OOFDSCHOTEL? VLEES kunst kalei öoscqqp Splinterpartij slaat felle Hitier-taal uit „Ongeveer 35 miljoen Amerikanen leven nog in armoede" richt 1 maart I860 Dinsdag 26 januari 1965 Vierde blad no. 31473 Advertentie PONTI - ECHTGENOOT VAN SOPHIA LOREN - NU FRANSMAN I Gevolg van privé- en zakelijke belangen J(Van onze correspondent In ParUs) De Franse Staatscourant heeft gis- bericht, dat de bekende Ita- se filmproducer Carlo Ponti tot sman is genaturaliseerd. Pontl zün aanvrage by de Franse re- vooral ingediend om, na zyn leiding van zyn eerste vrouw, die t twee dochters had geschonken, [piet de filmactrice Sophia Loren te hertrouwen. De Italiaanse die, zoals men weet, op het stuk echtscheidingen niet gemakke- i is, heeft het eerste huweiyk van inti nooit offioieel willen ontbin- Als Fransman kan Ponti die echt- leiding nu bewerkstelligen, waar- i hij dan dus officieel in de echt. I kunnen treden met Sophia Lo- wier filmtalent indertijd door i werd ontdekt. Frankrijk zal zo li dus niet alleen een machtig film- lar binnenkort ook nog grote filmster rijker worden. I Het schijnt, dat behalve overwegin- van privé-'karakter, ook meer Bilijke belangen Ponti, die tot de i zakenlieden van het interna- ale filmbedrijf behoort, zyn Fran- naturalisatae hebben ingegeven wyi hy aan het hoofd van zijn hillende filmkantoren in Italië, aliaanse vertrouwenslieden heeft plaatst, zal „Charles" Ponti nu iig persoonlijk zyn zaken In nkrijk kunnen behartigen. Vooral met het oog op de Euro-markt Ponti binnenkort, zo voorspelt Carlo Ponti en Sophia Loren trouwden in 1957 met de handschoen in Mexico, maar hun huweiyk werd In Italië nooit erkend. Ponti scheidde van zyn eerste vrouw, maar scheiding is niet wettig in Italië. Daar zü het gevaar liepen in Italië van bigamie beschuldigd te worden kregen zij gedaan dat hun huwelijk in Mexico ongeldig verklaard werd. Maar de beschuldigingen van bigamie biyven nog steeds bestaan Modugno van „Volare"-acteur Domenico Modugno, de Itali aanse zanger, die wereldver maardheid kreeg door de liedjes Volareen „Ciao Ciao Bambina", gaat toneelspelen. Hij heeft verklaard, dat hij in februari zijn debuut zal maken in. een stuk van TJgo Betti, „l'Isola delle Capre", dat 15 jaar geleden in Parijs en New York is opge voerd. In het stuk speelt Modugno een zanger die met drie mooie meisjes op een eiland is gestrand. „Natuurlijk zal ik ook zingen", zei hij. Operette van Trenet en Bagnol (Van onze correspondent) Charles Trenet, de voormalige zin- pnde dwaas van het Franse chanson h Marcel Bagnol, de romancier, dra maturg en cineast van etteiyke ver- len, stukken en films die aan de s zuidkust spelen, zullen samen 11 operette schreven. beroemde „Marius", de 1 van zyn gelijknamige film waar- lndertyd de onvergeteiyke Ralmu p triomfen vierde, zal ook de ofdrol spelen in de operette, waar- Trenet de muziek dus compo- De wereld-première zal ver- deiyk volgend seizoen in het Pa- „Chatelet"-theater worden ge- Stellvertreter niet in Antwerpen flan onze Brusselse correspondent) Hlr L. Craeybeckz, de socialis- Jphc burgemeester van Antwerpen, A enige maanden geleden In het ijluws kwam door zijn antisemi- |rhe uitlatingen, heeft aan het ta felgezelschap van het Antwerpse Ikkeltheater meegedeeld, dat het Ichhuth's „Stellvertreter" niet in (Kon. Ned. Schouwburg mag spelen. Het Fakkeltheater bezit nameiyk rechten voor de vertoning in feanderen van het omstreden to pstuk. Het was door verscheidene pte Antwerpse verenigingen, die m ook met het brengen van cul- Vr bezighouden, aangezocht het fema in de K.N.S. te spelen. Deze p dan van de gemeente worden huurd op de dagen dat het eigen pelschap er niet optrad. Aanvan- Kjk bestond hiertegen noch van de van de directie van de schouw- Jg noch van die van het gemeente- bezwaar. Nadat een officiële -fcvraag was ingediend heeft de ■jrgemeester thans de