YS aarzelen Indonesië verdere economische hulp te geven Achtjarig meisje inzet van politieke stunt In de herfst begint veerdienst tussen Europoort en Huil MET EEN ENKEL WOORD ,eidóe LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 JANUARI 1965 Na een rumoerige verkiezings campagne is de 57-jarige pre sident Ajoeb Chan van Paki stan voor vijf jaar herkozen als hoofd van de staat. Hoe hoog de po litieke twist tussen zijn voor- en tegenstanders is opgelaaid, bleek dezer dagen toen in Karatsji meer dan dertig doden en een groot aan tal gewonden te betreuren vielen. En dat was maar één (ofschoon wel het ernstigste) van de incidenten uit de laatste weken, waarbij de opposi tie tegen Ajoeb Chan werd geleid door niemand minder dan de 71-ja rige „moeder des volks" Fatima Jin- nah, zuster van de in 1948 overle den stichter van de staat. Na de dood van Jinnah die overigens maar één jaar zijn land heeft mogen lei den sukkelde Pakistan voort met gebrekkige regeringen, misoogsten en corruptie, totdat opperbevelheb ber Ajoeb Chan in 1958 de teugels in handen nam. Hij begon met het invoeren van een soort regeringspy- ramide: op de onderste trede de ge meenteraden, wier voorzitters streek- raden vormden. Nog een trede hoger kwamen dan de districtsraden en weer hoger de provinciale staten. Aan de top staat de „Ontwikkelings raad voor west- en oost-Pakistan" Dit systeem van getrapte verkiezin gen ziet er nogal democratisch uit, maar men mag niet vergeten, dat de leden van de onderscheidene ra den slechts ten dele door de lagere lichamen worden gekozen; een an der deel wordt namelijk benoemd een derde van de gemeenteraden, de helft van de streekraden, de dis trictsraden en de provinciale raden. Het gevolg is dan ook, dat er overal een meerderheid voor Ajoeb Chan te vinden is, hetgeen mej. Jinnah het verwijt van „dictatuur" in de mond gaf. Nu is dictatuur een heel lelijk woord, maar men dient in dit geval te rekenen met het feit, dat nog tweederde deel van de bevolking uit analfabeten bestaat. Door de teugels over zijn volk van ongeveer honderd miljoen strak in de hand te houden mag veldmaarschalk Ajoeb Chan, mede dankzij de zeer krachtige hulp van het Westen met name Ame rika op een vruchtbare bewinds periode terugzien. Zowel op land bouw- als op industrieel gebied is het land vooruitgegaan, al is er nog veel reden voor ontevredenheid. Die kritiek heeft Fatima Jinnah als leid ster van de verenigde oppositie-par tijen trachten uit te buiten, protes- terend tegen verboden van openbare politieke vergaderingen en optoch ten, tegen de alarmtoestand van het leger, het tekort aan burgerrechten, het gemis aan persvrijheid, corrup tie enz. Daartegenover stelden Ajoeb Chans aanhangers het voordeel van een eindelijk stabiele regering en van een energieke aanpak van lands noden door economische ont wikkelingsprogramma's. Hoe hoog de naam van haar broeder onder de Pakistani's in ere is, Fatima Jinnah heeft het niet kunnen winnen. In haar nadeel was het feit, dat de samen werkende oppositiepartijen zeer uit eenlopende elementen omvatten, zo wel conservatieve Islamieten als uiterst-linkse groepen, hetgeen wei nig goeds beloofde voor de vorming van een regering. Bovendien was het oppositieprogramma noodgedwongen meer negatief dan positief en werkte het pleidooi voor herstel van de toe stand vóór Ajoeb Chans greep naar de macht in 1958 eveneens ongunstig, omdat het volk aan die periode van onvruchtbare partijstrijd, steeds nieuwe regeringen en stagnatie in I de economie geen al te beste herin neringen bewaart. De tachtigduizend kiesmannen, die een week geleden hun keuze moesten bepalen hebben dan ook de voorkeur gegeven aan een gebrekkige democratie gepaard met economische successen boven rechtstreekse parlementaire verkie