Jubileum - concert van Leids Politic Muziek Gezelschap Stampij-avond voor Leidse hospita's Aanbieding van vi nieuwe instrumenten Leidse Chr. Oranjevereniging blijft (nog) bestaan J. H. Smit benoemd tot lid van verdienste Donderdag 21 januari 1965 Na de éclatante receptie maandagavond, met als grootse finale de model aubade van K. en G. in de koffiekamer van de Stads gehoorzaal, vond gisteren het jubileumconcert plaats. Alvorens tot de concert-orde over te gaan, menen we dat het past om alsnog terug te grijpen op die receptie en wel om het aandeel van voor zitter Beens van het Leids Politie Muziek Gezelschap te memo reren, die toespraak na toespraak had te beantwoorden in improvi saties die meermalen een bijzonder vernuft en ongewone spitsheid vereisten. Bij al wat hulde is geworden voor dirigent en orkest in het herdenken van het 45-jarig bestaan, moge het korps ook eens openbaar gelukgewenst worden wegens het bezit van een voor zitter, die zoveel respect afdwingende kwaliteiten ten toon spreidt! Ook Tirolers werkten aan feestelijke concert mee. (Foto L.D./Holvast) was aangekondigd, nl. de concours nummers (Federatief) 1964 van Hal- verenbeek, waar een eerste prijs in d< vaandelafdelang werd behaald. Te we ten de .Persiflages" (vierdelig) var Boedijn en de ouverture „Jodrell Bank" van Yorke, waarover het pro gramma een analyse te lezen gaf. Hulde aan Anderson Natuurlijk was hij ook gisteren de eerste woordvoerder, o.m. om oud- burgemeester jhr. van Kinschot, com missaris Dreeuws ails ere-voorzitter en talrijk» anderen te verwelkomen. Wij beperken ons tot zijn wens naar een nog lang voortgezette band tus sen Dick Anderson en het gezelschap, een gedachte waar allen die het L.P.M.G. een goed hart toedragen (en bestaat er één, die dit niet doet?) en die Anderson's levensbestemmen- de en glorieuze werkzaamheid daarin beseffen, het van harte mee eens zijn. De dirigent ontving als gebrui kelijk hdt symbolische diirigenlben- cadeau en mevrouw Anderson de bloemenhulde voor haar morele steun. Band met burgerij De tweede spreker was de voorzit ter van het Huldigingscomité, de heer H. Boors ma, die belang en uit gebreidheid van de band tussen bur gerij en L.P.M.G. belichtte. Hij noem de de burgerQ-medewerking geweldig en dankte allemadrukkelijkst allen, die hierin betrokken zijn geweest. De inzameling van het Comité is nl. de drie maal duizend te boven gegaan en zo konden drie schuiftrombones, een trompet en een waldhoorn wor den aangeboden, te voegen bij de twee pistons, ter receptie reeds door het damescomité geschonken. Voor De me^sJes *ün zich daar volledig Dick Anderson persoonlijk verscheen Dit bleken inderdaad zware exa menopgaven te zijn, zwaar te verte ren vermoedelijk zowel voor muziek kenners als niet-kenners. En artistiek niet volledig verdedigbaar door te veel toespitsingen of acrobatische techniek, hoewel Yorke in zijn, kunst, zinnig gesproken, weinig samenhan gende fragmenten-aaneenrijging toch wel iets van beperkte waarde uit spreekt. Yorke tracht de aanval der weten schap op de geheimenissen van het heelal als een strijd in klank te vat ten. Boedijn geeft voor, de humor van het gedicht Harend de Schut ter" van onze onvolprezen „School meester" uit onze 19de eeuwse let terkunde in muziek omgezet te heb ben, maar dit is hem niet gelukt en voor zijn constructies vinden we geen goed woord. Na Johan Wagen aar's waarlijk onweerstaanbaar Kantate op „De Sohipbreuk" „De Schoolmeester", past een Neder lands componist op dit terrein be scheidenheid en vooral zelfkritiek. Geen spoor gelukkig van onmacht der pretenties was te vinden in de ouverture „Explorers" van dezelfde eerder genoemde Peter Yorke. Hier komt geen kunst in het gedrang. Dit leefde met spontaan-warme toewij ding in iedere speler. De levenslust, daarin uitgedrukt, zette zich door in „Tricky Trombones" van Jack Helyer, „Three Jolly Airmen' van Siebert en „Tyroleden Tubas" van Maurice Clark, waarin onderscheidenlijk 3 trombonisten. 