Nationale Australiërs feestdag zeer zegt weinig ix Succes voor „Stop the world" in Schouwburg ASTMA metaalbewerkers, tandartsen, tuinders. Patriottisme toch meer in opkomst eer Vlamingen in het Belgische parlement Margriet de Groot: veelzijdige actrice 1 V.N. NADEREN TWEESPRONG zegt Stevenson De Amerikaanse VN- afgevaardig- e Adlai E. Stevenson heeft gisteren l.lewaarsehuwd, dat de Algemene Ver- 55 adering krachtig achter haar eer- er genomen beslissingen moet blij- e en staan over de betalingen voor 't redesoperaties of dat anders de Ver- pi aigde Naties een voor deze organi- ongebruikehjk pad zullen op- aan naar een gevaarlijker wereld. I» ean politieke rede deed Steven- lm een krachtig beroep om steun i an het standpunt van de regering Johnson dat de Sowjet-Unie, Frank- jjk en elf andere landen hun ach- erstallige betalingen moeten doen of un stem in de Assemblee (Algeme- e Vergadering) moeten verliezen. 9 jtevenson noemde de in gebreke ge- I, ëven landen niet met name maar hij verklaarde dat de Verenigde Staten Qtmoedigd zouden zijn als de Assem- lee de vooruitzichten op wereldor- e en wereldvrede afbreuk zouden loen door haar gezag voor het straf- in van landen die achterstand heb- ien bij hun betalingen te straffen. „Wij kunnen geen twee voorschrif- en hebben voor betalingen voor de itgaven van de organisatie: één I lorschrift voor de meeste leden en En ander voor enkelen van hen, zo ei hy. „Indien de Assemblee het Hand vest ten aanzien van enkele leden egeert, zal zij ook aan anderen het andvest niet onpartijdig kunnen pleggen, met alle consequenties van- ien." „De Assemblee", zo zei hij tenslotte, iadert nu een tweesprong op haar eg en ik heb de kwestie openlijk in de orde gesteld omdat de Assem- ee wellicht spoedig zal moeten be- issen welke kant zij op zal gaan". Weer botsingen in Madras Een jonge Indiër heeft zich gis- ten in Madras met benzine over- iten en m brand gestoken om te rotesteren tegen het overschakelen 5 ta Engels op Hindi als de officiële 1 M van geheel India, Sicalmgam >4) sloeg de hand aan zichzelf na- l at by een brief geschreven had Iiarin hy meedeelde dat hij niet bh dulden dat Hindi aan Madras S pgelegd werd waar het Tamil de ireektaal is. Het verzet tegen de invoering van Hindi heeft gisteren voor de twee achtereenvolgende dag geleid tot iingen tussen studenten en politie, verband hiermee zyn in totaal mensen, onder wie de burge- iter van Madras, gearresteerd. tegenstanders van invoering het Hindi waartoe reeds vijf- in jaar geleden werd besloten ijün bevreesd dat de verdwyning van Engels als officiële taal hun kan- op een overheidsfunctie verkleint. 1 Demonstratie tegen Gromiko Vijfduizend Griekse studenten heb- fcn gisteren buiten de universiteit jan Athene gedemonstreerd tegen ie uitspraak welke de Sowjetrussi- che minister van Buitenlandse Jiken Gromiko de vorige week heeft 4daan ten gunste van een oplossing Bn de kwestie-Cyprus in federale r ,De betogers droegen borden met- Lrikaturen van Gromiko mee met is onderschriften: „De verklaring Bn Gromiko ondermijnt de enosis Be unie van Griekenland met gprus)", „De verklaring van Gro- fcko een steek in de rug" en „Gro miko, zet je fez af". LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 JANUARI 1965 Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4J miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice HISTORIE IN FEITE EEN GROTE ZWARTE BLADZIJDE (Van onze correspondent in Sydney) Een nationale feestdag is voor een land meestal van diepgaande betekenis. Men herdenkt bijv. een revolutie die zelfstandigheid bracht, de afschudding van het juk van vreemde overheersing of de verjaardag van een beroemd staatshoofd. In Australië ligt dat anders. Daar is de nationale feestdag de herdenking van de „vestiging van Australië" op 26 januari, toen nu 177 jaar geleden de 48-jarige Britse kapitein Arthur Phillip neerstreek aan de boorden van wat nu Port Jackson