sloot 1964 af „Meneba met gestegen winst Hektreiler Kemphaan' ging vlot te water „De Sleutels" reeds in consolidatie van bedrijf betrokken Concurrentie noopt tot verbetering van kwaliteit iG/ufówfj Predikant (70) actief in trein en rechtszaal Oecumene ook bij liet klokkenluiden op Amsterdams Begijnhof Eenheid christenheid „Lunch" LEIDSCH DAGBIAD DONDERDAG 21 JANUARI 1965 Versterkte basis door 99 fusie meelfabrieken De N.V. Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij (Meneba) heeft 1964, blijkens het verslag, met een licht gestegen netto winst kunnen afsluiten. De be langen bij de N.V. Silo- en Veembedrijf „Meneba" en bij de Europese Graanhandel N.V. leverden eveneens iets grotere inkomsten op. Te zamen met de bijdragen van de overige deel nemingen resulteert een weder om wat toegenomen netto over schot. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 15 procent. De geconsolideerde verlies- en winstrekening toont een saldo exploi tatierekeningen, na aftrek van ven nootschapsbelasting, van f8.85 min (v.j. f8.47 min.). Met afschrijvin gen, reserveringen en voorzieningen was f6.74 min. (f6.42 min.) gemoeid, zodat een saldo winst resteert van f2.10 min. (f2.05 min.). Voorgesteld wordt hiervan f307.640 (onv.) toe te voegen aan het afschrjjvings- en vernieuwingsfonds. De verschillende ontwikkelingen van 1964 geven de directie aanlei ding te hopen, dat met de sterke ver groting van het concern in het ver slagjaar een opnieuw versterkte ba sis is gelegd voor een goede vruch ten dragende toekomst. Fusie „De Sleutels" Voor de vennootschap Is 1964 een jaar geweest met grote gebeurte nissen, waarin gewichtige en ver strekkende besluiten moesten wor den genomen. De belangrijkste be slissing was wel de onlangs aan- gekondigde fusie overeenkomst met de NV meelfabriek „De sleu tels" v/h De Koster en Co in Lei- den. Door deze overneming moest het geplaatste aandelenkapitaal van neba met f 7.5 min nominaal wor den uitgebreid, ter verwisseling in een gelijk nominaal bedrag aande len „De Sleutels". Op de nieuw uit gegeven aandelen zal geen dividend over 1964 worden betaald. Van het door deze transactie verkregen agio werd f 3.78 min. gebruikt om de sta tutaire reserve weer op het maximum van 50 procent van het geplaatste kapitaal te brengen. de starre, op snel verouderde gege vens berustende pryscalculatievoor- schriften van de overheid, die de onderneming niet veroorloofden de onvermijdelijke kostenstijgingen ty- dig in de prijzen van haar produk- ten tot uitdrukking te brengen. De afwerking van het zeer omvangrijke modemiserings- en ver nieuwingsprogramma vond verder voortgang. De uitgaven in 1964 voor dit programma en de kosten van de normale vervangingen, vernieuwin gen en aanvullingen der installaties, vergden in totaal f3.5 min. De fi nanciering stelde wel zwaardere, doch geen niet-te-vervullen eisen. Inlandse tarwe De aanvoer van grondstoffen uit „derde landen" voor de binnenland se behoeften is vlot verlopen. We gens de kwalitatief goede tot zeer goede Nederlandse tarwe-oogst 1964 kon aan de overheid de toezegging worden gedaan, dat tenminste 40 procent van het totale grondstoffen verbruik uit inlandse tarwe zal be staan. De verwerkte hoeveelheid grondstoffen voor binnenlands ver bruik was per saldo kleiner, die voor export groter dan in 1963. De extra reserve op de balans van de moedermaatschappij werd uit het fusie-agio verhoogd van f 6.5 min. tot f27.6 min. In deze reserve is een belastingvrije agio-reserve be grepen van f3.37 min. De verzeker de waarde van fabrieken en silo's Rotterdam, exclusief funderingen, bedraagt f78.65 min. (boekwaarde f6.27 min.;. Het aandelenkapitaal „De Sleutels' staat voor f33.75 min. te boek en het belang in Koud- ijs voor f6.80 min. