werkster Zes Katwijkse door Belgie vissers geeerd Bemanning haalde vijf Nieuwpoorters van zinkende kotter „Huidige toestand in V.N. vereist uitspraak in betalingsgeschiP Tekenaar ontvreemdde veel oude voorwerpen N.V. Athibu FACTURISTE Fa. CENTR-O-GAS n SCHOONMAAKBEDRIJF „CLEAN" LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 JANUARI 1965 Redding twee jaar geleden in stormnacht stond een verrassing te (Van onze visserijredacteur) Zes Katwijkse vissers vanmii' wachten. Zij krijgen een Bel gische onderscheiding! De am bassadeur van België F. X. ba ron van der Straten—Wallet heeft de bemanning van de KW 117 „Mare Liberum" namelijk uitgenodigd met hun echtgeno ten naar zijn Residentie in Den Haag te komen. Ook burge meester en mevrouw H. Duiker zullen deel uitmaken van het ge zelschap. Die zes bemanningsleden van de kot ter zyn Jac. van Duijn, schipper, J. van der Plas, stuurman, Jac. v. d. Plas, machinist, L. van Duijn, Principe-akkoord nieuwe c.a.o. voor de havens Partyen by de C.A.O.'s voor de navens van Amsterdam en Rotter dam hebben in beginsel overeenstem ming bereikt over nieuwe contrac ten voor het jaar 1965, aldus een woordvoerder der Redersvereniging Noord. In verband met het feit dat hetgeen is overeengekomen nog moet worden behandeld en goedgekeurd in de ledenvergaderingen, staat het partyen niet vry, in dit stadium reeds verdere mededelingen hierover te doen. LEIDSESTUDENTEN BIJ INBRAAK OP HETERDAAD BETRAPT In de afgelopen nacht omstreeks kwart voor vier is ingebroken in het gebouw van de Leidse Courant aan de Papegracht. De daders werden echter op heterdaad betrapt. Het waren twee Leidse studenten. Een van hen had zich al toegang tot het gebouw verschaft door met eer breekijzer een raam van het admini stratielokaal te openen, toen de po litie, na een telefonische waarschu wing, aankwam. De studenten zUn ingesloten. kok, en E. Meyvogel en P. den Hol lander, matrozen. Zy hebben met gevaar voor eigen leven in de nacht van 18 op 19 januari 1963 de vyf opvarenden van de Belgische kotter „Nieuwpoort 232", die in zinkende toestand verkeerde, ge red. Schipper Jac. van Duyn, die van nacht van de vissery in IJmuiden was teruggekeerd, vertelde, dat hy zeer verrast was. Burgemeester Duiker had hem daar van vanmorgen op de hoogte ge steld. Hy was daartoe met zyn vrouw uitgenodigd naar het raad huis te komen. Windkracht 8 Ja, zei hy, dat was me het nachtje wel nu twee jaar geleden. Het vroor, dat het kraakte en er stond windkracht 8. Met onze kotter wa ren we toen ongeveer 100 mijl ten noorden van IJmuiden, ter hoogte van Terschelling. In eens zagen we om twee uur 's nachts in de verte vuurpylen afschieten. Op volle kracht stoomden we over de woelige zee naar de plaats van het onheil, om drie uur waren we er. Het bleek de bemanning van een Belgische kotter te zyn, die deze noodseinen had afgeschoten. De „Nieuwpoort 232". De motor van het schip was uit elkaar gespron gen en daardoor was de kotter lek geslagen. Toen we by het schip kwamen stond het water reeds aan het dek. De vyf mannen verkeer den in een levensgevaarhjke toe stand. Niet eenvoudig Veel tüd om te overleggen wat we moesten doen hadden we niet, zei schipper Van Duyn. Er was maar een mogeiykheid, nameiyk onze kotter tegen het zinkende schip leggen, zodat de opvarenden kon den overspringen. Dat was zo een voudig niet met die hevige wind en hoge golven. Er waren echter men sen in nood. Dus het moest! Gelukkig slaagden we. Nog geen tien minuten nadat we de vyf ver kleumde mannen aan boord had den zonk de kotter, vertelde schip per Van Duyn. We hebben het voor onze ogen zien gebeuren. Het was 's nachts tien over drie. We had den niet veel later moeten zyn! Deze kordate redding is dus ook by de Belgische