Nieuwjaarsbijeenkomst K. v. K. en Fabrieken voor Rijnland Jr. Van Hoekgrote achterstand van wegcapaciteit SPANNINGEN „EEG behaalde prachtige cijfers" KWEKERS VERLIEZEN PROCES OVER TEELTGRONDEN VELDHEIM „Korfbalspeelsters" in Leicls plantsoen Die Fledermaus" als poppenspel Wapenleveranties aan India maken Clian ongerust MR. DR. A. MENALDA LECTOR VOOR PROPAEDEUTISCHE WISKUNDE Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 januari 1965 Tweede blad no. 31458 Tal van vertegenwoordigers van de provinciale en gemeentelijke overheid, de Leidse Universiteit, de belastingdienst, de militaire en rechterlijke macht en van het bedrijfsleven woonden heden middag in ,,De Lakenhal" de traditionele nieuwjaarsbijeenkomst de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland bij. In zijn nieuwjaarsrede zei de ivoorzitter van de Kamer, ir. J. J. iG. van Hoek, het juist te achten de opinie van de K.v.K. t.a.v. de taken en gedeelde verant- woordelijkheden in de huidige te confronteren met de inzichten van de door de aan wezigen vertegenwoordigde or ganen. Doordat het patroon van de werkelijkheid zich in snelle vaart wijzigt klopt z.i. de verfijn de taakstelling dikwijls niet meer met wat de werkelijkheid vraagt. Hierdoor ontstaan spanningen, die schoksgewijs onder druk van ade feitelijke omstandigheden wioeten worden overwonnen. De samenhang van het totaal «beeld manifesteert zich niet altijd «Is een harmonisch geheel. Zo tonen „de loononderhandelingen twee groe pen werkgevers en werknemers die tegenover elkaar staan op grond wan ieders eigen interpretatie van verantwoordelijkheid voor hun ^gemeenschappelijke taak: het be en de bloei van de private onderneming als economische basis onze maatschappij. De plaats van de werker in het bedrijf Het gaat hierbij om de plaats van ü!de werker in 't bedrijf, om zijn inzet, zijn betrokken zijn bij het bedrijfs- gebeuren. Is de samenhang tussen Twerker en bedrijf vaag, dat is voor vde werknemer de eenheid van wer ken en leven verbroken. De eenheid van de mens en de vervlechting met hetgeen hem maatschappelijk om ringt, verdwijnt en hij neemt geen wezenlijk aandeel meer in zijn bedrijf en zijn organisatie. *i Doolhof van bepalingen n) Het tempo, waarin mensen en mo- tuigen toenemen, maakt van de hvoon- en werkplaats en de verbin dende wegen even zovele vraagstuk ken; vraagstukken, die door de tech- stnische verfijning in onze maatschap- eipjj gedeeld en opgedeeld worden in categorieën van Rijkswegen tot B-wegen en rijwielpaden en van wo ningwetwoningen tot woningen uit een bijzonder contingent of zelfs bui tten het contingent om! Deze verfijn- Ide taakanalyse en verantwoordelijk- hebben de doorstroming ttn de woningen en op de wegen nog tot een oplossing gebracht. Het naar gelijke behandeling van allen leidt in de praktijk tot dool hof van bepalingen en regelingen, s<4waaruit prioritcitsgroepen en achter gebleven of vergeten groepen als in cidentele oplossingen voor mensen en wegen te voorschijn komen. Ir. J. J. G. VAN HOEK ding van di gen nodig i ter ook het reserveren van een zeke re werkruimte voor deze nieuwe be volking. Zou dit worden nagelaten, dan wordt, aldus spreker, het levens patroon van Rijnland en de wer kende bevolking grondig verstoord. Dit voor de Kamer en het bestuur lijk apparaat belangrijke onderwerp kan slechts een optimale oplossing vinden in gemeenschappelijk overleg met behoud uiteraard van ieders ei gen verantwoordelijkheid. Aanleg en verbetering van wegen Woon- en werkgebied In de opmars van het bevolkings- Tegetal ligt besloten het vraagstuk van !de ruimtelijke ordening. De dreigen- de bevolkingsoverstroming van de .Zuid-Hollandse graspolders dient, al- ir. Van Hoek geleid te worden in banen van ruimtelijke ordening, Diook hier met de noodzakelijke tech nische verfijning in deel- en streek- sdiplannen. Hoe en op welke voorwaar den, vormt een gemeenschappelijk vraagstuk voor hen, die hier wonen werken en dus voor degenen, die technisch, cultureel of ^administratief in het gewest verant woordelijkheid dragen. 