LEIDSCH DAGBLAD Stewart (scherp, levendig) Gordon Walker op vo igt Sterke infiltratie uit Noord-Vietnam Wordt gerekend tot „rechts" en heeft pro-Europese ideeën Italiaanse generaal maakt amok: een dode en tal van gewonden „PRETVLIEGERS" IN ZEE MET NEPTUNE VAN M.L.D. (0fïc/ Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 JANUARI 1965 No. 31473 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Nieuwe arrestaties inzake havenfraude De recherche van de Rotterdamse rivierpolitie heeft nieuwe arrestaties verricht inzake de havenfraude. Op hun werk werden een 54-jarige loods- baas en een 44-jarige loodsadmini- strateur, beiden in dienst van NV Stevedore Company Quick Dis- path, te Rotterdam, aangehouden. Gevaar voor Laos en Zuid-Vietnam (Van onze Londense correspondent) De verrassende nederlaag van minister Gordon Walker, die een poging om een zetel in het Lagerhuis te krijgen smadelijk zag mislukken, heeft gisteren tot zijn aftreden geleid: Engeland heeft jelfs al een nieuwe minister van Buitenlandse Zaken in de fi guur van Michael Stewart, tot op heden minister van Onderwijs. Velen hadden verwacht dat de keus op Denis Healy, de minister van Defensie, zou vallen, omdat deze een specialist is op het ge bied van de buitenlandse politiek, terwijl Stewart zich nog nim mer in het Lagerhuis over dit onderwerp heeft uitgelaten. Maar Healy kan niet worden gemist, omdat hij bezig is met een dras tische herziening van de defensie. Kh' Crosland leidt nu Onderwijs Michael Stewart is 57 jaar oud, klein van gestalte, scherp van geest levendige, sympathieke per- soonlijkheid. In de beide na-oorlogse Labour-regeringen heeft hy lagere luncties bekleed. Zijn specialiteit is onderwijs en opvoeding. Deze voor malige student van Oxford is name- oud-leraar. In het debat in het Lagerhuis staat hij bekend als een scherpzinnig spreker. Stewart wordt beschouwd als te behoren tot de ihtervleugel van de Labour-party. staat voorts bekend als pro-Eu- opees en maakte deel uit van de Iritse delegaties naar de Raad van ■fturopa en de assemblee van de resteuropese Unie van 1961 tot '62. Inthony Crosland zal hem opvolgen ls minister voor Onderwijs en We- enschap. Crosland was minister van aat voor Economische Zaken. Stewart zit sinds 1945 In het La- [erhuis als afgevaardigde voor het Londense district Fulham. Sinds 1960 naakte hij deel uit van Labours schaduwkabinet". Over zijn antece- Jenten kan nog worden medege- ieeld, dat hy tydens zijn studie in de politieke wetenschappen in Ox- órd grote faam genoot als debater. liep daarna nog enige tyd colle- ;e in Genève en werkte voor het ecretariaat van de Volkenbond, jaarna was hy een aantal jaren eraar in Londen en hield talryke ezingen voor het Engelse Instituut Arbeidersontwikkeling. Tydens de Tweede wereldoorlog diende hy in het Midden-Oosten by de inlich- ingendienst van het leger en later ij) de opvoedkundige afdeling. Ste- ook onderminister van Oor- later van Bevoorrading ge weest. Op zijn naam staat een aantal boeken over staatkundige- en sociaal- economische onderwerpen. Zjjn eer ste openbare optreden in deze socia listische regering vond plaats, toen hjj als minister van Onderwijs de opening bijwoonde van de Engels- Nederlandse tentoonstelling „The Orange and the Rose" in het Victo ria and Albert museum in Londen. Te vroeg succes voor de Tories WEERBERICHT Droog en rustig Het KNMI in De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond: droog en rustig weer. In de komende nacht temperaturen tot even onder het vriespunt, overdag enkele graden bo ven nul. Plaatselijk zal mist optre den. (Opgemaakt om 10 uur) 24 JANUARI Zon op: 08.32 uur; onder:: 17.13 u.; Maan op: 00.57 uur; onder: 11.50 u. Hoogwater in Katwijk te 8.25 en 20.52 uur; laagwater te 4.02 en 16.33 uur. 25 JANUARI Zon op: 08.30 uur; onder: 17.15 uur Maan op: 02.09 uur; onder: 12.08 u. Hoogwater in Katwyk te 9.19 