Zeevisgroothandel ziet terug op moeilijk jaar Pessimisme voor de toekomst Saturnespeelzaa l in het Nijmeegse Bouw Zuicierzeeclorp wordt stopgezet Schweitzer vierde „de beste verjaardag van mijn leven LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 JANUARI 1965 (Van onze visserijredacteur De Nederlandse Zeevisgroot- landel heef* over het afgelopen aar geen reden tot juichen. Er waren diverse ontwikkelingen, jie moeilijkheden gaven, zowel n de aanvoersector van bepaal- le soorten als bij de personeels- lezetting met geschoolde krach- en. Het perspectief voor de toe- tomst is dan ook bepaald niet noedgevend. Vergeleken met de gemiddelde anvoer van de vier voorafgaande iren de antal vissoorten in 1964 niet onbe- ingrijk toe. Voor wat betreft verse aring bedroeg de toeneming circa procent, voor kabeljauw eveneens procent, voor koolvis 44 procent voor schol 17 procent. Een zeer pvallende toeneming, n.l. met bijna procent, vertoonde de aanvoer schelvis. Daarentegen nam de aanvoer van ge andere vissoorten belangrijk af. vergelijking met het gemiddelde an de vier voorafgaande jaren was aanvoer van makreel 28 procent under, van wyting 40 procent min- en van tong 57 procent minder, kwaliteit van de aangevoerde vis as tamelijk uiteenlopend. De handel heeft het toegejuicht, at de rederij ook in 1964 weer een mtal reizen ter verre visserij heeft innen maken. Het zou volgens de andel evenwel aanbeveling verdie- indien er, voor zover doen- jk, meer regelmaat in de aanvoer m deze visserij komt. Weinig tong Zeer te betreuren blijft, dat de van tong nog steeds belang- jjk blijft beneden het peil van enige geleden. Door de geringe aan- van dit artikel bereikte de larktprys van deze vissoort een oogte als nimmer tevoren. Hetzelfde eldt ten aanzien van makreel gedu- n groot gedeelte van het Over het geheel genomen waren le aangevoerde Noordzeevissoorten prijshoudend en zij vonden >rede afzet in binnen- en buiten lid. Vooral de handel op het bin- nland ondervond dikwijls moeilijk- tden door de zeer geringe aanvoer is in het midden van de eek. Een betere spreiding van de ekelijkse aanvoer zou een welkome rbetering zijn. Ondanks het feit, dat de bevoor- ding van het binnenland, door aanvoer van schelvis, ka- iljauw en koolvis, een verbetering zien gaf, moesten ter voorziening bestaande tekorten aan bepaalde ivraagde vissoorten (o.a. de grotere lorten kabeljauw en koolvis en filets larvan) toch nog zeer belangrijke beveelheden worden geimporteerd. [In verband met het ernstige tekort kn geschoolde arbeidskrachten en e steeds meer toenemende vraag ■ar vis in gefileerde vorm, had de roothandel ook op dit terrein met lUoze moeilijkheden te kampen. Export verse haring jllet laat zich aanzien, dat de totale t van verse haring in 1964 iets zal zijn geweest dan in 1963, 21.784 ton werd uitgevoerd. De •t naar België is vrijwel gelijk ileven aan die van 1963, n.l. 6.939 De uitvoer naar West-Duitsland er belangrijk toe, n.l. van i in 1963 tot circa 12.000 ton 1964. V [Daar tegenover staat evenwel een [erke vermindering van de uitvoer haring naar Frankrijk, die afgelopen jaar rond de 3.500 ton aaide tegen 6.213 ton in 1963. De aar Oostenrijk en Tsjecho- llowakije bereikte een vrijwel gelijke ls in 1963, samen 175 ton. In tegenstelling tot de laatste ja- toen de totale export van verse bevroren zeevis onafgebroken toe- moet over 1964 helaas een ach- uitgang worden vastgesteld. In k is dit toe te schrijven aan sterk verminderde uitvoer naar Geslaagd voor visserijexamen Bij de door de Rijkscommissie voor p stuurliedenexamens in de Visse- pjschool in Katwijk aan Zee afgeno- i examen in kennis der interna- ale bepalingen ter voorkoming aanvaringen