LEIDSCH DAGBLAD Twee aanslagen op trein gepleegd om op te vallen Zware nederlaag voor de Engelse socialisten KORPORAAL BEKENT NA RECONSTRUCTIE: Kroongetuige als dader ontmaskerd Gordon Walker ongedacht verslagen DROOG Amsterdam krijgt weer theemarkt (9üd Qfficutvs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 22 JANUARI 1965 No. 31472 Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze Hilversumse correspondent) „Ik wilde opvallen. Als de trein zou zijn ontspoord, was ik de eerste geweest, die op het terrein van de ramp aanwezig was", zo stamelde gistermiddag om vijf uur op het politiebureau te Soest een 29-jarige rossig-blonde korporaal van de luchtmachtbewa kingsdienst. Een minuut daarvoor was hij door de knieën gegaan en had hij bekend, dat hij de spoorwegaanslag van vorige week zaterdag in Soest-zuid had gepleegd. Om half vijf gistermiddag stond hij nog met zijn ijverige bewakingshond aan de rand van de vliegbasis om verdachte per sonen te weren. Op dat moment was hij al in de ogen van de hoofdinspecteur H. G. Scholt- meijer en de spoorwegrecher cheurs Van Klinken en Franke van getuige tot verdachte gede gradeerd. De korporaal moet het ook geweten hebben: de hele reconstructie die gistermorgen om zes uur werd gehouden - onder zeer gunstige omstandig heden, namelijk met volle maan had de politiemensen wakker gemaakt. De korporaal-getuige had een re constructie moeten meemaken, waar- FOUT IN MARINER Een woordvoerder van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart Nasa heeft meegedeeld, dat een apparaat aan boord van het ruimtevaartuig Mariner-IV, dat op weg is naar Mars, al geruime tijd meer naar behoren functioneert. Het betreft het toestel dat gegevens moet verschaffen over de uiterst klei- zonnepartikels in de ruimte. bij hij getest werd, hoe ver en hoe veel hij in het donker kon zien. Op alle punten ging dit mis, zodat het hem niet verwonderd moet heb ben, dat hij tenslotte naar het po litiebureau werd vervoerd. Een kort, scherp verhoor deed hem capituleren. En daarmee was zoals gisteravond de spoorwegrecherche verklaarde de meest serieuze en meest bewuste poging sinds vijftien jaar om een trein te laten ontsporen opgehelderd. Twee pogingen De aanslagen van de laatste jaren in Beverwijk en Kootwijk werden ge daan door geestelijk gestoorden. Op een persconferentie, die gisteravond in het politiebureau te Soest werd gehouden, deelde de heer Scholt- meyer mee, dat vorige week vrijdag avond niet een brok cement op de rails gelegd was, zoals men aan de pers had verteld, maar drie van de elk meer dan honderd kilo zware be tonnen halve dwarsliggers, die met honderdtallen langs de spoorlijn UtrechtAmersfoort liggen. Een treinstel heeft deze betonnen stuk ken geraakt, doch bij de schouw, die onmiddellijk vanuit Den Dolder werd gehouden, kwam niets verdachts te voorschijn. De korporaal, die deze poging had zien mislukken, nam zes uur later re vanche. Weer klom hij over het hek van de vliegbasis, gevolgd door zijn hond, en weer ging hij naar de spoorlijn. Hij kantelde twee van de zware betonsegmenten op de rails en wachtte binnen het hek van het vliegveld op de gevolgen. De trein van 6.44 uur uit Amers foort denderde tegen en over de zwa re blokken, die met zeer veel geweld werden verpulverd, maar ontspoorde niet. Zestig mensenlevens bleven ge spaard voor een verschrikkelijke ramp. In zijn rol De korporaal, wiens dienst om kwart voor zeven voorbij was, bleef zich verder inleven in de rol, die hij hemzelf had toegedacht. Hij snelde naar zijn centrale post en meldde de spoonvegaanslag. 