1 De deling van de mens over een .woon en een werkgebied, ontstaan de na- oorlogse periode van we- opbouw en nadien een gapgbaar ■^verschijnsel geworden door de voort- durende woningnood, raakt het be in het bijzonder. Heeft de aan de industrialisatie gebonden ar- 'beidsdeling het harmonisch beeld van de ambachtelijke werker ver- stoord, de scheiding van woon- en werkgebied maakt de werker als mens, in zijn totaliteit, nog weer g|moeilijker bereikbaar. Het werkgebied, dat het Rijnland- fl ge bedrijfsleven ter beschikking staat, is klein. Nieuw gebied is schaars 3 of in het geheel niet voorhanden. Een vergrote claim op Rijnland als woongebied zal rekening moeten hou- 3 den met dit bestaande tekort en met 2 hetgeen voor vernieuwing en uitbrei- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN een Rijkswegenfonds en de noodzaak de door de toeneming van het ge motoriseerd voertuigenpark vermeer derde belastingopbrengst integraal aan te wenden voor aanleg en ver betering van de wegen., De grote achterstand van de weg capaciteit maakt de uren, waarop het grootste deel van het gemotoriseerd verkeer de thuishaven verlaat en weer opzoekt, tot de meest machte loze en kwellende van het dagelijks bestaan. Een bedrijf, of het nu een winkel of een werfi een handelshuis of een fabriek is, bestaat bfj de gra tie van zijn bereikbaarheid. Het be drijfsleven, één van de voornaamste bestaansbronnen voor onze samen leving, moet beschikken over een goede communicatie. Spreker geloofde wel in de struc turele verkeersverbeteringsplannen, die er zijn, maar de zorg van het bedrijfsleven betreft de concentra tie op en het tempo van uitvoering van deze plannen. Ir. Van Hoek hoopte dat hier tempo niet uitloopt op temporiseren! Nodig is voldoende financiële arm slag, ook voor de vaak oude, mid delgrote steden zoals Leiden. Avondlijke puzzelrit hl)c verbindingswegen tussen Kat wijk, Noordwijk en Leiden als cen trum van de streek nodigen züns in ziens eerder tot een avondlijke puz zelrit dan tot een vlotte afwikkeling van het verkeer. De weg in de rich ting Alphen aan den Rijn door de vele woongebieden en met het uit zicht benemende bruggen is in het zich steeds uitbreidende toeristensei zoen niet meer bruikbaar. Het openbare vervoer, worstelend met eigen problemen, kan nauwe lijks helpen. Nadat dit vervoer zich radicaal heeft ontdaan van zijn ei gen, vrijliggende vervoersbanen, valt de conclusie van de Haagse ver- keersdeskundige Lehner tot handha ving van de „gele tram" tussen Den Haag en Delft wel bijzonder op. Hoe wel in verbetering van de Oude Rijn als vaarweg nog geen voortuitgang gezien wordt, houdt de opening van de nieuwe Leiderdorpse brug de hoop levend. In de aanhef van zijn rede me moreerde ir. Van Hoek enige van de gedurende 1964 verrichte werk zaamheden en vervulde taken en gaf hij een kort overzicht van de gang van zaken in de verschillende takken van nijverheid en handel in het district. In verband met de vele kritische geluiden, gehoord naar aan