SCYLLA heeft kans op titel laten varen VERRASSINGEN PELE van het veld gestuurd Cor van Tol kampioen cycle-cross Avanti Onderscheiding voor dr. Kooy Mislukte overval op wisselkantoor De Pons wil plaiinei op langere termijn 1964 Was voor veehouderij een goed jaar FOKKERS PROFITEERDEN MEER DAN DE MESTERS Bouwvakkers willen investeringsloon LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 11 JANUARI 1965 GERARD BAKKER EN BERT VAN DER HELM SCHAKELEN OVER OP AANVALLEND SPEL De tafeltenniscompetitie heeft zaterdag twee verrassende uit- slagen opgeleverd. In de eerste plaats was er de 7-3 overwinning van Smash op Scylla. Daarnaast was er ook de ongewone uitslag van het onderonsje" tussen AMVJ 1 en 2. De reserves klopten hun „grote" broers met 6-4. Het is overigens niet ondenkbaardat dit hogereclubpolitiek is. Het eerste team heeft de punten niet meer nodig, terwijl het tweede in degradatiegevaar ver keerde. Hekkesluiter VVGA, dat van SVE verloor, staat er nu wel bijzonder slecht voor. De Treffers kon het tegen Maasbree juist niet bolwerken: 6-4. By Smash-Scylla werd het duide lijk, dat de Leidenaars hun kam- pioensplannen hebben laten varen. Zowel Bakker als Van der Helm, die als verdedigers tot de aller sterkste spelers van Nederland be horen, zijn bezig geheel op de aan val over te schakelen. Vooral Gerard Bakker, die gepas seerd is voor het Nederlands team, dat binnenkort tegen Duitsland speelt heeft weinig meer te verliezen. Hij speelde alles op de aanval en kwam tegen Habes en Deken dan ook niet tot winst. Slechts Mascini wist hü te verslaap. Bert van der Helm, wel opgesteld tegen Duitsland kon zich BILJARTEN Vierwinden (Voorhout) kampioen libre met te hoog gemiddelde Opnieuw heeft de Voorhouter J. Vierwinden zijn biljartaanhangers in de bollenstreek een prettige verras sing bereid. Op indrukwekkende wijze werd hij in Lekkerkerk gewestelijk kampioen vierde klasse libre klein biljart met een zo hoog gemiddelde dat hij niet eens meer voor deelne ming aan de strijd om de nationale titel in aanmerking komt. Het heeft overigens tot de vijfde ronde geduurd, voordat de vele sup porters, the het kleine Lekdorp waren binnengedrongen, enige hoop op de tritel kregen. De Voorhouter verloor namelijk in de tweede ronde en bleef daardoor steeds op de vierde plaats staan. De Schiedammer Van Noord, de Gouwenaar Kulik en de vertegen woordiger van Veen- en Rijnstreek Blauw stonden boven hem. Blauw hield de race het langst vol en mag nu naar de nationale titelstrijd. De uitslag luidt: 1. J. Vierwinden (Bollenstreek) 12 (2,46); 2. C. Blauw (Veen- en Rijnstreek) 11 (2.29); 3. R. Kulik (Gouda) 11 (2,25); 4. L. v. Noord (Schiedam) 8 (1,86); 5. Th. Valk (Den Haag) 6 (1,92); 6. E. Klok (Delft) 4 (1.83)7 B. de Ronde (Rot terdam) 2 (1,90)8. P. Ritskes (Krim- penerwaard) 2 (1,67). Pele, het wonderkind van het Bra ziliaanse voetbal en de ster van Santos, heeft gisteren de in het Maracana-stadion (Rio de Janeiro) gespeelde wedstrijd tegen Botafogo niet kunnen uitspelen. Kort voor het einde van de wedstrijd de eerste van een serie van drie tussen Botafogo en Santos om het kam pioenschap van RioSao Paulo stuurde de scheidsrechter hem van het veld. Botafogo won de wed strijd met 32. echter niet zo maar laten verslaan en moest tegen spelers als Habes en Deken wel in de verdediging gaan. Hij trof het echter slecht, want beide Smash-spelers waren tegen hem in topvorm. Vooral Deken lukte vrijwel alles in zijn partij tegen Van der Helm. Het dubbelspel werd door Scylla gewonnen. Springer, die