Nieuw badhuis in Tuinstadwijk Af scheidspredikatie van ds. J. H. Kappers Volgende maand al in gebruik? DIEVEN AAN HET WERK IN GEREF. KERK IN OEGSTGEEST Goede samenwerking tussen de kerken Programma voor 1965 Wandeltochten in Leiden en omgeving „De Rater gaat liet derde lustrum vieren VIJF APEN IN BLIJDORP ZIEK Laat regering slechts loonpauze hanteren Walter Monckton (73) overleden Nederlanders in België gestraft Twee doden bij verkeersongeluk Jpgericht 1 maart 1860 Maandag 11 januari 1965 Tweede blad no. 31462 Twintig douches, één badkuip Er zijn nog heel wat Leidenaars, die het thuis zonder badkamer douchcel moeten stellen. Gezinnen, die zich voor de wekelijkse, |ote wasbeurt moeten behelpen met een teiltje in de keuken. Vooral in de buurten van voor de wereldoorlog wordt het ont reken van een badgelegenheid hoe langer hoe meer als een gemis tschouwd. Bovendien is het in strijd met de moderne opvattingen in volksgezondheid. Bet kan daarom alleen maar wor- n toegejuicht, dat er in Leiden ast de bestaande badhuizen in de in der Werfstraat, dat aan een restauratie toe is, en de Me- eastraat een nieuw, gemeentelijke -dhuis in Tuinstadwijk is verrezen, it staat aan de Lindestraat, op de Aek van de Bloemistenlaan. Het Tdhuis, waarvan de bouw in mei ,p het vorig jaar is begonnen, wordt iiarschijnlyk reeds de volgende in gebruik genomen. Het eft zelfs in de bedoeling gelegen het badhuis aan het begin van maand open te stellen, maar nprdat enkele toeleveringsartikelen zich hebben laten wachten moest opening enige tijd worden uitge- «een café aan de Nieuwe Beesten markt is het afgelopen weekeinde ien muntmeter opengebroken. Er ^jeerd uit de meter een bedrag van 257 weggehaald. is dit weekeinde een sigaretten- lutomaat aan de Nieuwe Rjjn Uit de automaat verdwe- len negenentwintig pakjes sigaret- In elk van deze pakjes waren rie losse kwartjes geborgen, de nacht van zaterdag op zondag i ingebroken in de noodschool van et Ohir. Lyceum aan de Sohubert- tan. De buit bestond slechts uit verbandtrommeltje. dezelfde tijd werd een nbraak gepleegd in een kantoor jan het Terweepark. De inbrekers tal van bureaus overhoop jehaald, maar niets van hun rading kunnen vinden. Een van de fraai betegelde •douchecellen in het binnenkort onenen badhuis. steld. Het badhuis is „van alle ge makken voorzien". De bezoeker be hoeft maar een kaartje uit de auto maat te trekken tegen redeljjk ta rief om onder één van de twintig douches te kunnen staan. Hy of zy, die op nóg meer gemak is gesteld kan in dit wijkbadhuis, met „éénmansbedienfing" gebruik maken van een badkuip. Alle badcellen zyn betegeld en voorzien van een voet steun en een zitbankje. Ten geriefe van de dames is er een aparte kap kamer met droogkappen ingericht. Het nieuwe badhuis krygt een heteluchtverwarming. Het apparaat is zodanig geconstrueerd dat alle warmwaterdampen onmiddellijk wor den weggezogen. Trouwens ook het glas, dat bij deze nieuwbouw is ge bruikt, is van een bijzondere soort. Het kan namelijk niet beslaan. Het werk wordt uitgevoerd door het Leid- se aannemersbedrijf P. M. du Prie v/h H. L. Zitman. (Foto L.D./Holva6t) EXCURSIE NAAR NIEUWE WIJKEN Op uitnodiging van het gemeente bestuur en onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie heeft zaterdag een groot aantal personen, dat nauw be trokken is by het beleid en de uitvoe ring van het jeugdwerk, een excursie langs de