LEIDSCH DAGBLAD WINSTON CHURCHILL EEN DIEPE SLAAP Onrust door vertraging in de loonvorming Zeer ernstig ziek verklaart lijfarts ERGON ELECTRIC TEKENAAR Premier Wilson stelt bezoek aan Parijs nit Meer steun voor de Kongo-rebellen van Egypte en Algerije Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 JANUARI 1965 No. 31467 directeur; E. A_ E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 335 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churchill beweegt zich op de grens van het do- irijk. Hij ligt in een diepe slaap, maar lijdt geen pijn. De lentigjarige, die onverwoestbaar scheen, hangt nog slechts met zijden draad aan het leven, nadat hij gisteren in zijn Londense is door een beroerte werd getroffen. Volgens medici klonk het lletin van gisteravond uiterst somber. Toen gisteravond aan jn lijfarts, Lord Moran, werd gevraagd of er nog enige hoop .stond, aarzelde hij een ogenblik en antwoordde toen: „Hij is |er ernstig ziek". Lady Churchill vertoefde gisteren de gehele ekg aan Sir Winstons zijde. Zij is 79 jaar en haar gezondheid is sped, behalve dat zij aan gewrichtsreumatiek in een arm lijdt. Het lag in de bedoeling omstreeks het middaguur een volgende inlletin uit te geven tenzij de toestand van de patiënt aanleiding jjf voor een eerdere bekendmaking. S'a de eerste berichten over een S ou" drong het pas in het late mid- j juur tot het Engelse volk en de r. reld door, dat Sir Winston Chur- Dis plotselinge ziekte van hoogst m listige aard was. Enkele minuten 'lor drie volgde er, na de aanvanke- JJie berichten over een griep, een Immiger bulletin, volgens hetwelk Winston een zwakte in de bloeds- oloop had te doorstaan en een ombose (bloedprop) in de hersenen. Sisteravond kwam het bericht, dat r Winston het bewustzijn had ver ren. „Hij slaapt steeds dieper in en rich van geen pijn of ongemak be- ist", aldus 'dit communiqué, dat eneens was ondertekend door de Jaarde Lord Moran, Churchills rtrouwde lijfarts. •S Alle naaste familieleden verzamel- n zich gisteravond in Sir Winstons ining: zijn echtgenote, zijn dochter iry en haar echtgenoot Christopher n «mes (oud-minister en thans La- rjiuislid), zijn zoon Randolph en n kleinzoon en naamgenoot Win- - ra. Churchills andere dochter Sa- lh, die in Rome was toen zij het be- rfht van haar vaders ziekte hoorde, ppte gisteravond in een vliegtuig L kar Londen. Zij arriveerde even na 3 nr vannacht èn begaf zich onmid- llijk naar het ziekbed van haar va- n Sir Winston verzameld. Voor de ur met het nummer 28 in de anders rustige laan Hyde Park Gate raden politieagenten op wacht. Om uur arriveerde premier Wilson. Hij :ef een kwartier binnen en stapte arna snel in zijn auto zonder iets willen zeggen. De mensen bij het huis staarden 1 voor zich uit. Er werd alleen aar gefluisterd. Het was echter on- rmijdelijk dat een enorm leger urnalisten, fotografen, radio- en levisiemensen voor Sir Winstons raing postvatte. De grote reporta- WEERBERICHT Advertentie vraagt: Uiterstegracht lb - Leiden (Van onze weerkundige medewerker) Er is deze winter blijkbaar nog niet regen gevallen. In de laatste ftig dagen noteerde De Bilt 42 gendagen. Ook het komende week- ade wordt nat en onbestendig, edenmiddag en vanavond passeert n warmtefront met zachte oceaan- cht, regen en een tot hard of Mmachtig toenemende wind. Omstreeks zondagmorgen passeert Eer een front met regen, gevolgd wat koudere lucht en enkele Daarna zijn er morgen enkele klaringen te verwachten, maar het gemene weerbeeld blijft sterk onbe- fndig. De temperatuur kan tijdelijk ongeveer acht graden stijgen. Al- i in Rusland weet de matige tot renge vorst zich nog te handhaven. 