smca „Jewels" naar circus? CAO - NIEUWE - STIJL VOOR DE METAAL MS N.S.-monteur beleeft onprettig avontuur Austria-Express versplintert ladderwagen GERED DOOR TV-UITZENDING PHILIPS HEEFT 250.000 WERKNEMERS Elektricien ontwerpt „koffiesnelschenker" WEER STAKING IN FRANKRIJK Donderdag 21 januari 1965 L.D. QVÈR RADIO EN T.V; L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. (Van onze Haagse correspondent) I Tussen het optreden van zijn wilde Ibee6ten (die in de afgelopen jaren Tony Boltini, die wereldkampioen judo Anton Geesink er enige nogal eens blijk gaven deze naam tijd geleden met geen geld toe kon bewegen zich tot circusnum- Inet ere dra8en>. zijn clowns, mer om te laten scholen, heeft nu andere trekpleisters op het oog: Slwt Johnny Lion and his Jumping Jewels. tiertje vrijmaken voor de Haagse teenager-idolen, voor wie hij zelfs al een luxueuze woonwagen klaar moet hebben staan. Hoewel er een .aanzienlijk bedrag" geboden Tussen Maassluis en Hoek van Holland Arie Mul, een 38-jarige spoorweg- de „Jewels geloven dat de omvang- monteur uit Gou(la, heefl istcren ryke linnen ruimte zich best zal le- een h t onaanscnaam a'onluur nen voor hun kunst, wil manager beiMft, toen hy was met Herman Batelaan toch eerst nog eens karwei aa„ de bovenleiding van de diep nadenken over de aanbieding. |u)n Maassluis-Hoek van Holland, elf versplinterde de Een groot bezwaar is, dat er vrijwel geen mogelijkheden overblijven om ook nog eens een normaal podium te beklimmen, terwijl het juist in de artiestenwereld zaak js bij zoveel mogelijk belangrijke evenementen van de partij te zijn, wil men zijn bekendheid niet verliezen. Het is dui delijk dat Boltini, die ongetwijfeld, net als zijn collega's in het buiten land, te lijden heeft onder de steeds geringer wordende belangstelling voor dit soort spektakels, met de zang, drums en gitareh van de „Jumping Jewels" vooral vele jon geren naar zijn tent wil lokken. Wanneer zijn voorstel wordt aan vaard, zullen Johnny en zijn bege leiders al deze lente het klappen van de circuszweep leren kennen, direct na afloop van hun grote tournee, die hen o.a. naar Karachi, Bangkok, Calcutta en Singapore voert. Austria-Express, die met een snel heid van 120 km per uur uit de rich ting Maassluis kwam aanrijden, de ladderwagen waarop hü zat. Dat ge beurde luttele seconden nadat de monteur, die door een op de spoor lijn staande collega voor het gevaar was gewaarschuwd, de top van de ladder met een noodsprong had ver laten. Hij brak daarbij een arm en een been. De Austria-Express kreeg een vertraging van twintig minuten. Uit het rapport dat de politie van Hoek van 'Holland over het gebeurde heeft opgesteld blijkt, dat het twee tal aan het werk was op een plaats waar het uitzicht over de spoorbaan vrij moeilijk is. Ruim zevenhonderd meter ervoor ligt namelijk een bocht. Toen de man onder aan de ladder de trein met grote snelheid door de bocht zag komen, was er te weinig tijd voor de monteur boven om op de gebruikelijke wyze naar beneden te komen, om over het verwijderen van de ladder maar te zwijgen. Volgens het rapport schijnen de twee spoorwegmensen verrast te zijn 1 door het feit, dat de trein op het linker spoor naderde, waarop zij aan het werk waren. De voorlichtingsdienst van de Ne derlandse Spoorwegen in Utrecht is van oordeel, dat de twee mannen nooit verrast hadden mogen zijn dooi de komst van de Austria-Express. Zij kennen dit baanvak vermoede lijk al lang en moeten dus weten dat 't bestaat uit twee enkel sporen. Het feit, dat de trein op het linker spoor naderde was dus niet ongewoon, al dus de dienst. Men voegt daar nog aan toe. dat het