LEIDSCH DAGBLAD SIR WINSTON CHURCHILL VREDIG INGESLAPEN Churchill zal als een vorst worden begraven DANK! oorrangs- foul kost 3 levens Grote dode in gehele wereld met diepe eerbied herdacht Stroom van eerbetoon ook van Russische en Westduitse leiders DOE WAT MET KLEUR KLEUREN DOEN VEEL gericht 1 maart 1860 MAANDAG 25 JANUARI 1965 No. 31474 recteur: E A E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ofdredacteur; J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 r EER dan rouw past ons dankbaarheid bij het heengaan van Churchill: pe erkentelijkheid voor de on- abare moed, waarmee deze ge ldige figuur in de zwartste in van Europa's geschiedenis i landgenoten èn de rest van wereld wist te inspireren tot zet tegen „een monsterachtige innie, welke in de duistere en leve registers van de mense- e misdaad nooit is overtrof- Zo zei hij het zelf in de tra- che zomer van 1940, toen de \e Landen en Frankrijk waren weken en hij niets anders kon pbieden dan bloed, zweet en nen. Het zag er naar uit, dat despotie het pleit definitief i gaan winnen. Maar toen ver- s daar, aan de andere kant i het Kanaal, een inspirerende s, die de uiteengeslagen te- pstanders van de nazi-dicta- iir bijeen verzamelde, door de icht van zijn ontzagwekkend lord inspireerde en naar de erwinning voerde. Want daar- 1 ging het: om de victorie, „de jtorie ten koste van alles, vic- rie ten spijt van verschrikkin- i, victorie, hoe zwaar en lang weg ook mag zijn". „Want", zo pgde hij eraan toe, „zonder ferwinning is er geen voortbe- ^an". Inderdaad, zonder over- nning op de nazi-horde zou er ichts slaafse onderwerping zijn ieest. En daarom staan wij, iderlanders, vol dankbare ge- chten aan het doodsbed van de in, die na een bewogen leven zo 1 is heengegaan. Ouderen, die m van verre gekend hebben op hoogtepunten van zijn activi- t, jongeren, die zijn roem al- n kennen van horen zeggen, lar beide groepen beseffen, dat ie man in de ure van het Kitste gevaar de grondslag leg- voor vrijheid en welvaart. Sir nston, daarvoor onze diepe Dkl Irie personen zijn gistermiddag om leven gekomen bij een botsing sen twee personenauto's op het uchte kruispunt van Rijksweg 43, de verbinding vormt tussen Af- itdijk en Sneek, en de weg van rkum naar Leeuwarden, llachtoffers van dit ongeval wer- i de 46-jarige heer G. de Vries, d in Molkwerum, zijn 45-jarige tgenote en een zesjarig dochter- De heer De Vries wilde met zijn 0 de rijksweg, die op dit punt rrang heeft, oversteken en werd irbij gegrepen door een auto die de richting Afsluitdijk kwam. WEERBERICHT Langzame daling van temperatuur Iet KNMI verwacht van heden morgenavond: zwaar bewolkt met atselijk wat lichte regen of sneeuw hier en daar mist. Meest matige telijke of naar oostelijke richtin- 1 draaiende wind. Langzame daling i temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 26 JANUARI ion op: 8.39 uur; onder: 17.47 uur. an op: 3.21 uur; onder: 12.28 uur. ogwater te Katwijk te 10.22 en )3 uur, laagwater te 5.48 en 18.20 nummer bestaat alt IS pagina's. (Van onze Londense correspondent) De lange wake is over: Sir Winston Chur chill, de grootste Engelsman van onze tijd, de weergaloze strijder tegen de tirannie, vereerd door miljoenen over de gehele aarde, is niet meer. De laatste maten van zijn machtige, brui sende levenssymfonie zijn gisteren in de stilte van een druilerige, grijze zondagochtend zacht verklonken. Het einde kwam even na acht uur. Hij stierf in volle vrede, zonder pijn. Zijn enige zoon, Randolph, kwam net op tijd. Hij arriveerde om 7 uur 's ochtends in Hyde Park Gate, even later gevolgd door Sir Win stons lijfarts en