DWS 24 10 maart en februari tegen Gyoer BRITTEN RIJDEN VOOR DAF Pierre Darmon in halve eindstrijd Glauser leidt in Groningen HONGAREN MOETEN ZICH IN BUITENLAND VOORBEREIDEN Provinciale club SPORT Nieuwjaarsbal Real Madrid heeft kans op revanche KATERKOERS Ton van der Valk wordt AMATEUR WEINIG KANS OP VOETBAL „Skizusjes" Goitschell aan Franse sporttop Bij de HitiD is het goed sparen. Warboel in Nigeria bij verkiezingen Waterpolonieuws Sportsplinterfc Tsjecho-Slowakije verslaat Rusland MLF-conferentie van „vijf" op lange baan AFGELAST „TANGANJIKA IS BASIS VOOR OPRUIERS" Meer doden in verkeer in 1964 Prof. Andriessen naar Afrika LETDSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 (Van onze correspondent) DAF-fabriek heeft met ibrieks-equipes ingeschreven aantal van de belangrijkste uto-rallys in Europa. De wagens zullen door buitenlan ds worden bestuurd, met uitzopde- n een rally dwars door Zwe- larin een der DAF-wagens ordt gereden door Rob Slotemaker. 30 De DAF heeft niet ingeschreven de Rally de Monte Carlo, omdat de mening van de directie, deze voor het type DAF niet bijzon- geschikt is. Niettemin zal er een DAF aan de start verschij- n: die van de Fransman Laurent. fabriek-equipes zijn ingeschreven de volgende evenementen tiupe des Alpes, LuikSofiaLuik verscheidene rallys in Engeland Ierland. Twee bekende Britten, Peter War- Leo Bertorelli, die tot voor rt uitkwamen voor Triumph zullen DAF rijden. TENNIS De Fransman Pierre Darmon heeft :h gisteren als enige niet-Austra- che speler in de halve finale van heren enkelspel van de Zuid- stralische tenniskampioenschappen iwerkt. Darmon versloeg in de rartfinales de Australiër Owen Da- dson met 64, 46, 62. Bij de dames speelde de Ameri- Billie Jean Moffitt zich in de Ive finales door de Australische lerriff gemakkelijk met 6—0, 6—1 te liaan. De overige resultaten luidenHeren ikelspelkwart finales: Newcombe lUstr.)Phillips Moore (Austr.) -2_ 6—2; Bowrey (Austr)—Grinda t) 62, 62; Roche (Austr)Bar bes (Fr) 7—5, 4—6, 6—3. Dames enkelspel: kwart finales: Ebbern (Austr) Harris lustr) 75, 63; Schacht (Austr) Nelson (Austr) 61, 75. SCHAKEN In het internationale jeugdschaak- emooi in Groningen heeft de Zwit- Glauser na de gisteren gespeelde de en vierde ronde alleen de lei- ng genomen. De Israëliër Bleiman en onze land- noot Ree, die in hun afgebroken rtijen op winst staan, komen echter waarschijnlijk eveneens op vier inten. Opvallend is het herstel van Oostenrijker Hölzl die zijn beide rtijen won en daardoor naar de iddenmoot oprukte. De uitslagen luiden: Derde rondeDe Haseth (Ned. Ant) (Zweden) 01; Woodcock IB)—Hölzl (Oost) 0—1; Ree (Ned), lorda (Ned) 10; Bleiman (Israel) Verstrakten (Belg) 1—0; Glauser Wits)— Algera (Ned) 1—0; Hübner >ld)Kölbaeck (Den) afgebr. Vierde ronde: KölbackBleiman WoodcockHübner V2V2 srstraetenRee afgebr.Noorda lauser 01; AlgeraDe Haseth |-%KölzlSibe 10. De stand aan de kop luidt: 1. Glau- H punten; 2 en 3. Bleiman en Ree pi 1 afgebroken partij. Vasas Gyoer, de Hongaarse tegenstander van DWS in de kwartfinales van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen, zal op woensdag 24 februari in Amsterdam de eerste wedstrijd in deze ronde spelen. De returnwedstijd volgt op woensdag 10 maart in het Hongaarse stadje Gyoer. De Hongaarse club Gyoer is het zevende team dat na bekende Honved, Ujpest, Vasas Ferencvaros zijn geluk beproeft het Europese cupvoetbal. Het is de eerste maal dat een provinciale Hon gaarse club zich meet met de sterk ste Europese teams. Vasas Gyoer werd in 1963 winnaar van het eerste gedeelte van de Hongaarse compe titie. ZATERDAG 2 JANUARI voor leden en donateurs der R-K. Sportverenigingen uit Leiden en omgeving ST.