Forse aanpak van watervervuiling Von Matacic: groots in Tsj aikowsky's „Zesde" kunst k'AleiÖOSCQQP Verstopte neus Leonard Roseeen superieur cellist Sophia van Santé oogst uitbundig succes in Londen Annie Schmidt: ADVIESCOMMISSIES OPDRACHTEN EN AANKOPEN BEELDENDE KUNST Jan Cremer even over uit de VS. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 januari 1965 Vierde blad no. 31472 Vijfde concert Residentie-orkest DE Joegoslavische dirigent Lovro von Matacic, hier reeds eer der met het Residentie-Orkest opgetreden, heeft zich speciaal een meeslepend-bewogen en martiaal-boeiend leider betoond in Tsjaikowsky's melancholische .Zesde Symphonie" (de ..Pathé- tique), waarin hij wederom zijn nauwe verwantschap met deze Rus, die in dit werk zo oneindig veel van zijn innerlijk heeft prijs gegeven, aan de dag legde. Hoe dikwijls waarschijnlijk reeds in zijn leven al vertolkt, er was geen spoor van de beruchte routine merk baar. Bezieling was het kenmerk, in sterke contrastwerkingen, met een welhaast ongeloofwaardig „zingend" orkesft, dat zijn gevoelige, nimmer overgevoelige intenties telkens en tel kens tot in de kern wist te volgen en tot deze tragische muziek door drong, zoals wij het slecht zelden ge hoord hebben. In deze Tsjaikowsky heeft ook von Me/ia cic zichzelf prijs gegeven: in overrompelende climaxen, in verstilde bezonkenheid, uitmondend in som bere neerslachtigheid. Een nobele vertolking, welke de grootste hulde bracht aan de man, die met dit werk, ■Ün eigen Requiem heeft geschreven. Wij hadden nauwelijks kunnen denken, dat Von Matacic het orkest naar een zodanige sublieme weergave zou opstuwen, gehoord de minder ge lukkige inzet van deze avond: Haydns uit 1795 daterende Sympho nie in Es gr. t. no. 103 (die met de vermaarde paukenroffel), door Von Matacic gans anders opgevat dan ge woonlijk: minder motorisch-dyna- misoh, met een overbelichting van velerlei details, welke echter de al gehelle doorstroming van het werk geenszins ten goede kwamen. Kenne lijk stond ook het orkest onwennig tegenover de hier gehuldigde inzich ten, in het bijzonder de langzame tempi/, die de dirigent meende te moeten voorschrijven, waardoor deze (Van onze Londense correspondent) De mezzo-sopraan Sophia van Santé heeft met groot succes haar debuut in Londen gemaakt waar zij optrad in de Wigmore Hall. De kri tieken zijn uitbundig. Zij wordt vooral geprezen wegens haar veel omvattend talent en haar buitenge woon belangwekkend programma. De Daily Telegraph noemt als haar grootste gave haar dramatisch uit drukkingsvermogen, dat zij op mag nifieke wijze toonde in liederen van Jan Mul en Pizzetti. Als contrast daarmee produceerde zij een prachtige soepele toon en een gracieuze ongebroken lijn in Fauré's „Claire de lune" en „Les berceaux" maar haar vertolking van Schubert en Handel was een teleurstelling. Ook de Times die dezelfde kritiek uitoefent op haar weergave van Schubert en Handel, is verder geest driftig over dit optreden speciaal over de delicate voordracht van Fau ré's liederen welke uitmuntten door vrije expressie. In de Pizzetti liede ren was haar interpretatie ideaal. „Er openen zich" aldus merkt de cri ticus op, „voor haar veelbelovende mogelijkheden bij de opera". De zan geres wordt tenslotte eveneens hoge lijk geprezen voor de vertolking Bartok's „Dorpsscènes", waarbij haar fijn gevoel voor ritme en stemkleur opvieL symphonie naar geest en sfeer niet het typische Haydn-karakter ver kreeg. De beroemde Amerikaanse cellist Leonard Rose, bevestigde zijn glo rieuze reputatie in het concert voor violoncel en orkest in Bes gr. t. op 34, een proefstuk voor instrumentaal meesterschap. Aan dat meesterschap heeft Rose volkomen voldaan: zowel wat zijn virtuositeit als de zangerig heid van zijn prachtig klinkende Amati betreft. Die intense zangerigheid kon zich vrüefljjk ontplooien in het Adagio, dat door de wonderbaarlijke toonge- ving tot een monument van schoon heid openbloeide. Zelfs in de bewerking van Grütz- macher, van wiens hand vermoedelijk ook de cadensen stammen, is dit con cert nog altijd het beluisteren ten volle waard. Vooral als het voorge dragen wordt, door zulk een superieur