zich bovendien in op vracht schuiten om door de grachten naar het heiligdom van de WSL te trek ken, waar een grandioze ontvangst de lustrumgangers wachtte achter een erepoort, die opgetrokken was uit papier in de meest onwaarschijnlijke kleuren. Meesterlijk was de rijdende ton, die de stoet vooraf ging, en waarin he bestuur op manhaftige wijze de kus sen leidde. „Wie in een vat zit ver zuurt niet" was de slogan, die deze ton sierde. Het was uit deze gran dioze intocht duidelijk, dat de deel nemers beslist niet onderhevig wa ren aan een verzuringsprocesde aanvang van een veelbelovend feest was in alle opzichten volledig ge- De motie tegen de burgemeester (Van onze Wassenaarse correspondent) „Geen commentaar, in welk op zicht dan ook", is het korte woord, dat burgemeester mr. W. J. Geertse- ma en het demissionaire team van vier wethouders wilden geven, nadat zü gisteravond hadden vergaderd over de ontstane crisis. Het aftre den van de vier wethouders, toen een door het raadslid mr. dr. W. F. van Gunsteren ingediende motie van te leurstelling met elf tegen vijf stem men was aangenomen, heeft in de gemeente grote opschudding verwekt. Vrij algemeen neemt men aan, dat de motie als waarschuwing gericht was tegen burgemeester mr. W. J. Geertsema, die immers persoonlijk het initiatief had genomen te bemid delen toen de onderhandelingen over grondruil tussen de Exploitatie Maat schappij Scheveningen en particulie re instellingen in het slop dreigden te geraken. Maar anderzijds staat vast dat de raad, inzonderheid mr. Van Gunste ren, danig is geschrokken van het re solute besluit der wethouders om af I te treden. Eigenlijk is het een uit de hand gelopen prestige-kwestie. Toen mr. Van Gunsteren bleef aandringen, dat het college de in houd van zijn motie („teleurstelling in de raad, dat college de raad pas inlichtte na de overeenkomst tussen de EMS en particuliere leven") zou overnemen, waarschuwde burgemees ter Geertsema voor „ernstige con sequenties". Geprikkeld doordat op deze wijze de portefeuillekwestie werd gesteld, wilde hij zijn motie toen per sé ter stemming gebracht zien. Thans betreuren de onderteke naars van de motie het, dat de wet houders niet hebben begrepen, dat men alleen de burgemeester nadruk kelijk de opinie van de raad onder ogen wilde brengen. Naast dit alles komt de omstandig heid, dat men in de raad weinig ge lukkig is met de EMS. Een maat schappij waarbij men, gezien de in- en verkooppolitiek, altijd een on zekere factor moet incalculeren, al dus mr. C. A. van Gorcum. PvdA- fractie-voorzitter. Intussen raken de YVassenaarse be stuurders er van overtuigd, dat de zaken zich ernstiger ontwikkeld heb ben en nog ontwikkelen zullen, dan het maandagmiddag en -avond nog leek. De stoet werd na een draai orgel geopend door dit wonder lijke vehikel waarin het VVSL- bestuur rijkelijk de opwindende claxon hanteerden. (Foto L.D./Holvast) In plaats van Benelux-kruisantenne (Van onze correspondent) Bij Westerbork in Drente zal vermoedelijk een reusachtig stelsel van elf schaal-antennes voor radio-astronomische waarnemingen worden gebouwd op een afstand van circa anderhalve kilometer oost-west. Het terrein dat men daarvoor op het oog heeft, ligt even ten noorden van Westerbork. Het woonoord Schattenberg, dat overigens toch al zou verdwijnen, komt er ongeveer middenin te liggen. Het plan gaat uit van de Stichting Radio-Straling van Zon en Melkweg. Geruime tijd geleden schreven wij reeds over dit Drenthse project, dat 10 a 15 miljoen gulden gaat kosten. Het project is een gewijzigde ver sie van het plan tot de bouw van de zogenaamde Benelux-kruisantenne (twee rijen radio-telescopen lood recht op elkaar), welk plan, zoals ge meld is, geen doorgang zal vinden. De Benelux-kruisantenne zou ge bouwd worden in het Nederland-Bel gische grensgebied, maar het uitge zochte terrein bleek tenslotte toch ongeschikt. De telescopen, waarvan er tien op een rij komen te staan op een onderlinge afstand van ongeveer 150 meter, en waarvan de elfde op rails een zekere mobiliteit zal krij gen, zullen elk een diameter heb ben van dertig meter, dat is iets meer dan die