-ANTONIUS CLUBHUIS. Aanvang 8 uur. Georganiseerd door de Jeugd- i de Coach Miguel Monoz: Coach Miguel Monoz van Real Ma drid meent dat zijn ploeg in de kwartfinale van de Europese beker kans heeft om revanche te nemen op Benfica, waarvan met 35 werd ver loren in de finale van Amsterdam. De eerste ontmoeting van de kwartfinale wordt de tweede wedstrijd tussen beide machtige elftallen in het kader m de Europabeker. Menoz zei dat zijn ploeg van 1962 technisch beter was dan de tegen woordige, maar veel langzamer. Real Madrid beschikt thans over een elf tal, dat van elke ploeg kan winnen. Beide ploegen hebben de leiding in de nationale competitie. De oudere spelers van Benfica heb ben meer ervaring, maar zyn fysiek het nadeel van de jongere voetbal- rs van Real Madrid. Op de midvoorplaats, die in Real Madrid tot juni werd bezet door Al fredo di Stefano staat thans de 21- jarige hardschietende Ramon Moreno Grosso. Behalve de veteranen Puskas, Gento, Muller en Santamaria, be staat het elftal van Real Madrid uit spelers van 26 jaar of jonger. Benfica beschikt over cupveteranen. De ster de 22-jarige Eusebio uit Mozam bique. Hij is in de Portugese compe titie tot nu toe topscorer met 17 doel punten in 11 wedstrijden. Piet Roomer fluit Straatsburg-Barcelona (Van onze correspondent) De Rotterdamse scheidsrechter Piet Roomer is uitgenodigd woens dag 20 januari 1965 in de strijd om de Jaarbeursbeker (kwartfinale) de ontmoeting StraatsburgFC Barce lona te leiden. Hij wordt geassisteerd door de grensrechters J. Groene- woud (Groningen) en H. Vlug (Hil versum) Dit is chauffeur Hendrik Hager (zestien jaar ervaring op de bus) Namens zijn 660 collega's van de N.Z.H. wenst hij u EEN VEILIG 1965 e vaklui I miljoen kilometer in het drukste deel van de Randstad draaien om u te bevrijden van verkeers gevaar en parkeerergernis en NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOERMAATSCHAPPIJ N.V. Vaisas eto Gyoer afgekort tot Gyoer werd in 1904 opgericht. Gedurende ruim dertig jaar bleef het slechts een tweederangs club. In 1937 speelde Gyoer voor de eerste maal in de hoogste klas, maar werd aan het eind van het seizoen weer gewipt. In 1945 kwam Gyoer weer in de eerste divisie terecht en wist zich daar met slechts een onderbreking van twee jaar te handhaven. Trainer Aan het eind van het voetbalsei zoen 1961/62 werd de bekende Hon gaarse ex-international Ferenc Szusza als trainer-coach geënga geerd. Szusza, die toen 39 jaar was, had 24 maal in het Hongaarse natio nale team gestaan. Hij was de man die de verdedigende tactiek die Gyoer tot dan toe in haar spel legde, om boog tot een aanvallende. Bovendien trok hij een aantal begaafde voet ballers aan en legde zodoende een hechte basis voor het succes. De huidige coach, Nandor Hideg- kuti, die in 1963 de taak van Szusza overnam, speelde 68 maal in het nationale Hongaarse team. Hideg- kuti ziet. zich voor een moeilijke taak geplaatst, omdat de Hongaarse competitie van 1965 pas op 14 maart begint. Gedurende de maanden januari en februari zijn de velden, gezien de weersomstandigheden, on bespeelbaar. Gyoer zal zich hoogst waarschijnlijk In het buitenland gaan voorbereiden. De club speelde haar laatste wedstrijd op 6 decern bei- in het bekertoernooi tegen Slovia Sofia. Spelers De zeventien spelers, die voor de wedstrijd tegen DWS werden gese lecteerd, zijn: Doel: Laszlo Toth (26 jaar) en Sand ar Barna (31 jaar). Achter: Zoltan Kiss (24 