Transport der verdoemden DUET JNTYLOIVS Roosevelt tegen hulp aan Egypte PANTSJEN LAMA IN ONGENADE LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 Dagelijks vervolgverhaal Oorspronkelijke roman door WOLFGANG ALTENDORF 38) U krijgt symbolisch drie dagen zwaar arrest, zei Bleckmesser, en vrijwel een dubbel rantsoen van middag uit de veldkeuken. En ver tel nu eens hoe u het klaargespeeld hebt om de deur te openen zonder het slot te forceren. Daarover mag ik geen inlich tingen geven, luitenant, zei Brett. Waarom niet? Ik heb dat van e6n kameraad uit de gevangenis, luitenant, het is een beroepsgeheim. Bleckmesser had van een Hauptman uit de gevangenis wel eens gehoord, dat er verhalen over de verbazing wekkendste trucs in de gevange nissen de ronde deden. De Haupt- mann was in het burgerleven ge vangenisdirecteur. Hij kende zelfs die trucs voor het grootste deel, maar als justitieambtenaar was het hem verboden er gebruik van te maken. De Hauptmann zei tegen Bleck messer: Ik kan u het. geheim niet ontsluieren, want men weet nooit of ook u niet eenmaal tot mijn gevangenen zult behoren. Elke boei kan verbroken worden en een tra lie behoeft voor geen enkele gevan gene een onoverkomelijke hinderpaal te zijn. Goddank kennen maar wei nigen die trucs, want waar zou het anders met onze gevangenissen heen moeten. Bleckmesser stelde zich met het antwoord tevreden. Het is in orde, zei hij tegen Kettencharley, Schmitt zal u van middag het extra rantsoen uitreiken. Het ging verder zuidwaarts. De vijandelijke bommenwerpers ont plooiden een grote bedrijvigheid en dikwijls gelukte het maar op het nippertje om de goederentrein in een tunnel of een beschuttend bos in veiligheid te brengen. De machi nist scheen een zesde zintuig te be zitten, doch zijn doeltreffende ma noeuvres vergden veel tijd. Feldwe- bel Steinlein toonde een zeldzame eerzucht. Hij wilde in elk geval een van die bommenwerpers naar be neden halen en piekerde daar voort durend over. Het denkbeeld om een van de machinegeweren op het dak van de middelste wagon te plaatsen, moest hij laten varen. In het bijzon der bij de tunnels was de speling te gering. De aanvallen van de bommenwer pers kwamen bij verrassing en ver liepen zo snel, dat aan een geor- ganiseerde afweer niet te denken viel. Ten slotte beval Bleckmesser met het verspillen van munitie te stoppen. Het schieten kon het trans port in gevaar brengen en de bom menwerpers aanlokken. Op het kleine station van N. stopte uit een andere richting een troepen transport: wagon», die volgestopt wa ren met jonge infanteristen. Zy moesten de gaten aan het westfront opvullen en stonden onder bevel van een actieve majoor. Hij interesseerde zich onmiddellijk voor de drie wa gons met goed uitgeruste soldaten, die in tegenstelling tot zijn kinde ren volwassen mannen waren. Stein lein liet het eten uitdelen. Op deze wijze toonde het transport zich op zijn best en de majoor geraakte in verrukking. Hij kwam uit zijn wa gon en bekeek de groep-Bleckmesser aandachtig. Hij had zonder twijfel met een elite-groep te maken. Zijn verlangen groeide. Zijn eigen bende, zoals hij de mannen in stilte noem de, droeg slechte, slobberige unifor men. De bewapening bestond uit oude geweren en de strijdlust was minimaal. Maar déze mannen! Goe de uniformen, spiksplinternieuwe ka rabijnen. Hun gezichten waren wel iswaar bleek, maar de discipline en het moreel deden denken aan het eerste oorlogsjaar. Wie zou hem kun nen beletten ze bij zijn transport in te li]ven? Die luitenant soms met zijn dikke brilleglazen en die er ove rigens ook niet zo geweldig uitzag? Belachelijk! Ik stuur hem naar huis, dacht de majoor. Hy had zyn plan gemaakt. Hy trad op Bleckmesser toe. Wat is dit, luitenant? De groep-Bleckmesser, majoor! Zo! Waar gaat u heen, als ik vragen mag? Naar het front, majoor! Uitstekend! De majoor lachte. Dan gaan we dezelfde richting uit. Ik zal u by myn bataljon voegen. Bleckmesser was hierop niet voor bereid. Ik begryp u niet, majoor, stot terde hy. Wat valt daar aan te begrijpen? Het gaat my er om wat ervaren sol daten onder myn beginnelingen te kiygen. Hebt u daar wat op tegen? Bleckmesser slikte. Gaat u met my mee naar de Kommandantur, ging de majoor ver der. Daar zullen we de zaak in orde maken. Het zal u alleen maar aan genaam kunnen zyn. Hy wees naar Bleckmessers bril. Ik neem aan, dat u niet geschikt voor het front verklaard