zingen, die wél de politieke zuiver heid maar niet de economische voor uitgang ten goede zouden komen. Ajoeb Chan heeft tenslotte gewon nen met een meerderheid van 50.000 kiesmannen, terwijl mej. Jinnah niet verder kwam dan een kleine dertig duizend van hun stemmen. De be staande toestand van „basis-demo cratie" zoals de president zijn systeem noemt is dus geprolon geerd. Men zou, tot op zekere hoog te, een vergelijking kunnen treffen met Frankrijk: ook daar een toe stand, die niet aan de normale maatstaven van Westerse democra tie voldoet, maar het voordeel van grote stabiliteit bezit na het vertoon van onmacht van de politieke par tijen. Opmerkelijk is, dat Ajoeb Chan niet alleen heeft gewonnen in west Pakistan, maar ook in het oos telijk deel, dat zich altijd wat ten- achtergesteld heeft gevoeld. Toch zal de president zich wel niet tot over moed laten verleiden, want de oppo sitie heeft nog heel wat stemmen op zich weten te verenigen. Men be denke nl., dat vrouwen in dit mo hammedaanse land geacht worden „geen verstand van pol'tiek" te heb ben, al moet daaraan worden toege voegd, dat Fatima Jinnah niet „zo maar een vrouw" is. De politiek tegenover het buitenland zal na Ajoeb Chans herkiezing niet veel veranderen. Er zijn tijdens de ver kiezingscampagne ook van de aan hangers van de veldmaarschalk wel anti-Amerikaanse uitlatingen ge hoord, maar de regering weet zeer wel hoeveel het land aan de steun van Washington te danken heeft. India zal wel „volksvijand nummer één" blijven in verband met het pro- bleem-Kasjmir. Dat Amerika India wapens levert met het oog op het Chinese gevaar is Pakistan een doorn in het oog, maar het weet, dat Washington bedongen heeft, dat dit materieel niet tegen Pakistan ge bruikt mag worden. Zelfs is het wel zeker, dat de Ver. Staten Pakistan zouden bijspringen in het hoogst on waarschijnlijke geval, dat India tegen de Mohammedaanse buren ten strijde zou trekken. Ajoeb Chan is daarvan terdege op de hoogte. De anti-Amerikaanse uitlatingen in de De Amerikaanse regering, die meent dat Djakarta steeds meer in de sfeer van communistisch- China komt, neemt op het ogen blik de hulp aan Indonesië op nieuw in beschouwing. Dit heb ben Amerikaanse functionaris sen gisteravond gezegd. Volgens hen was president Soekar- no's besluit tot uittreding uit de V.N. jongste aanwijzing van de nauwe re banden tussen Indonesië en China. Zij voegden er echter aan toe dat er geen aanwijzingen waren dat China president Soekarno tot de stap had aangezet. Soekarno's afwijzing van hulp van de bijzondere V.N.-instanties zou wel licht van invloed zijn op 't program ma voor de bestrijding van malaria op Java en Sumatra. Voor dit pro gramma, dat voor de Ver. Staten in samenwerking met de wereldge zondheidsorganisatie wordt uitge voerd, is tot 1967 jaarlijks vier mil joen dollar uitgetrokken. De functionarissen zeiden dat In donesië overigens vrijwel uitsluitend op economisch gebied hulp van de Verenigde Staten ontving. De enige militaire bijstand bestond uit de op leiding van Indonesiërs. Voor het lopende fiscale jaar was 10 miljoen dollar voor hulp aan Indonesië uitgetrokken. Sinds het einde van de tweede we reldoorlog hebben de V.S. Indonesië voor in totaal 925 miljoen dollar eco nomische- en militaire hulp verleend. Infiltranten De maleisische regering heeft be kend gemaakt, dat vrijdagochtend op de zuidwestpunt van het schier eiland Malakka 14 Indonesiërs aan De achtjarige Angelika Kurtz, die zeven jaar bij haar vader en grootouders in West-Berlijn heeft gewoond, moet aan haar moeder in Oost-Duitsland wor- land zyn gegaan, van wie er vijf kon- l'den teruggegeven, zo heeft een den worden aangehouden. Het was de derde Indonesische landing op het gebied van de federatie in di Vorig jaar voerde Indonesië