regering niet onbe kend gebleven. Vanmiddag krygen de zes Katwykers een verdiende onderscheiding! Bonn verhoogt disconto De Westdultse Federale Bank heeft het discontotarief verhoogd van 3 tot 3Vi procent. Voor het laatst was tarief op 5 mei 1961 gewyzigd n.I. laagd van 3'A tot 3 procent. In finan ciële kringen wordt de verhoging ge zien als een maatregel om de West- du itse economische hausse wat af te Ook met 3 Vz procent is het West dultse disconto een van de laagste in de wereld. Het Britse werd 23 novem ber j.l. verhoogd van vyf tot zeven procent, terwyl dezelfde dag het Amerikaanse van 3V2 op 4 procent werd gebracht. Het besluit het disconto te verho gen kwam niet als een verrassing, maar was in financiële kringen reeds verscheidene dagen eerder verwacht. Gevangenisstraf voor slaan van baby geëist Een gevangenisstraf van zes maan den, waarvan drie voorwaardeiyk met een proeftijd van drie jaar, eiste gistermiddag de officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. J. E. Vriesema, tegen een 40-jarige magazynmeester uit de hoofdstad, die in november van het vorig jaar de ruim eenjarige Martin N. zoda nig had geslagen dat het kind met een lichte hersenschudding en een bloeduitstorting in het gezicht in het ziekenhuis moest worden opgenomen. "Verdachte, die zelf vier kinderen heeft, had de kleine met nog twee andere kinderen van zyn zwager van resp. drie en vier jaar voor enkele dagen in zyn huis opgenomen om dat de moeder van de kinderen zou bevallen. Het jongste kindje was vol gers verdachte erg lastig geweest en hij had het toen een klap op het hoofdje gegeven zodat het tegen het achterschot van het ledikantje viel. Aangezien het daarna vreemd ging doen, had verdachte de vader erby geroepen. Een geconsulteerde dokter ochtte opneming in een ziekenhuis noodzakeiyk. De eerste dagen ging het vry slecht met de baby, maar hy herstelde vry spoedig. "Verdachte, die zei dat hy zyn eigen kinderen haast nooit sloeg, schreef alles toe aan overspannen heid. Hy had vyf weken lang moe ten overwerken. De officier van Justitie vond dit een geval van kindermishandeling, dat helaas zelden wordt berecht. Verdachte heeft, zyn gram en zyn vermoeidheid afgereageerd op het kind door het een vry harde klap t9 geven. De officier noemde het een nare en ernstige zaak. De rechtbank zal op 4 februari uitspraak doen. Minister Luns in Neiv York Franse regering neemt maatregel bij stakingen Het Franse kabinet heeft gisteren •n plan gesteund om de essentiële openbare diensten te verzekeren ty- dens een reeks tweedaagse stakingen volgende week by de openbare dien sten en de overheidsbedrijven. Men wil met deze stakingen kracht by- zetten aan looneisen. Premier Pompidou verklaarde op de wekelijkse kabinetszitting dat de staat de plicht heeft de essentiële diensten voor het land te verzekeren dat de directies van genationali seerde industrieën vrij moeten zijn om te beslissen hoe de ter beschik king staande voorraden gas en elek triciteit moeten worden verdeeld. Pompidou zei, dat deze beide prin cipes by de staking van 11 decem ber, toen het land in bykans middel de toestanden kwam te verkeren, niet zyn gerespecteerd, in het by zon der niet wat de verlichting van stra ten betrof. De vakbonden hebben voor 27 en l januari nieuwe stakingen uitge schreven. Diefstal uit Gronings Instituut Verkocht ze aan antiquairs (Van onze Groningse correspondent) Uit de collectie stenen en bronzen voorwerpen van het Biolo gisch—Archeologisch Instituut der universiteit in Groningen, zijn in het afgelopen jaar niet minder dan 240 zorgvuldig bijeenge brachte schotels, beitels, bijlen, ringen en andere sieraden gestolen. De Groninger recherche heeft in verband hiermee een 33-jarige archeologische tekenaar