LEIDSCH DAGBLAD Gespannen toestand in Damascus door staking KarelI Vele vorsten bij Sir Winstons begrafenis BERGING VAN DE NEPTUNE HERVAT KOFFIE VANDAAG GOEDKOPER CHARMANT. Opgericht maart i860 DINSDAG 26 JANUARI 1965 No. 31475 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck 1 Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Algemene opstand dreigt uit protest tegen nationalisatie In Syrië heerst op het ogenblik een uiterst gespannen sfeer als gevolg van een staking, die tijdens hte weekeinde in de bazaars I van Damascus is begonnen en zich heeft uitgestrekt over alle handelsondernemingen, bakkerijen, groente^ en vleeswinkels en i zelfs advocatenkantoren. De staking brak uit, nadat mohamme- Idaanse geestelijken, die tegen de nationaliseringsmaatregelen van de regering hadden geprotesteerd, gevangen war engenomen. Uitgaansverbod J Bij relletjes zouden tenminste zes I •personen om Tiet leven zijn ge- j Uomen. Een Syrische rechtbank i veroordeelde acht personen ter ii dood. Voor een deel van Damascus lis een uitgaansverbod afgekondigd. Diplomatieke kringen achten de toestand zeer ernstig en zeiden, dat ind steeds dreigender vormen aanneemt. Radio-Bagdad meldde gisteren, dat it aan de mohammedanen verbo den is de moskeeën binnen te gaan. De islamitische geestelijkheid, die zich tegen de regeringsmaatregelen heeft verzet, heeft zich in de Oma- i-moskee teruggetrokken. De maatregel is genomen, nadat vier le- van de nationale garde bij on lusten in de desbetreffende moskee om het leven waren gekomen. In de wijk Maidan in Damascus werden barricades gevormd met olievaten, boomstammen en stenen. Een vrachtauto die door een der barri cades wilde rijden, werd in brand ■ken. Verscheidene personen wer den gearresteerd. Arrestaties De revolutionaire raad van Syrië heeft de inbeslagneming gelast van alle eigendommen van groothandela- laren, die er van worden beschul digd de bevolking tot stakingen en wanordelijkheden te hebben aangezet zich te verzetten tegen de kortge leden afgekondigde wet tot nationali satie. Drieëntwintig vooraanstaande zakenlieden zyn gearresteerd en zul- voor een militaire rechtbank 'moeten verschijnen. Over acht voormalige militairen, .die de „opruiing wilden uitbuitten," ilis gisteravond door bovengenoemde rechtbank al het doodvonnis geveld, i van wie drie bij verstek. Radio-Da mascus maakte bekend dat de ter- doodveroordeelden „tegen de regering hadden samengespannen, plannen hadden opgesteld voor politieke moor- n en sabotage tegen het bewind" Twintig anderen werden vrijgespro ken. Volgens de uitzending hadden i enige veroordeelden contact met zio nistische kringen. De regering zou in het bezit zijn van documenten, waaruit dit bleek. Dreiging De socialistische Baath-regerlng 1 heeft gedreigd è,lle winkels in beslag te nemen en hun eigenaren wegens .age te berechten, indien zij vol- 1 harden in hun deelneming aan de >liedenstaking. i een grootscheepse poging om einde te maken aan de twee da- igen oude staking heeft de regering deze order uitgevaardigd, die geldt i voor alle winkels „van welke aard >k". De order is getekend door de ster- man, generaal-majoor Hafez, en wordt herhaaldelijk omgeroepen door radio en tv in Damascus. Verder worden de winkeliers ge waarschuwd, dat zij in geval hun za ken dioht blijven voor een buiten gewone rechtbank zullen moeten ver- WEERBERICHT Om het vriespunt Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond: Veel bewolking met 1 plaatselijk sneeuw. Matige ,af en toe krachtige noordoostelijke wind. Tem peratuur om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 27 JANUARI Zon op: 08.28 uur; onder: 17.19 uur. Maan op: 04.30; onder: 12.54 uur. Hoogwater in Katwijk te 11.36 uur; laagwater te 7.00 en 19.36 uur. bestaat uit 14 pagina's) schijnen om zich te verantwoorden voor sabotage en verstoring van de veiligheid en de openbare orde. Hoewel zulks niet nadrukkelijk in de order staat, verwacht de regering