NIEUW! f1.- i GE Meer haring en minder andere vis in november Vissen kunnen finite en zelfstrommele Afzetmogelijkheden waren bevredigend KATWIJKS echtpaar J. v. Duijn in diamant verkade chocolade repen dinsdagmiddag KOOKSTER Hef werkmeisje Hele woj LENIH LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 11 JANUARI 19G5 Produktschap voor Vis constateert: (Van onze visser ijredacteur) Het Produktschap voor Vis en Visprodukten constateert aan de hand van de thans beschik bare gedetailleerde cijfers, dat de aanvoer zowel van gezouten als van verse haring in november hoger was dan in oktober. Daar bij kan tevens worden aange tekend, dat de drijfnetvaartuigen betere vangsten maakten. Het aanbod van zeevis daalde, maar de afzetmogelijkheden waren bevredigend. Door de haringdryfnetvaartuigen, 42 in totaal, werden onder de Hol landse Kust en de Engelse Wal in het begin van november vrft redelijke resultaten geboekt, veelal bestaande uit volle haring. Het aantal schepen, dat gezouten treilharing aanvoerde, De treilvisserij werd uitgeoefend op de Noordzee, bij Sandetty en in de Ierse Zee. In het midden van de maand hadden de schepen veel last van slecht weer. In totaal werden aangevoerd 83.032 kantjes gezouten haring, waarvan 21.460 in Katwijk aan Zee, 41.833 in Scheveningen, 17.438 in VI aardingen en 2.301 in IJmuiden. Haring De uitvoer van gezouten haring be droeg in november 4.629 ton voor een waarde van f 4,1 miljoen tegen 5.634 ton voor f 4,3 miljoen in de overeenkomstige maand van 1963. Af nemers waren onder meer België (871 ton), West-Duitsland (1.497 ton), Frankrijk (522 ton), Rusland (1.029 ton), Noorwegen (105 ton en Israël (320 ton). De aanvoer van verse haring be reikte in november het totaal van 9.384 ton, waarvan 3.899 ton in IJmuiden, 3.938 ton in Scheveningen, 41 ton in Katwijk aan Zee, 1.493 ton in Dreskens, 12 ton in Den Helder en 1 ton in Ouddorp. Afgekeurd werd 34 ton, terwijl 212 ton doordraaide. De export van verse haring bereik te met 4.985 ton voor een waarde van f 2 miljoen een bevredigend niveau. In de overeenkomstige maand van 1963 waren deze totalen resp. 2.198 ton f 910.000. Afnemers waren onder meer België (1.580 ton), West-Duits land (2.269 Iton), Frankrijk (1.046 ton) en Oostenrijk (90 ton). Zeevis In november was er 3.490 ton rond- vis aan de markt met een gemiddelde prijs van f 0,46 per kg, en 2.195 ton platvis, gemiddelde prijs f 1,92 per kg. De aanvoer van makreel viel te gen. Deze bedroeg 603 ton, waarvoor gemiddeld f 0,34 per kg werd betaald. Van genoemd kwantum werd 89 ton afgevoerd naar de vismeelindustrie. Ingevoerd werd 157 ton makreel, uit gevoerd werd 74 ton. Vergeleken met oktober liep het aanbod van schelvis sterk terug, nl. van 2,358 ton tot 1.615 ton. De ge middelde prijs steeg van f 0,24 tot f 0,32 per kg. De aanvoer bestond in hoofdzaak in kleine schelvis. Naar de vismeelindustrie werd 80 ton afge voerd. De uitvoer van schelvis be droeg 195 ton, de invoer 68 ton. De aanvoer van kabeljauw was vrij ruim. Deze bedroeg 927 ton, gemid delde prijs f 0,68 per kg, tegen 293 ton, gemiddelde prijs f 1,17 per kg in november 1963. Omgerekend tot vers gewicht werd 1.101 ton kabeljauw in gevoerd en 663 ton uitgevoerd. Voor schol bestonden in november goede afzetmogelijkheden. De gehele aanvoer, 1.511 ton, kon voor mense lijke consumptie worden afgezet. De uitvoer bedroeg 766 ton. Weinig tong Vergeleken