van de telescoop van Dwingeloo. Deze laatste valt ook on der het beheer van de Stichting Ra dio-Straling van Zon en Melkweg. Het ligt in de bedoeling dat nog in de eerste helft van dit jaar met de voorzieningen van de bouw van het enorme project zal worden begonnen en het is niet uitgesloten dat reeds over drie jaar de eerste waarnemin gen zullen kunnen worden gedaan. Er zijn thans besprekingen gaan de met België over de werkwijze en de opzet van het plan en over het aandeel in de financiering door onze zuiderburen. Wat Nederland betreft Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Allard Maurits, z. v. Van WelySohuurbeque Boeije, Sant poort. Overleden: W. I. J. Milatz, 87 Jaar, Den Haag; J. v. d. Eijk, 61 jaar, Moordrecht; E. Kupers, 80 jaar, Bloemendaal; A. A. Temminok, 94 jr, Aerdenhout; W. F. van 't Oever, 85 jaar, Den Haag; W. Groen, 78 jaar, Rotterdam. de financiering geschieden via de Organisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek. Drie bestellingen voor Friendships Er zijn weer drie bestellingen ge daan voor een Fokker F-27 Friend ship, aldus een mededeling van de Fokker-vliegtuigfabrieken. De Ma laysian Airways, die in 1962 reeds vijf toestellen van Fokker kocht, heeft er opnieuw één besteld. Bonan za Airlines breidt zijn vloot van 12 Friendships uit met een nieuwe, die geleverd zal worden door de licentie houder van Fokker in Amerika, de Fairchild Hiller Corporation. Deze fabriek, die thans 15 toestellen op stapel heeft staan, zal eveneens een Friendship leveren aan de Imperial Oil Ltd. in Toronto. Het toestel is bestemd als directievliegtuig. Met deze nieuwe bestellingen is het aantal verkochte Friendships ge> stegen tot 292, waarvan er 183 zijn besteld bii de Fokkerfabrieken en 109 bij de Fairchild Hiller Corporation. Drs. J. N. van Wessem De Staatssecretaris van O. K. ei W. heeft tot Nederlands commissaris voor de achtste Bienal te Sao Paolo, Brazië, benoemd prof. dr. N. R. A. Vroom in Amsterdam. Prof. Vroom zal bij zijn werkzaamheden worden bijgestaan door de heren prof. O. B, de Kat en drs. J. N. v. Wessem, direc teur van „De Lakenhal", ACHT maanden geëist voor een serie inbraken Er waren aan een 41-jarige tuin- .an slechts vier inbraken en dief stallen tenlaste gelegd, doch de of ficier van Justitie bij de Haagse rechtbank deelde min of meer als .us aan de reohbbank mede niet te hebben geweten, dat er nog een heel pak processen-verbaal achter- m zou komen. De officier had het dan ook gelaten bij de inbraak op 22 september in het gebouw van TNO in Delft, waar f 20 werd gestolen. Vervolgens werd op 5 oktober ingebroken in het ge bouw van de Technische Hogeschool, eveneens in Delft, met f 10 als buit. Dezelfde nacht was er een inbraak in de Rijksgieterij in Delft, waar het alleen bij sigaren en postzegels bleef. j een inbraak in een winkel in Delft, nam de tuinman een band recorder mee. Voorts werd melding gemaakt van een inbraak op 30 sep tember in een betonfabriek in Alphen den Rijn, waar eveneens een klein bedrag aan geld, postzegels en sigaren werden geroofd. Maar de president deed nog een greep in de stapel processen verbaal politiekorpsen in Leiden, Lisse, Heemstede, Haarlem en Maarsen. Moeite met de bekentenis was er in het geheel niet, die liet verdachte er vlot bij zitten. Doch meer tijd moest er worden besteed om te praten over de ante cedenten van verdachte, die aller minst opwekkend waren. Om het met een cijfer van ver dachte zelf te zeggen, hij bracht ruim negen jaar van zijn leven reeds in de gevangenis door. „U zet alles om in drank," consta teerde de president, „dat doet u al twintig jaar lang." „Bij perioden dan," protesteerde verdachte. De officier moest toegeven, dat lang niet alles zo is verlopen, als voor verdachte wel wenselijk was. Zo werd hij zonder meer uit een particuliere inrichting gezet, waar hij een ontwenningskuur tegen alcohol zou volgen. Ook werd verdachte al eens ten onrechte van een inbraak verdacht daarvan vrijgesproken. „Toen ben ik maar weer aan het inbreken gegaan," zei verdachte. De officier vond het bepalen van de straf een moeilijke taak, en stelde voor acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en daarna voorwaardelijk ter beschikking stel ling van de regering, zoals reeds eer der is gebeurd. Uitspraak over 14 dagen. Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor y ij" LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN BINDEN STRIJD AAN MET OXFORD Woord en beeld over Egypte Het deed de leden van de Leidse Amateur-Fotografenvereniging t zichtbaar genoegen, dat hun voorzitter dokter T. Versteeg, na door ziekte gruime tijd op non-acti viteit te zijn gesteld, weer acte -de présence kon geven. Na een inlei dend woord van dokter Versteeg vroeg de heer H. Kleibrink, voorzit ter van de Leidse Smalfilmliga de aandacht van de LAFV-leden voor de komende foto-wedstrijd, die de Leid se amateurtotografen in het kader van de sportuitwisseling Leiden-Ox ford met hun collega's van de A.F.S. uit Oxford zullen gaan aanbinden. Hi) wekte de LAFV-leden op om met hun beste prestaties zowel op zwart wit als kleurenfotogebied aan deze wedstrijd deel te nemen en de AFS- leden revanche te geven voor hun bij een vorige foto-duel geleden ne derlaag. Voorts deed spreker nog en kele suggesties aan de hand inzake de jurering, de prijzen en de moge lijkheid om tijdens de „foto-uitwis seling" die begin mei a.s. zal plaats vinden tevens een foto tentoonstelling te organiseren. Gezien de animo, die de LAFV-le den toonde, belooft het geheel weer een interessant evenement te wor den. Hierna was het woord aan het LAF V-lid de heer F. van Veen, die deelnam aan een Nederlandse excur sie r.aar Egypte met als hoofddoel een bezoek aan de bedreigde oud heidkundige monumenten in het Nijldal. Met behulp van enige series zelfvervaardigde kleurendia's toonde spreker zijn gehoor onder meer de beroemde tempels van Wadi-Is-Sa- boea, Boehen en Samraa alsmede de unieke rotstempel van Aboe-Simbel De eerste processen-verbaal tegen Leidse vuilnisemmers-over treders (sters) zijn opgemaakt. De politie heeft namelijk bij een gisteravond tussen zeven en elf uur gehouden controle zestien vuilnisemmers op de openbare weg aangetroffen. Zij heeft het ditmaal dus niet bij een waarschuwing gelaten. Zoals bekend moeten de vuilnisemmers ingevolge een nieuwe politie-verordening zo spoedig mogelijk na lediging binnen worden gehaald. een der grootste nog in tact zijn de tempels die alle na het gereed komen van de grote Nijl-stuwdam nabij Assoean 'in 1968) zullen wor den overspoeld. Spreker wijdde teens een beschouwing aan de maatregelen, die door deskundigen der V.N. worden ondernomen o.m. door deze bouwwerken af te breken en elders weer op te bouwen om zoveel als mogelijk is van de onder gang te redden. Ter afwisseling projecteerde de de heer Van Veen nog een serie kleurendia's die een beeld gaven van de Egyptische fauna. Na een hartelijk dankwoord tot de heer Van Veen te hebben gericht, maakte de voorzitter nog bekend, dat het LAFV-programma voor de ko mende maand onder meer een ex cursie naar de Lakenhal omvat. Vragen van de heer Willems over Ned. Opera De heer Willems, lid van de Twee de Kamer voor de PvdA, heeft de Staatssecretaris van O., K. en W., de heer Van de Laar, gevraagd op kor te termijn de Kamer mee te delen: Welke wachtgeldregeling aan het pei'soneel van de in liquidatie zijn de Ned. Opera bij ontslag zal wor den aangeboden; welke stichtingen in samenhang met de bovengenoem de liquidatie naast de Nederlandse Operastichting in het leven zullen worden geroepen en door wie en op welke gronden; welke stichtingsvorm (overheids). particulier of anders zins) zal worden toegepast en op wel ke wijze die Stichtingen zullen wor den gefinancierd en welke vorderin gen er inmiddels zijn gemaakt, die een continuïteit van opera-uitvoerin gen behoudens die van Forum en de Zuid-Nederlandse Opera kun nen verzekeren? Eis 2 jaar voor schot op vrouw Twee jaar gevangenis met aftrek eiste de oficler van Justitie bij de Roermondse rechtbank, mr. W. Ui- terwaal. tegen een 53-jarige Amster damse bakker die in juli 1964 bij de gemeente Baarlo met een revolver een schot had gelost op zijn vrouw. Dit gebeurde aan boord van het schip „Amsterdam 3". dat bij Baarlo bij de sluis op de Maas lag. Na een ruzie in 1962 ging de vrouw er van door en zocht haar heil bij de schip per van de „Amsterdam 3". Dat zin- de de bakker slecht. Hij wüde haar terughebben en vervolgde haar en de schipper door het hele land. Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 januari 1965 Tweede blad no. 31478 1 GEPENSIONEERD TRAMPERSONEEL 5 IS ONTEVREDEN De Bond van Gepensioneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen, af- i deling Leiden kwam in gebouw Re- hoboth in jaarvergadering bijeen. Voorzitter Th. J. G. Jansen vroeg i bij de aanvang van de vergadering een minuut stilte voor de elf [ij leden, die de bond in het afgelopen J jaar door de dood zijn ontvallen. i Felicitaties richtte hij tot de heer Teske, die aan het hoofdbestuur is j toegevoegd. Uitvoerig werd gesproken over de trampensioenen, dié nog veel te wensen overlaten. Door middel van een actie wil men deze pensioenen I trachten te verbeteren. In de vaca- ture van tweede secretaris werd voor- zien door de benoeming van de heer Bax. Tijdens de rondvraag werden vele vragen gesteld over de bij stands- I wet. De secretaris gaf daarop een uitvoerige toelichting. Medegedeeld werd nog, dat de heer Bax dinsdagmiddag 13 april een film middag met kleurendia's zal ver: gen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN j Johannes, ,„.i M. J. L. van Marwijk en H. M. Zandbergen; Bené Alexander, zn van i H. Leldelmeijer en A. W. Bouwmees- l ter; Agatha Pauline, dr van L. A. M. I van Tienen en P. M. Haverkort; Wll- helmus Petrus Franciscus, zn van W. i P. F. J. Vinkesteyn en L. P. den Os; Francina Wllhelmlna. dr van B Dongen en J. van Waardenburf GETROUWD R. J. <3. Pommée en E. P. C. Corba. OVERLEDEN E. E Fraser, 75 jr, vrouw; K. de Boer 76 Jr, man; L. A. J. Weenlnk, 76 Ir', w.v. H. J. Smeek; H. Groeneweg, 71 jr. man; H. de Nljs, 67 Jr. w.v. W. J. Klop: J. Hoek. 75 Jr, man; P. de Witte, 22 Jr, zoon; A. M. Engels, 52 jr, e.v. F. Nievaart; H. Scholting, 83 Jr, man; W. den Hartogh, 40 jr, e.v. B. Griek- spoor; M. H. J. M. Esser, 68 jr, w.v. V. A. M. Schretlen; L. Goenga, 43 Jr, ONGELUK BIJ KNIE UITKOM ZAALVOETBAL Tijdens een partijtje zaalvoetbal is gisteravond omstreeks kwart voor negen in een clubgebouw aan de Bernhardkade een 16-jarige Leidse jongen tegen een medespeler opge lopen. De jongen viel, raakte enkele ogenblikken buiten bewustzijn en klaagde daarna over pijn in het hoofd. De E.H.D. bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. üj li, Grandioze g ontvangst bij !4 Morspoort Vanochtend is dan de aap uit de poort gekomen. Enkele hon- nt( derden goedgemutste hq partners voor de komende festi- viteiten werden door even vro- lijke VVSL-leden bij de Mors- poort afgehaald en naar het clubgebouw aan het Rapenburg J „geleid" voor het lustrum-festijn dat eerst zaterdagochtend vroeg beëindigd zal zijn. "1 Het was een nieuw programma- punt, deze feestelijke intocht van de partners, en het is ongetwijfeld een I aanwinst gebleken. Dat was niet het minst te danken aan de vindingrijk- heid van de VVSL-leden, die de I wonderlijks© vehikels bijeen hadden weten te brengen om de stoet op te I luisteren, en die voor een machtige I cocktail van muzikale entourage 'J hadden gezorgd. iój Bovendien waren natuurlijk de mi- I litairen van de .honorair ab-actis" van de WSL kolonel Wessels aanwe zig met de onvolprezen erwtensoep 1 om de stemming voor zover nodig wat op te warmen. I Die stimulans voor de stemming was kennelijk wel nodig voor een 2) aantal van de mannelijke feestgan gers. die zich wat onwennig voel den onder hun lustrum-mutsen. Het j® moet dan ook gezegd worden, dat vele j gewoonlijk martiale figuren met deze i slaapmutsachtige hoofddeksels ge-1 tooid heel wat van hun statuur ver- j loren bleken te hebben. Is dat mis- j schien bewust de bedoeling geweest van de dames, die nu eens min of u meer de baas willen zijn? Per slot van rekening is het hün feest, alle beschouwingen van de praeses mej. Munk gistermiddag in de Pie terskerk over de „meerdere man en de niet-mindere vrouw" ten spijt. En-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3