LEIDSCH DAGBLAD LINKS VOORRANG IS AANDACHT WAARD Sir Winston Churchill in „hal der koningen finister Van Aartsen in Tweede Kamer Invoering alleen in Jederlandonmogelijk Perzische premier Mansoer overleden Hulp aan West-Irian niet via Indonesië SIMCA-SHOW BIERMAN N.Y. _>geric ht 1 maart 1860 WOENSDAG 27 JANUARI 1965 No. 31476 recteur: EL A. EL van Dlsnoeck oldredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, 1.3.35 per maand, f. 0.78 per week Teietoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 de medische eisen voor het rijbewijs. verhoogd. De verhoging is gebonden aan een maximum van f 75 en ge schiedt voor de duur van 15 jaar. Volgens het inwerkingtredingsbesluit zal de wet op 1 februari 1965 in werking treden. (Van onze parlementaire redacteur) (juister Van Aartsen (Verkeer) heeft zich gisteren 0 de Tweede Kamer gunstig uitgelaten, over het loorstel van de Delftse wiskundeleraar pater trekelberg, om aan verkeer van links voorrang te lerlenen, boven verkeer van rechts. Objectief "bekeken zit er heel veel in, vond de bewindsman. Hij tgde er echter aan toe, dat het volstrekt onmogelijk is, om de ver- dering van de voorrangsregel alleen in Nederland in te voeren, t idee moet internationaal bekeken worden, zo vond hij. Mr. Van rsten wilde afwachten, wat de studies over het voorstel van patèr ekelberg verder zullen opleveren. Eén van de onderwerpen dit overleg gaat, is een betere con- trole op het gezichtsvermogen, van de kandidaten voor het rijexamen. De replieken over de begroting van Verkeer en Waterstaat zullen volgen de week dinsdag worden gehouden. Dan zal tevens de begroting in eind stemming komen. In het staatsblad is gisteren de wet gepubliceerd tot instelling van rijkswegenfonds. Deze wet houdt onder meer in, dat de motorrijtui genbelasting met 65 procent wordt )e minister deelde dit alles giste- mee bij de behandeling van zijn joting in de Tweede Kamer. Hij raste de Kamer voorts met het uwtje, dat nog dit jaar zal wor- begonnen met de bouw van de rendrechtse tunnel, ter vervan- van de brug over de Oude Maas, zowel voor het scheepvaart- als wegverkeer een hinderlijk obsta- is. De tunnel zal, naar wordt rwacht, in 1968 klaar zijn. Er zal tol voor de tuimel worden ge- Gebrekkig Er bleek in de Kamer tamelijk veel tevredenheid te bestaan over de brekkige toelichting, die de minis- op zijn begroting heeft verstrekt, woordvoerder van de K.V.P., dr. n den Heuvel, meende dat het nu moeilijk is een oordeel te vor- over het beleid van de minister, vroeg daarom de minister de tl voor Waterstaat, die nu alleen r zijn oordeel geeft over de plan- n die Rijkswaterstaat voorlegt, uit breiden. De adviezen van de raad oden ter beschikking moeten ko- de kamer. De minister zei t hij wel iets zag in deze suggestie beloofde op korte termijn contact zullen opnemen met de raad. Schiphol-lijn atssecretaris Keizer, die veler kreeg voor zijn internationaal (Van onze weerkundige medewerker). Na vier weken met overwegend 'ht en regenachtig weer, brengt deze laatste week van januari ons ir de tweede keer in deze win- in een vorstperiode. Een ■achtig hogedrukgebied van jflotland tot noord-Rusland lijft voor een koude oostenwind ■gen. Aanvankelijk vallen er g sneeuwbuitjes. In Friesland lag vanmorgen op ikele plaatsen 5 centimeter teuw. Het wordt geleidelijk kou In Noord-Duitsland meldde famburg vanmorgen 5 graden. Ie strenge vorst uit Rusland be- Int nu Polen binnen te stromen, oostenwind zal nog enkele da- voortduren. Omstreeks vrij- \g is de koudere lucht met nachts meer dan 5 graden vorst ien ons land te verwachten. Ook in 1954 toen wij .nevlekkenminimum )enals deze winter, kwamen ivij \d januari ook nog in een stren- vorstperiode, die van 22 ja- ari tot 11 februari duurde. WEERBERICHT I SNEEUW De Bilt verwacht van heden- tot nfcorgenavond: overwegend lichte eprst met zwakke tot matige wind it oostelijke richtingen. Over het al- emeen veel bewolking met hier en !l|aar mist en plaatselijk enige sneeuw. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 JANUUtI Zon op: 8.26 uur; onder: 17.20 uur laan op: 5.36 uur; onder: 13.25 uur 1 loogwater in Katwijk te 0.21 en 12.50 te 8.15 en 20.46 Dit blad bestaat uit 16 pagina's vervoersbeleid, deelde de Kamer mee, er nog steeds geen beslissing is genomen over de aanleg van een spoorlijn via Schiphol. Het wachten nog op twee rapporten. Deze bewindsman bestreed dat de jongste tariefsverhoging van de spoorwegen, voorkomen of vermin derd had kunnen worden door een doelmatiger beleid by de spoorwegen. Als voorbeeld hadden verschilldende kamerleden afschaffing van de dub bele controle op het reizigersverkeer genoemd: in de treinen en aan de in- uitgangen bjj de stations. Di staatssecretaris wees er op, dat af schaffing van de controle bjj de sta tions, gepaard zou moeten gaan met verhoogde controle in de treinen. De controle aan de stations legt overigens geen zware druk op het spoorwegbedrijf, zo bleek uit het ant woord van de staatssecretaris. Deze controle wordt verricht door perso neel dat voor ander werk ongeschikt is. De K.L.M., vorig Jaar een vaj meest besproken onderdelen by de begrotingsbehandeling, kwam maal nauwelijks ter sprake. Evenals de Kamer, toonde ook mr. Van Aart sen, zich tevreden over het herstel van onse luchtvaartmaatschappij. Rijbewijs Minister Van Aartsen heeft nog meegedeeld, dat er tussen zyn depar tement en het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid, over leg gaande is over verzwaring vai Voor het eerst sinds het over lijden van haar echtgenoot heeft mevr. Churchill gisteren haar huis in Hyde Park Gate verlaten voor het maken van een korte autorit. Pettenaren verbolgen ONVEILIG WONEN BI] ATOOMCENTRUM (Van Alkmaarse correspondent) Het is onveilig wonen in de buurt van Pettens atoomcentrum, danks alle verklaringen van tegendeel. Dit kan men opmaken uit een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die op een uitbreidingsplan van de ge meente Petten afwijzend hebben beschikt. De gemeenteraad van Zjjpe, waartoe Petten behoort, had vorig jaar plan voor de bouw van 200 ningen in Petten-oost goedgekeurd, waarna de burgemeester, mr Breebaard, van de commissaris der koningin in Noord-Holland, de toe zegging kreeg, dat het plan de goedkeuring van G.S. zou krjjgen. Maar de Zjjpense gemeenteraad ont ving een brief van Gedeputeerde Staten, dat voor de bouw geen goedkeuring kon worden verleend. Dit besluit werd gemotiveerd met het feit dat de opzet te groot is. Ook wijzen Gedeputeerde Staten op het nog altijd aanwezige gevaar, dat kan bestaan voor grote ge meenschappen by het reactorcen trum Nederland. Deze overweging houdt verband met het standpunt van de gezondheidsdienst dat bin nen drie kilometer van de kern reactor niet gebouwd mag worden. De Pettenaren zün over dit besluit zeer verbolgen en hebben reeds actiecomité gevormd. Gisteren hebben president en mevrouw Johnson, na resp. za terdag en zondag in het zieken huis te zijn opgenomen wegens lichte