'Hij had twee schimmen in het donker gezien, maar daaraan geen aandacht ge schonken, zo luidde zijn plausibele verklaring. Bereidwillig verleende hij zijn me dewerking aan het politionele on derzoek. Zijn hond ging mee, toen hij met politiemannen langs de spoorlijn een speurtocht maakte. Da gen volgden, waarop hij de held-ge- tuige bleef. De talrijke rechercheurs kamden de omgeving van de aanslag jaar. uit in de buurtschap De Zoom, waar de talrijke houten zomerhuisjes wer den gecontroleerd en de bewoners ondervraagd. Uitgaande van de veronderstelling, dat geen zinnig mens tot deze mis daad in staat zou zijn, werden de drie krankzinnigengestichten on derzocht op ontvluchte personen, evenals de inrichtingen waar zich ontspoorde jongelui bevinden. Intussen werd de spoorlijn dag en nacht bewaakt door zeven recher cheurs en vijf politiemannen, omdat de misdaad nog niet voltooid was. Tot gisternacht werd de bewaking volgehouden. Gistermorgen, bij de reconstructie in het donker, begon nen de rechercheurs te twijfelen aan de verklaringen van de korporaal, die thans in een cel van het Soester po litiebureau zit. Hy zal terecht staan voor de krijgsraad in Den Bosch. Volgens artikel 164 van het Wetboek van Strafrecht zou hjj, als hij burger was geweest, maximaal een straf hebben kunnen krijgen van vijftien Minister Andriessen van Eco nomische Zaken is gistermiddag op Schiphol teruggekeerd van zijn reis naar Afrika, waar hij bezoeken bracht aan Kameroen, Ivoorkust en Senegal. Op de luchthaven schoot hij onmiddel lijk in een warme jas, die zijn echtgenote voor hem had mee gebracht. (Van onze Londense correspondent) De eerste krachtproef voor de Labourregering, na de magere overwinning bij de algemene verkiezingen in oktober, is voor de ploeg van Wilson falikant WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond: vanavond in het noordoosten van het land nog enige sneeuw. Vannacht plaatselijk vorming van mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met hier en daar enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Temperatuur om het vries punt tót lichte dooi. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 JANUARI Zon op: 8.33 uur; onder: 17.11 uur. Maan op: uur; onder: 11.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.38 en 19.59 uur, laagwater te 3.15 en 15.43 uur. Dit blad bestaat nlt ZO pagina's Weer jachtpartij van de Prins Opnieuw is gisteren een aantal buitenlandse gasten in ons land aangekomen, die vandaag op uit nodiging van prins Bernhard aan een jachtpartij in ons land deel nemen. Onder de gasten bevindt zich de 44-jarige graaf Oscar Berna- dotte, die gistermiddag om kwart over vier uit Stockholm op Schip hol arriveerde. Later op de avond arriveerde uit Zürich de Oosten rijkse prins Friedrich zu Fürsten- berg. Hoeveel andere gasten nog uit het buitenland zijn gekomen, is niet bekend. Wel staat vast dat aan de jacht ook Nederlandse ge nodigden deelnemen. Gisteren zijn slopers de gehele dag bezig geweest met het af breken van de voorgevel van het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen, dat in december afbrandde. Op de foto het mo ment dat de topgevel naar be neden komt. Kunstmaan van oost naar west Met behulp van een intercontinen tale Atlas raket is gisteren van de luchtmachtbasis Vandenberg in Ca- lifornië een nieuw model satelliet in oost-west richting gelanceerd dus te gen de draairichting van de aarde in De satelliet, die 45 kilo weegt, is voor de eerste maal niet op. maar aan de zijkant van de raket bevestigd. Het ruimtevoertuig moet gegevens verstrekken over de stralingen en meteorstenen. uitgevallen. Patrick Gordon Walker, de minister van Buiten landse Zaken, die in oktober dakloos" werd doordat hij zijn zetel in Smethwick verloor als gevolg van het rassenvraagstuk, dat in die plaats zo'n grote rol speelde, is er gisteren bij een tussentijdse verkiezing in het aan oost-Londen grenzende dis trict Leyton niet in geslaagd, deze hem tot nu toe als veilig be schouwde Labourzetel te be machtigen. Een socialistische meerderheid van 8000 stemmen in oktober, veranderde als sneeuw voor de zon in een con servatieve