teveel toe „Zuilen geven aan smaak van publiek „Jupiter Ministerie in Bonn ziet overal „landverraad" Gomperts: Kunstcriticus H. A. Leiding is in handen van ondeskundigen 55 Derde blad no. 31475 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. (Van onze rtv-medewerkster) „Het waarom van het verdwijnen van culturele praatprogram ma's is een ingewikkeld vraagstuk. Het kan een gevolg zijn van een algemene evolutie of van een samenloop van omstandigheden. Ik geloof, dat we hier te maken hebben met een overgangstoe stand. waarin men het massamedium televisie probeert aan te pas sen aan de algemene smaak. De omroepverenigingen weten slecht weerstand te bieden aan de grote pressie van het publiek die slechte weerstand wordt dan veroorzaakt door de onderlinge con currentiepositie en daarom volgt men de smaak van de meer derheid in plaats van voor te gaan en de mensen iets bij te bren- gen". Dit zei Han Gomperts, de mar vorig jaar onenigheid kreeg bij de A.V.R.O. over de uitzending Remco Campert en die zeer onlangs (nu als medewerker van de V.A.R.A. bij deze omroep het culturele veld moest ruimen op het tweede net. Onzekerheid „Het vervelende is, dat geen van de omroepverenigingen weet wat ze wil. En door die onzekerheid lopen de omroepen achter de smaak het publiek aan. Aan de andere kant maskeren ze onzekerheid met echt* koppigheid. Dat heb ik vorig jaar wel speciaal bij de A.V.R.O. ge merkt, in verband met de affaire Remco Campert. Men heeft daar aan het eigen standpunt vastgehou den, alsof het een karaktervolle be slissing was. In feite was het alleen een blijk van domheid". „De moeilijkheid, niet alleen bij de - A.V.R.O., maar ook bij de anderen, zit volgens mij dieper: er zitten in de leiding mensen, die niet voor hun taak berekend zijn. Ik praat niet over regisseurs, technici, samenstellers e.d., daar zitten vele goede krachten bij. Ik wil het alleen hebben i de leiding en die is in handen ondeskundigen. Televisie is ontstaan in een niet zo prettige sfeer*. De men sen van de radio geloofden er name lijk niet in. Het resultaat was, dat de radiomensen waar men zo gauw geen raad mee wist, werden wegge schoven naar de televisie". Veel te zwaar „De belasting van deze mensen is nu veel te zwaar. De t.v. is hun over de hoofden heen gegroeid. Alle ideo logische geschillen en problemen rond bijv. de reclametelevisie zijn mijns inziens onbeduidend klein in verhouding tot dit probleem, n.l. dat bij de televisieleiding slechts mensen zitten die alleen omroepervaring en een welluidende stem bezitten. De goede wil om minderheidsprogram ma's te maken, is er hier en daar wel, maar men geeft te veel toe aan de smaak van het publiek. De om- Wijnhandel haalt dure artiesten naar ons land I (Van Venlose correspondent) Josephine Baker treedt vanavond op in de stadsschouwburg in Heer len. De Parijse artieste is gearran geerd door een Haagse wijnhandel, die in Spaubeek (zuid-Limburg) een kantoor heeft geopend en deze ge legenheid nogal spectaculair (en kostbaar) wenst te vieren. Aan de introductieavond die „voor vrienden en relaties" tegen sterk gereduceerde prijzen wordt aangeboden, werken voorts mee, Tom Erich en de t.v.