nieuwe stadswijken gemaakt. Voor de aanvang van deze excursie kwam men bijeen in het Stadhuis, waar ir. J. C. H. Drost, hoofd van de afdeling Stadsontwikkeling van de dienst van gemeentewerken en de so- ciograaf, drs. M. W. Hoek, het een en ander over de stadsuitbreiding, o.a. in zuid-west en noord, en de beslaan de plannen vertellen. Reeds eerder schreven wij daarover uitvoerig. Tijdens de rondrit en de daarop volgende nabespreking in het jeugd- buitencentrum de „Korte Vliet" wer den nog tal van planologische en so ciologische vragen en problemen aan de orde gesteld. Een plan op lange termijn vormt de doortrekking van de Vyf Mei-laan tot aan de spoorlyn LeidenDe Haag. op welke hoogte het nieuwe station „De Vink" is geprojecteerd. De voorzitter van de LJA, de heer H. Zunderman, dankte ir. Drost, die aan het eind van deze maand naar Eindhoven vertrekt om daar zijn functie van adj. directeur van Ge meentewerken te aanvaarden, en drs. Hoek, voor hun heldere uiteenzetting en hun leiding door het nieuwe Lei den. STUDENT UIT RAAM MINERVA GEVALLEN Een 23-jarige Leidse student is vrijdagavond omstreeks kwart voor twaalf uit een raam van de eerste verdieping van de nieuwe sociëteit Minerva gevallen. Hij belandde op de Breestraat en kreeg behalve een lich te hersenschudding verwondingen aan hoofd en handen. De student stond tijdens de eer ste societeitsavond in het nieuwe ge bouw op een raamkozijn en wilde te gen de ruit leunen om beter naar buiten te kunnen kyken. Het raam echter niet gesloten, zodat de jongeman voorover viel. De E.H.D. bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. In het geheel bezette kerkge bouw van de Geref. Kerk aan de Mauritslaan vond gisteravond het afscheid plaats van ds. J. H. Kappers, die als gereformeerd predikant is beroepen naar Velp. Het is een indrukwekkende dienst geworden waaraan o.m. werd meegewerkt door het kerk koor. Na Schriftlezing uit Jesaja 11 1-5 zongen een sopraan en een alt het lied: God is mijn licht". De tekst voor de afscheidsprediking was uit Cor. 4 5 „Daarom, velt geen oordeel vóór den tyd, dat de Here komt, die ook hetgeen in de duisternis ver borgen is, aan het licht zal brengen en de raadslagen der harten open baar maken. En dan zal aan elk zijn lof geworden van God". Ds. Kappers, die ruim 4 jaar in Oegstgeest werkte, merkte op, dat Classis, afscheid nemen kan uitlopen op el kaar gaan oppoetsen en waarderende woorden spreken. Hij wilde proberen eoht, eerlijk en openhartig te zijn, zoals dit trouwens in de kerk be hoort. Bij het balans opmaken wordt gevraagd: hoe vond u de gemeente en hoe vond de gemeente u? Is alle beleving van vreugde en verdriet wel echt geweest. Hoe komen wij daarachter. Wat weten wij van wat er in de harten van anderen omgaat. Het is daarom maar goed, dat het oordeel niet is bij de men sen. dooh bij God, wiens oordeel op recht is, zei de scheidende predi kant. Ds. Kappers deelde mede, dat hij het bijzonder had gewaardeerd, dat er zo'n goede samenwerking en sa menspraak bestaat tussen de ker ken in Oegstgeest. Toespraken Nadat het koor de cantate „Lobe den Herren" ten gehore had ge bracht nam ds. J. Meijer het woord namens kerkeraad en gemeente. Op sympathieke en amicale wyze besprak ds. Meijer de samenwerking met zyn nu afscheidnemende collega. Ds. Meijer prees het werk van ds. Kappers voor de jeugd gedaan en voor de goede verstandhouding met Ned. Herv. en R.