heet met zijn „vloot" van elf schepen (met bannelingen en vrije bur gers) en er de Britse vlag hees. Misdaden De korte historie van de blanke be schaving in Australië verdient helaas geen onverdeelde loftuiting. Deze ge schiedenis wemelt van misdaden, van moord en doodslag op grote en kleine schaal, uitroeiing van een deel der inlandsebevolking, verkrachting en roof, twisiten tussen machthebbers en bannelingen en tussen vrije kolonis ten, waarbij het krakeel uit de tijd van Witte van Haemstede kinderspel lijkt. Slechts het feit, dat Australië in die dagen geïsoleerd lag van de rest van de wereld is er de oorzaak van, dat berichten over die gebeur tenissen slechts sporadisch doorsij - pelden en sommige gezagsdragers hun terreur onder de bannelingen vele jaren lang konden voortzetten. Bannelingenoord De 1487 mannen en vrouwen, die op die gedenkwaardige dag op vreem de grond aankwamen, vormden de grondslag van wat eerst als banne lingenoord was bedoeld en later uit groeide tot een Britse kolonie van vrije mensen, thans het onder Britse kroon zelfstandige Australië. Ea- wonen nu meer dan elf miljoen mensen op een oppervlak zo groot als Europa. De vijf konijnen, die de eerste vloot had meegebracht, ver menigvuldigden zich tot een miljar- denleger, dat later een ernstige be dreiging voor 's lands welvaart be tekende tot myxomatose het uitdun de. De zeven paaiden uit 1788 groei den uit tot vele honderdduizenden, er zijn er nu nog meer dan een half miljoen, ondanks mechanisatie. De zeven stuks melkvee vormden de grondslag voor een veestapel, die nu 18 miljoen stuks stelt, en de 29 scha pen uit 1788 vormden de kern van wat nu een horde van 158 miljoen is 15 schapen op elke inwoner om van de varkens (thans 1.500.000), geiten en kippen niet te spreken. ArtcertentTe Met ongeveer f. 150.- verkrijgt u door Dutch Internationals Fund belang bii Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en J Unilever, van welke Nederlandse internationale fondsen de koersen de laatste 10 jaar aanzienlijk sterker stegen dan het algemeen gemiddelde van de Amsterdamse effectenbeurs. Inlichtingen bij uw bankier of commissionair in effecten. Dutch Internationals Fund twee Belgische regeringspar en. de Christelijke Volksparty en Socialistische Party, hebben gis pen een akkoord bereikt over een Iziging van de Belgische grondwet, derde Belgische nationale party, (liberale) Partij voor vryheid en oruitgang, heeft zich de vorige fek uit de commissie, die was be lt r..et de voorbereiding van de ondwetsherziening, teruggetrokken, inleiding was een meningsverschil er de regeling van de taalverhou- ïgen in de gewyzigde grondwet. liberalen wensten de garanties, t het Frans in Wallonië, het Ne- rlands in Vlaander~n en beide ndstalen in Brussel de officiële ta il zouden zijn en bbjven, minder 'lledig te maken. De grondwetswyziging beoogt de rhouding tussen Walen en Vla- ingen op nieuwe voet te regelen, zetelverdeling in het parlement in te passen aan het huidige be- ilkingscijfer en de grondwet aan te issen aan het Belgische lidmaat- tap van internationale organisa ties als de Europese gemeenschappen. De „zetelaanpassing" komt neer op een vermeerdering van het aantal Vlaamse parlementariërs. Van Vlaamse zyde Is betoogd, dat door het uitbiyven van deze aanpassing als gevolg van de Vlaamse bevol kingstoeneming een half miljoen Vlamingen niet in het parlement ls vertegenwoordigd. 