3 pistonisten en 2 bas sisten zich mochten uitleven. En hoe! Na dit welgekozen slepende en motorisch-melodische programmatische viertal volgden nog slotmarsen, w.o. „De Jubilaris" van Bisselink (met tambours en gediri geerd door tweede dirigent Voerman), voorzien van het nooit stervende „Lang zal d'ie leven in de gloria!"... Uit de lucht De solo-bassisten in Clark hadden even tijd nodig om voor het voetlicht te treden. De kortsluiting in de gang van zaken bleek alras verklaard: deze leden van de „gereserveerde" politie verschenen een tikkeltje uit de lucht als Tirolers, geveerde berghoed, kort broekje, knieën bloot. Men kent het tenue. Het was volksbal in de mu ziek, zolang zjj er zaten! Na de pauze: cabaret onder leiding van „De Mounties". De aanbieding instrumenten was punt. nieuwe hoogte- (Foto L.D./Holvast) In toekomst geen 3, doch 1 feestavond Het leven van de bijna veertig jaar bestaande Leidse Chr. Oranjevereni ging, dat door een bestuursvoorstel: opheffing van de vereniging, aan een zjjden draad hing, wordt nog wat verlengd. Tijdens een gisteravond in het gebouw Rehoboth gehouden ledenvergadering, is op suggestie van één der leden besloten om het aantal bijeenkomsten, dit met het oog op de finan ciële positie van de vereniging, van drie op één terug te brengen. Door het wegvallen van tive avonden, staan het bestuur, aldus werd geredeneerd, meer financiën ter beschikking om voor de dan overgebleven bijeenkomst een aan trekkelijk programma samen te stellen. Zoals bekend was het tot heden gewoonte, dat het bestuur een feest avond belegde ter gelegenheid van de verjaardag van onze Kroonprinses, omstreeks de verjaardag van 'H.M. de Koningin en op de avond van 3 oktober. De laatste avond zal nu worden gehandhaafd. Voor deze bij eenkomst bestond in het verleden steeds de grootste belangstelling. De meerderheid van het bestuur (zes van de negen bestuursleden) konden met deze suggestie akkoord opnieuw het al of niet voortbestaan Slechts 7 leden „Warm" liepen de leden deze avond overigens niet voor het bijwo nen van een vergadering, waarin een- zo belangrijk besluit moest wor den genomen. Van de circa 350 le den waren slechts zeven leden aan wezig. Bovendien was een aantal brieven binnengekomen, waarin o.a, de suggestie werd gedaan om contact te zoeken met de Vereniging Konin ginnedag. De heer L. Schipper, die deze ver gadering als voorzitter leidde, merkte in zijn inleidend woord op, „dat gaan. Het volgend jaar zal echter beter geboortefeest, dan Met Simon van Collem Wat doet een meisjesstudent zonder kamer? Wat doet zij zonder perso neel in het V.V.S.L.