met oktober vielen de tongvangsten terug en wel van 585 ton, gemiddelde prijs f 6,03 per kg, tot 449 ton, gemiddelde prijs f 6,16 per kg. In november 1963 werd 239 ton tong aangevoerd met een gemiddelde prijs van. f 6,30 per kg. De invoel* van verse en bevroren zeevis bedroeg in de verslagmaand 1.077 ton voor een waarde van f 2 miljoen tegen 1.319 ton vloor een waarde van f 1.9 miljoen in de over eenkomstige maand van 1963. Leve ranciers waren onder meer West- Duitsland (423 ton), Groot-Brittan- nië (210 ton), Noorwegen (229 ton) en Zweden (132 ton). van f 6,2 miljoen. In november 1963 waren de exporttotalen respectieve lijk 2.190 ton en f 4 miljoen. Afzet vond onder meer plaats naar Bel gië (785 ton, West-Duitsland (688 ton), Frankrijk (750 ton), Italië (78 ton), Groot-Brittannië (298 ton), Zwitserland (42 ton) en de U.S.A. (123 ton). Avanti speelt gelijk Het eerste team van de Hazers- woudse tafeltennisvereniging Avanti is er in geslaagd het sterke Play Fair een 5-5 gelijk spel af te dwingen. Herman Stolwijk was zijn tegen - stnaders tweemaal de baas. Ronnie Fase en Martien van de Poel won nen elk een keer; de overwinning in het dubbelspel betekende het vijfde Hazerswoudse winstpunt. Avanti 2 versloeg Play Fair 2 met 6-4 dank zij overwinningen van Kees Stolwijk (2), Leo Straathof (2) en Louis Pannebakker (1). Avanti 3 verloor met 3-7 van Play Fair 3; Tonny Stolwijk won drie partijen voor de Hazerswoudse vereniging. Avanti 4 ging roemloos ten onder tegen PIT '54 (0-10). L.D. 60 JAAR TROUWE HUISVRIEND Morgen is het feest in Katwijk aan Zee! Het is dan zestig jaar geleden, dat Jacob van Duijn en Aaltje Schuitemaker elkaar voor het leven trouw beloofden. Een uitzonderlijk jubileum dus, want het valt niet velen ten deel, dat zij elkaar zo lang in lief en leed mogen terzijde staan! Het echtpaar Van Dutfn-Schuite- maker had dit huwelijksfeest het liefst in intieme familiekring gevierd zonder dat de buitenwereld daarin werd betrokken. Dat betekent de be scheidenheid van bruidegom (77) en bruid (79). Maar het heeft niet zo mogen zijn. De Katwijkers hebben zich niet onbetuigd gelaten toen de mare de ronde deed, dat de heer en mevrouw Van Duijn zestig jaar in de echt waren verbonden: de gezellige wo ning, Koninginneweg 57, is herscha pen in een waar lusthof door de vele ontvangen fraaie bloemstukken en fruitmanden. De heer Van Duijn heeft van zijn elfde jaar af in het landbouwbedrijf gewerkt. Het was een moeizame ar beid, want de werkzaamheden begon nen reeds om vier uur 's morgens en 's avonds om acht uur was eerst het moment aangebroken, waarop hij hu waarts kon keren. En dat voor f3,- per week! Toen hij eenmaal boeren knecht werd hij is dat twintig jaar geweest liepen de verdien sten op tot f8,- en hoger. Beukelsznstraat 7 Dit bedrijf werd door mevrouw Van Duijn gedreven; haar echtgenoot bleef op het land werken. Later had hjj ook zijn aan deel in het kruideniersbedrijf. Tijdens de bezettingsjaren moest het echtpaar Van Duijn op last van de bezetter evacueren en enige maanden daarna werd het pand af gebroken. Na de bevrijding werd een geheel nieuwe winkel in de Jan van Brnkelstraat betrokken. Toen de heer Van Duijn 78 jaar werd trok hij zich uit de zaken terug. De kruide nierswinkel wordt reeds sedert ge ruime tijd door zijn zoon gedreven. Bruid en bruidegom genieten nog een goede gezondheid. De heer Van Duijn heeft nooit een