„DE STEM DES VOLKS evarieerd jubileum - concert ran kunst kalei öoscQQP ROLWERKVAN RENE DE KORTE IN D NA ZESTIG JAREN ZANG: T3vatie na Beethoven tot besluit Spaanse vrouw niet welkom in ons land ^gericht 1 maart 1860 Woensdag 6 januari 1965 Vierde blad no. 31458 J 49 Eliots rustplaats in East Coker De dichter T. S. Eliot zal zjjn laat ste rustplaats krijgen in het dorpje East Coker in Somerset. Hij heeft East Coker in een van zijn gedichten „De stem des volks" heeft het 60-jarig jubileum herdacht met li concert, dat zowel door de keuze der weinig bekende nummers Is door de uitvoering daarvan onder leiding van de nieuwe diri- •nt Henk Briër tot een succes is uitgegroeid. Deze zangvereniging left, dank zij het steeds ernstig en loffelijk streven van onder- Jieidene toegewijde mannen, met een Otto de Nobel wel in de 4rste linie, een opzienbarende evolutie doorgemaakt. Aanvankelijk waren het voornamelijk strijdliederen waar naar voornaamste aandacht uitging, de laatste jaren evenwel, nu de niocialistische strijd voor een groot deel gestreden is", waren verse grote werken uit de koorliteratuur aan de orde. Voor deze avond echter, was de IJiuze gevallen op enkeOie kleinere iltnposiities uit verschillende stijlpe- ^>den, waarmee Henk Briër, die bekendheid heeft met de concerten van zijn Jeugd Ka- __erorkest Leiden, een veelbelovend heeft gemaakt. Het is zeker Sen sinecure voor het eerst de di ctie te voeren over een groot koor, I combinatie met een groot orkest, I I casu het Utrechts Stedelijk Or- Ist. Maar men heeft zich gewillig, sdosciplineerd en met grote over- holing verraadt, toevertrouwd en resultaten van zijn nauwgezette x>rbereiding waren alleszins te aarderen. Schilder Paul Arntzenius overleden Op 81-jarige leeftijd is in Den overleden de bekende unstschilder Paul Arntzenius. Paul Arntzenius, die op 20 Eei 1883 in Den Haag werd ge- >ren, kreeg zijn opleiding aan e Haagse Academie en van de ekende kunstschilder W. B. Hij schilderde voorna- ïelijk landschappen en stil- OBvens, maar ook zee- en strand- ezichten en stadsgezichten. Zyn werk werd vele malen be- o.a. kreeg hij in 1949 de Ja- )b Marisprijs. Paul Arntzenius ken- terkte zijn oeuvre zelf als de na- loei van de Haagse School met jcftranse inslag. Hij heeft o.a. veel in Bid-Frankrijk gewerkt, va Tot en met morgen is zijn uiter- trejate sfeervol werk nog te zien in Ie Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 in jWassenaar, waar een expositie van )jn werken is ingericht. Deze is he- las zijn laatste geweest, ter t 173 Paul Arntzenius was reeds op twee- aUe kerstdag door een beroerte ge- en in de ziekenverpleging tonnenborgh opgenomen. Het is ^aast onbegrijpelijk, dat aan het le- van deze nog steeds bijzonder 1tale kunstenaar een zo plotseling dnde is gekomen. Menigmaal heeft Arntzenius met aan hem sterk verwante schilder 'V. B. Tholen zwerftochten gemaakt Kjp diens boeier door ons land. Daar aan stammen o.a. vele van zijn 8 Itemmingsvolle en innige impressies, »elke een dromerige inslag hebben, vor. Van zijn oeuvre is veel opgenomen 4in de gemeentelijke musea van Den Haag en Gouda, alsmede in het Rijksprentenkabinet in Amsterdam, ■kan de exposities in het Haagse „Pulchri Studio" heeft Arntzenius linds 1910 trouw deelgenomen. Zijn flbollectie kunstvoorwerpen heeft ver gleden jaar een eervolle plaats verkre gen in het museum van Gouda. De erudiete kunstenaar, die Arnt zenius was, zal men niet licht verge- lar De begrafenis vindt morgenoch tend plaats om 11 urn op de Alge mene Begraafplaats aan de Kerk hoflaan in Den Haag. Met de reserve evenwel, dat de opening, de uit 1724 daterende kan- tate „Singet dem Herrn ein neues Lied" van Joh. Seb. Bach uit gees telijk oogpunt bezien, nog niet