LEIDSCH DAGBLAD Twee pogingen om treinen te laten ontsporen Sir Winstons krachten nog verder afgenomen éw Bij ij Soest en Uithuizen: Werk van geestelijk gestoorde(n) Niemand gewond Stormstuw neer Topconferentie in Warschau van het Oostelijk blok Straalvliegtuig stort op huizenblok: 26 doden VLIEGONGELUK; TIEN DODEN BOSBRAND BIJ MELBOURNE ZWITSER INIV2 JAAR RIJK DOOR BOTERSMOKKEL Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 18 JANUARI 1965 No. 31468 Directeur: EI A. EL van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Utrecht en Hilversum) Twee, wellicht drie pogingen om treinen tot ontsporing te brengen hebben de politie en de spoorwegrecherche het afgelopen weekeinde in staat van alarm gebracht. De trein die zaterdag morgen om 06.44 uur uit Amersfoort naar Utrecht vertrok, bot ste bij Soest, nabij de kruising met de spoorlijn Baam-Utrecht, op twee betonnen dwarsliggers, die op de rails waren gelegd. De avond tevoren had een machinist gemeld op ongeveer dezelfde plaats ten brok steen op de rails te hebben aangetroffen. Het staat echter niet jast, dat het toen ook een sabotagepoging betrof. Terwijl in de omgeving van Soest werd gezocht naar de dader(s), kwam gisteravond uit Uithuizen in Groningen het bericht, dat ook daar roas een op de spoorbaan geplaatste Geen van deze sabotagedaden, die rolgens de wet tot de zware misdry- ren worden gerekend, waar een flink lantal jaren gevangenisstraf op staat, lebben persoonlijk letsel tot gevolg ehad. Vanmorgen tastte men over Ie identiteit van de dader (s) nog in iet duister. Op een spoorwegaanslag laat een gevangenisstraf van ten loogste vijftien jaar (als er doden rallen levenslang of 20 jr.). „Dit kan Heen het werk zijn van geestelijk ge- toorden", verklaarde een politiedes- mndige, die zich uit de naoorlogse ja- en niet zo'n ernstige aanslag op de poorweg herinnert. Schudden Heisjet met brandende lucifers gestoken (Van onze Haagse correspondent) 13-jarig Schevenings meisje is aterdagavond in de Keizerstraat iet brandende lucifers in de rug ge loken. Het betreft hier vermoedelijk en geval van baldadigheid, maar de logelijkheid, dat een maniak aan et werk is geweest, wordt niet uit- esloten. Het meisje kwam om kwart zeven thuis. In haar jas aken twee lucifershoutjes. De luci- zijn door de jas, door een wollen en door de onderkleding van het «lsje gebrand. Op de rug had zij kleine brandwonden. Wegens de westerstorm is gister- ond om elf uur de stormstuw Hollandsche IJssel bij Krimpen d. IJssel neergelaten. Gedurende het weekeinde verplaat- diep en omvangrijk depres- egebied zich van de oceaan Britse eilanden en het Noordzee- ued naar het oosten. Het veroor- akte over grote gebieden, vooral iven de Atlantische Oceaan, zware ormen. Sommige stations in Enge- ïd en Ierland meldden windstoten n 35 tot 40 meter per seconde. De pressie vult nu op en trekt over anainavië naar het noordoosten waarbij de winden afnemen. Nieuwe storingsgebieden op de oce- zullen echter het weer in West- iropa de komende 24 uur opnieuw an beïnvloeden. Daar inmiddels ge el West-Europa met tamelijk kou- polaire lucht is overstroomd wordt kans groter, dat de neerslag af en in de vorm van sneeuw zal val- i, zo deelt het K.N.M.I. mee. voerde ongeveer zestig reizigers. Zij werden opgeschrikt doordat de wa gons, vlak voordat men het station netje van Den Dolder zou binnenlo pen, hevig begonnen te schudden. Mede dankzij de geringe snelheid waarmee werd gereden (circa 60 ki lometer per uur) bleven ernstige ge volgen achterwege. Toch geraakte het, elektrische treinstel zodanig onklaar, dat het moest worden weggesleept. Een korporaal van het luchtmachtbe wakingskorps, die wachtliep en de enige getuige van het gebeurde was, sloeg alarm omdat hij in het duister twee schimmen op de spoorlijn had gezien. Het is inderdaad waarschijnlijk, dat hier meer dan één persoon aan het werk is geweest, want de twee beton nen dwarsliggers (langs dit traject liggen er honderden, die binnenkort de houten spoorbiels zullen vervan gen), wegen elk byna 100 kg. De da ders hebben in het uitgestrekte bos- en heidegebied waar de spoorlijn doorheen loopt, hun