4, 3,48 3 3,24°a Zieke Ibn Saoed geeft n Wenen fortuin uit Militairen krijgen oefentoelagen Films van deze week in Leiden LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 JANUARI 1965 Voormalige vorst huurde veertig vertrekken Advertentie ;p.a< ,1 .01!' cd t vai Sprookjeskoning de Weners is Ibn Saoed een wkjeskoning-, ook al verdiende hy ;r per dag 10 miljoen gulden i, ais afgedankte vorst, „maar" Ift van dit bedrag. Tijdens zijn gere bezoeken regende het elke honderden brieven van mensen, om geld en steun bedelden, maar ic brieven kwamen in de prullen- d terecht. Na deze mislukking is vloed van bedelbrieven minder orden. Arabische lijfwachten in bewaken de lift, die voor deze is gereserveerd, schoon het gezelschap Europees ekleed, beheerst Ibn Saoed zijn ile omgeving als een echte pa- ch. De dames mogen echter in stad zonder sluier rondwandelen wil de ex-vorst zijn dochters lts gesluierd zien. Sterke drank erboden. Dat wil zeggen dat de elk biertje of glas whis- elf moeten betalen, de rest komt naai op rekening van Ibn Saoed. mag eigenlijk ook niet worden okt, zeker niet in zijn tegenwoor- eid, maar op de kamers van de vindt men wel hier en daar wwak. ie als gast genoteerd staat of er leus" genoeg uitziet, mag van de ier een kijkje nemen in de hall het hotel. Daar ziet men dan i een paai* kinderen rondhollen rondhangen en soms gaat een nantig jochie naar de bar en coca cola, die hij met rietje op een hoge kruk drinkt, m Saoed is echter al dagen lang meer in het hotel, hij heeft een ier in de kliniek van professor linger. Zijn eten krijgt hij uit het 1, omdat er een Arabische kok iy heeft maar één zorg: zijn ge- üaverjasnieuws .r uitslagen van de in de klaver- »mpetitie 1964—1965 gespeelde Istrijden zijn: 1 «klasse: SLP 1—Sportief 1 172— v. H. 1MDS 1 138—158; P. v. H. 1 180%—145%SLF D. 1 169%—153%; P. v. H. Oosthoek 1 153—172. I rste klasse: SLF 2—4'Azen 1 -170; 4 Azen 1—Zuiderkwartier 2170; AWS 1—MDS 2 175%— Sportief 2—Oosthoek 2 177% 58%Zuiderkwartier 1AWS 1 -179; Sportief 2AWS 1 167 T. en D. 24 Azen 1 177174; S 2—SLF 2 172—153. reede klasse4 Azen 2Zuider- irtier 2 156—173; Zuiderkwartier T. en D. 3 164%—171%; P. v. H. Oosthoek 3 176%156%. fe standen zijn: reklasse: Sportief 121990; MDS •1966; SLF 12—1952; Oosthoek ■1902; Groenoord 111833; T. en 10—1699%; P. v. H. 10—1556%; lberg 101555. krste klasse: AWS 1 12—1991%; flioek 2 11—1865; Centrum 1 11— 4 Azen 1 11—1802%; MDS 2 197T. en D. 2 10—1681%; Zui- hvartier 1 10—1658%: Sportief 2 ■1628%; SLF 2 10—1585%. weede klasse: Oosthoek 3 10 T. en D. 3 8—1382%; «noord 2 7—1135%: 4 Azen 2 7— P. v. H. 2 6—944%; Centrum -746%; Zuiderkw. 2 4656%, zondheid, waarvoor hij alles opoffert. Zijn enige plezier schijnt hij te heb ben, wanneer zijn kinderen bij hem zyn. Eigenlijk vervelen de prinses sen zich gruwelijk. Zij gaan name lijk alleen overdag uit en doen dan inkopen: vooral elegante après-ski- kleding en pullovers. De prinsen kunnen zich meer ver oorloven. Men ziet hen in nacht clubs, waar zij zich tamelijk vrij ge- (Van onze Weense correspondent) foen hij nog regeerde heeft Ibn Saoed tweemaal een bezoek in rfband met zijn gezondheid aan Oostenrijk gebracht, waar hij or de bekende internist professor Fellinger werd behandeld. Eén ut is de Weense internist met zijn vrouw de gast van de woes- worst geweest en na afloop wist hij fraaie verhalen te vertellen de sprookjesachtige rijkdom van de vorstelijke paleizen. Nu Jbn Saoed geen monarch meer. zijn broer Faisal heeft de re ge- overgenomen, maar de voormalige koning is bijna nog even {als vroeger. Vele kwalen n