meerderheid van 205! Bovendien heeft Labourkandi- daat Cousins, minister van Technologie, weliswaar in het district Nuneaton de omstreden zetel gewonnen, maar hij kreeg slechts 5.241 stemmen meer dan zijn conservatieve tegenstander. In oktober won Labour met 11.702 stemmen voorsprong. Het Is een enorme slag voor de Labourregering, die in de eerste honderd dagen van haar bestaan, zo hevig tegen de stroom van onvoor ziene moeilijkheden heeft moeten oproeien en misschien is het zelfs een vernietigende slag voor de alge meen geziene, rechtschapen figuur van Gordon Walker. Want zjjn poli tieke toekomst is thans hoogst twij felachtig geworden. Hjj heeft van nacht reeds verklaard, dat h(j er niet aan denkt naar het Hogerhuis te gaan om daar zijn functie van minister van Buitenlandse Zaken voort te zetten. Zoals men weet, mag iemand die tot de erfelijke of niet erfelijke adel wordt benoemd voorwaarde voor het lidmaatschap van het Hogerhuis geen voet meer zetten in het Lagerhuis, ook minis ters niet. Het is regel dat het over grote deel van de Britse regering ge kozen volksvertegenwoordigers, du9 Lagerhuisleden zjjn en voor de rest in het Hogerhuis zitten. Het Hoger huis wordt niet gekozen, maar uit de echte of benoemde adel samenge steld. Destijds oefende de Laboerpartij felle kritiek uit op het feit dat pre mier Macmillan Lord Home (die later zijn adellijke titel opgaf om als premier naar het Lagerhuis terug te keren) tot minister van Buitenlandse Zaken benoemde, die daardoor geen verantwoording schuldig was aan de enige democratische kamer, het Lagerhuis. Voor Gordon Walker zijn er nu nog maar twee mogelijkheden: af treden als minister of opnieuw pro beren een andere Lagerhuiszetel te veroveren. Maar de moeilijkheid is, dat er opnieuw een zetel zou moeten wor den vrijgemaakt door een ander zit tend Labourlid tegen wil en dank naar het Hogerhuis te sturen, het geen vooral na de grote salarisver hoging van Lagerhuisleden een vaak onmogelijk financieel offer met zich meebrengt. Het teruglopen van de Labour - stemmen in Nuneaton met meer dan de helft, is voor de socialistische regering eveneens een veeg teken. Het is nog te vroeg om deze debacle te beschouwen als een alge mene veroordeling van Wilsons politiek. Wat Leyton betreft mag men als factor niet helemaal uit schakelen, dat de fascisten van Collin Jordan stemming hebben ge kweekt tegen Gordon Walker, daar bij geholpen door het steeds grotere probleem van de immigratie van kleurlingen in Engeland. Bij de vorige algemene verkiezingen in oktober is dit wapen ook met succes tegen Gordon Walker gekeerd. (Voor vervolg ziet men elders in dit blad.) Sir Winston: onveranderd In het veertiende bulletin over de gezondheidstoestand van Sir Winston Churchill werd gisteravond gezegd, dat er geen verandering was ge komen. Toen Lord Moran, Churchills lijfarts, gevraagd werd of het zeer slecht was met Sir Winston, knikte hjj bevestigend. Ook vandaag bleef de toestand onveranderd. Sir Win ston had een kalme nacht. Vanavond zou een nieuw communiqué worden verstrekt. Vanochtend dreven rookwolken om de verdieping van het huis, waar Churchill stervende is. Er was name lijk brand uitgebroken in een onbe woonde flat, die op het huis van Sir Winston uitziet. De brand werd krachtig bestreden en de brandweer was het vuur al spoedig meester. „Stadsmissie" keert optimistisch terug van bezoek aan Indonesië (Van onze Amsterdamse correspondent) Amsterdam neemt de markten voor Indonesische thee over van Antwerpen en Londen. De Indonesische handelsvertegenwoordi gers in die plaatsen zullen hun kantoren naar de Nederlandse hoofdstad verplaatsen. B(j de Belgische onderneming „So- comabel", die sinds 1959 is belast met de veiling van Indonesische thee in Antwerpen, zei men donderdagmid dag niet op de hoogte te ztfn van een dergelijk besluit. De Indonesi sche