Pierprijsa ff aire in College van Beroep Vooronderzoek tegen tien personen in REM-zaak gevorderd A.C.H.N.M. de Rekker als burgemeester van Eemnes geïnstalleerd Matige visserij in de Ierse Zee BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 11 JANUARI 1965 (Van onze Haagse correspondent) „Geen zinnig mens kan volhouden dat een pierprijs van een gul den de nationale welvaart schaadt Dit constateerde de Haagse advocaat, mr. A. G. Maris, die vanmorgen pleitte voor de E.M.S., bij de behandeling van het beroep, dat Exploitatie Maat schappij Wandelhoofd Scheveningen heeft ingesteld tegen de .individuele" prijzenbeschikkïng van de minister van Economische Zaken, prof. Andriessen, waarbij de pierprijs werd bepaald op {0.55. De E.M.S. had afgelopen zomer de pierprijs verhoogd van {0.50 tot f 1.— Het beroep wordt behandeld door I Voor dat vierde piereiland is de prijs het College van Beroep voor het be- vrij. Een wonderlijke zaak aldus mr. drijfsleven, gepresideerd door mr. Maris, aan de toegang mag niet een j. van Andel Gzn. Het college heeft gulden worden berekend, de gehele dag voor deze zaak uit-' getrokken. Nadat vanmorgen Maris en mr. E. Droogleever For- tuyn, landsadvocaat, namens de ir nister, hadden gepleit werden va middag vijf deskundigen gehoord. Nietig Mr Maris voerde als eerste eer aan, dat de ministeriele be schikking nietig is, omdat deze niet is genomen door „onze ministers": munster van Economiscne Zaken diens ambtgenoot, die het mede ai gaat, zoals in de prijzenwet wordt voorgeschreven. Verder meende mr. Maris, dat het toegang verlenen tot de pier niet als „aienstverlening" kan worden gemerkt. Eerder is hier sprake het „verschaffen van genot van onroerend goed" en dat laatste valt niet onder de prijzenwet. De verhoging van de pierprijs tot een gulden was gerechtvaardigd, zc vervolgde de advocaat, door de ver- liespositie van de Explotatie-Maat- Bchappij Wandelhoofd Scheveningen. EU de vaststelling van de prijs op [0,55,-'is met die verliespositie geen rekening gehouden. De minister heeft met zorgvuldig gehandeld, aldus Maris. Mr. Maris wees daarbij op het af nemende aantal bezoekers: in 1961 12 miljoen, in 1962 1.6 miljoen, 1963 1.3 miljoen en in 1964 1.2 mil joen. Wonderlijke zaak' Overigens kon volgens pleiter de E.m.s. in het geheel niet worden ge troffen door een prijsmaatregel, want sprake van een uitbreiding, namelijk met het vierde piereiland. OEGSTGEEST TWEE INBRAKEN In Oegstgeest zijn zaterdagavond inbraken gepleegd. Beide keren rerd een ruit ingeslagen. Uit een and aan de Rjjnzichtweg worden ieraden vermist. Ook aan de Laan an Arenstein is ingebroken. Om- lat de bewoners met vakantie zijn, niet bekend waaruit de buit be- laat. De daders zijn niet bekend. - Aan het kantoor van de Rijks- ostspaarbank in Oegstgeest werd in ecember 1964 ingelegd f 139.859,80 en erugbetaald f 114.236,02. VOORSCHOTEN Tentoonstelling van „De Zwaluw" een succes De Voorschotense Postduivenver- liging „De Zwaluw" organiseerde in et clubhuis „Ons Ideaal", achter eidseweg 227, de jaarlijkse tentoon- elling. Ruim drie honderd postdui- :n lieten zich bewonderen door de ele duivenliefhebbers, die zich door et weer niet lieten afschrikken en e weg naar het clubhuis via een odderig pad bereikten. De modderige schoenen werden luw vergeten zodra kennis gemaakt erd met deze uiterst netjes en keu- verzorgde show. De meeste be- ngstelling ging uit naar kooinum- er 113, waarin zich de bijna vol- aakte duif bevond: de mooiste en «te duif der gehele tentoonstelling, oude doffer van de heer D. Brou- &r, De keurmeesters, .de