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom (vac. P. J. P. Lamens) P. de Jong te Veenendaal te Uitwijk L. Gulmans, kand. te Re It- sum. Bedankt voor Nunspeet (3e pred.- pl.) P. J. Veldman te Drachten. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gramsbergen P. C. Koster te Roodeschool. Examens. Aan Theologische Hogeschool te Kampen tagde voor het kand. examen de heer TJ. de Haan aldaar. Beroepen te Erica R. J. A. Hanenburg, kand. te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Enschede-Oost W. de Joode te Zwaagwestelnde en P. op den Velde te Mijdrecht te Gouda H. W. Eerland te Amersfoort en W. Heerma e Nunspeet. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Borssele G. Schlpaan- JOEGO-SLAVIË EN HET VATICAAN Mgr. Agostino Casaroli, onderse cretaris van de Vaticaanse afdeling buitengewone kerkelijke aange legenheden, bevindt zich reeds en kele dagen in Belgrado voor over- over normalisatie van de be trekkingen tussen Joego-Slavië en 't Vaticaan. Mgr. Casaroli heeft vo rig jaar de onderhandelingen in Boe dapest gevoerd, die hebben geleid tot het akkoord tussen Hongarije en het Vaticaan. In Vaticaanse kringen wordt over zijn nieuwe zending strik te geheimhouding in acht genomen, Bij „De Dageraad" in Woubrugge Belangrijk Een tweede zeer belangrijke trans actie was de ruil van het belang in Zwaardemaker's Handel en Indu strie NV in Zaandam tegen nomi naai f4 min. aandelen in de NV Koudjjs' Voederfabrieken BK in Den Bosch. Hiermede verwierf Meneba een lang van ruim 1/3 bij Koudijs. De thans samengevoegde onderne mingen Zwaardemaker en Koud ijs nemen naar grootte de tweede plaats in onder de particuliere Ne derlandse mengvoederfabrieken. De ook in vergelijking met 1963 i zienlijke bedrijfswinst -an Zwaarde maker zal geheel voor afschrijvin gen en reserveringen worden stemd. De beide transacties moeten i den geplaatst tegen de achtergrond van Meneba's voortdurende streven naar een zo krachtig mogelijke po sitie van de onderneming en de met haar verbonden belangen in de Euro- markt. Consolidatie „De Sleutels" ls reeds in de con solidatie bij Meneba betrokken. Door de overneming en door conversie van obligaties nam het geplaatste aande lenkapitaal van Meneba per saldo toe tot f 18.38 min. (f 10.82 min.). De resultaten van 1964 wil de di rectie niet zonder meer bevredigend noemen. Haar voorbehoud geldt met name de stringente toepassing Staking bij Italiaanse douane heeft geen invloed op vee-export De gisteren begonnen douane-sta king in Italië zal verder niet van veel invloed zjjn op de vee-export naar dit land. De staking wordt niet volledig doorgezet. Het bericht, dat er een douanestaking op handen was, had de export van vee en vlees naar Italië sedert maandag beïn vloed. De handel in vette kalveren heeft daardoor maandag op de kalver markt in Bameveld, de grootste in ons land, financiële verliezen gele den; de prijzen lagen gemiddeld f 0,40 per kilo lager, dan wairop de handel had gerekend. Nu verzenden de exporteurs weer was er is. Voor de uitvoer van kalfs vlees is dit niet zo veel, omdat de aanvoer momenteel op een met het seizoen samenhangend dieptepunt ligt. Onder grote belangstelling geschiedde woensdagmiddag op de scheepswerf „De Dageraad" de tewaterlating van de grote hektreiler eKmphaan, IJM. 36, gebouwd in opdracht van de IJ- muidense Visserij Onderneming v/h J. C. Pronk, onderdeel van de VEM. Nadat mevrouw M. Pronk-de Jager de doopplechtigheid had verricht, kwamen de genodigden in „Het Oude Raedthuys" bijeen. Hier be groette directeur J. H. Boot van „De Dageraad" ondermeer de heer G. Berlage van de visserijinspectie. De heer Boot onthulde, dat dit vaar tuig ruim 3 meter langer is dan de