-gebouw en wat zonder leverancier? Weinig! daarop nog een pracht bloemenmand ten tonele. De heer Been vond dit alles overweldigend en fantastisch enverplichtingscheppend tegen over de burgerij. Gevarieerde muziek Het muziekprogramma, door het Wilhelmus voorafgegaan, werd inge leid door de mars .Holler away Bet!" van Ord Hume, waarin 'reeds allerlei vaste kenmerken van Anderson's be weeglijke leiding naar voren kwa men: de orkestrale reliëf werking, de afwezigheid van enigerlei zwaarte, de wendbaarheid in de klankbehande ling, de soepelheid der dynamische overgangen en contrasten, de behen digheid in de aansluitingen, de be heerste vaart, de verve. Daarna volgde wat door voorzitter Beens vooraf als „de zware muziek" BRIDGENIEIJWS Uitslagen en standen van de vier talcompetitie van het district Lei den van de Ned. Bridge-Bond: Hoofdklasse: HJB IWassenaar II 0-6; Wassenaar IRijnland I 0-6; Rijnland nSleutels 6-0. Stand: Rijnland II 6-33; Rijnland I 5-18; Wassenaar II 6-16; Wassenaar I 5-15; Sleutels 5-13; VOG 4-8; HJB I 5-5. Ie Klasse I: HJB II—ABC I 6-0; Wassenaar IIIABC n 0-6. Stand: ABC H 4-18: ABC I 3-9; HJB II 3-8; De Brug 3-7; Wassenaar III 3-6. Ie Klasse II: Rijnland IIIABC IH 3-3; Wassenaar IVABC IV 6-0. Stand: bewust en daarom hebben zij gisteren in de foyer van de Stads gehoorzaal een gezellige avond op touw gezet voor de hospita's, de leveranciers en het personeel van liet clubgebouw. Dit in het kader van het dertiende lustrum van de V.V.S.L., waarbij ook de Leidse burgerij is betrokken. Het ging er op deze hospita-avond j gemoedelijk toe met een kopje koffie, een glaasje wijn, een hartig hapje, een tombola, een liedje en een spelletje. Wat dit spelletje be treft, het werd bij afwezigheid van Bob Spaak „van de radio en de teevee" geleid door Simon (Holly- I wood) van Collem „van de teevee". Bovendien kwam er een jury aan te pas, gevormd door Tokio-gan gers Nico v. d. Voet, Bart Zoet enAda Kok. Om het spelletje goed te kunnen spelen hadden de hospita's van te voren de opdracht ontvangen om een tas met zoveel mogelijk huis houdelijke artikelen mee naar het feest te nemen. Deze artikelen nu moesten corresponderen met de voorwerpen, die Simon (van Col lem) uit een kist op het toneel toverde. De winnaressen van dit „Spaak-spel" want zo heette het per slot van rekening moesten tot besluit een opdracht (je) uit- halve de Leidse Sleuteltjes, met hun Dikkertje Dap, werkten er aan mee de Utrechtse sneltekenaar Jan Rodrigo, met al zijn fantasie en de Russische zangeres Milla Ar- schanskaja, met haar „Moskouse nachten" en vele andere liedjes. V.V.S.L.-lid Erica Terpstra, die op het idee was gekomen om de Sleu teltjes te inviteren, ontving van dit t t t t Leidse koor een grammofoonplaat. Ze was er net zo blij mee als de hospita's met de hartelijke ont vangst op deze stampij-avond. De hospita's lieten zich overigens niet onbetuigd, want ze brachten in minimum van tijd geld bijeen voor een „passend" lustrumge schenk. De meisjesstudenten heb ben het dat spreekt vanzelf dankbaar aanvaard. naar een begrafenis kan gaan". Spreker zette verder uiteen, dat aan het bestuursvoorstel: te praten over de opheffing van de vereniging, ten grondslag ligt de geringe opkomst van de leden op feestavonden. Realistisch zijn Laten wij, aldus de heer Schipper, toch realistisch zijn en zeggen: hoe jammer het ook is, voor een verder voortbestaan van de vereniging is geen plaats meer. Voor het organiseren van een be zoek aan taptoe Delft, hetgeen in het verleden wel eens gebeurde, hebben wij toch heus geen LCOV nodig. Hier kan b.v. ook een voetbalvereniging voor zorgen. Ook een feest op 30 april en 3 oktober behoeven wij niet te organiseren, daarvoor zorgen de Vereniging Koninginnedag en de 3 October-vereeniging. Wat is er, al dus spreker, overgebleven van de doelstelling der vereniging, t.w. te wijzen op Gods leiding in de ge schiedenis van Vorstenhuis en volk. In het beleggen van feestavonden merkt men doorgaans weinig van een