bent. Inderdaad, majoor! Prachtig! Dan kunt u met de volgende trein weer naar huis ryden. Slaat u toe? De majoor strekte zyn hand uit. Het kwyt te raken, De zaak spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Het Democratische lid van het Huis van Afgevaardigden voor Califomië. James Roosevelt, heeft president Johnson verzocht' alle hulpverlening aan de Verenigde Arabische Repu bliek stop te zetten. De V.S. hebben geen andere keuze, „na de beledigen de rede, die de president van de VAR, Nasser, de vorige week in Port Said heeft gehouden". „Beide landen", aldus Roosevelt, „staan met betrekking tot bijna elk vraagstuk en op elk internationaal kruispunt tegenover elkaar. Als wij de VAR blyven helpen zonder voorwaar de en zonder beperking zullen wy bij dragen tot de versterking van een eerzuchtige militaire dictatuur, die vastbesloten is ons te verzwakken, die het ons lastig maakte en onze poli tiek aanvalt, die onze vrienden en bondgenoten verzwakt Communistisch—China heeft van- „enkele leden van de bovenste lagen zich koppig hebben verzet tegen so ciale hervormingen". „Zy hebben op duizend en een ma nieren getracht nationale conflicten uit te lokken en de eenheid van de nationaliteiten te ondermynen, zij zijn zelfs zo ver gegaan om met de imperialisten samen te spannen, met de buitenlandse reactionairen en de moderne revisionisten en de binnen landse contra-revolutionairen en zich bezig gehouden met misdadige actviteiten en hebben zelfs een ge wapende opstand ontketend". Tsjoe zei niet of de Pantsjen Lama ook is ontheven van zyn reli gieuze functies. In de Tibetaanse boeddhistische hiërarchie is hy na de Dalai Lama de tweede man. Als vice-voorzitter van het voorbereidend comité was hy i nnaam het politieke hoofd van het land op het dak van de wereld. In werkelijkheid echter berustte de macht by de Chinese militaire commandant, generaal Sjang Koeo-hoea. PANDA EN DE MEESTER - BALLONIST 782. Volg mij!" riep de ballonnist, terwijl hij de touw ladder van zijn ballon beklom. „Naar de mand! Vlug!" „Maar moeten we niet eerst die boer helpenvroeg Panda. „Dat anker uit zijn broeksriem halen?" „Dat gaat vanzelf", antwoordde de ballonvaarder. Let maar op!" En inderdaad, door 't gewicht van Panda en de ballonnist zakte de ballon een weinig. Hierdoor kwam het ankertouw slap te hangen, zodat de landbouwer zich eindelijk kon bevrijden. Met een grom sprong hij overeind en rende naar de schuur om een hooivork te halen. Intussen had de boerin zich reeds gewapend met een matten klopper, waarmee zij Jolliepop te lijf ging. „Houd op. mevrouw!" riep de arme knecht. „Het is mijn schuld niet! Ik ben zelf een slachtoffer van die verderfelijke ballon!" Het hielp hem allemaal niets en dus moest de belaagde knecht zelf een goed heenkomen zoeken in het luchttuig. Zo snel hij kon, rende hij de touwladder op, maar dit nieuwe gewicht was meer dan de ballon kon dragen. Het gevaarte zakte even snel. als Jolliepop omhoog klom, zodat de arme knecht bin nen het bereik van de kletsende mattenklopper bleef. En. alsof dat niet genoeg was, kwam nu ook de boer met een puntige hooi- RECHTER TIE EN DE TWINTIG GOUDSTUKKEN door Robert ven Gulik DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 102. Langs de boeg van het goede schip Kokanje dreven de ijsschotsen als eerste teken, dat de koene reizigers het land van koude en eeuwige sneeuw naderden. Ijs bibber-de-bibber-de-bibber begon Karo weer te klappertanden, voordat hij eraan dacht, dat hij er nu lekker warmpjes in zat. Tutu, de lekkerbek, zat zich af te vragen of je dit ijs net als een gewoon ijsje zou kunnen eten en hoeveel wafeltjes je er wel voor nodig zou hebben. Maar Bram was zeeman, en een zeeman had nu wel andere zorgen. „Het zal niet lang duren of de ijsbergen komen in zicht", zei Bram. ,JDie zijn erg gevaarlijk. Jullie weten toch. dat er tienmaal zoveel ijsberg onder water zit als er bovenuit steekt?" Karo trok een gezicht, alsof hij het al eens eerder had gehoord. Maar Tutu kwam er eerlijk voor uit. dat hij dit nooit had geleerd „Dat maakt de ijsbergen juist zo gevaarlijk"zei Bram. „En toch zullen we er vlak langs moeten, als er geen andere weg tus sen de ijsschotsen is". Hij had het nog niet gezegd of de eerste ijsberg kwam al in zicht. „Hé", zei Bram nadenkend. „De vorm van die ijsberg komt mt erg bekend voor

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 23