dit seizoen weinig gelegenheid heeft om te trainen, verloor al zijn partijen. Treffers verliest De treffers hebben zich in de uit wedstrijd tegen Maasbree enigszins gerevancheerd voor de zware 9-1 ne derlaag, die zij in de eerste helft van de competitie tegen deze Lim burgse ploeg leden. Jacques van Rui ten won zowel van Verspa als van Vaessen, maar moest in Bert Onnes zijn meerdere erkennen. Heemskerk en TAmie wonnen alleen van Verspa, terwijl ook het dubbelspel dankzij Onnes naar Maasbree ging, waardoor de Limburgers met 64 aan het langste eind trokken. In de hoofdklasse leed DOCOS een onverwachte 73 nederlaag tegen Vriendenschaar uit Gouda, dat aan zienlijk sterker speelde dan in de eerste ontmoeting met de Leidse ploeg. DOCOS won toen met 82. Nu kwam DOCOS niet verder dan een winstpartjj van Van Veen en Steenbergen. Ook het dubbelspel ein digde in een DOCOS-zege. Overgangsklasse Scylla 3 speelde evenals in de eerste helft van de competitie gelijk tegen Vrienden schaar 2: 55. De uitslagen luiden: Ereklasse: AMVJ 2—AMVJ 1 6—4; MaasbreeDe Treffers 64; Ned- llovdWibo 64; SmashScylla 7—3; WGA-SVE 3—7. Hoofdklasse B: EendrachtGermi nal 82. JCVNever Despair 46; OlympiaVictory '55 55; Vriend- schaarDocos 73; Wibo 2Smash 2 3—7. Hockeyui tslagen Heren, eerste klasse: LarenHil versum 32LeidenAmsterdam 1—6; SCHCHDM 3—2; HHIJC— DSHC 1—0; BMHC—Kampong 1—2. Tweede klasse C: HLCGroen Geel 2 3—7. Tweede klasse D: RijswijkBMHC 3 0—5. Dames, eerste klasse: RBCAm sterdam 41. Tweede klasse B: Ever Swift— BDHC 3 5—3. Wielerwedstrijd in Alphen PELE Drie minuten voor het einde ontstond er een grote verwarring op het veld, toen de scheidsrechter de doelver- dediger van Botafogo naar de kleedkamer verwees en de spelers van Botafogo probeerden hem door een ander te doen vervangen. De scheidsrechter nam dit niet, waarop de spelers van Botafogo uit protest hun shirts uittrokken, terwijl de ar biter aanstalte maakte het veld te verlaten. De wedstrijd kon tenslot- te toch worden uitgespeeld met ne gen Botafogo-spelers (twee zaten reeds in de kleedkamer op bevel van de scheidsrechter) en tien San tos-spelers. Een tegenvaller voor Botafogo was bovendien, dat de lang-verwachte come-back van Garrincha, die in september een knie-operatie heeft ondergaan, weinig imponerend was. Geen moment kon zijn ster schitte ren en een kwartier voor het einde liet hij zich zelfs vervangen. Met grote voorsprong op zijn naas te concurrenten heeft Cor van Tol beslag weten te leggen op het cycle- crosskampioenschap van Avanti. De laatste van de voor dit kampioen schap gehouden wedstrijden had gis termorgen plaats op een uitgezet parcours in Alphen-Noord, direct achter de voetbalterreinen van Al- phia en ARC. Direct na de start nam Cor van Tol de leiding met aan zijn wiel Wolswijk en Van der Weijden. Na zes van de twintig ronden liep Van Tol opvallend snel van zijn concurrenten weg. Hij wist achter elkaar alle deel nemers aan deze cross op een of meer ronden achterstand te plaatsen. Ronden lang hebben achter de rug van de nieuwe kampioen Wolswijk en Van der Weijden elkaar de tweede plaats betwist. De beslissing viel ten slotte in het voordeel van Van der Wefjden, die opnieuw liet zien, dat dit soort wielerwedstrijden hem goed ligt. Met een flinke voorsprong ging hij tenslotte de laatste ronden in, al was zijn achterstand op Van Tol toch altijd nog ruim een ronde. Van Tol, die kandidaat is voor het kam pioenschap van Nederland cycle- cross ging tenslotte onbedreigd door de finish. 