Anton' was middelpunt van klaver* asa vond Sheherazade bij de Leidse huisvrouwen „Vrolijkste schaap" bracht het in de sneeuw niet veel verder dan een olijk knipoogje Waarom rijdt deze auto zo prettig? Ds. M. Ottevanger 40 jaar in het ambt „LINOFELT" KROMMENIE 6.80 p. mtr« VILTZEIL 2.25 p. mtr. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 januari 1965 Tweede blad no. 31472 Brandweer, politie en Swift-bestuur te gast bij jubilerende Leidse vrouwelijke studenten Anton Geesink heeft gisteravond iemand ontmoet waar hij be slist niét tegen op kon. In de hal van het gebouw van de VVSL aan het Rapenburg leed hij een fikse nederlaag in een par tijtje tafeltennis tegen een andere gouden Tokio-ganger: de Leide- naar Cor Prins. Hun partij was een van de (vele) hoogtepunten >f van de in het kader van de Burgerijweek door de Vereniging van Vrouwelijke Studenten in Leiden georganiseerde klaverjasavond. Politie, brandweer en bestuursleden van de wielervereniging „Swift- Combinatie" bonden de strijd aan rond de klaver jastafels, nadat zij voldoende strijdlust hadden opge daan bij een judo-demonstratie van Anton Geesink en Dick Stap horst, Rond de dikke platen schuimrubber verdrongen zich po litiemannen, brandweermannen, maar vooralmeisjes van de VVSL, die deze unieke gelegenheid om „Anton" van nabij te aan schouwen niet voorbij lieten gaan. Ja, want Anton Geesink was dui delijk favoriet: hij heeft tientallen handtekeningen moeten uitdelen en echt niet altijd zoals één van de meisjes schuchter op merkte „voor mijn kleine broertje". ANTON GEESINK verdiept in zijn klaverjaspartij. (Foto L.D./Holvast) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Monique, dr van C. J. Biesbroek en Petrus Antonius. M. C. Koet; Jan, zn W. Heemskerk: n. P. W. J. Jan- M. Duinhoven: Richard Ma- G. C. Mens en J. G. Hulst; Mieke, dr van J. W. F. de Roode en E. Eradus; Sjoerd Jan, zn van W. J. Vredenberg en R. H. van der Veen; Elisabeth Maria, Schie; Hermanus,"~zn, van J. J. Glas bergen en R. Weima. ONDERTROUWD L. G. G. Julien en J. A. E. M. Wes- sendorp; H. S. Durgaram en A. H. W. i J. C. Kruis; L. G. Borsboom laar en M. Seriier; J. Sinteur Honsbeek; H. Wortman en G. de Mey; J. Metzger en G. C. Schijf; W. F. de Graaf en N. Jong; D. Verdoes en J. Struijk; T. B. van Weeren en P. A. Hartevelt; G. J. M. van der Lubbe en J. Lelieveld; R. Louwrier en P. W. Hon- Verhoeven en F. S. C. van der Waals; R. P. Visser en J. M. van Blitterswijk; J. de Bes en C. W. J. van Rheenen; M. ,Ruijtenbeek en M. J. J. C. Kromwijk; iR. G. van Diggele en M. Joachimi; J. T. Bousle en P. G. M. van Eyken; B. C. M. van der Hoorn en H. E. Uaèsoff; D. J. Nijenhuis en G. den Hertog. OVERLEDEN v.v. J. Palenstijn; G. A. m,an; J. J. Sjardln, 46 jr, Tamelen, 10 maanden, Kluif De heer Luiten van de gelijknamige sportschool verzorgde een jiu-jitsu- demonstratie. Spectaculair werk, dat door de toeschouwers ademloos werd gevolgd. De hele avond stond trouwens in het teken van de sport. Cor Prins de jonge Leidenaar die op de Paralympische Spelen in Tokio 2 gouden medailles veroverde gaf in een pauze tussen twee rondjes klaverjassen met zijn coach Joop Westbroek een tafeltennisdemonstra- tie. Daarbij bleek wel dat een zeer geoefende speler een heel zware kluif heeft aan deze in rolstoel operende Cor Prins. Dat ondervond Anton Geesink. „Ik lijk Fred Kaps wel" ont viel hem, toen hij links en rechts smashes om zich heen zag vliegen en er steeds maar meer ballen in het veld kwamen. In ,,'t Pannekoekenhuysje" in de Steenstraat, waar Anton Geesink de gast was van de VVSL, demonstreerde hij zijn vaste greep op de koekepan. Let op het bezielende gebaar van de presidente van de Burgerijcom missie, Ina Onnes. (Foto L.D./HolvUBt) Record Terwijl in de conversatiezaal weer getroefd, geroemd en „nat ge gaan" werd stelden Swift-mensen in de hal een home-trainer op. Bart Zoet gouden medaille Tokio 100 kilometer achtervolging op de weg en Peter de Jong zouden de strijd met elkaar aanbinden op de draaien de rollen. Dat had nogal wat voeten in de