leiding van de door de Nederland- Bankiersvereniging opgesteld „al gemene voorwaarden" ter uniforme regeling van relatie tussen cliënt bank, merkte de voorzitter op, juist vanuit het bankwezen wordt gerapporteerd, dat men in deze kring van de fusies der grote banken een verhoging van de ser ver wacht; een verwachting, die genoemde voorwaarden niet zou doen vooronderstellen. Voorts liet spre ker een waarschuwing horen met betrekking tot een veelvuldig voor komend misverstand omtrent de Ka mer en haar secretariaat. De Kamer is een door de Wet ingesteld open baar lichaam en niet een privaat rechtelijke vereniging, die voor de belangen van haar leden heeft op te komen. De Kamer moet zich zelf standig en autonoom over de belan gen van het bedrijfsleven in haar gebied een oordeel vormen en op basis daarvan al dan niet optreden. Na sluiting van de bijeenkomst volgde een geanimeerde nieuwjaars receptie. Professor Hallstein: Professor Hallstein, voorzitter van de EEG-commissie heeft gisteren verklaard, dat de economische groei i de gemeenschap ongeëvenaard is de wereld. H\j voorspelde, dat de overeenkomst die verleden maand werd bereikt over een gezamen lijke graanprijs, positieve resultaten zal opleveren in all etakken van de Europese integratie. Hallstein verklaarde in een radio rede dat de eerste fase in de schep ping van een verenigd Europa zijn voltooiing nadert en dat „niets de Europese federatie kan tegengaan, als wij geduldig en vastberaden blij ven". In de eerste zeven jaar na de oprichting van de EEG is de handel tussen de aangesloten landen met 166 procent toegenomen. De import uit landen, die niet tot de EEG be horen, is gestegen met 66 procent en de uitvoer naar deze landen met 51 procent. De industriële produktie is met 52 procent toegenomen en het bruto nationaal produkt met 38 procent, vergeleken met een toeneming van 23 procent in Amerika en 18 procent in Engeland. „Dit zijn schitterende cijfers, waarmee de andere economieën niet te vergelijken zijn. Deze resultaten bewijzen niet alleen sterkte, maar ook een wereldomspannende geest en een gevoel van verantwoordelijk heid jegens anderen", aldus Hall stein. Verschillende Rjjnsburgse bloemen- en bollenkwekers, die jarenlang ee deel van de hoeve „Veldheim" in Oegstgeest voor het telen van bloemen i bollen in gebruik hadden, zagen hun land verloren gaan door^de bouw op door de gemeente Leiden aangekochte grond i gebouwen. de nieuwe Universiteits- 99 Voor „Pedagogiek" Het is een goede gewoonte van de Vereniging voor Peda gogiek om de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar in een luch tige ontspannende sfeer te hou den. Deze traditie werd gister avond in de Schouwburg voort gezet, waar het Nederlandse Marionettentheater van Bert Brugman een opvoering gaf van Johan Strauss' bekendste ope rette ,,Die Fledermaus". Het was een vrolijke voorstelling, die echter door het „optreden" van de marionetten een wat kluchtig ka rakter kreeg. Hoe synchroon hun be wegingen ook verliepen, zij waren „houterig" en dus niet geheel in overeenstemming met de losse zwier van de Weense driekwartsmaat. Bo vendien was het tempo af en toe wat te geforceerd. Dit nadeel liet zich vooral, op een enkele scène na, in het gewoonlijk zo spectaculaire tweede bedrijf gelden. De middelen, die de poppenspelers ten dienste staan, zijn nu eenmaal te beperkt om een bal als Prins Orlofsky te zijnen huize geeft, boeiend te doen zijn. Niette min, er bleef op het marionetten- feest veel te genieten over. In tech nisch opzicht