2de werd Jos van der Weijden, 3de Bert Wolswijk, 4de Ger- rit Houtman, 5. A. Prangers. 6. E. van der Werf. 7. W. van Lith. 8. E. Klein. 9. J. Mulders. De overige ren ners waren afgestapt of hadden een te grote achterstand. De voorzitter van Avanti, de heer P. Bouthoorn, heeft in de kantine van de v.v. „Alphia" de prijzen uitge reikt. Kampioen Cor van Tol in actie. (Foto Leidsch Dagblad) Na afloop van het zaterdagmiddag in Esplanade te Utrecht gehouden symposium over luchtvaarttechni sche en medische onderwerpen heeft de voorzitter van de Franse vereni ging voor ruimte-onderzoek, de heer J. Dominique Venturini aan prof. dr. ir. J. M. J. Kooy uit Breda, voorzit ter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart de „Henri Poinca- réumedaille" uitgereikt. De president van de Franse ver eniging schonk aandacht aan de rol die verscheidene Nederlandse ge leerden zoals dr. Kooy in de inter nationale wetenschappelijke wereld hebben gespeeld. Stoeipartij eindigt met messteek (Van onze Groningse correspondent) Met een diepe steekwond in de buik moest de 31-jarige S. Alkema uit Akkerwoude naar het ziekenhuis in Dokkum worden vervoerd. Hij had de wond opgelopen tijdens een stoei partijtje met een collega, waarbij hem een slagersmes diep in de buik was gedrongen. Het ongeluk gebeurde in de sla gerij van G. Dijkstra in Murmer- wouóe. Het slachtoffer en de 26- jarige S. Hoekstra, eveneens uit Ak kerwoude, hadden een stoeipartijtje met elkaar. Op een zeker moment meende de heer Hoekstra dat aan het stoeien een eind was gekomen. Hij wilde weer aan het werk gaan en liep de slagerij binnen, een sla gersmes met het lemmet naar voren gericht in de hand. Plotseling sprong zijn college Alkema, die dacht dat ze nog even zouden door stoeien, recht op hem af. Bij de botsing tus sen de twee mannen drong het mes in de buik van de heer Alkema. De toestand van het slachtoffer is nog (Van onze Enschedese Een naar schatting 20-jarige jon geman, waarschijnlijk een Duitser, heeft zaterdagavond getracht een roofoverval te plegen op de bijna 67-jarige kantoorhouder Walter Anglewitz van het Duitse grenswis selkantoor in Glanerbrug. De over valler kwam op de normale manier binnen. Hij droeg een soort bivak muts, die alleen de ogen en de mond vrijliet, en had een revolver in de hand. Hij riep: „Hande hoch". Nauwelijks had hij deze woorden over de lippen of Walter Anglewitz, een gepensioneerd inspecteur van de politie in Oldenburg, haalde uit. Er ontstond een kort, maar hevig ge vecht. De kantoorhouder werd met de revolver lelijk toegetakeld: hij liep bloedende wonden op boven het rechteroog, aan het achterhoofd en in de nek. Zijn verweer was de rover echter toch te machtig, want hij nam de benen, geen pfennig rijker. Van morgen was de aanvaller, die er eveneens flink van langs moet hebben gekregen, nog niet gevonden. STUDENTENPARTIJ OPGERICHT In Utrecht is een nieuwe lande lijke studentenpartij opgericht onder de naam „Progressieve Studenten Organisatie" (PSO). De PSO al dus het bestuur tijdens een perscon ferentie te Amsterdam werft haar leden in de kringen van die studen ten die zich noch bij de vorige week opgerichte rechtsliberale studenten partij „Het Nederlands Studenten Accoord", noch bij de Studenten- Vakbeweging thuisvoelen. Het programma van de PSO komt in grote lijnen overeen met dat van de SVB. Het veelbesproken studie- loon wordt echter door de nieuwe partij afgewezen. Zij bepleit o.m. een studiekostenvergoeding voor meer derjarigen, onafhankelijk van het inkomen der ouders. Nieuwjaarsrede