- omroepster Alice Berger. De wijn handel is van plan zeven van der gelijke avonden in Nederland te or ganiseren. Telkens met nieuwe top artiesten. Zo zal in Tilburg Danny ICaye optreden en op andere avon den in ons land .o.a, Maurice Che- i valier en Trini Lopez. JUWELIERS KOCHTEN GESTOLEN RINGEN (Van i Arnhemse correspondent) Tegen vier juweliers uit Nijmegen Is procesverbaal opgemaakt, omdat zÜ niet voldoende zorgvuldig 'zyn ge weest bü het opkopen van sieraden. Hier zal heling van gestolen ringen ten laste worden gelegd. De politie was op zoek naar deze ringen, die vorige week verdwenen uit de etalage van een Juwelierszaak in Venray, nadat daar met een steen de ruit was verbrijzeld. Al korte tijd later gelukte het de Rijkspolitie in Cuyk de daders van de roof te achterhalen. Het waren twee jongens, 18 en 14 jaar oud, van I het woonwagenkamp Broekhuizer- j vorst. Zij vertelden een gedeelte van j de buitgemaakte sieraden te hebben verkocht. roepen moeten een duidelijk beeld van zichzelf hebben en moeten be wust weten wat hun taak is. Maar zover is het helaas nog niet". Wat was de reactie van de heer Gomperts. toen hij hoorde dat zijn literaire programma van het tweede net moest verdwijnen? „Ik heb het argument van de V.A.R.A. niet ge heel begrepen. Dat luidde n.l., dat het programma niet voldeed aan de verwachtingen. Mijn bezwaar is: ik had pas drie uitzendingen gehad en we zochten zelf nog naar een betere aanpak van de onderwerpen. We hadden eigenlijk onze vorm nog niet helemaal gevonden. Een dergelijke beslissing wekt de indruk, alsof op de televisie alleen maar topprestaties worden geleverd. Dat lijkt me over dreven. Maar ook dit is weer zo'n duidelijk symptoom van de combi natie onzekerheid en koppigheid. De ondeskundigheid wordt gemaskeerd door besluitvaardigheid". Werkt een dergelijke gang van za ken niet uitermate remmend en irri terend? Kriegel „Ja natuurlykw wel. Ik ben allang kriegel. Al ben ik overigens wel blü, dat ik op deze manier van veel werk wordt ontlast. Ik vind het nu een maal niet zo verschrikkelijk, wat meer vrije tijd te hebben. Maar aan de andere kant: als wij, makers van een dergelijk minderheidsprogramma ons door een dergelijke gang van zaken laten afschrikken, laten we het terrein helemaal open voor de ver tiermakers". Gaat de heer Gomperts in de toe komst weer naar een andere om roepvereniging? „Dat weet ik nog niet. Ik ben er overigens niet afkerig van om nog eens bij een andere omroep aan te kloppen. Ik heb niets tegen de zuilen, maar ik ben wel tegen hun ongecoördineerde werk- Frits Butzelaar als Sherlock Holmes (Van onze Rotterdamse correspondent) Frits Butzelaar gaat voor de t.v. Sherlock Holmes spelen „Sherlock Holmes in de blauwe karbonkel". Dit t.v.-spel, uit het Engels vertaald door mevrouw C. Schuiten, zal circa drie kwartier a een uur duren. Voor regisseur Paul Pouwels wordt het j§ zijn eerste grote werk. Als het t.v.- spel een succes blijkt te zijn, zal de KRO meer afleveringen op het scherm brengen. Het zal overigens pas over een half jaar op de t.v. worden vertoond. De rol van dokter Watson zal worden toebedeeld aan Ben Aerden. POPEY NAAR AVRO (Van onze Rotterdamse correspondent De AVRO gaat binnenkort maan delijks afleveringen van het voor malige REM-programma „Popey the sailorman" op het t.v.-scherm brengen. In februari komt de •ste Popey-film van circa acht minuten. Reeds eerder besloot de AVRO andere REM-programma's over te nemen en uit te zenden, zoals de series Ben Casey, mister Magoo, de Saint en Robin Hood. 1 NEDERLAND 1 AVRO NTS-weekjournaal Engelse les NTS-journaal AVRO's Televizier, actualiteiten Sportman van het jaar 1964 Hoofdstuk II, amusementsprogr. NTS-journaal. gehoorgestoorde; NEDERLAND 2 KRO 9.25 uur Nieuws in het kort NTS Gevecht met de natuur, documentaire De Bill Dana show Film '65 Solistenconcert Onze man in Keulen. Forse eis tegen jonge vandalen Twee 19-jarige inwoners van Breda hebben voor de rechtbank in Breda terechtgestaan wegens het aanrichten