Uitgeleide Leidse Sterrewaeht nam afscheid van twee trouwe medewerkers Folo-tiné JAN WOLFSLAG n.v. Auto in het water 7 - bestuurder gered Leidse scholier veroordeelt tot NEGEN maanden i MEELFABRIEK DE SLEUTELS GAAT FUSIE MET MENEBA AAN Zomercursus Afscheid dr. K. de Siioo Leids echtpaar moet BOETEN voor belediging Tram ramt winkel: niemand betaalt VERGEVEN EN VERGETEN PAUS NAAR NEW YORK? Opgericht 1 maart I860 DonderJag 31 December 1964 Tweede blad no. 31434 De Leidse Sterrewaeht heeft gis termiddag afscheid genomen van een trouwe medewerkster en van een even toegewijde medewerker. Het waren mevr. dr. H. Pels-Kluijver en de heer P. de Haan, die op deze af- scheidsmiddag in het middelpunt van de belangstelling stonden. Me vrouw Pels vervulde op de Sterre waeht de functie van wetenschap pelijk hoofdambtenaar (in halve dienst), de heer De Haan die van amanuensis. Is mevrouw Pels er 34 jaar werkzaam geweest, de ama nuensis kan terugzien op 42 jaar noeste arbeid in dienst van de as tronomie. Zowel mevrouw Pels, die haar taak wegens familie-omstandigheden neerlegde, als de heer De Haan, die de pensioengerechtige leeftijd heeft bereikt, werden door prof. dr. J. H. Oort op hartelijke wijze toegespro ken. Prof. Oort bracht in herinne ring, dat mevrouw Pels in 1931 bij de Sterrewaeht is gekomen en onder meer verdienstelijk werk heeft ver richt op het secreatriaat van de In ternationale Astronomische Unie. „U heeft bovendien de Russische litera tuur voor ons toegankelijk gemaakt", aldus prof. Oort. Hij was er van overtuigd, dat mevrouw Pels in de loop der jaren een warme plaats in de harten van alle Sterrewacht-me- dewerkers heeft veroverd. Namens de staf en het personeel van de Sterrewaeht bood prof. Oort de schei dende ambtenaresse als blijk van er kentelijkheid een boekenbon aan. Prof. Oort richtte zich vervolgen tot de amanuensis, die zijn beste krachten gedurende 42 jaar aan de UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd, drs. W. J. Vredenberg,, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de biofysica; J. P. M. Wa genaar, arts, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de inwendige geneeskunde (long ziekten) dr. R. J. van Zonneveld, arts, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG. J. H. Smit verlaat de „Hortus" Na een diensttijd van bijna 43 jaar zal de heer J. H. Smit, tuinchef van de „Hortus" a.s. dinsdag in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid nemen. De heer Smit een onopvallende doch in zijn vak zeer bekwame figuur in 1953 werd hem een door de Minnesota Dahlia Society beschik baar gestelde gouden medaille uitge reikt voor zijn uitzonderlijke prestatie op het gebied van de dahlia-cultuur heeft in de loop der jaren tal van functies op tuinbouwgebied bekleed. Thans nog is hij o.a. voorzitter van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en van de Leidse Bloe mist- en Tuiniersvereniging „Door Eendracht Verbonden". In verband met dit vertrek is er voor belangstellenden in de middag uren gelegenheid om van de heer Smit in zijn woning aan de Acacia straat 19 afscheid te nemen. Sterrewaeht heeft gegeven. „U stond nergens voor, U pakte alles aan, hoe moeilijk de karweien ook waren", zei hij tot de heer De Haan. „Dit af scheid is voor U niet erg vreugdevol, het betekent een scheuring in Uw leven". „Maar", zo vervolgde prof. Oort, ,.de vriendschapsbanden zullen in elk geval blijven bestaan". Na dat ook mevrouw De Haan in deze hulde was betrokken werd de schei dende amanuensis met een paar tuinstoelen verrast. Zowel mevrouw Pels als de heer De Haan toonden zich in hun dank woord zeer erkentelijk voor dit hul debetoon. Er was tot slot gelegenheid om met een handdruk van het twee tal afscheid te nemen. Op de foto prof. Oort met zijn scheidende me dewerkers. (Foto L.D. Holvast) Onze beste wensen t in 1965 1 BREESTRAAT 123 - LEIDEN - HAARLEMMERSTRAAT 102 Telefoon 21851 Telefoon 32778 jj M Uw FOTOHANDELAAR ook in 't komende jaar. g lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll[in Een veertigjarige expediteur uit Woubrugge is in de afgelopen nacht omstreeks kwart over één met zijn auto in het water van de Schelpen kade gereden. Hij kon