sinds 17 augustus elf landingen uit als onderdeel van de politiek van presi dent Soekarno om de federatie Ma leisië te „verpletteren". Volgens de bekendmaking van de regering in Koeala Loempoer zijn militairen en politiemannen naar het landingsgebied gebracht om de ove rige infiltranten op te sporen.. De ge lande Indonesiërs hadden 2 Maleisi sche vissers gevangengenomen, die later door leden van de veiligheids troepen werden bevrijd. Een van deze vissers verklaarde dat de leider van de Indonesische landingsgroep had ver klaard, dat hy en zijn mannen een vooruitgeschoven eenheid waren van nog „duizend Indonesiërs", die hen zouden volgen. Mr. Luns ,Het uittreden van Indonesië" uit de V.N. maakt juridisch geen enkel verschil in de verplichting voor dit j land om in 1969 door middel van een plebisciet de Papoea-bevolking van West-Irian de gelegenheid te geven zelf te beslissen of West-Irian onaf hankelijk zal worden, dan wel defi nitief zal deeluitmaken van de Repu bliek Indonesia". Dit heeft minister Luns gisteren bij zijn vertrek naar Amerika, waar hij met zijn Ameri kaanse collega Rusk gaat spreken en de Algemene Vergadering der VN bij wonen, op desbetreffende vragen van de pers als zijn zienswijze kenbaar ge maakt. „Het Nieuw-Guinea akkoord is ge sloten tussen Nederland en Indone sië, waarbij aan de V.N. een bepaalde taak, nl. van het toezicht houden op de volksstemming is, toebedeeld", al dus de minister. „Al is Indonesië nu dan uit de V.N. gelopen, daarom ver vallen toch niet haar akkoorden met andere landen. En waarom zou V.N. geen toezicht kunnen houden, ook al is Indonesië geen lid meer? De Nederlandse regeling neemt dan ook aan, dat Indonesië de overeenkomst normaal zal uitvoeren", aldus de mi nister. Angelika moet naar Oost-Duitsland Dol avondje met Onassis De Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Socrates Onassis heeft zich gisteren vroeg in een cabaret in Athene als een wildeman gedragen. Hij en de Griekse filmster Melina Mercouri, het meisje uit „Nooit op zondag", ver- nielden voor honderden gul dens aan porselein in een nachtclub in Athene. Het was een orgie van drie uur, waarmee andere klanten zich ten zeerste vermaakten en ivaarbij zelfs de eigenaar van de club geamuseerd toe keek. Onassis betaalde hem 2500 gulden voor eten drank en gebroken porselein. De pret begon om ongeveer half drie in de ochtend toen Onas sis, Melina en een aantal an deren de club binnenkwamen. Costas Zambetas, de beste Bouzoukispeler van Grieken land, speelde wilde Griekse volksmuziek. Onassis rookte een grote sigaar en applau- diseerde. Toen begon men met het stukgooien van aar dewerk en het gooien van fruit op de dansvloer. Een kelner hielp hen door steeds te zorgen voor nieuwe voor raad schotels en borden uit de keuken. Tenslotte grepen Melina en Onassis een tafel kleed vol borden en glazen en gooiden alles tegelijk op de grond stuk. Melina schreeuwde Onassis toe: „Hadden we nou ook nog maar een van je vliegtuigen om te verbranden". Westberlijns gerechtshof gister avond beslist. Het is een buitenechtelijk kind van Hildegrad Kurtz (31) en Fritz Selbmann (29). Toen Angelika één jaar was, liet de moeder de baby ach ter bjj de ouders van Selbmann en trouwde zy met een andere man. Kort na het huweiyk vluchtte zy en haar echtgenoot naar Oost-Duits land, omdat zy in West-Duitsland werden gezocht wegens oplichting. MOORD ONDER HYPNOSE Een hof van beroep in Kopenha gen heeft gisteren de vryiating uit een psychiatrische inrichting gelast van een man, die in 1951 onder hyp nose twee bankbedienden zou heb ben doodgeschoten. De man, Palle Hardrup genaamd, zou zyn gehypnotiseerd door Björn Schouw Nielsen die levenslang kreeg r het beramen van roof en moord het gebruiken van Hardrup om deze misdaden uit