jaar), Ai-pad Orban (26 jaar), Laszlo Tamas (30 jaar), Janos Szaniel (22 jaar) en Laszlo Izsaki (21 jaar). Midden: Karoly Palotai (29 jaar), Janos Mate (28 jaar) en Lajos Morvay (29 jaar). Voor: Laszlo Keglovich (.24 jaar), Laszlo Orosz (26 jaar), Istvan Kor- sos (23 jaar), Laszlo Povazsai (27 jaar), Laszlo Gyoerfi (27 jaar), Jozsef Szalo (21 jaar) en Lajos Takacs (25 jaar). Doelman Toth verdedigde in de herfst van 1964 driemaal het Hon gaarse doel in interlandwedstrijden tegen Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië. Arpad Orban en WIELRENNEN Voor de veertiende maal wordt morgenmiddag op het Wassenaarse Duinhorst de traditionele Katerkoers gereden. Bij de nieuwelingen, die 18 km moeten afleggen en om 13.00 uur van start gaan, is de sterke Voorschote naar Ton van der Valk ongetwijfeld de grote favoriet. De jeugdige Rot terdammers Henk Buys en Jan Koopman zullen met de „Leidse" renners Joop Zoetemelk en Peter de Jong eveneens een woordje gaan meespreken. De grote strijd van de amateurs, onafhankelij ken en professionals is geheel open. De sterke Limburger Huub Harings zal alles in het werk stellen om zijn overwinning van verleden jaar te prolongeren, maar de Nederlandse kampioen Cor Rut gers zal het hem, met de Lissenaar Jan van Dijk en de Swiftcrosser Cock van der Hulst, bijzonder moeilijk ma ken. Ton van der Valk, de sterke nieu weling van de Leidse Swift-Combi natie, zal binnenkort de grote stap doen. Op 10 januari gaat de 18-jarige Voorschotense renner naar de ryen der amateurs over. Waarschijnlijk zal Van der Valk voor het eerst als „liefhebber" in België aan de start verschijnen. Slechts in de Katerkoers en de grote cross in het Kralingse Bos in Rotterdam zal hij nog bij de nieuwe lingen rfjden. Als nieuweling heeft Ton van der Valk zich dit nog jonge seizoen tot een uitstekend terreinrijder ont wikkeld. Knappe overwinningen in Rotterdam, Schiedam, Soestduinen en op het Wassenaarse Duinhorst stempelen hem tot een talentrijke De ijshockeyclub Rotterdam heeft gsteren in een vriendschappe lijke wedstrijd tegen de Oostenrijkse eerste divisiekampioen EC Ehrwald 1—12. Karoly Palotai speelden in Olympisch team dat in Tokio goud veroverde. Palotai fungeerde toen tevens als captain van dit Olympische elftal. De spelers Zoltan Kiss, Janos Mate, Istvan Korsos en Laszlo Povaszai werden wel verscheidene malen voor het Hongaarse nationale team ge selecteerd, maar kwamen in tegen stelling tot Laszlo Toth nog niet voor het nationale elftal uit. De retumwedlstrijd op 10 maart zal In het stadion van Gyoer worden gespeeld. Het biedt plaats aan 20.000 toeschouwers. Terreinen zeer slecht (Van onze correspondent) De sportvelden liggen er op het ogenblik bijzonder slecht bij. Op veie velden is de sneeuw nog niet weggedooid en de gevallen regen helpt ook al niet mee. De vorst zit vrij diep in de grond, zodat het wa ter niet weg kan. De K.N.V.B. is dan ook niet optimis tisch wat betreft het voetbalpro gramma voor zondag a.s. De grondtechnische dienst kon van ochtend dan ook met een gerust hart zeggen, dat er zeker van het amateurvoetbal weinig terecht zal komen. Erg veel hoop t.a.v. de wed strijden voor het semi-profvoetbal had men ook niet. De K.N.V.B. voelt er weinig voor weer met een half afgewerkt pro gramma te blijven zitten. In de loop van vandaag zou men beslis sen wanneer een definitief besluit over ai of niet spelen zal vallen. U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! BOYCOT IN VELE PLAATSEN Christine en Mariëlle Goitschell zijn door het Franse sportdagblad l'Equipe aan