misdadige activi teiten gemakkelijk ongemerkt ten uitvoer kunnen brengen. De Soes ter gemeentepolitie en de spoorwegrecherche, die onmiddellijk een omvangrijk onderzoek begonnen, gingen er allereerst van uit, dat de sabotage gepleegd zou zijn door ver pleegden van één der drie krankzin nigengestichten, die in Soest en Amersfoort zijn gevestigd. Geen van deze inrichtingen had echter ont vluchtingen gemeld. Maatregelen om de spoorbanen na bij Soest, vooral 's nachts, te bescher men en de theorie, dat de daders wellicht op de plaats van de misdaad zouden terugkeren, brachten zaterdag en zondag vele politiemannen met honden in het geweer. Toen kwam zondagavond uit Uit huizen het bericht, dat omstreeks 20.30 ook daar was geprobeerd een ontsporing te veroorzaken. De trein, waarop men het had voorzien reed, op weg van Roodeschool naar Gro ningen, vlak voor het station van Uithuizen op een houten dwarsligger. Er ontstond schade, maar ook nu ble ven alle wagons in de rails. De machinist stopte onmiddellijk, toen hij vreemde geluiden onder zijn treinstel hoorde. Men ontdekte dat er stenen op de rails lagen. Deze wer den verwijderd, maar men merkte in het donker de dwarsligger niet op. Dat gebeurde pas, nadat de trein was doorgereden naar het een paar hon derd meter verder gelegen station- Uithuizen. Ook hier stelt king met de rijkspolitie een onderzoek Hoewel het uiteraard niet onmoge lijk is, dat de sabotagegevallen in Soest en Uithuizen door één en de zelfde dader zjjn gepleegd, neigt men meer tot de opvatting, dat het nieuws over de pogingen by Den Dolder on verantwoordelijke elementen ertoe gebracht hebben ook in Uithuizen iets dergelijks te proberen. De politie en de N.S. zijn intussen bijzonder spaarzaam met het geven van inlichtingen. De machinist van de bij Den Dolder met ontsporing be dreigde trein is zelfs een spreekver bod opgelegd. Regerings- en partijleiders uit Oost-Europese landen zijn vandaag in Warschau aangekomen voor een topconferentie van het Sowjetrussi- sche blok. Het is de eerste volledige communistische conferentie, die bui ten de Sowjet-Unie wordt gehouden sinds Brezjnew en Kosigin het be wind van Chroesjtsjow overnamen. Op de conferentie, die morgen be gint, zullen alle aspecten van de communistische strategie, variërend van China tot de Westelijke kern strijdmacht, worden besproken, aldus wordt van welingelichte zijde in Moskou vernomen. De kans bestaat, dat er belangrijke besluiten zullen worden genomen over de betrekkin gen tussen Oost en West. Diploma ten in Moskou beschouwen de be sprekingen van zeer groot belang. Behalve uit Brezjnew en Kosigin bestaat de Russische delegatie uit de minister van Defensie, Malinows- ky, de minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, en een secreta ris van de communistische partij, Andropow. Belangstelling uit cle gehele wereld (Van Londense correspondent) De toestand van Sir Winston Churchill gaat langzaam achter uit. De nacht van zaterdag op zondag was rustig, maar daarop volgde een onrustige ochtend en een ietwat onregelmatige pols. Gisteravond om kwart voor negen Engelse tijd (kwart voor tien Ned. tijd) kreeg het nieuws een nog ernstiger karakter. In een bulletin na een bezoek van Churchills lijfarts Moran werd gezegd, dat Sir Winston een rustige dag had gehad, maar dat zijn krachten nog verder af- Churchills hart begint tekenen van zwakte te ver tonen. In alle Engelse kerken hebben mil joenen Britten gisteren voor Chur- cill gebeden. In Sandringham wordt Lady Clementinede echtge note van Sir Winston Churchill, erlaat de woning aan Hyde Park Gatewaar zij vrijwel on ophoudelijk aan het ziekbed van haar man vertoeft. Achter haar haar dochter Sarah. WEERBERICHT KOUDER De Bilt verwacht van heden- tot frgenavond Enkele regen-, hagel- of sneeuw en, maar ook af en toe opklarin- Matige tot krachtige wind tus- zuidwest en noordwest maar ook deljjk zwakke veranderlijke wind. Is kouder met in de nacht tem- raturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 19 JANUARI tal op: 8.38 u.; onder: 17.04 uur. 