dokter nodig gehad, maar zijn echtgenote moest enkele jaren een zeer zware operatie ondergaan, die zij door haar sterke gestel goed heeft doorstaan. Het ech paar heeft 8 kinderen, 31 kleinkin deren en 13 achterkleinkinderen. Een bijzonderheid is voorts nog, dat het Leidsch Dagblad gedurende deze zestig jaar een trouwe huis vriend is geweest in het gezin Van Duijn. HAZERSWOUDE Grondaankoop B. en W. van Hazerswoude zijn erin geslaagd omtrend de laatste percelen grond, die nog moesten worden aan gekocht in het uitbreidingsplan Zuid II, tot overeenstemming te komen. Het betreft in dit geval grond met een totale oppervlakte van ongeveer 4840 centiare, waarvan mevrouw M. C. J. van der Werf-Gregoire eigenaar was. De totale koopsom is f 31490. ONDERZOEKINGEN IN TüBINGEN Dat er kwakelende, knorrendefluitende en trommelende vissen bestaan is iets, dat vissers, zeelieden en aquarium-liefhebbers al lang weten. Het is merkwaardig, dat de opvatting, dat vissen stom zijn zolang is blijven bestaan, nu men al sedert tientallen jaren weet, dat ook vissen een gehoor hebben. Dr. H. Schneider, docent aan het Zoölogische Instituut van de Uni versiteit van Tübingen, houdt zich intensief bezig met het onderzoek naar de geluiden die vissen maken. Volgens hem beschikken vissen ken nelijk over een zintuig voor „spre ken". De wetenschappelijke belangstel ling voor de geluiden, die vissen ma ken, is niet nieuw. Men heeft om streeks 1940 in de Verenigde Staten toen men in verband met het afluis teren van duikboten in de Chesa peake Bay een accoustische onder water-afluister installatie beproefde, al ontdekt, dat vissen geluiden ma- START MET VERSTANE) automobilisten. sneeuw start dan in de 1e versnelling en trek langzaam zovèr mogelijk op en schatel I dan in de achteruit. P dan weer vooruit en Staat uw auto in be. dan weer achteruit, vroren sneeuwen ijs. Herhaal dezeschom. start dan inde 2«ver. meibeweging tot uwl',nelling.( Zetookuw jau to vrij komt f voorwielen recht ken. De ingenieurs registreerden tel kens wild geraas in de diepte. Wan neer zij dan een kleine springstofla ding tot ontploffen brachten, werd het even stil. Maar een paar minu ten later viel het geraas opnieuw te beluisteren. Vissers verschaften al gauw opheldering: het lawaai was afkomstig van de raasvis. In de paai- tijd komen miljoenen raasvissen bij een, hetgeen een enorm concert op levert. In deze wateren komt ook de twee meter lange adelaarsvis voor, wiens geluiden men nog uit 18 meter diepte kan horen. Zwemblaas Veel lawaai maakt ook de zoetwa ter-trommelaar. Deze vis trommelt door middel van een speciale pees op zijn zwemblaas. Alleen de man netjes kunnen dit. In de paaitijd houden deze vissen urenlange trom melconcerten. Wanneer vele man netjes tegelijk trommelen, dan hoort men via de onderwater-microfoon al leen nog een gelijkmatig gebrom. De trommel dient om de wijfjes aan te lokken tot paaien. Is de paaitijd ten einde, dan wordt het weer stil in het water. Als een scheepssirene klinkt de roep van de lelijke paddenvis, die in de ondiepe kustwateren van het oos telijk deel van Amerika leeft. Zijn fluittoon is ook boven water goed te horen. Op slechts zestig centimeter afstand is het geluid, dat deze vis maakt nog zo sterk, dat het over eenkomt met het door ondergrondse treinen gemaakte lawaai en de trommelvliezen pijn doet. Elke roep duurt ongeveer een seconde en dient eveneens om