gezondheidstoestand is er beter op geworden: hü heeft >n aan hart, lever en nieren, irom is hij voor de derde keer jr Wenen gevlogen met een spe- le constellation. Voor deze solo- ,-bt betaalde hij 15000 gulden. familie en gevolg kwamen met irte, gecharterde vliegtuigen. Deze bewoont hij niet het ouderwet- exclusieve hotel „Imperial", maar moderne Vienna Intercontinen- reusachtige marmeren kast, ir hij bijna de hele twaalfde ver ping heeft afgehuurd, ongeveer 40 trekken, voor zichzelf, voor 13 6 prinsessen en 16 man per- eel. Geen haremmeisjes er ook 10 haremmeisjes tus- 17 en 23 jaar zijn meegekomen helaas een sprookje. Overigens agt Ibn Saoed het grootste deel de dag door in de kliniek en worden geen haremdames toe- iten, ook niet op de vaste bezoek- Voor dit gezelschap is er in hotel een eigen lift, waarvan ral de kleine prinsen veel plezier Voor zijn apartement, be ulde uit een salon, slaapkamer, abule en badkamer betaalt Ibn bijna 400 gulden per dag, voor van de overige 40 vertrekken et per dag iets minder dan 100 II ien worden betaald. De kamers Ijk modern, maar laag en men kan voorstellen, dat de kinderen zich vervelen. lafe bagage, die per vrachtwagen r het hotel werd gebracht, had gewicht van vier ton, daaronder onden zich ook 15 grote zakken speciale kwaliteit, iraan Ibn Saoeds maag gewend De koffers bevatten verder voor prins 30 kostuums en voor de asessen even zoveel jurken en ja- men. dragen. Bij het weggaan laten zij soms hun gouden sigaretten-kokers of aanstekers op tafel liggen, maar de lijfwacht in burger zort er voor dat niets verloren raakt. Een „slip pertje" is buitenshuis wel mogelijk, maar de wacht blijft buiten staan. Avondbezoek van „dames" is niet toe gestaan in het hotel, dat is uitdruk kelijk voorgeschreven. Overdag ma ken de prinsen uitstapjes met luxueuze auto's, die gehuurd zijn: 3 cadillacs, 3 chevrolets en 3 grote opeis. Tijdens zijn heenreis moest men in het. vliegtuig zijn toevlucht ne men tot een zuurstofapparaat, nu voelt Ibn Saoed zich beter. Volgens professor Fellinger, die nog nooit zo'n goed betalende patiënt heeft ge had, moet hij nu een verblijf zoeken in een warme streek, zoals Italië of Spanje. Zijn lievelingszoon prins Kiialed is nu op zoek naar een pas sende villa in een van deze landen. De Rijkspostspaarbank maakt bekend dat thans de volgende rentetarieven gelden: beleggingsrekeningen met een opzeggingstermijn van 12 maanden, rentegevend maximum f 50 000, met een opzeggingstermijn van 6 maanden, rentegevend maximum f 50 000,— Zowel beroeps- als dienstplichtige militairen van de land- en de lucht macht zullen voortaan een oefentoe lage krijgen. Voor beroepsmilitairen is de toelage vastgesteld op zeven gul den per dag voor opperofficieren, zes gulden voor hoofdofficieren, vijf gul den voor subalterne officieren, f4.50 voor adjudanten, f3.50 voor een sergeant-majoor, een sergeant der eerste klasse of een sergeant, drie gulden voor een korporaal der eerste-klasse of een korporaal en twee gulden voor een soldaat der eerste-klasse of een soldaat. Voor met-beroepsmilitairen bedraagt de toelage de helft van deze bedragen. Het onderscheid tussen beroeps- en niet-beroepspersoneel is gemaakt, zo vernemen we desgevraagd van het ministerie, omdat het beroeps- personeel heel vaak gedurende een reeks van jaren het inconveniënt on dervindt van geregeld buiten kazer necomplexen of kampementen aan oefeningen te moeten deelnemen. Niet-beroepspersoneel (dienstplichti gen* ondervindt dit ongemak slechts voor de tijd dat het m werkelijke dienst is. Verder is het ongemak voor het beroepspersoneel in