voor S.E.R. De voorzitter van de Sociaal-Eco nomische Raad, drs. J. W. de Pous, heeft in zjjn nieuwjaarsrede de con juncturele toestand van ons land on der de loep genomen en daarbij een lans gebroken voor een beleids voering met plannen op lange ter mijn. Drs. De Pous had in zijn rede ernstige kritiek op de manier, waar op de regering zich, waar het de inkomenspolitiek betrof, had gemengd in het overleg tussen werkgevers en werknemers doordat zij de voor het opvoeren van de bestedingen be schikbare ruimte al voor een groot gedeelte een bestemming had gege ven. De oud-minister concludeerde, dat in 1965 op zijn hoogst een miljard gulden beschikbaar is voor opvoering van de bestedingen, maar dat toch bijna vier miljard zal worden be steed om aan een aantal wensen tegemoet te komen. Volgens drs. De Pous wordt die extra ruimte in het leven geroepen door middel van een verhoging van het prijspeil van 5 „Ons land is als gevolg daarvan be zig een zelfstandige bijdrage te le veren aan de inflatoire ontwikkeling in de EEG" aldus de heer De Pous. De maatregelen van de regering om dit jaar het evenwicht te herstellen zyn naar zijn mening ontoereikend. Uit een rapport van de S.E.R. blijkt, dat de groei van onze economie geen gelijke tred ka-n houden met een aani.al van ons omringende landen. Daarom achtte de voorzitter van de S.E.R. een politiek gericht op de vor ming van plannen op de lange ter mijn de aangewezen weg om de moeilijkheden te boven te komen. Bij de behandeling van de inko menspolitiek zei drs. De Pous, dat de regering als gevolg van haar fis caal beleid de overbesteding niet vol doende heeft kunnen of willen af remmen. Op de arbeidsmarkt was nog geen sprake van „ontspanning" en datzelfde viel te constateren op de consumptie- en kapitaalgoederen markt. Het voeren van een juiste loonpolitiek door het bedrijfsleven was ten zeerste bemoeilijkt doordat de Rond de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Men is het er wel over eens dat 1964 voor de Nederlandse boerenstand materieel gezien een goed jaar is geweest. Niet alleen de gunstige weers omstandigheden en de daarmede gepaard gaande goede groei van de ge wassen, hebben we op het oog, maar ook de prijzen en de daaruit resulteren de opbrengsten waren voor de boer bevredigend. Wat de veehouderij aangaat, zowel de prijzen voor melk- en zuivelproduk- ten, als voor slachtveeprodukten waren van dien aard, dat de belangstelling voor het houden van melk- en/of slachtvee werd gestimuleerd. We zagen dan ook in 1964 een geleidelijk herstel van de in 1962/63 sterk verminderde omvang van de hedendaagse rundveestapel. Helaas staan ons nog geen nauwkeurige cijfers ter beschikking (de CSB-december telüngencijfers zijn nog „In de molen"), maar bekend is toch al wel, dat de melkveestapel weer aardig op peil is gekomen. heid die voor tal van veehouders tot een belangrijke bron van inkomen is gieworden. De kalvermesterij heeft het voordeel van de grotere omzet- sneTheid boven die van de opfok van volwassen slachtvee. In 12 weken tijds groeit het kalf met kunstmelk gevoed tot een slachtrijp prodiukt en als dan bovendien de opbrengstprij- zen goed zijn (en dat was in 1964 het geval), dan is het duidelijk dat de veehouders in deze richting hun kapitaal en arbeid gaan aanwenden. Slachtvee De slachtveeleveringen hebben het intussen nog heerlijk moeten laten zitten. Moeten, omdat de inkrimping van de veestapel niet in korte tijd kan worden teniet gedaan. Het duurt IVz 2 jaar voordat een kalf als slachtrund volwassen is geworden en overigens is de melkveestapel ver jongd, zodat de uitstoot aan afge molken vee ook kleiner was dan nor maal het geval is. Bij dit alles komt dan nog, dat de opfok tot volwassen slachtvee de concurrentie ondervindt van de mester ij van nuchtere kal veren tot vette kalveren, een bezig- De in de Centrale Commissie Bouwnijverheid samenwerkende organisaties van bouwvakarbeiders hebben in hun onlangs bij de werkgevers ingediende voorstellen tot c.a.o.