Waar u op moet letten bij het kopen van een auto Renault introduceert de R-16 V Waarom u van ROXY geen prijsverlaging mag verwachten V Blijf beneden uw begroting Nieuwe pers maalt zeven auto's in paar minuten fijn Jr LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 JANUARI 1965 Van wegen, wagens, wielen en wat-er-zo-bij-komt Ij Elk jaar, als de winterse narigheden van sneeuw, ijs en pekel zijn verdwenen, krijgt de autokooplust een nieuwe injectie. Half februari gaan weer vele duizenden potentiële kopers van een auto naar het enorme RAI-gebouw, waar 's werelds autoprodu centen hun glanzende produkten van staal en lak verleidelijk komen etaleren. Men zal op deze RAI, die van 18—28 februari in Amsterdam wordt gehouden, de keuze hebben uit ver over de honderd mo dellen: een dusdanig grote verscheidenheid, dat een argeloze vreemdeling in de wereld van de auto door de bomen al vlug het bos niet meer ziet. Richtlij linen Als de autoverkopers stuk voor stuk zou geloven dan Is al leen het door hen vertegenwoordigde merk het beste. Na een rondgang langs alle stands is men dus even ver als toen men begon. Daarom zijn enkele richtlijnen vooraf voor het bepalen van uw keuze wel wenselijk, want de ideale auto is nog niet uitgevon den en zo hij er mocht zijn: te duur. Elke gewone gebruiksauto is een compromis tussen constructeurs en fabrikant, waarbij de prys een be slissende rol speelt. Zo zal by een aantal auto's van ongeveer dezelfde prijs bij de een meer de nadruk vallen op de bedrijfszekerheid, bi) de ander op afwerking, bij een der de op comfort, bij een vierde op vei ligheid enz. Al die voorzieningen kos ten geld en wie dus aandacht be steedt aan een bepaalde sector, moet op de andere bezuinigen. Bij de keuze van een auto speelt het doel, waarvoor men hem wil ge bruiken, een grote rol. Is men voor nemens er veel of weinig mee te rij den, moet men korte of lange ritten maken. Men dient venier er op te letten of de dealer van het merk, dat u hebt gekozen, gemakkelijk be reikbaar is, of de onderdelen goed koop of duur zijn, hoe de prijzen van de normale onderhoudsbeurten zijn en hoe de tweedehands-waarde van het merk is. Hoofdprobleem Hoofdprobleem is het financiële. Allereerst moet worden bepaald hoeveel u voor de auto kunt uit geven. Sommige gezinnen ontzeggen zich voor het autobezit alle andere genoegens. Dikwijls blijkt dat ze na verloop van tijd ook nog op eerste levensbehoeften moeten bezuinigen om hun statussymbool te kunnen handhaven. Besteed daarom niet ter stond het volle gespaarde bedrag, dat u voor een auto beschikbaar heeft. Stel dat u voor dit doel 6000 gulden heeft kijk dan niet bij de categorie- 6000. De autoverkopers zien bijna altijd wel kans u met een juist iets luxueu zere uitvoering de toonkamer te la ten uitgaan of door verkoop van een aantal aanvullende accessoires (vei ligheidsgordels enz) uw budget te laten overschrijden. Dan komt er nog 500 gulden voor wegenbelasting en verzekering (een nieuwe wagen dient toch wel all-risk te worden verze kerd) bij en voor u het weet, zit u 1000 gulden boven de begroting. En u wilt toch nog rijden ook! Er zijn van die blijmoedige levenskunstnaars, die als zij eenmaal een auto heb ben beweren, dat ze voor de kost prijs van de benzine overal heen kunnen rijden. Van Amsterdam naar Groningen voor een tientje! Met vier man nog wel. Deze optimisten ver geten, dat er af en toe ook olie ver verst moet worden, dat de banden slijten e.d. rekening houdend met al le factoren moet men zich realiseren, dat bij gebruik van zo'n 25.000 km per jaar de kosten al gauw op 15— 20 cent per km. komen te staan. Als u zich