aarde want er bleek ergens een lager uitgelopen te zijn. Daarom reed Bart Zoet eerst maar even al leen en verbeterde het clubrecord van 34 seconden over 1000 meter met ruim twee seconden. Peter de Jong kwam tot een evenaring van het record op de 500 meter. Het slot van de genoeglijke avond praeses Burgerijcom- Vijf weken voor roof in Leiden De president van de Haagse recht bank vond het een kwade daad, die een 19-jarige bouwvakarbeider uit Leiden op 1 augustus had gepleegd. Hij had getracht een jongeman op de Maredijk van diens geld te bero- De officier van Justitie eiste tegen verdachte acht weken gevangenis straf, waarvan zes weken voorwaar delijk. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld tot vijf weken gevangenisstraf twee voorwaardelijk. Ceref. kerkbouw in Morskwartier Hoewel het slaan van de eerste paal nog wel even op zich zal laten wachten, heeft de Commissie Beheer aan het Architectenbureau Verschoor en Bier in Boskoop op dracht gegeven tot het maken een schetsplan met begroting het bouwen van een geref. kerk, met bijgebouwen en eventueel een pasto rie en kosterswoning, in het Mors kwartier. Voor dit doel is thans reeds uit giften en collecten 'n bedrag van f 40.000 bijeen. Momenteel „kerken" de gereformeerden uit dit kwartier, zoals bekend, in de hervormde Mara- natha-kerk. Overweldigende belangstelling De Leidse leden van de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen hebben gistermiddag kennisgemaakt mei Haagse mevrouw Racké, die onder de romantische schuilnaam Shehera zade in een veelgelezen damesweek blad een rubriek verzorgt. De lust om Sheherazade in le vende lijve te zien was dermate groot, dat van de ruim zeshonderd huisvrouwen het merendeel zich in de foyer van de Stadsgehoorzaal verdrong. Het deed de presidente van de af deling Leiden, mevrouw H. A. van Herwaarden-Wildeboer, die pas her steld is van een vrij langdurige ziek te, veel genoegen in de overvolle zaal ook de ereleden, de dames C. Hage- man-Verhagen en N. Key-Stuurman, te ontwaren. „Als de eerste middag in het nieuwe jaar goed is, is het hele seizoen goed", zo leidde me vrouw Van Herwaarden de huis- wenbijeenkomst in. Als deze stelling juist is, dan kan de Leidse afdeling de komende maanden met optimis- tegemoet zien. want de eerste middag was geslaagd. Mevrouw Racké vertelde, vlot en vrolijk, hoe zij als moeder van een stel op groeiende kinderen, op een „vjjfde- hands" schrijfmachine, met schrij- is begonnen en al spoedig door de redactie er op uit werd gestuurd. ,Ik ben van huisvrouw een wer kende vrouw geworden, maar ik ierzeker u, dat mijn kinderen niet zijn verwaarloosd en mijn huis niet is vervuild". Mevrouw Racki, die /oor haar blad dikwijls naar het buitenland wordt gestuurd, vertelde van deze reizen. „Maar journa listieke reizen zijn heus geen missie Ina Onnes kan tevreden zijn was de prijsuitreiking aan de winnaars van de klaverjas avond. De mannen die de meeste punten in de wacht sleepten wa ren de heren Van der Veer (5853) Naber (5498) en Boerlage (5405). Zij zagen hu nprestaties op vloei barewijze beloond. Maar erwtensoep was weer prima arme schapen hadden er zelf geen weet van, en dat was wel dui delijk ook. We hebben zelden deze wollige dieren zo sikkeneurig zien kijken als vanochtend in kou en sneeuw, toen de WSL het „vrolijkste schaap" kwam uitzoeken ter ge legenheid van de burgerijdagen van het lustrum. Af en toe werd ontdekt dat een schaap een knipoogje gaf, maar daar was het dan ook echt wel mee bekeken. De stemming van de „keuzecommissie" leek ons zo op het eerste gezicht heel wat vrolijker, en ook de veehandelaren hadden er wel plezier in. Niet alleen in de Verkiezing van het Vrolijkste Schaap in Leiden (VVSL) maar ook in de in bijzonder goede aarde vallende warme erwten soep die van het krieken van de dag af op de markt werd uitgedeeld door ijverige damesstudenten, geassisteerd door militairen. De militaire Koks- school heeft met deze erwtensoep- produktie (ook in de vorige dagen konden velen er van genieten) een bijzonder dankbare