-vernieuwing alsnog het investeringsloon aan de orde gesteld. In grote trekken komt het voorstel er op neer, dat werkgevers en werknemers samen een investeringsloonfonds oprichten, waarbij het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid als uitvoeringsorgaan zou moeten worden inge schakeld. Het investeringsloonfonds moet ze gels gaan uitgeven, die de werkge vers zich moeten aanschaffen door middel van het afgeven van aande len, schuldbekentenissen of contante betaling. De waarde van de zegels wordt op dezelfde wijze vastgesteld als de vakantiezegel of de pensioen zegel. De werknemers willen dat voor e!ke gewerkte dag een investerings- loonzegel wordt geplakt. De tegenwaarde ran de zegels wordt door het fonds als tegoed geschreven op de rekening van de werknemer. Zodra het tegoed voldoe de is voor aankoop van een certi ficaat, wordt dit ter beschikking ge steld van hem, waardoor hij recht heeft op een deel van de resultaten van het fonds. Onaantrekkelijk Om ontijdige verzilvering te voor komen, willen de werknemersbonden de verzilvering op de een of andere manier onaantrekkelijk maken. In elk geval wensen de bonden dat ver zilvering mogelijk is bij pensionering, overlijden, blijvende invaliditeit en bijzondere omstandigheden, zoals ziekte en dergelijke. De middelen van het fonds willen de werknemers in de eerste plaats bestemmen voor doeleinden binnen de bouwnijverheid, zoals het ver- stiekken van leningen aan werkge vers en dergelijke. De bouw-C.A.O. (hoofdbedrijf) loopt eind februari af, die van het schildersbedrijf op 1 april en een aantal andere nevenbedrijven ook op 1 maart. Bij de bouw-C.A.O.'s zijn ongeveer 300.000 werknemers betrok ken. Varkens Voor de varkenshouderij was 1964 ook wel een goed jaar. Zij het dat de fokkers waarschijnlijk de winst in de zak hebben gekregen, terwijl de mesters dikwijls nog verlies hebben geleden ondanks het feit, dat de opbrengsfcprijzen van slachtvarkens bevredigend mochten heten in ver gelijking met andere jaren. De oor zaak van het verlies schuilt in het feit, dat als gevolg van de ongekend hoge prijzen, die op het einde van 1963 en gedurende de eerste maand (en) van 1964 als resultaat van de grote uitvoer van slachtvar- kens naar Frankrijk werden ge maakt, de prijzen voor de biggen sterk omhoog deden lopen. De kopers/mesters, die met het slacht- produkt van deze dure biggen in de loop van 1964 aan de markt kwamen ontmoeten daar 'n sterk veranderde slachtvarkemsmarktsituatie met op geen stukken na meer de hoogte van het prijspeil van het begin van het jaar. En hoewel dit prijspeil nooit slechts kon worden genoemd (de slachtvarkensprijs daalde in geen enkele week tot beneden f. 2,40 per kg gesl. gewicht) waren de prijzen toch niet voldoende om de mesters van dure biggen winst te kunnen opleveren. Veelal werd verlies ge leden en met de winst liep de biggen- fokker in de zak. Kalveren Een soortgelijk men trouwens ook bij de lucratieve kalvermesterij waarover wij reeds het een en ander opmerkten. Wan neer namelijk op grond van geldende hoge prijzen voor