de wagen ver laten voordat deze in de diepte ver dween. Voorbijgangers hebben de Woubruggenaar met handreiking op de wal getrokken. De auto werd door de brandweer uit het water gehaald. Een 18-jarige scholier uit Leiden heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad terzake van mishandeling van een hoofdagent van politie, toen deze, samen met een collega, de jongeman, die zich aan winkeldiefstal had schuldig gemaakt, wilde arresteren. De hoofdagent werd toen hij op de grond lag, door de scholier geschopt, waardoor hij ernstig letsel kreeg en nu nog een operatie moet ondergaan. De officier van Justitie had tegen verdachte zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijk ter beschikking stel ling van de regering geëist. De rechtbank heeft hem veroor deeld tot negen maanden gevangenis straf waarvan vijf maanden vooi waardeljjk en aftrek van voorarrest. Het Is een goede gewoonte om onze gasten na hun be zoek uitgeleide te doen. Soms gebeurt dat wat luidruch tig, met veel en langdurig roe pen van namen en groeten, zo dat een gehele straat, vaak op een zeer laat uur van het uit bundig uitgeleide getuige mag zijn. Op Oudejaarsavond is er een zelfde luidruchtigheid. De gast van wie op deze manier af scheid wordt genomen is het voorbijgegane jaar. Wij kennen het aanhoudend lawaai van knallend en gillend vuurwerk omstreeks het midder nachtelijk uur. Lang niet allen vinden dat een genoegen. Het gaat ons nu echter om uitgeleide. En daarvan is tot op heden ook de luidruchtigheid bij de jaarwisseling een ken merk. Het oude jaar laten wij uit, bij wijze van spreken, het nieuwe jaar wordt ingehaald. Nu een totaal ander beeld van uitgeleide. Een begrafenis. Dat klinkt opeens wel heel som ber, maar wilt u ook hierbij denken aan de belangstelling, de vriendschap die bij deze stil le plechtigheid telkens weer wordt getoond? Van luid ruchtigheid is geen sprake. In tegendeel, de stilte en het zwij gen van de aanwezigen zijn kenmerkend. Toch vormt dit alles een indrukwekkend en sympathiek uitgeleide. Het zeer weinige dat wij in dergelijke WOORD VAN BEZINNING beklemmende momenten kun nen doen betekent dikwijls veel voor degenen die door droef heid worden gekweld. Nog een ander beeld. Een moeder trekt de muts van haar kleine meid nog eens wat die per over de oren. Zij maakt een knoop van het jasje vast, drukt een zoen op de wangetjes en Een alledaags tafereeltje, dat zich overal waar moeders en schoolgaande kinderen wonen herhaalt. Ook een uitgeleide. Vol goede zorg. Tenslotte wil ik u, na deze voorbeelden van uitgeleide, her inneren aan de voortdurende waakzaamheid en zorg, die God voor ons heeft. Overal in de Bijbel wordt verteld hoe allerlei n verschillende leef tijd en in wisselende omstan digheden deze waakzaamheid en zorg van God hebben onder vonden. Zij getuigen in Lie deren, in Profetieën, in Evan gelie en Brief van hun vaste vertrouwen op deze God en zy achten het hun taak en roeping om anderen van dat geloof te overtuigen. Het is niet zo gemakkelijk om iemand te overtuigen. U weet, persoonlijk wil ik dat zonder dwang en zelfs zonder sterke aandrang laten geschieden, wy moeten, op welke manier dan ook, met of zonder hulp van anderen, ZELF overtuigd raken van het geleide en het uitge leide dat God ons wil geven. Onze wederkerige wens by deze jaarwisseling moge zo zyn, dat wy in volkomen vrijwillig heid maar ook met sterk ver trouwen voor ons persooniyk, voor de toekomst van allen met wie wy in aanraking zyn geweest in het afgelopen jaar, en tevens voor alles wat ons in dividueel en gezamenlyk staat te wachten in 1965, het ver trouwen op God de Allerhoogste mogen vinden en ondanks alles behouden. Dat is zonder enige luidruch tigheid in de stilte van Zyn na- byheid het beste, meest troost volle en liefdevolle uitgeleide. Dr. P. L. Schoonheim, Pred. Byz. Kerkewerk, Herv. Gem. Leiden. Versterking van concurrentiepositie binnen de Euromarkt De N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij (Meneba) in Rot terdam en de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v/h De Koster Co. te Leiden delen mee, dat de in de afgelopen maanden gevoerde besprekingen tot resultaat hebben gehad, dat