„In cabaret kun je zo heel veel van jezelf kwijt" Europese conventie tegen piratenzenders Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 januari 1965 Derde blad no. 31472 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Paul van Vliet daar zit een nummer in" (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) Het programma is uit. Met een enthousiast applaus bedankt het publiek de leden van cabaret Pepijn: Paul vanVliet, Liselore Gerritsen, Ferd Hugas, Judith Bosch en pianist Rob van Kreveld. Want eindelijJc heeft Den Haag dan zijn eigen cabaret, onder gebracht in een knus theatertje, dat vroeger een oude, vergane smederij en daarna opslagplaats van consumptieijs was. Het is er nu uitermate goed toe ven. Er is een knus klein toneeltje, in de zaal die amphiteatersgewjjze afloopt staan honderd boerenstoel- tjes, met daar tussendoor wat ta feltjes met schemerlampjes. Na af loop kan ieder en wie is dat niet? die daartoe lust gevoelt, aan de bar of ergens langs de wanden van de „Ivoorhof" een slokje drinken, dat dan wordt ingeschonken door de le den van het cabaret. Ze hebben hun opgepoetste toneelkleren nog aan, maar zuinigheidshalve gaan daar over heen wel enorme gestreepte voorschoten. Als iedereen ztfn bestelling heeft, kan Paul van Vliet even ademhalen. In de verlaten zaal hebben we wat met hem zitten praten. Jarenlang Paul van Vliet, 29 jaar, heeft zijn sporen in het cabaretleven wel ver diend. Samen met Floor Kist heeft hü het Leids Studenten Cabaret op gericht. Hü vertelt ons: „Al jarenlang liep ik met plannen rond om een eigen theatertje te beginnen. Maar pas toen ik vorig jaar mijn doctoraal rechten had gedaan, durfde ik er echt goed over te gaan nadenken. Ik heb eindeloos gezocht naar een geschikte ruimte, maar zoiets is in Den Haag bijna een-onmogelijkheid. Ik was dan ook enorm blij dat ik tegen deze opslagplaats aanliep. Het was hier een walgelijke troep. Maar met veel geld en goede woorden geld van het anjerfonds, van het be drijfsleven en van particulieren zijn we er dan toch gekomen. We hebben nog wel een tekort: de bouw is duurder geworden dan we had den gedacht". Waarom dat zoeken naar een ei gen cabaret? Nummer „Ik houd zo van cabaret. Het aan trekkelijke ervan Is, dat je er zoveel van jezelf In kwijt kunt, het sluit aan bij je stemmingen, steeds weer word je gedwongen om je af te vra gen wat er om je heen gebeurt en wat je zelf meemaakt. Het enige be zwaar is: je krijgt bij alles de nei ging om te denken: „Ha, daar zit een nummer in". Je verleert ge-'oon iets passief te ondergaan". Paul van Vliet is sinds anderhalf Jaar getrouwd met Liselore Gerrit sen. Hoe is het je vrouw te werken i opzet? „Fijn, helemaal fijn. We denken samen, en Liselore zit boordevol goe de ideeën. Trouwens. onze hele troep is ideaal: we zijn een goed ensem ble, maar ieder behoudt zijn per soonlijkheid. We bemoeiden ons niet met politiek per slot kun je je aard geen geweld aandoen en we zijn nu eenmaal geen van allen politiek geinteresseerd. Er wordt bij ons onge lofelijk veel gepraat en gedacht en er worden dan ook heel wat nacht jes „doorgezeten". Rasecht Paul van Vliet is een rasechte Hagenaar vandaar dan ook zijn meesterlijke nabootsing van het platte Haagse accent. Hü werd, een saillante büzonderheid, op ongeveer dertig meter van zün nieuwe thea tertje geboren, op de Denneweg. Op school (het christelijk Gymnasium in Den Haag) ontpopte hü zich al schielük tot een verwoed cabaret- man. Na school volgde uiteraard de militaire dienst, daarna Leiden, eerst Daar werd de cabaretliefhebberü voortgezet. Er kwam een intermezzo: twee jaar lang deed Paul van