-K. Kerk. De goede wensen voor de toekomstige standplaats Velp werden door de ge meente onderstreept door het zingen Ps. 134: ,Das 's Heren zegen op kerken, tot de vertegenwoordigen van de plaatselijke overheid, waarvan aanwezig waren burgemeester H. L. du Boeuff, wethouder M. v. d. Voet en de gemeentesecretaris, de heef Jac. de Visser. In een persoonlijk woord richtte ds. Kappers zich ten slotte nog tob de groepscommandant der rijkspoli tie, adj. A. Koerten en tot ds. Jonk man, die de zendingsschool vertegen woordigde. Na dank te hebben gebracht aan allen die aan deze afscheidsavond hadden meegewerkt en ook de af gevaardigde uit Velp voor hun aan wezigheid te hebben bedankt, ein digde deze kerkdienst, doch in da bovenzaal achter de kerk was er ge legenheid om persoonlijk van ds. en Kappers afscheid te nemen. Dokter P. J. Kaiser voorz. Mij v. Geneeskunst In de zaterdag gehouden vergade- daal". Hierna werd nog een kort j ring van het hoofdbestuur van de i Een exterieurfoto het nieuwe badhuis in Tuinstadwijk. De Wandelkring Leiden en Om streken heeft in overleg met de aan gesloten wandelsportverenigingen het navolgende wandeltochten-program ma voor 1965 vastgesteld: 20 en 21 maart: Sleutelstad-toch ten, te organiseren door de L.W.S.V. „Willen Is Kunnen"; 10 en 11 april: Bloembollen tocht te organiseren door de W.S.V. ,D.V.O." uit Hillegom; 17, 18 en 19 april: .Rynlandtocht", te organiseren door de W.S.V. „Vlug en Goed", uit Alphen aan den Rijn; 30 april: Oranje-wandeltocht, te organiseren door de Kring-Leiden in samenwerking met de Verenigde Ko ninginnedag uit Leiden. 15 mei: Bevrijdingsmars te organi seren door de W.S.V. „Semper Avan- ti" uit Alphen aan den Rijn; 19, 20, 21 en 22 mei: Avondvier daagse te organiseren door het co mité „Avondvierdaagse" te Alphen aan den Rijn; 5, 6 en 7 juni: Rijn- en Gouwe- tochten, te organiseren door de W.S. V. „Op Goede Voet" uit Alphen aan den Rijn; 12 juni: Brandweerstempeltocht te organiseren door de P.V. „De Vlam" uit Leiden. 12 juni: „De Nacht van Leiden", 60-lcm nachttocht te organiseren door de L.W.S.V. „De Stalen Band" uit Leiden 18 juni: Naohttocht over 60 km te organiseren door de W.S.V. „Op Goe- tfe Voet" uit Alphen aan den Rijn; 25 juni: Sleutel-nachttocht over 60 km te organiseren door de L.W.S.V. „Willen Is Kunnen" uit Leiden; 10 en 11 juli: Natuur- en Land- sohapstoohten te organiseren door de W.S.V. „De Rippers" uit Rijpwete*- ring; 4 en 5 september: Rijnstreek-toch ten te organiseren door de W.S.V. Sprekers in het nieuwe Minerv a In ons verslag van de opening van de nieuwe studentensociëteit Miner va hebben wy verzuimd te vermel den, dat op de officiële tafel ook nog het woord werd gevoerd door dr. G. Fabius namens de reünisten die zo veel tot de nieuwbouw hebben bij gedragen, en door de commandant van de Militaire Koksschool kolonel Th. K. Wessels, die steeds grote be langstelling heeft getoond voor het studentenleven en dank zij wiens medewerking de Koninklijke Mili taire Kapel de openingsplechtigheid kon opluisteren. IURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN m der Plas Marie, dr C. Potters: Sprang; Andy Wil- ,„_i G. J. Dulvesteijn J. Turk; Yvonne Gerarda Sybllla, dr i A. Beers en A. A. L. Heitzer; An- Carl Stephan, zn van R. G. de GETROUWD Drlessen en H. P. Braun; M. Mourik en L. A. Leensvaart; G. Otgaar; J. Lee- Roijen; A. J. Hons- Vermond; van