.EIDSCH DAGBLAD alrijke metaalbedrijven betalen illegaal 5 pet. Onze Marine neemt deel aan vierlanden-proef PDRACHT: GEEN STAKINGEN Ombudsman Hoogen al in moeilijkheden Soekarno gaat zijn regering hervormen gericht 1 maart 1860 MAANDAG 11 JANUARI 1965 No. 31462 Steur: EL A EL van Dlsüoeck Iredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 KBONDEN BERAMEN CAO-ACTIE GEN ZWARTEARBEIDSVOORWAARDEN (Yan onze Haagse correspondent) )e metaalwerknemersbonden gaan deze week les voorbereiden om de barrière te doorbreken, ~de werkgeversorganisaties hebben opgeworpen »n hun c.a.o.-voorstellen. Zij willen beslist geen ifmene staking, maar zullen met name die be ven onder druk zetten, waar 'zwarte' arbeids- rerwaarden gelden. jorfs willen zij elke poging van ondernemers om de rust in hun Juen te bestendigen door hun personeel ondershands meer te *n dan de verplichte 2 procent loonronde. blokkeren met de eis leze ondernemers dan maar op basis van de vakbondseisen .a.o. moeten aangaan. Deze houden, naast de binnen het kkoord mogelijke loonsverhoging, onder meer in: verlaging lief aandeel in de ziektekostenpremie met 2.65 procent en be- gen die moeten leiden tot gelijkschakeling van de arbeidsvoor den voor handarbeiders en beambten. de bonden is reeds het feit naleerd, dat eind vorige in tientallen kleine en mid- 'fote metaalbedrijven illegaal •leent loonsverhoging is uit- "ld. Het betreft hier bedrij- die zijn aangesloten bij de Jictgroep voor de Metaal- •Itrie. Deze niet bij de mis- ke c.a.o.-onderhandelingen hjenwoordigde werkgevers- lisatie had haar leden ge- eerd de 5 procent al vast ^oorschot te betalen, in af ding van eventuele toestem- hiertoe van de Stichting 3ïe Arbeid. OOK ANDEREN wel de Stichting van de Ar- le contactgroep erop attent gemaakt, dat een dergelijke ihot-regeling niet rechtens gel- >u zijn, heeft de contactgroep ;egenadvies doen uitgaan, waar de meeste leden-bedrijven 'Hebben uitbetaald, aldus verkla- ïrl van vakbondszijde. Daar re nnen er op, dat als gevolg hier- week ook andere werkgevers onregelmatigheid zullen *jde districts-kadervergaderingen pfterdag door de algemene Ne- .jdse bedrijfsbond voor de me- jverheid en de elektrotechnische Me (A.N.M.B.) zijn gehouden, _leden elke gedachte aan wilde ^gsacties sterk ontraden, districtsbesturen wezen erop, JJ landelijke en wilde stakingen Ukers bij een rechterlijke uit- l welhaast zeker aan het kort- ond zouden trekken. Bovendien - de mogelijkheid van een alge- staking -beperkt door het feit procent van de metaalwerk- J BEGRIP jibonden zien dan ook meer in tegen bedrijven, die zelf de ïorschriften overtreden. Bo- ïn rekenen zij bij vele onder - "igen erop begrip voor hun punt te vinden. ^erder is van bondszijde be- dat er werkgevers zijn die een moderner .personeelsbe- Jiuden voeren dan hetgeen bin- pe opvattingen van de werk- ifederatie F.M.E. mogelijk is. IERBERICHT KOUDER C Bilt verwacht van heden- tot jnavond paringen, maar hier en daar -log enige regen. Tot matig of 1 afnemende wind tussen zuid- n zuidoost. Lagere temperatu ur al in de nacht, igemaakt om 11.15 uur). J® 12 JANUARI i op: 8.44 u.; onder: 16.53 uur. an op: 12.53 u.; onder: 2.29 u Igwater te Katwijk te 9.57 en Jgwater te 5.28 17.59 l blad bestaat uit 16 pagina's Het Haagse districtshoofd P. Bur- gerjon zei in dit verband, dat de di rectie van Hoogovens, die thans eigen cao-onderhandelingen met de bonden is begonnen, onlangs zeer tige kritiek op het F.M.E.