rnfê \t f Donderdag 31 december 1964 Vierde blad no. 31454 Opgericht 1 maart 1860 "xfm^v, - - «esa Het is me weer het jaartje wel geweest: twisten, oorlogen, rampen bij de vleet, maar toch ook een hele boel plezieriger zaken. We hebben weer eens een greep gedaan uit de duizenden foto's, die dit alles in beeld brachten, en daaruit deze selectie gemaakt van wat er alzo in binnen- en buitenland aan opmerkelijke dingen gebeurde. In het hart van de pagina de portretten van de mensen, die dit jaar meer dan anderen in het nieuws zijn geweest. Op 30 april brachten duizenden Nederlanders Koningin Juliana een ovationele hartverwarmende hul de op haar verjaardag als blijk van grote aanhanke lijkheid in de moeilijke dagen die dit jaar voor het Koninklijk gezin meebracht. Met minister-president Marijnen 1die zijn aandeel in de oplossing van die moeilijkheden bijdroeg, nam de Koningin op het bor des van Paleis Soesidijk deze hulde in ontvangst. Aanleiding tot deze ongebruikelijke problemen was de verloving van Prinses Irene met Prins Hugo Carlos de Bourbon (2) in de beruchte „nacht van Soestdijk" van 8 op 9 februari. Prinses Irene was ln het nieuws ge weest sinds haar overgang naar het Rooms Katholieke geloof, welke overgang begin van het jaar bekend werd. Daags voor de hulde aan de Koningin trad zij buiten aanwezigheid van haar familie in Rome in het huwelijk. Buiten onze grenzen waren het vooral Chroesjtsjow (3) die gewipt werd als grote man van Rusland, Wil son (4) die in Engeland de touwtjes in handen kreeg na een wel zeer benauwde overwinning van Labour in de verkiezingen, en Johnson (5) die een overwel digende overwinning boekte als gekozen president van de Verenigde Staten, die in het nieuws zijn ge weest. Binnenslands (of toch eigenli k niet helemaal bin nenslands?) heeft de strijd om de REM maanden lang op de voorpagina's geprijkt. Het televisie-eiland werd in de voorzomer gebouwd, en na langdurige de batten in de herfst „bezet" (6) en tot zwijgen ge bracht. Een marine-actie waarbij geen bloed vloeide. Dat laatste gebeurt wel in tragische mate in Vietnam, waar de strijd bleef voortduren en waar de bevolking ernstig bleef lijden (7). Vreedzamer strijd leverde Anton Geesink in Tokio (8) waar hij met andere landgenoten de hoogste eer wegsleepte. Strijd was er ook om het leven van negen ingesloten mijnwerkers in Champagnole, die na een langdurig verblijf onder gronds gered konden worden (9). De bevrijding kwam heel wat moeilijker voor de blanken, die zich in Stanleystad in Kongo in handen van de rebellen oe- vonden. En voor velen kwamen de bevrijdende para chutisten te laat. Zachtzinnig werden de rebellen niet behandeld (10). Nederland kreeg er weer een stukje land-in-het- water bij door de plaatsing van het-vierde eiland van de Scheveningse Pier (11) die in het nieuws kwam (en nog staat) vanwege de forse verhoging van de toegangsprijzen. Nieuw was ook de Technische Hogeschool in Twente (12) waar een experiment wordt ondernomen met het campus-systeem. In middels groeit de aardgasleiding door ons land (13) waardoor we spoedig allemaal zullen kunnen profi teren van de nog steeds groter blijkende energievoor- raden in het noorden van ons land. Minstens zo lang als die aardgasleiding waren de onderhandelingen over de Europese graanprijzen. Na vele marathon- besprekingen konden Mansholt en zijn collega's (14) blij lachen, toen de graanproblemen voor de bakker was. Minder verheugend was de ernstige treinbotsing bij Westervoort in augustus, (15) waarbij vijf mensen om het leven kwamen en tientallen werden gewond. In Afrika zet de ontwikkeling naar zelfstandigheid van vele landen en landjes zich voort. President Ken- jatta werd door de opperste rechter Ainley in de laatste maand van het jaar beëdigd tot eerste staats hoofd van de republiek Kenia (16). Een reeks kerk genootschappen voerde in ons land een kerkbouw- acte, tijdens Welke actie de „Antwoordkerk" (17) in een week tijds werd gebouwd ln Heenvliet. Op kerke lijk terrein waf voorts opzienbarend de reis van de Paus naar Israël (18) en later in het jaar naar India. In Athene traden de jonge.Koning Constantijn en d« Deense Prinses Anna Marie (19) in het huwelijk. In Leiden was de belangrijkste gebeurtenis van hei jaar het afscheid van de burgemeester Van Kinschot, die uit handen van loco-burgemeester Menken de ere penning van de Sleutelstad ontving (20). Het ere metaal viel dit jaar in nog veel ruimere mate toe aan Sjoukje Dijkstra (21): Nederlands kampioene. Euro pees kampioene, wereldkampioene en Olympisch kam pioene! Na deze unieke reeks overwinningen verliet zij het amateurisme om de ster te worden van "Holi day on ice". Een zeldzame triomf was voorts het experiment met het Amerikaanse ruimtevaartuig Ranger VII» (22) dat close-ups van de maan maakte. Ook wel op zienbarend maar minder belangwekkend was de ruim tereis van drie Russen (23). die echter slechts één etmaal in de ruimte-bleven. Nederland tenslotte triomfeerde opnieuw in d« strijd tegen het water door de afsluiting met behulp van een kabelbaan van de Grevelingen (24), welke dichting kort voor het einde van het jaar tot stand kwam. U ziet het. gebeurtenissen in overvloed, en gelukkig ook nog wel voldoende plezierige zaken in de overi gens over het algemeen bepaald niet rooskleurig* wereld van dit jaar.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7