verhuur ge- igerd. Reusachtige muurschildering van Sequeiros en van de voornaamste Mexi- inse schilders, 'David Alfaro ueiros, die zes maanden gele- uit de gevangenis is ontslagen in een kapel op de terreinen het hotel-Casino de la Selva luernavaca, een vakantie-oord zuiden van de stad Mexico, enorme muurschildering van er dan 5.000 'vierkante meter vaardigen, die de geschiede- heden tot het jaar 3.000 uitbeelden. te kapel wordt gebouwd naar het rbeeld van de Sixtynse kapel, zich de beroemde muurschil- ig van Michel Angelo bevindt, de muurschildering van ueiros zal vele malen groter wor- equeiros is in juli van het vorige t uit de gevangenis ontslage: Jaar te hebben uitgezeten vonnis wegens medeplichtigheid i een uitbarsting van opstootjes i ongeregeldheden in 1960. Hy de party heeft gratie gekregen p president Adolfo Lopez Mateos, I op 1 december van het vorige p ls afgetreden. Beiaardier Staf Nees - 63 - overleden De stadsbeiaardier en organist van de Grote Kerk in Meohelen, is gis teren in zyn woonplaats overleden. Staf Nees was een van de bekendste beiaardiers van België. Hy is 63 jaar oud geworden. Staf Nees, directeur van de Kon. Beiaardierschool in Meohelen, maak te talrijke wereldreizen en oogstte grote byval in de Vei'. Staten, Frank rijk, Engeland en ons land. j was ook een groot componist met verscheidene kanitaten, mossen en oratoria op zyn naam. Zyn voorganger als stadsbeiaardier van Meohelen, Jef Denyn, overleed op 2 oktober 1941 op dezelfde wijze als Staf Neef. Hy werd nameiyk op weg naar huis onwel en overleed in het ziekenhuis, zonder tot bewustzyn te zijn gekomen. Politie greep in bij expositie van Veldhoen i correspondent) De politie van Schiedam heeft zon dagmiddag een bezoek gebracht aan de expositie van Aat Veldhoen ln galerie Honger. Bezoekers hadden aanstoot genomen aan de tekeningen en na onderzoek deelde de politie mee dat men één werk bepaald aan stootgevend vond. De exploitanten hebben toen dat ene werk wegge haald, evenals de tekeningen die bui ten de expositieruimte aan de muur hingen. De exploitanten hebben de verzekering moeten geven dat zy geen kinderen zouden binnen laten, waarna de tentoonstelling, die zich in een ongekende belangstelling kon verheugen, weer werd opengesteld. Literaire prijs voor Fernand Pouillon De literaire prys „Deux magots' (een bekend café in het Pai-yse St. Germain des Prés) is toegekend Fernand Pouillon voor zyn ro „Les pierres sauvages". De jury be stond uit schrijvers en journalisten. De toren van Babel... bedoeld om een monument te worden dat zou reiken tot de Hemel, is nu geheel opgetrokken voor de nieuwe super-produktie van de film „De Bijbel" van Dino de Laurentius. Justitie stelt onderzoek in (Van onze correspondent In Bonn). Een justitieel onderzoek wordt op het ogenblik ingesteld naar ge beurtenissen, die zich vorige week hebben afgespeeld op een verga dering van de rechts-radicale Na- tionaal-Democratische Partij in Neurenberg. De schrijver Wilhelm Pleyer zou Churchill op die bij eenkomst „een zwijn" hebben ge noemd, de Westduitse ministers Höcherl (Binnenlandse Zaken) en Schroder (Buitenlandse Za ken) voor „de Bonner poppen" hebben uitgemaakt en felle aan vallen hebben gericht aan het adres van Adenauer, Erhard, Ben Goerion en voorts tegen al dege nen, die zich neerleggen bij de toestand, waarin Duitsland zich nu bevindt. Op de vergadering eiste genoemde Pleyer ook nog 'n Duitsland, dat gro ter zou zyn dan het „keizerrijk van Bismarck" en dat in elk geval samen zou moeten vallen met de geografie van de officiële, niet meer gezongen strofe in het Duitse volkslied „von der Maas bis an die Memel, von der Etsch bis an dem Belt". De spreker kondigde nog als stelling „Rusland heeft 40 miljoen mensen omge bracht en de regering in Bonn ver zwijgt dit". De vergadering werd ge houden in hotel „Deutscher Hof", dat