nog altijd financieel ln staat voelt om autobezitter te worden, gaan we nu over tot de keu ze van de wagen in de door u be paalde prijsklasse. We stipten reeds even aan, dat het bijleveren van accessoires de aan schafprijs kan verhogen. Een bui tenspiegel en een ruitensproeier re kenen wij tot de onmisbare accessoi res. Overtuigt u dus of deze tot de standaarduitrusting behoren. Let ook op of de wagen van fabriekswege een roestwerende behandeling van de bodem heeft ondergaan, want an ders moet u de wagen direct al laten bittaccen of tectyleren. Vraag ook of de kachel in de prijs is in begrepen. Inzittenden De samenstelling van het gezin is medebepalend voor de keuze. De meeste personenauto's zijn berekend op vier inzittenden. Ook in de mees te vijf persoonswagens kunnen over lange afstand vier volwassenen com fortabel worden vervoerd. Slechts voor korte afstanden is er een rede lijke plaats voor een vijfde passa- Een gezin met drie kinderen kan het kroost meestal wel op de achter bank kwijt, maar bij de aanschaf moet men wel rekening houden met de groei van de kinderen. Bij een dergelijke gezinssamen stelling moet de auto over een grote kofferruimte beschikken, daar men anders met de mee te nemen va kantiespullen in de knoei komt. Nog grotere gezinnen dienen na te gaan, of een stationcar hun niet comfortabeler vervoersmogelijkheid biedt. Hechter By de kwesties van twee ef vier deuren dient men te overwegen dat de tweedeurs constructies over het algemeen hechter zijn en minder aanleiding geven tot piepen en ram melen. Ook het onderhoud is een voudiger. Een nadeel van de twee deurs uitvoering is het moeilijker in- uitstappen van de achterpassa giers. Voor jonge mensen speelt dit nauwelijks een rol, maar als men dikwyls oudere passagiers moet ver en, zijn vier deuren aan te be velen. Vier deuren geven bij onge vallen tevens groter bevrijdingskan- n dan twee deuren. Sommige gezinnen met kleine kin deren prefereren de tweedeurs auto, omdat ze dan niet aan de deuren kunnen morrelen. Dit bezwaar bij sommige vierdeurs-auto's echter on dervangen door een vergrendeling, waarbij de deuren van binnen niet kunnen worden opengemaakt. Een bank in het voorcomparti ment geeft bestuurder en bijrijder geen zijdelingse steun, hetgeen in de bochten tot schuiven aanleiding kan geven. Het voordeel van een bank is, dat men desnoods nog een kind tussen de voorzittenden kan plaatsen. Dit geldt echter alleen als de wa gen stuurversnelling in plaats van vloerschakeling heeft. Vaster op wt/; Van belang is dan ook, dat de auto voorwielaandryving heeft. Deze heb ben namelijk geen cardan tunnel, zo dat de derde passagier meer been ruimte heeft. Dit soort auto's ligt over het algemeen vaster op de weg dan die de aandrijvingskracht op de achterwielen hebben. Daartegenover staat een wat zwaardere besturing en een ingewikkelder voortreincon structie. Dat brengt ons meteen op het pro bleem van de motor voor- of achter- Een auto met voorin geplaatste motor geeft door een zwaardere frontconstructie de inzittenden een betere bescherming bij frontale bot singen. Een aldus gemonteerde krachtbron vertoont ook minder nei ging tot slippen in de bochten dan wagen met motor achterin. De Voor een auto die meest korte rit ten maakt, verdient in het algemeen luchtkoeling de voorkeur. Deze be reikt veel sneller een gunstige be- drijfstemperatuur dal een waterge- koelde motor, die eerst nog een gro te hoeveelheid water moet medever- warmen. En aangezien de slijtage van de motor het grootst is, zolang deze nog koud is, is een luchtgekoel- de motor by korte afstanden een langer leven beschoren dan een