werden er met ditpop- 2 C. W. J. Jaspei L M. GEBOREN in .T H. F. Hillenaar en Hindertje Jeanette, Schaap e Theresla Maria, dr van W J. van der Hoorn en W. T. van der Vlugt; Hen- 0 rlcus Bernardus Adolf, zn van H. M. -4 P. Laauwen en S. C. M. Woltering; An- -6 thonlus Johannes, zn van A. J. Ver- -8 mond en L. Rijsbergen; Marjolein, dr -6 van H. van t -0 13 -3 M. C. T. J. Dusée, 37 jr. 7 C van Zonneveld, 74 jr, vro' -3 Planje, 78 jr. man; C. F. Z' 1 Jr, e.v. A. Bultman. Leiden is niet al te rijk aan beelden. Een grote verrassing is het daarom bij het passeren van het plantsoentje aan de Zoeterwoudse singel, vlak voor de korfbalterreinen, een fraai, bronzen plastiek te zien. Het beeld stelt twee naakte korfbalspeelsters voor. Het is in opdracht van de gemeente vervaardigd door de Maastrichtse kunstenaar P. Killaars, die ook de ontwerper is van de oorlogs monumenten in Vaals en Tegelen. De korfbalspeelsters zijn gis termiddag met behulp van een (brandweer) takel op een bijna twee meter hoge sokkel geplaatst. Zij vormen tezamen een kost baar sieraad, dat het aanzien van Leiden in belangrijke mate ver hoogt. (Foto L.D./Holvast) Ajoeb Chan, de pas herkozen pre sident van Pakistan, heeft op een bijeenkomst in zijn huis in Rawal pindi gezegd, dat de verscheping van militaire voorraden naar India door Amerika, Rusland en Groot-Brittan - nië een ernstige toestand voor Pakistan heeft geschapen. Volgens hem zou China „niet zo dwaas zijn om India binnen te val len. De grote militaire uitgaven zou den geen oplossing in het Indiase- Chinese conflict brengen en zouden India de ruggegraat breken. Derge lijke uitgaven zouden moeten worden gereohtvaardigd en dat zou tot het ondernemen van avonturen kunnen leiden. „En wij staan bovenaan de lijst, als vijand nummer 1, aldus Chan. Pakistan begon te twijfelen aan de wijsheid van de Britse poli tiek, veel meer dan van die van Amerika. De Briten. met al hun ondervinding op het Indiase subcon tinent, hadden niet, zoals verhoopt, een stabiliserende invloed uitge oefend. Door de Westelijke hulp was India thans vijf k zesmaal zo sterk gewor den als Pakistan. Pakistan wenste overigens nog steeds een vreedzame oplossing voor de kwestie-Kasjmir en wilde de banden met het Geme nebest handhaven. Met China wil Pakistan betrekkingen van goede nabuurschap onderhouden. De twee landen konden niet eikaars maat schappelijke politiek voorschrijven. China behoorde lid van de V.N. te zjjn. Men kon geen muur optrekken om een volk van zevenhonderd- miljoen zielen. Pakistan wilde ook in de Zuld- oost-aziatische Verdragsorganisatie blijven en in de „Centrale verdra-gs- organisatie" (Cenvo) zolang dit ver- dedigings bondgenootschappen ble ven, al rees er wel eens twijfel aan hun eigenlijke militaire waarde", aldus president Chan. penspel prestaties geleverd, die van deze avond beslist geen verloren avond maakten. De matig bezette Schouwburg-zaal heeft er in elk ge val genoegen aan beleefd. De (grammofoon)muziek op zich :lf was een sensatie. Maar daar zorgden het Londens Philharmonisch Orkest onder leiding van Herbert Karajan en verder de stemmen een Nicolai Gedda (Van Eisen- stein), een Elisabeth Schwarzkopf (Rosalinde), een Rita Streich (Adèle) en een Rudolf Christ (Prins Orlof sky) wel voor Enkelen wensten zich daarbij niet neer te leggen. Zij stelden in juni 1963 een actie in voor de Pachtkamer van het Kantongerecht in Leiden en eisten schriftelijke vastlegging van hun mondelinge pachtovereenkomst. De Pachtkamer, samengesteld uit mr. W. de