gearresteerd. Deze man is reeds voor de officier van Justitie jhr. mr. A. H. S. van der Wijck voorgeleid. Van de verdwenen voorwerpen zijn er een circa 100 in het zuiden van het land bij antiquars teruggevonden. Men vreest dat het nog vermiste deel van de collectie is doorverkocht naar België waar het moeilijk te achterhalen zal zijn. Vervolg van pag, I NEDERLAAG VOORLABOUIÏ Bovendien mag men niet vergeten dat Walker plaatseiyk tameiyk on bekend was, in tegenstelling tot Buxton, zyn conservatieve tegen stander. En tenslotte was het honde- weer, waardoor velen zich hebben laten afschrikken om naar de stem bus te gaan. Dit werkte vooral in het nadeel van Labour, dat veel van zyn aanhangers telt onder de ouden van dagen. Du Cann voorzitter van conservatieven Sir Alee Douglas-Home heeft gis teren de 40-jarige oud-mlnlster van Handel Edward du Cann tot voor zitter van de Britse conservatieve party benoemd. Hy zit reeds acht jaar in het parlement. Waarnemers menen, dat deze be noeming er duidelyk op gericht is de huidige oppositieparty een jonger en dynamischer aanzien te geven, met het oog op de volgende algemene verkiezingen. Du Cann, die een der Jongsten is die ooit in deze belang- ryke post werd benoemd, zal de stu wende kracht zyn by een omvang rijke reorganisatie in de party, zowel in het hoofdkwartier als in de afde lingen. zyn voorganger, de 54-jairige Lord Blakenham, die, toen Douglas-Home in oktober 1963 premier werd, belast werd met de party-organisatie, ls om gezondheidsredenen afgetreden. Na de verkiezlngsnederlaag-op- het-nippertje in oktober vorig Jaar heeft Sir Alec reeds een aantal maatregelen getroffen om by het vaststellen van de partypolitiek aan jongere mensen een kans te geven. Zo werd de 48-jarige Edward Heath, oud-minister voor Industrie in de regerlng-Douglas-Home, de leiding opgedragen van een werkgroep, die zich bezig houdt met het opstellen van een nieuw politiek programma voor de eerstvolgende verkiezingen. De 47-Jarige oud-minister van Financiën Reginald Maudling leidt de partij in het parlement, als Sir Alec afwezig is. Deze laatste zelf. thans 61 jaar. heeft kortgeleden laten weten voornemens te zyn de party by de volgende verkiezingen te leiden. WESTELIJK TOPOVERLEG IN VOORJAAR President De Gaulle heeft zyn steun gegeven aan het idee dit voor jaar een topconferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelyke Grote Vier te houden ter bespreking van stappen Duitsland te herenigen, aldus verneemt de New York Times uit welingelichte bron. Volgens Paryse zegslieden ls dit ;n grote concessie die De Gaulle in Bondskanselier Erhard gedaan heeft met wie hij dinsdag en woens dag ln Parys besprekingen gevoerd heeft. Ter voorbereiding van de confe rentie zouden, aldus de Times, de Westdultse, Franse en Britse ambas sadeurs met een vertegenwoordiger het Amerikaanse State Depart ment in Washington overleg plegen. De New York Times wyst er op, dat Bonn op een conferentie aan dringt in verband met de in septem ber in Duitsland te houden algemene (Van onze correspondent in Washington) Nederland zal zich als lid van de Veiligheidsraad laten leiden door het traditionele 1beginseldat bij de beslechting van een inter nationaal geschil nimmer mili taire kracht mag worden ge bruikt". Dit zei gistermiddag de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken ,mr. Luns, die in de Assemblee der Verenigde Na ties in New York zijn jaarlijkse rede hield. Hy merkte verder op, dat Neder land vasthoudt aan de praktyk dat de Assemblee in noodgevallen, zoals by een veto in de Veiligheidsraad, kan beslissen over het doorgaan van V.N. - vredesoperaties. Over het geschil rond de betalings achterstand van Rusland, enige an dere communistische staten en Frankrijk, zei mr. Luns, dat Neder land liever een onbetwistbare uit spraak over deze kwestie ziet, dan dat men, zoals thans, voortgaat met een zitting van de Assemblee, waar in niet kan worden gestemd. Een splitsing van politieke en economi sche activiteiten, zoals door sommige V.N.