cellist, die in de hogere regionen schier vlekkeloos de toon van een viool weet te benaderen. Niet in elk opzicht vlekkeloos evenwel waren de briljante figuraties, waarin Rose een enkele maal een steek liet vallen. Dooh dat kon niets afdoen aan het ovationele succes, dat hij oogstte, na prestatie, die hem toch over tuigend tot de eerste cellisten van het internationale podium rang schikt. Von Matacic begeleidde in het al gemeen punctueel, maar ook toen toch niet merkbaar, dat hij na de pauze met het orkest tot zulk verbluffend resultaat zou komen. Daarin wisselden felheid en tederhied elkander af: het „Klagen, Seufzer, Tranen" leek er tot in détail op van De cellist Leonard Rose en de dirigent Lovro von Matacisdie gisteravond een der cello-con certen van Boccherini brachten. (Foto L.D./Holvast) j Pottenbakker Luigi de Lerma (57) overleden In Utrecht is op 57-jarige leeftijd overleden de kunstenaar Luigi de I Lerma, Italiaan van geboorte, die reeds op vrij jeugdige leeftijd naar Nederland kwam en zich een grote naam verwierf als pottenbakker. In de buurt van Napels werkte De Lerma aanvankelijk in een aar dewerkonderneming. Op Rhodos ging hij experimenteren met Oosterse gla zuren. In zijn werkplaats in Groe- nekan zette hij zijn keramische ar beid met zuidelijke fantasie voort. Ook kreeg hij belangstelling voor de decoratieve kunst. Talrijke mozaie- ken, wandschilderingen en gevelver- steringen in ijzer waren daarvan het resultaat. De nieuwe huishoudschool aan de Laan van Puntenburg in Utrecht kreeg o.m. zo'n gevelversie ring in ijzer van De Lerma. Hij werkte thans o.m. aan een opdracht voor het nieuwe Utrechtse universi teitscentrum „De Uithof" Ook ont wierp De Lerma de laatste tijd wand kleden en hield hij zich bezig met schilderen. De heer De Lerma, die jarenlang lid was van het Genoot schap Kunstliefde, exposeerde vorig jaar nog op een groepstentoonstel ling van de Stichtse Culturele Raad in Amerongen. Staatsprijs kinderboek De Staatssecretaris van O. K. en W., drs. L. J. M. van de Laar, heeft de Staatsprijs voor het kinderboek toegekend aan de schrijfster Annie M. G. Schmidt in Berkel (Z.-H.). Deze driejaarlijkse prijs, die thans voor de eerste maal is verleend, werd in 1964 ingesteld. De uitreiking van de piijs zal in het Departement van O. K. en W. plaats vinden op don derdag, 25 maart. De jury, die de Staatssecretaris bij het toekennen van deze prijs van advies heeft gediend, bestond uit de auteurs C. Wilkeshuis (voorzitter), j mevrouw Claire Lennart en Han G. Hoekstra: de directrice van het bureau Boek en Jeugd, mej. A. J. Moerkeroken van der Meulen; de pedagogen Chr. Jansen, L. Kiestra en J. Wedzinga; H. J. Kompen (wnd. secretaris). HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 693 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN Gigantisch rioolwaterzuiveringsproject gaat f 55 miljoen kosten De staatssecretaris van O., K. W., 'drs. L. J. M. van de Laar, heeft na advies van de Raad voor de Kunst, per 1 januari 1965 de vijf ad viescommissies voor het verlenen van opdrachten voor en het aanikopen van hedendaagse beeldende kunst als volgt samengesteld: De Rijksadviescommissie schilder kunst: mr. E. L. L. de Wilde, Amster dam (voorzitter)E. Fernhout, Ber gen (NH)J. Gregöor, Meerveldho- ven (nieuw lid): J. van Heel, Den Haag; prof. dr. H. L. C. Jaffé, Am sterdam: A. Kater, Amsterdam (nieuw lid); Th. Swagemakers, Am sterdam en G. Heuff, Den Haag (se cretaris). Als lid van de commissie traden af prof. O. B. de Kat en reeds eerder J. Haanstra. De Rijksadviescommissie beeld houwkunst: K. E. Schuurman, Was senaar (voorzitter)C. Hund, Am sterdam: P. Killaars, Maastricht (nieuw lid); drs. R. W. D. Oxenaar, Arnhem (nieuw lid); P. A. M. Sie gers, Velp (nieuw lid) en mevr. E. W. L. Rutten-Broekman, Amsterdam (secretaresse). Als lid van de commissie traden af prof. dr. A. M. Hammaoher (te vens als voorzitter), mevr. F. Hefl en H. J. M. Zweerus. De Rijksadviesoommissae grafische kunst en tekenkunst: Chr. Leeflang, Utrecht (voorzitter); drs. W. A. L. Beeren, Den Haag (nieuw lid); H. van Kruinimgen, Amsterdam; prof. G. V. A. Röling, Laren (NH)J. Stroos- ma, Leeuwarden (nieuw