Rond Britse kust dri j ven nu vijf piratenzenders Rel rond „Saturne" in Berg en Dal Roergebied wordt bij smog verboden gebied voor automobilisten Liberale twijfel aan politieke unie van de zes Europese landen Alkemade bouwt 15 goedkope hungaloivs c -— 1 Opgericht 1 maart 1860 Maandag 18 januari 1965 Derde blad no. 31468 L.D. OVER RADIO EN T.V.L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. (Van onze Londense correspondent) In Engeland heerst blijkbaar onverzadigbare behoefte aan pop muziek die de ganse dag door de ether zaagt en klaagt, steunt en kreunt, maar soms ook wel eens tintelt en sprankelt. Nu is er wéér een „piraat" bijgekomen, die sinds enkele weken drieeneenhalve mijl buiten de badplaats Frinton in Essex op de Noordzee dobbert. Radioverhalen INDONESISCHE bekroond Deze zender, zioh Radio London noemend, bevindt zioh aan boord van het 985 ton metende schip „Galaxy" (melkweg), en kan in oost en zuid- Enigeland van 6 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds Engelse wintertijd (een uur vroeger dan in Nederland) worden gehoord. Behalve liohte mu ziek worden in de avonduren ook nieuws en weerberichten uitgezonden. De 50 kilowatt zender bestrijkt op het ogenblik een gebied met 37 mil joen mensen. Het personeel van de „Galaxy" bestaat uit 25 man, en het aantal employees van de onderne ming bedraagt omstreeks 70 man. Geen amateur De baas van dit alles in Philip Biroh, vroeger financieel directeur van een bekend advertentiebedrijf in Londen, allerminst door een amateur dus. De programma-leider is Ben To- ney uit Texas. Beleggers hebben via een in de Bahama's gevestigde trust in dit ndeuwe radio-avontuur een half miljoen pond sterling (f 5 miljoen) gestoken. Radio-London werkt thans nog op een derde van haar kracht, maar zal in de toekomst het sterkste van alle Engelse piratenstations den. Birdh heeft verklaard, dat hij t lopig geen moeilijkheden van de auto riteiten verwadht. „Wij zullen altijd wél een manier vinden om door te gaan", zei hij. Over „Straatsburg" maakt hij zich echter wel zorgen. De Raad van Europa heeft namelijk besloten de piraten aan de kaak te stellen ais overtreders van de inter nationale golflengten-conventie. En de Britse regering, wie de piraten al zolang een doorn in het oog is, zal woensdag 20 januari haar handteke ning onder de Conventie van Straats burg zetten. De landen die de Conventie ratifi ceren, nemen op zich in overeenstem ming met hun eigen wetten, de no dige stappen tegen de piratenzen ders te doen. Onder voorzitterschap van de heer Marcel Colle heeft de jury van de gemeenschappelijke wedstrijd in het schrijven van radioverhalen van de Belgische Radio en Televisie en de Stichting Nederlandse Radio Unie beslist de volgende prijzen toe te kennen: eerste prijs, 10.000 franken, voor het verhaal „Trouw", ingezon den door Miriam Zoete-Oznowicz uit Brussel; tweede prijs, 7.500 fran- van de schepen, alsmede de bestel- ™°r„ het verh^' ..fPiftig voor ling van radiomateriaal en de pro- j tand.'igeeondei door Roger duktie ervan, inclusief advertenties worden strafbaar. Protesten In het Britse parlement zal onder de conservatieven zeker een stórm van protesten tegen deze maatregel losbreken. De moeilijkheid voor de regering is, dat de piraten een ze ker burgerrecht hebben gekregen, omdat ze al zolang zijn getolereerd. De piratenzenders zijn buitengewoon populair. Er drijven thans vijf piratenzen ders rond de Britse kust, namelijk Caroline-Zuid (201 meter), Caroline- Noord (197 meter), Invicta (306 me ter), Radio-City (290 meter) en nu Radio-London (266 meter). Als poging om de piraten de