TERUGSLAG IN DE DUITSE TREILVISSERIJ Imming in finale om Rijnsburgse damtitel Beambten in de metaal over de gang van zaken ontstemd Resultaten in tweede halfjaar 1964 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 JANUARI 1966 (Van onze visserijredacteur) vangsten van de Duitse eilervloot zijn vorig jaar tot juli rereenkomstig de verwachtin- tn geweest. Daarna moesten liter op alle vanggebieden van 1 noordelijk deel van de At Oceaan voortdurend jenslagen worden geregis* •erd. Daarmee is het totale Iig-resultaat van 1964 tenslot- uitermate onbevredigend uit- :omen. Wat daarvan alle- g ial de oorzaak is geweest, i: dit moment nog niet duidelijk. etenschap en praktijk houden h momenteel bezig met het sporen van de hydrografische biologische veranderingen. Ie ten dele aanzienlijke teruggang de produktie heeft echter niet Is in vroeger jaren in soortgelij- dtuaties wel het geval was tot bestaanscrisis in de treilvisserij el van bepaalde bedrijven geleid, saneringsproces, dat met een inisatie van het bedrijf werd na- ireefd, heeft reeds tot een hech- constructie van de ondernemin- geleid. lat is dan te danken aan een ere spreiding van de bedrijf srisi- een betere aanpassing en orde van de vlootstructuur, gemeen- appelijke maatregelen tot hulp lening en maatregelen tot hulp de Bondsregering. )e betere verdeling van de be- fsrisico's is vooral het gevolg ge- tien van het feit, dat aan de twee duktiepijiers verse vis en verse ing eerst de diepvriesproduktie op is toegevoegd, daarna de produk- van gezouten vis. Perd in 1957 aangevoerd 286.000 verse vis, nu was het 211.000 maar daarnaast 36.000 ton diep- roren visprodukten, gelijk aan eveer 108.000 ton grondstof. De voer van haring bedroeg in 1957 000 ton nu 14.000 ton met 3.000 op zee ingevroren haring. En de kjuktie van zoute vis en gezouten li liep op van 10.000 tot 25.000 I liljartuitslagen Ie uitklagen van de vüeittaflilen- petditei van het district Bollen- Bk (KNBB) luiden: CIA: Concordia—Oude en 6-2; SportDe Turk 2 0-8; tr&alAmicitia ö-2. I B: Soldaatje—Royal Sport 8-0; Turk—De Engel 7-1; LutoOude t 4-4. II: Berg en DalSoldaatje IV PassagePoedel 4-4; De Turk 4 i Turk 3 2-6; Vios 2—De Zee- 6-2; Piet Gijs—Plora 3-5. III A: De Engel 2Passage 2 Luto 2Oude Haven 2 62; 3De Parel 6-2. HI B: Plora 2Royal Sport 2 Flora 2Piet Gijs 2 6-2; Sol- Èje 2Royal Sport 2 6-2Concor- 2—Oude Post 2 4-4; KOT—Ami - 3 2-6. IV A: KOT 2—Berg en Dal 2 De Zeekant 2—De Beurs 2-6 Engels 3Sportrust 2-6; KOT 2 Poedel 2 7-1; Berg en Dal 2 rt 2 4-4; Zeekant 3Luto 3 2- IV B: Centraal 2Sportrust 2 De Parel 2Piet Gijs Haven 3—KOT 3 2-6; Sport 3 mcordia 3 4-4: Rectif. Oude Ha- 3—Sport 3 2-6; Piet Gijs 3- Haven 3 6-2. IV C: Amicitia 5Zeekant 5 De Engel 4—Piet Gijs 4 2-6 laatje 3—Luto IV 6-2. 'enningmeester misbruikte van reisclub at reisje van de reisclub in De er niet onderg eleden. Alle a, die braaf de veertig cent per gedurende een jaar hadden be- hadden waar voor hun geld d. Doch de hotelhouders en de van de autobus, die het lansdagje hadden doen slagen, len tot nu toe naar hun geld en. enningmeester van de club had, os belastingmoeilijkheden, een van het reisgeld voor particu- doeleinden benut. Wegens ver tering had hij zich nu voor de Ese politierechter te verantwoor- Hy deelde mee, dat hij voor- ens was geweest per cheque te ten, doch op 't bewuste ogenblik k het saldo ontoereikend. Wel