taak verricht. Het was weer een van de vele voor beelden, hoe onder „aanvoering" van de commandant van de school het contact tussen militair en burger versterkt kan worden. Een aantal meisjesstudenten heeft overigens in de afgelopen nacht onderdak gehad in een hotel bij de markt, zodat zij in de heel vroege ochtend door het rumoer al in de goede sfeer konden komen. Ze heb ben zich ondanks de wat onaange- n aam-winterse omstandigheden in de vroege ochtenduren uitstekend van hun taak gekweten. Enfin, wat die omstandigheden betreft: het lustrum staat in het teken van „stampijs". Op dé foto het winnende schaap met de verwarmende prijs waarvan 't arme dier zelf wel niet veel zal nut tigen. (Foto L.D.-Holvast) droomreizen", zo ontnam zij de huis vrouwen deze illusie. Volgens haar is de journalistiek een moeilijk vak, een vermoeiend vak en dikwijls „goed gek". Dat bleek trouwens wel uit enkele van haar „scheepsver- halen". Mevrouw Racké gaf de huisvrou wen tot slot een journalistiek lesje: „wat je ook schrijft of fantaseert, hou de waarheid altijd als kern aan". Na de pauze las de schrijfster voor uit eigen werk en stelde zjj de dames in de gelegenheid om vragen te stellen. Dood door schuld Voor de Haagse rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad een 36- jarige chauffeur uit Leiden, die op 2 oktober met een door hem bestuur de vrachtauto een wielrijdster had aangereden. De wielrijdster werd zo ernstig gewond, dat zij later over leed. De rechtbank heeft de chauf feur veroordeeld tot twaalf dagen hechtenis. Gewoon omdat deze automobilist zich meer fit voelt dan andere. En zijn geheim schuilt in het dashboardkastje Daar ligt altijd een rol King. Heerlijk frisse King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Natuurzuivere King hoort in uw wagen als uw papieren. Bijna 25 jaar predikant in Leiden Ds. M. Ottevanger, die de Leidse hervormde gemeente bijna 25 jaar als predikant heeft gediend en thans woonachtig in De Bilt, herdenkt maandag het feit, dat hij voor veertig jaar in Sluipwijk (Z.-H.) in het predikambt werd bevestigd. Bekende figuur in geref. bondskringen Ds. Ottevanger, die in geref. bonds kringen een bekende figuur is, werd 7 maart 1897 in Sleeuwijk in Noord- Brabant geboren. Hij bezocht eerst het christelijk gymnasium in 's-Gra- venhage en studeerde daarna theo logie aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Nadat de heer Ottevanger in 1924 door het provinciaal kerkbe stuur van Zeeland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 25 januari van het daaropvolgende jaar door zijn vriend, dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, toen nog predikant in De Bilt bij Utrecht, bevestigd als predikant van de hervormde gemeen te van Sluipwijk in de classis Gouda. Daarna stond de jubilaris verder nog in Papendrecht 1927 tot 1930; Kam pen 1930 tot 1933; Ridderkerk 1933 tot 1934, nogmaals bijna vier jaar in Kampen. Op 4 september 1938 werd hij door ds. J. C. van Apeldoorn, toen nog predikant in Leiden, bevestigd als predikant van deze hervormde gemeente. Deze, zijn vijfde en laatste gemeente, diende ds. Ottevanger tot 1 mei 1962, toen hem op vijfenzestig Jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Ottevanger zich in De Bilt bij Utrecht en werd hij benoemd tot bij stand in het pastoraat in Bilthoven. Ds. Ottevanger heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties ver vuld en zitting gehad in tal van col leges en commissies. Zo was hij van 1923 tot 1926 secretaris van de bond van hervormde knapenverenigingen op gereformeerde grondslag. Verder was hij in Ridderkerk lid van het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland. In Kampen vice-voorzitter van de provinciale afdeling Overijs sel en voorzitter van de kring Kam pen van jongelingsverenigingen op gereformeerde grondslag en gods dienstleraar aan de school voor re serve-officieren infanterie. In Leiden was hij voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront, het P.I.T.; be stuurslid van de plaatselijke afdeling van