wa- tergekoelde. Voordeel Bij een luchtgekoelde motor be hoeft men zich ook geen zorgen te maken om water en antivries. Dit voordeel heeft men trouwens ook bij vloeistof gekoelde motoren met een hermetisch gesloten circuit, dat nooit behoeft te worden bijgevuld. Toch is de luchtgekoelde motor daar bij in het voordeel, omdat zo'n circuit na jaren mogelijk wel eens moet ln april zal op de terreinen van Hollandia-Waalhaven een pers in gebruik worden genomen die in een minuut of zes zeven afge dankte auto's vermorzelt tot klei ne pakketjes oud ijzer. De pers, die 750.000 gulden kost, wordt uit de Verenigde Staten geïmpor teerd. De capaciteit van 500 per week 25.000 per jaar is voorlopig ruim voldoende om de afgedankte auto's in Rotterdam te vernieti gen. Maar het bedrijf heeft een jas op de groei gekocht: steeds meer zal met Amerikaanse maten moeten worden gemeten om het probleem van de afgedankte auto's met succes te lijf te kunnen gaan. Rotterdam krijgt de primeur van deze pers, die sterker is en sneller werkt dan de eerste van dit soort welke in Amsterdam staat. In de verre toekomst over weegt dit schrootbedrijf de bouw „wrakkenpersen" in Den Haag of L ei den, in het noorden en zuiden van ons land. Rotterdam heeft intussen het sein tot de aanval gegeven. Vorig jaar al heeft de politie zo'n 500 afgedankte auto's, waarvan de eigenaars niet meer te achterha len waren, van straat laten ha len. Toegegeven, het is in Neder land nog niet zo erg als in de Ver enigde Staten, waar de politie al leen al in Chicago 20.000 wagens per jaar verwijdert (de persen vermalen daar 100 auto's per uur...), maar de problemen be ginnen wel belangrijk toe te ne men. Het blijkt duidelijk uit de cijfers. Per jaar zouden in Neder land vele tienduizenden wagens moeten worden opgeruimd. De meeste afgedankte auto's komen zij de slopers terecht, die er nog een habbekrats voor geven. De betekenis van de sloperijen voor de levering van onderdelen voor de opknappertjes wordt ech ter steeds kleiner. De autokerk hoven liggen zo vol, dat er voor oude auto's nauwelijks nog een afzetgebied is. Door de toenemen de welvaart is de belangstelling voor nieuwe en niet te oude auto's veel groter geworden, waardoor de levensduur van een wagen al van twaalf jaar naar zes aan het teruglopen is. Wil het landschap niet al te veel met die oude opge stapelde vehikels verontreinigd worden, is doeltreffende vernieti ging noodzakelijk. De 225.000 vorig jaar in Nederland verkochte per sonenauto's zullen in 1971 voor een groot deel op de schroothoop terechtkomen. worden gerepareerd of bij een aan rijding kan stukgaan. Het nadeel van de luchtgekoelde motor is zijn grote luidruchtigheid. Het probleem van benzine of een andere brandstof speelt bij de cate gorie privérijders, die hun auto lou ter voor genoegen hebben, nauwe lijks, want motoren, die op dieselolie of LPG lopen, bereiken hun voordeel pas bij afstanden, waaraan een ple- zierrijder bijna nooit toekomt. De meeste auto's zijn viertaktmotoren. Een aantal beschikt echter over tweetaktmotoren. De laatste catego rie heeft een veel geringere rem- kracht op de motor dan de vier taktmotoren, zodat men dus vaker van de gewone remmen gebruik moet maken. De waardering van het pruttelend geluid van een tweetakt- motor is verschillend. De een ver foeit het een ander klinkt het als muziek in de oren. Overigens merkt men alleen in de lagere ver snellingen en bij het overschakelen nog iets van dat geluid. Bij hogere snelheden wijkt het nauwelijks nog van dat viertaktgeluid af. Het nadeel dat men de benzine en de olie vóór het tanken moest men gen is ook grotendeels verdwenen, daar