is omiddels begonnen met afbeta- van de schuld, die f564,- be ft voorzitter van de reisclub ver fde als getuige, dat het twintig goed was gegaan, maar het uit te in 1963 had de narigheden ge ilt. In 1964 was men niet uit ge- officier van Justitie wilde wel oing houden met het blanco blad van verdachte en daarom aan met f100 boete, benevens maanden gevangenisstraf voor delij k en met de bepaling, dat sn een jaar de gelden terugbe- 1 moeten zijn. olgens mij is dat eerlijk", gaf Bchte toe. rechter legde f 50 boete op en verder conform de eis. De forse daling in de aanvoer van haring kan zonder meer op rekening van de geliberaliseerde haringinvoe- ren uit Zweden en Denemarken wor den geschreven. De Duitse haring visserij kon hiertegen niet concur reren en trok zich dus meer en meer uit de haringvisserij terug. Maar de in de laatste jaren begonnen pro duktie van op zee ingevroren haring en haringfilets opent nieuwe per spectieven voor een zich weer sterker op de haringvangst richten door de Duitse visserij, daar de ingevroren haring met interesse door de Duitse visverwerkende industrie is begroet. Wat betreft de samenstelling van de vloot kan worden opgemerkt, dat het aantal schepen in de laatste ja ren aanmerkelijk is teruggebracht. Maar als gevolg van nieuw gebouw de grotere schepen, die aan de vloot werden toegevoegd, is de produktie- capaciteit toch dezelfde gebleven. Tot de gemeenschappelijke maat regelen om zelf aan moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden behoort in de eerste plaats een zorgvuldig op gestelde planning van de visserij. Daarnaast is er een beweeglijke marktpolitiek, die door de Duitse Zeevisgroothandelvereniging wordt gevoerd. De hulpverlening door de Bondsre gering betreft voornamelijk het ver lenen van nieuwbouw-faciliteiten en het uitbetalen van sloop- en vang- premies. De constatering, dat op grond van de bovengeschetste voorzieningen het Duitse visserijbedrijf voor fatale ge volgen werd behoed, neemt niet weg, dat de verminderde vangsten in het afgelopen jaar een terugslag hebben gegeven. En het kon wel eens zijn, dat dit vertragend werkt op de voort durend nagestreefde verbetering van de economische basis van de Duitse treilvisserij. Noordwijker wordt directeur van Sloe-haven De heer J. van Konijnenburg uit Noordwijk is door Ged. Staten van Zeeland benoemd tot directeur van het havenschap Missingen-Oost, beter bekend als Sloe-haven en een der belangrijkste ontwikkelingspro jecten in de eilanden-provincie. Hij gaat daar een zeer verantwoordelijke functie bekleden. De heer Van Konijnenburg is 39 jaar oud en in Oegstgeest geboren. De nieuwe directeur ontving zijn opleiding aan de Kweekschool voor de Zeevaart in Amsterdam en voer als stuurman bij de Stoomvaart Maatschappij Nederland. Tot dusver was de heer Van Konijnenburg als agent in dienst van de Holland- West Afrikalijn. Hij bevond zich met verlof in Noordwijk, waar hij een flat bewoont aan de Golfbaan. In het buitenland heeft hij op havengebied veel ervaring opgedaan. De heer en mevrouw Van Konij nenburg hebben drie zoons. Hij hoopt zich binnenkort in de omgeving van zyn nieuwe werkkring te vestigen. DENEMARKEN GAAT VISSERIJGRENS VERLEGGEN Denemarken gaat zijn visserij grens van drie tot twaalf mijl uit de kust uitbreiden, zo heeft het ministerie van Visserij in Kopenhagen bekend gemaakt. Nog deze maand zal een