Ipera Comique lost ereschuld jegens Serge Prokovjew in Overschot van jeugdige Anne Mowbray ontdekt kunst kalei öoscqqp ppraan heeft zware kak in „Vuurengel^ Jeannette Macdonald - 57 - overleden BE J ARTS WAGNERBALLETTEN OP SUITE UIT T ANNH AUSER 5? TIEN JAAR NA ZIJN DOOD: Eenmaal Rose Marie Beroemd uit talrijke films EEN PIJNLIJK HOOFDSTUK Bruid van vermoorde Prins in de Towe Icht 1 maart 1860 Vrijdag 15 januari 1965 Vierde blad no. 31466 (Van nri7(> Pariisp- rnrrpsnrmdpnt 1 (Van onze Parijse correspondent) 4jc Prokovjew wiens ballet Cendrillon in een „uper- de- iproduktie in het Theatre des Champs Elyseés maanden- Jng en oud heeft weten te begeesteren, is nu tien jaar na od, eindelijk ook die eer te beurt gevallen dat een zijner ,,L' Ange de feu" (De vuurengel) in een officieel ejheater wordt opgevoerd. jkrijk, waar hij als jong componist en later als half-emigrant heeft geleefd, beschouwde hij zelf als zijn tweede va- l(id. De directie van de Parijse Opera-Comique heeft hem nu -jlijke munt terugbetaald door grote zorgen en vele kosten l|eden aan de opvoering van dit jeugdwerk dat men sedert jjerloren waande. deze opera is aan een legende ontleend, en de God en duivel die u" verbeeldt, paste kwa- het cultuur-politieke schema j Stalinistische machthebbers pstnaars hadden voorgeschre- Idat 30 jaar geleden, door Bru- Iter, de wereldpremière in de Be Opera was afgelast, heeft p lange tijd niets meer van (ik gehoord, en was men het [bijster geworden. Tot in '53 kituur op de zolder van het (rde doch blijkbaar wel wat llante Londense uitgevershuis and Hawkes werd terugge- t, en twee jaar later „1 Ange I" op het Festival van Vene- n toch eindelijk zijn verlate te beleefde. Als een visioen 'libretto, naar een novelle van nboliitische Russische dichter pw, verhaalt de stormachtige iren die in de 16e eeuw, de Wouw Renata ervoer, die haar lang een visioen najoeg, dat ze ir achtste jaar meende te heb- jezien. Een visioen van een agel dat ze, ouder geworden, in lillende personen, Ridder Ru- 1, graaf Henri, herkende en die li op haar beurt wist te be ll of te beheksen, jolgd door de inquisitie, ver- ze zich in een klooster waar al spoedig on- medezustertjes een collectieve nn ontketent. Maar de sterke fler middeleeuwse gerechtigheid ook in die schuilplaats on eigen auspiciën terug te En zo eindigt ze dan haar bestaan, gelijk Jeanne d'Arc, vlammen van de brandstapel, Ie gloed waarvan zo ook haar kinderdroom voor eeuwig zal Bij Verdi en Wagner r speelse en ironische Prokov- Les trois oranges," de de- itoria voor kinderen, als „Pe il de Wolf" of „De reis naar ou", van de klassieke symfonie De vuurengel (Floriana Ca- valli) wordt door Ridder Ru- precht (Julien Hass), die ze eerst behekst, nu zelf belaagd. of de pianoconcerten, zal men in deze opera nauwelijks terug herken nen. Veel dichter dan bij Poulenc of Ravel, met wie hy zich in Frank rijk vooral verwant gevoelde, staat Prokovjew, die 8 jaar aan deze opera erkte, hier bij Verdi en zelfs bij Wagner. Zijn orkest dat meeslepende momenten kent, bezit hier nochthans niet die briljante en fonkelende door zichtigheid die zijn latere werken kenmerkte, terwijl hij de twee voor naamste zangsolisten, Renata en Ridder Ruprecht, bovendien nog van Wagneriaanse leitmotiven voorziet. En Wageneriaans doen bovenal wel verschillende scènes aan, als het ta fereel waarin Mephistoles een knaapje verorbert en de slotapotheo se met het nonnenballet, dat een apotheose van collectief- sensuele hysterie wordt. De beroemde regisseuse van de Milansese Scala, Margherita Wall- mann, had die expressionistische kanten van het werk overigens wel wat héél zwaar aangezet, om zo de Latijnse inslag die Prokovjew, toch altijd ook nog vertoont, bijna volle dig uit de vlakken. Floriana Cavalli in de titelrol Niettemin zou bij een iets impres- sionistischer