al vele pompen de gemengde brandstof leveren. Tegenover een hoger olieverbruik staat een redu cering van de brandstofkosten door gebruikmaking van de vrij loop, waarover tweetaktmotoren beschik ken. Vering Ook de keuze van de vering is zeer individueel. De een prefereert een zachte vering met deinende bewe gingen, de ander voelt zich het com fortabelst met een stuggere vering, die men vooral by wat sportievere wagens aantreft. Tenslotte nog iets over de kleur. Lichte kleuren zyn in de scheme ring beter te herkennen en dus vei liger. Daar staat tegenover dat men vuil minder gauw ziet op donkere kleuren. Door iets eerder de lampen te ontsteken by het invallen der schemering kan men het nadeel van de donkere kleur reduceren. We hebben in dit artikel slechts een aantal algemene 'richtlijnen gegeven, zodat u ten aanzien van een aantal indivi duele problemen wellicht nog met de handen in het haar zit. U behoeft zich geen zorgen te maken. Wie werkelijk dolgraag een auto wil bezitten, kan zich te allen tijde tot de verkeersbon- den met hun technische staven wenden. Zij zullen u met raad en daad ter zijde staan met hun adviezen. Aldus voorbereid zult u op de RAI zonder twijfel een keus kunnen doen. AANKONDIGING De door ons gebruikte tabakken bepalen de prijs van uw Roxy sigaret. Er wordt steeds dezelfde top-kwaliteit over zeese tabaksoorten geselecteerd en verwerkt. Als ver trouwd, veelgerookt merk is Roxy dit aan zijn naam ver plicht. Het is ook in uw belang dat in deze opvatting geen wijziging komt. Prijsverlaging zou beslist tot kwaliteits vermindering leiden. Wij garanderen, dat onze kwaliteit onveranderlijk blijft. Roxy makers of cigarettes from top-class US. A. tobaccos de enige Amerikaanse sigaret waar u „ja graag" tegen zegt. In de omgeving van Nice hebben de Europese journalisten op vervoergebied kennis gemaakt met de Renault 16, een wagen in de middenklasse van Frankrijks grootste autofabriek. In het voor jaar zal de auto leverbaar zijn. De prijs is op dit ogenblik nog niet vastgesteld. Met de R-4 is Renaul' begonnen met een type-aanduiding in cijfers door middel van het grondgetal vier. De cijferreeks is voortgezet met de R-8 en nu met de R-16, telkens een tweevoud van het vorige getal. Mocht er nog eens een grotere Renault komen, dan is .,32" aan de beurt. Typisch kenmerk De anderhalve liter krachtbron (1470 cc) is voorin geplaatst. Dat typische kenmerk, voorwielaandrij- ving, dat voor het sturen iets meer kracht vereist, is ook de nieuwe Re nault niet vreemd. De algemene tendens naar korte- slagmotoren is door Renault niet ge volgd. De boring is 76 mm en de slag 81 mm, zodat hier sprake is van een ondervierkante motor, die slechts weinig weegt, omdat het mo torblok uit aluminium is gemaakt en ook de cilinderkoppen een samen stelling uit licht metaal hebben. Met een compressie van 8.5 1 le vert deze krachtbron een maximum vermogen, dat by 5000 toeren per minuut wordt bereikt. Zonder de mo tor over te belasten, kan met de nieuwe Renault een kruissnelheid worden aangehouden, die iets boven de 140 km/u ligt. Deze snelle wagen heeft ook een zeer krachtig vermo gen om op te trekken. Onder belas ting kan hij de 1000 meter met staande start afleggen in minder dan 40 seconden. Bij de proefritten op allerlei soorten wegen, o.a. met berg- trajecten, bleek het gemiddeld ben zineverbruik ongeveer 1 op 10 te be dragen. De motor met vier cilinders in ry is achter de vooras geplaatst. De vol ledig gesynchroniseerde vierbak wordt gecommandeerd door een han del aan het stuur. In tegenstelling tot de R 8, die vier schijfremmen heeft, bezit de R 16 slechts twee