te voeren. Nielsen zit nog steeds gevangen. De thans 41-jarige Hardrup kreeg in 1946 als oorlogscollaborateur veer tien jaar gevangenisstraf, doch werd na drie jaar losgelaten. In de ge vangenis leerde hy Nielsen kennen. Tydens het proces tegen Nielsen verklaarde een specialist dat Har drup onder invloed van een waar heidsserum een bekentenis had ge schreven, waarin hy zei dat Nielsen in staat was hem te laten doen wat hy wilden. Het Openbaar Ministerie tekende gisteren beroep aan tegen de beslis sing om Hardrup vrij te laten. Toen de bankbedienden destyds werden neergeschoten, was Nielsen niet in de buurt, en de straf die hem werd opgelegd werd in Denemarken in brede kring gekritiseerd. Nielsen wendde zich zonder succes tot het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Het zal volgens een aantal Deen se ochtendbladen moeiiyk zyn Niel sen in de gevangenis te houden als Hardrup wordt ontslagen. Angelika groeide op by haai' groot ouders, wie de voogdy werd toege wezen. Plotseling, in de zomer van 1961, eiste de moeder dat het kind haar zou worden teruggegeven. In eerste instantie besliste de justitie, dat Angelika in West-Berlyn mocht blyven, maar in hoger beroep werd het meisje aan de moeder toegewe zen. Toen medewerkers van het Rode Kruis Angelika by een doorlaatpost in de Berbjnse muur aan haar moe der zouden overdragen, werd het meisje ernstig ziek. Voor de recht bank werd verklaard dat deze ziekte te wyten was aan de schok voor het meisje dat zy van haar vader en grootouders moest scheiden. De voogdyraad schreef de moeder ver volgens dat zy maar naar West-Ber lijn moest komen om het meisje op te halen. De moeder antwoordde niet. Nadat weer een hogere gerechteiy- ke instantie geweigerd had de zaak te behandelen, maakten de Oostduit sers zich van de zaak meester. Vol gens hun propaganda was het te wyten aan Westelijke wreedheid, dat Angelika niet aan haar moeder terug gegeven werd. Friedrich Kaul, de beste advocaat van de Oostduitsc communistische party, ging de be langen van de moeder behartigen. In de uitspraak van gisteren zei het hof er rekening mee te hebben gehouden, dat de moeder reeds in 1961 om het kind had gevraagd en dat de natuurlyke en wettelyke rech ten van de moeder prevaleerden bo ven die van de vader en de groot ouders. Tegen de uitspraak van gisteren is geen hoger beroep mogelijk. In Amerika dreigt havenstaking Het gevaar dat de havenarbeiders langs de Amerikaanse oostkust zon dag in staking zullen gaan, is toege nomen nadat de Newyorkse haven arbeiders gisteren het nieuwe ont- werp-c.a.o. hebben verworpen. De vakbonden en de werkgevers I king, waarvan 6.5 thans in gebruik hadden woensdag overeenstemming wordt genomen. Behalve de douane- over het ontwerp-c.a.o. bereikt. I loods wordt er een grote steiger ge- Geen statiegeld op apothekersflesjes 'Van onze R'damse correspondent) Met ingang van dit jaar zijn ook de Rotterdamse apotheken ertoe overgaan geen statiegeld meer te be rekenen op flesjes, waarin medicij nen worden verstrekt. In Amsterdam en sommige andere gemeenten be stond deze regeling reeds langer. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar iandelyk tot deze maatregel over te gaan. Drie redenen hebben tot dit be sluit geleid: A. Men vindt het niet hygiënisch meer steeds dezelfde flesjes opnieuw voor medicynen te gebruiken, hoe zorgvuldig men ook te werk gaat bij het reinigen en sterileseren. 13. Tekort aan ruimte en personeel zou de risicofactor by het schoonma ken ongetwyfeld gaan vergroten. C. In vele gevallen kwam het voor dat kinderen de medicynen kwamen afhalen en geen statiegeld by zich hadden. Van de belofte de volgende dag even het geld aan te reiken kwam zelden iets terecht. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Utrecht (vac. dr. C. Brouwer) dr. N. van Egmond te Haar lem. GEREF. KERKEN Bedankt voor Surhuisterveen P. J. Westerneng te Oosterzee. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wageningen W. Hage te N.S.-lonen: 3,5 pct.i Elizabeth Tj meer en 3,5 pet. weer Engef verbetering Een door directie- en personeel- raad van de Nederlandse Spoorwe gen ingesteld paritaire commissie heeft een loonsverhoging met 3,5 procent voorgesteld. Voorts worden ten aanzien van enkele niet procen tueel van de lonen afgeleide byko- mende arbeidsvoorwaarden, verbete ringen voorgesteld op basis van 3,5 procent. Late excuses De Nederlandse ambassadeur in de Philippijnen, dr. J. van der Zwaai, zal de regering in Den Haag verzoeken het Philippijnse volk haar verontschuldigingen aan te bieden voor wangedrag van Nederlanders in de Philippij nen meer dan honderd jaar gele den. Ambassadeur Van der Zwaai had onlangs op een reis door de provincie Albay ten zuidoosten van Manilla een inscriptie van een kerk gezien, waarin werd ge zegd dat Nederlandse zeerovers het kerkgebouw in het begin van de negentiende eeuw hadden ge plunderd. De Nederlandse verte genwoordiger heeft toen gezegd, dat hij de regering in Den Haag zou verzoeken haar verontschul digingen aan te bieden, zowel aan het gehele volk van de Philippij nen als aan de plaatselijke bevol king. De leeft staatsburgerschap op te gt Britse nationaliteit van r Richard Burton, aan te dus wordt uit betrouwbare nomen. de) echtgenoot". Elizabeth.; getrouwd met de in Wale acteur Richard Burton. huweiyk van het vorig jaar ton, was de actrice van mi zy op eenzelfde paspoort b| reizen als het zyne". I De zaakwaarnemer zei, J december in Parijs de verkf getekend waarby zy haar Arl (Van R'damse correspondent) Beter een halve paal dan geen aal. Daarmee troostte mr. I. M. Churcher zich gistermorgen Europoort, toen de Engelse consul- generaal, mr. W. A. Morris het het noodweer niet verder bracht dan paar klappen op de eerste paal voor de bouw van de douaneloods voor de Noordzee Veerdiensten N.V. die samen met de North Sea Ferries Ltd. met ingang van half oktober „roll on roll oP'-veerdienst gaat onderhouden tussen Rotterdams Europoort en de Engelse haven Huil. Bremerhaven worden thans twee speciale schepen gebouwd die deze dienst gaan varen. In de herfst komt het eerste gereed, waarna be gonnen kan worden met een twee- dienst; vroeg in 1966 komt het tweede schip gereed, waarna RotterdamHuil een dagelykse dienst gaat worden. Het wordt zelfs voor de gewone Nederlandse vakantieganger een byzonder plezierige lyn. De dubbel deksschepen kunnen namelyk be halve vijftig tien meter lange opleg gers ook nog zo'n vijftig personen auto's meenemen en dat opent perspectieven voor een gemakkelyk te bereiken vakantie in midden-En- geland. De schepen krijgen ook en kele bars, een lunchroom en hutten economie class voor 240 passa- ers. „De tarieven zyn nog niet bekend", aldus mr. Churcher, „maar ze zullen beslist concurrerend zyn". De sche pen zullen om zes uur 's avonds van Europoort vertrekken. Met een snel heid van 15 knopen zyn de schepen 's morgens om acht uur in Huil ge reed voor ontscheping. In Europoort heeft Ferries een terrein van 10 ha tot zyn beschik- Nog 10 weken en 't is lente Dan vraagt iedereen om het nieuwsfe r d-behang (want voorjaar is tijd van vernieuwing). Maar... de complete collectie 1965 is nü al uit. Vraag erom bij de vakmandie heeft nu (nog) alle tijd voor u Rath Doodeheefver ontwerpers en fabrikanten van behang. BINNENLAND Consulaire dienst Dr. Walter Vieh- mann is erkend en toegelaten, op voet van vreemdeling, als consul van de Bondsrepubliek Duitsland in Maas tricht, met jurisdictie voor de provin cie Limburg. Sven Thore Lundgren is •oorlopig erkend en toegelaten, op voet an vreemdeling, als