vandaag een fusie van beide ondernemingen tot stand kwam. By de keuze van de vorm van samenwerking is er in voorzien, dat beide Vennootschappen als zelfstan dige eenheden met ongewijzigde be zetting voortbestaan en onder eigen naam bbjven werken. Wel zal het beleid zoveel mogelyk worden ge- cooordineerd, in welk verband het Meneba-bestuur vertegenwoordigd zal worden in de Raad van Commis- De faculteiten der rechtsgeleerd heid van de Universiteit van Amster dam, de Universiteit van Leiden en van Columbia University in the city of New York maken bekend, dat de derde zomercursus in Amerikaans recht gehouden zal worden in Am sterdam tussen 5 en 30 juli 1965. Deze zomercursussen die in 1963 en 1964 gehouden werden in Leiden, beogen een algemene inleiding tot het sys teem van het Amerikaanse recht te geven, waarby de nadruk valt op ge bieden die van bijzonder belang zijn voor Europese juristen. Gedoceerd zal worden door de volgende hoog leraren van Columbia University: William L. Cary Louis Henkin, Wil liam K. Jones, Arthur W. Murphy, Hans Smit, Michael I. Sovern, Tel ford Taylor De volgende onderwer pen zullen onderwezen worden: inlei ding tot het Amerikaanse recht, staatsrecht, rechtspersonenrecht, burgerlijk procesrecht, kartelrecht volkenrecht, trustrecht, arbeidsrecht, strafrecht. De eerste vier vakken zijn verplicht; bovendien moet elke deel nemer tenminste twee van de andere vakken bestuderen,terwyl hy daar naast ook de overige colleges mag volgen, indien hy daarvoor belang stelling heeft. De colleges zullen ge geven worden in het Engels. Een di ploma zal worden uitgereikt aan hen die het programma op bevredigende wyze hebben voltooid. De cursus staat open voor afgestudeerde juris ten en gevorderde juridische studen ten, die de Engelse taal beheersen. „FLINK FEEST" KOST DRIFTIGE CHAUFFEUR NOG HEEL WAT GELD De verjaardag van een 22-jarige Leidse chauffeur werd grandioos ge vierd: het bier vloeide rykeiyk en ook een stevig robbertje vechten ont brak niet op het „feestprogramma". Daar was een 19-jarige feestgenoot de dupe van geworden. Het feest kostte hem twee tanden, afgezien dan nog van een blauw oog en ander „letsel", dat hem door de chauffeur was toegebracht. Die had zich nu als gevolg van de feesteiyke gebeurtenis voor de Haag se politierechter te verantwoorden. De chauffeur kan zich echter weinig of niets meer herinneren. „Maar het was toch wel een flink feest", meende de officier aan de hand van de feiten te mogen consta teren Het slachtoffer was minder enthousiast over het verloop van het feest. „Ik zei alleen maar dat het tyd werd om naar huis te gaan en toen sloeg hy er op los," luidde zyn in formatie. De officier eiste f 75 boete, toeken ning der civiele vordering tot een bedrag van ruim flOO en een week gevangenisstraf voorwaardeiyk, ken- neiyk met het oog op toekomstige feestjes. De rechter veroordeelde con form de eis. Als directeur-geneesheer van Anna-Kliniek te Leiden Vandaag legt dr. K. de Snoo zyn functie van directeur-geneesheer van de Anna-Kliniek voor Orthopaedie neer. In de recreatie-zaal van de werkplaats vond gisteren het afscheid plaats van het bestuur van de Vereniging voor Misvormden en het gezamenlijk personeel van kliniek en werkplaats. De voorzitter van het bestuur, de heer mr, S. C. H. Coebergh, stond in de allereerste plaats stil by het mar kante feit dat de scheidende direc teur niet alleen in gezelschap was van zyn echtgenote en enkele familiele den, doch ook van zyn 94-jarige moeder, die zich nog in een uitste kende gezondheid verheugt. Spreker bracht de dank van het bestuur aan dr. De Snoo over voor datgene, wat onder zyn directie in kliniek en werk plaats tot stand is gebracht. Om deze dank te onderstrepen overhandigde hy een Perzisch tafelkleed. Nadat adj.