aan de verwachtingen beantwoordde. Te zeer werd hier uitsluitend te schools de buitenkant der dingen benaderd, te weinig nog de diepere ondergrond. Het jubelende en stralende ope ningskoor trof door de klare toonge- ving en de duidelijke dictie, doch de nuanceringen lieten wel eens te wen sen over, evenals in het slotkoraal. De samenwerking met solisten en koor was bevredigend. Deze solisten waren Rijkje Wolles- winkel (alt), die de moeilijke taak had plotseling Diet Kloos te moe ten vervangen. Zij deed dit verdien stelijk, hoewel wij het betreurden, dat het vibreren nog steeds in haar zang hinderlijk aandoet. De tenor Gerard Honig heeft blijkbaar moeite met het produceren der hoge tonen, vooraan stond de soepel zingende bas David HoUestelie, aan wie deze wereld van Bach toch wel bijzonder goed is toevertrouwd. Zelden worden Brahms' „Schick- salslied" op. 54 en diens sombere klaagzang „Nanie" op. 82 gehoord. En toch bezitten zij genoegzaam kwa liteiten om te boeien. Dit is dan ook onder Briërs' begrip- en sfeervolle interpretatie zeker het geval geweest. In „Nanie" ware een edeler klank- geving echter stellig denkbaar ge weest. Doch in het aan de Altrhap- sodie herinnerende „Schicksalslied" met zjjn suggestieve contrasten tus- het hemelse geluk en het moei- ïe leven der aardse stervelingen het dramatische slot, voldeed de zang aan hoge eisen, in homogeen samengaan met het orkest, dat Briër eens voortreffelijk in de hand had. De gecompliceerde stemvoerin gen kwamen daarbU geprononceerd tot haar recht. Solisten en dirigent tijdens het gisteravond onder grote belang stelling gehouden jubileumcon cert van ,,De stem des volks". V.l.n.r. David Hollestei (bas) Rijkje Wolleswinkel (alt), Henk Briër (dirigent), Leny StevensRidderhof (sopraan), Gerard Honig (tenor). Frits isgezindheid Dat na dit opgetogen besluit (met de woorden: „Wenn sich Lieb' und Kraft vermahlen, Lohnt dem Men- schen Götter Gunst") de ovaties hoog opklonken, spreekt vanzelf. „De stem des volks" heeft zijn ju bileum gevierd op een wijze, die on der Briërs aanwijzingen ongetwijfeld tot vertrouwen voor de toekomst stemmen kan. Mits men er ook de benodigde krachten voor weet te vin- H. Een veel vreugdevoller aspect bood het programma na de pauze. Mozarts kantate voor sopraan, koor 1 orkest „Die Seele des Weltalls" V. 429 waarborgt van te v reeds een grandioos succes. Dit blij- gestemde loflied op de natuur is door Briër zonnig belicht en door het koor ren zonnig gezongen, in een fees telijk en markant tempo. De sopraan Leny Stevens-Riderhof was als eds in Mozart! in haar element dus op haar best. Het geheel ken merkte zich door een weldadig aan doende blijmoedigheid, waaraan d< componist van dit in zijn pure een voud toch zo geniaüe werkje zijn grote vreugde beleefd zou hebben. En dat wil héél wat zeggen! Tenslotte als grootse climax Beet- hovens' Chor-Phantasie op. 80, on langs hier uitgevoerd door Flipse met zijn R. Ph. O. Ook dit was een gave, waarmee het koor ten volle vertrouwd was geraakt. Het gaf zich volkomen onider de allen bezielende Briër, die deze frappante voorstudie voor de „Negende Symfonie" met grote voortvarendheid realiseerde, daarbij ook het geacheveerd klin kende orkest tot hoge troeven stimu lerend. Een bijzondere hulde verdient de pianist Jan van der Meer, die zich al in Bach als organist had onder scheiden. Deze vertolkte zijn virtuoze solo-partij subliem, waarbij wij ook de grootste bewondering konden koes teren voor zijn muzikaal, doorwrocht inlevingsvermogen. De zangsolisten Josephine van Gasteren verlaat R'dams Toneel De actrice Josephine van Gasteren al het volgend seizoen geen deel leer uitmaken van het Rotterdams Toneel. Zij deelde mee dat het nog niet vast staat wat zij in het komende sei zoen gaat doen. Szymon Goldberg naar Amerika De dirigent van het Nederlands Kamerorkest, Szymon Goldberg, zal land voor lange tijd verlaten om zjjn vele verplichtingen in En geland en Amerika te voldoen, aldus de „Tel". Voordat hij naar Amerika gaat, zal hij drie concerten dirigeren van het B.B.C.