tweetal in het bezit moet zijn geweest van een dienst regeling. De NS wijst er tenslotte nog op, dat het tweetal extra voorzichtig had moeten zijn in verband met de om standigheid, dat de betreffende bocht in de spoorlijn het uitzicht bemoei lijkte. NEDERLAND I VPRO 7.30 uur Uit de prullenmand, trucagefilm 7.40 uur Van gewest tot gewest, regionale rubriek 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Stichting Socutera 8.25 uur Portret van een sportman 8.55 uur De holbewoners, televisiespel 10.40 uur NTS-journaal. NEDERLAND II VARA 8.01 uur 8.25 uur 9.45 uur Nieuws in het kort NTS De Lucy Ball show 25 jaar Stan Haag-teksten Dick Powell show Achter het nieuws, actualitt De eerste wedstrijd tussen Real Madrid en Benfica voor de kwartfi nales van de Europa-cup zal plaats vinden op 24 februari in Lissabon. De-returnwedstrijd wordt op 17 maart in Madrid gespeeld. AVRO gaat toch boksen' Naar aanleiding van het bericht omtrent een door de AVRO voorge in en „t.v.-programma over boksen" deelt deze omroepvereniging mee, dat zü niet van plan is een uitvoerig programma over de bokssport uit te zenden. Wel zal in de uitzending van haar televisierubriek voor jongeren „Roos ter" op vrijdag 22 januari onder meer aandacht worden geschonken aan de bokstraining voor jongeren, evenwel niet zoals in het eerder genoem de bericht door de Nederlandse Boks- bond wordt gezegd voor „jongens van zes tot acht jaar". De AVRO heeft zich voor het bovengenoemde onderdeel van „Rooster" verzekerd van de medewerking van de heer L. Spel uit Amsterdam, die eveneens in tegèhstèlling van hetgeen door de Nederlandse Boks-Bond wordt ge- zegt een erkend instructeur is, in het bezit van het diploma van de Nederlandse Boksbond. (Van correspondent) Dat de 32-jarige Amsterdamse uit gever J. H. F. Oerlemans, thans nog in leven is heeft hij niet alleen aan zijn tegenwoordigheid van' geest doch waarschijnlijk voornamelijk aan een televisieuitzending te dan ken. Met grote snelheid reed de heer Oerlemans met zijn auto langs de Zuid-Willemsvaart in het Brabant se Aarle-Rixtel. Bij een inhaalma noeuvre raakte hij echter van de weg af en dook met auto en al in het diepe kanaal. De heer Oerlemans was de zwemkunst niet machtig, be sefte terdege dat hij in levensgevaar verkeerde doch herinnerde zich een t.v.-uitzendïng waarin werd geadvi seerd hoe men zich dient te gedra gen wanneer men met 'n auto te wa ter is geraakt. Hij probeerde aldus te handelen en alles verliep volgens het boekje. Toen de wagen op de bodem van het kanaal stond en het portier makkelijk geopend kon worden, stap te de heer Oerlemans uit en werkte zich naar de oppervlakte. Daar stond een schipper met een bootje klaar om de drenkeling te pakken. Op de drukke rijweg hadden velen het ongeval en de redding van zeer nabij aanschouwd. Tientallen nieuwsgierigen automobilisten par keerden him auto's op de onmogelijk ste plaatsen waardoor het verkeer volkomen gestremd werd. De politie deelde menig bonnetje uit hetgeen door een grapjas werd betiteld als „kijkgeld betalen". De 38-jarige René Migneaux uit Lommei (België) is gisteren gehul digd, omdat hij de 250.000 ste em ployé is van het Philipsconcem. De- heer Migneaux, vader van vijf kin deren. is werkzaam in de glastrek- kerij van het Philipsbedrijf in Lom mei, een dorp van bijna 20.000 in woners in de Belgische Kempen op ongeveer 30 km van Eindhoven. Overeenstemming in de vakraad (Van onze correspondent) De circa 300.000 werknemers in de grote metaal- en elektro technische industrie blijven voorlopig zonder c.a.o. Maar nu niet meer door een breuk in het overleg, doch juist na een overeen