het hoofd geplaatst van de sportfiguren van het jaar 1964. Christine (rechts op de foto) heeft de speciale clalom in de Olympische winterspelen van Innsbruck gewon nen en Mariëlle (links) werd tweede. Op haar beurt won Mariëlle de reu zenslalom, terwijl Christine hier twee de werd. Jacques Anquetil, die voor de vijf de keer de ronde van Frankrijk won en ook de Italiaanse Giro op zijn naam schreef, staat op de derde plaats en Pierre Jonqueres d'Oriola, de Olympische springkampioen is als vierde geëindigd. Het is de eerste keer dat de eerste plaats wordt gedeeld in de jaarlijkse lijst van l'Equipe. Het is ook de eerste keer dat het vrouwelijk geslacht de top staat. De wintercompetitie waterpolo van de KNZB loopt in het nieuwe jaar voor de Leidse teams bijzonder rus tig van stapel. Slechts één zevental komt in het water, de overige ploe gen hebben nog een weekje vrijaf. De Sleutelstad krijgt dinsdagavond in de Overdekte het wisselvallige Vlaar- dingse VZC op bezoek. Een wedstrijd waaruit de Leidenaars zeker de volle winst kunnen slepen. Zaalhandbalcompetitie De Leidse zaalhandballers kunnen 1965 goed inzetten. Koploper SVL zal in de Haagse Houtrusthal van hek- kesluiter Rohda wel niet veel hinder ondervinden en ook voor LZC ziet de toekomst er rooskleurig uit. In Kwintsheul kunnen de Leidenaars tegen het stugge Hercules ongetwij feld verder borduren aan hun zege reeks Het programma ziet er als volgt uit: Eerste klasse: RohdaSVL; Her culesLZC Vierde klasse C: SVL 2De Ja gers; Vierde klasse D (dames)HVP 2 LZC. Jan Bultman bedankt voor waterpoloploeg (Van onze correspondent) De ln Naarden wonende water polo-international Jan Bultman (22 jaar) heeft de KNZB schriftelijk laten weten niet meer voor het Nederlands waterpolozevental in aanmerking te willen komen. Het Indiase hockeyteam heeft gisteren ook de vierde wedstrijd tegen Frankrijk gewonnen. De Olym pische kampioenen zegevierden met 2—1. Het Deense koppel Lykke/ Eugen had gisteravond de leiding in de zesdaagse van Keulen. De stand luidt; 1. Lykke/Eugen (Den.) 195 pnt; 2. Oldenburg/Kemper (Duits land) 166 pnt; 3. Bugdahl/Renz (Duitsland) 155 pnt; 4. Post/Pfen- ninger (Ned./Zwits.) 153 pnt. De Westduitse herenvolleybal- ploeg, die zaterdag in Essen tegen Nederland uitkomt, bestaat uit de volgende spelers: Joost (Aken), Her zog (MUnster), Dah, Büsching (bei den Hannover), Thoney (Frankfort). Zitransky (Freiburg), Beutelstahl (Nymphenburg)Meetz, Robel, Post en Höter (allen Hamburg). IJSHOCKEY Het Russische ijshockey team, dat op het ogenblik bezig is aan een cesvolle tournee door de Vei*enigde Staten, heeft in een drielandentoer- nooi te Colorado Springs een verras sende 5—3 nederlaag geleden tegen Tsjecho-Slowakije. De Tsjechen delen nu de eerste plaats met de Russen. Beide teams hebben vier punten uit drie wedstrijden. Canada verloor reeds tweemaal. Miljoenen Nigerianen hebben gisteren de algemene verkiezingen geboycot. Honderden stembureaus in grote gebieden in zuid-Nigeria werden vernield of afgesloten. Al leen in het noorden van het land werd druk gestemd. Het waren de eerste federale verkiezingen sinds dit dichtstbevolkte land van Afrika vier jaar geleden onafhan kelijk binnen het Britse Gemene best werd. De warboel met de verkiezingen vormde het hoogtepunt van een hef tige campagne van de laatste tijd tussen stammen en streken. Een zeer belangrijke politieke groepering, de de oppositie zijnde UPGA, had de bevolking opgeroepen de verkiezn- gen te boycotten, omdat naar haar mening de voorwaarden voor een vrije en eerlijke verkiezing niet be