vorige op de werf gebouwde hektreilers, terwijl alles ls inge richt voor de diepvriesverwerking van de vis. De vriesruimte is liefst 130 kubieke meter waar een con stante temperatuur heerst van-25 graden. Door de bunkers van 107 tot 140 ton te vergroten wordt de actie-radius van het vaartuig aanzienlijk ver- Bejaarde baby De familie Van der Molen, Johan Vermeerstraat 33 in Assen, werd op 14 juli van het vorige jaar verblijd met de geboorte van een dochter- tje, dat de naam Rolina kreeg. Pas nu is bekend ge worden, dat de thans zes maanden oude baby bij de afdeling bevolking van de gemeente Assen te boek staat als zijnde geboren op 14 juli 1864. Dit jaartal komt ook voor op de inentings- kaart van de dus ruim 100- jarige baby. Hoe de fout in de administratie van „bevol king" is geslopen, is nog niet duidelijk, in het trouwboekje van het echtpaar Van der Molen staat de juiste geboor tedatum van Rolina geschre ven. groot. De 20 koppige bemanning wordt geheel in één, twee en vier- persoonshutten ondergebracht bo ven het hoofddek. Totaal brengen alle motoren aan boord 1852 pk op. Tenslotte overhandigde de direc teur mevrouk Pronk een fraai gouden polshorloge. Verbetering Directeur J. Gouda van de VEM wijdde breedvoerig uit over de voorgeschiedenis van de hektrei lers, die bijna alle zijn ontworpen naar een door de heer G. Minnee ontwikkeld proto-type. Gezien de concurrentie uit Duitsland zal de Nederlandse visserij zich nog meer moeten gaan toeleggen op verbe- betering van de kwaliteit der aan gevoerde vis. Bij „De Dageraad" ls nog een zuster schip in bestelling, de „Goudhaan" Hij wenste de reeds 61-jarige schipper K. Korbee veel voorspoed en hield daarbij nog een betoog over de noodzaak van efficiënt werken. Met een schip van ruim 1% miljoen gulden moeten goede besommingen worden gemaakt. Gelukkig zijn de arbeidsomstandig heden op het zeer ruime, geheel overdekte hoofddek, waar de vis verwerking plaatsvindt, thans aan merkelijk verbeterd. Op de helling van „De Dageraad" wordt thans de kiel gelegd >oor eenzelfde hektreiler voor reke- Arrestatie van negers in Selma In Selma zijn gisteren ongeveer 200 negers gearresteerd, die zich in het plaatselijke gerechtsgebouw als kie zers wilden laten registreren, doch weigerden dit gebouw door een an dere dan de hoofdingang te betre den. Dinsdag werden om dezelfde re den reeds 62 arrestaties verricht. De actie, die op het ogenblik in Selma tegen de rassenscheiding en voor het verkrijgen van stemrecht voor de negerbevolking wordt gevoerd, staat onder leiding van ds. Martin Luther King. De hektreiler „Kemphaan", IJM. 36, glijdt vlot te water. (Foto Leidsch Dagblad) ning van de Israëlische rederij ingericht voor de diepvries van voor de diepvriesverwerking van de vis. Dit vaartuig, dat 15 okto ber opgeleverd moet worden, is uitgevoerd voor de treil- en ring- netvisserjj in de Rode Zee en de Indische Oceaan. Bijbelse exposities trekken zeer veel belangstelling De tentoonstelling „De wereld v de Bijbel", die in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amster dam 45.000 bezoekers trok, wordt thans In het Centraal Museum in Utrecht gehouden, waar reeds 10.000 bezoekers deze expositie hebben be zocht. De sluiting, die 31 januari zou geschieden, is tot 14 februari uitge steld. De tentoonstelling „Bijbelse inspi- atie" in het Rijksmuseum in Am sterdam, waar etsen en tekeningen Rembrandt en Lucas van Ley- den worden geëxposeerd, trekt zo'n grote belangstelling (reeds meer dan 15.000 bezoekers, dat deze expositie wordt verlengd tot 21 februari. Wereldraad van Kerken eist uitbreiding van kemstopverdrag De centrale commissie van de We reldraad van Kerken heeft woensdag motie over internationale vraagstukken uitbreiding