op zee en de toe- zijn Corn. de Floor Kuijt Dzn. Arie B. Schaap van de 64; Huig Krijgsman van de L 79; Jacob Krijgsman van de KW Gerrit Guijt van de KW 144; de Jong van de KW 202; Kryn ley vogel van de WR 51; Corn. Nop- i van de IJM 210; Corn. Schaap de KW 200Dirk Schaap van de 54, allen uit Katwijk en opge- de visser ij school in Kat- Verder slaagden Pieter Tot van de 11, wonende op Texel en Henk -lden van de HD 4 wonende :n Helder, die werden opgeleid a Visserij school in Den Helder, C. de Jong van de Sch 253, die perd opgeleid aan de Visserijschool in leveningen. Frankrijk (circa 9.500 ton in 1964 tegen 11.946 ton in 1963), naar Italië (circa 1.600 ton in 1964 tegen 2.095 ton in 1963) alsmede naar de Vere nigde Staten (circa 700 ton in 1964 tegen 1.057 ton in 1963). Teruggelopen uitvoer Deze sterk teruggelopen uitvoer aar genoemde drie landen vindt op zijn beurt weer zijn oorzaak in de nog steeds onvoldoende aanvoer van het zo belangrijke exportartikel tong. Daar tegenover staat een zeer be langrijke toeneming in de uitvoer naar Engeland (circa 3.750 ton in i 1964 tegen 2.444 ton in 1963), hetgeen ongetwijfeld nemende ai danken. De export naar West Duitsland kan circa 1.000 ton lager worden gesteld dan in 1963, toen 7.591 ton zeevis naar dit land werd uitge voerd. De uitvoer naar België en Zwitserland bewoog zich ongeveer op hetzelfde niveau als in 1963, toen naar genoemde landen respectieve lijk 7.981 ton en 716 ton werd ge ëxporteerd. Gevreesd moet worden, dat de ex portmogelijkheden er door de in de loop van 1964 sterk verhoogde op- vangprijzen voor schol en bepaalde rondvissoorten op de Nederlandse markten, niet gunstiger op gewor den zijn. Ondanks het feit, dat uit breiding der Nederlandse vissersvloot met de meest moderne eenheden nog steeds voortgaat, lijkt een zeker pes simisme ten aanzien van de toekom stige ontwikkeling van de zeevisgroot handel niet misplaatst. Bedr ij fsklaverj assen Na een pauze van ongeveer drie weken werd de tweede helft van de bedrijfsklaverjascompetitie voortge zet. Dit bracht de Elka-ploeg tegen Van Zanten. Elka begon het nieuwe jaar goed en won met 145120. Ge meente- Hobaho II werd volgens de verwachting 141127. H.B.G. had hel. tegen Tromp verre ran gemak kelijk, maar kon toch nog een kleine winst behalen. Hobaho I stelde te leur en moest in H.L.S. zijn meerdere erkennen: 130136. Elka II-P.T.T. was practisch geen verschil 137136, terwijl De Vroomen met 136 tegen 132 won van Pedel. De stand luidt nu als volgt na 12 gespeelde partijen: Hobaho I 1693 punten; Elka I 1686, Gemeente 1629, H.B.G. 1644, Tromp 1628, H.L.S. 1613, Hobaho II 1592, P.T.T. 1579, Van Zanten 1571, Elka II 1571, Pedel 1562, De Vroom 1526. Postduiven expositie Ondei leiding van de tentoonstel lingscommissievoorzitter P. A. J. Arrachart wordt zaterdag een post- dutvententoonstelling geopend in de bedrijfswerkplaaits van de heer D. Schaap, Prins Hendrikstraat 40 al hier. Er bestaat grote belangstelling voor deze tentoonstelling. Niet min der dan 225 dieren zullen worden in gezonden. De opening zal om 3 uur plaats vinden. - Voor iedereen toegankelijk - Straks ook in Noordwijk (Van onze correspondent in Nijmegen) In hotel ..Groot Berg en Dal" bij Nijmegen wordt morgenmid dag de eerste voor ieder toegan kelijke saturnespeelzaal in ons land geopend. Er wordt echter selectie van publiek toegepast, terwijl ook entree wordt gehe ven. Twee saturnemachines en drie speeltafels staan de bezoe kers ter beschikking. De exploitant, de Nijmeegse zaken man H. Goldberg, heeft burgemees ter mr. Sassen van Ubbergen en het openbaar ministerie in Arnhem van HAARLEMMERMEER Bejaarden leven en wonen goed In samenwerking met de