heren H. J. Midgraaf uit Haarlem en D. M. isschier uit Noordwijk, hadden be fit geen eenvoudige taak, maar zij tarnen gezamenlijk tot de volgende ronlngen: Beste oude doffer: D. Brouwer; fite oude duivin: T. v. Wissen Jr; ste jonge doffer: D. Brouwer en fite Jonge duivin: J. A. Zandbergen. uitslag van de hokkenshow was: P. Hendriks; 2. D. Brouwer; 3. J. J. eyne. Individuele bekroningen: kl. 1 Me doffers 500—1000 km)1. P. «sen; 2. J. A. Zandbergen; kl. 2 Me duivinnen 5001000 km)1. T. Wissen Jr, 2. P. Aertsen; kl. 3 Me doffers 300—500 km)1. J. J. yne; 2. P. N. v. Wissen; kl. 4 (oude ivinnen 300—500 km): 1. P. N. v. >>sen, 2. idem P. N. v. Wissen; kL 5 Me doffers 65—300 km)1. C. J. nnls, 2. A. G. Kleiweg; kl. 6 (oude Ivinnen 65—300 km): 1. P. N. v. «sen, 2. A. de Graaf; kl. 7a (oude Kers-onbevlogen): 1. D. Brouwer; 7b (oude doffers-onbevlogen) 2. F. mdriks; kl. 8a (oude duivinnen- bevlogen)1. C. J. Fennis, 2. A. G. öweg; 8b (oude duivinnen-onbe- •gen): 2. D. Brouwer; kl. 9a (jonge ffers 65—100 km)1. C. Zwaan, 2. Bartels; kl. 9b (jonge doffers 65— 1 km)1. F. Hendriks, 2. P. N. v. Bsen; kl. 10a (jonge duivinnen 65— I km)1. F. Hendriks, 2. A. G. Mweg; kl. lob (jonge duivinnen 65 500 km): 1. J. Zandbergen, 2. P. N. Wissen; kl. 11 (jonge doffers-onbe- gen); l. d. Brouwer, 2. gebr. Belt; 12 (jonge duivinnen-onbevlogen) A- v. d. Eykel, 2. A. G. Kleiweg. twee kwartjes en bij het vierde eiland nog eens een dergelijk bedrag. De toegangsprijs van een gulden is bepaald niet te hoog, zo vervolgde mr. Maris, vooral niet wanneer die vergeleken wordt met de toegangs prijs tot de oude pier in 1939-1940, die één kwartje was. Mr. Maris ging tenslotte na welke motieven de minister hebben geleid tot het nemen van zyn beschikking. Hij wees daarbij op diens angst voor discriminatie en zei verder: „Wan neer Z wolsman door de prijzenkast van de minister loopt, valt het voor een minister niet mee het hoofd koel te houden (De zitting duurt voort) MIJNWERKERS INGESLOTEN Op zijn minst 15 mijnwerkers ztfn sinds gisteravond in de Joegoslavi sche kolenmijn Ibar, bij Josanicka in Servië, van de buitenwereld afge sloten. Volgens de autoriteiten be staat er weinig hoop dat zij nog in leven zijn. Reddingsploegen hebben de hele nacht doorgewerkt, om de slachtof fers te bereiken. De reddingswerk zaamheden worden nog voortge zet. De oorzaak van dit ongeluk de ontploffing van een compressor, die werd gebruikt voor het verrich ten van pneumatische boringen. Na de ontploffing deed zich een land verschuiving voor en is er brand uit gebroken. Aangenomen wordt dat negentien mijnwerkers in de mijn zaten, toen de ontploffing zich voordeed. Vier van hen wisten te ontsnappen. Het seismologisch instituut in greb heeft gisteravond een sterke aardJ>eving geregistreerd op onge veer 300 kilometer ten zuiden var Zagreb. Op de Essenlaan in Llsse is een Volkswagenbusje tegen een zamdauto gebotst, omdat de bestuurder van het busje, een inwoner van Voor hout, een uit een zijweg komende zandauto, bestuurd door een inge zetene van Alkerpade, niet meer kon ontwijken. Het bleef beperkt tot materiële schade. De officier van Justitie hoofd van het arrondissements parket in Amsterdam, mr dr J. F, Hartsuiker, heeft vandaag bij de rechter-commissaris mr. A. Co- hen Tervaert in de REM-zaak een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen tien per sonen, onder wie negen buiten landers en één Nederlander. Mr. Hartsuiker vertelde een breed mogelijk onderzoek te hebben gevraagd teneinde een duidelijk in zicht te krijgen, hoe de situatie is ii deze zaak. De eerste vordering be treft de N.V. Reclame Exploitatie Mij R.E.M. in de persoon van de ge delegeerd commissaris van de ven nootschap, de Haagse advocaat mr. H. J. Minderop. Het gaat hier (even als bij de overigen) om overtreding van artikel 20 van de Telegraaf- en telefoonwet van 1904: het gebruiken of doen gebruiken en aanwezig heb ben van twee t.v.