Koning, kantonrechter- voorzitter, J. Nell, plaatsvervangend lid en M. Laurentius, lid, heeft in deze zaken thans uitspraak gedaan. Eisers, die aanvankelijk werden vertegenwoordigd door het taxatie bureau Van der Togt en Zn. in Bos koop en later door de advocaat mr. M. C. de Graaf, betoogden dat de toenmalige bedrijfsleider van „Veld heim", het land mondeling had ver pacht. Zij waren van oordeel, dat de voormalige in Driebergen woon achtige eigenares aan deze verpach tingen was gebonden. De heer Th. J. van der Heijden, die de belangen van de verpachtster behartigde, be streed zulks. Hij betoogde, dat zij nimmer enig stuk land aan eisers had verpacht, eisers nooit had ontmoet en dat geen van haar bedrijfsleiders ooit machtiging had ontvangen land ten gebruike aan derden af te staan. Het verpachten van land behoorde z.i. zeker niet tot de bevoegdheid van een bedrijfsleider, wiens taak zich beperkte tot het zorgen van een goe de exploitatie van de hoeve: nóch de wet, nóch gewoonte geeft een be drijfsleider een dergelijk verstrek kende bevoegdheid. Mr. de Graaf wees er op, dat de voormalige eigenares steeds pacht had ontvangen en leidde daaruit af, dat zij zeer goed op de hoogte was van de verpachtingen. De heer Van der Heijden bracht naar voren, dat eiseres, die een uitgebreid familie grond-bezit in eigendom had, alleen de eind-cijfers van haar boerenbe drijven onder de ogen kreeg. De Pachtkamer ging over tot ver hoor van de rentmeester van de voor malige eigenares. Deze bevestigde dat haar bedrijfsleiders niet bevoegd wa ren tot verpachting. Hij zelf had daaraan ook zijn goedkeuring niet gehecht. In de exploitatie-rekenin gen kwam dan ook geen post voor de ontvangen pacht voor. De Pachtkamer heeft thans uit spraak gedaan. Zij nam eisers destijds van de toenmalige be drijfsleider wel land hadden gepacht, doch achtte de eigenares daaraan niet gebonden, aangezien r oordeel van de Pachtkamer dnjfsleider voor verpachting een uit drukkelijke volmacht van de eige- nodlg heeft. Weliswaar had de eigenares de be drijfsleider in die functie naar bui ten voor zich laten optreden, doch deze omstandigheid brengt, aldus de Pachtkamer, niet met zich mee, dat eigenares voor het opwekken van deze schijn aansprakelijk is. De be drijfsleider heeft een beperkte functie en als algemeen bekend mag worden aangenomen dat verpachten van land niet tot zijn taak behoort. De eisen van de kwekers werden door de Pachtkamer afgewezen. Kerkelijk Leven Renkum 1 Jac. Sm,it te Ee. Aang Sneek (4e pred.pl.) dr. dr. K. M. Wlt- GEREF. Beroepen 1 :htjn) J. P. Hornhuizen-Kloosterburen J. Paksy CHIt. Bedankt voor Katwijk aan Zee C. mits te Sliedrecht voor Rijnsburg C. v. Ravenswaay te Schevenlngen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam-C. en voor BA P. de Boer Thans werkzaam bij Mathematisch Instituut Bij Koninklijk besluit is mr. dr. A. Menalda, wetenschappelijk ambtenaar bij de wiskunde aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon Leids lector in de fa culteit der wiskunde en natuur wetenschappen, om onderwijs te geven in de propaedeutische wiskunde. Mr. dr. A. Menalda, die in 1930 te Katwijk is geboren, studeerde aan de Universiteit in Leiden, waar hij in 1954 het doctoraalexamen Neder lands Recht aflegde. Daarna ving hij de studie in de wiskunde aan. Na van 1955 tot 1957 als leraar wiskunde bij het N.O. in Leiden werkzaam te zijn geweest, legde mr. Menalda in 1960 het doctoraalexa men wiskunde met lof af. Gedurende de jaren 1957 tot 1961 was mr. Menalda werkzaam