stemming die werkgevers- en vakbondsafgevaardigden gisteren in een vele uren durend gesprek hebben bereikt. Er komt voor de me taal een ,.cao-nieuwe-stijl", waarin de arbeidsvoorwaarden van handarbeiders en beambten op elkaar zullen worden afgestemd en het relatief hoge werknemersaandeel in de ziekengeldpremie zal worden gewijzigd. Een breder overlegorgaan dan de huidige vak- raad metaal moet hiermee tegen 1 jiili gereed zijn. De c.a.o. zal dan een langere looptijd krijgen dan een jaar. De periode waarin dit alles in kannen en kruiken moeten komen, zal worden over brugd door een verhoging van de maximum gemiddelde uurlonen met 21 cent en vaststelling Nog veel overleg De heer Baart, voorzitter van de vakraad en woordvoerder voor de werknemersbonden, toonde zich gis teren na het bereiken van de over eenstemming verheugd dat er nu duidelijke mogelijkheden zijn voor het vervullen van de bij de bonden wegende wens van eenzelfde behandeling van handenarbeiders en beambten. i een minimumloon van f 110.-. Ir. woordvoerder die vorige week „ge dachten" ter tafel had gebracht die tot de hervatting van het metaal- overleg leidden, was eveneens inge nomen met het thans bereikte resul taat. Wel zei hij dat er voor de nieuwe CAO nog heel wat overleg zal moeten worden gepleegd. beijveren voor een normaal functio neren van de overlegorganen in de ondernemingen. Ook zal in onder ling overleg de arbeidsrust in de be drijfstak worden gehandhaafd, zo is afgesproken. Aan de nieuwe CAO-besprekingen zullen de nodige organisatorische voorbereidingen vooraf moeten gaan. Zo zal de centrale commissie waarin totnutoe apart werd onderhandeld over lonen en arbeidsvoorwaarden voor de beambten in de metaalin dustrie, moeten verdwijnen. Binnen grenzen Volledig Simca-programma 1965 22 23 24 januari januari januari 25 26 27 januari januari januari 28 29 30 januari januari januari De overbruggings-regeling van maximaal 21 cent meer uurloon ge middeld per onderneming blijft vol gens de heren Baart en Van der Pols strikt binnen de grenzen van het landelijke loonakkoord. Het is der Pols werkcrevers Ieen re*elin8 waaruit ieders indivi- mritfB „ÏJ® I duele loonsverhoging wat moeilijk te distilleren valt, want de 21 cent geldt inclusief de 2 procent algeme nen loonronde van 1 januari en de mogelijkheid van 4 procent onderne mingsgewijze differentiatie. Van die laatste mogelijkheid is voor ongeveer een kwart van de metaalwerknemers vorig jaar al gebruik gemaakt. Het is voorts de vraag of alle andere on dernemingen de 4 procent nu willen en kunnen geven. Welke loon- en andere voorstellen de vakbonden voor de „CAO-nieuwe stijl" ter tafel zul len brengen het overleg begint in februari valt nog niet te zeggen. Wel hebben zij zowel als de werk gevers al een vast punt op hun lijst, I namelijk een zodanige datering van I de lang-lopende CAO, dat deze nooit en te nimmer meer per 1 januari zal I aflopen. De metaalbedrijfstak heeft er geen enkele behoefte aan nog lan ger „voorloper" te zijn. Arbeidsrust van 10.00 uur 's morgens tot 10.00 uur 's avonds in de NIEUWE SIMCA-SHOWROOM, Stationsweg 11-17 Leiden BIERMANS AUTOMOBIELBEDRIJVEN N.V. Vogel in de hand Het begin van de tweede af levering van „De vogel in de hand", een serie in drievoud van Jaap ter Haar, kon de grote te vredenheid van de vorige keer niet rechtvaardigen. Het leek er een beetje op alsof wij in de be schouwelijke fase waren aange land, altijd een gevaarlijke zone voor t.v.-verhalen die vermaak willen brengen. Gelukkig werd deze crisis vrij snel overwonnen, zodat we na de bedscène en het radiointerview tenslotte bij het t.v.