-zenders en een radiozendinstallatie zonder de vereis te machtiging van de 'minister van Verkeer en Waterstaat. Subsidiair uitlokking of medeplichtigheid aan 't strafbare feit, gepleegd door de High Seas Television Ltd. gevestigd in Londen, door aan deze maatschappij de zenders ter beschikking te stellen. Vijf inille boete De tweede vordering voor een ge rechtelijk vooronderzoek betreft de High Seas Television Ltd (de ex ploitant van de zenders) in de per- van haar bestuurder de heer Eric Bent in Londen. Ook hier gaat om overtreding van het genoem- WARMOND Geslaagde uitvoering van St.-Matthias Het afgelopen weekeind bracht de tweede winteruitvoering van St. Matthias. Nadat de vice-voorzitter de aanwezigen welkom had geheten, bedankt had voor de steun van het afgelopen jaar en allen nog een voor spoedig 1965 had toegewenst, was het woord aan de afdeling toneel. Men bracht het spel „Sloep zonder visser" door Alejandro Casona in een Ne derlandse bewerking van Sjef van Leeuwen over het voetlicht. In „Sloep zonder visser", toonde Casona ons een niemand ontziende zakenman, die door de duivel werd verleid een moord te plegen door ge- dachtenconcentratie op 'n jonge vis- ergens in het noorden. In ruil daarvoor wordt hij door de duivel i van de materiële ondergang. De jonge visser sterft inderdaad. Als Jordan (de zakenman) zich reali seert, wat hU heeft gedaan, ont waakt zijn geweten. Hij bezoekt het vissersdorp waar hij familie en omgeving van zijn slachtoffer leert kennen. HU meende rust te vinden door een bekentenis r... de duivel had hem misleid, de visser werd gedood door een ja loerse zwager, die dit stervende heeft bekend. Een grote vergevende liefde louterde Jordan. Over het spel kunnen we zeggen, dat tijdens het eerste bedrijf, waarin hoofdzakelijk de mannelijke spelers het woord waren, er niet zo sterk werd gespeeld. In tegenstelling tot de dames, die door hun sterke spel tjj- dens het tweede en derde bedrijf het toneelspel een mooi, hier en daar zelfs ontroerend stuk wisten te maken. Al met al twee mooie to neelavonden. vice-voorzitter, de heer P. de Vetten, kon tenslotte nog meedelen, ten zal worden gehouden. de artikel, dat als misdrijf is ge kwalificeerd. Er bestaat een straf op van ten hoogste zes maanden of een boete van vijf mille. Het derde voor onderzoek is gericht tegen de drie directeuren van de Panamese maat schappij (Exploitation de Construe- ciones Martima Excomar S.A.) die de eigenaar van het platform is. De vierde vordering ten slotte heeft betrekking op de vijf Belgische tech nici, die op het eiland bij de „be zetting" werden aangetroffen. Naast het bewuste artikel gaat het by hen subsidair om medeplichtigheid het behulpzaam zijn geweest aan het gebruiken van de installatie door High Seas Television. KATWI1K AAN ZEE Broedende vogels in de duinen Uit het jaarverslag van de Vereni ging voor Vogelbescherming 's-Gra- venhage en Omstreken, ontlenen wij, dat de Katwijkse vogelwacht weer goed voor de dag kwam. Dit bewijst een lijst van broedgevallen van het voorjaar 1964 in de Katwykse dui- De cijfers tussen haakjes zijn de broedresultaten van 1963. Dodaars 2 (3)wilde eend 50 (35)slobeend 30 (14); bergeend 5 (4); kuifeend 18 (10); zomertaling 7 (5); wintertaling 