het Nederlands Bijbelgenoot schap en regent van de Groeneveld- stichting. Na de bevrijding was ds. Ottevanger enige tijd kamppredikant en geestelijk verzorger van het bewa- ringskamp „De Doelen" in Leiden. In Sluipwijk heeft ds. Ottevanger er geijverd voor de bouw van een nieuw kerkorgel, dat daar door hem op 20 oktober 1926 werd ingewijd. In Papendrecht werd de kerk gerestau reerd en vergroot. In Kampen gaf hij mede de stoot tot de stichting van een bouwfonds om te komen tot de stichting van een eigen gebouw voor de verenigingen op gereformeerde grondslag en in Leiden werd door hem enkele maanden voor zijn eme ritaat de eerste steen gelegd voor een nieuwe kerk, de „Koningskerk". Van zijn hand verschenen twee bundels meditaties, nl. in 1930 „In het heiligdom", acht jaar later „In de Schuilplaats" en verder nog tal van meditaties in „De Waarheids vriend", het orgaan van de Geref. Ds. M. OTTEVANGER Bond in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Ot tevanger was ook vele Jaren mede werker aan „Een handvol koren", de kalender van de Geref. Zendingsbond. In verband met dit ambtsjubileum recipieert ds. Ottevanger maandag avond van 7.30 tot 9.Ó0 uur in het Wijkgebouw aan de Vinkenlaan in Bilthoven. Resolutie SVB De Studentenvakbeweging afd. Lel den heeft in een ledenvergadering de volgende twee resoluties aangeno men: 1. De SVB constateert dat de ka- memood onder studenten relatief groter is dan die onder enig andere bevolkingsgroep in Nederland. Op grond hiervan acht de SVB het bil lijk als B. en W. van .Leiden onbe woonbaar verklaarde woningen die reeds geruime tijd leegstaan, tijde lijk aan studenten verhuurt, totdat door nieuwbouw de kamemood be ëindigd is. Op deze wijze zullen situa ties ails recentelijk in Amsterdam plaatsvonden in Leiden vermeden worden. 2. Door het besnoeien van de gel den nodig voor de nieuwbouw van de Leidse universiteit wordt vooral de medische faculteit betroffen; hier door is de vrije toelating van studen ten tot deze faculteit ernstig in ge vaar gebracht. Verder is het aantal stafplaatsen door de regering ver minderd, terwijl de beknotting van de bouwvoorzieningen juist intensie ver onderwijs en daardoor meer staf leden nodig maakt. De Senaat van de R. U. in Leiden heeft in een open brief aan de regering op bovenstaan de punten gewezen. De SVB-Leiden ondersteunt dit protest en dringt er bij de regering en Kamers op aan de hoognodige financiële middelen te verschaffen om het hoger onderwijs met name het onderwijs in de medicijnen in Leiden op verantwoord peil te houden. MARITIEME EXPOSITIE IN ACADEMIE In het Academiegebouw is een kleine tentoonstelling Ingericht over verschillende aspecten van de zee vaart vroeger en thans. Het ls een verzameling blikvangers, die de col leges van het studium generale over deze materie illustreren. Het onderwerp voor het studium generale is gekozen omdat dit in de eerste plaats de belangstelling van de Nederlanders pleegt te hebben, en in de tweede plaats omdat het ge legenheid biedt, verschillende we tenschappen en technieken bij de behandeling te betrekken. In het bijzonder worden zowel ln de col leges als ln tentoonstelling belicht de koopvaardij, de marine, het zee recht en de scheepsbouw, telkens zo wel in de zeventiende eeuw als thans en in de toekomst (wat auto matisering betreft vooral). Het materiaal voor de expositie, die tot 19 februari te bezichtigen zal zijn ook voor niet-academlci op alle dagen behalve zaterdag en zondag, is bijeengebracht uit diverse Leidse instellingen zoals Rijksmu seum voor de Geschiedenis der Na tuurwetenschappen, het Prenten kabinet, de Universiteitsbibliotheek, de particuliere boekerij van wijlen prof. Milo die ln Lelden maritieme geschiedenis doceerde, en verder uit diverse scheepvaartmusea, scheep vaartorganisaties, Shell en vele par ticulieren. 200 cm breed ANTRACIET ROOD GROEN GEEL GRIJS BEIGE 200 cm. breed 6 verschillende dessins NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Midza

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3