Vliet televisiewerk, bij de AVRO: de pro gramma's Flits en „Nieuwe oogst", enkele reportages en wat kunstpro gramma's. Daarna weer terug naar Leiden, afstuderen en dan nu de ver- wezenlyking van zijn grootste droom: een eigen cabaret. Is Paul van Vliet van plan om binnen korte tijd iets te gaan doen met zijn meestertitel? „Om helemaal eerlijk te zijn: nee, dat zie ik nog niet gauw gebeuren". Liselotte, zün vrouw, is 27 jaar. Ze werd geboren in de Achterhoek, haar vader was dominee. Na het gym nasium in ZutRhen kwam ook zü in Leiden terecht: ze vatte destudie Frans aan. Na het plotselinge over lijden van haar vader echter werd er een streep door de studie gehaald: ze nam een baan en werd, om toch nog enigszins in de sfeer van het universitaire leven te blüven, secre taresse op het fysiologisch labora torium. In haar eerste studiejaar was ze actief medespeelster in het Leids Studenten Cabaret geworden, nadat ze de man had leren kennen, die later haar echtgenoot werd. Bende „Valt het gemakkelyk te combi neren, dat avond aan avond op de planken staan en het getrouwde vrouw zün met alle praktische con sequenties van dien?" ,,'t Is bü tüd en wüle een ver- schrikkelüke bende bü ons thuis, maar noch Paul noch ik bekomme ren ons daarom". Ze is een vurig cabaret- en klein- kunstbewonderaarster en ze koestert grote waardering voor mensen als Ramses Shaffy, die sinds vorig jaar met een eigen troep mensen in Am sterdam werkt, en voor Dora Paul sen. „Voor haar heb ik gewoon eer bied: alles wat die vrouw brengt is zo ontzettend goed en tüdloos. Te presteren wat die vrouw doet, dat is mijn ideaal". GERO CASSETTES in Zilvium - Zildura - Zilmeta uitvoering. JUWELIER - HORLOGER F. W. PLESSEN Bevrijdingsplein 12 - Leiden Z.-W. Telefoon 26670. Luifelbaanzegels. Nederland heeft nog niet getekend Zeven Europese landen, waar onder Engeland, België en Frankrijk^ hebben vanochtend hun handtekening gezet onder de nieuwe conventie van de Raad van Europa, die gericht is tegen piratenzenders aan boord van schepen, luchtschepen of op kunstmatige eilanden voor de kust. De ondertekening geschiedde om kwart voor twaalf in het Huis van GEEN CARNET VOOR POLEN Automobilisten, die naar Polen gaan, zullen voor dat land geen carnet meer nodig hebben. Deze re geling, sedert kort bekend, heeft te rugwerkende kracht tot 1 januari 1964. Aan de Poolse grens zal voortaan een eenvoudige formaliteit voldoende zün. Het besluit van de Poolse autori teiten tot opheffing van de strin gente bepalingen inzake het carnet is het gevolg van druk, uitgeoefend door de „Alliance Internationale du Tou risme", de organisatie van toeris tenbonden, waarvan ook de ANWB de KNAC deeluitmaken. De ANWB kreeg met deze zaak te maken, toen de auto van een Bre dase fabrikant in 1957 bü een on geluk in Warschau werd beschadigd en in de Poolse hoofdstad moest ach ter blüven. De ANWB, die het carnet de betrokken wagen had i gegeven, werd door de Poolse douane aangesproken voor de betaling van invoerrechten een bedrag, dat in de loop der jaren opliep tot rond 70.000 gulden. Enige tüd. later werd de bond in een soortgelük geval aan gesproken. Deze hoogst onbevredigende toe stand heeft de ANWB aanleiding ge geven de problemen van het auto- toerisme in Polen met kracht in de algemene vergadering van de A.I.T. vorig jaar in Split gehouden, aan de orde te stellen, met succes. Musical van Annie Schmidt op 2 oktober in première Annie M. G. Schmidts musical „Heerlijk, heerlük duurt het langst" met Conny Stuart in de hoofdrol zal op 2 oktober in het Amsterdamse Nieuwe De la Mar theater in pre mière gaan. Harry Bannink schreef de muziek er