als as sistent bij het Mathematisch Insti tuut der Leidse Universiteit. Hiema verbleef hij tot 1962 aan de Harvard universiteit op een ZWO stipendium. Na zijn terugkeer was de nieuwbe noemde lector wederom werkzaam aan do Leidse Universiteit. Toevallige erfgename Een 25-jarig meisje in Israël heeft 65.000 dollar geërfdbelas tingvrij, van een man in New York iviens „begrafenis" zij een half jaar geleden volkomen toe vallig heeft bijgewoond. Deze zomer bracht zij een be zoek aan haar getrouwde zuster in Neio York. Tijdens het verblijf in die stad vroeg zij iemand waar ze een kapperzaak kon vinden. De man antwoordde dat hij haar de weg zou wijzen als ze eerst een bijeenkomst wilde bijwonen. Het meisje ging met de man mee en de bijeenkomst bleek een begrafe- nisdienst te zijn in een kleine kerk. Het meisje bleef tijdens de gehele plechtigheid. De man vroeg daarop haar naam en adres; ze gaf haar naam en het adres van haar zuster. Een paar weken geleden stelde een advocaat zich in verbinding met de zuster van het meisje in New York. Hij wilde het adres van het meisje in Israël weten. Daarna stuurde de advocaat een telegram naar Israël. Toen de zuster informeerde waar dit alles betrekking op had In juli promoveerde mr. A. Me nalda met lof op een proefschrift getiteld „Theta series and represen tation of modulary congruence groups for totally real alge braic number fields". Tijdens een internationaal collo quium over getallentheorie te Ober- wolilfach in de week van 6 tot 12 september 1964 hield dr. Menalda een voordracht over zijn werk. De publikatie van deze voordracht is in bewerking. G. C. A. SCHLATMANN OVERLEDEN In de ouderdom van 78 jaar is te Warmond, nog vrij onverwacht, over leden de heer G. C. A. Schlatmann, directeur en gedelegeerd commissaris van de N.V. Modehuis „De Faam". Stammend uit een zeer oud geslacht van confectionairs, waarvan de oor sprong in Duitsland ligt, voerde de heer Schlattman ruim vijftig jaar de directie over dit modehuis, dat onder zijn leiding talrijke malen is uitge breid en gemoderniseerd. De bijzet ting van het stoffelijk overschot in de crypte in de kerk van de Abdy St. Be- nedictusberg te Mamelis bij Vaals vindt zaterdagmiddag om 2 DR. J. VERKUYL - OUD-LEIDENAAR - HOOGLERAAR V.U. Directeuren der Vrije Universiteit hebben onze oud-stadgenoot, dr. J. Verkuyl in Amsterdam benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de theo logische faculteit om onderwijs te ge ven in de theorie van de zending. Deze benoeming is een gedeeltelijke voorziening in de vacature die is ont staan door het overlijden van prof. dr. J. H. Bavinck. Dr. Verkuyl studeerde theologie aan de Vrije Universiteit. Na enige jaren als predikant in Nederland o.a. 1937 tot 1939 in Leiden voor de arbeid onder de studerende oosterlingen werkzaam te zijn geweest vertrok hij in 1940 als missionair predikant Poerwokerto op Midden-Java. Van 1945 tot 1947 vertegenwoordigde hij de Nederlandse zending te Djakarta. In 1948 keerde hij met verlof naar Ne derland terug. In deze verlofperiode vond ook zijn promotie aan de Vrije Universiteit plaats, op het proef schrift „Enkele aspecten van het pro bleem der godsdienstvrijheid in Azië' In 1949 werd hij secretaris van de in terkerkelijke lectuurdienst in Dja karta. Van 1954 tot 1962 was dr. Ver kuyl hoogleraar aan de theologische bleek dat het meisje 65.000 dollar had geërfd, een zevende deel vano de bezittingen van een kinderloze hogeschool in Djakarta" man, die alles had nagelaten aan christelijke universiteit