S"hoonderwoerd Bavele i Dijk en M. M. Sinteur; E. R. I Jansen en K. E. Ruis; G. Erades; A. van Dell In Egmond; H. H. Peyrer der Gugten. OVERLEDEN van der Linden, 71 Jr, r 81 jr, der Waard; H. S. Venne- 53 Jr. man; W. R. i P. Beers, 83 Jr, 67 jr. man. Uitgebreid jubileumprogramma e Leidse Werkgemeenschap „De Ratel" herdenkt op zaterdag 23 oktober a.s. haar 15-jarig be staan. In verband hiermede heeft het bestuur van „De Ratel" naast de gebruikelijke zondagochtend bijeenkomsten, een jubileumpro gramma samengesteld, dat zoioel op cultureel- als amusementsge- bied een reeks van evenementen omvat. Het programma ziet er als volgt uit: zondag 7 februari: middagconcert door Henk Briër,, piano, Rien de Reede, fluit en Leny Stevens-Ridder hof, sopraan; zaterdag 20 februariculturele filmavond; zaterdagavond 10 april: jubileumcon cert door het Jeugd kamerorkest-Lei den o.l.v. Henk Briër onder het mot to: „5 jaar Jeugdkamerorkest - 15 jaar ,De Ratel"; zaterdag 15 en zondag 16 mei: tweedaagse bustocht naar Brugge, Gent en Antwerpen; mei: middag-wandel- tocht met excursie naar kasteel „Duivenvoorde" in Voorschoten; zaterdagavond 25 september: jazz concert (onder meer door het kwar tet van Herman Schoonderwalt en het trio van Kees Nix); zondag 10 oktober: bustocht naar en wandeling in een bosrijke streek in midden-Nederland; 20, 21 en 22 oktober: driedaagse bazaar met diverse attracties t.b.v. De Ratelkas; zaterdag 23 oktober: feestavond en viering van het 15-jarig bestaan; zondagavond 12 december: feeste lijke slotbijeenkomst voor alle De Ratel-medewerkers; voorts zal op een nader te bepalen datum in septem ber nog een modeshow worden ge organiseerd en gaat de Ratel-ge- meenschap op een nog nader vast te stellen zaterdagavond met ex tra bussen naar een toneel-, revue- of cabaretvoorstelling buiten Leiden. De concerten en by eenkomsten heb ben plaats in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. In het kader van de zondagooh- tendbyeenkomsten (Leidse Volks huis) luidt het programma: 7 febru ari: mevrouw A. Bakker-Ten Hagen (Amsterdam) over: „Esperanto wat doe je er mee?"; 7 maart: Le zing en kleurendia-projectie ovei „Corsica" door Jaap Kindt, oud jeugdleider Leidse Volkshuis; 2 april Namens de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" spreekt zr. N. Hoorn over „Het lichamelyk gehandicapte kind"; 2 mei: „Twintig jaar vry"; filmochtend over de bevrijding van Nederland met o.a. de films „De Vlag" en „Vry Onverveerd"; 19 sep tember: voorstelling Poppentheater „Fabella"; 14 november: wethouder C. J. Piena spreekt over de uitbrei ding van Leiden en de sanering var de binnenstand; 12 december slui tingsbijeenkomst, waarvoor het pro gramma nog zal worden vastgesteld. Leids Jeugdparlement over lonen en prijzen Het Leids Jeugdparlement komt morgenavond in het Stadhuis byeen. Het debat gaat over de lonen en pry zen. Als minister zal optreden de communist Daan Blansjaar, die een nota over het betreffende onderwerp heeft te verdedigen. „Zwieten" uit Zoeterwoude-Leider- dorp; 18 september: „J. Henry Dunant- tooht" te organiseren door de W.S.V. „Op Goede Voet"; en 26 september: DSB-Herfst- tocht te organiseren door de W.S.V. „De Stalen Band" uit Leiden; oktober: Hutspottocht te organi seren door de Kring-Leiden; en 31 oktober: Jubileum tocht te organiseren door de L.W.S.V. Willen Is Kunnen" t.g.v. van haar 15-jarig bestaan; 20 november: St. Nicolaastocht te organiseren door de Kring-Leiden ln Alphen aan den Ryn. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen). Geboren: Mariëtte Helena Elisa beth, d. v. Veeren-v. d. Hofstede, Rot terdam. Bastiaan Jacques, z. v. v. d. BrandelerMeyrier, Mamascus, Mar tha Frederike d. v. Fentener v. Vlis- singen—Gleichman, Hilversum. Overleden: J. C. Viveen, 19 jr, Rot terdam. M. C. Hall, 63 jr, Bentveld. A. Raff—Naming, 73 jr, Rotterdam. (Van onze R'damse correspondent) Er zyn nog meer apen ln dier gaarde Biydorp aangetast door tropische huidinfectie, waaraan orang oetans Geert en Tom zyn ge storven. De chimpansee Dientje en de orang oetan Barbara, die besmet bleken te zyn, maken het thans' redely k. De buitvorming op de huid heeft zich verder voorgedaan by de chimpansee Zita en de orang oetan Ernst (vader van Tom), alsmede by de byna 8-jarige orang oetan Peek. De bulten zyn tot nu toe echter kleiner van omvang dan by Tom Geert het geval was. De medicyn, die na diverse proefnemingen op zeer korte termyn is samengesteld, ïykt goed te helpen. De apen waarby in de kooi kan komen, krijgen injec ties. Voor de volwassen mensapen wordt de medicyn door het eten ge daan, want ondanks him ziekte nemen de dieren wel voedsel tot zich. Overigens kan met geen enkele ze kerheid worden gezegd hoe het ver loop van de ziekte verder zal zyn. afscheidswoord gesproken namens de Dankwoord Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst is tot voorzitter der maatschappij voor 1965 gekozen dokter P. J. Kaiser, Leids universiteitsarts. Hy is de op volger van dr. G. Schaiy te Rotter dam. DRS. D. ROEMERS (Van onze Haagse correspondent) Drs. D. Roemers is van me ning dat de bevoegdheden van de regering ten aanzien van het loonbeleid zullen moeten worden teruggebracht tot zeggenschap over de vaststelling van mini- mum-inkomens en het hanteren van een tijdelijke loonpauze in economisch moeilijke perioden. De C.A.O.'s zullen voorts, volgens de N.V.V.-voorzitter, minima moe ten aangeven, waarvan goed flore rende bedrijven in gunstige zin kun- afwyken. Een dergelyk systeem zal maken dat de loonverschlllen tus- zwakke en sterke bedrijfstakken ondernemingen groter worden dan nu. Dat is aan één kant jam- aldus de heer Roemers, maar wy kunnen ons in Nederland nu eenmaal niet losdenken van de gang van zaken in de ons omringende landen, waar meer uiteen liggende loonontwikkelingen normaal zyn. De heer Roemers, die vorige week besprekingen heeft gevoerd met de Europese commissie in Brussel, heeft daar de heer Marjolin niet kunnen overtuigen van het volgens de vak beweging structureel noodzakelyke karakter van de .Joonexplosie" Nederland en van het op peil hou den van de reële waarde daarvan. Anderzyds heeft de NW-voorzitter de indruk, dat de heer Marjolin zich destyds met zyn oproep tot matiging niet goed heeft gerealiseerd, dat dit in Nederland zou resulteren in rege ringsdwang op het bedrijfsleven. Op één punt bestaat volgens hem ii Europese kring in elk geval overeen stemming: als men in Europa naa: één loonpolitiek wil, is het ondenk baar dat die elders zozeer gebonden zal kunnen worden als nu in Neder land het geval is. Stakingsrecht Drs. Roemers herhaalde zijn uit spraak dat het uitgesloten is, dat de vakbeweging dit najaar zal mee' ken aan soortgelyke loon-manipula- ties als eind vorig jaar. Voor de vol gende loonherziening moet het accent