kennelijk, dat de winkels hun deuren spoedig ppnieuw zullen openen. Tot nu toe lijkt het daar nog niet erg op, want de staking heeft zich nog uitgebreid. Van de 115 genationa liseerde bedrijven zijn er inmiddels 30 aan de eigenaars teruggegeven. In Damascus was het gisteravond vrij rustig, ofschoon de sfeer zeer gespannen was. Er waren zo nu en dan geweerschoten te horen. De po litie patrouilleerde door de straten. Spi lonaire Naar officieel in Damascus is r gedeeld is in Syrië een spionagenet ontdekt, dat onder leiding stond de in Alexandrië geboren Israëliër Elie Cohen. Deze' is, evenals soheidene andere personen, gearres teerd. De betrokkenen zullen spoedig voor een militaire reohtbank worden ge bracht. Het proces zal openbaar zijn, aldus de officiële mededeling. NTS neemt cle BBC-reportage over (Van onze Londense correspondent) Tal van vorstelijke personen zullen zaterdag de begrafenis van Sir Winston Churchill bij wonen. Het Nederlandse hof zal vertegenwoordigd zijn door Prins Bernhard, de regering door mr. Luns, prins Bertil van Zweden zal zijn vader Koning Gustaaf Adolf vertegenwoor digen en premier Erlander komt uit naam van de Zweedse rege ring. Ook Koning Boudewijn van België, de Koning van Noorwegen, Olav V, Koning Frederik van Denemarken en Koning Constantijn van Grie kenland zullen aanwezig zijn. Voorts is de komst aangekon digd van president De Gaulle van Frankrijk, bondskanselier Erhard van West-Duitsland. Zoals bekend zal ook president Johnson naar Londen komen, aangenomen dat zijn gezondheid het toelaat. Hetzelfde geldt voor de oud-presidenten Truman en Eisenhower. Ook Koningin Elizabeth zal de rouwplechtigheid in de St. Paul ka thedraal bywonen, maar niet in de rouwstoet meelopen. Ook de buiten landse staatshoofden zullen dat niet doen. Intussen is de Londense politie een grootscheepse actie voor de vei ligheid van de buitenlandse staats lieden begonnen, waarbij een van de grootste zorgen de bescherming van de Sowjetrussische vertegenwoordi gers zal zyn. De Britse premier Wilson hoopt van de aanwezigheid van zovele po litieke leiders gebruik te maken voor een reeks besprekingen. Premier Wilson heeft gisteren in het Lagerhuis voorgesteld, dat de zetel, die Sir Winston daar in de af gelopen tien jaar placht in te nemen, voortaan onbezet blijft. Overal in Groot-Brittannië zijn po litieke bijeenkomsten afgelast. Pre mières van toneelstukken en musicals zijn tot de volgende week uitgesteld. Vele Londenaren droegen gisteren een zwarte das en donkere kleding als teken van rouw. De Londense ef fectenbeurs nam twee minuten stilte in acht. Ook in de rechtszalen werd stilte in acht genomen. De voetbal wedstrijden op zaterdag zullen pas na de begrafenis beginnen. Mevr. Churchill (79 jaar) ontving gisteren persoonlijk een groot aantal bezoekers, vrienden en functionaris sen, die rouwbeklag kwamen aanbie den. Zij hield zich uitstekend, zei een van de bezoekers. Zaterdag zullen ongeveer 350 mil joen personen de begrafenis van Sir Winston Churchill op de tv zien, al dus een schatting van de BBC. Euro visie zorgt voor West-Europa en In tervisie voor Oost-Europa, waaronder de Sowjet-Unie, Oost-Duitsland, Po len, Tsjecho-Slowakye, Hongarije, Roemenië en Bulgarye. Verder zal de BBC de begrafenis via de satelliet naar Amerika zenden. De heruitzen ding geschiedt via een grondstation in Rausting, West-Duitsland. TV- Sccretaris Ue l liant, voorzit ter Quaison-Sackey en onder secretaris Narisinhan van de Verenigde Naties tijdens een minuut stilte, welke de Algemene Vergadering gisteren in acht heeft genomen ter herdenking van Sir Winston Churchill. Mor gen zal een speciale bijeenkomst worden gehouden om de Britse staatsman te eren. bandopnamen zullen verder naar Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland en andere landen worden gezonden. Voorts zal een film worden gezon den naar tal van landen in Afrika en Azië. De BBC zal veertig came ra's gebruiken, maar slechts één com mentator, Richard Dimbleby, de ve teraan bü grote gelegenheden zoals de kroning van Koningin Elizabeth en vorstelijke huwelijken. Wat Neder la nd betreft: de NTS zal van 10.20 tot 14.30 uur op Neder- land-1 de reportage van de BBC rechtstreeks overnemen. Commenta tors zijn Arie Kleywegt en George Sluizer. 