-leden is voorgesteld, achtte de minister gevaariyk, waarby hy herinnerde aan het lot van de Vol kenbond, waarin de uitsluitend po litieke samenwerking op schipbreuk uitliep. Minister Luns wydde uitvoerig aandacht aan de huidige situatie in de Verenigde Naties, waarby meerderheid van 80 procent der le den slechts 20 procent van de V.N.- kosten voor haar rekening neemt. Wanneer de nieuwe landen hun stemmenmeerderheid niet verstan dig en met begrip voor de kleine groep hoog ontwikkelde landen ge bruiken, aldus de Nederlandse be windsman, dan ontstaat een toe stand die op den duur onaanvaard baar wordt. Het zou bovendien tra- gisch zyn indien de tegenstelling tus- Oost en West, die tekenen ontspanning vertoont, zou worden opgevolgd door een controverse tus- n Noord en Zuid. Hoogspanning Met deze rede beëindigde mr. Luns de periode van hoogspanning, die de afgelopen dagen hem hadden ge bracht. Na zyn onderhoud met zyn collega Rusk in Washington afgelo pen maandag, hield de minister nog twee redevoeringen: dinsdag voor de Nederlandse club in New York en gistermiddag tijdens het lunchuur zoor de Nederlandse Kamer van Koophandel. By de laatstgenoemde gelegenheid was het hoogst opmer- keiyk, dat mr. Luns inging op pers berichten uit Rambouillet, volgens welke president De Gaulle en Bonds kanselier Erhard het eens zouden over een herleving van het plan tot politieke raadpleging van de E.E.G.-landen, meer of minder vol gens het oude plan-Fouchet. De mi nister verklaarde nadrukkeiyk, dat een deriyk plan reeds vier jaar ge leden door Nederland is verworpen ?n ook thans moeiiyk en wellicht zelfs onmogeiyk aanvaardbaar is. Volgens de Times wil Erhard dat de conferentie gehouden wordt voor dat de vier ministers van Buiten landse Zaken half mei in Londen byeenkomen voor de NAVO-confe- rentie. De Franse president Charies de Gaulle is zeer tevreden met zyn tweedaagse besprekingen met de Westd/uitse Bondskanselier Ludwig Erhard, waarbij een nieuw begin is gemaakt in de richting van Europese politieke eenheid. De besprekingen, die in Rambouil let bij Parys zyn gehouden, zyn gisteren onderwerp van discussie geweest in de zitting van het Franse kabinet. Een woordvoerder zei na afloop: „De Franse president is nu van mening dat deze samenwerking tot uitdrukking kan worden ge bracht in een begin van politieke eenheid zowel als in nieuwe pogingen om de hereniging van Duitsland tot stand te brengen". De Franse minister van Voorlich ting, Peyrefitte, zei na afloop van deze vereaderinv op een persconfe rentie. dat de France rererlncr het volkomen normaal vindt, dat de Duitse regering deelneemt aan besprekingen over en het ontwerpen van de nucleaire strategie, zed hy. Ontvoerder gepakt na snelle actie Binnen vyf tig minuten heeft de rykspolitie gistermorgen een e aangehouden, die zyn kind uit woning van zyn schoonouders had ontvoerd. In een snelle sportwagen was hy ermee op weg naar de Duitse grens. Het kind werd om elf uur ont voerd, om half twaalf werd de alarm centrale van de rijkspolitie in Den Haag gewaarschuwd, die alle op de autosnelwegen patrouilleren de Porsches van de rykspolitie alar meerde, dat een sportwagen met Duits kenteken het ontvoerde kind naar het oosten bracht. Twintig mi nuten later, om tien voor twaalf, werd de auto op rijksweg 12 by Amerongen aangehouden. De man, een 51-jarige Duitser uit Dusseldorf, is in Muiden ingesloten. Zijn vrouw had hem ongeveer een half jaar geleden met het kind