lid) en mevr. E. W. L. Rutten-Broekman, Amster dam (secretaresse). Als lid van de commissie traden af drs. J. N. van Wessem (tevens als voorzitter) en J. P. J. Franken Pzn. De Rij ksadviescommissie gebonden kunsten: S. Valkema, Crailoo (voor zitter); mevr. A. Apol, Amsterdam (nieuw lid); W. Brusse, Amsterdam (nieuw lid)mej. B. R. M. de Neeve, Rotterdam; B. Premsela, Amsterdam en mevr. E. W. L. Rutten-Broekman, Amsterdam (secretaresse). Als lid van de commissie traden af A. J. de Lorm (tevens als voorzitter) en drs. J. W. M. van Haaren. De Rijksadviesoommissie monu mentale kunsten: mr. drs. L. J. F. Wijsenbeek, Den Haag (voorzitter); ir. J. W. C. Boks. Rotterdam; D. Elffers, Amsterdam; J. Grosman, Amsterdam (nieuw lid); A. C. Nico- lai, Emmen (nieuw lid); prof. A. A. J. Troost, Nuenen en G. Heuff, Den Haag (secretaris). Als lid van de commissie traden af Y. S. Dijkstra en prof .V. P. S. Es- De staatssecretaris heeft aan de afgetreden leden zijn erkentelijkheid betuigd voor de door hen verrichte werkzaamheden. Het rioolwater van de gemeenten Den Haag, Delft, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar, Wateringen en Leidschendam en later ook van Zoetermeer zal worden afgevoerd naar de Noordzee. De installatie daarvoor kan vóór eind 1966 zijn voltooid. De totale kosten van het project zijn geraamd op 55 miljoen gulden. Daarvoor kan onder meer een slibleiding tot tien kilometer uit de kust en een rioolwaterleiding tot 2.5 km in zee worden ge legd. De montage en het leggen van deze zeeleidingen is volgens B. en W. van Den Haag een zo uniek, specialistisch en gecom pliceerd werk dat van een Europese primeur kan worden ge sproken. construeerd en aaneengelast, zal in een tijdsbestek van maximaal drie dagen in zee worden getrokken. De leiding wordt vrijwel in het verleng de gelegd van het afvoerkanaal in Scheveningen, loodrecht op de kust- De rioolwaterleiding krijgt een in wendige diameter van 2,20 meter. De binnenkant van de stalen buis wordt geasfalteerd. De buis krijgt een 36 centimeter dikke beton nen bekleding. Om te voorkomen, dat een geringe beschadiging van de beschermingslagen, aanleiding zou zijn tot ernstige aantasting van het staal, zal de zeeleiding kathodisch worden beschermd. Dit houdt in dat de stalen buis zich permanent in een elektrisch veld bevindt, waardoor wordt voorko men. dat het staal roest. Slibleiding Om de buis in zee te brengen wordt de trekmethode toegepast. De gehele buis, die tevoren op het land in twee gedeelten van respectievelijk 1,5 km en 1 kilometer lengte is ge- 30.000 gulden naar de belasting Jan Cremer is na een verblijf van drie weken in New York terugge keerd in Amsterdam. Hij heeft zijn intrek genomen in het HiMon-hoteL Met genoegen heeft hij geconsta teerd dat zijn boek „Ik, Jan Cre mer" de afgelopen week opnieuw het meest verkochte boek was. „Er zijn nu ruim 180.000 exemplaren verkocht en dat heeft me tot dusver zeker twee ton opgeleverd, maar het meeste geld is al op". Jan Cremer overweegt zich voor goed in New York te vestigen waar hij de komende maanden opna men zal maken voor een film die door de Amsterdamse producent John Rosinga wordt uitgebracht, In het voorjaar verschijnt voorts de Amerikaanse uitgave van „Ik, Jan Cremer". waarvoor „Ik" een bijzon dere publiciteitscampagne heeft uit gedacht. Cremer is naar Amsterdam geko men om enige zaken af te doen. Een van die zaken is het betalen van be lasting. „Ik heb gisteren eventjes f 30.000 naar de belasting gebracht", zei hij. lün. De slibleiding is een stalen buis met een doorsnede van dertig centi meter, die een uitwendige bescher ming van bitumen en een inwendige bescherming van hars krijgt. Door deze leiding zal het niet uitgegiste slib, dat in de voorbezinkingsbekken achterblijft tien kilometer ver in zee kunnen worden geloosd. De beide leidingen op het land komen aan de zuidwest kant van het afvoerkanaal, naar de voorbezin- kingsbekkens op het Houtrustterein waar ook de waterverdeler en het zeegemaal komen. Het gemaal krijgt drie pompen, die elk worden aange dreven door motoren van 3200 pk. In het gebouw komt de nodige ap paratuur voor een centrale signale ring, registratie