wind uit de zeilen te nemen, zendt de BJ3.C. sinds korte tijd tussen 's mor gens vijf uur en 's nachts twee uur De vestiging en de operatie van de gedurende vele uren pop-muziek uit. stations worden dan strafbare feiten Desondanks heeft de nieuwe piraat en ook „collaboratie" namelijk pro- zich aangemeld, het oog gericht op viandering, onderhoud en reparatie I een bloeiende advertentie-markt. I komen. (Van onze Arnhemse correspondent) Al op de eerste avond, dat in hotel „Berg en Dal" bij Nijme gen gelegenheid werd gegeven het spel „Saturne" te spelen, is ook „collaboratie" namelijk pro- zich aangemeld, het oog gericht op het daar tot moeilijkheden ge- de Velde uit Antwerpen; derde prijs, 5000 franken, voor het verhaal „De goede man", ingezonden door Walter Haesaert uit Tielt, West- Vlaanderen. KRITIEK OP BLUE DIAMONDS „Dit is in lijnrechte tegenstel ling met de order van -president Soekarno om de imperialistische cultuur te vernietigen". Het Indo nesische dagblad „Bintang Ti- moer" schreef dit zaterdag naar aanleiding van het optreden van de „Blue Diamonds", die een tour nee door Indonesië maken. Zij brachten het Boeng Karno-sport- paleis in diskrediet, niet alleen door hun Beatlesachtig optreden, maar ook doordat de toegangs prijzen zo hoog waren dat de ge wone man ze niet kan betalen, al dus het blad. Croupier beschuldigd van vals spel Tsjombe komt nu definitief NIET naar Brussel Premier Tsjombe vam Kongo zal zich in de komende dagen niet naar Brussel begeven, aldus is na een ka binetszitting in Leopoldstad onder 1 leiding van de eerste-minister be kend gemaakt. Het kabinet heeft het ndaat aan Kibwe bevestigd om het financiële geschil tussen Kongo i België uit de weg te ruimen. Kib- e, een voormalige minister van Ka- tanga, verblijft al enkele dagen in Brussel, maar de Belgische regering weigert met hem te onderhandelen. De voormalige Kongolese premier Adoela, die onlangs in Brussel be sprekingen heeft gevoerd, heeft in Rome verklaard, dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, de mogelijkheden zal bestu deren van een door Adoela bekend gemaakt plan voor een overgangsre gering in Kongo, onmiddellijke terug trekking van alle buitenlandse troe- en vervanging door Afrikaanse troepen onder toezicht van de Orga nisatie voor Afrikaanse eenheid. Zesenvijftig Europese vluchtelin gen uit Kongo zijn veilig in zuid- Soedan aangekomen. Zij verklaarden door Kongolese opstandelingen over de grens geholpen te zijn. De vluch telingen bestonden uit zestien Belgi sche missionarissen, enige zendelin- nonnen en burgers, alsmede vijfendertig Grieken. Opstandelingenleider Gbenje ver klaarde enkele dagen terug, dat zijn mannen blanken in Kongo helpen Enkele geroutineerde spelers uit Am- I sterdam beschuldigden de croupier zaterdagavond van vals spel de organisator werd beoordeeld of zij toegang tot de zaal zouden krijgen. De croupier rond wie de moeilijk heden zaterdagavond ontstonden is een Belg uit Luik. Hij is afkomstig uit het casino „Blankenberg" trad in dienst bij de exploitant van „Satur ne" in het badhotel „Zandvoort" en onlangs in „Berg en Dal". De gokmachines die in „Berg en Dal" zijn opgesteld, zijn een getrouwe kopie van de machines in Zandvoort. NEDERLAND I NTS 7.30 uur Woord voor woord, kerkelijk programma 7.35 uur Kenmerk (IKOR) 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Politieke uitzending BP 8.30 uur Glamourgirls, documentaire 8.40 uur Whisky am Vormittag, politiefilm 9.00 uur Ketenen van de haat, speelfilm 10.35 uur NTS-journaal. NEDERLAND II KRO Nieuws in het kort NTS Waauw, gedanste hitparade De eerste eeuwen van