wetsvoorstel van deze strekking aan het parlement worden voorgelegd. Groenland en de Faroer-eilanden hebben de visserijgrens reeds van 3 op 12 zeemijl gebracht. De vissers, die in de Deense wateren plegen te vissen, zullen niet onmid dellijk door de maatregel, als deze ten uitvoer gelegd wordt, getroffen wor den. Als het onderhavige wetsvoor stel eenmaal aanvaard is, zal onder handeld worden met de „visserij lan den bij traditie", die intussen mogen blijven doorvissen in de strook van 3 tot 12 mijl uit de kust. Na de onderhandelingen zullen de vissers van genoemde landen moeten verhuizen naar de strook van zes tot 12 mijl uit de kust. aldus is van Deense ambtelijke zijde verklaard. geld Om het damkampioenschap van Rijnsburg herstelde Daan Kromhout zich keurig na zijn onverwachte derlaag tegen S. Heemskerk. Ditmaal won hij van de in vorm verkerende Schaddelee. Imming behaalde te gen Leeuwenburg in een regelmatige partij in het eindspel voordeel, en daardoor wist de prima spelende Im ming op eervolle wijze en zeer ver diend beide punten binnen te halen. Door deze overwinning plaatste Im ming zich in de finale. J. v. d. Mey, die de laatste maan den niet zo in vorm is, wist nu zijn partij tegen Jan van Ees te winnen. Dit zijn voor Van de Mey twee kost bare punten. Ook v. d. Berg kan nu wel verzekerd zijn van een plaats in de finale. Nu won v. d. Berg van S. Heemskerk. H. Verkuil zegevierde in een remise stand over G. Noteboom. Joh. Kromhout wist eervol te win nen van C. Glasbergen. Ook D. van Egmond deed het uitstekend tegen A. Samson, hij veroverde beide pun ten. De puntenverdeling in de partij C. v. di Bosch-P. van Egmond was de juiste verhouding. G. van Zuylen won volgens de juiste verhouding van H. Ravensbergen. De uitslagen zijn: C. v. d. Bosch— P. van Egmond 1-1; D. van Egmond A. Samson 2-0; Joh. Kromhout C. Glasbergen 2-0; D. KromhoutA. Schaddelee 2-0; G. van Zuylen—H. WIELERNIEUWS De sterke „rollenrijdier" Coc Sbroomfoergen uit Hillegom, die reeds het clubkampioenschap home-trai nen van de Lisser Ren- en oerver- eniging „De Bollenstreek" op zijn naam heeft staan, is ook winnaar geworden van de uit acht ritten be staande wintercompetitie home- trainen. Hij bleek in de slotrit van deze competitie veruit de beste. De uitslag van de laatste rit luidt: 1. C. Stroombergen, de 2 x 1000 meter in 77,7 sec.; 2. A. Caspers 84,0; 3. Hans van Lierop 85,3; 4. Siem van Lierop 87,2; 5. H. Rus 111,2. Eindstand competitie: 1. Stroom bergen 42 pnt; 2. Hans van Lierop 33 pnt; 3. Siem van Lierop 22 pnt; 4. Caspers 18 pnt; 5. en 6. Knoppert en Rus 7 pnt; 7. Tjoelker 6 pnt; 8. Oele 5 pnt. Bij de nieuwelingen was Rob van Lierop weer de snelste. De eindzege moest hij echter aan Herman Zui derduin overlaten. uitslag luidt: 1. Rob van Lierop, de 2x 1000 meter in 81,5 sec; 2. H. Teeuwen 83,1; 3. H. Zuiderduin 85,8; 4. M. v. d. Linden 91,4; 5. J. Degenaars 94,6; 6. Harry van Lierop 1.3. Eindstand: 1. Zuiderduin 35 pnt; 2. Rob van Lierop 34 pnt; 3. Zelden- thuis 32 pnt; 4. Degenaars 20 pnt; 5. en 6. Harry van Lierop en Teeu wen 19 pnt; 7. Van der Linden 7 p. Bij de adspir anten had Peter Bemelman in de laatste rit helemaal geen tegenstanders. Met 13 punten werd Bemelman algeheel winnaar. Tweede was R. Bisschops 7 pnt; derde M. Ronkes 6 pnt en vierde M. v. d. Linden 7 pnt. Uitslag jeugdklasse; 1. Herman van Lierop, de 2 x 500 meter in 54,7 sec; 2. H. Smit 63,9. Eindstand: 1. Van Lierop 11 pnt; 2. Smit 3 pnt. arbeid over te gaan. Ravensbergen 2-0; H. VerkuilG. Noteboom 2-0; J. v. d. MeyJ. van Ees 2-0; W. Leeuwenburg jr.