ver laten. By haar ouders in Muiden, waar zy haar intrek had genomen, werd gistermorgen om elf uur door een kennis van de Duitser gebeld. Toen er werd opengedaan drong de Duitser die zich verdekt had opge steld, het huis binnen. Op het ogenblik verblyft de di- cteür van het Biologisch-Archeo- logisch Instituut, prof. dr. H. Tj. Waterbolk met twee rechercheurs van Groninger gemeentepolitie in Eindhoven om te trachten nog een aantal van de voorwerpen op te spo- Het was ook in Eindhoven dat de verdachte precies een week gele den door de Groninger rechercheurs in samenwerking met de Eindhoven- se politie kon worden gearresteerd. De reële waarde van de gestolen oudheidkunddige vondsten wordt ge schat op f 10.000, de wetenschappe- ïyke waarde is moeiiyk in geld uit te drukken. Het was heel toevallig dat men an de diefstallen op de hoog te kwam. Een relatie wan prof. Wa terbolk kwam nameiyk in contact met een Belg die hem een oud voor werp toonde. Tot zyn verbazing ont dekte de relatie van de Groninger hoogleraar dat dit een voorwerp was, voor zover hy wist thuis hoorde in het instituut in Groningen. Hy stelde zich met prof. Waterbolk in verbinding die onmiddellyk een on derzoek liet instellen. Het bleek toen dat 240 voorwerpen waren verdwe- VARKENSVLEES MEER IN TREK By het vleesgebruik is een ver schuiving in de consumptie te con stateren van rundvlees naar varkens vlees. In verband met de grote aan tallen varkens in ons land is dat misschien ook wel wenseiyk, n nationaal bezien is het in het belang van de veehouder dat het Nederland se volk ook zyn portie rundvlees blyft nuttigen. Dit zei gisteren de voorzitter de Christeiyke Boeren- en Tuin- dersbond, afdeling Holland-Brabant, de heei F. A. van den Berg, tydens de jaarvergadering die in de Stads- doelen in Delft werd gehouden. De CBTB-voorzitter concludeerde verder, dat byna ideale weers standigheden in de afgelopen zomer en het daaropvolgende najaar de oorzaak van waren dat goede oogsten konden worden binnenge haald zowel kwantatief als kwalitatief De prijzen voor suiker, melk, vlees andere agrarische produkten war beter dan in het vorige verslagjaar, waardoor in de verschillende secto- nen. Men kon dit precies nagaan omdat de hele collectie van het in stituut, zorgvuldig is geregisteerd. Spoedig viel de verdenking op de ttekenaar, die al enige jaren op het Biologisch-Archeologisch Instituut werkzaam was. Hy maakte schetsen i by opgravingen gevonden voor- •pen. Vele malen ook zou hy op gravingen hebben bygewoond. Hy was volgens de politie sterk in de archeologie geïnteresseerd en had zelf ook een verzameling aangelegd. Dit laatste was o.a. bekend aan een aantal antiquairs in het zuiden van het landen waar de man ge regeld mee in contact kwam als hy in Eindhoven op familiebezoek was. Tweemaal per maand reisde hy er heen. Het afgelopen jaar nam de tekenaar voorwerpen mee welke hy antiquairs verkocht. Zy hadden geen argwaan omdat zy meenden dat de tekenaar telkens iets van iyn eigen collectie aan de man bracht. In werkeiykheid echter nam hy de ringen, halsbanden, schotels, bylen en beitels mee uit het Instituut. De verdwenen voorwerpen zyn voor grootste deel nog byeengebracht in de tyd dat de bekende prof. dr. A. E. van Giffen het Biologisch-Archeolo gisch Instituut leidde. Tijdens de opmars van rej ringstroepen tegen demonstn ten in Saigon ging deze bot dhistische monnik voor de fro pen op straat zitten. Hij vrc jod te worden, voordat troepen verder oprukten, de ïr kwam het niet. Er viel bij de demonstratie wel der gewonden. Leiders Oostelij blok zijn het volkomen eens De topleiders van de zeve Europese landen, aangesloten b|] verdragsorganisatie van Warsct zyn het volkomen eens over ken, besproken op de conferentie