levenslange vriend Lord Moran, Churchills heengaan viel, precies op de datum, zeventig jaar na het overlijden van zijn vader Lord Randolph, die door Winston als mens en politicus bijzonder vereerd werd. Van alle Britse premiers is Cchurchill met zijn 90 jaar het oudst geworden en overtrof zelfs Gladstone, die in 1898 op 88-jarige leeftijd overleed. Hij was ook de laatste overlevende van de „Grote Drie" uit de Tweede Wereld oorlog: Franklin D. Roosevelt, Jozef Stalin en Churchill. De laatste van de geallieerde leiders Churchill was een man, die het leven aanbad en ervan genoot. Daarom wilde hjj nooit over de dood of zijn gevorderde leeftijd praten. Op zijn 75- ste verjaardag maakte hjj evenwel een uitzondering. Toen men hem vroeg of hij bang was voor de dood, antwoordde hij: Ik ben gereed om mijn Schepper te ontmoeten. Of Hij gereed is voor de grote beproeving mij te ontmoeten is een andere kwestie". Uit deze opmerking bleek nog eens ten overvloede, dat zelfspot hem allerminst vreemd was. Een andere anekdote: toen hij op een recente verjaardag had geposeerd voor een officiële foto en langzaam opstond om heen te gaan, zei de fotograaf: „Ik hoop, dat ik uw foto ook zal kunnen maken als u honderd bent, Sir". Churchill bekeek de man, die vijftig jaar jonger was dan hijzelf, van het hoofd tot de voeten en bromde: „Ik zou niet weten waaroip niet. U ziet er fris en gezond ge noeg uit" Onmiddellijk na Churchills over lijden werd Koningin Elizabeth op Sandringham op de hoogte gebracht. Haar dieptreffende boodschap be reikte Lady Churchill het eerst. „De gehele wereld", aldus de vorstin, „is armer geworden door het verlies van zijn veelzijdige geest, terwijl het voortbestaan van dit land en de zus terlanden van het Gemenebest na het grootste gevaar, dat hen ooit heeft bedreigd. Een eeuwigdurende herinnering zal zijn aan zijn leider schap, visie en ontembare moed". De BBC onderbrak het programma voor de aankondiging van Churchills overlijden en zond daarna de eerste maten van de vijfde symfonie van Beethoven uit. Gisteravond kwamen premier Harold Wilson, oppositielei der Sir Alex Douglas Home, de libe rale leider Jo Grimond en oud-pre mier Harold Macmillan voor radio televisie. Het koor van Harrow, de kostschool waarvan Churchill de beroemdste oud-leerling is, zong lie deren als hulde aan zijn nagedach tenis. Tot voor kort heeft hij bijna zonder uitzondering de jaarlijkse zangavond van de school bijgewoond zong dan het oude schoollied dap per mee. 'Het Lagerhuis, dat hem nog in juli i zijn vertrek had gehuldigd, her dacht hem vandaag en hechtte for meel zijn goedkeuring aan het ter beschikking stellen door Koningin Elizabeth van de Westminster Hall, heit stoffelijk overschot drie da- - woensdag, donderdag en vrij dag opgebaard zal blijven. De grote bourdon van de St. Pauls ka thedraal, „Great Tom" genaamd, die gewoonlijk aUeen geluid wordt bij de dood van een lid van het vorsten huis, van de lord mayor van Londen, de bisschop van de Engelse hoofdstad of de deken van St. Paul, kondigde gisteren het verscheiden van Sir Winston aan. Veldmaarschalk Lord Alexander zal binnenkort plannen bekendma ken voor een internationale oproep bijdragen aan een monument ChurchiU, eventueel voor ver sterking van „Churchill College" in Cambridge, dat Sir Winston als zijn mooiste monument beschouwde. Een zeer opvallend huldebetoon gaf de „Times". Dit vermaarde dag blad brak met een traditie door het nieuws op de voorpagina af te druk ken. Zelfs een vorst is nog nimmer op deze wijze door het blad geëerd. Het eerbiedwaardige blad, dat ge woonlijk een grauwe massa kleine advertenties op de