van een, zoals de officier van Justitie mr. J. Peijnenburg zei, onvoorstelbare ravage in de „Jan Ligthartschool" in Breda in de nacht van 7 op 8 december 1963. De jongens hadden ingebroken, maar konden niets van hun gading vinden. Daarover kwaad geworden, richtten zij vernielingen in de school aan, die daarna enkele dagen on bruikbaar was. De schade beliep on geveer f 10.000. Beide verdachten be kenden. Tegen een van hen. op het ogenblik in militaire dienst eiste de officier zeven maanden gevan genisstraf, waarvan twee voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van het voorarrest. De ander hoorde een jaar jeugdge vangenis tegen zich eisen. Op 8 februari zal de rechtbank uitspraak doen. Toestand Mansoer is kritiek De toestand van de Perische pre mier Mansoer, op wie vorige week een moordaanslag werd gepleegd, is kritiek, aldus wordt uit Teheran ge meld. De 41-jarige Mansoer werd bij de aanslag, gepleegd door een 20-ja- rige student, getroffen door kogels in milt en hals. Hij scheen kelijk langzaam vooruit te gaan. ïrgers 4.50 9.35 Watt VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 i Lichte gram. 11.00 Nws. 11.02 Voor de jeugd. 16.0 perspectief. NCRV: 18.00 Tango-rumba-ork. 18.1 Gewijde muz. 18.30 Het Spektrum, nws. de prot. chr. organisaties. 18.45 gram. 19.00 Nws. en weerpraatje. Radiokrant. 19.30 Leger des Heils- jfW an af. praatje. soliste: opera- kwartier. 19.45 Op de i e 20.30 Koorzang: 19.50 Promenade ork. 13.15 Kalender, j Enugu. impressies van de jaarlijkse nkomst van het Centrale Comité van Wereldraad van Kerken. 21.15 Am- rdams kamerork. en solist: moderne z. 21.50 Sport in "t kort. reportages beschouwingen. 22.30 Nieuws. 22,40 16.50 Voor de lAvondoverd. 22.55 Klass. gram. 17.20 Tango-rumba-orkest en Lev" gsolisten. 17.50 Overheidsvoorlich- I levi rn>,.=„ Tips vnnr. *>n I 9.4 I 12.55 Act 13.00 N 13.20 Licht instr. sextet. 13.45 Gespro ken portret. 14.00 Twee piano's: mod. muz 14.15 Kamerork.: moderne muz. 14.50 Hoe moet dat met onze vernieu wing?. politieke lezing. 15.00 Voor de jeugd. (Om 16.00 24.00 Nw spreken - spreken lezing. 23 35 Lichte gram. 23.55- van weggebruikers. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. van de Boeren Partij. Spreker: 1 Dhr. Joh. 'van de Brake. 18.30 R.V.U.: Albert Schweitzer, kanttekeningen een naam. Ideaal i 90-jarige VISIEPKOGRA.M.M A Werner. 19.00 V. ;rkelijkheid 1 eker: ds. D. jeugd. Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Dansork. en zangsolisten. 20.40 1 Omroepork groot omroepkoor en so liste. 22.30 Nws. 22.40 Chansons. 22.55 Tussen stilstand en beweging, lezing, j 23.10 Licht ens. en solisten. 23.35 Lich te gram. 23.55-2400 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klass. kamermuz. 7.30 Nws. en herh. SOS- berichten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gram. 8.15 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.40 Lichte gram. 9.00 V. d. zieken. 9.40 V. d. huisvrouw. 10.10 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Geestelijke liederen. vraagstukken. NTS: 20.00 Journ. VARA 20.20 Acht ------ einde van een droom. Amerikaanse do cumentaire. 