consul van Zwe den in Rotterdam. Trelnliefde Een hoofdconducteur van de Nederlandse Spoorwegen, ergens uit Gelderland, heeft kortgeleden ver lovingsringen uitgewisseld met zijn ge liefde. De Inscriptie was aangevuld met een (stoom)locomotiefje, omdat de hoofdconducteur het meisje in de trein heeft leren kennen Omzetbelasting papier Staatssecre taris dr. W. H. van den Berge ver wacht nog tijdens het huidige zittings jaar van de Tweede Kamer een wets ontwerp te kunnen indienen, waarbij de vrijstelling van omzetbelasting voor papier zal worden geregeld. Voor dag en nieuwsbladen, periodieken en boe ken was een dergelijke vrijstelling in het vooruitzicht gesteld. Vastrechttarief Als eerste elektri citeitsbedrijf in Nederland is de Pro vinciale Utrechtse Elektriciteitemaat schappij N.V. overgestapt op een stan- verkiezingsstryd kan men dan ook beter niet op een goud schaaltje we gen, al blyven er spanningen, die nu eenmaal het gevolg zyn van de ingewikkelde situatie. daard vastrechttarief voor kleinver bruiker van f 4,inclusief de meter- huur. Het tot nu gevolgde systeem, waarbij het vastrechtbedrag (exclusief meterhuur) werd vastgesteld aan de hand van het aantal vertrekken, acht de P.U.E.M. verouderd. De woonge- woonten zijn veranderd en tevens be palen allerlei huishoudelijke toestellen steeds meer het primaire stroomver bruik. BUITENLAND Kolen in Oekraïne In het steen kolenbekken in de Oekraïne zijn ijzer- ertslagen ontdekt, waarvan de hoeveel heid op 200 a 900 miljoen ton geschat wordt. De nieuwe lagen werden ont dekt 20 km van twee bestaande hoog ovens. De ertsen bevinden zich slechts 20 a 30 meter onder de grond. Oude schat De regering van de Bahama's heeft Ingegrepen in de strijd om een schat van naar raming 32 min. gulden, die kortgeleden door vier ama teur-kikvorsmannen in het wrak van een 350 jaar geleden gezonken Spaans galjoen werd ontdekt. Het wrak ligt bij Freeport, op een van de Bahama-eilan- den. Woensdag j.l. leidde deze ontdek king tot een onderwatergevecht tussen ïigenlijke vinders en een tweetal zakenlieden uit Freeport, die menen ook aanspraken op de schat te kunnen doen gelden. .issen In Cuba Gevluchte func tionarissen uit Cuba hebben verklaard dat de Russische militairen op het eiland bezig zijn een ondergronds net werk van militaire installaties aan te leggen. Een antl-Castro organisatie in Florida heeft deze vluchtelingen interview afgenomen. Volgens een hen zou het aantal Russische troepen op het eiland nu ongeveer gelijk zijn aan dat van oktober-1962, op het mo- men van de Cubaanse crisis. Doodstraf Een sergeant van het Amerikaanse leger in West-Duitsland is door een militaire rechtbank in Frankfort ter dood veroordeeld, omdat hij een andere sergeant had doogescho- ten toen deze hem had gewekt voor een oefening. Promotie voor Youngblood Rufus Youngblood, de agent van de Ameri kaanse geheime dienst, die president Johnson bewaakte op de dag dat pre sident Kennedy werd vermoord is aan gesteld tot hoofd van de bewakings- groep voor het Witte Huis. Young blood reed in de wagen waarin John son, die toen vice-president was, zat. Op het moment dat de dodelijke scho ten op Kennedy werden gelost duwde Youngblood Johnson tegen de vloer van de wagen en beschermde hem met zijn eigen lichaam. Achttien jaar cel in De in Israël geboren fabrikant Baruch is in Jeru zalem wegens spionage voor Egypte tot achttien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Baruch bekende schuld. Hij had voor Egypte gespioneerd, omdat de ge heime dienst van dit land hem be loofd had geld in zijn textielfabriek te zullen steken. De fabriek groeide uit tot een centrum van spionage. Hongaarse minister naar Parys De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Peter, zal op 11 januari in Parijs