van het kemstopverdrag met een verbod op ondergrondse proeven geëist, alsmede zelfbeschikking voor de nog overge bleven „koloniale gebieden". Frank- China moeten bij ontwape ningsbesprekingen en -overeenkom sten worden betrokken, aldus de mo tie. De motie werd zonder tegenstem men en enige onthoudingen aange nomen. Er werd beperking van de atoomstrijdkrachten en instelling van kernwapen vrije zones in voorge steld, zoals onlangs door de organi satie voor Afrikaanse eenheid is ge opperd. Twee roomskatholieke waarnemers hebben woensdag het besluit van dinsdag tot grotere samenwerking met de roomskatholieke kerk ver welkomd. Dinsdag meldde de com missie, dat voorbereidende bespre kingen zijn gevoerd tussen de We reldraad van Kerken en het Va ticaanse secretariaat voor de chris telijke eenheid. Culinaire horoscoop voor de komende 2 weken voor u die geboren is onder het teken AC M Vlaamse rundervlnk met gestoofde prei, aardappelpuree D Gebraden varkensrib, snijbonen, gebakken aardappelen W Kalfspoulet i la Marengo, doperwten, droge rijst D Macaroni Milanalse met bam, kaas, tomatensaus, spiegelei V Gegratineerde visschotel, gestoofde bietjes, aardappelpuree Z Rolpens met gebakken appel, rode kool, gebakken aardappelen Cc Erstaatudezeweekveelveranderingvari f f spijs te wachten. En dat doet eten. U zult vlot worden bediend en veel geld sparen, want eten in Albert's Corner is voordelig, i CORNER m* Stationsplein 24 Leiden Pamfletten verspreid onder reizigers Kantonrechter toonde begrip De Kantonrechter in Zevenbergen aeeft gistermiddag conform de eis de officier van Justitie een ze ventigjarige predikant uit Alkmaar veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van f 25 met een proeftijd ra twee jaar. De predikant was persoonlijk naar Zevenbergen gekomen om zijn zaak Even i l seintje via de walkie-talkie Aalmoezenier Kloeg zei, dat het eerst tijdens de wekelijkse middag pauzediensten in de Engels-Her vormde Kerk op het Amsterdamse Begijnhof zal bij het begin van het „onze Vader" de klokken gaan lul den van de rooms-katholieke Be gijnhofkapel, die daar vlak tegen over ligt. De protestantse kerk heeft namelijk wel een toren, maar geen klokken en de r.-k. kerk heeft wel klokken doch moet het zonder toren doen. De koster van de Engelse kerk zal nu met de wallde-talkie de koster van de kapel kunnen waarschu wen, dat hij zijn klokken in wer king kan stellen. Het apparaat is een geschenk van een bekende Amsterdammer, Lou Lap, en het werd gistermiddag namens de schenker door aalmoezenier T. Kloeg vanaf het kansel in de En gelse kerk aangeboden aan de heer J. Ingwersen, secretaris-penning meester van de Stichting AUedag- Kerk, die deze diensten elke woensdag houdt. Paus: niet nastreven indien waarheid geweld ivordt aangedaan (Van onze correspondent) Ter gelegenheid van de gebruikelijke audiëntie op woensdag ochtend heeft Paus Paulus een rede uitgesproken tot de talrijke pelgrims, die meer dan enige uitspraak welke hij tot nu toe heeft gedaan, duidelijk maakte, welke zijn persoonlijke houding is ten aanzien van het Vaticaans concilie en met name ten aanzien van de kwestie der eenheid van de christenen. Het is stellig een houding die af wijkt van die van waaruit zijn voor ganger, Paus Johannes, het concilie heeft bijeengeroepen. De huidige Paus heeft reeds enige malen blijk gegeven van remmend te willen in grijpen, wanneer de meer vooruit- strevenden onder de bisschoppen het concilie in de richting drijven die de kerk, volgens dè mening van vele >ms-katholieken in de niet-Latyn- landen, moet gaan. Zonder te wil- Nieuwe krant: Met ingang van 1 februari zal in Nederland een nieuw dagblad ver schijnen onder de naam „Lunch". Directeur-Hoofdredacteur ls de