bü- De regie en de choreografie is in handen van de 25-jarige Cana dees Gordon Marsh en de produktie in die van John U. de Crane en mr. P. A. Meerburg. Aan de musioal zullen een koor en een balletgroep deelnemen. De rolbezetting zal er als volgt uitzien: Conny Stuart, André van den Heuvel, Winnifred Bosboom, Ton Kuyl, Leen Jongewaard en Lex Schoorel. Op een gistermiddag gehouden persconferentie in Amsterdam ver telde Annie Schmidt: „het is een situatie-komedie met veel theateref fecten. Ik heb de rollen op het lüf trachten te schrüven van de acteurs die deze zullen spelen, 't Is geen musi cal in de gangbare betekenis. Ik zou het liever gewoon een komedie noe men. Bovendien", voegde de schrijf ster er ironisch aan toe, „ik houd niet van het woord musical, want dan denkt iedereen dat het mislukt". Over de inhoud wilde Annie Schmidt alleen zeggen, dat het over een gezin ging. .Anders is het geen verrassing meer". Op de vraag of het dan leek op de familie Doorsnee ant woordde zü ontkennend. „In dit stuk komen werkebjke problemen die tus sen een man en een vrouw kunnen bestaan, aan de orde". De schrüfster heeft twee jaar aan haar komedie gewerkt. De produktie- kosten zün voorlopig begroot op 150.000 gulden. De musical zal in verscheidene plaatsen in ons land worden uitgebracht, o.nj. in februari 1966 in Rotterdam. Europa te Straatsburg met enig ver toon, aangezien dit de vüftigste con ventie is die in het kader van de Raad van Europa tot stand komt. De conventie verbiedt niet alleen de exploitatie van piratenzenders, doch ook alle vormen van medewer king eraan door leverantie van ap paratuur, schepen, bevoorrading en het bestellen van reclameuitzendin gen. Het akkoord wordt van kracht als het door drie van de deelnemen de lande is bekrachtigd. Het geldt dan uiteraard alleen voor die landen. Nederland behoort niet tot de ze ven landen die vanochtend hebben getekend. Over de redenen hiervan kon men in goed ingelichte kringen in Straatsburg geen mededeling doen. Wel merkte men in Straatsburg op. dat er in Nederland een vrü omvangrijke procedure nodig is, voor dat de koninklü'ke machtiging tot tekenen aan de Nederlandse ver tegenwoordiger in Straatsburg kan worden gezonden. Men heeft de in druk dat de Nederlandse autoritei ten niet volledig ingenomen zün met de formulering van de conventie. Er zouden büvoorbeeld moeilijkheden kunnen rüzen voor het hospitaal- kerkschip „De Hoop", dat de Neder landse vissers begeleidt en dat op zondag kerkdiensten uitzendt. Fen woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft in antwoord op een vraag over het standpunt van Nederland gezegd, dat het interdepartementaal overleg over de nota, op grond waar van de regering een besluit zal ne men, nog niet is voltooid. Grammofoonnieuws een leuke, handige grammofoon met versterker en luidspreker, overal te ge bruiken, 125 en 220 volt, met diamant, in twee kleuren. Oude prijs f 128.—. Nu, overjarig geworden, slechts f 98,50. Er zijn er niet zo veel meer. LIGTYOET-GANGETJE Iel. 01710-23005 PLAAT VAN KAN VOOR MINISTER Het commentaar „dat minister An- driessen drie weken geleden bü zijn vertrek naaar W.