veel geval len groter, omdat dit personeel veel- een gezin heeft en tijdens oefe- ingen van zijn gezin gescheiden is. De oefentoelagen worden slechts gegeven aan militairen die langer dan 48 uur op oefening zyn. De mi nister zal nader regelen wanneer er sprake zal zijn van een militaire oefening waarbij wezenlijke oefen omstandigheden gelden. Overigens blijft van kracht de regeling ver blijfskosten (meer bekend als de re geling kleine kosten). Microkorfbal De microkorfbalwedstrijden in de Flora-veilinghal in Rijnsburg wor den morgenmiddag voortgezet met de wedstrijden voor de laagste adspiran- tengroepen uit de L.K.B. (aanvang 14.10 uur). In de zaal van de school aan de Plesmanlaan vinden microkorfbal wedstrijden voor de pupillen, uitko mende in de L.K.B., plaats. Voorts zijn er zondag op het half- verharde terrein aan de Montgomery- straat microkorfbalwedstrijden voor Leidse teams uitkomende in de 3de kl. K.N.K.B., res. 2de en 3de kl. K.N.K.B. of in de L.KB. (Aanvang 10.30 uur). Prognoses voor zaterdagvoetbal Voor Ter Leede begint de toekomst er bijzonder somber uit te zien. De Sassenheimers hebben uit veer tien wedstrijden slechts rijf pun ten veroverderd en bezetten de laatste plaats in de tweede klasse B. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat er morgen wijziging in deze si tuatie komt. Het Oud Bejjerlandse SHO is daarvoor zelfs in Sassen- heim een te sterke tegenstander. De grote triomf op SDCP (141) geeft hiervan wel overduidelijk blijk. Meer kans op succes heeft Quick Boys. Toch gaan de Katwijkers in Kampen geen gemakkelijke wed strijd tegen DOSK tegemoet, want de thuisclub heeft bij een overwin ning nog een klein kampioens kansje. In de tweede klasse zijn Noord - wijk en Rijnsburgse Boys na de teleurstellende resultaten van de vorige weck zo goed als uitgescha keld voor de titel en kunnen hier door „vrijuit" spelen. Het laagge klasseerde CSCA zal Noordwijk niet al te veel moeilijkheden in de weg leggen, terwijl Rijnsburgse Boys op eigen terrein favoriet is tegen ZCFC. Voor de derde- en vierdeklassers staan inhaalwedstrijden op het programma, SVOW komt in 3A voor het uiterst belangrijke treffen tegen MFB binnen de lijnen. Wan neer de Weteringers deze ontmoe ting in winst omzetten, is het de gradatiegevaar nagenoeg geweken. Of het zover echter komt Oegstgeest heeft in de vierde klasse A weinig kans op succes bij het hooggeklasseerde TSB. Koudekerk kan daarentegen aan de thuiswed strijd tegen Omas waarvan vorige week met 31 werd ver loren wel een puntje overhou den. Met de bedragen van deze rege ling mee zullen de totale bedragen die per oefendag worden uitgekeerd bijvoorbeeld voor een soldaat fl.25, voor een gehuwde beroepssergeant f4.70 en voor een gehuwde beroeps- eerste-luitenant f6.50 zijn. De regeling toelagen bij oefenin gen is neergelegd in een K.b. van 2 november van het vorige jaar. Zoals bekend kondigde staatssecretaris Haex de regeling al aan toen de Tweede Kamer de defensiebegroting voor 1965 behandelde. MORGEN GEEN LVB-V0ETBAL De Leidse voetbalbond heeft alle voor morgen vastgestelde wedstrij den in verband met de gesteldheid van de terreinen afgelast. Omtrent het al dan niet doorgaan van de voor zondag op het programma staande wedstrijden wordt nader beslist. BASKETBALL TBS tegen AMVJ The Bona Stars wacht dit week einde een zware wedstrijd. De Leide- naars moeten het berucht geworden AMVJ bestrijden. De Rotterdammers speelden vorige week tegen Giants in Amsterdam, maar deze wedstrijd kwam niet tot een einde. Supporters van AMVJ, die het niet met de scheidsrechters eens waren, bestorm