ROOFOVERVAL OP POMPBEDIENDE Tientallen doden bij gevechten in Vietnam Gezin bijna door kolendamp vergiftigd „INSPUITING IN HET HART WAS GOEDKOPER" OPRICHTING 'DOESHAYEN' f WEES NIET TE ZEKER VAN UW ZAAK! Geen „bedrag per leerling" voor openbare school AFSCHEID VAN DS. KAPPERS Twee Maleis sprekende mannen hebben vannacht een roof overval gepleegd op de 19-jarige pompbediende Arie van Slooten van garage Kuiper aan de Middenweg in Amsterdam. De jonge- man liep een hoofdwond op als gevolg van een slag met een ijzeren voorwerp. Uit het kantoortje van de pompbediende en uit L ten kast van het garage-kantoor werd f 1186,- aan geld mee- jenomen. LEIDSCH DAGBIAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1364 s jen donkergekleurde man baardje kwam om half vier van nacht te voet bij de garage, waar ÏArie van Slooten nachtdienst had. De man vertelde, dat hij moeilijk heden had met zyn auto en wilde enige liters olie. Toen de pompbe diende zich omdraaide kreeg hij een klap op het hoofd. Hij heeft de indruk, dat het een in doeken ge wikkelde ijzeren voorwerp moet zijn geweest. De jongeman was even versuft. Toen hij bij kennis kwam, werd hij met een „hou je stil, an ders schiet ik je kapot", in de w.c. geduwd, die aan de buitenkant met een sleutel op slot werd Klant geholpen Slooten heeft ongeveer drie kwartier opgesloten gezeten eer hij zich kon bevrijden. Hy hoorde dat de man, die hem had aangevallen, tot iemand sprak, die hy niet had gezien. De mannen spraken Maleis, ze haalden uit een kast van het kantoortje een doos en een enve loppe waarin f 386,zaten en na men de tas van Van Slooten mee waarin f200,— benzinegeld zat. Toen er plotseling een klant ver scheen, werd deze keurig geholpen. De bandieten schreven zelfs een bonnetje uit voor f8,25 geleverde benzine. Auto gestolen e overvallers hebben voorts een bezoek gebracht aan het garage kantoor, waar zU in een kast een geldkistje vonden. Het kistje, waarin f. 600 zat, werd meegeno men. Arie van Slooten heeft uit het w.c.-raampje gezien, dat de mannen in een auto, die zy in de garage hadden uitgezocht, een Fiat 600 met het kenteken AK-17-09, vertrokken. Met grote moeite heeft hy zich door het raampje naar buiten kunnen werken. Hij zette de alarminstalla tie in werking, waarna enkele ogenblikken later een patrouille- auto van de politie verscheen. In het kantoortje van de pompbe diende was die telefoonaansluiting uit de muur gerukt. Van Slooten kon zyn Chef toch telefonisch waarschuwen, via een telefoon in één van de werkplaatsen. Vanmid dag om twaalf uur waren de da ders nog niet gevonden. Ook elk spoor van de' gestolen auto ont breekt. Het pompstation wordt in nachtelijke uren slechts door één man bezet. In de werkplaatsen zorgt een hond voer de bewaking. Het is opgevallen dat, hoewel deze hond altyd los rondloopt, hy van nacht aan een ketting lag. Veertien Nederlanders in Kongo bevrijd In Wamba zyn volgens by de mis- sieprocuur in Rotterdam ontvangen berichten elf paters bevrijd. Het zyn de paters Koens, Meeuwese, Manders, Lardinoye, Van de Goorberg, Ber nard Hams, Schouten, Sjef van de Nieuwenhof, Beutener, Schimmel en Kees van Beek. Verder werden de broeders Aloysius de Rode, Paulinus Smits en Anastasius Baars bevrijd. Zij zijn allen wekenlang in handen de rebellen geweest. Oh WAT EEM AUTOOTJES l Aantal personenauto's begin 1964 Medische diensten Leiderdorp: dokter v. 't Woud, Hoofdstraat 40, Leiderdorp, telefoon I1710—30070. Zr. v. Leeuwen, Gr. Kruis, Koudekerk, tel. 01714505. Voorschotendokter Kostense, "Voorstraat 23, tel. 2493. Tandarts v. NWijk, Kon. Juli arialaan Apotheek Voorschoten, 2525. Warmond: dokter Walenkamp, tel 01711—220. Zr. Konyn, Kerkdam Warmond, tel. 01711250. Wassenaar: dokter Paulides, v. Z. Nijeveltstiraat 42, tel. 4561. Dokter De Jong, Wittemburgerweg 188,- tel. 9124. Wassenaarse Apotheek, Schouw- *eg 32, tel. 2402. Kraaijveld: Sigrid. dr. akker; Logchem BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN luivers. Lenis. d.v. G. Guwehand - Vlieland. Albert A., z.v D. Maing i G .A. Mesdag. Dénnes J. M.. De familie Vaai Andel (vader, moeder en twee dochters) is gister nacht aan de dood ontsnapt. In de houten noodwoning, die het gezin in Oude Wetering bewoont, deed zich namely k een geval voor van kolen dampvergiftiging. Door scheuren in de schoorsteen kon de kolendamp de kamer