-directrice, zr. S. L. Po lak, de scheidende directeur-genees heer o.a. dank had gebracht voor zyn medische zorgen besteed aan het per soneel in de afgelopen 14 jaren, bood zy namens de doktoren en het ge hele personeel van kliniek en werk plaats, een fraaie schemerlamp aan. Daarna werd nog het woord ge- Dr. K. DE SNOO voerd door de eerste geneesheer, dr. J. D. Mulder en de heren J. H. J. Zwaart, C. B. Broekhof, P. van Mey- gaarden, T. C. Vermeulen en dokter T. A. de Haan. Tot slot dankte dr. De Snoo het bestuur van de Vereniging voor Mis vormden voor de byzonder prettige wyze, waarop hy altyd met het be stuur heeft kunnen samenwerken. Tot zyn opvolger, dokter De Haan, sprak hy de hoop uit dat deze in staat zal zyn alle wensen en plannen, welke spr. aan hem heeft overge dragen, te realiseren. Belangstellenden worden donder dag 14 januari, 's middags ran 4.30 tot 6 uur, in de gelegenheid gesteld om In de Anna-Kliniek afscheid van dr. De Snoo te nemen. ,De Sleutels", terwyl „De Sleutels" zullen worden voorgesteld voor een benoeming tot commissaris van Me neba. De heer H.J. de Koster, directeur van „De Sleutels", zal worden voorge dragen als gedelegeerd commissaris van Meneba en de directeur van Meneba, de heer I. M. Hage, als gede legeerd commissaris van „De Sleu tels". Waar het hier gaat om een samengaan van een open en een besloten vennootschap is in het fi nanciële vlak de weg gevolgd van een omwisseling van de aandelen „De Sleutels" tegen f7.500.000.- (no minaal) certifaten Meneba. Zoals reeds werd gemeld, is de be langrijkste aanleiding tot het aan gaan van deze fusie het streven naar versterking van de concurrentiepo sitie binnen de Euromarkt. Het was een lystje kwade feiten waaraan een Leids echtpaar zich had schuldig gemaakt. Toen in het nach- telyk uur een student nog damesbe zoek had, hetgeen in strijd was met de regels van het huis, dat dergeiyk bezoek tot half twaalf beperkt, was de kamerverhuurder naar de kamer van de student gegaan. De kamer deur was op slot, doch met behulp van een reserve-sleutel verschafte de huisheer zich toegang tot de kamer. Vervolgens maakte hij zich zo kwaad over de aanwezigheid van-het meisje, dat hy haar een onder deze omstandigheden vaker gebruikt scheldwoord toevoegde. De echtgenote van de huisheer gaf toen het meisje yiings de kamer verliet, haar een schop na. Het echtpaar ontkende de beledi gende woorden en de trap. De huls vredebreuk kon niet worden ont kend. Maar de officier vond, na het ho ren van de student en het meisje, voldoende bewys, om tegen de vrou- welyke verdachte f 40 boete en tegen de man f 60 boete te eisen. De rech ter veroordeelde conform die eia Amsterdamse bakker gedupeerd (Van onze correspondent) Voor de Amsterdamse bakker Van der Veldt Is de verplich ting van een W.A.-verzekering voor weggebruikers die morgen ingaat, juist even te laat gekomen. Veertien dagen geleden reed er een tram tegen de gevel van zijn winkel in de Klinkerstraat en niemand betaalt de bakker de f 15.000 die nodig is om de schade te herstellen. Het incident is namelijk veroorzaakt door een auto mobilist, die niet verzekerd was. Invalide Kerkelijk Leven s.dienst op Soemba) H. Olde, laat-* terneng te Oosterzee. Aangezocht alg hulpprediker te Montfoort dr. E. Smilda te Blija. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Tweetal te Bergentheim T. Boersma te Urk en H. W. Ophof te Houwerzyi, Beroepen te Emmeloord C. P. Plooy te Heemstede. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Arnhem E. Venema te Zwijndrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Beekbergen H. Llgten- ~irg te Oudemirdum te Veenendaal C. Harlnck te Utrecht. Bedankt voor Kalamazoo (USA) H. Rijksen te Gouda voor Ridderkerk A. Hofman te Zeist, Tydens zyn laatste grote audiën- tie van 1964 heeft de Paus de rooms-» katholieken aangespoord, in de laak. ste uren van het oude Jaar hun „geestelyke balans op te maken door anderen te vergeven en zelf vergif fenis te vragen". De audiëntie In de zaal der ze geningen van het Vaticaanse pa* leis werd by gewoond door ongeveer 6.000 personen. De Paus zei dat „de vluchtig heid, de onzekerheid, de verganke* Ujkheid en de kortheid van de tyd "is confronteert met twee gehei- .eni die van het niet- zyn, dat in ons leven voorafgaat en die m de eeuwigheid, die volgt op on* i dood". De Paus voegde hieraan toe, dat en twee fundamentele lessen moet leren: minder waarde te hechten aan de dingen, die voorbygaan eq die, welke biyven op hun Juiste waarde te schatten. Bakker Van der Veldt heeft nu een briefje op zyn deur geplakt met het verzoek aan getuigen