bekend staat als het „Flihrer Hotel", omdat Hitier hier gewoonlyk logeer de als hy in Neurenberg de beruchte partij-dagen leidde. De Nationaal-Democratische Party werd in november van het vorig jaar opgericht in 'n poging de versplinter de, kleine rechtse groeperingen te verenigen. De party wildit jaar aan de verkiezingen meedoen. Hoewel alle ultra-rechtse groeperingen by Geen gelijk voor prof. Niermeyer Prof. dr. J. F. Niermeyer van de Universiteit van Amsterdam behoudt het auteursrecht van de twee hoofd stukken, die hy geschreven heeft en die zy*n opgenomen ln het tweede deel van de serie „Welvaart in wor ding", dat door de uitgeverij M. Ny- hoff is uitgegeven. Zyn vordering in kort geding om zyn naam op het titelblad en de omslag te vermelden naast die van de samenstellers van het boek, prof. dr. W. Alberts uit Utrecht en dr. H. P. H. Jansen, conrector van het Casimirlyceum in Amstelveen, wees de president van de Haagse recht- bak, jhr. mr. G. Witsen Eli as, af, omdat prof. Niermeyer niet had mee gewerkt aan de eindredactie van het boek. De overige voorzieningen, die prof. Niermeyer in kort geding had ge vraagd, kon mr. Witsen Ellas even min toewijzen. In de uitspraak werd door jhr. mr. Witsen Elias de na druk gelegd op het niet overgaan van het auteursrecht. Prof. Nier meyer behoudt de mogeiykheid om zyn werken alsnog uit te geven. Naar bouw van een aparte concertzaal in Utrecht? In Utrecht wordt de mogelijk heid onderzocht van de bouw van een aparte concertzaal. Burge meester jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz deelde gistermiddag tijdens de begrotingsbehandeling in de raad mee, dat het bouwen van een nieuw Tivoli een gecombineer de concert- en congresruimte met het oog op de financiële po sitie van de gemeente Utrecht en het verkrijgen van Rijksgoedkeu ringen volstrekt uitgesloten is. Toen de plannen voor het nieu we Tivoli enkele jaren geleden werden ontioorpen werden de kos ten op 24 miljoen gulden geschat en die raming was vorig jaar al tot 30 miljoen gestegen. Voor een afzonderlijke concertzaal zouden drie plaatsen in aanmerking komen: de weg der Ver. Naties, het Vreedenburg en de Kruisstraat. Aan de weg der Ver. Naties was oorspron kelijk het plan voor een nieuw Tivoli geprojecteerd. Op het Vreedenburg zouden de nodige ruimten vrijkomen als de Jaarbeursgebouwen naar Croeselaan werden verplaatst, plan, waarover thans besprekingen gaande zyn. Tenslotte zou men een dergeiyke zaal nog kunnen neerzetten op de plaats van de oude indertyd afge brande Tivoli aan de Kruisstraat. Burgemeester de Ranitz zei dat ambtelyke commissie is ingesteld die het verschil tussen de te verwachten kosten van een gescheiden of een ver enigde exploitatie van een concert en een congresgebouw moet bereke nen en die tevens de verkeersaspecten van de verschillende plannen zal be studeren. Birgit Nilsson in Strauss' „Salome" De beroemde sopraan Birgit Nils son zal de hoofdrol vertolken in een nieuwe opvoering van de opera van Richard Strauss „Salome" in de Metropolitan Opera in New York. De eerste uitvoering zal op 3 februari worden gegeven. Opdracht aan danser Pieter v. d. Sloot De Nederlandse, in Rome werkende balletdanser Pieter v. d. Sloot heeft van de Nederlandse minister van O. K. en W. een opdracht ontvangen een choreografie te maken. Het Italiaanse ministerie voor To neelkunst verdubbelde de subsidie, welke verstrekt wordt aan Van der Sloot's eigen Teatro del Balletto in Rome en financiert tevens een tour nee, welke zyn dansgroep gedurende zes weken zal maken door Spanje, Portugal en Marokko. de vorige verkiezingen niet 4% van de uitgebracht stemmen kre gen, is dat toch geen reden de NDP en aanverwanten zonder meer voorby te gaan. Juist dit kiezingsjaar zullen de golven var nationalisme in West-Duitsland hoog reiken. Levenslang In Bielefeld is gisteren tegen de 