—N. B. J. Imming 0-2; J. P. v. d. BergS. Heemskerk 2-0. Het tweede tiental van RDC dat nog kampioen kan worden van de eerste klasse LDDB, moet dinsdag thuis spelen tegen de zwaarste con current Lisse 1. Dit belooft een zeer spannende wedstrijd te worden. Het is overigens een zeer zware opgaaf voor de Rijnsburgse ploeg. Het eerste tiental, dat enkele we ken geleden kampioen is geworden van de LDDB, staat nu ook voor een zeer moeilijke opgaaf. De RDC-ers moeten drie promotie-degradatie wedstrijden spelen tegen Rijsoord, Damlust uit Gouda en Monster. Drie tientallen, die sterker geacht wor den dan RDC. Maandag 25 januari speelt RDC tegen Rysoord, donder dag 4 februari thuis tegen Damlust uit Gouda en donderdag 11 februari moeten de Rijnsburgers in het West- j land spelen tegen Monster. Engelse visserij in 1964 gunstig Volgens de eerste cijfers ziet het er uit, dat de visserij m Engeland aanmerkelijk beter was dan het voorgaande. Zo deelt Fishing News mee, dat in de eerste 10 maanden van 1964 een hoeveelheid van 23.810 cwt (1 cwt 50,8 kg) vis meer werd aangevoerd dan in dezelfde periode van '63, terwijl de waarde 2.987.665 meer bedroeg. Zo bedroeg de aanvoer in de periode van januari t.m. oktober 1964: 13.497.234 cwt met een op brengst van 45.275.087, tegen 13.474.424 cwt van 42.287.423. De haringvisserij aan de oostkust in de maanden oktober en november was ook gunstiger. De aanvoer was wel iets lager doch de besommingen waren veel hoger. In totaal werd gedurende deze periode voor een waarde van 352.300 aangevoerd. Er waren 31 schepen minder in bedrijf. Vergele ken met 1955 is de Engelse vleetvis serij enorm teruggelopen. Zo voeren in 1955 in totaal 241 drifters uit de 2 vissershavens Great-Yarmouth en Lowestoft, tegen 53 in 1964 en 84 in 1963. In deze twee havens werd totaal aangevoerd 39.385 cran voor 352.300 tegen 42.873 cran voor 293.644 in de zelfde periode van 1963. De gemid delde prijs bedroeg 178 shilling bijna f. 90.voor 1 cran haring 3 kisten). Vorig jaar 136 shilling per cran. De hoogste besomming was de Lowestoft boot „Suffolk Narrion" met 16.498 f. 165.000) v. j. had de hoogste 12.519. De beste Schot was de „Fertile" met 10.141 (v. j. 7554). Vorig jaar hebben de Engelse drif ters in de eerste helft van november veel haring gevangen tussen de vuurschepen Galloper en Hinder. DUITSLAND BEGON HET NIEUWE JAAR MET 146 SCHEPEN De Duitse verre vissery begon per 1 januari 1965 het nieuwe vangjaar met 146 schepen met een totaal bruto-inhoud van 112.830 brt. Begin 1964 waren deze cijfers 145 schepen met 104.411 brt. Gedurende 1964 werden 5 treilers gesloopt of verkooht. De nieuwbouw bedroeg 6 eenheden; dit waren grote schepen, hetgeen duidelijk tot uiting komt uit in de toeneming van de bruto-tonnage. Het aantal mo derne hektreilers is gestegen tot 38. Gedurende het jaar 1963 waren 43 schepen uitgerust met een diepvries instailliaitie en begin januari 1965 waren 48 schepen met deze instal laties in de vaart. De totale inhoud aan diepvriesruimte bedroeg in 1963 circa 10.000 m3, terwijl deze capa citeit in 1964 is opgelopen tot 14.000 m3. H1LLEGOM Home-trainertoernooi van De Bollenstreek Aan het grote home-trainertoernooi van