-Afrika op Schiphol ten beste gaf over de toen voor de deur staande oudejaarsavond („een treurige bedoening zonder Wim Kan") heeft hem geen windeieren gelegd. Bü zün terugkomst gistermid dag stond op Schiphol een jonge dame van een grammofoonplaten- maatschappü uit Heemstede gereed hem zy'n vervelende oudejaarsavond te doen vergeten: zy bood hem de nieuwste plaat van Wim Kan aan. De minister bekeek deze gretig, zün gelaat helderde spoorslags op en bij riep blü uit: „Die heb ik nog niet Toon Hermans blijft langer in Carré Cabaretier Toon Hermans, die in de eerste helft van december door een keelaandoening veertien dagen lang niet kon optreden, zal zün speel periode in theater Carré in Amster dam met twee weken kunnen ver lengen en blüft nu tot en met zon dag 14 februari. Deze prolongatie is mogelük geworden door medewerking de directies van verscheidene theaters in Nederland, waar Toon Hermans de eerste helft van februari had moeten optreden. Deze voor stellingen zün naar een later tijdstip- schoven. Ook de directie van Carré heeft door opschuiving van buitenlandse contracten de eerste helft van fe bruari vrij kunnen maken. Een lange- speelperiode van Hermans in Carré was echter niet mogelük aan gezien op 15 februari in dit theater het Amerikaanse toneelgezelschap dat verleden jaar een tournee door Nederland maakte met het stuk „The connection", de wereldpremiere van .Mysteries and smaller pieces" van Gilian Beek zal geven. Deze voor stelling wordt dan herhaald op 16 februari. Op 18, 19 en 20 februari zal het Nederlands danstheater in Carré drie verschillende programma's brengen. De première van de musical comedy „No no nonette" met Joop Doderer en Johan Kaart in de hoofdrollen is vastgesteld op donderdag 25 februari. Gala-première van My fair lady Audrey Hepburn, Rex Harrison en Stanley Holloway hebben gisteravond in Londen de gala-première van hun film „My fair lady" bijgewoond. Zü werden voorgesteld aan prin ts Alexandra, de nicht van de Brit- koningin. Na afloop van de gala avond gingen zij naar een feestje dat graaf Mountbatten in zün Lon- dense woning gaf. De recette van 240.000 gulden komt ten goede aan het Edwina Mountbatten liefdadigheidsfonds. NEDERLAND I AVRO 8.40 1 9.30 10.40 i Rooster, voor de jeugd NTS-journaal AVRO's Televizier, actualiteiten De Danny Kaye show Voor de vuist weg NTS-journaal. NEDERLAND II KRO 8.00 8.25 1 8.40 ti 9.45 i Nieuws in het kort NTS De Phil Silvers show Wereldwijd» documentaire Studio I: De drie musketiers Onze man in Washington. en cjióteren De holbewoners: erg „lief" De Amerikaan William Sa- royan, zoon van Armeense immi granten, is „een auteur van luchtige novellen met een sug gestie van bonhomie en univer sele broederliefde", zoals de nieuwe Winkler Prins het kern achtig uitdrukt. „Ook toneel", voegt de WP daaraan toe, maar de naam met een bekende klank die Saroyan zich als prozaïst met boeken als „De menselüke kome die" en „Mün naam is Aram" heeft verworven, is in de toneel- schrüfwereld toch vrijwel on bekend gebleven. Zün stuk „de holbewoners", dat de VPRO gis teren op het scherm bracht, maakte duidelijk waarom het, afgezien van de luchtigheid en de suggestie van bonhomie en universele broederliefde die ook hier de boventoon voerden, het stuk te zweverig was, en te broos-poëtisch (en vooral te langgerekt), te dromerig sprook jesachtig ook met het welbeken de ietwat halfzachte wüsgerige tintje dat vooral circusclowns, verlopen toneelspelers en ker misklanten zo aardig pleegt bü te kleuren, om er veel meer van te kunnen zeggen dan dat het „lief" was, erg „lief". Zelfs de pseudo-eohte beer, bekend als een van de verraderlijkste en ge- vaarlükste dieren ter wereld, speelde hier een goedige rol. Aan het eind kwam niet alleen alles goed, maar symboliseerden vier van de hoofdrolspelers ook die universele broederliefde in een massale omarming. Dit klinkt allemaal wat ironisch en spot tend, tenrijl er toch ook veel te waarderen viel in de opvoering. Hans Tiemeyer maakte van zün rol werkelijk iets moois, Elsje Schereon bevestigde de uitste kende indruk die we de laatste tüd van haar gekregen