12 (10)meerkoet 12 (8)waterhoen 6 (3); kievit 42 (30); tureluur 3 (2); scholekster 5 (7)kleine plevier 3 (-)wulp 6 (6)fazant 45 (50)pa trijs 6 (3); torenvalk 2 (2); houtduif 8 (7); tortelduif 7 (6); turkse tortel 2 (1); holenduif 4 (4); velduil (1); ransuil 2 (4); steenuil 3 (3); grote bonte specht 1 (1)boerenzwaluw 2 (1)kuifleeuwerik 12 (3)veldleeu werik 2 (1); boomleeuwerik 6 (5); boompieper 16 (12); witte kwikstaart 2 (1); grauwe klauwier 1 (-); braam - sluiper 2 (3); fitis 24 (18); sprinkh. rietzanger 6 (6); zanglijster 3 (5); merel 18 (14); tpuit 42 (30); grote lijster 2 (2)roodborsttapuit 20 (18) zwarte roodstaart 2 (2); gekraagde roodstaart 3 (2)paapje 14 (12) (7); grasmus 20 (18); (18)winterkoning 1 (-)kneu 45 (35)koolmees 2 (2) pimpelmees 2 (2); geelgors 1 (-) rietgors 4 (2); putter (1); groen - ling 4 (3); Vlaamse gaai 3 (4); ek ster 2 (6); kauw 2 (2); gr. vliegen vanger 1(1); koekoek 4 (1)kwartel 1 (0). Voorts werden waargenomen: 4 zwarte ooievaars juv.)j 1 1 visarend, e.a. Telefoon Utrecht- Den Haag via Alphen In de eerste helft van dit jaar zal de straal (telefoon) verbinding UtrechtDen Haag vice versa in ge bruik worden genomen. Er kunnen dan 300 gesprekken tegelijk worden gevoerd. De straalverbinding, de eer ste in het land, dient ter uitbreiding en vervanging van thans gebruikte lijnen. De eerste fase van het straalver bindingsplan van de PTT bevat een stervormig net tussen de vier grote steden, waarvoor in Alphen aan den Rijn als centraal punt een verdeel- toren is ingericht. De Amsterdamse e Rotterdamse kant zijn nog niet klaar, zodat voorlopig alleen Den HaagUtrecht in gebruik kan wor den genomen. Misschien dat Utrecht Rotterdam vice versa dit jaar dit Jaar nog kan volgen. Over de installatie en intocht van de heer A. C. H. N. M. de Bekker als burgemeester van Eemnes, dit zaterdag plaats had, is een schaduw gevallen. Men wilde de nieuwe burgemeester me tvlag en wimpel inhalen. Op verzoek van de nieuwe burge meester is dit echter achterwege gelaten. Oorzaak was, dat voor enkele dagen de C.H.-wethou- der van de gemeente was over leden en deze dag ter aarde werd besteld. Zo zagen we maar enkele belang stellenden bij het gemeentehuis, toen de heer De Bekker met zijn echtge note en vijf kinderen, alsmede zijn 84-jarige schoonmoeder, het gemeen tehuis betraden, voor het bijwonen De gemeentesecretaris van Eemnes las het Koninklijk besluit van de be noeming voor, waarna de loco-bur gemeester vertelde dat Eemnes verheugd was na zeven maanden weer een eigen burgemeester te hebben. Zich tot de heer De Bekker wendend zei hij, dat, na alles wat Eemnes al van de nieuwe burgemeester gehoord had, het met het grootste vertrouwen de toekomst tegemoet kon gaan. De heer de Bruin ontdeed zich nu van de ambtsketen om deze de nieuw be noemde burgemeester om te hangen. De nieuwe burgemeester bracht al lereerst dank aan de oKningin voor zijn benoeming. Hij rekende het zich een eer een edel doel na te streven, vooral in deze historische gemeente. Hij bracht dank aan hen, zonder wiens liefdevolle opvoeding en ouder lijke raadgeving het hem niet gegeven zou zijn deze plaats te bezetten. In een eendrachtig samengaan hoopte hij de gemeenschap van Eem nes tot groter bloei te kunnen bren gen. Hij bracht hulde aan hen die de gemeente in de afgelopen zeven maanden hebben bijgestaan. Het woord wer nog gevoerd door de drie fractievoorzitters en de gemeen- openbare gemeenteraadszit- te secretaris sprak namens zijn 11 In de afgelopen week waren aantal treilers in de Ierse Zee, n een matige visserij was. Enige trei