de Ren- en Toervereniging „De Bollenstreek", dat zaterdagmiddag 23 Januari (aanvang half twee) voor de tweede keer in de moderne kantine van de betonfabriek „De Ringvaart" in Hillegom wordt gehouden, zullen ongeveer veertig renners deelnemen. Onder hen bevinden zich vrijwel alle Wil Noord-Vietnam krachtmeting met Ver. Staten? De Amerikaanse regering houdt rekening met de mogelijkheid dat Noord-Vietnam het tot een militaire krachtmeting met de Ver. Staten wil laten komen. Dit werd gisteren van betrouwbare ztfde in Washington vernomen. De afgelopen tijd hebben de Noordvietnamezen hun troepen in Laos dusdanig versterkt, dat er voor president Johnson aanleiding was in te gaan op het verzoek van de Lao- tiaanse regering met bombardemen ten op de aanvoerwegen tussenbeide te komen. De versterkingen zouden gevechtsbataljons van elk verschei dene honderden militaire omvatten en er zijn aanwijzingen dat moge lijk nog grotere eenheden naar Laos zijn overgeplaatst. De gewoonlijk goed ingelichte cor respondent van de „Washingtin Star" schreef, dat volgens sommige Ame rikaanse functionarissen de commu nisten het tot een „Dien Bien Phoe- krachtmeting" met de Ver. Staten willen laten komen. (Bij Dien Bien Phoe werden in 1954 na heftige strijd de Fransen verslagen). Het „Boeddhistische instituut" heeft besloten uit de Raad voor een heid van volk en leger te treden, die aan het eind van de vorige week is ingesteld. Het nam dit besluit, om dat generaal Ky, commandant van de luchtmacht en onlangs benoemd tot minister voor Jeugd- en Sport zaken, deel van deze raad uitmaakt. De opzet was namelijk, dat de raad i onafhankelijk van de regering zou zfjn. De raad is ingesteld cm de stand- punten van de verschillende religieu- i ze gemeenschappen nader tot elkaar te brengen en zo de politieke crisis te boven te komen. De Russische regering heeft En- j geland een ontwerpnota gezonden, j waarin zy het voorstel van de leider van de communisten in Laos, prins j Soephanoevong, tot het houden van j een spoedconferentie van de 14 lan den van de in 1962 gehouden Ge- neefse conferentie over Laos steunt, zo meldt het Russische persbureau „Tass". Groot-Brittannië en Rusland zijn mede-voorzitters van de Geneefse conferentie van 1962 over Laos. Minister Biesheuvel luidde I schap voor Reclame in Amster- gisteren de bel ter opening van dam. Links de congresvoorzitter het congres van het Genoot- de heer A. Heineken. Katholieke Federatie van Beambtenbonden in Industrie en aanverwante bedrijven en de Ne derlandse Bond van Technici heb ben, naar aanleiding van de woens dag gehouden vergadering van de Yakraad voor de Metaalindustrie, medegedeeld pyniyk te zjjn verrast door mededelingen van de Yakraad over gemaakte afspraken ten aan zien van aangelegenheden waarbij de beambten in de metaalindustrie en de specifieke beambtenorganisa- ties als C.A.O.-partyen nauw rijn betrokken. Zij zijn „geschokt" over berichten als zou de nieuwe C.A.O. worden afgesloten voor handarbeiders en beambten in de metaalindustrie uiterlijk per 1 juli. De KFBI en de NBT hebben aan het overleg in de Vakraad niet deel genomen. Juist daarom dient volgens hem over de aan de orde zijnde ma terie eveneens in de centrale com missie, het overlegorgaan voor de „De huidige gang van zaken heeft deze organisaties, die een zeer be langrijk deel van de in de metaal industrie georganiseerde