22.25-22.30 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort .NCRV: De ernst van Ernst (The importance of being Earnest), to- 20.45-21.10 Literair Kijk- Een beeld van liet bezoek, dut minister-president Marijnen op het ogenblik brengt aan de West. In Afobaka bezocht de premier het krachtstation, waar Ameri kaanse ingenieurs hem rondleid den. 13.00 Variant: licht progr. Ook minister Von Hassel behoorde tot verdachten Theo Eerdmans iets beter (Van onze A'damse correspondent) De toestand van de quizleider Theo Eerdmans. die zondagmiddag met een hersenbloeding in de zie kenverpleging Prinsengracht in Am sterdam, is opgenomen, gaat lang zaam vooruit. Het levensgevaar zou zijn geweken. Actie van ezels In Soerabaja heeft een menigte van omstreeks 10.000 demonstranten duizenden boeken van de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtings dienst verbrand, uit protest tegen de houding der Ver. Staten ten aan zien van Zuid-Vietnam en Kongo. (Van onze correspondent in Bonn) i Niet alleen de militaire medewerker van de gerenommeerde Frankfurter Algemeine Zeitung, Weinstein. is beschuldigd van landverraad, ook tegen de al veel geplaagde hoofdredacteur van het weekblad Der Spiegel wordt een onderzoek wegens landver raad ingesteld en het leek er een ogenblik op. dat de Westduitse minister van Verdediging, Von Hassel, eveneens tot de verdach ten behoorde. Franco ontving joodse leiders Generaal Franco heeft, aldus ver neemt de New York Times, vorige week woensdag overleg gepleegd met joodse leiders in Spanje. Het is vermoedelijk de eerste keer geweest sinds 1492, dat een Spaans staatshoofd vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap in Spanje of ficieel heeft ontvangen. Max Mazin en Alberto Levi, als vertegenwoordigers van de joodse ge meenschappen in Madrid en Barce lona, brachten aan Franco het ver zoek over voor officiële erkenning voor de joodse gemeenschap in I Spanje. Franco zou beloofd hebben I het verzoek te overwegen. Mazin heeft volgens de Times verklaard dat het onderhoud, dat plaats vond in het Pardo paleis, hartelijk was ge weest en dat het wachten nu is op het antwoord op het joodse verzoek, niet ook meteen maar tot Er wonen naar schatting 5.000 jo- de politie en tot huiszoe- den in Spanje, de meesten van hen in king was overgegaan. „In 1962 werd Barcelona. Volgens een overeenkomst het hele archief van Der Spiegel in van 1945 zijn de joden in Spanje vrij beslag genomen.". in de uitoefening van hun godsdienst Regeringswoordvoerder Von Hase i maar de joodse gemeenschappen zijn acties 1 Groot rumoer lingen werden gedaan De rechtmatige en onrechtmatige ble® f. I De medewerker van de Frankfur- I acties van de toenmalige minister ter Algemeine werd kortgeleden aan van Verdediging, Strauss, die min- j de tand gevoeld over zijn artikel der de zorg om de staatsveiligheid. verklaarde op een persconferentie, hiet erkend bij de wet, dat het overgangsgebied van publi cistische belangen en die van de landsverdediging met betrekking tol j het begrip landsverraad, „gebrekkig" de stand geregeld was. Von Hase sprak er zijn de Bundeswehr. spijt over uit, dat een nieuwe rege- ling van deze materie „zo lang uit- Arrestaties in Madras HAGENAAR INTRODUCEERT EEN NIEUW BEHENDIGHEIDSSPEL (Van onze Haagse correspondent). De Haagse zakenman C. J. Osse heeft een nieuw soort roulettespel uitgevonden, (door hemzelf na drukkelijk bestempeld als „behen digheidsspel") waarmee hij dit zomerseizoen in Scheveningen wil gaan draaien. Politie en justitie zullen nog deze week worden uit genodigd door de heer Osse, die in kringen van roulette-exploi tanten geen onbekende is, om kennis te nemen van zijn nieuwe vinding, waarvan de octrooi-aan vrage inmiddels is ingeschreven De heer Osse, groothandelaar in motorolie en exploitant van twee souvenirwinkels aan de Scheve- ningse Boulevard, exploiteerde in 1957 gedurende een half jaar de rouletteclub „De kleine kring" in de toenmalige niemandsland-en clave bij Baarle-Nassau totdat, na het treffen van een regeling tussen