en bediening van de overige automatisch werkende ge malen in de stad, waarbij de bema ling van de spoorwegviaducten aal worden betrokken. Voor de luchtver versing komen er ventilatoren met capaciteit van 200.000 kubieke meter lucht per uur. De ontluchtingsschoor- sleen reikt tot 40 meter boven N.A.P. Stankbezwaren hoeven niet te worden gevreesd, aldus B. en W. De exploitatiekosten van de instal latie zijn geschat op ruim 4,5 mil joen gulden per jaar, en worden door de deelnemende gemeenten gedragen. Nationaal Het project is van meer dan lo kale betekenis en voldoet aan het criterium voor het verkrijgen van een rijksbijdrage en een provinciale bij drage in de investeringskosten. De financiële consequenties zullen o.m. een ontwrichting van het investe ringsbeleid van de gemeente Den Haag voor 1966 inhouden. B. en W. van Den Haag vertrouwen er evenwel op, dat hogere instanties begrip heb ben voor de financiële consequenties van het zeeleidingsproject. De uitvoe ring van het project wordt van natio nale betekenis genoemd. Aan de voor bereiding van jaren zijn reeds hoge kosten besteed. Aanvankelijk dacht men in Den Haag een andere zuiveringsinstallatie te bouwen. De bouw van de voor bezin- kingsbekkens als onderdeel hiervan ging wel door. Na het uitbrengen van een rapport over het afvalwa tervraagstuk in het zuidelijk deel van de randstad Holland besloot men tot een koerswijziging. Het thans aan de Haagse gemeente raad voorgelegde project omvat de rioolwaterleiding en de slibleiding in zee, de landleidingen en het hoofdge maal. Aan het einde van de riool waterleiding komen vijftig diffuso- Uit de onderzoekingen mag worden afgeleid, dat, bij lozing van het wa ter op meer dan twee kilometer uit de kust, nu en in de toekomst er schoon zeebadwater aan het strand ■al zijn. Rekening houdend met alle ongun stige omstandigheden die zich kun. nen voordoen en om alle risico's te vermijden wordt als extra-veiligheid», factor een installatie in het project opgenomen, waarmee het water wordt gechloreerd. Vanavond gaat in de Utrechtse Schouwburg de pre mière van de Snip en Snaprevue „Samen uit". Er is na de brand in het gebouw voor K. en W. in Den Haag hard gewerkt om de cors en requisieten. die bij de brand verloren gingen, tijdig ge reed te hebben. Hierboven tij dens een der laatste repetities v.l.n.r. Piet Muyselaar. Aase Rasmussen, Mieke Telkamp en Willy Walden. Advertentie' Wie deze vervoerende en door het ganse orkest magnifiek gerealiseerde Tsjaikowsky beluisterd heeft, weet dat een „groot" dirigent het heft in handen had. Een, die zich volkomen vereenzel vigd wist met de wereld van zwaar- moedighéid, waaraan de componist I tenslotte is ten onder gegaan Een, die het „hart" van deze mu- ziek gezocht engevonden heeft. En daarvan een grandioos en diep- inkervend getuigenis wist af te leg gen! De dwingende directie van Von Matacic leidde tot een even dwingend applaus van erkentelijkheid. Lees, hoe een handige Inhaler dit vlug kan verdrijven Nu hoeft u niet langer te suk kelen met een verstopte neus. Omdat Vicks vijf doeltreffende be standdelen heeft samengebracht tot één kleine, handige Inhaler, die u weer vrij laat ademen... vlug en gemakkelijk! De heilzame lucht, die u door de Inhaler opsnuift, wordt regel recht naar de bron van de aan doening gebracht maakt uw verstopte luchtwegen snel vrij. In een ogenblik is het verstopte gevoel weg! Vicks Inhaler kan zó in zak of tas meegenomen worden. Haal gauw een Vicks Inhaler en ont dek zelf hoe heerlijk het is weer vrij te ademen. Ned. Kamerkoor naar Amerika en Canada Voor de derde maal zal het Ned. Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel een concertreis maken door I de VB. en Canada. Zondag a.s. vliegt j dit ensemble naar New York, van- I waar het per bus doorreist naar Flo- rida, waar de eerste reeks concerten zal worden gegeven. De programma's vermelden werken van Clemens non I papa, Obrecht, Des Pres, Lassus, j Sweelinck, Badings, Andriessen, Ko- daly, Dalla Piccola etc. de tournee wordt besloten met een concert in New York op 6 maart. Verlicht verstopte neus snel

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7