17 JANUARI Zon op: 8.40 uur; onder: 17.01 u. laan op: 16.46 u.; onder: 8.56 u. Hoogwater te Katwijk te 2.44 en 15.04 uur. Laagwater te 10.56 en 23.19 uur. (18/1 hoogwater te 3.37 en 15.52, te 11.49 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's Storende drukte Steeds, wanneer de voordeur open ging werd deze door de stralende te levisielampen in felle gloed gezet. was natuurlijk storend voor de gehele atmosfeer, die thans de zieke Churchill omgeeft, maar moderne publiciteit kent geen bescheidenheid. Het zou anders geweest zijn indien Sir Winston zich op zijn landgoed Chartwell in Kent had bevonden. Maar hij was deze winter blijkbaar in Londen gebleven om nog zoveel mogelijk contact te onderhouden met de buitenwereld, welke toch al zo langzamerhand voor hem scheen te wijken. De meeste uren van de dag wist hij nauwelijks meer wat er om hem heen gebeurde. Maar plotseling scheen dan, meestal voor korte tijd, zijn scherpe geest weer terug te keren. Hij woonde af en toe zelfs nog een diner in een hotel van oude politieke vrienden bij. Tot kort voor het zo merreces kwam Sir Winston nog en kele malen per week in het door hem zo geliefde Lagerhuis. Langzaam schuifelde hij dan naar zijn plaats, leunende op zijn stokje en de laatste tijd nog geholpen door andere Lager huisleden. Hij ging dan zitten, keek voorovergebogen als altijd even rond met zijn blozende gelaat en scheen dan in te dutten. Men wierp altijd angstige blikken op deze zware in eengedoken figuur, omdat men het gevoel had dat hij op een kwade dag op de plek waarmee hij meer dan ooit verbonden was en waar hij zulk grote triomfen heeft gevierd, in het harnas het tijdelijke voor het eeuwige zou wisselen. Achterkleinki nd verwacht Terwijl Sir Winston Churchill in zijn woning zwaar ziek ligt, bevindt de vrouw van zijn kleinzoon en naamgenoot zich in de kraamafde- ling van het Westminster-ziekenhuis in Londen. Mevr. Minnie ChurchiU, echtgenote van Winston Churchill jr., verwacht haar eerste baby. De 24-jarige mevr. Churchill is de doch ter van Sir Gerald d'Erlanger, voor malig president-directeur van de British Overseas Airways Corp. Haar man is de zoon van Randolph Chur chill. Zij zijn in juni getrouwd en deelden Sir Winston in oktober mede. dat hij een achter kleinkind kon verwachten. Veel belangstelling Koningin Elizabeth is gisteravond van Sir Winstons toestand op d* hoogte gebracht en zij verzocht on voor nader nieuws te worden gewaar schuwd. President Johnson zond eer telegram waarin hij de hoop uitsprak op volledig herstel van de patiënt. Ook andere staatshoofden lieten van him belangstelling blijken. Churchill is enige malen ernstig ziek geweest. Zijn sterk gestel hielp hem er echter steeds bovenop. Zo hij midden in de tweede wereldoorlog, na de conferentie met Stalin en Roosevelt in Teheran in 1943, een longontsteking die hem op de rand van het graf bracht. In 1958, toen hij vakantie hield in zuid- Frankrijk, kreeg hij wederom long ontsteking, ditmaal gepaard aan borstvliesontsteking. Uit alle delen de wereld kwamen familieleden vrienden omdat men daoht dat het einde van de grote staatsman nabij was. Na slechts enkele maan den vierde hij, geheel hersteld, zijn gouden bruiloft. Churchill bleef actief in de politiek en behield zijn parlementszetel bij de algemene ver kiezingen van 1959. In juni 1962 1 hij in Monte Carlo uit, een gebroken dijbeen was het gevolg. Op- w dankte hij aan zijn sterke constitutie een snel herstel. Chur chills gevorderde leeftijd noopte hem in 1963 zich