aanpak van de verto ning, het bezwaar van de totale on verstaanbaarheid van het Frans waarvan de Italiaanse titelheldin Floriana Cavalli zich moest bedie nen vermoedelijk minder zwaar ge wogen hebben. Eender redenen waar om Bruno Walter indertijd van de verantwoordelijkheid xan de pre miere had afgezien lag in het feit dat hij geen geschikte figuur voor de hoofdrol kon vinden. En de ver tolking van ,,L' Ange de feu" is dan misschien ook wel de allerzwaarste taak die een sopraan op de schou ders kan nemen. Gedurende ander half uur van de acht kwartier dat de opera duurt, is zij bijna ononder broken aan het woord en aan d( noot. Zo concentreert ook de hele dramatische handeling zich uitslui tend op haar persoon. Men moet wel een Callas of nog liever, Pilarczik zijn, om die titanenbeproe ving heelhuids te doorstaan, en met Cavalli, hoe respectabel haar presta ties ook waren, is de vuurengel toch niet gans en al aan haar trekken gekomen. De voornaamste verdien sten en de hoogste troeven moesten zo eerder geschreven worden op de rekening van het orkest en zijn be wonderenswaardige dirigent, de Hon gaarse Fransman Georges Sebastian, die indertijd de partituur nog met Prokovjew zelf had ingestudeerd. En wanneer alle wensen voor de volle 100 dus misschien niet bevre digend konden worden, dan blijft PROKOVJEW men de Opera-Comque niettemin op rechte dank verschuldigd voor deze kennismaking met een jeugdwerk, ■aarniee jegens Serge Prokovjew als gezegd, tevens een ereschuld werd ingelost. Expositie „Tekeningen van het Concilie" In het Utrechts Centraal Museum gistermiddag een tentoonstelling geopend van tekeningen der drie zit tingen van het Vaticaans Concilie. De tekeningen zjjn vervaardigd door Frederick Franck, een Nederlander van origine (hjj werd in Maastricht geboren), die het Amerikaanse staatsburgerschap bezit. De tentoonstelling is uit meer dan 100 tekeningen samengesteld. Franck is in het dagelijks leven arts. Behalve tekenaar is hij schilder en schrijver. Hij was geruime tijd medewerker van Albert Schweitzer in Lambarene. Hij toog geestdriftig naar Rome toen hij in oktober '62 Paus Johannes' openingsrede had beluisterd. Later keerde hij naar Rome terug om de begrafenis van Paus Johannes bij te wonen. Ook van deze gebeurtenis maakte hij tekeningen die op de positie in Utrecht te zien zijn evenals enkele tekeningen van het conclaaf. De tentoonstelling „tekeningen van het Concilie" heeft de ronde gedaan langs een serie Amerikaanse musea en was ook in Rome te zien. Prof. dr. P. J. Maan, pastoor de oud-katholieke parochie van St Gertrudis in Utrecht, verrichtte de opening in tegenwoordigheid van kardinaal Alfrink, mgr. Rinkel, de aartsbisschop van Utrecht van de oud-katholieke kerk en de Franse ambassadeur in ons land, Le comte de Crouy-chanel. De tentoonstelling duurt tot en met 14 februari. De bekende actrice Jeanette Macdonald is yisteren in Houston in een ziekenhuis overleden. Zij was al enige tijd ziek en werd dinsdag opgenomen. Haar echtgenoot Gene Raymond zat aan het sterfbed. Paar van vijf en vier en een half jaar Anne was net vijf jaar toen zij met de Prins trouwde en hij was slechts vier en een half jaar oud. ADEMBEKLEMMENDE LENIGHEID (Van onze Brusselse correspondent) Twee jaar geleden heeft Maurice Béjart leider van het ballet der XXste eeuw, ondergebracht bij de Belgische Nationale Opera in de Brusselse Muntschouwburg, een ballet gemaakt op een suite uit de muziek van Richard Wagners Tannhauser. In de jongste tijd heeft hij het met nog twee anderen tot een trits verenigd, die gisteravond in Brussel zijn première heeft beleefd. m met Chaplin li Sophia Loren ^an onze correspondent) Italiaanse producer Carlo over wie vorige week ge iten circuleerden dat hij iman wilde worden, heeft :en in Parijs verklaard, in handeling met Charlie ilin te zijn