de regeringen van België en Neder land, de Justitie aan zijn activiteit een einde maakte. pers om aan te tonen dat spelers door behendigheid hun kansen aan zienlijk kunnen beïnvloeden. Zigzag Het spel bestaat uit een zeer groot roulettewiel, vertikaal op een wand gemonteerd, waarvan de vakjes zijn afgesloten. Door een doorzichtige plasticplaat. Het balletje, een stalen kogel, wordt met een lift boven het roulettewiel gebracht en valt ver volgens via zeven zig-zagsgewijs boven elkaar gemonteerde rails en een vijftal bakjes, in een der vakjes van het met een constante snelheid ronddraaiende wiel. Er kan aan vijf of meer tafels tegelijk gespeeld worden, omdat het roulettewiel hoog aan een der wan den in de speelzaal gemonteerd wordt. De heer Osse verklaarde „Jupiter" in elk geval deze zomer in exploitatie te zullen brengen. Indien hij niet met toestemming van de Justitie openbaar kan draaien („en als Saturne mag, dan mag Jupiter zeker"), dan zal hij 't spel ineen be sloten club gaan exploiteren. hij, als eerste, melding maak' te van gen. Trettners plan, 'n gor del van atoommijnen langs de grens met de D.D.R. te leggen. Toen na het bekend worden van dit plan een geweldig rumoer ontstond, verklaar den zowel Trettner als minister Von Hassel om strijd, dat er van zo'n gordel geen sprake zou zijn en dat er ook nooit sprake van was ge weest. Men begon daarop te onder zoeken of Weinstein zich niet aan landverraad had schuldig gemaakt. Al spoedig bleek dat niet Wein stein, maar Von Hassel zelf als eer ste over de mijnengordel had ge schreven, en wel in het laatste num mer van het driemaandelijkse tijd- schrijft „Foreign Affairs". Daarom j had Von Hassel zich mogelijk aan I „landverraad" schuldig gemaakt. Na enige duistere geruchten over en weer, werd letterlijk verklaard, dat geen onderzoek naar verdachte Von Hassel zou worden ingesteld. Zelf verklaarde de minister dat hij in „Foreign Af fairs" niet meer had losgelaten dan in een voordracht, die hij in New York voor een gesloten gezelschap ge houden had. Dit was evenmin een te vredenstellende verklaring als zijn ontkenning van het plan voor atoom- mijnen, waarover hij nu onthult tij dens de bewuste lezing te hebben verklaard, dat het gebruik van o.a. atoommijnen, „In een vroeger sta dium van een duidelijke aanval op Europa gewaarborgd moet zijn". De hoofdredacteur van Der Spiegel, is nu door dezelfde officier van Ju stitie uitgenodigd naar Karlsruhe te komen voor een onderzoek als in het geval van de beruchte, z.g. Fallex-af- faire. In dit geval werden in '62 maat. regelen tegen Der Spiegel genomen, naar aanleiding van een artikel in dit blad, waarin uitvoerige medede- dan wel door de behoefte werd gedre ven zich van zijn gezworen vijand Der Spiegel te ontdoen, leidden toen tot de val van Strauss. Nu wordt Augsteln en zijn Spiegel onderzocht, naar aanleiding van ar tikelen van Augstein van 18 novem ber en 6 januari. In het eerste ar tikel vraagt de auteur zich af of „het dan gelogen, is dat officieren voor de Bundeswehr ten tijde van het be wind van Strauss opdracht hadden na te gaan of het mogelijk was aan- valsbedoelingen van de vijand (maar hoe herkent men die), tegen te gaan met een zogenaamde „pre-emptitive strike", een „voorkomende .Eigeu initiatief' In het tweede commentaar schrijft Augstein: „Hoewel de Bondsrepu bliek atomair niet verdedigd, louter vernietigd worden kan, heeft haar minister van Verdediging in het voor jaar van 1962 op eigen initiatief op dracht gegeven tot een studie, die het westen de eerste atoomslag toeschoof voor het geval de bedoeling