-orkest, waarbij hij in een der concerten als solist zal optreden. In Aspen (Colorado), waai- hij verleden jaar gedurende een aantal weken het Festivalorkest dirigeerde, zal hij ne gen weken als solist en leraar werk zaam zijn. Voorts zal hij vele andere recitals geven door geheel Amerika. In augustus keert hij terug bij het Ned. Kamerorkest, dat tot die tijd gedirigeerd wordt door David Zin- Wittelsbacher diamant in andere handen De beroemde blauwe diamant van Wittelsbach. een van de grootste kostbaarheden uit Duit se kroonschatten. heeft nieuwe buitenlandse eigenaar gevonden. Naar mededeling van de tussenpersoon in deze over dracht, de Hamburgse juwelier Renatus Wilm, is de beroemde steen, die laatstelijk in het bezit van een Belgisch consortium was, reeds op 19 november j.l. in Genève in handen van een anoniem gebleven particulier overgegaan. Ook over de koop prijs van de naar het Beierse geslacht Wittelsbach genoemde diamant, waarmee slechts de twee blauwe diamanten van het New Yorkse Smithsonian mu seum kunnen wedijveren, is niets naders meegedeeld. Juwelier Wilm zei vergeefs getracht te hebben een Duitse koper te vin den voor de steen welke eens het ereteken van het Gouden Vlies van Keizer Karei de Vier de sierde. Knol, concertmeester 11. S. O. Jan van der Meer (pianist). (Foto L.D./Holvast) beschreven. Ds. George Mullard, van de St.- Michael's kerk heeft verklaard, dat de dichter gecremeerd wenste te worden en wilde dat zjjn kerk van East Coker Werkvergunning geweigerd. (Van onze Amsterdamse correspondent) Op een kamer in het Ameri can hotel in Amsterdam woont een vrouw met haar 14 dagen worden bij-i oude baby. Zij is geen hotel- gezet. Vrienden van Eliot i hebben bevestigd dat zijn wensen zullen worden vervuld. East Coker is het dorp van waaruit de voorvaderen van Eliot in de 17de eeuw naar Amerika emigreerden. Groningen huldigde Albert van Dalsum De acteur Albert van Dalsum heeft gisteravond na een toneelloopbaan van 55 jaar, officieel afscheid geno men in de Stadsschouwburg in Gro ningen. Onder de aanwezigen bevond zich de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. C. L. W. Fock. De tot de laatste plaats bezette Londen gaste, maar kamermeisje. Maar nog nooit heeft de directie van het hotel zich zo voor een gast ingespannen ob deze te houden, dan voor deze vrouw. Zij heet Maria Gonzalez, is 28 jaar oud en door haar man in de steek gelaten. Sinds september is zij ka mermeisje in het American hotel, waar zij één van de beste krach-ten blijkt. Op 5 februari echter zal zij Nederland moeten hebben verlaten, anders wordt zij er door de politie uitgezet. Maria krijgt namelijk geen werkvergunning, omdat zij niet past in de papieren bepalingen. Vrouwen van buitenlandse arbei ders mogen alleen in Nederland ver blijven, als zij over huisvesting be schikken en als het huwelijk kinder- schouwburg was getuige van de wijze j is. Maria kwam begin vorig jaar waarop de scheidende acteur triom fen vierde als hoofdrolspeler in Wil liam Shakespeare's „Koning Lear". Na afloop volgde een huldiging door de directeur van de schouwburg, drs. M. J. C. Buechli, en door vertegen woordigers van de Groninger studen ten, de „Grunneger sproak" en de af deling Groningen van de NATU (Ned. Amateurtoneelunie)Van Dalsum ontving een envelop met inhoud, ge schenken en bloemen. Hij was ver heugd over de belangstelling die hij steeds in Groningen had