getreden over de lijkheid van een nieuwe Ponti's echtgenote, de be- )nde filmactrice Sophia Loren Chaplins eventuele tegen- ilster genoemd. Carlo Ponti echter nog niet gezegd of 'plin behalve als acteur in dat il ook als regisseur of reali zal optreden. En ook over lijd dat en de plaats waar de zal worden opgenomen ft de producer voorlopig een ietisch stilzwijgen willen 'en bewaren. In de Siegfried-Idyll en in de We- sendonck-lieder heeft hij de inspira tie voor de andere balletten gevonden en toen kon hij haast vanzelf het ge heel gaan beschouwen als een soort choreografische hulde aan of zo men wil: beeld van de drie vrouwen in Wagners leven: Minna Planer, zijn eerste vrouw, Mathilde de echtgenote van de Züricher koopman Wesen- donck, die hem jaren heeft gesteund en Cosima von Bülow die de moeder van zijn zoon Siegfried en van zijn beide dochters Eva en Isolde is ge worden. Venusberg, Siegfried-Idyll en Ma thilde zijn de titels van de drie ballet ten. Het laatste is wellicht het meest problematisch en in de realisatie het minst ver gekomen, maar van de serie toch eigenlijk het belangrijkste werk. Maryse Patris heeft de liederen ooi gezongen en voor zover nodig rustig geacteerd. Germinal Cassado, van Béjart's geprefereerde dan sers heeft de Wagner-figuur gespeeld en de „vijfpas" werd gedanst door Tania Bari, Laura Proenca (Cedille), Marie-Claire Carrié, Paolo Bortoluzzi en Patrick Belda. Zoals meer manne lijke leden van het ballet der XXste eeuw hebben de laatsten zich ook het Beatlekapsel aangemeten ter vervan ging van de Romeinse haarsnit die tot nu toe in het ballet altijd mode scheen. Het barokke en overladen décor was een schepping van Thierry Bosquet, die eens temeer het ballet heeft bevestigd Daaraan vooraf was de Siegfried- Idyll gegaan. De choreografie van dat ballet is, zij het uiteraard onder aus piciën van Béjart, gemaakt door Milko Sparemblek. Het is een wat somber maar toch boeiend ballet ge worden, dat de kringloop van het le ven wil voorstellen. De Pas de deux van het jonge paar, gedanst dooi- Da niel Lambo en Michele Rimbold was van een sierrlijke bekoorlijkheid, die afstak tegen de wat rigoureuse ernst van het geheel. De avond was begonnen met een wat gewijzigde versie van Béjarts Ve nusberg-ballet. Door het corps de bal let werd een welhaast adembeklem mende lenigheid opgeroepen. Het orkest van de Munt-Schouw burg werd gedirigeerd door Hendrik Diels, die niet alleen een uitmun tende Belgische muziekcriticus is, maar die als Wagner-dirigent een grote faam bezit. Volkomen terecht zoals men heeft kunnen constateren. Hij deelde in de ovaties! Scène uit de Béjartballetten Een doodkist die bij toeval is opgegraven in een met puin bedekt bouwterrein in Londen was, zo is gisteren bekendgemaakt, die van de zeer jonge bruid van een van de vermoorde „Prinsen in de Tower". De vondst roept een van de meest pijnlijke hoofdstukken uit de Engelse geschiedenis in de herinnering terug. In de kleine loden doodkist lagen de beenderen van Anne Mow bray, Hertogin van York die bij een grootse middeleeuwse plech tigheid, gisteren 487 jaar geleden, trouwde met Richard, de jongste zoon van Koning Edward IV. Anne stierf in 1481 toen zij acht Jaar en elf maanden oud was. De geschiedenis wil dat de Prins later samen met zijn broer Edward in de grimmige Tower van Londen vermoord. Men zegt dat de beide Prinsen zijn verstikt met kussens die op hun gezichten werden gedrukt toen zij in eikaars armen lagen te slapen. Het jaartal van deze moord niet bekend, het kan 1483 of 1435 zijn geweest. Het Londens museum heeft de vondst gisteren bekendgemaakt. Ge meld werd dat de kist de vorige maand is opgegraven door een oud heidkundige die werkzaam was op een bouwterrein in Stepney, in het Londense East End waar eens een middeleeuwse abdij heeft gestaan. Sinds de vondst zjjn de beenderen door archeologen en andere weten schapsmensen onderzocht. Zij hebben bevestigd dat zij van Anne zijn ge weest. De directie van het museum heeft meegedeeld dat als de wetenschap pelijke studies zijn voltooid, Anne op nieuw zal worden begraven, dicht bij de plaats waar de tragisch aan hun einde gekomen Prinsen in de West minster Abbey liggen. 