50-jarige voormalige „Oberscharflih- rer" by de SS, Klaustermeyer, elf maal levenslange gevangenisstraf ge- eist wegens misdrijven in het getto van Warschau. Volgens de openbare aanklager had de beklaagde „uit pu re moordlust" elf personen op straat doodgeschoten. Uitvoerig schilderde hy, hoe de 500.000 bewoners van 't getto rechte loos moesten leven en gemarteld vermoord werden. Tekenend noemde hy de uitspraak van een kind: „een maal een brood er\ dan sterven". Een specialist ln het opsporen van nazi-moordenaars heeft gisteren tij dens het Auschwitz-proces in Frank fort verklaard nog nooit te hebben gehoord, dat een SS-er werd gestraft omdat hy weigerde aan massa-moor den mee te doen. „Als zij weigerden, werden zy gewoon overgeplaatst naar het front" aldus Hinrichsen, één van de elf Westduitse procureurs, die zich geheel met zaken tegen oorlogsmis dadigers bezighouden. Expositie bij Heuff Zaterdagmiddag 30 januari om vier uur wordt in Kunstzaal Heuff, Hof- laan 7, Wassenaar, een tentoonstel ling geopend van werken van Alice van Mourlk (keramiek), Mustafa Bustangi (schilderijen) en Sijpko wyk (grafiek). Oudste omwalling van Den Bosch gevonden By grondwerkzaamheden in ver band met de krotopruiming is aan het burgemeester Loeffplein in de Bossche binnenstad een dichte en hechte bakstenen muur ondekt. Uit een onderzoek is gebleken dat deze rauut behoord moet hebben tot de eerste omwalling van de stad en uit het begin van de dertiende eeuw dateert. Somerset Maugham 91 jaar De vermaarde Britse schrijver So merset Maugham is gisteren 91 jaar geworden. By het wakker worden slaakte hy de verzuchting: „ver draaid, alwéér een verjaardag". In zyn villa in Saint Jean Cap Ferrat aan de Franse Riviera stroomden on geveer duizend brieven, telegrammen en pakjes binnen. Agent ontslagen van rechtsvervolging Het Gerechthof in Amsterdam heeft een 31-jarige hoofdagent van de gemeentepolitie in Wormerveer ontslagen van rechtsvervolging. Daarmee bevestigde het Hof het von nis van de Haarlemse rechtbank. De hoofdagent had een 30-jarige auto monteur uit Koog a.d. Zaan betrapt op ryden zonder licht op zyn brom fiets. Verdachte zou de monteur na aanhouding met een gummistok hebben mishandeld. De procureur generaal had dezelfde straf gevor derd als destijds de officier van Jus titie die tegen het vonnis van de rechtbank in appèl ging: twee weken voorwaardelyke gevangenisstraf en 100 gulden boete. Dividend Rotterdamse- \msterdainse Bank 14% De vergadering van de Raad van Commissarissen van de Rotterdam- sche Bank N.V. heeft besloten aan de op donderdag 25 februari aa. te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1964 een dividend op de gewone aan deden uit te keren van 14%. (Over 1963 heeft de R. B. 12% uit gekeerd). De vergadering van de Raad van Commissarissen van de Aimsterdam- sohe Bank heeft besloten aan de op donderdag 25 februari te houden al gemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over 1964 een di vidend op de gewone aandelen uit te keren van 14% .resp. van 7% op de gewone aandelen gerechtigd tot de helft van het dividend 1964. (Ook over 1963 heeft de A. B. 14% uitgekeerd) De vergadering van de Raad van Commissarissen van de Amsterdam- Rotterdam Bank N.V. heeft besloten aan de op woensdag 24 februari te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1964 per gewoon aandeel van f 20 en dividend uit te keren van f 2,80 resp. van f 1,40 voor zover het be treft aandelen uitgegeven met recht op half dividend 1964. PRESIDENT JOHNSON: President Johnson heeft gisteren bij het Amerikaanse Congres een be groting ingediend, waarin hy voor 19fi5-'66 99.7 miljard dollar vraagt. Daarby is door Johnson aanzieniyk meer begroot voor maatregelen op sociaal terrein en minder voor de fensie. De belasting zal aanzieniyk worden verlaagd. Voorts maakte de minister van Financiën, Douglas