Warschau. Dit staat in een communiqué, gegeven na afloop van de oonfer tie, waarin overigens niet wordt huid welke zaken er besproken In het communiqué wordt gez dat de landen van het Pact Warschau gedwongen zouden „passende maatregelen te nemen verzekering van hun veiligheid" de NAVO voortgaat met de plan; voor een multilaterale kernmacht Deelneming van West-Duitsli aan een kernstrijdmacht zou he nigiug van Duitsland onmoge maken. Voordat het tot eer eniging van beide soevereine lykgerechtigde Duitse stat kunnen komen, dienen overeenkc sten te worden gesloten over wapening in Duitsland en Eur aldus het communiqué. De lam van het Warschau-pact herha hun voorstel, een niet-aanvalsr drag met de NAVO te sluiten, der verklaren zy zich bereid, and maatregelen te steunen die tot ternationale ontspanning lelden, het communiqué wordt voorts conferentie van Europese la voorgesteld over „waarborgen van collectieve veiligheid" in Europa denkbeeld was kortgeleden al d Polen geopperd. Tenslotte wordt het Chinese voorstel gesteund tot beleggen van een wereldconfere over een „absoluut verbod" tale vernietiging van kernwapen! NIEUWE WEERSATELLIET TIR( KWAM NIET IN IDEALE BAAI Laatste rakettrap was te sterk Van de Amerikaanse ruimtevaart basis Cape Kennedy is vandaag een verbeterde uitvoering van een weer- satelliet gelanceerd, de „Tiros IX". De kunstmaan werd omhoog gebracht met een Thor Delta raket. Zij zal 36 uur na de lancering de eerste gege vens uitzenden. De „Tiros IX" is de eerste kunst maan, gelanceerd van de Amerikaan se oostkust, die een baan volgt die byna over de polen leidt (tussen de 81ste breedtegraad zuid en noord). Tot dusver werden deze kunstmanen van de basis Vandenberg in Califor- nië gelanceerd. De acht Tiros-weersatellieten die reeds in omloop zyn kunnen, evenals de Nimbus, slechts een kwart van opnamen van byna de gehele maken, wanneer de lancering sla Dit zal mogelyk zyn door pert synchronisatie van de baan van 138 kilo wegende kunstmaan. De Nasa, het Amerikaanse bui voor lucht- en ruimtevaart, verwi met de „Tiros IX" per dag 400 fc te kunnen nemen. De eerste acht ros-kunstmanen hébben tot du 415.000 opnamen naar de aarde zonden, de „Nimbus" 27.000. Functionarissen van de Nasa mi ten later bekend dat de lance: niet geheel volgens plan verlopei De tweede trap van de raket li een te grote stuwkracht gelev waardoor de kunstmaan niet in cirkelvormige maar een elliptii baan terecht is gekomen. Het is niet bekend of dit veel invloed hebben op het functioneren kunstmaan. De „Tiros IX" is zods ingericht dat zij als een wagen kan draalen met tien omwcnteliii per minuut. LAMMERMARKT 58 vraagt: GROOTHANDEL IN SANITAIR WIJ BIEDEN U: le. 5-daagse werkweek; 2e. behooriyke salariëring; 3e. prettige werkkring. Mocht U belangstelling hebben voor deze betrekking dan „.«.«.t,.... -.«« tt spoedig mogelyk te solliciteren of op te GEVRAAGD Gemeubileerd huis met 3 of 4 slaapkamers te huur gevraagd, in omgeving Leiden, vanaf half maart. Inlichtingen: TELEFOON 070—855964. Centrale verwarmingmonteurs hulpmoitteurs RIJNDIJK 36 - VOORSCHOTEN (by de Vink) - TEL. «0615 I Wy zoeken voor de verkoop van elektrische apparaten en verlichtingsartikelen to LEIDEN FLINKE JONGEDAME of JONGEMAN. Persoonlijke sollicitaties dagelijks aan de afdeling Personeelszaken, 2e etage. VROOM DREESMANN HOOFDSTRAAT 236 LEIDERDORP, TTU PERSONEEL voor 's morgens en 's avonds. Aanmelden: Hoofdstraat 236, Leiderdorp, na 7 uur tel. 341 Gevraagd in dokterspraktijk een flinke heldere 's morgens van 8—9 uur. Behalve zaterdags. Hoe loon. Brieven onder no. 23471 bureau van dit blai PAKKEN OUDE COURANTEN f 0.75 PER 5 KG. AFGEHAALD AAN ONS BUREAU WITTE SINGEL

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 10