een wijfje te berichten, dat in een schuilplaats onder een steen een mannetje zit te wach ten. Het wijfje gaat bij hem op be zoek en trekt zioh dan weer in die per water terug. Het mannetje be waakt de eieren en wacht tot ze uit komen. Slechts af en toe fluit het dan nog een beetje voor zichzelf. De taal van de paddenvissen kent nog een grommende .gevechtstoon, die dient om de aanval van soortgenoten af te weren. Ook de vrouwtjes kun nen grommen, maar niet fluiten. Vocabulaire Een zeer gevarieerde vocabulaire hebben de fraai-gekleurde anemoon- vissen, die dr. Schneider in een aqua rium met een onderwater-mici beluisterde. Deze vis leeft same de zee-anemonen en verdedigt anemoon energiek tegen soorl ten die trachten hem te verdi Tijdens dergelijke gevechten i de vis typische geluiden. I; vreemde anemoon-vis in aan dan stoten zij lange reeksen kl uit, die op tien meter afstan goed te horen zijn. Is de vreemde vis kleiner d vis, die de anemoon bezit, dan hij op het geluid van de dreigkl op de vlucht. Is hij echter even dan valt hij aan. Hij stoot da ook dreigkl anken uit. Deze kl zijn langgerekt en krakend. D sen gaan vechten, rammend e tend, de een probeert de ande de anemoon weg te trekkei hoogstens een kwartier geeft e de strijd op en zwemt weg. De winnaar neemt de anemoon oi verdedigt deze op zijn beurt, valt hij zijn vorige tegenstandf eens uit zichzelf aan. De verc vis laat zich niet meer in o; geveoht, want dat mogen overw dieren niet. Hij waggelt een met zijn kop van links naar en stoot deemoedig „klanken V£ rouw" uit, die men zou kunnei talen in „ik doe al niets me ben vóór coëxistentie". Het is vermakelijk op de g« banden van dr. Schneider zo'i sengesprek te volgen. In de dr de klanken van de vis die ovf mengen zich de klagelijke, kleii luidj es van de overwonnene. Kletsma^ De tijger vis, een baars in de Oceaan, die dr. Sohneider eve in het aquarium „verhoorde", i echte kletsmajoor. Ook deze vis melt met zijn zwemblaas. Visa de Stille Oceaan luisteren aa roer naar het geluid van deze gaan dan op hem jagen. De tij trommelt onafgebroken en wa een andere vis laat weten, d: hem hoort, antwoordt de tij daarop met nog meer getromme! tij gei-vissen in het aquarium vi Sohneider produceerden met t in vijf minuten 1148 korte troi geluiden. De tijgervis beschikt 1 ve over zijn normale trommi ook nog over een dreigtoon. dient vooral om andere tijger weg te houden van de schujJi van deze graag alleen levend Volgens dr. Schneider zal me getwijfeld nog vaststellen, dat vele andere vissoorten geluiden 1 brengen. Eurel fvk ..voor fijnproevers Wegens familiefeest na 1 uur gesloten OUWEHAND'S VISHANDEL Kraaierstraat 36 RUSTHUIS VREEWIJK vraagt voor 's morgens een Bijlessen BOEKHOUDEN, HANDELS- REKENEN, ook aan huis mo gelijk. Tel. 01712—388. Aanmelden na 8 uur. RESTAURANT BERNSEN Breestraat 157 - Leiden HALF Geslaagde melange van uitgelezen Kentucky en geurige Virginia tabakken Eindelijk de ideale halfzware voorde overtuigde shagroker Mild en toch pittig: VAN NELLE KWALITEIT! Te koop aangebodej 4e Blnnenvestgracls voor- en achterk» ken, 2 slaapkamersr tot f.2000.- naar voor ambtenaren en^ met vaste aanstel/ij; geheel schriftelijke C' CREDIET SERVll Bij vonnis van de il ments-Rechtbank venhage d.d. 4 jan| op eigen verzoek, (f tele gesteld: Corih Knijnenburg, geboije senaar, 8 juni 18750 in Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4