Stichting Dorpshuiswerk Haarlemmermeer- zuid, heeft het gemeentelijk sociogra fisch bureau in Haarlemmermeer, een onderzoek laten instellen naar de woon- en leefomstandigheden van de bejaarden in het zuidoostelijk deel van de gemeente, te weten Rijsen- hout-dijk, Rijsenhout-omgeving, Rij- senhout-dorp, Burgerveen-Wetering- buurt, 't Kabel en het agrarische deel ten oosten van Nieuw-Vennep (Abbenes etc.). Het bleek, dat ongeveer 80% der ondervraagden in Haarlemmermeer was geboren en getogen, waarbij 80% tevreden was met de huidige woon situatie. Bij 15% had men tegen de woning overwegende bezwaren, welke voornamelijk verband hielden met een te grote omvang van de woning. Mede als gevolg van een in een aantal gevallen meer of minder te wensen overlatende huisvesting, sa mengaand met mindere validiteit of algehele hulpbehoevendheid der be woners, kwam niettemin vast te staan diat voor 45% verandering van woning wenselijk of noodzakelijk zou zijn. Van de moderne communicatiemid delen wordt ook bij de bejaarden in z.o.-Haarlemmermeer een druk ge bruik gemaakt. Van de geênqueteer- den had 97% radio en 60% televisie. De verhouding met de kinderen, voor zover aanwezig, bleek goed tot uit stekend te zijn. De band met de kerk was, voor zover te beoordelen, behalve kwanti tatief (in de vorm van lidmaatschap pen) ook kwalitatief veel sterker dan die met het verenigingsleven. Van degenen die bevestigden tot een kerk te behoren (73%) woonde 63% regel matig kerkdiensten bij, dan wel een kerkelijke samenkomst. Ongeveer 60 van de bejaarden luisterden naar ra dio-kerkdiensten. Van de onderzochte groep bejaar den bleek 32tot de financieel - zwakken te behoren. Zij moeten al leen leven van de A.O.W. en finan ciële steun van sociale zaken of van de kinderen. Van degenen, die voor hun 65ste jaar zelfstandig hadden ge werkt (45%) werkte bijna 60% in de landbouw of tuinbouw. De vraag of de bejaarden thans meer bezigheid zouden willen hebben werd ontkennend beantwoord. Wat betreft de liefhebberijen werd bij de mannelijke bejaarden het tuinieren op de eerste plaats genoteerd en bij de vrouwelijke respondenten het kwe ken en verzorgen van planten. KATWIJK HET ONDERWIJS IN 1965 In de nota van aanbieding van de gemeentebegroting en de bedryfs- begrotingen voor 1965 wordt van Katwijk uitvoerig ingegaan op de stand van zaken ten aanzien van het onderwijs. Van de vierklassige houten noodschool in de Hoornespolder is 1 lokaal toegewezen aan de openbare lagere school, waarin 25 leerlingen zullen worden ondergebracht van de in totaal 230 leerlingen tellende schoolbevolking. De overige drie lo kalen van deze noodschool zijn ge reserveerd voor de hervormde scho len in Katwijk aan Zee, waarvan er tot dusver twee in gebruik werden genomen. Het binnenkort in gebruik te ne men drieklassige noodgebouw in de Hoornespolder zal worden toegewe zen aan de gereformeerde scholen ln Katwijk aan Zee voor de nieuw ge stichte zelfstandige derde school. Voorlopig is deze school nog onder gebracht in twee lokalen van de Prinses Beatrixschool. Een urgentie verklaring voor de bijbouw van vier lokalen bij de gereformeerde Joh. Calvijnschool in Katwijk aan Zee is inmiddels ontvangen. Op zo kort mo gelijke termijn zal getracht worden voor deze uitbreiding rijksgoedkeu ring te verkrijgen. Voor de Hoornespolder is reeds op de urgentielijst scholenbouw 1963 ge plaatst een zesklassige hervormde la gere school, terwijl nog een urgentie verklaring is aangevraagd voor een gereformeerde school van dezelfde grootte. Krachtig zal worden onder steund een verzoek van het bestuur der chr. ulo-scholen om plaatsing op de urgentielijst van een achtklassige school met twee vaklokalen. Hierbij