den de arbiters Zaterdagavond treedt Bona Stars in Rotterdam aan en wanneer alles normaal verloopt behoort een kleine Stars-zege tot de mogelijkheden. De opstelling van TBS luidt: K. Pley, A. de Jong, C. den Hollander, H. Stol, J. Kaper, H. van Mameren en Th. Bark. Het wedstrijdprogramma van TBS ziet er als volgt uit: Zaterdag: TBS 5—Punch 3 (15.30 uur)Te Werve 2TBS 2 dames (15.30 uur)TBS aJumpers a (14 30 uur); Argus b—TBS d <14.30 uur)Vodo aTBS b (19.15 uur) AMVJ 1—TBS 1 (20.15 uur). Zondag: TBS 2—TBS 3 <12.30 uur) TBS 1 dames—Te Werve 1 <13.30 u.) In Deventer Titel tweede klasse libre voor Leidse militair Schimmel De jeugdige Leidenaar K. C. Schimmel heeft in Deventer het dis trictskampioenschap tweede klasse libre veroverd. Schimmel, die in de Westenbergkazerne in Schalkhaar jeugdspaarrekeningen ambtenarenspaarrekeningen gepremieerde bedrij fsspaarrekeningen gewone spaarrekeningen rentegevend maximum f 20 000, Nadere inlichtingen bij alle postkantoren en bij de RIJKSPOSTSPAARBANK J V van Baerlestraat 27, Amsterdam, telefoon (020)73 12 71 Totaal andere Bergman ae „Wat betreft de vrouwen" Extra-zintuig is nodig om deze „quasi"-humor te ivaarderen STUDIO De grote regisseur Ingmar Bergman laat zich in zijn nieuwe eerste opvallend fraaie kleurenfilm ,,Wat betreft de vrouwen" van een geheel andere zijde zien dan tot nu toe: hij gaat parodistisch, persiflerend, satirisch en naar ons gevoel toch wel erg „quasi"~humoristisch te werk in „Wat betreft de vrouwen" waarin zowel de musicus als de criticus op de hak genomen worden. Het gaat hier om de „meester "- cellist Felix, omringd door zeven, hem „aanbiddende" vrouwen (voor iedere dag van de week één) en wel de oudere, madame Thussaud, die hem, ook met haar geld beschermt, zijn échte vrouw Adelaide, zijn officiële geliefde Isolde, zijn leer linge Traviata, het kittige kamer meisje Humlan, zijn accompogna- trice Beatrice en zijn „nichtje" Cecilia. En dan is er de uiterlijk aan Wim Sonne veld herinnerende onbetrouwbare criticus Cornelius, zijn dienstplicht vervult, kwam tij dens deze titelstrijd tot het fraaie gemiddelde van 5.35. De Leidenaar behaalde het kam pioenschap met twaalf punten uit ze ven partijen met een hoogste serie van 34. Gezien zjn technisch zeer behoorlijke spel, maakt Schimmel een redelijke kans op het oostelijke kam pioenschap dat in de komende maand wordt gehouden. die een biografie over de grote man wil schrijven, als hij tenminste be reid is zijn compositie „De droom van een vis" tijdens een radiocon cert te spelen. Op het moment, dat dit zal gebeuren, valt de strijkstok uit de hand van de wereldberoemde musicus: hij is doodEn een nieuwe, Jonge cellist, die onmiddellijk door alle zeven dames weer aanbeden wordt, neemt zijn plaats in: een nieuwe „grootheid" is geboren. Wij houden niet zo erg van films, waarin zogenaamde symbolische raadsels, met veel problematiek aan de lopende band worden afgedraaid. En dat is in deze nieuwe Bergman film weer sterk het geval, hoewel hij ergens laat zeggen, dat er van sym boliek geen sprake is. Hoe dan ook: Bergman, die in het ernstige genre werkelijk meesterlijke films heeft gemaakt, lijkt zich hier vergaloppeerd te hebben. Hij heeft er alle mogelijke „stijlen" bij ge- enfcele echte humoristische invallen, verheft het geheel zich niet boven ee middelmatig, om niet te spreken flauw peil. Hoe karituraal de schil dering van de twee hoofdpersonen en behaagzieke, hysterische dames ook moge zijn. Het kan daarbij, op rasechte Berg- mandaanse wijze tevens macaber toegaan hij maakt zelfs de dood belachelijk en men kan zeggen