en 21.52 uur; laagwater te 4.51 en 17.20 uur. nomische crisis, is thans bovendien plotseling in een politieke crisis ge stort. Het komt als een bittere an ticlimax voor Wilsons „dynamische honderd dagen", die a.s. zondag af lopen. Niemand ziet voorlopig een uitweg. Al zijn de conservatieven be zig in onverwacht snel tempo te her stellen, zy zyn evenmin als de La- bourregering, zo kort na de oktober- verkiezingen, aan een nieuwe stem busronde toe. De conservatieven verloren destijds de grote slag, doordat, na dertien Jaar landsbestuur de fut er gewoon weg uit was. Daarom zijn de Tories evenzeer door de gebeurtenissen van de afgelopen 24 uur overrompeld als Labour zelf. Wat hen betreft, komt dit daverende succes te vroeg. Daar om kan men zeggen dat het land zich op het ogenblik in een politiek vacuum bevindt, met alle daaraan verbonden gevaren. Afgezien van de bykomstige om standigheden, is het duideiyk dat er, in plaats van de door Labour ge hoopte politieke springvloed sprake is was een gevaarlijk lage eb, die het regeringsschip heeft doen stranden. Het kan alleen weer vlot worden ge bracht wanneer Wilson zyn natio- nalisatieballast overboord gooit. Want in het lagerhuis is de regering met haar minuscule meerderheid van drie stemmen nog meer dan tevoren afhankelijk van de negen liberalen, die het opnieuw naasten van de staalindustrie en de onteigening van bouwgronden niet zulke slikken. Som mogen in Labourkring pleiten thans voor nieuwe verkiezingen, die zon neklaar zouden moeten aantonen dat Leyton en Nuneaton uitzonderingen waren op de regel en die Labour voor het eerst een behoorlijk mandaat zouden geven. Het is een gok en Wil son is geen gokker, maar een nuch tere rekenaar. Hij wil pas verkie zingen nadat hij iets positiefs heeft kunnen doen, d.w.z. op zijn vroegst volgend jaar. Desniettemin zou hy in de eerst komende maanden tot algemene verkiezingen kunnen worden ge dwongen, wanneer hy ten koste van alles zyn nationalisatiepolitiek wil doorzetten, of wanneer de regering door nieuwe tussentydse nederlagen zou worden bedreigd. Mant het ge vaar is niet denkbeeldig dat op deze manier zonder een algemene verkie zing de stoelen eenvoudig onder La bours zitvlak zullen worden wegge trokken. Drama in rechtszaal van San Remo Een gepensioneerde Italiaan se generaal, de 74-jarige Alber to Concaro, heeft gisteren in de rechtszaal van Sam Remo een gerechtsbode doodgeschoten en verscheidene personen, onder wie de rechter en de griffier, met pistoolschoten ernstig gewond. Politieagenten openden op hun beurt het vuur op de amokma- kende generaal en verwondden hem aan borst en been. Hij is hedenochtend overleden. De generaal was verbitterd omdat een verwachte promotie tot generaal der reserve niet was doorgegaan, zo verklaarde zijn vrouw later. Boven dien was hij geprikkeld omdat hy moest terechtstaan wegens een ge rechtelijk bevel tot ontruiming van zijn flat. Gisteravond bleek het noodzakeiyk een van de benen van griffier Ber- nasconi te amputeren. Er waren twee kogels dwars door zyn lichaam ge gaan en de derde was blyven ste ken. Ook rechter Fortunato werd zeer gevaariyk door drie kogels ge wond: een ervan perforeerde zyn lever, de tweede zyn ingewanden en de derde ging vlak langs zyn hart. Het gebouw van de Eerste Kamer in Den Haag de foto geeft een beeld van de nieuwe koffiekamer heeft een gron dige restauratie ondergaan. Generaal Concaro kwam rustig het gerechtsgebouw binnen. Maar toen hij en de griffier Bernasconi ovei kwestie begonnen te spreken, wond hij zich op. Rechter Fortunato tracht te de gemoederen te bedaren en par ketwachter Durazzo verzocht de be zoeker de gebruikelijke rust te be waren. Daarop greep de generaal zijn revolver en vuurde een groot aantal schoten af. Er ontstond een paniek en iedereen trachtte te vluchten. Een automonteur, die te hulp snel de, kreeg een schot in zijn arm en een