'laan op: 19.39 uur; onder: 10.15 u. hoogwater te Katwijk te 4.25 en [16.42 uur. aagwater te 0.15 i 12.39 i Dit blad bestaat uit 16 pagina's Koningin Elizabeth geregeld op de hoogte gehouden van zyn toestand. Hy was onder haar bewind de eerste premier. De koningin woonde, met tweehonderd van haar onderdanen, in de parochiekerk van het dorpje Castle Rising een dienst by. De pre dikant sprak o.m. over „het grote ver driet van de natie over de ziekte van een harer grootste mannen", Uit de gehele wereld stromen boodschappen binnen met de beste wensen. Daarbü was een boodschap van Paus Paulus, die werd overhandigd door de nun tius in Engeland, aartsbisschop Car- d in a le. Het Russische persbureau Tass publiceert de medische bulletins zon der commentaar. Het kleine doodlopende straatje van Hyde Park Gate met zijn gaslan taarns is nu al van vry dagmiddag af het toneel van dit persoonlijke drama. Sir Winston is hoogbejaard. Op dit alles was men natuurlijk al lang voorbereid. Sir Winston heeft boven dien zijn levenstaak op schitterende wijze volbracht. Toch neemt het niet weg, dat dit lange, kalme afscheid miljoenen van de eenvoudigs ten tot de hoogstgeplaatsten in alle landen diep treft, vooral hen, die zullen kunnen zeggen, dat zij „in de tijd van Churchill" hebben geleefd. Diepe ont roering wekte zaterdag een elfjarige schooljongetje uit de buurt, die Sir Winston een plant in een pot kwam brengen. Hij zei: „ik leende drie shil lings van mijn moeder om het te ko pen. Ik dacht dat Sir Winston wel iets zou willen hebben. Ik heb in ge schiedenisboeken over hem gelezen Tijdens zijn leven was Churchill al jarenlang „geschiedenis", ook toen hij ei nog middenin stond. Sir Winston wordt verpleegd in het achtergedeelte van de gelijkvloerse suite. De gordijnen van zijn kamer zijn dichtgetrokken. Er straalt een zwak licht naar buiten. De menigte ving zaterdag even een glimp op van lady Churchill toen zij achter een tulen gordijn bloemen schikte. Zaterdagmiddag verliet zij vergezeld van haar dochters Sarah en Mary, om de spanning te breken de woning voor het maken van een autorit die ruim een uur duurde. De gehele dag worden er brieven, tele grammen en ook vele bloemen bij de Churchills bezorgd. De bloemen ko- van jong en oud en gaan verge zeld met wensen voor beterschap. Een half gesluierde, in het zwart gehulde dame gaf aan een van de politieman nen een bosje gele narcissen voor Sir Winston. Mevr. Sylvia Henley, een nicht van Lady Churchill, die haar ook op de autotocht had vergezeld, zei: „Sir Winston is zeer kalm. Hü is slechts tea dele by kennis en in werkelyk- heid beseft hy niet dat hij ziek is". Ook Botha ziek in Zuid-Afrika Terwyl Sir Winston Churchill in zyn Londense woning tegen de dood vecht, ligt een van de Boeren, die de jonge oorlogscorrespondent Churchill 65 jaar geleden gevangen namen, ook ernstig ziek, eveneens tengevolge van een beroerte die hy na een griep heeft gekregen. Het is de 83-jarige Jaap Botha, die volgens de Johannesburg Sunday Chronicle thans in ernstige toestand in het ziekenhuis van Warmbaths, op 160 kilometer afstand van Johannes burg ligt. Botha heeft onlangs nog aan de Chronicle verteld, hoe zyn Boeren- commando tydens de Boerenoorlog ender leiding van Piet Joubert de chill was toen correspondent van de Londen Morning Post. Volgens Botha hadden de Boeren-schutters de vluch tende Churchill gemakkelyk kunnen neerschieten, maar dit werd door Joubert verboden. Churchill werd achtervolgd en door de Boeren gevan gen genomen. Vliegramp in Verenigde Staten Tenminste zesentwintig per sonen, onder wie tien kinderen, zijn zaterdag om het leven ge komen, toen een straaltankvlieg- tuig van de Amerikaanse lucht macht in een dichtbevolkte voor stad van Wichita, in de staat Kansas, neerstortte. Twaalf hui zen werden volledig verwoest en meer dan dertig beschadigd. Het vliegtuig zelf is in kleine stuk ken uiteengesprongen. Twee motoren, die nog bijna intact leken, lagen tweeentwintig me ter van elkaar. Het reusachtige viermotorige toe stel van het type KC-135, in grootte te vergeiyken met een Boeing 707 straalverkeersvliegtuig, was nogr net opgestegen van de nabygelegen luchtmachtbasis McConnell, toen op een hoogte van