gevonden en dankte voor de grootse huldiging. met haar man mee naar Nederland. Toen zij haar man vertelde, dat zjj in verwachting was liep hij van haar weg. Maria vond echter een baantje als kamer- en werkmeisje in het American hotel, waarbij zij kelijk verzweeg dat zij een baby wachtte. Alle begrip Begin november bracht zij de di rectie van haar toestand op de hoog te. Zij vond er alle begrip. De direc tie heeft sindsdien van alles gepro beerd om haar te houden. Het mi nisterie weigerde echter haar een werkvergunning te geven, hoewel het American hotel huisvesting en een vaste betrekking garandeerde. Een week voor Kerstmis kreeg Ma ria Gonzalez aanzegging, dat zij bin nen drie dagen over de grens zou worden gezet. Dit greep de vrouw zo aan, dat haar kindje een dag later werd geboren, ruim een maand te vroeg. Zij werd een week lang ver- Een interessante expositie trekt deze maand de aandacht in het Jeugdhotel „De Ruif" aan de Jan Vossensteeg, namelijk die van rolwerkvan de in 1936 geboren René de Korte, thans vormings leider aan het Leidse Volkshuis. Hij volgde de „École dessin" in Parijs en studeert nu sociale pedagogiek. Indertijd publiceerden wij in ons blad een groot aantal criptogrammen van zijn hand. Naast schilderen en tekenen expe rimenteert De Korte sinds vijf jaar met zijn z.g. „rolwerk", waaraan geen penseel of stift te pas komt. De merkwaardige en opvallende resulta ten hiervan herinneren op het eerste gezicht aan gouaches of aquarellen, maar bij nader toezien blijkt, dat hier van iets totaal anders sprake is. De rol waarmee hij werkt, is eigenlijk te vergelijken met een klei ne drukpers. Het hangt nu van de hoeveelheid drukinkt, die op de rol is aangebracht af, of de kleur in- tcnsiel of transparant is. De Korte gebruikt groene, rode. blauwe, zwar te en bruine inkten. Manipuleert hij nu met de brede kant van de rol, dati ontstaan vanzelfsprekend brede vlakken, legt hij de brede baan ter zijde, dan is er sprake van een rag fijn lijntje. En zo zijn er talloze ver schillen en contrasten mogelijk. Het is zo, dat De Korte in rijke verschei denheid de meest uiteenlopende schakeringen weet aan te brengen. Wij hebben met grote belangstel ling kennis genomen van de origi nele realisaties van De Korte's hand, b\i wie zich kundig vakmanschap aan fijnzinnige en tevens gespannen artisticiteit paart. Zo herinneren wij in het bijzonder aan zijn „Herfst- impressies", „Golgotha", „Athene", pleegd in een ziekenhuis en op me dische gronden, werd de datum waar op zij naar Spanje terug moest, ver schoven naar 5 februari. Toen zij uit het ziekenhuis werd ontslagen, had de directie van het American hotel voor moeder en kind een kamer ingericht. Het personeel schonk haar een complete baby-uit zet. De directie meent, dat er in Ne derland, dat op sociaal gebied zo'n taande plaats in Europa wil toch een mogelijkheid moet zijn cm te voorkomen, dat een vrouw die hier een goed bestaan kan opbou wen, wordt teruggestuurd naar een land waar haar armoede wacht. De komende weken zal alsnog worden getracht de ambtenaren van Sociale Zaken te vermurwen. RENÊ DE KORTE aan de „arbeid". Hondo", „Ochtend", „Lichtspel" en „Rotterdam". Dit is slechts een klei ne en uiteraard persoonlijke keuze uit de 28 op deze kleine tentoonstel ling aanwezige vruchten van zijn nauwgezette arbeid, die in totaal ongeveer 300 werken omvat. Deze expositie, welke tot eind deze maand te bezichtigen is, gaat vervolgens naar de Hoogovens Velzen. Het is zeker, dat De Korte met dit nieuwe, alleszins bezienswaardige procédé, zich daarbij in hoofdzaken beperkend tot het figuratieve genre, tot velen Iets te zeggen heeft, dat het oog boeit en tot het kart indringt Huwelijksaanzoeken voor (te) lang Engels