-interview terecht kwamen, waarin Ter Haar een portie ge zonde kritiek op de harde inter viewmethode had gespuid zonder te vervallen tot ongezonde kari katurisering. Het zou nog mooier zijn geweest als dit gefingeerde interview een beetje meer aan de waarschijnlijke kant was ge houden. maar het was zo toch ook al aardig. Ter Haar bleek zich opnieuw terdege te hebben verdiept in de mogelijkheden van het medium televisie. De mevrouw dit uit geldgebrek haar schilderij op de veiling had ge bracht. werd gespeeld door Joeki Broedelet, de moeder van Rem- co Campert. Luuk van Gents re gie muntte uit door levendigheid. Jan Cottaar Bijna was Jan Cottaar bezwe ken voor de verleiding een ac tueel onderwerp in onze natio nale sport aan te snijden, maar gelukkig verstoorde hij de oubol lige indruk van zijn rubriek niet door verder te gaan dan een vage zinspeling op het anti semitische gescheld dat onze voetbalvelden teveel ontsiert. Zijn zinspeling, geënt op het on berispelijke gedrag door de eeu wen heen van Sir Stanley Mat thews aan wie per procuratie een aardig geïllustreerd levensloopje was gewijd, was zelfs zo vaag dat hij eraan toe moest voegen: „Als u begrijpt wat ik bedoel". Niet al te recent waren verder de beelden van de schaatswedstrijd Noorwegen—Rusland, maar dat Nederlands elftal tegen Israël. Inflatie Samensteller en presentator Hans Bik van het programma over de geldontwaarding, bleek lang en zorgvuldig te hebben nagedacht over de wijze waarop hij dit gecompliceerde onder werp zo helder mogelijk voor de camera kon brengen. Het resul taat wettigde het vermoeden dat een onderwerp als dit niet een voudiger kan worden uitgebeeld, wil men althans nog iets zinnigs blijven beweren, een paar uiterst simpele, maar effectieve speel tjes. verder veel verhelderende rijtjes en dergelijke, maakten duidelijk dat inflatie behalve zijn slechte kanten ook enkele goede heeft. In zijn soort een heel goed programma. Brandpunt Cameraman Piet Kaart had in de onmiddellijke nabijheid van het huis van Churchill de ge zichten afgetast van de Engelsen die daar de dodenwacht hadden betrokken, en die er uitstekend in slaagden alle normale uitin gen van mensen die gefilmd worden «lachen. knipogen, zwaaien naar familie thuis) te anderdrukken. Het belangwek kendste onderdeel van Brand punt was echter het tweede deel van het interview met de En gelse natieleider Collin Jordan. Ben Sies schroomde niet de ve nijnigste vragen op hem af te vuren, die echter onbewogen werden beantwoord, met als voornaamste leidraad" dat joden verderfelijk zijn en te vuur en te zwaard bestreden moeten wor den". Of het zo nuttig was dat Ben Sies Nietzsche weer eens van stal haalde om de Übermensch theorie een geniale basis te ver schaffen, mag betwijfeld worden. Nietzsche is door de Hitier- naties al te veel misbruikt. Toegepast in Zwolse Schouwburg v v'an onze Zwolse correspondent) Stadsschouwburg „Odeon" in Zwolle heeft een inventieve toneelmeester elektricien: J. Wevers (45). Hij kwam in dienst, nadat de gemeen te de schouwburg had overgeno men, ongeveer vijf jaar geleden. Hij construeerde van alles wat voor het bedrijf handig was. Zijn nieuw ste idee is een koffie-schenkmachi- ne. In de pauze van de voorstel lingen moeten in korte tijd mees tal enige honderden kopjes koffie worden geserveerd. De kelners moeten een pendel met de keuken onderhouden, maar kunnen steeds niet meer dan een blad met elf kopjes meebrengen. De koffie- schenkmachine van de heer We vers brengt nu uitkomst. Het is een hooggebouwde rechthoe- i kige bak met tien laden, die wordt gevormd door evenveel bladen met elf lege koffiekopjes. Het bovenste b.'ad