van de vijand om een atomaire verrassings aanval te beginnen „duidelijk ken baar" geworden zou zijn. Maar ook inzake de gordel van atoommijnen komt Augstein er niet zonder kleer scheuren af. De officier van Justitie maakt ook meteen van de gelegen heid gebruik om de achtergrond van een artikel in Der Spiegel van 6 januari te onderzoeken dat over dit onderwerp ga.t. Pleegde Der Spiegel ook hier „landverraad?" De direc teur van de uitgeverij van Der Spie gel, merkte naar aanleiding van een en ander schamper op, dat er in de houding van de officieren, een nieuwe nuance te ontdekken Belgen herdenken slag bij Waterloo (Van onze Brusselse correspondent) België maakt zich op van april tot november de slag bü Waterloo, die 18 juni 1815, dus anderhalve eeuw geleden, haar ontknoping vond, te gaan herdenken. Voor het Belgi sche toeristenverkeer is Waterloo nog steeds een trekpleister van de eerste orde. Men neemt aan, dat 90 procent van de buitenlandse toeristen die naar Brussel komt een bezoek brengt aan het voormalige slagveld, waar een piramidevormige aarden heu vel met een leeuw erop, een panora ma en twee boerder.en, waar vol gons de overlevering resp. Welling ton en Napoleon hun bivak hadden opgeslagen, aan de gebeurtenissen 150 jaar geleden herinneren. Elk jaar komen er volgens de deskundi gen ran het vreemdelingenverkeer tenminste een half miljoen Fransen er. Engelsen. Ook wanneer die cij fers wellicht wat optimistisch zijn, dan komen er toch in elk geval vele duizenden. Er staat in dit herinneringsjaar van alles te gebeuren. Zo onder an dere een internationaal congres van historici, die het over de betekenis var. de slag zullen hebben, een grote tentoonstelling in de Brusselse Ko ninklijke Bibliotheek en ook exposi ties aan Wellington en aan Napole on gewijd in de boerderijen, die zullen worden gerestaureerd. De kerk van het dorp wordt eveneens geres taureerd en in Brussel komt er ook nog een tentoonstelling: België on der consulaat en keizerrijk. I In de staat Madras, in India, zijn vanochtend vroeg honderd personen gearresteerd om te voorkomen dat ze vandaag openlijk zullen rouwen bü de invoering van het Hindi als de officiële taal van heel India. Van daag is de „dag van de republiek" India, een nationale feestdag. In Madras was tot nu toe het Tamil de meest gesproken taal. Gisteren heeft een groot aantal studenten in veel steden van Madras gedemonstreerd tegen de invoering van het Hindi. In Madras werd de demonstratie door de politie uit el kaar gedreven. Tijdens de demonstraties in de stad Madras werden boeken in Hindi verbrand. Er werden ook aanvallen gedaan op boekhandels waar boeken in Hindi werden verkocht. In Ma- doerai staken studenten een jeep in brand. Advocaat verdwijnt uit Johannesburg Abram Fischer, een vooraanstaand advocaat in Johannesburg tegen wie een aanklacht loopt op grond van de wet tot onderdrukking van het com munisme, heeft via zijn verdediger laten weten, dat hij niet van plan is voor het gerecht te verschünen. In een brief van 22 januari schreef de 56-jarige Fischer, dat hü zich nog in Zuid-Afrika bevond. De openbare aanklager noemde Fischers optreden „een wanhopige daad van een wanhopig man en de actie van een lafaard". Hy verzocht de borgsom van 10.000 rand (ongeveer 50.000 gulden) verbeurd te verklaren en een arrestatiebevel uit te vaardi gen. Fischer werd vorig jaar aangehou den op verdenking van communisme. Met dertien andere blanken, onder wie zes vrouwen, zou hü terecht moeten staan. Hü werd indertüd op borgtocht vrügelaten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5