lers hebben nog haring bygekocht. Er werd op de kust door de spanners haring en sprot gevangen. De sprot was van goede kwaliteit en bracht f 15 tot f 18 per kist op. De haring ging voor f 15 tot f 18 weg. Deze ging in hoofdzaak naar de inleggers. Volgens de gegevens van de Dienst van de Nederlandse Haringcontrole bedroeg de aanvoer in de week 27 t/m 31 dec. 1964 te Scheveningen 2.997 ka, Katwijk 1.602 ka, Vlaardin- gen 1.480 ka en te IJmuiden 818 ka. Totaal 6.897 ka. In de overeenkom stige week van 1963 werd bijna 4 maal zo veel aangevoerd en wel 25.557 ka Vanaf begin teelt t/m 31 dec. 1964 bedroeg de totale aanvoer in Sche veningen 255.227 ka (v.j. 340.641 ka), Katwijk 145.045 ka (v.j. 171.566 ka». Vlaardingen 95.074 ka (v.j. 106.469 ka), IJmuiden 19.413 ka (v.j. 19.275 ka). Totaal 514.759 ka tegenover 637.933 ka. Het kwantuum van 525.000 kantjes is hiermee niet bereikt, doch wel was de aanvoer in 1964 ruim 123.000 ka minder. De export van gezouten haring was in de week van 20-26 dec. in Katwijk M. J. Noordam vertrekt 1 april Wanneer de heer M. J. Noordam 31 maart aanstaande afscheid zal ne- van de gemeente Hazerswoude als directeur van de dienst gemeente werken, zal het negen jaar en elf maanden geleden zijn, dat hij in deze functie in dienst trad bij de gemeente Hazerswoude. In een periode van bij tien jaar is er onder de directie de heer Noordam zeer veel tot stand gekomen. In deze tien Jaar heeft Hazerswou de in vele opzichten „zijn vleugels uitgespreid". In dit tijdperk werd het gemeentehuis in Rhynenburch ge bouwd, zag Hazerswoude in zijn wa terrijk gebied een modern zwembad verrijzen en werden diverse wegen (waaronder de weg van het West einde op afdoende wijze gereconstru eerd. In dezelfde periode werd met alle energie de realisering van de plannen Zuid en Rhynenburch aan gevat, waar niet alleen verscheidene woningen verrezen .maar ook scholen. In dit verband kunnen worden ge noemd: de semi-permanente r.-k. en protestants-christelijke kleuterscho len in Rhynenburch en de r.-k. kleu terschool in Groenestein. De heer Noordam was ook commandant van de vrijwillige brandweer in de ge meente. De heer W. R. Soeters, tech nisch hoofdambtenaar in Hazerswou de, zal met ingang van 1 april wor den benoemd tot directeur gemeente werken. 1151 vaten, Scheveningen 1934, Vlaar dingen 952 en in IJmuiden 35 vaten. Totaal 4072 vaten (v.j. 9917 vaten). De uitvoer van bokking bedroeg 20.628 kg netto (v.j. 23.938 kg). Er vond regelmatig export van zouten haring plaats naar West- Duitsland en België. Naar Roemenië werden enkele wagons geëxporteerd. Dit land zal in januari en februari totaal 20.000 vaten steurharing af nemen. De export van verse haring bleef beperkt tot kleine partijen. Er was geen aanvoer van makreel, merel 18 (14); fapuit 42 (30); grote NIEUWKOOP Vrije aanlegplaats in Noorden De laatste jaren streeft het ge meentebestuur er naar te komen tot het verkrijgen van vrije aanlegplaat sen ten behoeve van toeristen, .die in het plassengebied vertoeven. In Nieuwkoop is men in deze opzet al vrij goed geslaagd met de aanleg plaatsen wordt een veelvuldig ge bruik gemaakt. Te Noorden heeft men een derge lijke aanlegplaats nog niet en daar om is het bijzonder prettig, dat B. en W. een aanbieding heben gekre gen van een eigenaar van een aan tal percelen land, die zelf in Amers foort woontl maar vaak in het plas sengebied verblijft. Hij heeft een perceel hoog rietland gratis beschik baar gesteld ter grootte van 350 viei kante meter, gelegen aan het „Maarten Freke Wije". Aan de be schikbaarstelling heeft de eigenaar