'n de doodkist vonden de deskun digen een schedel, kastanjebruin van kleur en bedekt met haar. De ge leerden nemen aan dat Anne een blond meisje moet zijn geweest. De borstbeenderen waren verdwenen maar de beenderen van het onder ste deel van het lichaam waren aan wezig. Vastgesteld is dat Anne in een linnen kleed is begraven. Op de loden doodkist stond de vol gende inscriptie: „Hier ligt Anne, Hertogin van York, dochter en erfgename van John, voormalig Hertog van Norfolk, opper- ceremoniemeester, Graaf van Not tingham, Graaf van Warenne, Maar schalk van Engeland en Lord van Mowbray, Segrave en Gower, echt genote van Richard, Hertog van York, de tweede Prins van Edward IV, Ko ning van Engeland, Frankrijk en Lord van Ierland, die op de 19de dag van novermber in het jaar onzes Heren 1481 is gestorven in het 21ste jaar van de regering van de Lord- Koning". Oogverblindend schouwspel Er gaan verhalen over het oogver blindende schouwspel van het hu welijk van Anne en haar Prinsje. Aan beide zijden geescorteerd door Lords en Ladies, werd de kind-bruid naar de St. Stephen's kapel in West- minster geleid waar de muren waren bedekt mat azuurblauwe tapijten waarop gouden heraldische lelies. Haar bruidegom wachtte haar op onder een baldakijn van met goud bestikt laken. De Koning, Edward IV, en zijn Koningin waren aanwezig evenals de broer van Richard, de jonge Ed ward. Als prins van Wales, was Ed ward erfgenaam van de troon. In 1483, op 13-jarige leeftijd, besteeg Edward bij de dood van zijn vader de troon. Hij was de zesde Koning Edward. Zijn regeringsperiode duurde ech ter maar kort door machinaties, sa menzwering en de jaloezie van andere edelen die macht wilden. Een van de troonpretendenten was de oom van de Prins, Richard, Hertog van Gloucester. Hij werd „de ge bochelde Richard" genoemd vanwege zijn misvormde rug. Richard beweerde dat de jonge Edward geen recht op het koning schap had. Hij vond een willig gehoor De datum van de inwijding van de jonge Edward werd keer op keer uitgesteld. Toen Edward tenslotte voor de in wijding naar Londen ging, werd hü in de Tower ondergebracht. Zijn moe der had zich met haar andere kinde ren in Westminster teruggetrokken. Gloucester zond de Koningin een verzoek dat Edwards jongere broer Richard naar de Tower zou komen om de jonge Koning gezelschap te houden. Deze Richard was met Anne getrouwd. Jeannete Macdonald werd beroemd door haar spel in de film „,Ros« Marie". Zij begon haar loopbaan als koristje in New York. Haar eerste grote rol speelde zij in het Green Village Theatre in de show Fantastic Fricasse. Naderhand maakte zij een aantal buitenlandse concerttournee's. De andere films waarin zij een rol ge speeld heeft zijn „The love parade", „Vagebond King", „One hour with you", „Love me tonight", „The cat and the fiddle", „the merry widow", „Naughty Marietta", Broadway se renade", New moon", „Smilin' through" en „Three daring daugh ters". Jeannete Macdonald werd in 't zie kenhuis behandeld door dr. Michael Debakey, de internationaal bekende hartchirurg, die onlangs de Hertog van Windsor geopereerd heeft. Jeannette Macdonald is B7 Jaar oud geworden. Zü was een van de eerste zangsterren uit het tijdperk van de sprekende füm. De laatste jaren is zij niet meer in het opgenbaar verschenen. Verder is zij een van de eerste zangeressen geweest, die voor alle media opge treden is toneel, film, opera, con cert, radio, grammofoon en televisie. Tezamen met de zanger Nelson Eddy is zij in negen M.G.M.