uit de politiek terug te trekken. Sindsdien werd hij slechts zelden in het openbaar ge zien. Hij verdeelde zijn tijd tussen huis in Londen en zijn buitenverblijf Zuid-Engeland. Tientallen doden bij verschuiving van aardmassa's In midden-Formosa zijn gis teren dertig arbeiders levend be dolven door een aardverschui ving, welke zich voordeed na het opblazen van een rots in ver band met de aanleg van een tunnel. Gevreesd wordt, dat allen zijn omgekomen. Tot dus ver zijn vijf lijken geborgen. Tengevolge van een grond verschuiving zijn bij Pelaboehan Ratoc op West-Java 23 mensen om het leven gekomen, aldus een bericht van het Indonesische persbureau Antara. Pas vier c.a.o.'s ter goedkeuring aangeboden (Van onze parlementaire redactie) Het wil met de loonvorming nog niet erg best vlotten, hoewel er bij de jaarwisseling een kleine zeventig CAO's afliepen, waren deze week de Stichting van de Arbeid nog maar vier nieuwe contracten ter goedkeu- riong aangeboden. In de meeste be drijfstakken wordt nog steeds moei zaam over de nieuwe arbeidsvoor waarden onderhandeld. En onder de meer dan een half miljoen werkne mers, die deze stagnatie in hun loon zakjes voelen, begint, getuige de ac ties in de havens en de metaal, enige onrust te ontstaan. Tot dusver is er bij de onderhande lingen in enkele belangrijke bedrijfs takken, zoals de metaalindustrie met zijn 300.000 werknemers, de textiel industrie (100.000), en de havens (25.000), waarvan de CAO al op 31 december afliep, nog niet veel resul taat geboekt. Het in december na veel moeilijkheden gesloten loonak- koord blijkt in de praktijk niet zo gemakkelijk uitvoerbaar. In andere bedrijfstakken, waarvan de contrac ten tussen februari en april aflopen, zoals de bouw (250.000), de landbouw (100.000), Philips (75.000) en de gra fische bedrijven (40.000), kijkt men nog de kat uit de boom. De metaalindustrie, gewoonlijk koploper in het afsluiten van nieuwe CAO's, verkeert wel het sterkst tn 'n impasse, al gaat men het hier in de komende week opnieuw met onder handelingen proberen. Als dat suc ces oplevert, is dat van meer bete kenis dan voor deze bedrijfstak al- Bij vele onderhandelingen wordt de metaal-C AO namelijk al jaren als een soort richtsnoer gebruikt. Dat is mede de reden, waarom de oogst bij de Stichting van de Arbeid zo mager is. Vele bedrijfstakken ontbreekt het thans aan een CAO, zich kan spiegelen. Niemand wil graag de eerste zijn met het gevaar door anderen te worden overtroefd, zoals vorig jaar de metaal is over komen. De vier contracten die reeds zijn ingediend, betreffen kleinere be drijfstakken die op de algemene ont wikkeling weinig Invloed hebben. Het verzekeringsbedrijf (10.000 werkne mers) is daarvan de belangrijkste. Ander systeem De wijze waarop het loonakkoord van december tot stand is gekomen, is aan de ontwikkeling niet vreemd. Niet alleen is daardoor de loonvor ming aanzienlijk vertraagd, maar ook het akkkoord zelf, vrucht van de di plomatie van minister Veldkamp, is niet overal in het bedrijfsleven in even goede aarde gevallen. Voor de vakcentrales, die zich node bij het akkoord hebben neergelegd, is de gang van zaken blijkens uitlatingen van de leiders, niet voor herhaling vatbaar. Men wenst het thans gel dende loonsysteem op de helling te zien, om volgend jaar niet met de zelfde moeilijkheden te zitten. De voornaamste grief van de vakcen trales tegen het huidige systeem is, dat 't de overheid nog zulke grote gelijkheden biedt, de loonvorming te beïnvloeden. Weliswaar is het sinds enige tijd de taak van de Stichting van de Arbeid, en dus van het