staat pal onder een onzicht baar reservoir met elf kranen. Het overhalen van een hendel doet de kopjes in een oogwenk vol koffie lopen. Een kelner haalt het blad er uit en een tweede brengt het volgende blad onder de kranen. Zo gaat het tienmaal achter elkaar. In een minuut kunnen 110 kopjes koffie worden geproduceerd, wat- lienmaal zo snel gaat als het in de keuken volschenken met een kan. Naast de machine kan een ..serveerboy", die heer Wevers ook zelf maakte, worden geplaatst met een tweede rek lege kopjes, zodat in enige minuten een volle zaal dorstigen kan worden geholpen. Het geloop van de kelners wordt sterk beperkt, daar de Inbrekers liepen niet buit te venten De rijkspolitie in Cuyk heeft gis teren twee broers (14 en 18 jaar oud) uit het woonwagenkamp te Broek- huizenvorst gearresteerd. Zij liepen in Cuyk te venten met horloges de rin gen, welke zij de nacht tevoren bij een inbraak bij een juwelier in Ven- ray hadden gestolen. Er werd voor meer dan f5.000,- aan sieraden ont vreemd. Tevens hadden zü nog op twee andere plaatsen in Venray in gebroken en zich o.a. van suede kleding en alarmpistolen voorzien. Mede doordat ze in het nieuw waren gestoken, vielen de knapen op. De leiders van de Franse vakbon den hebben gisteren opgeroepen tot een landelijke staking van de open bare diensten en genationaliseerde industrieën op 27 en 28 januari. De bonden zün ontevreden over de loon politiek van de regering. Op 11 december j.L werd al een staking van 24 uur gehouden welke een ern stige ontwrichting in het gehele land tot gevolg had. Premier Pompidou waarschuwde daarna dat verdere stakingen onaanvaardbaar zouden zyn. De staking van volgende week heeft o.m. betrekking op het open- I baar vervoer en de gas- en elektri- I citietsvoorziening. Ook het bestuurs apparaat en het onderwijs zullen er door worden getroffen. Tilburgse hondenzaak voor Bredase rechtbank Voor de kleuters. 11.15 Voor 11.55 Pianorecital. 12.17 Overheidsvoor lichting: Voor de landbouw. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuimib. 12.30 Te n toon steil i n g sa 2 e 11 ei a:2.35 Orgelsp. 12.55 Actualiteiten. AVRO: 13.00 Nws. 13.10 Meded., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Kinderkoor met plano- ling. 13.55 Bij de jevar. progr. 15.3 muz. VPRO: 16.00 Nws. dracht. 16.20 Klass. gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.05 Muziekkalender. 17.30 Ronduit: progr. v. d. rijpere jeugd. Jazzmuz. 19.00 Kiosk: artikelen weekbladen. 19.10 Viool en piano: derne muz. 19.35 Verder dan je nel vragen die jonge zer. 20.20 Radio Kamerork.: klass moderne muz. 20.50 Boekbespr. VARA 21.00 Metropole-Orkest: amusmuziek. 21.45 Etherforum. 22.15 Pianospel met instr. begeleiding. 22.30 Nieuws. 22.40 Weerklank: muziekrevue. 23.10 Lichte gram. 23.45 Soc. nws. In Esperanto. NCRV: V__ gram. 7.30 Nws. Radiokrant. 7.55 Lichte gram. 8.15 Ge- wüde muz. 8.30 Nws. 8.40 Licht ork. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Klass. gram. 10.30 Alledaags geleven: studiodlenst. 11.00 Klass. gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Orgelconc.: klass. en moderne muz. 12157 Meded. t.b.v. land en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Variant- radio-snelbuffet. 