carabiniere werd in het been ge troffen. Ondanks zijn wonden slaagde rech ter Fortunato erin zijn telefoontoe stel te bereiken en de carabinieripost in de straat te bereiken. In enkele ogenblikken waren enkele carabi- nieri-officieren by het gebouw a gekomen. Twee van hen gingen het gebouw binnen. De revolver was in middels weer geladen. Verzoeken om zich over te geven werden met een hagel van kogels beantwoord. Een politieman gaf een kort salvo met zijn machinepistool. Hij richtte Concaro's benen. Concaro werd in benen en maag getroffen. Hy zakte tegen een muur ineen. Aan de schiet- party was een einde gekomen. Parketwachter Durazzo lag dood in een behandelkamer in het ziekenhuis Na een snelle ingreep ligt rechter Fortunato thans met wonden in le ver, maag en borstkas in een zuur stoftent. FRANSE LOCS VOOR DE N.S. De Nederlandse Spoorwegen heb ben in principe besloten 34 elektri sche locomotieven te bestellen bij de Franse fabrikant Alsthom. Deze lo comotieven gaan de serie 1400 vor men en dienen deels als vervanging deels als uitbreiding van het loco motief-park. De nieuwe locs zullen goederen treinen van 2000 ton kunnen trekken De onfortuinlijke Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken Gordon Walker stond na zijn nederlaag de pers te woord in het gemeentehuis van Leyton. met een snelheid van ongeveer kilometer per uur. Reizigerstreinen van 700 ton met een snelheid 140 kilometer per uur. zy zullen 1 den uitgerust met een apparatuur voor automatische treinbeïnvloeding. Twee vliegtuigmakers van de Marine bij Katwijk om het leven gkomen? Vannacht omstreeks twaalf uur zijn twee vliegtuigmakers van de Koninklijke Marine met een Lockheed Neptune, die zij, zonder dat zij daarvoor toestemming hadden, op de vliegbasis Valkenburg hadden gestart, bij Katwijk in zee gestort. Het toestel was losgekomen van de startbaan om in het ver lengde, op ongeveer 500 meter voor de kust van Katwijk, in zee te storten. De vermiste pretvliegers zijn de 21-jarige vliegtuigmaker alge meen der eerste klasse F. J. T. M. Bolk uit Brunsum (L) en de even oude vliegtuigmaker-radio-radarmonteur H. J. van Oostende uit Ooltgensplaat. Beiden zijn ongehuwd. ken van het verongelukte toestel aangespoeld. Vreselijk lawaai Ooggetuigen in Katwyk waren zeer onder de indruk van het gebeurde. In cafe-restaurant De Zwaan was omstreeks het middernachtelijk uur een bridgeclub byeen, toen de gasten opeens werden opgeschrikt door het geronk van een toestel, dat zich ken nelijk op niet meer dan luttele me- Gefingeerde opdracht Naar de Marinevoorlichtingsdienst meedeelt wisten de marinemannen op het vliegkamp het steeds streng be waakte vliegveld te betreden door de wacht te misleiden met de opmer king dat zy een Neptune gereed moesten maken voor A.S.R.D.-alarm (Opsporings en reddingsdienst- Alarm bij noodgevallen op zee). Sedert het gebeurde bekend is wordt door een vliegtuig van de Marine Luchtvaart Dienst en vaartuigen van het reddingswezen de Noordzee ter plaatse afgezocht om na te gaan of de vliegtuigmakers zich uit het vlieg tuig hebben kunnen redden. Het Neptunevliegveld van de Ma rine Luchtvaart Dienst dat heeft he- zocht naar mogelijke overlevenden; is vanochtend omstreeks vier uur te ruggeroepen naar de vliegbasis. Bij het aanbreken van de dag zouden Neptune en een helikopter van de vliegbasis Valkenburg het zoeken voortzetten. Op het Katwijkse strand is van ochtend een groot aantal wrakstuk- ters boven het gebouw bevond. Dit zei ons directeur J. de Nys: Het was een vreeselyk lawaai; de ra men trilden en op eens was er een egaal rood schynsel. Toen zagen we dat toestel overkomen met een geluid alsof het probeerde op te trek ken en daarna een harde, doffe klap in zee. We schrokken ontzettend, want onmiddellijk was er een weldige vuurgloed. Een van de le den van de club. een marine-offi cier, heeft Valkenburg opgebeld. Men was daar