-beleid heeft geuit. „Als dit beleid zo blijft", aldus de heer Burgerjon, „zullen wij, hoe jammer de afbrokkeling van het centrale overleg ook is, in de toe komst verder moeten gaan met het losmaken van de cao-onderhandelin gen". KRITIEK Het districtshoofd uitte kritiek op het feit, dat andere bedrijfstakken de „kop" bij de cao-onderhandelingen niet eens van de metaalindustrie wil- Duitsland niet alleen schuldig, beweert Strauss De voormalige Westduitse minister m Defensie, Strauss, thans voor zitter van de Christensocialistische Unie in Beieren, heeft zaterdagavond in een toespraak in Gunzenhausen bestreden, dat alleen Duitsland schuld draagt aan de eerste en twee de wereldoorlogen of deze bewust heeft uitgelokt. „Wij zullen de syste matische belastering van het Duitse volk met alle vastberadenheid en veel krachtiger dan tot dusver be strijden", aldus Strauss. Aan het uitbreken van de eerste wereldoorlog hadden alle betrokke nen „een grote mate van schuld", al dus Strauss. Wat betreft de tweede wereldoor log zei hij: „Hitier heeft het bevel tot de opmars naar Polen alleen ge geven, omdat hij niet geloofde, dat Engeland zijn garantieverplichtin gen jegens Polen zou nakomen". De Engelsen hadden jarenlang een poli tiek gevoerd, die Hitler in de waan bracht dat zij Polën niet zouden bij staan. Oud-nazibevelhebber in het geweer (Van onze correspondent in Bonn). De nieuwe ombudsman voor de Westduitse soldaat, Matthias Hoo gen, is kort na zijn benoeming al in dezelfde soort moeilijkheden geraakt, die zijn voorganger vice- admiraal Heye er tenslotte toe brachten ontslag te nemen. In een interview met het Westduitse weekblad „Die Zeit" had Hoogen over zijn taak uitgeweid en daarbij de opmerking gemaakt: „Voor al les zou ik willen verhinderen, wat in de laatste 150 jaar de meerdere steeds weer de mindere heeft aan gedaan: hem innerlijk te breken, hem de menselijke waardigheid te ontnemen". Allereerst kwam de oude nazi-op perbevelhebber in Sleeswijk-Holstein, vice-admiraal Rogge, in het geweer. Het valt daarbij op, dat Rogge tot de vertrouwden behoort van de minis ter van Verdediging, Von Hassel, die voor hij deze post aanvaardde, mi nister-president van Sleeswijk-Hol- stein is geweest. Von Hassel heeft ook in belangrijke mate tot het ont slag van Heye bijgedragen en hij weigerde de vice-admiraal tenslotte in het openbaar de hand te schud den. Rogge verklaarde: „Hoogens op merking getuigt van een grote tact loosheid. Hoe kan daarmee een ver trouwensbasis tussen hem en de Bundeswehr worden gelegd?" Een dergelijke kritiek volgde van Kurt Westphal, de vroegere generaal en voorzitter van het „Verband Deut- scher Soldaten". De nieuwste gram schap komt van Volker Starke, lid de C.D.U. (evenals Hoogen, Rog- n Westphal) en uit dien hoofde plaatsvervangend voorzitter van de Bondsdagcommissie voor de verdedi- gingspolitiek. Starke verklaarde in een brief, die voor intern partijge- bruik bestemd heette, dat ombuds man Hoogen zich „op het niveau van een journalist zonder verant woordelijkheidsgevoel begeven had". De opmerking van Hoogen in „Die Zeit", dat hij „nog verder in de Bun deswehr hervormingen wilde aan brengen", beantwoordde Starke met de opmerking, dat „de Bundeswehr, wat hervormingen betreft, voor ja renlang is voorzien". Daarmee is de discussie over de Bundeswehr op het punt aangekomen, waarop de vorige ombudsman Heye, het niet langer mogelijk achtte zijn functie te blijven vervullen. De hervormin gen, die Haye had voorgesteld, den immers door minister Von Has sel en zijn medestanders met alle kracht als „overbodig" tegengewerkt. „Er zijn al enkele bedrijfstakken, waar men een ak koord heeft bereikt over cao's die bo de 5 procent uitgaan, maar waar nog niets ter toetsing aan de Stichting van de Arbeid heeft voor gelegd. Iedereen kijkt thans de kat uit de boom". De metaalwerknemersbonden zou den het daarom ook niet zo ongun stig vinden als de huidige cao-loze periode zou leiden met compensa- roor de tussenliggende tijd tot latere ingangsdatum van een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst, bijvoorbeeld per 1 april. (Van onze Haagse correspondent) De Nederlandse onderzeebootjager ..Overijssel" onder com mando van kapitein-luitenant ter zee J. Fennema zal binnenkort voor enkele maanden worden uitgeleend aan het NAVO-comman- do voor de oostelijke Atlantische Oceaan om samen met