9 Slot pag. 2 Met Haar twee dochters, de Prinsessen Beatrix en Margriet woonde Koningin Juliana van daag in Leiden een deel van de lustrumfeesten van de V V S.L bij. Bij haar aankomst aan het Station hedenochtend om streeks tien uur was Zij al spoedig met enkele van Haar jaargenoten in een geanimeerd gesprek gewikkeld. (Foto L.D./Holvast) Opkomst in 4 dagen Landmacht gaat röntgenologisch borstonderzoek verbeteren De Koninklijke Landmacht gaat het rönsgenologisch borstonderzoek voortaan zo aanpakken, dat van iedere dienstplichtige, op zijn dag opkomst in werkelijke dienst, schermbeeldfoto kan worden ge maakt. Met deze werkwijze beoogt het eventueel aanwezig zijn van tuberculeuze infectiebronnen bij de opkomst onmiddellijk te kunnen na gaan. Bij de nieuwe methode is het nood zakelijk om de recruten niet meer op één dag, maar verspreid over vier dagen te lateh opkomen. Vier volle dig geoutilleerde mobiele teams van de Militair Geneeskundige Dienst zullen, verdeeld over twaalf op komstplaatsen, de dienstplichtigen aan het borstonderzoek onderwerpen. Dit zal zich zes maal per jaar her halen want er komen per jaar zes lichtingsploegen onder de wapenen. De eerste lichtingsploeg van 1965 zal volgens het nieuwe systeem op 1, 2, 3 en 4 februari in dienst komen. Op die eerste opkomstdatum (1 februari) zullen drie van de vier mobiele teams in de legerplaats Os- sendrecht in vol bedrijf zijn. De in specteur van de Militair Geneeskun dige Dienst, generaal-majoor-arts dr. H. J. van der Giessen zal op 1 februari ook in de legerplaats Ossen- drecht aanwezig zijn. Advertentie De „Nederlandse unie van koffiebranders en theepakkers'' heeft besloten de koffieprijzen met ingang van vandaag drastisch te verlagen. Voor de drie hoofdsoorten worden de prijzen: duur ste soort van f 2.10 naar f 2.06: middel soort van f 1.94 naar f 1.82; goedkoopste soorten van f 1.74 naar f 1.58 per pakje. De theeprijzen zullen gehandhaafd blijven. De flinke verlaging van de koffie prijs is te danken aan het feit, dat de prijzen op de wereldmarkt de laatste maanden sterk zijn gedaald. De koffieprijzen volgen de wereld marktprijzen altijd op enige afstand. Stijgen de prijzen, dan is er nog niet direct aanleiding om het binnen landse prijspeil aan te passen. De voorraden worden doorgaans eers>t verwerkt voor de prijzen de wereld markt volgen. Daarom kan pas thans tot uiting komen, dat de wereldmarkt voor koffie de laatste maanden om laag tuimelde. Scherpe daling Vooral voor de goedkopere soorten is er een scherpe prijsdaling opge treden. Dit kwam omdat de Afri kaanse koffieproducerende landen meer koffie exporteerden, dan was verwacht. De prijzen voor de betere soorten koffie uit Brazilië en Colum bia hebben zich beter op peil weten te houden. Waarschijnlijk het gevolg van de omstandigheid, dat deze landen zich stipt aan de inter nationale afspraken hebben gehou den. De koffieproducerende landen hebben namelijk een onderlinge een komst aangegaan, waarbij elk land een bepaalde hoeveelheid koffie voor export is vastgesteld. De koffie die méér geproduceerd wordt, mag niet aan de markt worden ge bracht. Zij moet worden opgeslagen of vernietigd. De Afrikaanse landen hadden een zeer grote aanplant van koffie in de grond zitten, die geleidelijk aan in produktie is gekomen. Met het vast stellen van de exportquota is daar al rekening mee gehouden, maar de produktie blijkt de verwachtingen te boven te gaan. Ten gevolge van het ontbreken van voldoende financiële middelen en het gebrek aan opslag ruimte, hebben de Afrikaanse produ centen zich niet nauwgezet aan de afspraken gehouden. VOOR DE KUST VAN KATWIJK Storm stagneerde