'Het akkoord tussen de regerings partijen moet thans door het parle ment worden goedgekeurd. Na de al gemene verkiezingen, die in mei wor den gehouden, kan het dan als con stituante terugkeren. In Belgische politieke kringen wordt in het akkoord tussen de CVP en de BSP een teken gezien, dat by een norma le verkiezingsuitslag de coalitie tus sen de twee grootste politieke par tijen, die in 1961 is begonnen met de regering LefèvreSpaak, zal wor den voortgezet. In rechtse CVP- kringen zyn de laatste tijd stemmen opgegaan voor een katholiek-liberale regering of tenminste een driepar- tyen-kabinet. Deense diplomaat is voortreffelijk orchideeënkenner Een Deense diplomaat heeft zyn buitenlandse dienstjaren ge bruikt voor studie in de plantkunde. Gunnar Seidenfaden, thans hoofd van de politieke afdeling van het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft in New York in een vraaggesprek verklaard begonnen te zyn aan een uit zes delen bestaan de orchideeëniyst, toen hy in 1955 naar het Verre Oosten ging. eerst als ambassadeur in Thailand «Siam» en vervolgens in andere Zuidoostaziati- sche landen. „Toen ik in Bangkok aankwam dacht men dat er in Thailand 100 soorten orchideeën groeiden", zei hij. „Tot dusverre heb ik daar 900 soorten gedetermineerd en dat is ver moedelijk nog niet de helft van het totaal". Hij zei nog steeds bezig te zyn met zyn studie van de Thaise orchi deeën. Hy gelooft daaraan tot zyn dood te zullen werken en er dan nog niet mee gereed te zijn. Sterke groei De literatuur over deze korte, maar van hevige beroering zwanger gaan de geschiedenis van Australië is pas in de laatste jaren sterk gegroeid en heeft zodoende by gedragen tot het nog steeds zich in een groeistadium bevindende besef van nationale een heid. Wat er in de 19de eeuw werd gepubliceerd, bleef veelal beperkt tot een betrekkelijk kleine lezerskring. Zelf3 in eigen land leek het alsof de bevolking slechts met tegenzin wilde kennisnemen van een periode in de geschiedenis, waarover zy zich heden ten dage nog kan schamen. Geen wonder, dat bosrovers in de li teratuur werden verheerlijkt: bosro- very, veelal bedreven door ontsnapte bannelingen, is in dit land altyd be schouwd als een heldendaad en de bedrijvers worden, by gebrek aan werkelyk grote nationale figuren, als helden vereerd. Een verklaring hiervan moet wor den gezocht in het feit, dat juist zo vele gezagsdragers zich misdroegen en het volk daardoor de kans werd ontnomen mannen van karakter en onberispelijke levenswandel al ob ject van nationale persoonsverheer lijking te gebruiken. Luguber De periode van zelf-kritiek wex-d pas enkele jaren geleden ingeluid met nieuwe versie van het eertyds weinig bekende verhaal over „Ralph Rashleigh, or the life of an exile" (door James Tucker), een lugubere beschrijving van de barbaarse toe toestanden, waaronder bannelingen leefden. „Ralph Rashleigh" heeft het geweten van de 20ste eeuwse Austra liër wakker geschud en is de voor bode geweest tot een reeks nieuwe lectuur over het zwarte verleden van h' t vyfde werelddeel. Talloos zyn nu de boeken over byv. de minderwaardige behandeling, waaronder de Abo's (inboorlingen) gebukt zijn gegaan en de discrimina tie, die heden ten dage nog tegen over hen wordt bedreven. „Naked under capricorn" (door Olaf Ruhen) en „We, the aborigi nes" (door Douglas Lockwood» om slechts twee titels te noemen zijn voorbeelden van zelf-kritiek. De nieuwste literatuur over Australië be vindt zich in een periode, waarin de kritiek op zichzelf de boventoon voert, zy geeft een voorbeeld van wat wy in Nederland „vaderlandse ge schiedenis" noemen. De grote belangstelling voor lite ratuur over eigen land kan worden verklaard uit een groeiend nationaal gevoel. Door de huidige communi catiemiddelen ligt Australië al lang niet meer geisoleerd en als gevolg daarvan wordt het meer en i betrokken bij de belangenbotsing tussen de naties. De Australiër is, in het algemeen, onverschillig ingesteld tegenover ei gen land, dat hij aanvaardt als een axioma, maar hij begint zich nu af te vragen wat de toekomst zal bren gen als Indonesië voortgaat met haar politiek van confrontatie tegenover Maleisië, Rood China de atoombom verder ontwikkelt en Vietnam onder communistische handen zou vallen. Bitter weinig Of door dit alles de dag van 26 januari als stichtingsdag van Aus- taiic straks meer zal betekenen voor de Australiër dan vroeger, blyft een open vraag. De overheid zelf