bronchitis, het Bethesda inehospitaal in Washington verlaten. Frankrijk lijdt onder stakingen (Van onze Par ij se correspondent) Ofschoon de brug tusen de Franse regering en de vakbonden gisteren nog niet geheel was opgeblazen, zyn de transportstakingen vanochtend niettemin over het hele Franse front ontketend. Vanaf middernacht heeft geen locomotief de remises meer ver laten. De treinen, die al onderweg waren, zouden echter doorrijden tot het station van bestemming. Ook de andere middelen van vervoer, zoals metro's, autobussen en vliegtuigen zouden vandaag niet rijden, of heel kalmpjes aan functioneren. De rege ring zorgde echter in Parys weer voor gratis vervoer met militaire vrachtauto's. Voor morgen ziet het er nauwelijks minder vrolijk uit. Het voorbeeld van het stakende personeel in de trans portbedrijven zal dan door het per soneel van gas en elektriciteit ge volgd worden. Van de kant der drie vakcentrales is beloofd, dat de be langen van het publiek zoveel mo gelijk zullen worden ontzien. Maar dit soort beloften pleegt nogal scep tisch te worden ontvangen. Hoveida tot opvolger benoemd Premier Hassan Ali Mansoer van Perzië is gisteravond in een zieken huis in Teheran overleden aan de gevolgen van een moordaanslag, die vorige week donderdag op hem werd gepleegd door een jonge student. Mansoer is 41 jaar geworden. Tot zyn opvolger heeft de sjah benoemd Amlr Hoveida (50), een persoonlyk vriend van Mansoer en tot voor kort vice-premier en minister van Finan ciën in diens kabinet. Mansoer, die vorig jaar maart de post van eerste-minister aanvaardde, werd donderdag neergeschoten door een religieuze fanaticus, toen hy uit zijn auto stapte om het parlement Radioreportages van begrafenis op zaterdag De Nederlandse radio zal zaterdag in vier rechtstreekse reportages ver slag geven van de begrafenisplechtig heid van Sir Winston Churchill. Deze vier reportages zullen via bel de zenders worden uitgezonden als een gezameniyk programma van AVRO, VARA, KRO, NCRV, VPRO en Wereldomroep. Vanaf 10.30 uur zullen Herman Felderhof en Guus Weitzel een oog- getuigeverslag geven uit Westminster Hall. Vervolgens zal Ben Sies de plechtige kerkdienst in de St.-Pauls cathedral die van 11.45 uur tot 12.45 uur duurt, van commentaar voor zien. Joop van Zijl zal hierna een verslag geven van de tocht over de Theems in een reportage die tussen 13.45 uur en 14.05 uur mag worden verwacht. Na aankomst bij Festival Hall Pier zal Herman Felderhof een slotwoord spreken, aangezien de byzetting in het familiegraf in Blandon by Blen heim Palace een strikte familieaan gelegenheid is, waarbij radio noch televisie worden toegelaten. Katafalk beschenen door zacht kaarslicht 99 (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churchills ontzielde lichaam ru9t sinds dinsdagavond bin nen de verweerde, gryze muren van de Westminster Hall, de middeleeuwse ridderzaal en „hal der koningen" in de schaduw van de Big Ben. Deze omgeving was gedurende het grootste gedeelte van zyn leven Sir Winstons tweede huis. In het aangrenzen de Lagerhuis heeft hy zyn tijd sinds het begin van deze eeuw byna da- gelyks doorgebracht. Meer dan er gens anders behoort hy op dit ogen blik hier. Het is de plek, waar tot het begin van de vorige eeuw zojuist gekroonde vorsten hun feestbanket ten hielden. Het is ook de plaats, waar in vroeger dagen Engelands grote staatsprocessen plaats vonden. Het is het centrum van de Britse historie. Hier was het, dat Sir Winston ruim 10 jaar geleden op zijn