frontpagina plaatst, publiceerde ditmaal een foto van Churchill en een levensbeschrij ving. De advertenties werden voor ditmaal naar pagina 3 verwezen. Hierdoor is de overleden staatsman meer eer bewezen dan de vorsten onder wie hü diende. Bij de dood van een vorst komt de „Times" met een voorpagina met rouwrand, binnen, precies als altijd, de adver tenties staan. Ook Koningin-moeder Elisabeth, Prinses Margaret en de andere leden van de koninklijke familie hebben gisteren hun deelneming betuigd. In de kerken van geheel Groot-Brittan- nië werd de dode herdacht. In de dorpskerk van Sandringham baden Koningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh en de Koningin-moeder voor de zielerust van Sir Winston. Het politieke leven in Engeland, dat reeds sinds het begin van de laatste ziekte van de oud premier stagneerde, is nu geheel tot stilstand gekomen. Het Lagerhuis is vanmid dag, gaan. Ben foto. welke vandaag oi al in Nederland genomen kunnen zijn. Dit is echter bijzondere foto: ze werd ge nomen in de Churchilllaan Amsterdam van de Britse kranten verdwenen. Zelfs op de posters van de Londense krantestaUetjes was de zieke staats man verdreven door Michael Ste wart's komst als minister van Bui tenlandse Zaken en de verkoudheid van president Johnson. Acht dagen nadat Sir Winston was overvallen door een beroerte leek het ïen niet meer geloofde aan een spoedige dood van de 90-jarige. De grote belangstelling voor het huis Hyde Park Gate was zaterdag avond geslonken tot enkele tientallen Londenaren van wie de meeste be- ;rs uit de omgeving, die van het zachte weer gebruik maakten om wandelingetje langs Kensington Road te' maken en terloops even te informeren naar de toestand van de zieke. Bij die Londenaren voegden zich af en toe buitenlanders, die, afwachting van de bussen die hen ar de luchthaven vervoerden, uit het nabij gelegen West Londen Air Terminal een kort bezoek brachten deze historische plaats aan de zuidkant van Hyde Park. Nederlandse hulde De Britse ambassadeur in Den Haag heeft laten weten, dat hij diep getroffen is door de eer, die Sir Winston Churchill is bewezen door Prins Bernhard, door mr. Biesheuvel vice-premier en door minister Luns in een boodschap uit New York, alsmede door de vele boodschappen, die hem uit aUe delen van Neder land bereikten. Voor hen, die persoonlijk eer wil len bewijzen aan Sir Winston Chur chill zal tot en met woensdag van ur v.m. tot 5.30 n.m. een condo leance-register ter tekening liggen in de kanselarij van de Britse ambassa de, Lange Voorhout 32. Op zaterdag 30 januari zal in Den Haag een herdenkingsdienst worden gehouden. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Koningin Eliza beth gisteren een telegram van deel neming met het overlijden van Sir Winston gezonden. De inhoud luidt als volgt: „Voor altijd zullen wij ons Ynet dankbaarheid Churchills onsterfe lijke naam herinneren, verbonden als deze is met ons vrijheid. Neder land deelt met diepe ontroering en medeleven de gevoelens van de Britse natie in dit, zijn laatste uur. Elk Ne derlands huis en hart eert ChurchiU bij zijn overgang naar de uiteinde lijke onsterfelijkheid". De chef van de directie kabinet protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. W. J. G. baron Gevers, heeft gistermiddag na mens de Nederlandse regering aan de ambassadeur van Groot-Brittannië in Den Haag, Sir Peter Garran, rouwbeklag overgebracht bij het overlijden van Sir Winston Chur chill. Morgenmiddag zal Churchill in de Tweede Kamer worden herdacht. Kamervoorzitter mr. Van Thiel zal een korte herdenkingsrede uitspre ken, De RVD deelde gisteren mee, dat