van de onderhandelingen meer in de Walter Monckton, een van Enge- lands bekendste en sympathiekste advocaten, die een grote rol heeft ge speeld in de abdicatiecrisis Edward VIII, is op 73-jarige leeftfjd overleden. Sinds zjjn studietijd in Oxford was hij een studievriend van de ex-koning, thans de Hertog Windsor. Het was aan Moncktons grote ken nis en innemende persoonlijkheid te danken dat hy op een ogenblik historische crisis de vertrouwensman van alle betrokkenen werd en erin slaagde te verhinderen dat deze op hefmakende gebeurtenis al te grote bitterheid wekte. Monckton stelde niet alleen de ab dicatieverklaring op voor de Engelse koning, die de liefde voor de vi die hy beminde niet wilde opofferen, maar ook die van koning Faroek Egypte, wiens juridische adviseur hy was. Monckton was later (conser vatief) minister van Arbeid en later Defensie. Hy eindigde zyn loopbaan als hoofd van een van Engelands be langrijkste banken. Ook in die func tie boekte hy veel succes. bedrijfstakken worden gelegd, waaiw by ook een stakingsrecht gehanteerd moet kunnen worden. De rapporten van Centraal Planbureau en SER zullen informerend ln plaats van toonaangevend moeten zyn, aldus de heer Roemers ln een toespraak op de zaterdag gehouden 6lot-jubileum- by eenkomst van de 60-jarige Haagse Bestuurders Bond. Vier Nederlanders zjjn ln België veroordeeld tot gevangenisstraffen en boeten. De zwaarste straffen liepen twee 25-jarige inwoners van Tilburg op. De rechter in Turnhout veroordeel de hen respectieveUjk tot zeven maanden en acht dagen en een boete van 8.250 Belgische franken en tot vier maanden en acht dagen en 2.920 franken. Zy hadden na een flink aantal gla zen bier een auto gestolen. By de achtervolging vloog de wagen uit de bocht. Een brugleuning en de auto werden vernield. Een 21-jarige Nederlandse matrooe uit Eindhoven werd in Antwerpen be trapt op een gestolen fiets. De Ant werpse rechter legde hem een ge vangenisstraf van een maand en een boete van 2.00 franken op. Een 31-jarige Amsterdammer, reed in België zonder autoverzekering. De wetsovertreding kostte hem een boete van 4.000 franken, een voorwaarde lijke gevangenisstraf van één maand en een ry verbod in België voor een maand. Twee fabrieksarbeiders uit IJhorst (gem. Staphorst), de zestienjarige B, Bos en de achttienjarige H. Kappert, zyn vanochtend omstreeks zeven uut by een verkeersongeluk op de Ge meenteweg in Staphorst om het le ven gekomen. Ze zaten samen op een bromfiets, die in volle vaart tegen een langs de weg staande ver lichte melkwagen botste. Ze waren vry wel op slag dood. Portier van auto plotseling geopend: hoofdagent gedood De Arnhemse hoofdagent de heer J. de Boer (49 jaar), is gistermid dag door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hy werd op de Johan de Wittlaan op zijn bromfiets ten val gebracht. De heer De Boer, die voor dienst op weg naar het politiebureau was, wilde zich rechts naast enkele voor het stoplicht stilstaande auto's op stellen. Een inzittende van één der wagens, deed echter plotseling het portier open, om even een autoband naar een garagebedrijf te brengen. Het portier kwam tegen de bromfiets van de heer De Boer aan, waardoor deze uit zyn evenwicht raakte, en met zyn hoofd tegen een benzine pomp sloeg. De hoofdagent werd naar een zie kenhuis vervoerd, waar hy later overleed.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3