hebben. Charlotte Kohier, zeldzame ver schijning op de tv, maakte iets irreëel-brekelüks van de „ko ningin", André van den Heuvel doorbrak het taboe voor het boksen en liet zich willoos knock out slaan. Kortom er viel in dit bonte wereldje heel wat te zien wat de moeite van het aankü- ken waard was. Maar tóch. Arie van Vliet In zün uitstekende reeks sportportretten stelde Herman Kuiphof dit keer de viervoudige wereldkampioen-sprinten Arie van Vliet aan ons voor. Een goedgelükend portret, waarbü dankbaar profüt was getrokken van de omstandigheid dat wiel renners, waarschünlük omdat zü verre reizen maken, veel te ver halen hebben. Gerrit Schulte, Poeske Scherens, Jan Derksen en de journalisten George Ho- genkamp en Jan Liber zorgden voor de franje rond het verhaal dat verder door Arie van Vliet zelf verteld werd. Zijn meest wijze uitspraak was: „Op de meet worden de prijzen verdeeld", en zün opmerkelükste prognose be trof de groei en bloei van de baansport als binnen afzienbare tüd geen wegwedstrijden meer gehouden zullen kunnen worden door het steeds intensiever wor dende verkeer. VOOR ZATERDAG 23 JANUARI Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend gym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (7.30 Van de voorpag., praatje). 8.00 strüdlied. 8.13 lichte gr. j Tips voor trips en va- 8.40 Orgelspel. 9.00 Loon i op welk bestek, lezing. 9.55 Ik zie, lk praatje. VARA: ork.: klaas. muz. 15.30 Radio Filharm Ork.: moderne muz. 16.00 Nws. 16.02 Boekbespr. 16.20 Tango-rumba ork. Advertentie Een ult9elef,abakken: "an 37 Pht en rSuurruiver zangsolisten. 16.45 Amateursprogr. 17.10 Licht instr. septet. 17.30 Week Journaal. VARA: 18.00 Nws. Aansl. commen taar. 18.20 Tijd voor teenagers. 19.20 Onbewoond: Interview en gram. 20DO Nws. 20.05 Trammelant ln Loeren a/d Hor: amus.progr. 21.00 Soc. commen- ettemuz. 21.45 Ik licht progr. 21.55 Als de sla - 2.20 Nws. 22.40 Meti 11ste: amus.muz. (herh. 25-12-64). 23.10 Lichte gram, met comm. 23.55-24DO i Overweging. 8.00 DJlnn, ge» 2.45 Lichte gram. 13.15 V. d. Jeugd. 1.10 Musicerende dilettanten: fanfare- r jonge mensen, __.30 Gitaarmi 117.00 Liohte gram. 17.30 Kunstkrcra. j KRO: 18.00 Dansorkest. 18.20 Oude marsmuz. 18.35 Volksmuz. 18.60 Licht baken, lez. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Radiofilharm. ork. en zangsollste: po pulair klass. werken. 20.30 Rleleksen..., gevar. progr. 21.30 Man en paard: een vrijmoedige kijk op act. zaken. 21.45 Roulette, een spelletje met gram. 22.00 Liedjes uit Vlaanderen en Nederland. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Epi- nnAr iKruispunt, godsd. gesprek. J.15 Nwe klass iar. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRA Kitzbühel (Oostenrijk). 15.00 Week- journ. VARA: 15.25 Rawhide - Peest in Sedalia. TV-fllm. 16.15 Een weg naar [welzijn: jubileum van het Ned. Insti tuut voor Volksontwikkeling en Na- tuurvriendenwerk. NTS: 16.45 Bespied, filmreportage van het Ned. dierenleven. VARA: 17.00-17.45 V. d. kind. 19.30 Top of Plop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Reactie op reacties. 20.50 Januari '65: amus. progr. 21.30 Zo Is het toevallig ook nog s een keer. 22.10 Theater thuis. NTS: 20.01 Detectivebureau Lynx en dé tournee naaf onze Jongens lichte muz. 20 50 KIJK nou na NTS: NC'ÏV: ^so-Sio^r Peter Post en zün Zwitserse part ner Fritz Pfenninger hebben don derdag de 55ste zesdaagse van Ber- lün gewonnen. De Duitsers Klaus Bugdahl en Sigi Renz den in de zelfde ronde tweede. De derde plaats was voor hun landgenoten Kemper en Oldenburg, die een ronde ach terstand hadden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5