de regering besloten had, dat van daag en op de dag van. de begrafe nis van alle openbare gebouwen zou (zal) worden gevlagd. Eerste Tiros-foto's Tiros IX, de nieuwste Amerikaanse weersatelliet, heeft de eerste foto': van de wolkenformaties boven de aarde uitgezonden. Het was een serie welke éénachtste van de aarde be streek van Virginia naar Afrika. Dit waren nog tamelijk grove foto': met strepen en andere vertekeningen, waarvan het voornaamste doel was te tonen dat de camera's werken. Duidelijker foto's die gebruikt zullen worden bij de weersvoorspellingen zullen later ontvangen worden. Afscheidsdefilé en staatsbegrafenis (Van onze Londense correspondent) Sir Winston zal als een vorst wor den begraven en een staatsbegrafenis krijgen. Zijn stoffelijke resten zullen, zoals tot nu toe slechts het geval is geweest met Engelse staatshoofden, drie dagen (woensdag, donderdag en vrijdag) in Engelands middeleeuwse ridderzaal, de Westminster Hall, welke deel uitmaakt van het parle- onbepaalde tijd uiteenge- Nog onverwacht Churchills einde is nog onverwacht gekomen al deelde Lord Moran zater dagavond al mede, dat er „een merk bare verslechtering" was ingetreden. Op de laatste levensdag van Sir Winston was hij van de voorpagina's Binnen een uur na Churchills overlijden begonnen uit alle delen van de wereld eerbetoon en uitingen van bewondering binnen te stromen. Tientallen politieke leiders en oud leiders getuigden van hun droefheid over het geengaan van Sir Winston, President Johnson, die, als zijn ge zondheid het enigszins toelaat, de begrafenis zal bijwonen, gelastte de Amerikaanse vlaggen van alle rege ringsgebouwen tot en met zaterdag halfstok te hijsen. „Laat ons dank baar zijn voor het feit, dat wij hem hebben gekend. Churchill was sinds 1963 door een besluit van het Con gres en een proclamatie van presi dent Kennedy ereburger der Verenig de Staten. Hij was de enige man in de geschiedenis van de Ver. Sta ten, die deze eer heeft ontvangen. Zoals bekend was Churchills moeder een Amerikaanse. De blauw-witte vlag van de Ver. Naties is gisteren halfstok gehesen. Secretaris-generaal Oe Thant zond een telegram van rouwbeklag. Ook de Sowjetrussische premier Kosigin zond 'n boodschap van mee leven aan mevr. Churchill. De Rus sische r^dio zond een korte biografie uit, waarin toch nog gezegd werd, dat ...Churchill het brein achter de koude oorlog" was. De Franse president zond gevoe lige telegrammen aan de Engelse koningin en aan mevr. Churchill. In het laatstgenoemde zegt hij o.m.: „Voor mijzelf zie ik in de persoon van zulk een groot man mijn oor logskameraad en mijn vriend ver dwijnen". De herdenkingswoorden, die West- Du itslands oud-bondskanselier Kon- rad Adenauer gisteravond voor d< televisie sprak, waren 't belangrijkste getuigenis, dat van Westduitse zijdi te verwachten was. Adenauer herin nerde eraan hoe Churchill meteen na afloop van de oorlog voor de Eu ropese gedachte geijverd had en de vooruitziende rede van de Britse oorlogsleider in Zilrich. Adenauer vertelde hoe h(j Churchill voor eerst in 1946 in Den Haag had ont moet waar hij als lid van de Duitse delegatie de Europa-conferentie bij woonde. „Ik herinner mij de vriende lijke, beminnelijke en welwillende wijze waarop hij ons begroette", al dus Adenauer. Voor net laatst ont moette Adenauer de Britse staats man in 1958 aan de Riviera. „Chur chill betoonde immer een even vrien delijke houding tegenover het Duitse volk en mijn persoon", voegde de oud- kanselier er in zijn herdenkingstoe spraak aan toe. Kanselier Erhard stuurde een te legram aan premier Wilson, waarin hjj zegt, dat Engeland een van