meisje Vier lange jongemannen hebben schriftelijk een huwelijksaanzoek gedaan aan Anne Rowston, een 19-j. meisje, dat zich liet opereren om zich te laten „inkorten". De aanzoeken zijn binnengekomen sinds Anne in 't orthopedische ziekenhuis in Oswestry ligt, waar haar lengte is ingekort 1.98 m. tot iets meer dan 1.80 m. In totaal heeft zij een 200 brieven uit de gehele wereld ontvangen en nog steeds komen er brieven binnen. Anne werd ingekort door een stuk been uit haar benen te verwijderen. De chirurgen overwegen nu ook haar armen in te korten. Zij zal nog maanden in het ziekenhuis moeten blijven en opnieuw moeten leren lopen. Parkeerruzies in Franse hoofdstad De Parijse politie heeft gisteren en 67-Jarige man gearresteerd, om dat hij drie personen met een bezem had aangevallen, toen een ambulan- op zodanige wijze voor zijn huls s geparkeerd, dat de deur was versperd. Hij viel eerst de chauffeur fie ambulance aan en toen twee voorbijgangers, die probeerden tus senbeide te komen. Tenslotte wisten andere voorbijgangers de man te kalmeren en werd de politie ge waarschuwd. De drie slachtoffers konden, na in een ziekenhuis te zijn behandeld, naar huis gaan. De am bulance behoorde aan een in de buurt gevestigde onderneming. Dit Incident Is een van de vele, die de laatste tijd voorkomen als gevolg van het gebrek aan parkeerruimte In de Franse hoofdstad. De dag na Kerstmis is de directeur van een grote onderneming aan een hart aanval bezweken na een dergelijke parkeerruzie. Eerherstel voor Wolga-Duitsers De zogenaamde „Wolga-Dulteers" zijn door de Sowjetrusslsche regering officieel ontslagen van de beschuldi ging van collaboratie met de nazi- troepen, maar zullen toch „In de ver strooiing" moeten blijven wonen, aJ- dus een oekase van 29 augustus 1964 welke pas nu is gepubliceerd. Op 28 augustus 1941, ten tijde van de opmars der Duitse troepen naar de Wolga, had de toenmalige Sowjetrus slsche regering de overbrenging ge last van een zevenhonderdduizend burgers van Duitse afkomst-, sedert het einde van de achttiende eeuw aan de Wolga in de streek van Saratow gevestigd, naar de andere kant van de Oeral. Als grond hiervoor werd aangevoerd dat de Duitse minderheid geestelijk dan wel actief met de Duit se troepen had meegewerkt. De auto nome Sowjetrepubliek van de Wolga- Duitsers werd opgeheven. De beschuldiging van destijds wordt nu een uitvloeisel van het „systeem der persoonsverheerlijking" genoemd. De voormalige republiek blijft opge heven maar de regeringen der repu blieken waar de Wolga-Duitsers zich thans hebben gevestigd moeten de of ficiële hulpverlening aan de op hun gebied wonende Duitse minderheid vergroten. In de Sowjet-Unie woont een van oorsprong Duitse bevolking van ruim anderhalf miljoen zielen van wie velen in de maagdelijke streken van Ka- zachstan. Dit Jongste decreet over de Wolga- Duitsers werd aangenomen kort voor de aankondiging in Bonn, dat Chroesjtsjow de uitnodiging van kan selier Erhard voor een bezoek aan West-Duitsland had aanvaard. Van het uitstel der publikatie van dit de creet is geen officiële uitleg gegeven. Balletten van Hans van Manen In de Kon. Schouwburg ln Den Haag Is gisteravond een aantal bal letten van de bekende Nederlandse choreograaf Hans van Manen opge voerd tjjdens een voorstelling door het Ned. Dans Theater voor de jeugd. Voor de pauze werden de reeds be kende balletten „Concertino" en „Opus Twaalf" gepresenteerd, daar na was het vermakelijke ballet He- petitie" gebaseerd op de Kuhnau- variaties van Hendrik Andriessen aan de orde, met in de hoofdrollen Milly Gramberg, Anne Hyde en Han Eb- belaar. Tot besluit volgde „Omnibus", dat een feestelijk gestemde climax be-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11