slechts driehonderd meter zyn motoren stilvielen. E stortte neer op een blok woningen de voornamelijk door negers t woonde wyk by de universiteit explodeerde. Vier huisjes op de plaats waar 1 toestel neerstortte werden wegg vaagd, terwyl de brandende kerosine zich over een groot gebied ver spreidde. In een oogwenk stond een groot aantal huizen in brand, waar uit de kreten van slachtoffers klon ken. Een ooggetuige vertelde, dat hy kind met brandende kleding uit huis had zien rennen. Het ge troffen gebied werd onmiddellyk door de politie afgezet en alle beschikbare brandweereenheden in het district werd enopgeroepen. Tot de doden behoren de zeven be manningsleden van het tankvliegtuig. Een twintigtal personen werd in zie kenhuizen opgenomen, voomameiyk met brandwonden. De zwaar ver minkte lichamen van de slachtoffers zyn naar een leegstaand huis over gebracht voor identificatie. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat de KC-135 een bommenwerper in de lucht van brandstof zou gaan voorzien en een goed getrainde be manning had. Inmiddels is een commissie van onderzoek van de luchtmacht op de plaats van de ramp aangekomen. Een recente foto van PRINSES MARGRIET die morgen haar 22ste verjaar dag hoopt te vieren. (Foto Max Koot) Een tweemotorig passagiersvlieg tuig is zondag ten noordwesten van Durango in Mexico in brand gevlo gen en neergestort waarbij alle tien inzittenden om het leven gekomen zyn. Het vliegtuig, van de Aerovias del Norte, naderde het vliegveld van de stad Zapote toen het ongeluk plaats vond. jonge Churchill gevangen nam. Chur- drie kinderen. Acht personen en duizenden stuks vee zyn omgekomen by een bos brand, die zondag op ongeveer 130 km ten noorden van Melbourne heeft gewoed. Politiemannen en mi litairen begonnen vandaag 6.000 schapen en runderen, die by de brand ernstige verwondingen hadden opgelopen, met automatische wapens uit hun ïyden te helpen. De brand verwoestte voorts ongeveer 260 vier kante kilometer bos. Tot de slacht offers behoren een moeder en haar Smokkelactie levert ruim 1 miljoen op i (Van onze correspondent) Een 59-jarige Zwitserse groothandelaar heeft het gepresteerd binnen anderhalf jaar zeker een miljoen gulden aan smokkelboter te verdienen. Deze groothandelaar in boter, werkte samen met zijn twee zoons van 24 en 28 jaar, die evenals hij sinds kort de Zwitserse nationaliteit hebben, en twee Duitse chauffeurs. De Justitie kwam de groothande laar op het spoor, nadat de fiscus had ontdekt, dat de boterkoning twee miljoen pond boter meer had verkocht, dan hij officieel had inge slagen. Zeker 50 maal hebben de zware vrachtivagens van de groot handelaar de grens moeten passeren om de boter, die hij in Nederland voor maximaal f2,70 per pond in kocht, in Duitsland voor bedragen tussen f 3,25 en 3,60 van de hatid te kunnen doen. Naar schatting heeft hij twee miljoen pond boter onder de neus van de douane weten in te vóeren, zonder dat men de wagens controleerde of zelfs maar opper vlakkig nakeek. Raadsel Hoe het mogeiyk is, dat het de vyf mannen gelukt is anderhalf jaar uit handen van de douane te biyven, is au toe een raadsel. Mogelijk ge bruikte de Zwitser vervalste douane papieren. die nooit afdoende zouden zyn gecontroleerd. Ook heeft men ogenblik gedacht aan omkoping de Duitse douane, maar dit laat ste werd onmiddellijk van hogerhand wezen met: „De douane heeft niet meegeholpen, maar gewoon het werk niet streng genoeg uitgevoerd". By een inval in de woning van de boterhandelaar konden vier van de vyf verdachten worden gearresteerd, een vyfde één van de chauffeurs wist de benen te nemen en is nog niet gegrepen. De Justitie trof geen cent aan: de „boterkoning" heeft het geld op een geheime Zwitserse bank rekening gezet, waar niemand anders dan hy kan aankomen. f Uit f 19 mvs Men verneemt dat het metalen standbeeld voor Joost van den Vondel zal ge goten worden in de fabriek van de heeren L. J. Enthoven en Cie te 's Hage. Door den kerkeraad der Chr. Afgesch. gemeente te Groningen is op het drietal van predikanten geplaatst o.a. Ds. J. H. Donner te Lei den.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1