beambten vertegenwoordigen, buiten het over leg gehouden en zonder hen over hen gesproken en afspraken ge maakt. Tegen deze ontwikkeling pro testeren de KFBI en de NBT met de grootste nadruk". In een communiqué wordt voorts meegedeeld, dat de twee organisaties van hun ontstemming hebben doen blijken in telegrammen aan de Vak- raad, de Federatie Metaal- en Elek trotechnische Industrie, de Stichting van de Arbeid, het NKK en het be stuur van de Katholieke Werkgevers vereniging in de Metaalindustrie. De KFBI en de NBT hebben het bestuur van de centrale commissie per telegram verzocht tegen de gang van zaken te protesteren. Het communiqué besluit als volgt: „De betreffende organisaties zijn van mening dat degenen die met de regelmaat van de klok spreken over Integratie en discriminatie thans de Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Beerta (toez.) W. C. H. Jansen te Grootegast te Harskamp P. de Jong te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Stlens P. C. Meyer te Valthermond te Utrecht-zuid (vac. wijlen L. W. Muns) G. Rang te Haar lem-Zuid. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Zoetermeer C. Harlnck te Utrecht NED, PROT. BOND Aangenomen de benoeming tot voor ganger _van de stichting Neder-Veluwe WERKWOORD '65 In het kader van de viering van het lustrumjaar van Kerk en Wereld in Driebergen, houdt het Open Deur- werk, het evangelisatiewerk van de Ned. Herv. en Ev. Luth. Kerk, deze zomer een grote Open Deurdag in de Expohal te Hilversum. Het thema van de dag, zaterdag 19 juni, luidt WERK-WOORD '65, waai*, mee aangeduid wordt dat het evan gelie ook in deze tijd een werkzame kracht Gods is en wil zijn. In verband daarmee spreekt ds. F. J. Pop, directeur van Kerk en Wereld in de morgenbijeenkomst over het thema: „Het evangelie wil naar de mensen toe!" Bijbelverspreiding in Suriname Zaterdag 30 januari vertrekt ds. N. W. van den Bent, die verbonden is aan het Ned. Bijbelgenootschap, voor een bezoek van circa twee maanden naar Suriname en de An tillen. Ds. Van den Bent gaat er de mogelijkheden onderzoeken van een intensivering van de bijbelversprei ding en hoopt tevens de bestaande lectuur-commissie der diverse ker ken van advies te dienen om even tueel tot concentratie van lectuur- Ds. Toornvliet NIET voor Radio Luxemburg De „vrienden van Radio-Bloemen- daal" hebben op hun spontane aan bieding aan ds. Toornvliet, radiopre dikant te Bloemendaal, om voor Ra dio Luxemberg te spreken van de predikant bericht gekregen, dat hy na rijp beraad besloten heeft op hun voorstel niet te moeten ingaan. Hoewel ds. Toornvliet er van over tuigd is, dat hem niets in de weg staat om via de zender Luxemburg te spreken en hy hierdoor met geen enkel besluit van classis of kerkeraad in conflict komt, wil hy, gezien het rumoer dat rondom deze toekomsti ge uitzendingen is ontstaan, vrUwil- lig afstand doen van deze hem ge- boedn gelegenheid. Ds. Toornvliet vertrouwt, dat de radiogemeente, die het zeker zal betreuren dat genoem de uitzendingen niet door gaan, zyn besluit zal kunnen begrijpen, omdat het een bijdrage wil zijn tot ver mindering van de spanningen het open houden van de weg naar een goede oplossing, waarnaar zovele bin nen en buiten de kerk verlangen. NAAR HERSTEL VAN BETREKKINGEN? In Belgrado bewaart men evenals in het Vaticaan nog het stilzwijgen over de besprekingen welke mgr. Casaroli van het Vaticaanse staats secretariaat met functionarissen van de Joego-Slavische commissie voor de eredienst is begonnen. In welingelich te kringen zegt men. dat dit contact een stap voorwaarts zou kunnen op leveren naar normalisering van de sedert 17 december 1952 verbroken betrekkingen tussen het Vaticaan en Belgrado. Een belangryk obstakel op de weg naar herstel van de betrekkingen is de kwestie van de hervestiging van een apostolisch delegaat. 