aankomen voor een officieel be zoek van 3 dagen aan Frankrijk. Dit is de eerste maal dat een dergelijk be zoek plaats heeft in de geschiedenis van de Frans-Hongaarse betrekkingen. Peter brengt zijn bezoek aan Parijs op uitnodiging van zijn Franse collega Couve de Murville. De besprekingen zullen betrekking hebben op een ver sterking van de banden tussen Frank rijk en Hongarije. Film over V.S. en Rusland De Franse auteur Louis Aragon, heeft van daag plannen bekendgemaakt voor een film gewijd aan de vreedzame coëxis tentie, die gedeeltelijk in de Sowjet- Unie, gedeeltelijk in Amerika gemaakt zal worden „en indien gewenst met Frankrijk als bemiddelaar". Aragon, die gisteren aan de Moskouse universiteit onderscheiden werd met een eredocto raat, sprak tijdens een persconferentie die geheel gewijd was aan de film. Onderscheiding De Amerikaanse ambassadeur in België, Douglas Mac- Arthur H, heeft gisteren aan de Bel gische parachutisten-kolonel Charles Laurent het Amerikaanse Legion of Merit uitgereikt wegens zijn actie in Kongo, waar zijn mannen bijna twee duizend door rebellen bedreigde blan ken hebben gered. De Belgische pre mier, Theo Lefèvre, de minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, en andere persoonlijkheden woonden de plechtigheid op de Amerikaanse am bassade bij. bouwd waaraan de schepen zullen nieren. Er komen ook kantoren voor toeristenbonden en een klein restau rant voor de passagiers. Het was noodweer boven Europoort, toen de Engelse consul-generaal de eerste paal moest slaan. De Neder landse en Engelse vlaggen klapper den in de storm en de regen striem de ieder van het kleine gezelschap in een oogwenk doorwaternat. Men had er de Duitse vlag nog by kun nen hangen, want de Noordzee-Fer- ries is een gezameniyke onderneming van twee Engelse, twee Nederlandse (de Hollandsche Stoomboot My NV en Phs. van Ommeren NV) en twee Duitse rederyen. Amerikaanse paspoort is da| 't ministerie van Buitenlan|: ingenomen". Volgens de van de zaakwaarnemer voorbereidende regelingen opgeven van haar An| nationaliteit in oktober in tooid, maar „toen Elizabeth? dekt dat dit ook zou inho zy een krachtige verklaring ten ondertekenen, waarin Amerikaanse staatsburgers gaf, was zy hiervan eerst schrokken". Forse straffe de zaak va examenzwer Het gerecht in Marseif zware straffen uitgedeeld in van de handel in de opgavei eindexamens middelbaar 4 die in juni j.l. zoveel seij Frankrijk had gewekt. De voornaamste beklaagd! lak, Danielle Maurel, ej ambtenares van het minist| Onderwijs, die de examenopg ontvreemd om er haar voor I men staande vriend Paul een plezier mee te doen, lc| deze liefdedienst tien maa4 zaak op haar beloop liet, zal tien maanden moeten gaai Haar moeder werd veroordeel maanden voorwaardelijk en t boete. Derodon kwam er af maanden voorwaardeiyk. Tegen de oorspronkeiyke 1 in had de handel in de exau ven zodanige omvang aang dat deze in tal van café's in te koop werden aangeboden,; volg niet alleen dat de prijzt deiyk aan van ongeveer 2.000| tot 100 franken daalden, mag gehele zaak aan het rollen k]. ZONDAG Dr. Van Voorthuyzenschool (aula) Pinkstergemeente. 3 uur n.m. JanvQssensteeg 17: Volle Evangelie zending. Spr. dhr. J. Zijlstra. 10 uur vm. Rijksmuseum voor Volkenkunde vertoning van film „Matjemosh, een Asmat houtsnijder", ingeleid door dr. A. A. Gerbrands. 3 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste 'igen. 10.30 uur vm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie in Jehovah's Getuigen. 4 en 6.30 nm. Openbare lezing: 2.45 uur n.n MAANDAG Lakenhal: K. en O.-cursus over ab stracte kunst o.l.v. C. Blok. 8 uur nm, Rest. De Doelen: Leldse Amateur- fotografenver. Ronde kleurendia's. Stadsgehoorzaal: Vooruitvoering Toonkunstkoor Requiem van Verdl. 