werd in aanmerking genomen dat zo wel het nieuwe schoolgebouw aan de Koningin Julianalaan als het ge- de opening in kennis gesteld. De Haarlemse rechtbank heeft indertijd in de saturnezaak vrijspraak beslist, maar in hoger beroep komt de zaak opnieuw voor. „Tot die tijd is", aldus de heer Goldberg, „er niemand die er iets tegen kan doen". Zoals bekend, wordt het saturne- spel sinds vorig jaar beoefend in besloten clubs in Zandvoort en Loos- drecht. Wanneer in hoger beroep wederom wordt beslist dat saturne tot de behendigheidsspelen gerekend moet worden, wil de heer Caransa, die het spel in Nederland introdu ceerde, zich naast Zandvoort vooral op Scheveningen en Noordwjjk con centreren. Nazi-jeugdgroep bij Calais De politie van Guines heeft een neo-nazi-jeugdgroep ontdekt, die van plan was een zogenaamde „pro letarische nationaal-socialistische partjj" in dit stadje bij Calais op te richten. De jongelui, allen tussen 16 en 18 jaar. kwamen in een huis in de stad bijeen om de vorming van de partij te bespreken. De kamer waarin zij vergaderden was versierd met foto's van Hitler en Adolf Eich- mann. Er bevonden zich ook swas tika's, armbanden met hakenkruisen en een apparaat voor het maken van identiteitskaarten. Vyf jongelui werden ondervraagd. Zij zullen later voor de politierechter moeten verschijnen om een uiteen zetting van hun activiteit te geven. De politie zoekt nog naar drie ande re jongelui die ook tot de groep be horen. De groep werd ontdekt tij dens een onderzoek naar diefstallen van bromfietsen. Op Schiphol arriveerde giste ren het Britse TV -echtpaar Walter en Conny op hetzelfde ogenblik, dat met een ander toe stel de Belgische zanger Adamo aankwam. Het drietal in de ont vangstkamer van de luchthaven. SASSENHEIM Biljartuitslagen De uitslagen van de viertallencom petitie van het biljartdistrict Bollen streek (KNBB) luiden: Klasse CIA: Oude Haven—Sport 6-2; De Turk IICentraal 4-4; Ami- citia IVios 4-4. C 1 B: Royal SportLuto 4-4; Oude PostDe Turk I 2-6; Amicitia nSoldaatje 4-4; De EngelCon cordia 5-3. C n: Soldaatje IV—De Turk IV 4-4; Flora.Vios II 4-4; Poedel- Berg en Dal 4-4; De ZeekantPas sage 4-4; Piet GijsDe Turk III 4-4. C III A: De Parel—iLuto II 4-4; Amicitia IIIDe Engel n 8-0; Pas sage IIVios III 4-4; Vios IIIAmi citia III 2-6. C III B: Royal Sport IIConcor dia II 6-2; Oude Post IIFlora II 4-4; KOT—Soldaatje II 2-6; Piet Gijs IIOude Haven n 4-4; Oude Post IIDe Parel 4-4. C IV A: Zeekant HIZeekant II 2-6; Luto III—Berg en DaJ II 6-2; SportrustKOT n 4-4; De Engel III —Sport II 6-2; Poedel IIDe Beurs 2-6. C IV B: KOT III—Amicitia IV 0-8; Sportrust IIDe Parel II 6-2; Concordia IIICentraal n 3-5; Zee kant IVSport ni 7-1; Piet Gijs III Oude Haven III 4-4. C IV C: Luto IVAmicitia V 6-2; Passage IIIOude Post III 4-4; Zee kant VVios IV 4-4; Poedel III Engel IV 2-6; Piet Gijs IV—Soldaat je III 6-2. bouw aan de Bestevaersweg volledig bezet zijn, zodat een derde ulo-school c.q. m.a.v.o. dan wel h.a.v.o.-school, op niet al te lange tijd dringend noodzakelijk moet worden geacht. Sociale werkplaatsen Nadat in het hoofdstuk maat schappelijke zorg uitvoerig aandacht is geschonken aan de invloed van de Algemene Bijstandswet op het ge meentelijk sociaal beleid, wordt na der ingegaan op de positie van de beide sociale werkplaatsen. Bij de be schutte werkplaats voor minder-va- liden is de ontwikkeling gunstig, ook in economisch opzicht. Bij de nazorgwerkplaats voor gees telijk misdeelden vormt het huidige niveau van de tewerkgestelden een beletsel voor een doelmatige bedrijfs voering met aanvaardbare resultaten. De realisering van de plannen tot stichting van een nieuw gebouw, waarin beide werkplaatsen