schepen van Canada, de V.S. en Engeland tijdelijk een vierlanden-squa- dron te vormen. Aangezien het een NAVO-taak is het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan vrij van vijandelijke onder - 's te houden, oefenen juist de onderzeeboot jagers van de naastbij gelegen NAVO-landen veelvuldig met elkaar. In het verleden ont moetten de Nederlandse oorlogsbo dems in open water vaak hun Deen- Engelse en vroeger ook Franse collega's en trokken dan gezamen- een week of twee op. W al voorziening Hoewel de autoriteiten van Defen- e en Marine met nadruk niet wen- n te spreken van een multi-natio- nale proefneming, om verwarring met de multi-laterale kernvloot te voorkomen, is het toch wel de eerste keer dat schepen van vier landen tot squadron worden geformeerd. De conclusie ligt dan ook voor de hand, dat de uitkomsten van deze proef zeker zullen worden gebruikt voor de later eventueel op te richten MLF. Verstekelingen op Nederlands schip Drie neger-verstekelingen die drie maandenlang aan boord van het Nederlandse ertsschip Holendrecht (11931 ton) de wereld hebben rond gevaren werden gisteren achter en grendel aan boord vastgehou den in Bell Bay, noord-Tasmanië. mensen zitten opgesloten van wege de immigratie voorschriften. De drie werden gevonden onder de vloer van de machinekamer van de Holendrecht, nadat het schip uit Dakar, Senegal was vertrokken. De kapitein Nicholas Sleeuwenhoek zei, dat aan de mannen vergunning was geweigerd in Boulogne, Djibou ti, communistisch-China, Singapore en Zuid-Afrika aan wal te gaan. Hun enige hoop om weer vaste grond onder de voeten te krijgen zou zijn naar West-Afrika terug te keren. Het is niet bekend of de Ho lendrecht daar heen gaat. De Zuidvietnamese burger lijke en militaire leiders hebben gisteren een [ormele overeen komst getekend ter oplossing van de regeringscrisis in het land. Van links naar rechts pre mier Tran Van Hoeong, staats hoofd Phan Khac Suu en opper bevelhebber Nguyen Khan tij dens de ondertekeningsplechtig heid. REEDS 500 EXECUTIES IN STANLEYSTAD De regering-Tsjombe heeft in de afgelopen zes weken meer dan vijf honderd personen laten terechtstel len, die ervan werden beschuldigd opstandelingen te zjjn, zo meldt de New York Times uit Stanleystad. De terechtgestelden zjjn uitgekozen door joelende menigten in het Loemoem- bastadlon bjj plechtigheden onder leiding van Victor Nendaka, hoofd van de nationale veiligheidsdienst en een van de adviseurs van premier Tsjombe. De verdachten werden een voor een het stadion binnengeleid. Als de toeschouwers Juichten of klapten, werd hij vrijgelaten. Als zij jouw den, was hij ter dood veroordeeld. De veroordeelden werden in vracht wagens naar een eenzame weg bij het zwembad van Stanleystad ge voerd. Daar kregen zij bevel uit te stappen. Als zij uit de vrachtwagens sprongen, werden zij met machine pistolen neergemaaid. De lichamen liet men aan de kant van de weg lig gen. Later werden zij in vier massa graven begraven onder leiding van een functionaris van de Verenigde Naties. tor veel langer van hun thuisbases wegblijven, namelijk enkele maan den. Het gevolg daarvan is, dat zij ►ok voor hun bevoorrading, hun onderhoud en eventuele reparaties zullen zijn aangewezen op de ge in tegreerde NAVO-commando's en dat u juist precies de bedoeling. Bij de komende oefening gaat het er niet speciaal om, te zien hoe de wal- voorzieningen functioneren. De jagers zullen bemand blijven met hun eigen officieren, onderof ficieren en manschappen. Varen met een gemengde bemanning wordt niet overwogen. Uit Halifax, Canada, is gisteren de „Columbia" vertrokken om zich in februari met de Overijs sel in de Engelse wateren te vereni gen met de „Lenader" van de Britse marine en de ..Hammerberg" van de US Navy. Kapitein ter zee T. V. N. McLeod van de US Navy zal het bevel voeren over het squadron, bij gestaan door een Canadese en een Nederlandse Marine-officier. Toen de