tachtig ste verjaardag op grootse wijze werd gehuldigd. Toen klonken hier byna voor het laatst zijn machtige, ge beeldhouwde volzinnen, met sonore stem en unieke intonatie voorgedra gen en zoals altijd verlucht met Churchilliaanse guitigheden. In dit enorme gewelf, met zijn donkere, go tische, houten zoldering, heerst thans een verstilde, intieme atmosfeer. De enorme stenen vloer is met een lichtgrys karpet bedekt en in het midden staat de eenvoudige, met zwart fluweel bedekte katafalk, be schenen door zacht kaarslicht. De rechtlijnige en hoekige vlakken daar van lijken een reflectie van Sir Win ston zelf. De baar is bedekt met de Union Jack. Daarop liggen de attributen van de Orde van de Kouseband, met inbegrip van de blauwe kouseband zelf. Toen dadelijk na aankomst van de baar vyf officieren van de House hold Brigade met hun bepluimde hel men op (vier op de hoeken van de katafalk en een op de treden van het brede bordes daarvoor) de eerste erewacht betrokken om de twintig minuten wordt de wacht door ver schillende troepen-onderdelen afge lost hadden Ladv Churchill ei haar kinderen en verdere naaste fa milieleden nog enige momenten van alleen zijn met de geliefde dode. Slechts de aartsbisschop van Canter bury, dr. Michael Ramsay, had zich bij hen gevoegd. HI) sprak een kort gebed uit. Daarna vertrok de familie en begon de stille nacht in deze mwkapel, welke de afmetingen leeft van een kathedraal. Vanochtend begonnen duizenden m een défilé langs de baar. Dit défilé zal voortgaan tot vrijdagavond laat. s Amerikaanse oud-president Eisenhower zal zaterdag in de ka thedraal van St.-Paul voor de tele- van de BBC spreken. Dit zal gebeuren direct nadat de uitvaart plechtigheid voor Sir Winston Chur chill zal zijn geëindigd. Driehonderd leden van lige Deense ondergrondse zullen Londen gaan om de begrafenis Sir Winston bU te wonen. Dat Koningin Juliana en Prinses Beatrix Churchills begrafenis niet zullen bijwonen vindt zUn oorzaak in de regels van de hof etiquette. Het is niet de gewoonte dat vrouweiyke regerende personen uit het buitenland een Britse staatsbe grafenis bijewonen. Koningin Julia na zal echter wel de herdenkings dienst bywonen, die zaterdagochtend in de Haagse Kloosterkerk wordt ge houden. Deze dienst zal ook worden bygewoond door regeringsautoritei ten en leden van het corps diploma- Slot pag. 2 binnen te gaan. 'Hij zou daar nieuws overeenkomsten voorleggen over olie boringen buiten de kust, welke on- s met grote maatschappijen zijn aangegaan. Hoveida had een belang rijke rol gespeeld in de totstandko ming van de contracten. Binnen enkele minuten na de schietparty werd Mansoer naar een ziekenhuis vervoerd, waar vyf chi rurgen, onder wie de hjfarts van de sjah, twee grote operaties aan hals en ingewanden uitvoerden. De da der, de 20-jarige student Bocharai, die aan 't hoofd stond van "n groep jonge, fanatieke mohammedanen werd terstond door de verlligheids- politie gearresteerd. Mansoer is de vierde Perzische leider, die in de afgelopen zestien Jaar door religieu ze fanatici is neergeschoten. Ook in 1948 werd een premier vermoord, toen hy bezig was met onderhande lingen over een oliekwestie. Hoveida en Mansoer waren al Ja renlang met elkaar bevriend. Samen hadden zy de Novin party gesticht die in 1963 de parlementsverkiezin gen won. Door Hoveida als opvolger van de overleden premier aan te wyzen, heeft de sjah kenneiyk willen laten uitkomen, dat er in de Perzi sche politiek geen verandering zal komen. Mevrouw