kennelijk al druk bezig, want hij heeft wel tien minuten op verbinding moeten wachten. Die vuurzee besloeg zeker honderd me ter. Daarna zagen wij lichtsignalen' Ook de Katwijker W. Sip, die een schoonmaakbedrijf heeft, en om streeks middernacht van Noordwijk terugkeerde, heeft het toestel neerstorten. „Het vliegveld had alle lichten aan, het maakte een raar geluid, het ging vlak over de huizen, ik hield myn hart vast. Het viel op een punt ergens tussen de dei ningmeter en de plaats van het REM-eiland". Een politie-agent, die met enkele collega's dienst deed op het strand, verklaarde de klap mid den in Katwyk aan Zee te hebben gehoord. In het afgelopen jaar zyn vele duf* zenden Noord Vietnamese soldaten in Zuid-Vietnam geinfiltreerd, aldus een bekendmaking in Washington. Een van de redenen, die de Ame rikaanse autoriteiten noemen voor de toenemende versterking van de Vietcong in het zuiden met geoefen de manschappen uit het noorden is, dat de mankracht van de Zuid-Vlet- namese communisten vrywel uitge put moet zijn geweest. Het nieuws over de omvangryke infiltraties vanuit het communisti sche noorden in Zuid-Vietnam kwam nadat het departement van Buiten landse Zaken verklaard had dat de Noordvietnamese troepen in Laos de laatste weken een sterke toeneming te zien geven. De concentratie in Laos heeft in het bijzonder plaats in het centrale en het zuidelyke deel van dat koninkrijk. Laos grenst aan Noord- en Zuid- Vietnam en de communistische aan voerlijnen lopen in het bijzonder door het zuidelijke deel van het land. Voor de Amerikaanse ambassade in de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon kwam het vrijdag tot wilde to nelen by een betoging van boed dhisten. die protesteerden tegen de Amerikaanse steun aan de huidige Zuidvietname regering. De menigte, onder wie ongeveer tweehonderd boeddhistische monniken, gooide ste nen naar Zuidvietnamese militairen en politiemannen, die daarop traan- granaten wierpen. De monniken wa ren in twee groepen uit pagodes aan komen rennen met spandoeken. De met de bewaking van de ambas sade belaste militairen hadden eerst niet goed geweten, hoe te handelen maar toen de menigte aangroeide en stenen ging gooien werd met har de hand ingegrepen. Enige tiental len demonstranten werden gewond. JOHNSON MET BRONCHITIS IN ZIEKENHUIS President Johnson ls vanochtend vroeg in 't Marine-hospitaal Bethes- da in Washington opgenomen voor behandeling van wat het Witte Huis noemde „gewone kou met prikkeling van de luchtpyp en de hoofdtakken daarvan". De president zal naar ver wachting ongeveer vyf dagen in het ziekenhuis blyven. Toen hy gisteravond om 9 uur on derzocht werd door zyn lijfarts, schout-bij-nacht George G. Burkley, was zyn temperatuur normaal, zyn pols 80. zyn borst was helder en zajn hart normaal, aldus een verklaring. Churchill iets achteruit De toestand van Sir Winston Chur chill gaat lets achteruit, aldus maak te dokter Moran gisteravond bekend na een bezoek aan zyn patiënt. Ove rigens heeft de zieke wel een rustige dag gehad. Terwijl Sir Winston Churchlll nog met onbegrijpelijke kracht en vast houdendheid met de dood worstelt is hij overgrootvader geworden: mevr. Minnie dTSrlanger, echtgenote van Sir Winstons kleinzoon en naamge noot Winston S. Churchlll, schonk gisteravond voortydig het leven aan een zoon. Moeder en kind maken het uitstekend. Churchill heeft nog twee achterkleinkinderen, twee jongens. Het zijn zoons van zyn kleindochter mevr. Piers Dixon. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Januarij 1865: In de eerste week van Mei a.s. zullen te 's Hage wedren nen worden gehouden onder leiding van o.a. Z.K.H. den Prins van Oranje. Te Baardwijk is een hulp onderwijzer voorlopig aange houden, op het gerucht dat hij een schoolkind zoodanig zou hebben geslagen, dat het binnen 2 dagen dood was.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1