het Christendom Het Amsterdams Kunstmaand Orkest Spoken, documentaire. ,Sjoukje" Autoreizigers moeten zich er op voorbereiden, dat het Roer gebied plotseling tot verboden gebied kan worden verklaard. De regering van Noordrijn- Westfalen (in Düsseldorf) wacht op het eerste signaal van het weerstation in Essenmühl- heim, dat de luchtvergiftiging het gevarenpunt heeft bereikt. Dit gevaar bedreigt de bewo ners van het Roergebied het ge hele jaar door (maar vooral in de maanden december, januari en februari) in de vorm van „smog" een combinatie van „smoke" (rook) en „fog" (mist) In deze kritieke maanden lig# een 200 meter dik neveldek bo ven het Roergebied waarin de afvalgassen uit schoorstenen van fabrieken en woonhuizen en uit de uitlaatpijpen van auto's blijven hangen. Zodra de meetstations in het Roer gebied vjjf milligram zwaveldioxyde per kubieke meter in de lucht aan treffen gaat de alarmbel. Wanneer deze toestand dan nog samenvalt met een periode van stil weer zal de minister voor Arbeid van Noordrijn- land-Westfalen voor pers en radio van deze nieuwe regeling hebben zich ais voorbeeld gesteld de ramp, die Londen in 1952 trof teen tengevolge van een „smog" en een sterke con centratie van zwaveldioxyde rond 4000 mensen het leven verloren. In Los Angeles bestaan maatregelen, zoals die nu in het Roergebied zullen kunnen worden genomen. Hier be reikt de gevaarlijke concentratie van gifgassen het hoogtepunt door de zonnestraling. De schade aan bloe men en planten in Los Angeles door „smog" bedraagt per jaar ongeveer 10 miljoen dollar.' protesteerden zo heftig, dat zij bui- of de klacht, die door de Amster- ten de zaal werden gezet. Zij heb- damse spelers is ingediend bij de Rijkspolitie, gevolgen zal hebben, is nog niet bekend. daarna de Rijkspolitie bijge- i haald. Na sluitingstijd keerden zij terug met een politieman, die de plaats van de spelleiding innam. De spelers wonnen toen bijna alle partjjen. De organisator van het Saturne- spel in „Berg en Dal", de zakenman H. Goldberg uit Nijmegen, ontkent heftig dat er vals is gespeeld. Hij zegt op de eerste avond al zo'n duizend gulden te hebben verloren. Zondag avond zal dat verlies wel ongedaan zijn gemaakt. Er werd toen in de goed bezette zaal veel gespeeld, meestal met een inzet van een gulden of een rijksdaalder. Er werden door het pu bliek geen opmerkelijke winsten ge maakt. Klacht Spelers die de zaal wilden betreden moesten eerst op een formulier hun personalia vermelden, waarna door autorijders meedelen, dat zij duidelijk Een WD-conferentie over actuele Europese problemen, die zaterdag in Den Haag is gehouden, heeft aan zienlijke twijfel aan het licht ge bracht ten aanzien van een Europese .politieke unie" van de zes landen der Europese Gemeenschap. De twijfel trad in de discussies dat de Belgi- Niet alleen geldt deee maatregel >or de steden Heme en Gelsenkir- chen waar de uitgestorven wouden een duidelijke getuigenis afleggen de vergiftigde atmosfeer, maar voor de grote gebieden van Dortmund, Duisburg, Essen, Hagen, Mülheim, Oberhausen, Reckünghou- andere plaatsen. De auto bezitters, dlie zich van de bevelen niets aantrekken zullen geldstraffen „blanke huursoldaten" te tot 1000 mark kunnen oplopen (af- onttrekken, die erop uit zouden zijn gezien van het gevaar, dat hun hen te vermoorden. I gezondheid loopt). De organisatoren In Alkemade zijn 15 bunga-\ lows van dit type in aanbouw. Het ontwerp is gemaakt door de gemeente-architect van Alkema- le, de heer Th. N. Deen, in sa menwerking met zijn medewer kt de heer De Haan. De bun galow valt in de prijsklasse van z.g. twintigduizend gulden- koning. Er wordt een premie op verstrekt Ten departemente van het r nister ie van Volkshuisvesting Bouwnijverheid was men over dit ontwerp zeer enthousiast. De gemeente kon voor het volume van vier premiewoningen twintig van deze bungalows ruilen. De bungalow kreeg de naam D.H.