schijfremmen op de voorwielen. De achterste trommelremmen hebben een remkrachtbegrenzer, die de rem- werking van de achterwielen auto matisch regelt in verhouding tot de aslast. Het onderhoud is tot een mi nimum beperkt. Er is geen enkele smeernippel en het hermetisch ge sloten vloeistofkoelsysteem is voor zien van een permanente antivries- vulling. Koeling De koeling wordt mede geregeld door een ventilateur, die slechts in werking is als de temperatuur dit noodzakelijk maakt en dat is slechts zelden het geval. Het aluminium mo torblok is namelijk niet alleen snel op temperatuur maar geeft zijn warmte ook snel weer af. Bovendien la de doorstroming van koele lucht ir het voorcompartiment zeer inten sief Bediening van het koppelings pedaal geschiedt door middel van kabels. De vier wielen zijn onafhankelijk opgehangen, vóór aan twee langs- liggende en achter aan twee dwars liggende torsiestaven. De R 16 heeft als eerste Europese wagen van een grote serie een wis selstroomgenerator. die ook bU lage snelheden de accu oplaadt. Het uiterlyk van de grote Re nault is zeer opvallend met zijn z.g. pagodedak, die ook de kofferruimte overhuift, met zijn zes zijruiten en zijn rechthoekige koplampen als van de Citroen Ami. De koplampen zyn in twee stan den verstelbaar, zodat ze de tegen liggers niet behoeven te verblinden als er een zware vracht achterin ligt. Inwendig ziet de R 16 er niet als een combi uit.daar het bagagege deelte kan worden afgesloten met een plaat, die automatisch meedraait als men de buitenste bagageklep op slaat. Op de achterbank is plaats Vier jaar voor stiletto-moord Een 38-Jarige Tanlmbarees is door de rechtbank te 's-Hertogenbo6ch conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot vier Jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Hij stond 7 januari voor de ze rechtbank terecht op beschuldi ging dat hij op 15 augustus 1964 in het woonoord Donzel te Nistelronde de 49-jarige Keiees M. Amuwaman met een stiletto om het leven heeft gebracht. voor drie volwassenen en tussen be stuurder en bijrijder is eventueel nog plaats voor een kind. Dit is ook de reden, dat men aan stuurversnelling de voorkeur heeft gegeven. Niet alleen de voorbank is verstel- haar, maar ook de achterbank, die 15 cm naar voren kan worden ge schoven. De zitplaatsen en de leuning van de achterbank zijn afzonderlijk ge construeerd. De zitplaatsen kunnen naar voren worden geklapt en de leunin gen kunnen naar boven worden ge draaid ln horizontale stand, waar door de wagen als combi kan worden gebruikt. De vlerdeurscarrosserie heeft een stijve constructie en heeft extra ver sterkingen voor het over de kop slaan. Lengte, breedte en hoogte be dragen resp. 4.23 m, 1.63 m en 1.40 m. en het gewicht blijft met 980 kg nog juist beneden de ton. By de zes zyruiten treft men geen ventilatieruitjes aan. omdat deze by het ventilatiesysteem van de R 16 overbodig zyn. De toe- en af voer van frisse lucht, geschiedt nl. door roosters vóór en afvoerspleten achter, zonder dat de ramen be slaan De verwarming geschiedt ge- lykmatig over alle delen van het in terieur. Over de volle breedte van de wagen by de voorruit bevindt zich n.L een warm te-uitwisselaar met een groot aantal gaatjes. Al naar de warmte behoefte kunnen deze gaatjes met drie paneeltjes worden afgeslo ten. Er zyn drie uitvoeringen van de R 16, een standaarduitvoering met een doorlopende voorbank, een luxe met gescheiden voorzetels en een uit voering „grand luxe" met slaapstoe len. De R 16 zal niet in Brussel en Arasterdam worden tentoongesteld maar paa half maart in Genève.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11