een on derdak zullen vinden, zal ongetwij feld aan tal van praktische bezwaren tegemoet komen. De omvang van de daarvoor vereiste investeringen zal echter ook nieuwe problemen doen rijzen. De wereldvermaarde arts, theoloog, wijsgeer en musicus dr. Albert Schweitzer heeft gisteren in Lamba- rene, in Equatoriaal Afrika, zijn ne gentigste verjaardag gevierd. Hij ont ving van vele zijden gelukwensen waaronder van de Westduitse bonds kanselier, dr. Ludwig Erhard, en de Oostduitse communistische leider, Walter Ulbricht. De kranten in West en Oost-Duitsland wijdden lange ar tikelen aan Schweitzers leven en werk. Lambarene had zich in feesttooi gestoken voor de man die meer dan 60.000 Afrikanen behandeld heeft. De vlaggen van de republiek Gabon en van Frankrijk werden gehesen en autoriteiten niettegenstaande de verstikkende hitte, in officiële kledij wijdden plechtig de Albert Schweitzer-boulevard in, die langs de rivier loopt, vliegtuigen landden en stegen op van het vliegveld van Lambarene en brachten bezoekers uit de gehele wereld, die kwamen om Schweitzer de hand te schudden. Braziliaanse minister van Marine gaat heen De Braziliaanse minister van Ma rine, admiraal Melo Batista, is gis teren afgetreden. Vierentwintig uur tevoren had president Branco de ma rine gelast, haar vliegtuigen ter zee over te dragen aan de luchtmacht. Het Braziliaanse staatshoofd be sliste daarmee een reeds zeven jaar durend touwtrekken tussen marine en luchtmacht om de vliegtuigen aan boord van Brazilië's enige vliegdek- schip, de 23.000 ton metende „Minas Gerais". Dit conflict heeft al eerder tot het ontslag van twee ministers van de luchtmacht geleid. Overigens krijgt de Braziliaanse marine de be schikking over hefschroefvliegtuigen van de luchtmacht voor de onder- zeebootbestrij ding. NOORDWIJK Raadsagenda Op dinsdag 19 januari om 2.30 uur komt de gemeenteraad van Noord- wijk in openbare vergadering bij- Behalve de vaststelling van de be groting voor 1965 staan op de agen da een verzoek van de voetbal vereniging S.J.C. om een financiële bijdrage, een voorstel betreffende de beheersverordening op de algemene begraafplaats en de verordening op de heffing en invordering van graf- en begrafenisrechten, het uitbrengen van een advies aan de minister van onderwijs. Kunsten en wetenschap pen omtrent een ontwerp-lijst van monumenten, en enkele onderwijsza ken. Verder zal de raad moeten beslis sen over een ingebruikgeving van grond aan „De Witte Raaf" en de verhuur van ruimte aan de P.T.T. voor een abri op het Vuurtorenplein. Er waren ook tal van zeer eenvou dige geschenken. Een oude Afrikaan se vrouw stapte uit een groep naar voren om Schweitzer haar cadeau te geven: twee eieren, het enige wat zij bezat. De plechtige tonen van Bach's koraal „Rufet die Stimme" klonk door het bos, dat het ziekenhuis van Schweitzer omringt, terwijl zijn me dewerkers zich verzamelden om de man te eren wiens naam een legende is geworden. Hij stond tussen hen, ietwat gebo gen, maar nog steeds vief en zijn stem klonk luid en helder, toen hij een kort antwoord gaf op de kritiek, die op zijn werkmethode geleverd is. ,De Afrikanen zelf, zei hij, hebben mij ervan overtuigd, dat de omstan digheden hier anders zijn en daarom heb ik een Afrikaans ziekenhuis ge bouwd voor Afrikanen." Dr. Schweitzer noemde de dag van gisteren, „de beste verjaardag van mijn leven". Nieuwe strategie van VS in Laos en Vietnam De twee Amerikaanse jagers, die woensdag boven midden-Laos zijn neergehaald, werden door vijandelijk vuur getroffen toen zij de verbin dingslijnen van de communisten in dit gebied aanvielen, zo is gisteren van Amerikaanse regeringszijde mee gedeeld. Totnutoe meende men, dat de