13.30 Licht instr. (Van onze Bossche correspondent) Het vooronderzoek in de zaak te gen de eigenaar van de drie honden, die enkele maanden geleden de drie- (Van Boete geëist tesen Amsterdamse auteur jarige Anita van Delft meer dan 60 beten toebrachten, is praktisch afge sloten, zodat hij zich binnenkort A'damse corresepndent) koffiemachine midden in de zaal wordt gezet. Zü levert koffie die van room is voorzien. Aan de ach terkant is evenwel een kraan waar uit „zwart" kan worden getapt. Het reservoir heeft een inhoud van 375 kopjes. Op de constructie is octrooi aangevraagd. De heer We vers heeft vier maanden nodig ge had voor de vervaardiging van de machine. Hy' gebruikte voor on geveer f 1000 aan materiaal. Een 36-jarige Amsterdamse schrü- Siuvcii, zouat nij zien oinnenKOir voor I hoofdstede- de Bredase reehtbank te verant- Jjket™?tb,a°k ™Or^e tweede maai 'in korte tyd terechtstond wegens het in bezit hebben van marihuana was na een twee uren durende zit ting kennelük opgelucht toen de of ficier van Justitie besloot hem nog een kans te geven. Het requisitoir resulteerde in een (volgens zün raadsman ..milde en begripvolle") eis van f 1.000,— en drie maanden voor- waardelük gevangenisstraf plus een verlenging van de proeftüd van de zes weken voorwaardelük straf die hij vorig jaar kreeg, met anderhalf jaar. Kirden zal hebben. Hem kan worden verweten, dat hy het terrein, waarop de honden vrij rondliepen, onvoldoende heeft afge scheiden hetgeen een misdrüf is. Ook bestaat de mogelükheid, dat hem ten laste wordt gelegd, dat hü een ge- vaarlük dier niet genoeg onder zün hoede heeft gehouden. De officier van Justitie zal in dat geval moeten bewüzen, dat een van de honden gevaarlek is, wat juridisch niet eenvoudig is. Lichte gram. 14.05 School- derne muz. 15.30 V. Muzikale herinneringen. 16.30 Duizend- praatje. 16.45 Moderne gram. d. jeugd. d. twintigers, de muz. 18.50 Geef ze de igen. waarin zowel aan regionale activitei ten op industrieel gebied, als op het terrein van ambacht, detailhandel en toerisme aandacht wordt besteed. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Van horen zeggen en zingen, li terair progr. 19.35 Volksmuziek. 19.50 Klass. gram. 20.05 Prisma, gevar. progr. geestelijke 22.30 1 veertiendaagse ink. 22.20 Bo 2.40 Wijd als de i oriëntatie in kerk, s rSd ding en oecumene. 23.00 Moderne gram. 23.35 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lün van 18 - 20 uur) I. Luigl Oherublnl. „Medlea". Opera (Jason): Renata s.-, ,c seppe Modes tl (Oreon); Miriam Piraz- zlni (Neris) Lidia Marlmpletri i le dienstmaagd)Elvira Galassi (2e Alfredo Glacommottd de wacht); Orkest en - i Scala te Ml- erafin. II. Gioacehino Rossini. 1. uit „l'Ita- liana In Algeri". Ho un gran peso sulla testa. 2. uit ..La Cenerentola" a. Miel rampolli femmlnlnl. b. Sla qualunque delle flglle. Fernando Corena .bas. Or kest van de Magio Muslcale Florentino Gianandrea Gavazzenl. c. Nacqul 1 plan to. Non piü aU'affanno accanto al fucco. Victoria de los geles._sopraan;Orkest van de Opera Glusep Vestale". b. O Nume tutelar degll Infellce. Oaro oggetto .11 dl cui nome. Maria Cailas. sopraan. Orkest van het Tea- tro alla Scala te Milaan o.l.v. Tulllo Seraf In. 2 uit ..Agnes von Hohen- staufen" O Re del Cleli. Anlta Cer- Orkest i I BI lnvoco IV. Gaetano Donizetti, uit Lucia dl uammermoor". II dolce suono ml corpl di sua voce! Ardon gl'incensi. Joan Sutherland .sopraan. Leden van het Koot van de Parijse Opera. Orkest van het Conservatorium van Parijs o 1 v. Nello Santi. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: AVRO: 19.30 Rooster - maandelijkse kron. voor tieners NTS: 20.00 Journaal en weeroverz AVRO- 20.20 AVRO's Televizier. 20.40 De Danny Kaye Show. 21.30 Voor de vuist weg. NTS: 22.40-22.45 Journaal Nederland II: NTS: 20.00 Nws KRO: 20.01 Phil Silver Show: I. Duel met het elektronisch brein, TV-film. 20 25 We reldwijd. kort progr. over ontwikke lingshulp. 20.40 De drie musketiers, pa- 21.45-22.10 Onze

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5