heer P. S. M. de Bruin, uitgever van het Utrechts nieuws- en advertentieblad, „Het Stadsblad". „Lunch" zal 's middags tussen twaalf en twee uur op straat ver kocht worden, voorlopig alleen ln Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De eerste oplage zal ongeveer 30.000 exemplaren tellen. De krant wordt gedrukt by drukkery Lumax in Utrecht en zal uitsluitend redactio neel nieuws bevatten. De redactie, die acht negen man zal tellen, wordt gevestigd in het gebouw van „Het Stadsblad", len zeggen dat de Paus de zydie der conservatieven of der Romeinse cu rie heeft gekozen, wordt het toch steeds duideiyker, dat hy tot op zekere hoogte het eens is met be paalde gedachten, welke in conser vatieve kringen leven. Dat geldt by- voorbeeld op het stuk van kwesties als het primaat, de onfeilbaarheid de Mariaverering en, naar uit bo vengenoemde rede biykt, ook ten aanzien van de wyze, waarop men de samenwerking der verschillende kerken en de toekomstige eenheid der christenen moet nastreven. De Inhoud van de rede zou men als volgt kunnen samenvatten: de eenheid der christenen moet niet worden nagestreefd, wanneer daar bij de waarheid geweld wordt aange daan. Met „waarheid" wordt hier dan bedoeld de christeiyke leer, zo als die door de R.-K. Kerk wordt onderricht. Hedenmorgen was er in de stand van de Beriynse zesdaagse een ri goureuze verandering gekomen. Het Nederlands/Zwitserse koppel Post/ Pfenninger dat gisteren nog met een ronde achterstand op de tweede plaats achter de Duitsers Kemper/ Oldenburg lag heeft zioh in de afge lopen nacht na felle jaohten weer aan de kop genesteld. alleen via de radio mogelijk contact met elkaar te hebben, dat de diensten werden uitgezon den. Maar als dat niet het geval was kon men elkaar niet waar schuwen. In de dienst werd gister middag voorgegaan door ds. W. van Boeyen. Pater dr. J. B. F. Gottschalk m.s.f hield een korte toespraak met als onderwerp de vraag: „Kunnen rooms-katholieken en andere chris tenen gemeenschappelijk bidden." Deze vraag beantwoordde de pater bevestigend: „We kunnen niet al leen samen bidden ,maar we i ten samen bidden in de geest boete. Wij moeten samen bidden om de eenheid, zoals God die wil, bevrijd van alle valse oecumenische voorstellen en wensen By de aanbieding in de kerk waren tevens aanwezig pastoor J. Solie veld van de St. Nicolaas Kerk en ds. W. A. Smit, eveneens zieleher- der van een St. Nicolaaskerk en wel de Oude Kerk in Amsterdam. Nieuw kabinet van premier Tran nu toch beëdigd O Geheel onverwacht ls gisteren in Saigon toch het nieuwe kabinet van premier Tran Van hoeong beëdigd, nadat generaaal Ky, de bevelhebber van de luchtmacht, de post van mi nister van Jeugd en Sport had aan vaard. In het begin van deze week had premier Tran vier generaals in zijn regering willen opnemen, maar deze hadden aanvankelijk, on der leiding van generaal Ky, gewei gerd, o.a. omdat zü er niet zeker waren dat zy hun militair com mando zouden kunnen behouden. Ky zei na de eedsaflegging, dat hy zal aanbiyven als opperbevelheb ber van de luchtmacht en zün func tie in het kabinet slechts enkele we ken zal vervullen. Hy verklaarde voorts te zyn gezwicht, na aandrang van Amerikaanse generaals, „opdat wy een compromis over de toestand kunnen bereiken". De Amerikanen in Saigon nemen een afwachtende houding aan met betrekking tot het nieuwe kabinet, ofschoon zy officieel hebben gezegd het als een „positieve stap" te beschouwen. Waarnemers zyn van mening, dat nu in Zuid- Vietnam een nieuwe crisis is voorko- Met gebruik van traangas en ge weerkolven heeft een bataljon pa rachutisten gisteren in Saigon een woedende menigte tegenstanders van de regering uiteengedreven, toen de- se uit het hoofdkwartier van de