echter enkele voorwaarden gesteld, namelijk dat het stuk grond wordt ingericht als vrije aanlegplaats, dat er niet op gekampeerd zal mogen weiden en dat de stilte en de rust zoveel mogelijk zullen worden ge waarborgd, o.a. door een verbod op het gebruik van draagbare radio's. De kosten van het maken van een beschoeiing, het plaatsen van een goede afscheiding, het egalise ren etc. worden gescnat op f 1000. Ook deze kosten zouden voor reke ning van de gemeente komen. Commissaris komt De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland zal op 19 januari een werkbezoek aan Nieuw koop brengen, waarbij o.m. een ge sprek met de gemeenteraad ztl wor den gehouden. Het ligt in de lijn der verwachting dat dit bezoek mede verband houdt met de voorbereidin gen ter voorziening in de ontstane vacature, als burgemeester M. P. van der Weijden aan het eind van deze maand zyn ambt zal neerleggen i. het bereiken van de pensioen- gerechtige leeftijd. ting. Mevrouw De Bekker ontving bij de ingang een boeket witte en rode anjers en haar moeder fresia's. In de kleine raadszaal van het gemeente huis waren toch vele genodigden aan wezig. Zo zagen wij het college van B en W en de gemeentesecretaris van Voorhout, burgemeester De Bekker van Gemert, een broer van de nieuw benoemde burgemeester, pastoor j ken Spruit, ds. Van Dijk en ds. Lokhorst, herv. predikanten van Eemnes Eemnes-buiten en de burgemeesters van Bunschoten-Spakenburg en Bla- ricum. ambtenaren, waarna de nieuwe bur gemeester zijn eerste vergadering van de raad sloot. Hierna voerden het woord ds. Look horst namens de gehele geestelijkheid van Eemnes en burgemeester Tiede- man van Balricum, namens de colle ga's. Ook burgemeester Smolders van Voorhout wenste de gemeente van Eemnes geluk met de nieuwe burge meester, waarop wethouder De Groot van Voorhout deze kans aangreep om persoonlijk woord te spre- Schaduw Loco-burgemeester G. J. de Bruin zei dat alles zo anders had kunnen zyn. Helaas is er over de blijdschap van de gemeente een schaduw geval len door het overlijden van een liefd wethouder, de heer C. IJ ken. Hij verzocht de aanwezigen enkele ogenblikken stilte te betrach ten. Belangwekkende onderwerpen op visserijdagen in Bergen (N.-H.) De jaarlijkse volkshogeschooldagen voor de visserij, die dit jaar op 29 en 30 januari als achttiende in een na oorlogse reeks worden gehouden in de volkshogeschool ,,'tHoge Hof', he ben ditmaal een wel zeer belangwek kend en actueel programma. Het uit gebrachte rapport van de Commissie Ontwikkeling Zeevisserij (commissie Diepenhorst) en belangrijke veram deringen in het Nederlandse visse rij beleid waren aanleiding ir.Th. J. Tienstra, directeur van de Visserij en, te vragen een inleiding te houden over verschillende aspecten van het overheidsbeleid ten aanzien van de visserij. Mr. p. E. E. Briët, secretaris van de directie van de Nederlandse Aard olie Maatschappij (NA.M.) werd be reid gevonden het een en ander me de te delen over de proefboringen aardolie of aardgas op te spo In verband met mogelijke ge volgen van de boringen voor de vis serij werd het van belang geacht dit belangrijke onderwerp op het programma te plaatsen. De heer P. Hovart, directeur van het proefstation voor de zeevisserij in Oostende, zal spreken over de werkzaamheden van zijn instituut, met name inzake de rationalisatie an de arbeid aan boord van vis sersvaartuigen. Verandering van structuur in de Duitse visserij Be Duitse treilervisserlj is het nieuwe vangjaar 1965 begonnen met schepen met een totale tonnage van 112.830 brt. Aan het begin van 1964 waren er 