-fllms opgetreden van „Naughty Mariet ta", in 1935 tot „I married an angel- in 1941. Een drama Daarna zijn de beide jongens niet meer levend buiten de Tower gezien. De Hertog van Gloucester besteeg de troon en werd Richard III, toen verbreidde zich het verhaal dat de Prins was vermoord maar er is nooit verteld hoe zij aan hun eind zijn gekomen tot de verschijning in 1513 van „Richard III" van Sir Thomas More. More vertelde hoe op bevel van Richard III twee moordenaars in de Tower werden toegelaten en de sla pende jongens in de nacht met kus sens verstikten. Maar latere historici hebben de schuld van Richard in twijfel ge trokken en een van de meest bran dende vragen van de Engelse geschie denis wie vermoordde de Prinsen zal wellicht nooit worden beantwoord. Paul Steenbergen: Oldenbarnevelt Op 6 maart zal „De Haagse Comedie" in de Kon. Schouw burg in Den Haag de première geven van „Van Oldenbarne velt", een historisch stuk van Hans Keuls, waarin ook aan de fantasie vrij spel gegeven is. Paul Steenbergen speelt de rol van Raadpensionaris Van Oldenbarne velt, Joris Diels voert de regie en Harry Wich ontwerpt de decors. Ook zal „De Haagsche Comedie' binnenkort „Candida" van Shaw ten tonele voeren. Het „Nieuw Rotterdams Toneel" geeft op 12 februari de Europese pre mière van Arthur Millers „Incident in Vichy", waarover onze Ameri kaanse correspondent onlangs een beschouwing schreef. De auteur heeft voorgeschreven, dat dit 90 minuten durende stuk zonder pauze gespeeld moet worden. Alarm-apparaat in Uffizi-museum Het Italiaanse ministerie van On derwijs heeft vergunning gegeven voor het aanleggen van een modern alarm-apparaat in het Uffizi-mu seum in Florence waar talrijke schil derijen zijn beschadigd. Er wordt ver der beraadslaagd over de aanstelling van meer zaalwachters. Herdenking 100 ste geboortedag van DE UNAMUNO Prins Bernhard zal op 27 jan. in Utrecht een herdenkingsbij eenkomst presideren ter gele genheid van de 100ste geboorte dag van de Spaanse roman schrijver, novellist, essayist en dichter Miguel de Unamuno. De bijeenkomst is georganiseerd door het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans instituut en het filosofisch instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Prins Bernhard is voorzitter van de Stichting „Het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans instituut. De Unamuno, die op 29 september 1864 in Bilbao werd geboren en op oudejaarsdag 1936 overleed Is een van de zeer Invloedrijke figuren van het zogenaamde „geslacht van 1899". HU heeft een verjonging in de Spaanse lettea-en en in heel het nationale den ken en voelen gebracht. Naast zijn hoogleraarschap Grieks In Salaman ca, ontwikkelde hij een enorme acti viteit als publicist. De Unamuno hield zich intensief bezig met Spaanse pro blemen. die hij scherp analyseerde. Spanje en het landschap kende hij als geen ander. In zijn publikaties ontzag hij nie mand, waardoor hij steeds in conflict was met de autoriteiten. Primo de Rivera verbande hem in 1924 naar het eiland Fuerteventura, waar De Unamuno tot 1930 bleef. Zijn verlan gen naar onsterfelijkheid bracht hem daarna tot het godsbegrip. Een hoogst origineel filosofisch-religieus denken werd door hem gelanceerd. De Spaan se Republiek, die eerst warm door De Unamuno werd begroet, werd later fel door hem aangevallen. In de bur geroorlog koos De Unamuno de zijde van Franco. Joodse betoging in Washington Honderden joden hebben gisteren voor de Westduitse ambassade in Washington gedemonstreerd tegen het besluit van Bonn de nazi-mis daden na 20 jaar als verjaard te be schouwen. Een delegatie van vijf kreeg toegang tot de ambassadeur, Knappstein. Zij sprak ook haar be zorgdheid uit over het werk van Westduitse raketdeskundigen in Egypte.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7