aldaar de personen die een voor hem ge- 1963 werd hU benoemd tot secretaris houden begrafenisdienst hadden van de Nederlandse Zendingsraad bijgewoondAmsterdam. dam K. Corporaal te Schevenlngen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Oude Pekela J. H. Karelse, kand. te Goes. Concilie begint weer op 14 september Paus Paulus VI heeft de datum waarop de vierde en laatste zitting van het Vaticaanse concilie zal be ginnen vastgesteld op 14 september, van dit jaar, de dag van de kruis verheffing. De Paus heeft kardinaal Cicog- nani van dit besluit op de hoogte gesteld. Het besluit van de Paus is een aanduiding van zijn vastbeslo tenheid om de uiteindelijke beslis singen van het concilie zonder uit stel tot stand te doen komen. Verwacht wordt, dat op de laatste zitting verschillende schemata afge kondigd zullen worden die de bron zijn geweest van diepgaande contro- Twee lang verwachte verklaringen betreffende de r.-katholieke betrek kingen met de joden en de niet christelijke godsdiensten en de hou ding van de R.K. Kerk inzake gods dienstvrijheid. Een ander schema dat besproken il worden betreft de herderlijke plichten van de bisschoppen waarbij hervorming van de curie. In deze laatste zitting zal ook het werk beëindigd worden aan een ontwerp moderne wereldvraagstukken, zoals geboortebeperking en kernwa pens. PAUS HEEFT HEKEL AAN NOZEMS Tijdens een pauselijke audiëntie voor deelnemers aan een congres voor jonge Italiaanse arbeiders heeft de Paus gezegd, dat hij een hekel heeft aan herriemakende nozems on der welke benaming dan ook. Zijn jullie arbeiders? zo vroeg de Paus. Je leiders zeggen dat dit zo Het zou helemaal geen verschil maken of jullie studenten waren of mensen in de vrije beroepen omdat wij net zoveel sympathie voor hen zouden hebben. Maar aan de andere kant zouden wij het niet aangenaam vinden als jullie lui waren en nietsnutten, of zoals men ze tegenwoordig zo vaak noemt „vitelloni" of „jeunesse dorée", of „teddy boys" of „blousons noirs" of hoe men ze dan ook noemen wiL dit soort jonge mensen dat er alleen op uit is om plezier te hebben en herriemakers. De Paus gebruikte de Franse en Engelse woorden voor nozems in zijn Italiaanse toespraak. De Paus ver volgde; „Arbeider te zijn betekent dat men het leven ernstig opvat. Het betekent dat mer weet wat zijn plicht is, dat men waarde kent van tijd, geld en arbeid en dat men daarom onmiddellijk begrip heeft voor de wereld waarin wij leven". Ds. C. Kapteyn overleden Ds. C. Kapteyn, predikant van de Geref. Kerk te Amsterdam voor de evangelieverkondiging onder Israël, is op 69-jarige leeftijd plotseling overleden in het Antoni Leeuwen hoekziekenhuis te Amsterdam, waar hij ongeveer veertien dagen geleden was opgenomen. De begrafenis vindt zaterdag plaats. Cornelis Kapteyn werd op 12 de cember 1895 te Oegstgeest geboren en was eerst zes jaar te Rijnsburg, Oegstgeest en te Andyk werkzaam bij het christelijk onderwijs. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hy in januari 1925 zijn kandidaatsexamen theolo gie aflegde. Ds. Kapteyn werd 28 ju ni 1925 bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Moerdijk in Noord-Brabant. Op 17 april 1929 ver wisselde de thans overledene deze kerk met die van Amsterdam, waar hij was beroepen voor de evangelie verkondiging onder Israël. Voordat ds. Kapteyn zijn werk in de hoofd stad aanvaardde heeft hij eerst nog een jaar gestudeerd aan het Insti- tutum Judaicum te Leipzig in Duits land.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3