stonden. De UPGA zou geen kans hebben gekregen kandidaten in te schrijven in het noorden van het lard, het sterkste bolwerk van de regeringspartij, de NNA. De boycot schijnt doeltreffend te hebben ge werkt. Naar verluidt was de opkomst slechts in één gebied groot. In Iba- dan. de hoofdstad van het westelijke geuied, gingen maar weinigen ter stembus en in Lagos was de boycot nagenoeg voor honderd procent ef fectiet. In het zuidwesten werden bijna alle stemhokjes vernield, zodat hier eenvoudig niet kon worden ge stemd. Alleen uit de noordelijke hoofdstad, Kadoena, werd gemeld, dat het percentage opgekomen stem mers zeer hoog was. De kiescommissie heeft nimmer be kendgemaakt, hoeveel kiesgerechtig den dit land met 55 miljoen inwo ners heeft. In 1959 stemden er on geveer negen miljoen. De meeste waarnemers zijn van mening, dat er dit jaar tussen de 13 en 22 miljoen kiesgerechtigden zijn. Heu federale parlement van Nige ria bestaat uit een Senaat van 44 benoemde leden uit alle streken van het land en een Huis van Afgevaar digden met 312 leden, die in oost en west-Nigeria door alle volwasse nen v/orden gekozen en in het noor den door de mannelijke meerder jarigen. President Azikiwe, die krachtens de grondwet boven de partijen staat maar in dit geval toch wel zeer de beginselen van de UPGA is toege daan, zei „tevreden te zijn over de politierapporten en het getuigenis van de voorzitter van de federale kiescommissie, dat de verkiezingen gisteren niet als vrp en eerlijk kunnen worden beschouwd". De UPGA heeft al meegedeeld geen regering te aanvaarden die gevormd aar het resultaat van deze ver kiezingen. De groep noemt deze ve- kiezingen een „klucht". Het aan vaarden van de uitslag zou „miljoe nen Nigerianen tot knechtschap brengen". Tien miljoen meer omzet op Aalmeerse bloemenveilingen De beide Aalsmeerse bloemenvei lingen hebben dit jaar een geza menlijke omzet bereikt van ruim 87 miljoen gulden. Dat is tien mil joen gulden meer dan verleden jaar. In de veiling „Bloemenlust", waar uitsluitenl snijbloemen worden ge veild, passeerden 125 miljoen rozen de klokken. Dat Is 20 pet meer dan vorig jaar. In de centrale Aalsmeer se veiling waren het er 42 miljoen. De doorsnee prijzen bleven onge veer gelijk. De aanvoer van anjers liep in „Bloemenlust" iets terug, maar steeg in de Centrale Aals meerse Veiling. Van fresia's steeg zowel de aanvoer als de gemiddel de prijs. Zat er (lag voet bal De KNVB heeft voor zaterdag alle wedstrijden afgelast. Voor wat betreft het amateur- en semi-profvoetbal zal de KNVB zaterdag beslissen of het programma van zondag zal doorgaan. (Van onze correspondent) Het beraad van vijf N.A.V.O.~ landen, waartoe in beginsel deze maand tijdens de ministeriële Noordatlantische conferentie in Parijs werd besloten, is op de lange baan geschoven. Aan die N.A.V.O.-conferentie in klein verband zou door de V.S., En geland, West-Duitland, Italië en Ne derland worden deelgenomen doch als plaats van samenkomst was de keuze tussen Rome en Den Haag nog niet definitief bepaald. Daar entegen was al wel beslist, dat de agenda als enig punt zou behelzen de duistere problematiek rond het vraagstuk van de nucleaire verdedi ging van Europa in het algemeen en de controverse tussen de Ame- rikaanse-Duitse en anderzijds, de Engelse thesen in het bijzonder. Een week geleden hebben wij al melding gemaakt van een memo randum van president Johnson aan zijn directe medewerkers waarin ten aanzien van de M.L.F., de grootste voorzichtigheid werd gevraagd ten einde de kloven in de Atlantische wereld niet nog