Brautigam: GEEN KRAAK OF SMAAK AAN ONS BROOD (Van onze parlementaire redacteur) Het socialistische Tweedekamerlld, mevrouw Brautigam, heeft gisteren ln de Tweede Kamer geklaagd over de slechte kwaliteit van het Neder landse brood. In de openbare commissievergade ring van Landbouw, hield zy minis ter Biesheuvel voor, dat de ministère in Brussel zich de afgelopen dagen wel druk bezig hebben gehouden mek de kwaliteit van het knoflook, maar dat het veelgegeten brood, niet is be sproken. Als het Nederlandse brood geëxporteerd zou worden, zou men zich in Brussel misschien ook iets aantrekken van de eleohte kwaliteit» zo betoogde zy. Een groot deel van ons volk eek brood, waar geen kraak of smaak aan is. Men zegt dat het kamt, om dat er zo weinig „warme" bakker» zyn, maar waarom moet het fabrieks- brood zo smakeloos zyn? Kat^ er niet eens een onderzoek worden ingesteld, vroeg zy. Minister Biesheuvel verwees ma» vrouw Brautigam naar het proefsta tion voor de maalderijen en bakke rijen in Wageningen, dak zich bezig houdt met de kwaliteit van het brood. „Ik kan u echt niet helpen", zei de minister, „ik ben maar een gewon» minister en geen bakker". Advertentie MINISTER LUNS DEELT MEE: De Nederlandse ontwikkelingshulp voor West-Irian, die in de vorm van financiële bijdragen in het ontwikkelingsfonds van de Verenigde Naties voor West-Irian, wordt verleend, loopt niet via Indonesië. Dit blijkt uit de antwoorden, die minister Luns. mede namens de minister van Financiën, heeft gegeven op vragen van het Tweede-Kamerlid Moorman (KVP). Naar aanleiding van de vraag over de verbazing, die volgens berichten in de pers in Haagse regeringskrin gen zou heersen over een uit Djakarta stammend bericht, dat Indonesië nog niets van het door Nederland gefourneerde geld zou hebben ontvangen, deelde minister Luns mee. dat Indonesië geen gelden uit dit fonds ontvangt. Betalingen uit het fonds worden slechts gedaan aan de organisaties, by welke de uitvoering van de ontwikkelingspro jecten berust. Nederland heeft tot dusverre 3,15 miljoen dollar in dit fonds gestort. Hiervan dienen drie miljoen dollar ter bekostiging van een project voor luchtverbindingen binnen West- Irian, de rest voor kantoorkosten van de V.N. in Djakarta en op West- Irian. De minister deelde verder mee, dat Nederland tot nu toe als enige by- draagt aan het fonds. In beginsel zouden alle leden van de V.N. en de gespecialiseerde organisaties vrijwil lige by dragen in het fonds kunnen storten. Indonesië neemt in de finan ciering van de projecten deel door middel van zogenaamde counterpart- bijdragen. Nederland heeft aange boden. gedurende drie Jaren een be drag van 10 miljoen dollar per jaar beschikbaar te stellen. Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 WAS U AL OP DE SIMCA.SHOW IN V/M RUTECK'S TE LEIDEN? PRIJSVRAAG U KUNT WINNEN! 3 dagen GRATIS Parijs. 14 en 7 dagen GRATIS ryden In Simca 1000 of 1300. Vele andere pryzen. AUTO afd. Verkoop STATIONSWEG U—17 LEIDEN - TEL. 01710—10447 (0ücf êföbuws Uit het Leidsch Dagblad van 28 Januarij 1865: Als een bewijs, dat in ons land nog al beoefenaars der bouwkunst gevonden worden, 4 kan strekken, dat voor de be- trekking van gemeente archi- 1 tect te Zaltbommel met een 1 belooning van f700 50 solli- 1 citanten zijn opgekomen Te Namen is overleden een oude marketenster die dev veldtogt naar Rusland in heeft meegemaakt Zij was 77 jaren en was versierd met de St.-Helena-medaille.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1