- bungalow, naar de eerste letters van de namen van de ontwer pers. De indeling is als volgt: een woonkamer van 7 bij 3.60 meter, drie slaapkamers, eén keuken, een bijkeuken, douche cel en toilet. sche EEG-commissaris Jean Rey die als liberaal deze conferentie bij woonde een waarschuwend woord liet horen. Rey betoogde dat een falen van de Zes om tot een politiek gesprek te komen, verlammend zou werken op de verdere ontwikkeling van de EEQ. Daarom loont het volgens hem de moeite na te gaan hoe groot de nadelen van deze verlamming zijn vergeleken met de voor- en nadelen van een compromis over een politieke unie met Frankrijk. Rey stelde zich op het standpunt, dat, voor het organiseren van politiek overleg, van Frankrijk evenzeer con cessies nodig zijn als van de andere vijf. Hij gelooft, dat de Fransen be reid zijn concessies te doen in de vorm van uitbreiding der Europese parlementaire bevoegdheden en di recte Europese verkiezingen. Mr. H. R. Nord, secretaris-gene raal van het Europese parlement, die met het Tweede-Kamerlid mr. C. Berkhouwer als pre-adviseur van de conferentie optrad, sloot zich in grote trekken bij dit betoog van Rey aan. Mr. Berkhouwer stond sceptischer MARKTBERICHTEN _r20-54, uien drielingen 26.70, id. middelfijn 25.10. ld. middel- grof 27, ld. grof 29.80, witlof 15-28 per 100 kg, sla 5-22 per 100 st. ROTTERDAM, 18 jan. Veemarkt: vette koeien en 633 stuks. 2e en 3e kwal A: s per kg) 420-385. totale aanvoer 1935, sen 1302, Prijzen (resp. koeien 385-415. 345-370; 198, 194. 190; nuchtere kalveren (in gids p. st.) 400-425, varkens (lev. gew. flauwer, iets gedrukt in prijs; (lev. gew.) korter, kalm. lag" vlees var kens boven notering. tegenover de unieplannen. Hij zag vooral gevaar van afspraken tussen de zes regeringen om terug te komen op bepaalde EEG-beslissingen. Mr. Berkhouwer verzette zich tegen de „psychose", dat de gemeenschapslan- den spoedig iets moesten doen om tot een politiek gesprek te komen. Men loopt het gevaar iets onvolko mens op politiek gebied op te bou wen, dat men niet gemakkelijk meer ongedaan zou kunnen maken. De werkelijke integratie is volgens hem meer gediend met verdere verdieping van de mogelijkheden, die de be- meenschappen bieden, dan met een geforceerd gesprek over zaken waarover men het fundamenteel zo oneens is als de defensie en de bui tenlandse politiek. En als de rege ringen per sé willen praten, bestaan daar reeds genoeg organisaties voor. De drie inleiders en de andere sprekers waren het er overigens vol mondig over eens, dat een organisa tie van de Europese defensie buiten de NAVO volstrekt onmogelijk is. Wel pleitte Rey voor een ontwikke ling, die ertoe zou leiden, dat de Zes gemeenschapslanden in de NAVO niet met zes stemmen zouden spre ken, doch als geheel binnen het bondgenootschap zouden kunnen optreden. Regionale t.v. uit Brabant gewenst Het televisie- en radiodirectorium vain de stichting „Brabantia Nostra" is van mening, dat het niet goed mogelijk en zeker niet gewenst is een streekprogramma, dat ook voor Noord-Brabant is bedoeld, uit Maastricht te verzorgen. Met name denkt men hierbij aan de regionale televisie met 't wekelijkse program ma „Van gewest tot gewest". Het t.v.