Amerikaanse luchtmacht in Laos al leen maar verkenningsvluchten uit voerde. Gisteren gaf men in Wash ington echter duidelijk te verstaan, dat de Amerikaanse militaire steun aan Laos en Zuid-Vietnam sinds vo rige maand in een nieuwe fase is gekomen. Deze wordt gekenmerkt door een nieuwe strategie van de Amerikaanse luchtmacht. Gevechts groepen. waarvan ook de beide neer geschoten straaljagers deel uitmaak ten, bombarderen en mitrailleren de verbindingslijnen en bevoorradings routes, waarlangs de versterkingen voor de communistische guerrilla strijders worden vervoerd. Van be trouwbare zyde in Washington is voorts meegedeeld, dat de Ameri kaanse gevechtsbommenwerpers, die conventionele bommen van honder den kilo's op vijandelijke stellingen kunnen gooien, vier vliegvelden in Zuid-Vietnam kunnen gebruiken. Aan de actie van woensdag boven Laos, waarbij de twee Amerikaanse jagers werden neergeschoten, is door 22 vliegtuigen, waaronder ook van Laos, deelgenomen. Laos had de Ame rikanen om hulp gevraagd. Het ging om de vernietiging van een brug in een bevoorradingsweg van de Pathet Lao. De brug hoewel door acht lucht doelbatterijen was verdedigd. Nu minister van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) in de Tweede Kamer heeft gezegd, dat er voorlopig geen behoefte bestaant aan de bouw van de dorpen Larsen en Zeewolde in oos telijk Flevoland, zullen voorbereidin gen voor de aanleg van de plaats Laisen binnen enkele weken worden gestaakt. Voor het dorp Zeewolde. dat in feite al eerder was opgegeven, waren nog geen voorbereidende werkzaamheden verricht. Op het ogenblik werkt men nog aan Larsen. Een aannemingsmaatschappij is bezig met het „vloerkleed", het zand- tapyt waarop de huizen, de straten en alles wat by een dorp hoort een Atlanta door Savoy overgenomen De directie van hotel-restaurant Atlanta in Rotterdam heeft meege deeld, dat dit bedrijf per 1 april zal worden overgenomen door het Savoy- hotel in Rotterdam. Deze verklaring volgt twee dagen nadat de directie van Atlanta had bericht de exploi tatie van haar café aan de Cool- singel in verband met ongunstige ex ploitatieresultaten met ingang van 1 april te stoppen. De directeur van het Savoy-hotel heeft vandaag verklaard, dat de lei ding van hotel Atlanta blijft berus ten bij de heer E. F. Sack. Aan het personeel van het hotel, de zalen en het restaurant is verzocht om in dienst te blijven. De heer Den Haan is het volledig met de heer Sack eens, dat de exploitaite van het café aan de Coolsingel niet langer is verant woord. Over de toekomstige bestem ming van deze ruimte is evenwel nog geen beslissing genomen. Na de over name zal het bedrijf onder de naam Hotel Atlanta worden voortgezet. Met betrekking tot de verdere ont wikkeling van Hotel Atlanta kan nog worden bericht, dat het in de bedoe ling ligt om op korte termijn de in richting van alle hotelkamers te ver nieuwen, terwijl tevens de bedrijfs ruimten zullen worden aangepast de eisen van deze tijd. Er wordt gedacht om een nieuwe cock tail-bar te creëren op de begane grond en vernieuwingen aan te bren gen in het restaurant aan de Aert van Nesstraat. Abbé Pierre naar Amsterdam Volgende week vrijdag zal abbé Pierre in Amsterdam zijn gift van f 10.000 voor een ochtendspeel- zaal voor kleuters van de oostelijke eilanden in de hoofdstad aan het bestuur van het wijkcentrum „De Eilanden" overhandigen. Die avond zal abbé Pierre in de schouwburg zaal van Werkspoor Amsterdam een lezing houden over „De mens in de huidige wereld". De speelzaal een apart ge bouwtje is bestemd voor alle ge zindten. De exploitatie zal in han den komen van de Stichting Dagver blijven voor het Gezonde Kind. Voor de bouw, die