Dillon, bekend, dat hy in de komende maanden het kabinet zal verlaten. Verwacht wordt, dat Donald Cooke, oud-voorzitter van de Commissie schatkistpapier en deviezen, hem zal opvolgen. President Johnson zei, dat de VB. de laatste vier jaar op economisch gebied veel hebben bereikt, maar hy liet tevens de waarscnuwing horen, dat de produktie ver beneden de ca paciteit ligt. „Byna vier miljoen per- n zyn werkloos", zo zei hy. „Hele bedryven en machines liggen stil en Babbelziekevrouwtjes treft men overal in de wereld aan. Nergens schijnen echter zoveel en zo volhardende „babbelkou sen" te zijn als in het zuidweste lijke deel van de Bondsrepubliek, anders had men toch geen stand beeld voor hen opgericht Deze beide kwebbelende vrouwtjes sieren het -marktplein in Sindelfingen bij Stuttgart. Of de maker van dit beeld een af schrikwekkend voorbeeld heeft willen stellen verhaalt de ge schiedenis niet. maar wel weet men. dat het houden van klets praatjes, zelfs in de onmiddelijke nabijheid van het standbeeld, be paald niet minder geworden is. naar schatting 35 miljoen personen leven ln armoede". Voor maatregelen op sociaal ter rein, ten behoeve van volksgezond heid, werkgelegenheid en spreiding van de welvaart ls met 34.1 miljard dollar 5,2 miljard meer uitgetrokken dan vorig jaar. De uitgaven voor steun aan het onderwys zullen, op 2.6 miljard, ruim 75% hoger zyn. Op de begroting ls tweehonderd miljoen dollar meer uitgetrokken dan de geraamde uitgaven in het lopende begrotingsjaar. Volgens Johnson zul len de inkomsten in 1966 met 3,2 miljard dollar toenemen tot 94,4 mil jard dollar en zal het tekort op de begroting in 1966 5.3 miljard dollar bedragen. Hulpverlening Voor hulpverlening aan het bui tenland wordt op de begroting 3,2 miljard dollar uitgetrokken, 1,1 mil jard dollar voor militaire hulp (100 miljoen dollar minder) en 2,1 mil jard dollar voor economische hulp (50 miljoen dollar meer). Voor defensie ls 47,9 miljard uit getrokken, 200 miljoen dollar minder dan voor 1965. By dit bedrag ls mili taire hulp niet inbegrepen. Johnson wees er verder op dat het tekort op de Amerikaanse betalings balans in 1964 aanzieniyk ls vermin derd, vooral door de styging van de export. Bij voortgezette economische ex pansie zal het Amerikaanse bruto nationale produkt in 1965 stygen tot 660 miljard dollar, byna 38 miljard dan het voorlopige geraamde cyfer voor 1964, zo zei hy. Johnson voorspelde, dat de per soonlijke inkomsten en de onder nemingswinsten met de toeneming de produktie zullen stijgen, de persoonlijke inkomsten tot 520 mil jard dollar vergeleken met 491 mil jard dollar in 1964. Caissières lieten vrouwen gratis winkelen (Van onze Rotterdamse correspondent). Bij het warenhuis Galeries Mo derne» in Hoogvliet heeft de re cherche van het bureau Slinge in Rotterdam 'n merkwaardig kom plat ontdekt. Doel: het meene men voor niets of tegen sterk ge reduceerde prijzen van allerlei De zaak werd vorige week aan het rollen gebracht toen een 44- jarige vrouw werd aangehouden, wegens het stelen van een pakje vlees. Zij bekende echter nog drie pakjes vlees bij zich te hebben, die echter niet voor haar zelj, maar voor personeelsleden van het wa renhuis waren bestemd. Uit de verhoren van vier vrouwen, die werkzaam in het warenhuis zijn, bleek dat er sinds twee jaar op vernuftige wijze allerlei waren worden meegenomen. Onderling spraken zij af levensmiddelen gratis of tegen sterk gereduceerde prijzen te leveren. Ook caissières waren in het komplat betrokken. Met een vriendelijk knikje lieten zij de „gratis" winkelende vrouwen de kassa's passeren. Een 21-jarige slager uit Rotterdam, die ook met gulle hand waren uitdeelde., is aangehouden terwijl een aantal personeelsleden is gehoord. Vast staat, dat het bedrijf voor vele duizenden guldens is benadeeld.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11