gemeste kalveren zeer hoge prijzen worden besteed voor het uitgangsmateriaal (de z.g. nuchtere kalveren) dan kan de vette kalverenprijs tijdens de 8 maanden dat het mesten duurt, een geheel ander aanzien krijgen en in zo'n situatie wordt de mester de dupe, terwijl de fokker heeft geprofiteerd. Het omgekeerde doet zich minder vlug en ook minder vaak voor! Intussen heeft het verloop van de prijzen voor slachüvaricens en voor vette kalveren de bedrijvigheid in deze takken van veehouderij behoor lijke stimulansen gegeven, d.w.z. er zijn heel wat zeugen naar de beer gewandeld of hebben de inseminator op bezoek gehad en er is verder geen jaar geweest in dB geschiedenis van de Nederlandse rundveehouderij waarin zo weinig kadveren zo van de moeder weggehaald worden geslacht. Schapen Ook de schapenhouders hebben een goed jaar achter de rug. Weliswaar moest ook in de schapenhouderij een flink deel van de lammeren bestemd worden voor de aanvulling van de in vorige jaren vermin derde omvang van de schapen- stapel en is er dan ook een kleinere schapevleesproduktie geweest, maar waren en voor en voor de weiders, bevre digend. Toch geldt ook hier, dat de fokkers aan het langste eind hebben getrokken. Vermeldenswaard is, dat op het eind van 1964 de Nederlandse schapenhouders de tot dan toe niet aanwezige concurrentie ondervonden van de door Nederlandse exporteurs van geslachte schapen en lammeren in Engeland aangekochte dieren. Deze mochten namelijk door de op heffing van bestaande veterinaire bezwaren in Nederland ingevoerd worden om na slachting (naar Frankrijk) te worden uitgevoerd. De EEG-invloed Mogen wy ons korte overzicht over 1964 besluiten met te memoreren, dat de Nederlandse varkenshouderij sterk geprofiteerd heeft van het welis waar nog aan heffingen onderwor pen vrfje handelsverkeer in de E.E.G. Er werden op grond hiervan meer dan 1 miljoen slachtvarkens naar Frankrijk uitgevoerd. Zonder deze uitvoer zou het prijsverloop voor slachtvarkens bij de omvangrijke produktie (5,5 miljoen stuks tegen enkele jaren geleden nog maar 4 a 4,5 miljoen stuks per jaar) er heel anders hebben uitgezien. De nieuwe situatie heeft Intussen voor de Nederlandse vleeswaren- industrie de nodige consequenties meegebracht. Deze industrie is voor een belangrijk deel voor de afzet van haar produktie ingesteld en aangewezen op landen buiten de E.E.G. Het hogere grondstoffenprijs- peil (die prijzen van slachtvarkens en varkensvlees) betekende uiteraard een moeilijk worden van de concur rentiepositie van de Nederlandse vleeswarenlndustrie op die z.g. derde markten. Dit probleem houdt de gemoederen in die kringen nog steeds bezig, temeer omdat de E.E.G.-lan- den tot nu toe de Nederlandse vlees warenlndustrie geen compenserende afzetkansen boden door nog bestaan de (in 1967 vervallende) in het heffingenstelsel ingebouwde bescher mingselementen De vraag is nu, zal de Nederlandse industrie de reis tot 1967 ongeschonden kunnen halen? regering al voorshands bestemm had gegeven aan een groot gedei van de ruimte bij het opvoeren 1 de verhogingen. Om een verantwo de inkomenspolitiek te voeren acl drs. De Pous het ontwerpen plannen op termijn van drie tot jaar een dringende noodzaak. „1\ kan een akkoord van Wassenaar sluiten, maar het is dan toch geboden, dat het bedrijfsleven, zc dat in de SER is vertegenwoord bij de beoordeling en uitvoering een dergelijk programma wordt kend", aldus de heer De Pous. Bij de bepaling van de loom hoging zal nu, volgens de voor ter van de SER, aansluiting moe worden