145 schepen met 104.411 ton. Uit deze simpele cijfers alleen, blijkt niet duidelijk, wat er in het afgelopen jaar met de Duitse trei- lervloot is gebeurd. Maar hij een nadere beschouwing van meer ge gevens wordt duidelijk, dat de struc tuurverandering zich in het afgelo pen jaar heeft voortgezet. In 1964 werden vijf treilers ge sloopt of verkocht. Deze verminde ring kon door zes nieuw gebouwde schepen meer dan gecompenseerd woiden, zoals ook blijkt uit de toege nomen tonnage. Het aantal moderne hektreilers is tot 38 gestegen. Waren er een jaar geleden 43 schepen, die met diepvriesinstallaties waren uitge rust. thans zijn er 48 schepen in de vaart, die aan boord diepgevroren vis kunnen procuderen. De verdere opmars van het diepvriezen op zee blijkt ook uit de toegenomen bergin capaciteit. De diepvriesruimen van de schepen kwamen eind 1963 op een totaal van rond 10.000 mó, wat in de loop van 1964 is gestegen tot circa 14.000 m3. Als laatste sprak de burgemeester van Gemert, de heer De Bekker. 's Middags had een receptie plaats in het protestantsverenigingsgebouw in de nieuwbouw. Hier was een over weldigende belangstelling. Wij zagen mr. G. F. W. van Berckel, burgemees ter van Noordwijk, oud-burgemeester van Voorhout, die tijdens de bezet tingsjaren veel steun ondervond van de heer A. de Bekker, burgemeester Kolfschoten van Alkemade en oud burgemeester van Eemnes, burge meester Meissen van Wateringen, ambtenaren van Voorhout, verschei dene raadsleden van Voorhout, oud collega's uit andere gemeenten enz. Het werd een geweldige belevenis voor de nieuwe burgemeester. I BEURSOVERZICHT Hoogovens flauw Amsterdam, 11 januari De eerste dag van de beursweek heeft voldoende stof tot bespreken opgeleverd, n.I. het overnemen door het Hoogovenconcern van het aan delenpakket Breedband van de Staat der Nederlanden. Verder de medede lingen van de president-directeur van het AKU-concern over de omzet van AKU in 1964. Deze wordt geschat op f 540 min., tegen f 447 min. over 1963. Voor het betalen van het aandelen pakket Breedband, waarmee f 433 min is gemoeid, gaat Hoogovens een fors beroep doen op de kapitaal markt. Dit door middel van een aan delenemissie met claimrecht, alsmede door de uitgifte van f 140 min con verteerbare obligaties. Vrijdag na beurs daalde de koers van Hoog ovens hierop van 575 tot 530. Van morgen werd gedaan 530 tot 537. De officiële beurs opende vanmiddag op 540. De officiële slotkoers van don derdag. was 562. Vrijdag werd in Hoogovens op last van het beursbe- stuur geen notering opgemaakt. De beurs verwacht te zijner tijd flink aanbod van claims in Hoogovens. Men is tevens van mening dat er ruilingen zullen plaatsvinden van aandelen Hoogovens in converteer bare obligaties. Hoe dit alles zal ver lopen is thans nog niet te overzien. AKU lag goed gedisponeerd op 515 (512%). Voor de rest noteerden Phi lips en Unilever lager ingevolge Wall Street op resp. circa f 151 (f 151.80) en f 140.30 (f 141,10). Kon. Olie daar entegen verbeterde een paar dubbel tjes. Dit fonds noteerde op de New- yorkse beurs iets hoger. De omzet ten in de hoofdfondsen waren gering, behalve in Hoogovens. Centrale Sui ker was een paar punten lager op 424. De scheepvaartsector was zwak op de staking in de havens aan de oost kust van Amerika, die in Londen, alsmede de situatie rond Maleisië'. De verhezen beliepen 2 tot 4 punten. Cultures praktisch onveranderd, evenals de Staatsfondsen. In de lokale afdelingen lag Hol- landsche Bankunie hoger op aan houdende geruchten van een fusie met de Chase Manhattan Bank in Amerika. Vettewinkel en