dieper en nog bre der te maken. In de meeste Atlan tische hoofdsteden, en in Parijs wel in het bijzonder, werd dit memoran dum zoniet als een capitulatie van de Amerikaanse stellingen dan toch zeker wel beschouwd als een bewijs dat Washington terugdeinsde voor de consequenties van een tota le breuk met Frankrijk waarnaar de M.L.F. politiek rechtstreeks dreig de te zullen leiden. Met het Britse alternatief voor de Amerikaanse MLF heeft de regering-Wilson tot dusver evenmin veel Atlantische zieltjes weten te winnen. En onder die omstandigheden heeft men het, zowel in Washington als in Londen, blijkbaar verkieslijker geacht 'de conferentie van „vijf", waarvoor vooral minister Luns zich deze maand in Parijs nogal had, beijverd nog even op de lange baan te schui- In de loop van januari zal pre- ier Wilson achtereenvolgens pre sident Johnson en kanselier Er- hard ontmoeten en na hun gedach- tenwisselingen kan, zo gelooft men, nog altijd worden besloten of de con ferentie van „vijf" wel of geen door gang moeten vinden. Tanganjika is een basis geworden voor ondermijnende activiteiten in geheel zwart Afrika, aldus verklaarde de Portugese minister van Buiten landse zaken, dr. Alberto Franco No- gueira, gisteren op een persconferen tie in Lissabon. De Portugese minister zei, dat vierduizend vrijwilligers voor dieust- verrichten buiten Tanganjika zfjn aangeworven en dat ongeveer dui zend buitenlanders voor ondermij nende activiteit in andere landen door de regering van Tanganjika zijn betaald. Volgens minister Nogueira worden in Algerije opgeleide vrijwilligers naar een kamp in Tanganjika gezonden met Russische wapens uitgerust. Op 23 oktober werd een bataljon uit Tanganjika naar Kongo gezonden om rebellen te versterken. Op 11 no vember landden drie Algerijnse mili taire vliegtuigen in Dar-es-Salaam. Vandaar werden de wapens die zij vervoerden onmiddellijk naar Kongo gezonden. In Zanzibar is een grote opslagplaats van Russische wapens aangetroffen. Op 10 december werden Dar-es-Salaam 140 ton Russische wapens en munitie uit een Russisch schip gelost en rechtstreeks naar Kongo gebracht. Het aantal dodelijk verongelukte verkeersdeelnemer? in Nederland (van 1 januari tot 1 oktober 1964) steeg in vergelijking met de overeen komstige periode van 1963 van 1.429 tot 1.739 (toeneming 22 procent). Het aantal gewonden nam toe van 38.601 tot 45.100 (toeneming 17 procent). De dodencijfers over de eerste ne gen maanden van 1962, 1963 en 1964 luiden 1.561, 1.429 en 1.739. In het jaar 1962 en 1963 kwamen in ons land 2.082 en 2.003 personen in het verkeer om het leven. De minister van Economische Za ken, prof. dr. J. E. Andriessen is gistermiddag met de directeur van het Afrika-instituut, de heer A. G. Aukes, van Schiphol naar Afrika vertrokken. Zij gaan daar met een missie van in totaal 7 leden officiële bezoeken brengen aan Kameroen (4 tot 10 januari), de Ivoorkust (van 10 tot 17 januari) en Senegal (van 17 tot 20 januari). Aan deze drie jonge Afrikaanse staten zal de missie praktische, bi laterale hulp, gelegen in het han dels-politieke vlak, aanbieden, moge- lyk gemaakt doordat voor het eerst dit jaar een post van 4 miljoen gul den in de begroting va Buitenland se Zaken voor dit doel is opgenomen. Daarnaast stelt de missie zich ten doel, met de regeringen van deze drie staten te komen tot overeenkom sten voor economische samenwerking waarbij ook uitbreiding van landings rechten voor de K.L.M. ter sprake zal komen. Op 21 januari wordt de missie terugverwacht. It.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9