be drijfsleven zelf, om de afgesloten con tracten te toetsen, maar de spelre gels die daarbij gelden, worden nog altijd sterk door de regering ge- inspireerd. Het loonoverleg in december heeft volgens de vakcentrales bewezen, dat het in feite de regering is geweest, die de ruimte voor de loonvorming 1965 heeft afgebakend. Van overleg in de Stichting van de Arbeid kan volgens hen nauwelijks worden ge sproken, omdat de werkgevers zich De directeur van de Scania Vabisfabriek, welke gis termiddag in Zwolle door Prins Bernhard officieel geopend werd, bood de Prins de eerste vrachtwagen aan die van de band reed. De Prins achter het stuur van de auto, die gebruikt zal worden in Kenia voor het World Wild Life Fund, Premier Harold Wilson heeft een voorgenomen bezoek aan president De GauHe uitgesteld omdat de Fran se m;nister van Buitenlandse Zaken Maurice Couve de Murville niet naar Londen gekomen is voor zjjn Britse ambtgenoot Patrick Gordon Walker, zo wordt van gezaghebbende ztfde verklaard. Wilson was oorspronkelijk van plan in de tweede helft van februari naar Parijs te gaan. Nu wil hij daarmee wachten totdat hij half februari pre sident Johnson in Washington be zocht heeft en de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko half maar! een bezoek aan Londen gebracht heeft. Verder, aldus de zegslieden, is Wil son van mening dat hij hooguit voor één bezoek per maand het land kan verlaten. Gezegd wordt, dat Wilson het bezoek aan Parijs niet als drin gend beschouwen zou ook al erkent hij dat dergelijke topconferenties uit publiciteitsoogpunt altijd van belang zijn. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft intussen geweigerd commentaar te geven op de berichten uit Pj dat de Brits-Franse betrekkingen dieptepunt hebben bereikt. De standhouding is reeds koel sinds het Franse veto van januari 1963 ove Britse poging tot de E.E.G. toe te treden. Britse regeringsfunctionarissen zei den dat Couve de Murville zelf moet bepalen wanneer hij naar Londen komt voor een conferentie waarmee hjj de vorige maand tijdens bespre kingen in Parijs met Gordon Walker ingestemd heeft. Van de andere kant is het de taak van Wilson om de datum voor zijn bezoek aan Parijs te bepalen. Zij zeiden dat De Gaulle kort na de overwinning van Labour bij de verkiezingen in oktober langs diplomatieke weg Wilson had laten weten dat hij graag een bespreking met hem zou hebben. Toen hij niets van Couve de Murville hoorde had Gordon Walker verscheidene data voorgesteld, welke door Couve de Murville van de hand zouden zijn gewezen met de mededeling dat hij druk bezet was. De Franse minister noemde echter geen data welke hem wèl schikten. onmiddellijk met het standpunt van de regering conformeerden. Op deze wijze is er naar de mening van de vakbeweging geen sprake meer van een vrijer loonibeleid. Beperkte rol Daarom willen de vakcentrales de loonpolitiek zodanig gewijzigd zien, dat de rol van de overheid duidelijk wordt beperkt, zodat de werkgevers zich er niet achter kunnen versohui len. Slechts wanneer de conjunctu rele situatie dat eist, zou de regering een loonstop moeten kunnen afkon digen. Voor de rest achten zij het bedrijfsleven zelf voldoende in staat, uit te maken wat wel en wat niet kan. Om wat meer differentiatie in de lonen te krijgen, zou de verant- Lord Moran, de 82-jarige lijf arts en goede vriend van sir Winston Churchill leest een bul letin voor over de gezondheids toestand van de ,grand old man op de stoep van diens woning aan Hyde Park Gate in Londen woordelijkheid voor de loonontwikke ling meer naar de bedrijfstakken