van het onge val om zich te melden. Hij over weegt een proces te beginnen tegen de gemeente, omdat het per slot van rekening de tramwagen en niét de auto was die de gevel ramde. Maar hfj weet dat de kans op schadevergoeding vrijwel nihil is. Steek met „zwaard": 21/2 jaar celstraf Het Haagse gerechtshof heeft het vonnis van de Haagse rechtbank bevestigd, waarby een 21-jarige los- werkman uit Den Haaf werd ver oordeeld tot twee jaar en zes maan den gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest wegens zware mishande ling. By een burenruzie had de los- werkman een dertigjarige buurman met een soort zwaard in de rug ge stoken. Het ruggemerg werd door gesneden en het slachtoffer is voor het leven aan beide benen verlamd. De procureur-generaal by het Hof had in hoger beroep 14 dagen ge leden conform de eis van de Offi cier vier jaar met aftrek van voor arrest geëist. Afscheid L. Götzen De voorzitter van de kenkamer, de heer L. Götzen, heeft gisteren in de balzaal van het paleisje aan de Kneuterdyk in Den Haag af scheid genomen van zyn personeel. De heer Götzen is met ingang van 31 december eervol ontslag op eigen ver zoek verleend in verband met het be reiken van de 70-jarige leef tyd. De automobilist, die door een ver keerde manoeuvre de tram uit de rails drukte, is een 25-jarige metaal bewerker. De gedupeerde bakker zou hem via een civiele procedure tot be taling kunnen dwingen, maar de man is als gevolg van het ongeval invalide en zal geen cent kunnen betalen. Tenslotte wil de heer Van der Veldt nog proberen zyn eigen verzekerings maatschappij aan te spreken. Maar de kans op vergoeding is zeer gering. De gemeente heeft inmiddels de gevel provisorisch hersteld hoewel zy hier toe niet verplicht was. Excursie naar nieuw-Leiden Onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie wordt op zaterdagmorgen 9 januari een excursie gehouden naar de nieuwe wyken van Leiden, t.w. Leiden-Noord, Leiden Zuid-West en de Meerburgerpolder. De excursie is in de eerste plaats bedoeld voor de genen, die bij het beleid en de uit voering van het jeugdwerk in deze stad op enigerlei wijze betrokken zyn. Voordat de excursie begint zullen de heren ir. J. C. H. Drost en drs. M. W. Hoek het een en ander over de staduitbrelding en de bestaande plannen vertellen. Het gezelsfchap dient daartoe om negen uur in het Stadhuis aanwezig te zyn. Dan wordt van tien uur tot kwart over elf een rondrit per speciale bus door de nieuwe wyken gemaakt. Aan het ein de van de ochtend is er een korte nabespreking in het jeugdbuitencen- trum „Korte Vliet". „Laat ons wat tegen ïn ls vergeven en vergeten. Laat is aan God vergiffenis vragen >or onze zonden en de verspilde tyd. Laat ons hem danken voor de talloze weldaden, die hy ons heeft bewezen en hem beloven, in de tyd die (ons) rest een betere boekhou ding te Paus Paulus VI is gisteren offici eel uitgenodigd om in de zomer van 1965 een bezoek te brengen aan de wereldtentoonstelling in New York. De uitnodiging werd tydens een au diëntie overhandigd door Thomas J, Deegan, voorzitter van het bestuur in de tentoonstelling. De Paus zou hebben toegezegd de uitnodiging in overweging te zullen nemen. Deegan wilde geen bijzon derheden vertellen over de audiën tie. Wel zei hy, dat de Paus belang stelling leek te hebben en ik heb goede hoop, zei Deegan. De audiëntie werd by gewoond door de vrouw van Deegan en ai zyn zeven kinderen. Een van de grote attracties van de wereldten toonstelling is het paviljoen van het Vaticaan waar de Piëta, het grote beeldhouwwerk van MicheTangelo, bezichtigd kan worden. Ruil van catechisatie Komt kanselruil in ons land In verschillende protestantse kerken reeds geruime tyd voor, catechisa- tieruil is tot op heden achterwege gebleven. In Almelo heeft zulk een ruil nu plaatsgevonden en hebben hervormde, gereformeerde, doopsge zinde, remonstrantse en evang. lu- terse predikanten met goedvinden van hun resp. kerkeraden op el- kaars uren de jeugd van de ver schillende kerken van hun eigen kerk verteld. Men is voornemens te gen Pasen dit nog eens te doen; waarop dan uiteraard een ander on derwerp gekozen zal worden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3