doet bitter weinig om deze dag tot een waarlijk nationale feestdag te ma ken. Zy heeft zelfs de „vrije dag" verplaatst naar maandag, 1 febru ari, opdat de bevolking een vrij „lang weekeinde" kan genieten. Een offici eel blad schrijft: „Voor alle Austra liërs betekent 26 Januari een dag, die sterk gepaard gaat met de her innering aan het heden en het ver leden". De wens is hier de vader van de gedachte, want het is moeilyk om in een land met jonge historie, die wel rumoerig is, maar arm aan grote gebeurtenissen, ook een nationale feestdag te scheppen, die de herinne ring aan het barbarisme kan doen vervagen. De groeiende belangstelling voor kritische literatuur over 's lands verleden en heden is een veel over tuigender bewys van de tegenwoordi ge, zich sterk ontwikkelde patriotti sche gevoelens. (Advertentie) nu In 30 seconden verlicht De hevigste astma-aanval wordt met één enkel Adozo-tablet be dwongen. De verlichting Is on middellijk. Indien u aan astma lijdt, moet u beslist Adozo proberen! Verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten. Na een trage inzet ■K. en O. stelde gisteravond abonnementshouders in de gelegen heid kennis te maken met "Stop the world I want to get off!" een muzikale satire in twee delen van Leslie Bricusse en Anthony Newley. De Engelse auteurs maken in het circus van de wereld" volop gebruik om niet alleen de Engelse, maar ook de Amerikaanse Russische en Duitse toestanden op politiek, zakelijk en gezinster rein op de korrel te nemen en ongezouten te hekelen. Daar tussendoor loopt de draad van het liefde- en zakenleven van de als kantinebediende begonnen Littleohap, die, na het noodzakelijk geworden huweiyk met Evie, de dochter van een rijke fabrikant, tot fabelachtige hoogte op stygt en tenslotte tot de adelstand wordt ver heven. Als hy alles heeft bereikt wat hy zich gedroomd heeft en eenzaam achterblyft komt hy eindelyk tot bezinning en vraagt zich verbaasd af hoe het mogelijk was dat Evie hem, de eerzuchtige egoïst, heeft kunnen liefhebben. Enthousiasme enthousiasme waarmee alle deel hebbers zich van hun taak kweten, waarvoor wy Elise Hoomans, die met vaardige hand de regie voerde, gaarne hulde brengen. Tevens de uitmuntende samenwerking van het orkestje met de spelenden en het koortje, waarvoor Cor Lemalre, die ook de muzikale arrangementen voor zyn rekening nam, aansprake lijk is. De muziek ls minder melodieus dan geestig. Cor Lemaire legde het accent op het ritme waarmee hy veel tot het succes bydroeg. Clowneske achtergrond Een paar onnodige grofheden in Littlechap verkreeg de bijna clow- de tekst daargelaten was er veel te neske achtergrond van de man die waarderen, zoals het meeslepend tenslotte de klappen krygt door een Een scène uit "Stop the World" rake uitbeelding, die gesteund werd door goed mimisch en plaetiecö vermogen van Hans Pauwels. Margriet de Groot, na tenminste vyfhonderd opvoeringen van „My fair lady" als Elise Doolittle, demon streerde op overtuigende wijze haar routine in dit genre door de vertol king van Evie, en een Amerikaanse, een Russische en een Duitse vrouw, Jane en Susan, dochters van Little- chap, waren bij Martine Crefcoeur ea Marijke Fry link in vertrouwde en goede handen. Nelly Frijda viel op als de omroepster door haar fraai geluid. De vermakelyke vondst om Evie's vader door de trombone te laten „spelen", werd door Rudl Boe knap uitgebuit. De choreografie was van Kris van der Velden, het circusdecor en de kostuums ontwierp Herman Gordijn. Open doekjes Het publiek, aanvankelyk moeilyk „mee te krygen", waarschynlyk door het nogal traag verlopende exposé, kwam er gaandeweg „in" en leefde, vooral na de pauze, geheel mee, ge tuige de „open doekjes". Aan het slot was er aan bijval dan ook geen ge brek, er moest, na de gebruikelijke bloemenhulde nog herhaaldelyk „gehaald" worden! Vrijdag a.s. de tweede voorstelling. B. H.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13