'Het Vati caan wil in deze niet afwijken van de gewoonte door in te gaan op de Joego-Slavische voorwaarde dat een delegaat gekozen zou worden uit de hoge geesteiykheid in het land zelf. BEGRAFENIS DS. H. LIGTENBERG Op de begraafplaats „Crooswijk" in Rotterdam vond hedenmiddag de teraardebestelling plaats van het stoffelyk overschot van ds. H. Lig- tenberg, oud predikant van de Ge- ref. Gemeente te Lisse. Vooraf vond in de Chr. Geref. Kerk in Utrecht een rouwdienst plaats. Ds. Ligtenberg werd op 4 maart 1887 te Rijssen in Overijssel geboren. HU was eerst vele jaren werkzaam als fabrieksarbeider, studeerde na derhand aan de theologische school van de Geref. Gementen in Rotter dam. waar hy in 1934 zUn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Ligtenberg was beroepbaar ver klaard by de Geref. Gemeenten werd hij op 6 september van dat zelfde jaar bevestigd als predikant van de Geref. Gemeente van Lisse. Op 11 juni 1939 verwisselde de thans overledene deze gemeente met die van Kampen, vanwaar hy op 30 juli 1942 naar die van Vlaardingen vertrok. In zijn vierde gemeente Rot terdam-West, waar hy op 22 mei 1947 intrede had gedaan, onttrok ds. Lig tenberg zich in januari 1956 aan het synodaal verband van de Geref. Gemeenten en sloot hij zich aan by de Geref. Gemeenten in Nederland. Sinds 7 december 1961 diende ds. Ligtenberg de Gemeente Utrecht Bijbelse boodsehap aan gehandicapten Enige tyd geleden heeft het hoofd bestuur van het Nederlandsch By- belgenootschap besloten een studie commissie in te stellen om de moge lijkheid te onderzoeken voor het tot stand brengen van een uitgave om de bybelse boodschap door te geven aan geesteiyk gehandicapten. Van vele zyden heeft het NBG adhesie betuigingen voor dit plan ontvan gen en werd steun en medewerking toegezegd. De studie-commissie, die inmiddels haar werkzaamheden is begonnen, staat onder voorzitterschap van ds. M. L. W. Schoch herv. predikant in Heemstede. van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Ds. Ligtenberg was indertyd een bekende figuur in de Geref. Gemeen ten. Hy was o.a. lid en voorzitter van het college van curatoren van de theologische school van de Gere formeerde Gemeenten Rotterdam en lid van het landelyk Verband van Jongelingsverenigingen der Geref. Gemeenten. beambtenbonden ernstig hebben ge discrimineerd. zy zUn van mening dat de sfeer waarin over integratie dient te worden gesproken, onno dig ernstig is geschaad en dat het in positieve zin medewerken aan het bereike nvan het gestelde doel is be moeilijkt." Niet gezegd „Volk in verdrukking en verzet": 500.000 exemplaren Het 500.000ste exemplaar van het boekje „Volk in verdrukking en ver zet", samengesteld door de heren J. W. Rengelink en I. Mug, is gister middag aangeboden aan staatssecre taris mr. J. H. Grosheide. Dit ge schiedde in de grote vergaderzaal van het departement van O.K. en W. De voorzitter van het nationaal 5 mei-comité, mr. H. A. M. Th. Kolf