8 uur nm. DINSDAG Gebouw Chr. Soc. Belangen: Leden vergadering Leidse Chr. Besturenbond. Spr. dhr. G. Gerritsen over de E.M.S. urn- nm. Janvossensteeg 17: Volle Evangelie- zending. Spr. dhr. J. Zeegers. 8 u. n.m. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur n.m. StadsgehoorzaalToonkunstkoor zingt Requiem van Verdl. 8.15 u. nm. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nm. WOENSDAG Ambachtssschool (Haagweg)K. en O. cursus autotechniek o.l.v. J. van Wijk. 7.30 uur n.m. Boshuis: Sociëteit herv. Boshuizer- wijk. 7.30-10 uur n.m. Geref. Jeugdhuis (Breestraat 19)Ds. J A. Smink. 8 uur n.m. Rapenburg 61: K. en O.-cursus bij belse verkenningen o.l.v. ds. B. van Gelder. 8 uur n.m. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond (afd. centrum). Spr. ds J. v. d. Blink over „Ik en God of God en ik". 8 uur Antonlusclubhuis: Filmavond Chr. Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid. 8 uur n.m. (fllmmiddag voor kinderen Stadsgehoorzaal: Jeugdconcert Mij. voor Toonkunst. Quintette vent francais. 2.30 uur nm. Stadsgehoorzaal: Mij. voor Toon kunst. Quintette vent frangais. 8 uur n.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing R. A. M. van Zantwijk over „De Soetale organisatie in het Taraskische dorp Ihuatzlo, Mexico". 8 uur n.m. W. de Zwijgerlaan 105: Bahaï-ge- spreksavond. 8 uur n.m. DONDERDAG Anna-KliniekAfscheidsreceptie dr. K. de Snoo. 4.30-6 uur n.m. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. VRIJDAG Den Burcht Jacoba-zaal) laarsbijeenkomst „Ons Grunü' laand". 8 uur nm. Oude Vest 13: Evangelisatie tengem. „Ecclesia". 8 uur nm Oegstgeest (Irene)K.; fllmlezing mevrouw drs. O. L.. „Een kunstreis naar Rome". 8 j BIOSCOPEN Camera: „Sunday in New Yori Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zó 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hogeschool der Ondei 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 u\' 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. LIdo: De man met de geheime' 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uv 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. E Rex: „Les stripteaseuses". 18. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zot 4.45, 7.15 en 9.15 uur. j Studio: „Les amants" 18 Jr. Ei 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4, 9.15 uur. Trianon: „De man van Rlo". 14: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2) 7 en 9.15 uur. Astra-theater - Wassenaar: 8 uur, zat. 7 en 9.15 uur bloed". 14 Jr. Zond. 7 en 9' dinsdag en woensdag 8 uur J 18 Jr. Zondag en woensdag f „Het zwaard van Robin Hoa TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling 1 daagse Italiaanse grafiek el! Chris Stapels. Werkd. 10-4 uu] 1-4 uur; (t/m 24 Januari), De Lakenhal: Dag. 10-4 UU; Legermuseum (Pesthulslaaq uitzondering van zaterdag var (zondag 1-4 uur) René de Korte, tot middernai 29 Januari). Rijksmuseum voor Volk»: (Steenstraat 1): Dag. 10-17 uui, dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor de gesc. der natuurwetenschappen: Df uur; zond 1-4 uur Avond- en nachtdienst der ap. Geopend voor spoedeisende g Doeza Apotheek, Doezastraat 21313 en Haven Apotheek, He" tel. 20085. De dienst van apotf van Breest Smallenburg te Lel wordt waargenomen door de- Apotheek. De dienst van Apotheek Vooij ordt op zondag 10 Januari var ms 8 uur tot 's avond 22 uu' genomen door de Doeza Apotd De Oegstgeestse Apotheek is g ZONDAGSDIENST DER HUIS^ Voor spoedgevallen zijn van dagmiddag 2 uur tot maandag 8 uur bereid waar te nemen t toren Van Leeuwen, Haagweg 26509; Van Glabbeek, Bachstr.i 22956; Van Wingerden, Boshui' 00 tel. 30791; Langezaal, Witte tel. 24855 en De Jong, H. I 15. tel 32877. I l J geen gehoor van nw specialist (of diens waarn op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2