principiële doelstelling. Hoe wel de heer Schipper een voorstan der is van samenwerking in federa tief verband, wil het daartoe nog niet erg vlotten. Na dit inleidend woord gaf de secretaris-penningmeester nog een overzicht van het teruglopend bezoek bij feestavonden. Ondanks deze pessimistische ge luiden, gaven de leden er de voorkeur aan de vereniging nog niet op te heffen en te volstaan met het beleg gen van één goed voorbereide en aantrekkelijke avond per jaar, waar voor dan, zoals gezegd, de 3 oktober dag werd uitgekozen. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen II geneeskunde de dames H. M. Bouwman (Den Haag) en M. Con nolly (Rotterdam). Leidse hospita's, met tassen vol huishoudelijke artikelenop de stampij-avond van de VVSL. (Foto L.D./Holvast) Tot leden van de centrale com- sie van advies voor de arbeids voorziening zijn benoemd de heren W. Jenssen alhier, dirs. H. H. Wassenaar IV 3-17; ABC de Klerk en drs. A. B. Vaandrager, III 3-12; Rijnland III 3-9; Wassenaar I beiden in Voorschoten en L. P. G. V 3-7; ABC IV 4-3. Nelemans in Wassenaar. Politie beledigd Voorwaardelijke gevangenisstraf voor Leidenaars De twee jonge Leidenaars die veer tien dagen geleden voor de Haagse rechtbank stonden wegens beledi ging van het openbaar gezag zij hadden bij hun aanhouding wegens vermoedelijke dronkenschap achter het stuur zich in zeer beledigende termen uitgelaten over het politie korps zijn vandaag ieder veroor deeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van veertien dagen, met een proeftijd van drie jaar, alsmede tot een boete van 50 gulden, sub sidiair 10 dagen hechtenis. De offi cier van Justitie had twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf ge- eist tegen de jonge Leidenaars, die liij ter zitting kenschetste als no- met een verwerpelijke en zorg wekkende mentaliteit. Parkeerschijf op de Doezastraat Burgemeester en Wethouders heb ben besloten voor beide zijden van de Doezastraat een wachtverbod voor langer dan 1H nur vast te stellen. Het verbod geldt van maandag tot en met zaterdag, tussen 8.00 uur en 18.00 uur. Het gebruik van een parkeerschijf is verplicht. Deze maatregel is genomen ln verband met de omvang van het ver keer op de Doezastraat en met het oog op een billijke verdeling van de beschikbare parkeerruimte. Leidse Aquariumvrienden De vereniging van aquarïumhou- ders „De Leidse Aquariumvrienden* heeft gisteravond in de recreatie zaal van de HCW haar algemene jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer M. van Dijk, wierp een korte terugblik op het af gelopen verenigingsjaar, dat als vol* komen geslaagd kon worden be schouwd. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer J. B. la Rivière, kwam eveneens naar voren dat de vereni ging een zeer actief jaar achter zich liet mede door het feit, dat de tien belegde instructieve bijeenkomsten zeer goed werden bezocht en het le dental weer gestadig toenam (eind 1964 ruim 130 leden). Dat de vereniging er financieel eveneens goed voorstaat bleek uit het verslag van de penningmeester, de heer P. H. Souten, die weer een batig saldo kon mededelen. Bij de bestuursverkiezing werd de periodiek aftredende voorzitter bij acclamatie herkozen. Daar de heren L. Zirkzee commissaris) en J. da Klerck (2de penningmeester) zich wegens hun huidige werkzaamheden niet meer herkiesbaar konden stellen werden in him plaats eveneens bil acclamatie de heren A. Bouman en H. Frankhuizen gekozen. In een hartelijk afscheidswoord dankte de voorzitter beide aftredende bestuurders