bijna is voltooid, is een bedrag van f 45.000 nodig. Het thans nog bestaande tekort beloopt ruim f 20.000. Het wijkcentrum heeft thans een bliksemactie onder een aantal Amsterdamse bedrijven inge- om de ontbrekende gelden als nog bij elkaar te krijgen. Zwijndrechtse artsen gelaakt De officier van Justitie in Dordrecht, mr. W. A. de Saint Aulair heeft gistermiddag in een zaak die diende voor de politierechter, in zijn requi sitoir in een strafzaak tegen een inwoner van Zwijndrecht, die onder invloed een auto had bestuurd, de Zwijndrechtse artsen gegispt omdat zij weigeren bloedproeven af te nemen. De officier zei, dat ook wel medici elders geen medewerking verlenen. Hij achtte dit in strijd met de tussen het ministerie van Justitie en de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst gemaakte afspraak en noemde de bloedproef van groot belang voor de verdachte. Weigert men hem de proef, dan ontneemt men hem, vol gens mr. Saint Aulair, een recht. plaats zouden krijgen. Ongeveer tien hectare land is reeds opgespoten, een vierde deel van wat er in to taal nodig zou zijn. Het zand komt uit een stuk grond langs een lange poldervaart, zodat er meteen een in- steekhaven ontstaat. Het besluit om Larsen voorlopig niet te bouwen is genomen, omdat de planologen van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders vrezen dat een dorp op deze plaats in de toe komst te weinig levenskansen zal hebben. Als Larsen er inderdaad niet komt. dan zal de zuidwestelijke helft van oostelyk Flevoland een uitgestrekt landbouwgebied worden van om streeks 25.000 hectare zonder een woonkern. Dit gebied zal worden be grensd door het stadje Harderwijk op de Veluwe en door de dorpen Bid- dingnuizen, Dronten, Swifterbant en Lelystad in oostelyk Flevoland. Het weglaten van Larsen zal een zoda nige schaalvergroting in de hand werken, dat nergens in Nederland mensen op een zo grote afstand van het dichtsbijzijnde dorp met winkels, scholen en andere noodzakelijke voorzieningen zullen wonen als de boeren, die in het centrum van de zuidwestelijke helft van oostelijk Flevoland zullen wonen. De reden waarom men niet met de bouw van het dorp durft te be ginnen, moet worden gezocht in de steeds verdergaande mechanisatie in de landbouw. MARKTBERICHTEN partijen Leidse kaas. Notering: Goudse kaas le kwal. tot f 3.05. Handel matig. koeien 210, (zeugen) 22. schrammen 209, biggen 642, totaal 2848 stuks. Prijzen: melkkoeien f 1050-1475 per tuk vette koelen f 3-4.15 p. kg schoon koeien f 650-1275 per stuk. schapen geen notering, vette lam- f 100-165, varkens (zeugen) AALSMEER, 14 Jan. Seringen: Stepman 4 kop 75-130, id. 2 kop 50- 75, Prunus triloba 40-95 per tak, Ger- bera 45-90 p, st.. Cyclamenbloemen -140 per bos. Euphorbia 60-90 per Anjers: rood 35-47, roze 30-44, wit 25-36, Keefer 30-41, Ro- Baccarat 75-150, Carol 40-65, Garnet 38-60, Super Star 75-140 per 6tuk. 1-5.10, A1 3.90-4.8 peen per kist 2-3.40, rodekool 7-20, boerenkool 18-19, uien per kist 3.40- 5.70. Aanvoer waspeen 154.000 kg. LISSE, 14 Jan. Gladlolenvelllng: gladiolen bestond hoofdzakelijk uit de dikke prijzen blijven nog steeds 1 Gladiolen 14/op 12/14: Agnita 1.45 1.25, Alfred Nobel 4.05 3.75, Allard ïan van Meegeren 3.10 2.15, Jo Wa- ;enaar 1.55 1.35, Johan Strauss 2.55 1.35. Leeuwenhorst 1.55 1.80, Mabel Span 3.10 3.85. Stella Marls 1.50 1.35, Uhu 1.90 1.40. Uncle Tom 2 95 ROELOF ARENDS'VEEN. 14 Jan. Cloud 1.10-1.15, Apeldoorn 2.35-2.45, Wlntergold 1.10-1.30, Copland Favorite 22-30 p. RIJNSBURG, 14 Jan. Tulpen: In- s Gold 120-130, Silver Cloud 110-120, lage 120-135. Iris 150-200, Nare 110-120 per bos, Hyacinten 1 25-30 per

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11