de grootste staatslieden In zijn geschie denis heeft verloren en de wereld een grote strijder voor de vrije de mocratische maatschappij. De dien sten van Churchill aan een vrjj Eu ropa zullen onvergetelijk blijven. President Lübke van West-Duits- lang verklaarde. De naam van deze grote staatsman zal de geschie denis ingaan. mentscomplex, In een door hoge kaarsen omgeven katafalk worden opgebaard. Zo krijgen zij die hem willen gelegenheid voor een dramatisch afscheidsdefilé. Het was in deze Westminster Hall it Sir Winston Churchill tien Jaar geleden op zijn 80ste zijn laatste grootse openbare huldiging in ont vangst nam. Daar verklaarde hij toen met zijn diep-grommende stem karakteristiek ChurchiU iaanse wijze: „Niet ik, maar het Engelse volk was de leeuw. Ik was het die voor het brullen mocht zorgen Zaterdag 30 januari, precies twee maanden na zijn 90ste verjaardag, volgt dan de staatsbegrafenis uit de Sint Paul's Cathedral, na de uit vaartdienst onder leiding van de Anglicaanse aartsbisschop van Can terbury, dr. Michael Ramsay. Sir Winston zal ter aarde worden besteld in een familiegraf op het intieme kerkhof van het oude St.- Martin's kerkje in het meer dan 100 km van Londen verwijderde dorpje Bladon bij Oxford. Dit is een plaatsje van slechts 500 inwoners. De kleine begraafplaats is gelegen tegen de muur, welke Blenheim Palage omgeeft. Sir Winston heeft eens gezegd: „Het was in Blenheim Palage waar ik twee grote besluiten heb genomen. Ik werd er geboren en ik vroeg er mijn vrouw ten huwelijk" Het monumentale Blenheim Palage is een van de rijkste Engelse buiten paleizen. Het was een geschenk van Koningin Anne aan Sir Winstons grote voorzaat John Churchill, de eerste hertog van Marlborough, Engelands grootste veldheer, die Sir Winstons leven meer dan iemand anders heeft geïnspireerd. Blenheim Palage is genoemd naar het stadje Blenheim in Beieren aan de Donau, waar in 1704 Prins Euge- nius en de hertog van Marlborough de Fransen versloegen in de Succes sie-oorlog. Particulier karakter Sir Wins tons begrafenisstoet gaat in Londen ten dele over de Theems, namelijk van de steiger voor d< Tower het nooit overwonnen mid deleeuwse bolwerk, kasteel, vesting, staatsgevangenis en museum onder twee bruggen door naar de steiger voor de Royal Festival Hall, Londens moderne concertgebouw. Vandaar zal het stoffelijk overschot naar het vlak daar achter gelegen Waterloo Station gaan en verder pe* trein worden vervoerd. Het laatst» deel van de route gaat dan wee* over de weg. De begrafenis in Bladon zal echte* een strikt particulier familie-karak ter dragen, hetgeen, gezien de kleine ruimte daar, niet anders kan. Alle overheidspersonen zullen Sir Win ston him laatste hulde in de St.- Paul's Cathedral brengen. Lady Churchill heeft gisteravond gevraagd, dat er geen bloemen ge stuurd zullen worden voor de be grafenis van haar echtgenoot. In Londen ls de verwachting uit gesproken dat drie Amerikaanse pre sidenten de begrafenis zullen bijwo- Twee hunner, Eisenhower en Truman, hebben in de tweede wereldoorlog nauw met hem samen gewerkt. De komst van president De Gaulle staat vast, evenals die van de leiders van de Gemenebestlanden. Verder komt kanselier Erhard van Duitsland. 26 Januarij 1865 J Tot predikant bij de Chr. Afg. Ger. gemeente te Gro- ningen is met meerderheid van stemmen beroepen Ds. J. H. Donner, thans te Leiden. Een dame te Rosny in be hoeftige omstandigheden verkeerende, kreeg onlangs een belangrijke erfenis. Zij kwam vrolijk in haar woning terug, viel over een schil van een sinaasappel en was een lijk.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1