boeddhisten naar buiten kwam voor een grote betoging door de straten van de hoofdstad. Vyf boeddhistische leiders zyn van plan een staking te beginnen en te vasten totdat premier Tran af treed „of zy sterven", aldus werd van boeddhistische zyde meegedeeld. De boeddhisten willen binnenkort ook hun hoofdkwartier in Saigon sluiten als teken van protest. Er zul- vermoedeiyk opnieuw grote straatdemonstraties worden gehou den. te verdedigen. Toen hy in september van het vorig Jaar ook de lange treinreis naar Brabant maakte, had hy in het rytuig pamfletten onder de rezigers uitgedeeld. Ze had den geen enkel politiek doel. In te gendeel „vakantletyd, vreugdetijd" en „Noodsein" luidden de titels van de geschriften, die de nog krasse pre dikant onder zyn medereizigers uit deelde. De verspreiding van deze ge- schriftjes had tot doel zyn arbeid niet alleen te beperken tot zyn naas te omgeving. Eigeniyk had niemand bezwaren tegen de activiteiten van de sym pathieke geesteiyke. Evenwei had hy van de NS geen toestemming zyn ambulante werkzaamheden uit te oefenen en dus was hy door het verspreiden van de pamfletten wet- teiyk in overtreding. Een ambtenaar van NS moest dan ook proces-ver baal tegen hem opmaken. De officier van Justitie, mr. J. Peynenburg, wist gistermiddag alle begrip op te brengen voor de edele motieven, waardoor de predikant die voor hem stond, was geleid. „Maar misschien had u toch beter eerst by de NS in Utrecht toestemming kun- nen vragen voor uw activiteit", zo luidde zyn oordeel. Toen hy zyn vonnis had aange- hoard, toonde de actieve dominee 1 zich zeer verheugd over het begrip, dat de kantonrechter aan de dag legde. Zozeer zelfs, dat hy hem graag een door hem persoonhjk 's morgens 1 in de trein opgesteld gebed wilde overhandigen, „want dat ik dit in de i rechtszaal doe, daartegen kan toch niemand bezwaar hebben", meende 1 hy. Hoezeer het de kantonrechter ook speet, hy zei het niet te mogen ac cepteren. „Ik ben immers op het ogenblik in functie als ambtenaar. STAP VOORWAARTS De twee r.k. waarnemers naar de byeenkomst van het bestuur van de Wereldraad van Kerken in Enoegoe (Nigeria) hebben het besluit van het bestuur om de samenwerking met de R.K. Kerk te versterken met Instem ming begroet. een verklaring zeggen de waar- ers een Franse en een Bel gische priester dat het besluit het bestuur van de Wereldraad werkgroep ln het leven te roe pen, bestaande uit vertegenwoordi gers van de Wereldraad van de R.K. Kerk, om de voorwaarden en me thoden te bestuderen voor de samen werking met de R. K. Kerk, „onge- twyfeld een stap voorwaarts is". PRODUKTIEF VARKEN Landbouwer A. Kuiperij uit i de buurtschap Westendorp J bij Varsseveld beleefde dins- dagavond een vreemde ver- J rassing: één van zijn zeugen, i die veertien dagen geleden negen biggetjes ter wereld bracht, zorgde opnieuw voor i een aanmerkelijke vermeer- dering van zijn varkensstand door nog eens veertien big- J gen te werpen. Ze maken het f alle 23 goed. Demonstratie van jongeren tegen woningnood „De overheid moet er van uitgaan iat een woning evenals kleding en voedsel een primaire levensbehoefte is. Daarom behoort de woningvoor ziening te worden ondergebracht on der de categorie collectieve voorzie ningen en mag zy niet worden over gelaten aan het vryemarktmecha- nisme. De woningvoorziening ls even als het onderwys een overheidstaak". Dit zei drs. E. B. Schuurman, so ciaal demograaf, gisteravond in Kras- napolsky in Amsterdam op een de monstratieve vergadering tegen de woningnood onder Jongeren beneden de dertig. De vergadering was be legd door de werkgroep „Wonen on der de Dertig", die onlangs een rap port uitbracht over dit onderwerp.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9