- en radio-direotorium wijst in een brief aan de N.T.S. in dit verband op de unieke mogelijk heden, die in het hart van Brabant te vinden zijn, doordat men hier de beschikking heeft over een complete studio, die speciaal is gebouwd voor film- en televisie-opnamen. In Hilvarenbeek is de N.V. Studio Exploitatie Mij. opgericht, die over een volledige studio voor füm en televisie beschikt, naast een film- opnameddenst en filmmontage-appa- raituur. Het t.v.- en radio-directorium is ervan overtuigd, dat een regionale t.v. voor het zuiden van het land veel beter uit een meer centraal ge legen plaats kan worden bediend, dan uit Maastricht, dat hiervoor uit gekozen werd omdat daar nu toeval lig de Regionale Omroep Zuid" (voornamelijk bestemd voor Lim burg) gevestigd is. Er wordt tenslotte op gewezen, dat Maastricht nog ver der van het midden van Brabant is gelegen dan Bussum. Premier Marijnen is zaterdag met zijn echtgenote naar de West vertrokken. De kinderen deden het echtpaar uitgeleide. Het is voor de eerste maal. dat minister Marijnen een bezoek aan de twee koninkrijksdelen in de West brengt. De landsrege ringen van Suriname en de An tillen hebben hem hiervoor offi cieel uitgenodigd. De reis is niet gericht op behandeling van spe cifieke vraagstukken, maar heeft meer een algemene oriëntatie tot basis. De reis zal drie weken du- Eerst staan het echtpaar Ma rijnen 11 dagen in Suriname te wachten, waarop het op dinsdag 26 januari van het vliegveld 8.00 i 8.01 t 8.25 i 9.00 i 9.40 „Bonanza" deed avond dienst als hoofdschotel. Dit is weliswaar in Amerika als populairste programma uit de bus gekomen, maar borduurt toch te veel voort op hetzelfde stramien om de rest van de avond goed te kunnen maken. „Holliday on ice" was wel even aardig omdat we nu met eigen ogen konden zien hoe Sjoukje eruit ziet wanneer ze ge schminkt is, maar veel schaats- genot viel er toch niet aan te beleven. Er werd weinig risico meer genomen, de spanning ontbrak, bleven slechts de kleur en de schittering, die op het beeld scherm niet konden overkomen. Waar wel enige spanning van uit ging, was Brandpunt. Ben Sies interviewde eerst de Engel se nazi-leider Collin Jordan en vatte daarna post bij de deur van Churchill's huis, om ons iets te vertellen over de toestand van de stervende staatsman. Een goede beurt dus van „Brandpunt", dat ook nog een degelijke reportage over de pro- Kernen rond het Moezel-kanaal uitzond. Nico van Vliet in Sowjet-Unie Nico van Vliet mocht een week in de Sowjet-Unie rond kijken, samen met camera-man Didier van Koekeniberg. Daar uit resulteerde een documen taire die via de geijkte paden (rodie plein, Mausoleum, waren huis Gum, metro) en de Sowjet- pioniers terecht kwam in een fabriek voor optische instrumen ten, waar enige „Sowjet-wer- kers" werden geïnterviewd. Het soort vragen echter als „Bent u gelukkig?" aan Russen is onvergefelijk vanwege de ge borneerdheid. Op de vraag waarom men ging exporteren werd nuchter geantwoord: „Om dat we moeten handeldrijven", wat door de vertaler gecorri geerd werd tot: „Omdat handel Hoe bestaat het „Hoe bestaat het?" bracht een visueel aantrekkelijk program ma rondom de beide rekenwon ders Wim Pascal en Henk Mil- jardo, dat wat de wetenschap pelijke kant van de zaak aan ging echter tekort schoot, omdat er weinig verteld werd over de methodes die beide „rekenwon ders" gebruiken. Het grapje met het geboortejaar en de schoen maat bijv. berust op een heel eenvoudig principe, waaraan echter voorbij werd gegaan. Zo werd wel van alles aange stipt, maar niets „wetenschap pelijk" doorschouwd en dat was toch de opzet van dit program ma, dat overigens aardig genoeg Laat kerstverhaal De Engelse regisseur Reginald Collins liet in „Een laat kerst