ver legd moeten worden. Daartoe zou men van de CAO-lonen verplichte minima moeten maken, waarvan naar boven kan worden afgeweken, zodat de economisch sterkere onder nemingen wat meer kansen krijgen hun expansiedrift te laten gelden. Het is de vraag of de vakcentrales, die hun wensen op dit punt de ko mende maanden in de Stichting van de Arbeid aan de orde zullen stellen, de werkgevers voor dit soort veran deringen zullen weten te vinden. Vooralsnog blijkt men in werkgevers- kring niet erg geporteerd voor een dergelijke vrije loonpolitiek, zeker niet zolang het prijsbeleid nog zo sterk aan banden is gelegd. Ook het verleggen van de verantwoordelijk heid naar de bedrijfstakken zal in werkgeverskring niet overal aanslaan, omdat, zolang de arbeidsmarkt zo gespannen blijft, het nauwelijks voor twijfel vatbaar is, dat vele minder sterke ondernemingen daardoor onder grote druk komen te staan. De leiders van de rebellen in Kon go hebben tijdens geheime zittingen in Cairo beloften verkregen voor meer wapens en financiële steun van Egypte en Algerije. Wapens, waar onder geweren, granaten en muni tie, zijn toegezegd door zowel Egyp te als Algerije. Egypte heeft boven dien een kwart miljoen dollars in financiële hulp beloofd. Er zou voorts een aantal Algerijnse vrijwilligers gereed staan om hulp te gaan bie den aan de rebellen. Deze overeenkomsten zouden zijn bereikt in geheime bijeenkomsten tussen de „minister van Defensie" van de rebellen Gaston Soumialot, de commandant van het Kongo- leze „bevrijdingsleger" Nicholas Olenga en president Nasser van Egypte en de vice-president van Al gerije Hawary Boumedienne. Sou mialot is reeds acht dagen in Cairo, terwijl Olenga woensdag is gearri veerd. Bounmedienne is in Cairo om de conferentie van Arabische pre miers bij te wonen die de vorige week heeft plaats gevonden. De Kongolese regering is gisteren nog niet tot een besluit gekomen over de vraag, of premier Tsjombe naar Brussel zal gaan voor overleg met de Belgische regering over de belang rijke financiële en politieke kwesties tussen beide landen. In diplomatie ke kringen in Leopoldstad wordt I echter aangenomen, dat het toch uit eindelijk wel tot een bezoek van de Kongolese regeringsleider aan Brus sel zal komen. Hoewel dit bezoek vrijdag voor de zoveelste maal werd uitgesteld, het geen in Belgische regeringskringen uiteraard nogal wat ongenoegen ver oorzaakte, wordt de komst van Tsjombe, naar een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Brussel meedeelde, nog steeds van nut geacht. In Leopoldstad werd gisteren de campagne tegen oud-premier Adoela voortgezet met een mars van onge veer 200.000 schoolkinderen door de stad. Tsjombe protesteerde, naar bekend, eerder deze week tegen de besprekingen, die Abdoela in Brussel voerde met Belgische regeringsfunc tionarissen. Adoela heeft inmiddels België verlaten, na gepleit te heb ben voor een overgangsregeling in Kongo met daarin opgenomen ver tegenwoordigers van de rebellen. (§ucf ëföbtstvs Een advocaat voerde voor een rechtbank zeer lang het woord en de president viel onder het pleidooi in slaap. De advocaat riep uit: ik pleit niet als gij slaapt. De pre- dent werd wakker en zei kalm: ik slaap altijd als gij pleit, mijnheer de advocaat. Uit Drenthe wordt berigt dat door de afschaffing van den turfaccijns de rijkscom miezen 2 a 300 gulden schade lijden, door het gemis van emolumenten. Diezelfde grie ven hebben ook de rijkscom miezen te Leiden. Het was beter dat de minister van fi nanciën de toestand verbe terde.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1