schoten (Den Haag), noemde dit herinneringsboekje aan de jaren 1940 1945. een voortreffelijk boekje, dat hy graag op zo groot mogelijk schaal verspreid zag. Hy maakte met dank baarheid gewag van het feit, dat de nieuwe editie van „Volk in verdruk king en verzet" versierd en vereerd is met een voorwoord van Koningin Juliana. „Moge het boekje de weg naar de jonge generaties vinden", aldus mr. Kolfschoten. Staatssecretaris Grosheide prees de objectiviteit van het boekje. Hy uitte de wens, dat spoedig de gehele Nederlandse jeugd een exemplaar ervan in handen zal krijgen. Ook dit jaar zullen exemplaren van „Volk in verdrukking en verzet" aan leerlin gen van de hoogste klassen van de lagere scholen ten geschenke worden gegeven, evenals aan jongelui in op leiding in het bedryfsleven. De voorzitter van de centrale commissie, de heer R. Eaarda, heeft ons desgevraagd meegedeeld, dat uit het woensdag na afloop van de Vakraadsvergadering uitgegeven communiqué blijkt dat het de be doeling van partyen in de Vakraad is „te komen tot een C.A.O. van een gewyzigde structuur welke een op elkaar afstemmen van de arbeids voorwaarden voor handarbeiders en beambten mogelyk zal maken". Het is dus helemaal niet gezegd, aldus de heer Baarda, dat er één C.A.O. voor handarbeiders en beamb ten komt. Dat zal mede afhangen van de onderhandelingen die in de komende maanden nog moeten wor den gevoerd. Het is best mogelijk dat als resultaat van die onderhan delingen nog twee C.A.O.'s zullen be staan, maar die zullen dan nauw op elkaar afgestemd kunnen zyn. De heer Baarda deelde voorts mee, dat nog woensdagmiddag een verga dering van de centrale commissie is uitgeschreven voor dinsdag 26 januari. In die vergadering van de centraio commissie zal pas kunnen worden nagegaan of er, op basis van het pas woensdag j.l. bereikte akkoord in de Vakraad, aanleiding is de rich ting in te slaan die in de uitgangs punten voor het akkoord zyn ge noemd. Marswedstrijd Haagse drumband Koninginnedag Op de verjaardag van H. M. de Koningin, 30 april a.s., is het Alge meen Haags Comité voornemens om in samenwerking met de Haagse Fe deratie van Muziekgezelschappen marswedstrijden voor Haagse tam boerkorpsen (z.g. drumbands) te or ganiseren. Voorwaarde is dat ten minste 10 drumbands, waarvan het aantal deelnemende leden per korps met inbegrip van de tamboer- maitre niet minder dan 20 maf bedragen, zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling de mars- wedstrijden zowel in de ochtend- ala in de middaguren te houden. Voor afgaande aan deze wedstrijden kun nen de bands dan van verscheiden# punten in de stad een korte mara over een afstand van circa km naar het Binnenhof maken, zodat een stertocht ontstaat. Op het Bin nenhof zullen de korpsen het ver plichte werk uitvoeren en daarna in de gelegenheid worden gesteld om ge durende vijf minuten een korte de monstratie te verzorgen. De deelnemende tamboerkorpsen zullen worden geklasseerd in vier af delingen. De winnaar in de selectie afdeling ontvangt de fraaie door het Algemeen Haags Comité beschikbaar gestelde wissel beker welke op het ogenblik het bezit is van het Trom petterkorps Prins Bernhard. Gekwa lificeerde korpsen ontvangen een di ploma terwyi door het Comité bo vendien voor elke afdeling fraaie me dailles zullen worden uitgeloofd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17