verhaal" (deze titel was kenne lijk een uitvloeisel van de ver traagde uitzending) de tekst van Tsjechow's veThaal „de Droom" intact en liet het verhaalde, zonder zich al te veel vast te klampen aan de realiteit, in sigjgestieve beelden vertalen. De bewondering die de bekende Engelse schrijver Angus Wilson (de lezers van „Op weg naar het einde" al bekend als „Mijn kunstbroeder Augus W") voor dit korte filmpje koestert kun nen wij slechts ten dele delen. Paul Rogers zei de tekst nogal huilerig op Amsterdams hart Door een technisch manke ment viel een vorige keer de reportage „Amsterdam heeft een hart verloren" van Dick Hou- waart en Chris Stuur uit. We kregen deze nu te zien: aardige interviews, fraaie beelden, maar een retorische tekst en een retorisch einde met die twee jongelui die een toekomst op bouwden op de puinhopen van het verleden AéüéébéI DINSDAG 19 JANUARI 1965 Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Beiaairdfoomc. 7.30 Lichte grmuz. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte arjnuz. 8.50 Ochtend gymn. 9.00 De Groenteman. 9.05 He dendaagse Zwitserse muz. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijd. 9.55 Boek- bespr. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor Zanderij naar de Antillen vliegt. Het bezoek aan de Antillen duurt circa 9 dagen. Op zater dag 6 februari 's ochtends om 8 uur wordt de premier op Schip hol terug verwacht. 5.90, 5.10-i JA2 2.40- i 1-6.40, BI 2.90-5.10 C2 50-1.30. rodekool 12-15, boerenkool 24-25. Aanvoer waspe^n i 74.000 kg. RIJNSBURG, 16 jan. TulpenPro minence 190-195, Demeter 200-220-280, Madame Curie 170-180. Copland 180- 190, paul Richter 170-180. Superba 160. White Sail 170-180, Hillegarda 130, Krelage 130-135, Winter Gold 155, Lus- tige Witwe 160-170, Pax 200-205. Apel- 95. Ca: 100-1 lamdib. 12.25 Meded. tuinb. 1230 Dansork. en zangeolisten. 18.00 Nws. 13.10 Meded.. evt. actueel of gr .muz. 1335 Beursber. 13.30 Zang piano. 14.00 Voor de Schoolradio. 15.00 Lichte Klarinet muz. 1630 Voor de York calling. 1735 Nws. 18.15 Event, actueel, sementsmiuz. 18.55 Paris Wdber Radar: radioperiodiek. 20.45 Amateure- progr. 21.10 Licht instr. ensemble. 21.35 Toneelbeschouwlng. 21.45 Sitér: radio spel. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Meditatie. 7.05 Lichte gr.- 11.00 Voor de 1130 Lichte gr muz. 11.50 Vojaan. vooruit, lez. 12.00 Angelus. 12.03 Zi- geunermuz. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 1230 Nws. 12.40 Actualiteiten of gr muz. 12.50 Draalen maar!!!: lichte grmuz. 13.35 Lichte grmuz. 14.00 Voor de plat telandsvrouwen. 14.10 Lichte grmuz. 14.50 Lichtbaken, lez. 15.00 Rlelek- sen... gev. progr. (herh. van zaterd. Jl.). 16.00 Voor de zieken. 1630 On- Ipr.: ds. K. 1830 Por tret in muz. 18.50 En nu mijn geval, vragenbeantwoording. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Metropole ork. en zangsoliste. 20.10 Paulus, dramatisch monoloog. 20.50 Radiophilharm. ork.; fclaé. muz. 22.05 Gregoriaanse zangen met commentaar. 22.26 Boekbeepr. 22.30 Nws. 22 40 Epilog 22 45 Liedjes. 23.16 Lichte gr muz. 23.55-24.00 Nws. i - Nederland I: - Schooltelevisie. 19.00 Journ. voor Gehoorgestoorden. 19.30 Engelse les. 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Repor tage over een papierfabriek. 20.50 Tel uit Je winst, hobbyquiz. 21.20 Literair 22.35-22 40 Journaal. Televisieprogramma's - Nederland 2: NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Dzjes zien. NTS: 20.25 Station Petti- Guinea 21.20 't Kan gebeuren. 21.50 Aotualiteiten. RKK: ;5 ParuAua achterna, religieus

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5