gezocht bij de verhoging de produktiviteit, te meer daar buitenlandse kosten- en prijspeil evenwichtigheid niet veel meer i het onze verschilt. Kerkelijk Levt NED. HERV. KERK Aangenomen naar Overdinkel (to A. J. Overbeeke te Gemert. Beda voor Leerbroek S. de Jong te Hou (U.). GEREF. KERKEN Beroepen te Heusden-Meeuwen Paksy, kand. te Kampen. Benoemd hulppred. te Rutten (NOP) ds. E. Jong, a.s. em. pred. te Winterswijl GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAI GEREF. GEMEENTEN GEREF. GEMEENTEN IN NEDERL4 Beroepen te Ederveen F. Mallan ïenendaal. „KUDDE ZONDER KERKEN Kardinal Wyszynski heeft giste in een preek in de kerk van Heilig Hart van Maria in Warscl gezegd: „Wij zullen bidden dat toestemming wordt gegeven voor bouw van nieuwe kerken in W schau". In een milde en diep bewo; preek zei de primaat voorts: waai deze vreselijke discriminatie, wanr 90 procent van het Poolse rooms katholiek is waarom wordt geen toestemming gegeven nieuwe kerken te bouwen voor zelfde mensen, die aan een mooi schoon Warschau bouwen? De kerk beschikt over eigen n delen en vraagt geen hulp van staat. „Wij hebben onze eigen b stenen en bouwmaterialen". Ik de herder worden van de kudde z der kerkenWaarom deze veran ring? De staat heeft ons in het leden geholpen, maar geeft ons geen vergunningen meer, zo bes) de kardinaal. Geen eenheid tussen r-k. en protestanten De aartsbisschop van Boston, k dinaal Cushing heeft zondag vc speld dat de komende zitting van Vaticaanse concilie alle vermeld van de joden als de moordent van Christus zal schrappen. „wy zijn allen joden en Joden in gelijke mate schuldig de kruisiging, aangenomen dat werd gekruisigd om te boeten x de zonden van de mensheid", al kardinaal Cushing. De prelaat verklaarde voorts er geen mogelijkheid bestaat godsdiensteenheid tnssen r.-kat lieken en protestanten in de na toekomst. „Niemand heeft de illusie, dat c twee godsdiensten tijdens ons Ie of binnen de komende duizend j verenigd zullen worden", zo zei 1 dinaal Cushing. Terug naar synodt In de afgelopen week heeft particuliere synode van de Ge Kerken (vrijgemaakt) in Overij en Gelderland twee dagen in Noorderkerk te Enschede vergat over de jongste gebeurtenissen in generale synode in Rotterdam. deze vergadering bestond veel langstelling temeer daar beide j vincies een derde van alle kerkle omvat. Uitgesproken werd, dat de afgevaardigden naar de gene: synode weer naar deze synode zu gaan om alsnog broederlijk ove: te voeren en te trachten overe stemming te bereiken over de bes ten die tijdens hun afwezigheid genomen. Zoals bekend trokken c tljds uit de generale synode zich primus-afgevaardigden terug t men in een impasse geraakte t de schorsing van ds. Van der Zie Groningen. In Enschede besloot r tevens een commissie samen te s lBn, die met de generale synode spreken om de weg voor de ai vaardigden tot broederlijk overleg effenen. Hiertoe werd met 14 te 10 stemmen besloten. Een voor om het beleid van de afgevaardig te veroordelen werd met 15 te 9 stemmen verworpen. De genei synode komt morgen in Rotterd weer bijeen. Per 1 november 1964, tenslo trad de E.E.G.-rund vleesver orden in werking. Doordat het prijspeil de EJE.G.-lid-Staten echter wei uiteenloopt en er bovendien Nederland een tekort aan rundvl bestond, zodat Nederland zelf on kende aantallen slachtvee en on kende hoeveelheden rundvlees derde landen moest importeren, 1 de nieuwe situatie weinig praktisi betekenis voor de Nederlandse rui veehouderij.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6