vertegenwoordiger heeft geen instructie uit Djakarta gekregen om zich naar Amsterdam te begeven. Ook op de Indonesische ambassa de in Brussel zei men nog niets van een dergelijk besluit te weten. Dit is een van de plezierige dingen die de uit 8 man bestaande Am sterdamse „stadsmissie" onder lei ding van wethouder dr. P. J. Koets die de afgelopen weken Indonesië bezocht en besprekingen voerde in (onder meer) Djakarta, Bogor en Bandoeng gisteren bij aankomst op Schiphol kon melden. De missie die ten doel had de aanvoer van Indonesische produkten naar de Amsterdamse haven te stimuleren en daarnaast op velerlei terreinen tot een grotere samenwerking te komen, heeft uiteraard nog tot wei nig concrete resultaten kunnen lei den. „De stemming in Indonesië is ech ter rijp om de handel met West- Europa weer op Amsterdam te con centreren", aldus het delegatielid J. G. Vanmarle, vice-voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophan del. „Er is reeds een kabinetsbesluit om de handel met Nederland te steu nen en te stimuleren". De missie verwacht binnenkort ook een grote re aanvoer van koffie in Amsterdam en heeft voorts gepleit, de tabaksvei lingen uit Bremen weer naar Am sterdam terug te brengen. Dit laatste kan met het oog op afgesloten con tracten niet voor eind 1966 gebeu ren. 'Het Indonesische ministerie van Handel heeft voorgesteld een werk- missie met de Nederlanders te vor men, om te komen tot standaardcon tracten en arbitragecolleges. Steeds weer werd de delegatie er op gewezen, dat Amsterdam als nummer één op de lyst staat en dat er mogelijkheden zijn voor de Nederlandse hoofdstad als aanvoerplaats van tal van Indo nesische produkten. Prof. mr. G. J. Scholten, die na mens de Universiteit van Amsterdam in de delegatie zat, werd van de zijde van het hoger onderwijs bena derd met 't verzoek, Nederlandse lite ratuur en boeken te sturen, onder andere wetboeken. Er is grote behoef te aan uitwisseling van literatuur en een grote bereidheid tot de uitwisse ling van studenten. De Indonesische universiteiten kunnen vooral van be lang zijn voor Nederlandse studen ten in biologie, talen en archeolo gie. Advertentie Premier Mansoer gaat vooruit De 41-jarige Perzische premier Mansoer, op wie gisteren een aan slag is gepleegd door een 20-jarige student, gaat langzaam vooruit. In een medisch bulletin werd meege deeld, dat zjjn toestand „over het algemeen goed is" Mansoer werd door twee van de vier afgeschoten kogels getroffen (in hals en milt). In een ander communiqué wordt gemeld, dat de student, Bocharai, de daad heeft bekend en dat documen ten zijn ontdekt, waaruit het motief voor de aanslag zou blijken. De po litie heeft geweigerd verdere bijzon derheden mede te delen. Bocharai zou onder invloed van godsdienstige fanatici staan. De vorige daders van aanslagen op premiers en de sjah zyn op één na allen leden geweest van een fa natieke groep moslims („Fedaein Is lam"), die in 1956 werd verboden na de aanslag op premier Hoessein Ala. De sjah heeft gisteren een speciale kabinetszitting voorgezeten en ver klaard „dat dergelijke incidenten in de meest ontwikkelde landen kun nen voorkomen". De minister van Financien, Hovelda, is als waarne mend premier aangewezen. lOIIIIIIIIUIIIIIIillllllllllllllllllll VOL 1ATISCHE CORSAIR G T - extra sportief Vraag, nu een proefrit bil de. Official Ford Dealer v.' ,..V *L" V.- Uit het Leidsch Dagblad van 24 Januarij 1865: I Bij de openbare aanbeste- i ding, die heden plaats had, is i de Wittepoort voor afbraak i verkocht voor de som van f 2531, aan H. Jongenburger, te Noord-Waddingsveen. J Te Iglau in Moravië zou i den 9en Januarij een dood- vonnis worden uitgevoerd. De 4 bevolking heeft daar echter zulk een afkeer van de dood- straf, dat er niemand te vin- d den was, die het schavot wil- de helpen opslaan.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1