Wyers kre gen hogere advieskoersen op de gun stige dividendvoorstellen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 januari Londen 10.02%—10.03; New York 3.59y4—3.59% Montreal 3.34ft-3.34ft, Parijs 73.32—73.37; Brussel 7.23%— 7.24%; Frankfort 90.35—90.40; Stock holm 69.94%—69.99%Zürich 83.24— i; Milaan 57.50%—57.55%; Ko penhagen 51.94—51.99; Oslo 50.21%— 50.26%; Wenen 13.91—13.92; Lissabon 12.50%—12.52. Maandag, 11 Januari 1964 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad g 1.0 vorige slotkoers koers v. heden Ned. '64 5% 100% 100ft b Ned. '64 5 98ft 98% Ned. '58 4% 95% 95% Ned. '59 4% 94% 94% Ned. *60-1 4% 94% 94% Ned. '60-n 4% 93% 93% Ned. *59 4% 93% 93% Ned. '60 4% 91% 91% Ned. '61 4% .m 91% 91% Ned. '63 4% 91% 91% Ned. '47 3% 81% 82H Ned. '53 3% 88% 88% Ned. '48 3% 80% b 80% Ned. '50 I-n 3% 81 81% Ned. '54 I-n 3% 83% 82% Ned. '55 I 3% 82% 82% Ned. '55 H 3% 86% 86 x Ned. '37 3 86% 86% Ned. Gb obi '46-3 85% 85% Ned. dol. in. '47 3 89% 89% Ned. Inv. cert. 3 97% 97% tndl8 *37 A 3 91 92 Ned. wonbl. '57 6 103% 103% N. wonbl. '58-'59 93 92% Ned. wonbl. '60 4% 93% 93% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 114% 114% Ver. HVA-mij. 144% 144 A.K.U 512 515% Deli Mij cert. 120 119 aoogovens cert. 56% 542% Philips gem. bez. 151.80 150.90 CJnilever cert. 141.15 139.80 Dordtse petr 710% 705% Kon. P (50 k f 20) 155.95 160.10 Holl. Amer. Lijn 107% 5 106 Java China Pak. 159% 156 S 5.L.M 72.30 73.30 Kon. Ned. St.boot 148 144% Kon. Paket MU- 165% 143% 3 toom v. Mij. Ned. 136% 135% Niev Goudr. cert. 102 101 b 7. Ommeren cert. 255% 255 Kon. Rott. Lloyd 138 137% N. Scheepv. Unie 135% 132% 87% 88% 81% 79% 78% 78% 90% 90 81% 655 b 178% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen A'dam '47 3% 92 A'dam '48 3% 92 91 R'dam '52-1 4% 90% Idem -37 I-m 3% 89% Bankwezen Bank N.G. 85 5% Idem '58 5 idem '64 5 N.WJ3. *52 4% BVG Rspbr. '52 BVG Rspbr. f500 99% 97% 97% 91V4 162% 143 Industr. Obligaties Philips Dol *61 VERKLARING DER TEKENS Premieleningen Alkmaar '58 2% A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 I 2% A'dam '56 Et 2% A'dam '56 m 2% A'dam '59 2% Breda *54 2% Dordrecht '56 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag'5212% Idem Et 2% R'dam *52 I 2% Tdem n 2% Idem "57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% 90% 901 Zuid-Holl. '59 2% 91% 92 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen ünterunie f50 208 208.- Nefo f50,- 112.50 112,5 Robeco 232 232 Unitaa f50,- 434% 492 Ver. Bez. v. 94 f50 131 131 Europa I 10 pb. 539 539 Alg Bank Ned. 306 306 Amro 67.70 67 Cultuurbank 17% 17^ Holl. Bank O eert. 235 242 Ned. Mid.bank 108 108 R.V.S. eert820 815 Industrie Ondernemingen Albert Heijn Berkei's Pat. Borsumij.Wehry Bronsw Calvé Delft eert. K. Pap. v. Gelder 157 EL Ned. Grofsm. 119 DeGruyter prefb 3oll Constructie tng. bur. v.Bjayv. Cnternatlo 7. Kemp. en Beg. Kon Zout Ketjen Geidse Wolsrij Müller en Co. NB Ned. Kabelfabr. Philips pref. Rott. Droog d. Mij SMS Ver. Mach Ja br. Ver. Touwfabr. Vlhamy 175U Walvisvaart Wernink'8 BetmU Wilton FUenoord 7. Wijk - Heringa Zaalberg 104 Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r. 432 Kon. Petr. (f 20) Amer. fondsen Canad Pacific R. intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Dities Service Genera) Motors Kennecott Republic Stee] Shell OU Union Pacific On. States Steel Bieden Ex dividend d Exclaim e Laten 3 149% 146% 320 355 75% 216 201% 157.50 157.50 60H 60% 90% 89% 55% 56ft 35% 35ft 78 78 97% 96% 91V4 92 43% 42% 58 58% 43ft 52 51%

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11