dat er ook wel originele vondsten zijn, waarbij de ware Bergman, die wellicht zichzelf ook al ridiculiseert, om de hoek komt kijken, toch bete kende deze film voor ons persoonlijk een lelijke tegenvaller. Men schijnt over een extra-zintuig fce moeten beschikken, om dit soort grappenmakerij te kunnen waar deren En dat missen wij blijkbaar! Beladen met souvenirs keer den gisteren de leden van de Amsterdamse delegatie naar In-1 de voorgrond de voorzitter donesië op Schiphol terug. Op P. Koets. „Cisteren, vandaag en morgen" LIDO Dat de film „Gisteren,van daag en morgen", bestaande uit ver halen, waarin telkens Sophia Loren met Marcello Mastroianni de hoofd rollen vervullen, geprolongeerd is, verwondert ons geenszins. De veel zijdige Sophia Loren en haar hier opzettelijk Wat hulpeloos optredende partner weten ontegenzeglijk onder Victor de Sicca's regie zodanig te boeien, dat een prettige avond <of middag) gewaarborgd is. DE HOFNAR Danny Kaye in zijn element LUXOR Danny Kaye en Gly- nis Johns hebben hun stempel ge drukt op de vrolijke en onderhou dende rolprent „De hofnar". Danny Kaye met zijn ontwapenende glim lach, zijn speelse vrolijkheid en niet aflatende „gezichtentrekkerij" vormt jmet de wat stuggere en van zichzelf zekere Glynis Johns het geschei den middenpunt van deze film. Danny Kaye is in „De hofnar" op zijn plaats. Hij kan en moet zelfs van de ene „rol" in de andere val len. Hij danst en zingt zonder ook I maar een enkel ogenblik vervelend te worden. Hij rolt vol vaart door I allerlei dwaze situaties, die in het geheel van het verhaal samen met I Glynis moet hij een baby, de enige j erfgenaam op de troon beschermen en de tijd uitstekend passen, j De hofnar is niet een van de nieuwste films van Danny Kaye. Wel is het een door Norman Panama ge- I regisseerde rolprent, waarin Danny I in zijn element is: een koning onder l de hofnarren! McLintock Onderhoudend TRIANON Tien jaar geleden introduceerden de mooie, roodhari ge Maureen O'Hara en de ruige John Wayne een komedie, die een groot succes werd: „De rustige Ame rikaan". Het verhaal ging over een Amerikaan, die in Ierland een meisje wilde trouwen, doch daar maar niet in slaagde omdat zij van haar vader geen bruidsschat kon los krijgen. Zonder die „schenking" was een huwelijk, volgens het plaatselijk gebruik, onmogelijk. Nu tien jaar later heeft men een soort vervolg gemaakt, met een wat ander motief, maar met sommige succesvolle gegevens van destijds als leidraad: „McLintock, de geweldige". John Wayne speelt dit keer de rol van een stoere pionier in de west. een man met keiharde vuisten, een beetje sentimenteel, zogenaamd on verschillig, kortom precies zoals een Amerikaan zo'n figuur graag ziet: een ruwe bolster en een zeer blanke pit. Maureen O'Hara, aan wie die tien jaar evenals haar partner, niet ongemerkt voorbij zijn gegaan. is zijn (nog altijd) temperamentvolle vrouw, zy is de laatste jaren het ruwe leven in de west wat ontgroeid en woont voornamelijk in gecivili seerde plaatsen als New York en Newport. In feite wil zy van haar man af, maar dan wel met medene ming van haar dochter, die op dat kritieke ogenblik juist van school komt. Twee jaax lang heeft de ruige pionier de grillen van zyn vrouw verdragen, dan besluit hy tot de raad van zyn vriend, de kruidenier: „Als ze dan niet wil horen, moet ze maar voelen". De film is zeer onderhoudend, al moet men dan wel eens zyn toe vlucht nemen tot wat „slapstick". Een vergelijking met de kosteiyke „Rustige Amerikaan" kan hy overi gens beslist niet doorstaan.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13