voor het vele en ver dienstelijk werk, dat zij in het belang van de vereniging hebben verricht. Na de pauze werden nog enkele problemen op aquariumgebied onder de loep genomen en een aantal kleu rendia's ter illustratie hiervan ge projecteerd. Tuinbouw- en Plantkunde De afdeling Leiden van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gisteravond in het Gereformeerde Jeugdhuis haar algemene jaarvergadering gehouden. Op deze vergadering werd de heer J. H. Smit, die een reeks van jaren het voorzitterschap bekleedde maar wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de tijd gekomen achtte zijn functie ter beschikking te stellen, tot lid van verdienste benoemd. Onder grote bijval overhandigde de vice-voorzitter, de heer H. Griffioen, de scheidende voorzitter hierna de bijbehorende oorkonde. H. Sanderman is nu voorzitter Vervolgens memoreerde de heer Griffioen het feit, dat het afdelings lid, de heer F. J. Langezaal, op 1 december j.l. zijn zilveren jubileum als tuinbouwkundig ambtenaar bij de Hortus heeft herdacht. Namens de maatschappij bood hij de heer Langezaal als bewijs van erkentelijkheid voor diens verdien stelijk werk op tuinbouwkundig ge bied het ere-diploma aan. Zowel mevrouw Smit als PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit pro moveerde gisteren de heer A. W. Bots, huisarts in Voorhout, tot doctor in de faculteit der geneeskunde op een proefschrift getiteld „De keel ontsteking in de huisarts praktijk". Promotor was prof. dr. W. R. O. Goslings; idem de heer J. Rupke in Leiden, tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „The esla nappe, cantabrian mountains (Spain)". Promotor was prof. dr. L. U. de Sitter; idem de heer H. M. Heimig, geboren in Malang en thans wonende in Den Haag. tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift getiteld „The geology of the Valder- rueda, Tejerina, Ocejo and Sabero coal basins (Cantabrian Mountains. Spain)". Promotor was prof. dr. L. U. de Sitter. Langezaal mochten een bloemen hulde in ontvangst nemen. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer A. Wetselaar, bleek, dat de afdeling ook in 1964 weer bijzonder actief is geweest en eind december 1964 260 leden telde (v. j. 230). Naast een aantal geslaagde excursies werden onder meer acht instructieve lezing- en dia-avonden gehouden en werd voorts met groot succes een bloemschik-cursus ge organiseerd. Het jaarverslag van de penning meester, de heer C. Sormani, gaf, gezien het batig saldo, reden tot grote voldoening en goede verwachtingen voor het komende jaar, hetgeen eveneens in de begroting voor 1965 tot uitdrukking kwam. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op en had na een schriftelijke stemming tot resultaat, dat de heer H. Sanderman met meerderheid van stemming tot voor zitter werd gekozen en de heer Wet selaar (secretaris» alsmede mevrouw E. M. O verduinBrill (2de penning- meesteresse) werden herkozen. Aan het slot van de vergadering richtte de heer J. H. Riemens namens het hoofdbestuur nog een kort woord tot de heer Smit. waarin hij deze tuinbouwkundige veteraan hartelijk dankte voor de wijze waarop hij o.m. als oud-hoofdbestuurslid zijn veelzijdige kennis en capaci teiten in dienst van de maatschappij had gesteld. Na de pauze beantwoordde een forum gevormd door de heren II. Sanderman (voorzitter), B. F. Bruinsma en J. van Alphen een reeks van vragen over de meest uiteen lopende onderwerpen op tuinbouw- en plantkundig gebied.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3