gisteren werk (Van redacteuren) In de loop van de morgen is men >or de kust van Katwijk weer be gonnen met de bergingswerkzaamhe- van het wrak van de Neptune van het Marinevliegkamp Val kenburg, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in zee is gestort. Deze werkzaamheden waren gisteren ge staakt in verband met de slechte weersomstandigheden. Het was door de hoge golven voor de duikers on mogelijk naar het wrak af te dalen. Het Marine-werkschip „Woerden", dat gisteren, omdat er toch niet ge werkt kon worden, naar een haven gevaren om te bevoorraden, is vanmorgen teruggekeerd en ook de duikers waren weer aanwezig. Het was goed windkracht 2 tot i een oostelijke wind zodat mag worden aangenomen, dat zij in de loop van de dag hun werkzaam heden hebben hervat. Een van de eerste onderdelen zal zijn het onderzoek van de cockpit, men heeft kunnen localiseren. Nog altijd houdt men er rekening mee, dat de lichamen van de beide omgekomen vliegtuigmakers zich daarin of in de onmiddellijke nabij heid daarvan bevinden. Aan de hand van electro-magne- tische metingen door vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst is men er gisteren in geslaagd de plaats, waar het toestel op de zeebodem ligt, nauwkeuriger vast te stellen. Vragen aan minister Het Tweede Kamerlid Moorman (KVP) heeft minister De Jong (De fensie) en diens staatssecretaris Van Es vanmiddag in de Tweede Kamer mondelinge vragen gesteld over de joy-vlucht, die twee leden van het grondpersoneel van de Marinelucht vaartdienst in de nacht van vrijdag op zaterdag vanaf Valkenburg heb ben gemaakt en waarvan zy niet zijn teruggekeerd. De heer Moorman dringt daarin aan op maatregelen om herhaling te voorkomen. Deze vragen luiden: Kunnen de bewindslieden een ver klaring geven en zo ja welke het feit, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag jl. een Neptune vliegtuig van de Marineluchtvaart dienst door twee onbevoegden kon worden startklaar gemaakt en ge start zonder dat iets of iemand hun dit belette? Welke maatregelen hebben de be windslieden getroffen, na een soort gelijk voorval met een Tracker-vlieg tuig tien maanden geleden, om her* haling van zodanig ondisciplinair op treden te voorkomen? Zijn de bewindslieden bereid op d« kortst mogelijke termijn zoda nige maatregelen te treffen, dat ver dere herhaling ook technisch onmo gelijk wordt? Acht de minister invoering van dergelijke maatregelen ook gewenst de Koninklijke Luchtmacht? Advertentie Advertentie Eén Nederlander in Kongolese leger Tijdens de OPRUIMING 10% korting op alle niet afgeprijsde goederen. Het ligt niet in het voornemen, als in de toekomst Nederlanders verlof zou den vragen tot indiensttreding bü hel vrRwitligers leger van Kongo, inwilliging van een dergelyk verzoek te bevorderen. Dit zegt de minister van Buiten landse Zaken a.i., mr. E. W. Bies heuvel, mede namens zijn ambtge noot van Justitie, mr. Y. Scholten. in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid, de heer Slotemaker de Bruine «P.S.P.) over vrijwillige indiensttreding van Neder landers by het Kongolese leger. Voorts wordt meegedeeld, dat, voor zover kon worden nagegaan, één Nederlander tot een dergelijk dienst verband zou zijn overgegaan. Verlof hiervoor is niet door de Nederlandse autoriteiten verleend. In Kongo, noch elders ter wereld hebben Ne derlanders contact gezocht met Ne derlandse autoriteiten over indienst treding bij het Kongolese leger. ©Vief Qfymvs v Uit het Leidsch Dagblad van J 27 Januarij 1865: l Ds. R. Koopmans van Boe- j keren van Leiden vervulde f Dingsdagavond, in plaats van i den heer C. Busken Huet, een spreekbeurt in de R'damse f Afd. der Holl. Mij voor Kun- J sten en Wetenschappen. J Eenige ingezetenen, die in J het Noordeinde wonen, heb- J ben aan den Gemeenteraad J gevraagd of het uurwerk en j de slagklok van de Wittepoort J in de nabijheid van die straat J mogen worden geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1