Amsterdamse good- will-missie, die een bezoek aan Indonesië brengt, op het vlieg veld van Kemajoran arriveerde kreeg de voorzitter, wethouder dr. P. J. Koets van een schone Javaanse een bloemenkrans om gehangen. Links op de achter grond wethouder drs. J. M. den Uyl. Carlistisch blad wordt opgeheven De raad van beheer van het Car- listische, in Pamplona verschijnen de blad „Montejurra" heeft in een brief aan de lezers meegedeeld, dat de publikatie van het orgaan niet kan worden voortgezet door de cen suur van het Spaanse ministerie van voorlichting. De opdracht om te zwijgen over de Carlistische „Ko ninklijke familie" en over Prinses Irene en haar echtgenoot kon niet worden aanvaard, aldus de raad van beheer. Peking achter Djakarta President Soekarno zal over enkele weken zijn regering, die uit 77 personen bestaat, reorga niseren, aldus het Indonesische blad Soeloeh Indonesia. Deze wijziging houdt verband met de ontbinding van de „beweging voor Soekarnisme'' en het tijde lijk verbod van de invloedrijke marxistische Moerba-partij. Re geringsleden, die lid van de Moerba zijn, zullen aftreden. Volgens Antara heeft de In donesische minister van Arbeid, Soetomo, de gematigde vak bondsorganisatie „Sobri" ver boden. In de moerassen van de zuidoos telijke staat Johore in Malakka zijn twaalf gewapende Indonesische Infil tranten gevangen genomen. Dit ge schiedde zaterdag. Zij waren onge veer veertien dagen geleden geland. De infiltranten gaven zich zonder strijd over. Intussen dringen Malei sische roepen diep het oerwoudge- bied van zuidelijk Johore binnen op zoek naar de rest van een groep van 21 man, die vrijdag is geland. Der tien van hen, onder wie de comman dant, een majoor, zijn gevangenge- Rood-China heeft zaterdag offi cieel de terugtrekking van Indone sië uit de VN „gerechtvaardigd" ge noemd. „Maleisië is slechts een pro- dukt van het neo-kolonialisme en vormt een bedreiging voor Indone sië en andere landen van Zuidoost- Azië," aldus een officiële verklaring van Peking. Maleisië is een dolkstoot van het imperialisme in het hart van Zuidoost-Azië, zoals Israël voor de Arabische en Zuid-Afrika voor de Afrikaanse landen is. De Ver. Na ties, aldus de verklaring van Peking zijn slechts een werktuig van het imperialisme en het oude en nieuwe kolonialisme, dat geleid wordt door de Ver. StatenDe Ver. Naties", zo zegt de verklaring tenslotte na een aanval op de volkerenorganisa tie, „vormen geenszins iets heiligs of onschendbaars. We kunnen evengoed zonder". Intussen heeft de Indonesische regering de bureaus van de VN-or ganisaties Unicef en FAO opgedra gen hun activiteit in Indonesië on middellijk te staken. De Sunday Telegraph" meldt, dat de leider van de in Nederland wo nende Papoea's, Nicolaas Jouwe, de hulp van Groot-Brittannië heeft in geroepen om een einde te maken aan een Indonesische campagne van terreur en onderdrukking in West- Irian. Jouwe overhandigde zaterdag een brief aan premier Harold Wil son in diens ambtswoning. Volgens de „Sunday Telegraph" staat in die brief dat 20.000 Papoea's gedwongen zjjn in militaire dienst te gaan voor de strijd tegen Maleisië en dat de Indonesiërs Gestapo-methoden ge bruiken tegen Papoea-nationalisten, die midden in de nacht gearresteerd, daarna mishandeld en zonder vorm van proces worden doodgeschoten. Slot pag. 2 tmtvs Uit het Leidsch Dagblad van 1 12 Jan. 1865: Bij de commissie tot be- houd van gedenkteekenen is ingekomen een ongeteekend schrijven, ten einde te bewer- ken dat het amoveren van de Witte Poort te Leiden geen plaats vinde. Voor eenige dagen nam iemand plaats in den spoor- i trein van Namen naar Parijs Het was avond en hij ging 1 rustig in een hoek van de 1 lege coupé zitten en viel in 1 slaap. De volgende morgen 1 toen hij wakker werd, stond 1 de spoortrein nog steeds op 1 dezelfde plaats: Het bleek 1 een afgehaakte wagen te zijn

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1