binnenkomen^ waar de heer en mevr. Van Andel sliepen. De deur naar de aangrenzende kamer, waar de beide dochters slapen, stond open. De heer Van Andel werd o: uur wakker omdat de kanarie o woon tekeer ging. Hij merkte echter niets bijzonders op en ging weer naar bed. Om half 6 werd hij nog maals wakker. Hy zette een paar deuren open en ging weer slapen. Toen was het al by na te laat. Toen de buurvrouw, mevr. Hooge- veen, om 8.30 uur nog niiets va; familie had gezien, besloot zy binnen te gaan. Zy trof de hele familie half versuft aan en zag kans, allen in haar huis te brengen. Daar knapte het gezin gelukkig spoedig op. MARKTBERICHTEN per tak, Anjers: rood 45-63, 205, Carol 40-C Baccarat 110- t 40-55, Pink Sensation 90-130, Super Star 75-150 per stuk. iTWIJK AAN DEN RIJN, 30 dec. Groenteveiling: waspeen per kist A extra 7.10-7.90, Al 4.80-7.90, A2 - 20-7.9U, UZ .40, breek- Pl_ PItlof 38-50, spruiten 30-83, gelekool -16, wittekool 10-29, selderie per 100 bos 23. waspeen 119.000 kg. LISSE, 29 dec. Gladlolenvelling De prijzen van gladiolen hebben een flinke daling te zien gegeven en ook i de soorten, del kan hét soms byha niet verwerken. Gladiolen 14/op 12/12: Abu Hassan 10 2.80, Bloemfontein 3.20 4.05, Concordia 1.90 Firebrand 2.70 2.70, Flower Song 2.10 2.30, Gratia 5.70 4.40, Happy End 2.20 1.20, Hopman's Glory 3.90 3.55, Leeuwenhorst 2.10 1.60, Lustige Wltwe 5.10 4.60, Memorial Day 2.10 1.60,.Nw. Europa 7.50 6.45, Pandlon 3.25 '2.75, Sans Soucl 5.30 4.50, Silhouet 1.50 1.35, Sneeuwprinses 1.80 1.60, Spotlight 3.65 ,25, Stella Marls 2.40 1 2.60, Victory Day 2.30 3.10. TER AAR, 30 dec. witlof 38-46 id. afw. 21-28, id. stek 5-19, sla 8-14 uien 22-26, boerenkool 7-15, spruiten A 77-86, ld. B 37-51, ld. D klein 84 ld. afw\ 20-31 alles per kilo, tomaten Scheveningen staakt niet (Van onze correspondent). De Scheveningse vissers zullen dit Jaar niet in staking gaan voor ver betering van de arbeidsvoorwaarden. Dit is beslist op een zeer slecht be zochte vergadering in het gebouw „Op Gouden Wieken" in Scheveningen, waartoe het OVB alles vissers ook I de leden van andere vakorganisaties r-. De qevanqenen in het doden' had opgeroepen. De tydens de vo- l j rige staking ingestelde commissie, die kamp Auschwitz werden ïnjec- tl es in het hart toegediend in plaats van in de aderen, omdat de pijnlijker methode goedkoper was, aldus heeft gisteren een overlevende in het proces in Frankfort verklaard. Sowul, een musicus uit Warschau en voormalig slavenarbeider in Ausch witz, zei. dat Josef Klehr, voormalig SS-sergeant en lid van de genees kundige dienst van het kamp, van aderinspuitingen overging op injecties het hart, nadat hy berekend had, dat hy op deze wyze drie kubieke centimeter van het dodelyke carbol- zuur per vermoorde zou uitsparen. Sowul is getuige in het twaalf maanden oude proces tegen Klehr en negentien andere voormalige bewa kers van het kamp Auschwitz, die be schuldigd worden van veelvoudige moord of medeplichtigheid. Klehr heeft toegegeven tenminste 200 ge vangenen met injecties gedood te hebben, maar hy zei, dat hy dit deed op bevel. Klehr zou ook vele slacht offers hebben uitgekozen voor de gas kamers. De overly densakten werden geschreven als de gevangenen nog za ten te wachten op de vrachtauto's, die hen naar de gaskamers zouden brengen, aldus de getuige. Sowul zei verder, dat een andere beklaagde, Scherpe, ongeveer 80 Poolse jongens heeft vermoord. Het waren kinderen tussen de 8 en 12 jaar. Hy vermoord de hen in begin 1943 met inspuitingen met carbolzuur. Sowul indentlficeerde 11 van de 20 beklaagden met naam. Toen hij naar de klaagde Oswald Kaduk wees, die door andere getuigen werd beschre ven als een van de meest brute be wakers van het kamp, begon Kaduk te grynzen en wuifde naar de getuige. ook dit maal weer namens de vissers optreedt, adviseerde de aanwezigen om slechts per reis aan te monsteren, en niet zoals gewoonlijk voor een vol seizoen. Dit zou de mogelykheid ope nen om met de reders over een vaste gage en een percentage van de be somming te onderhandelen, terwyl het bedryf daarvan geen schade zou ondervinden. Verder dan een advies wilde de commissie niet gaan, omdat zy het aantal aanwezigen niet groot genoeg achtte om alle vissers te kunnen ver tegenwoordigen. Het aanmonsteren zou by de waterschout moeten ge schieden op de individuele arbeids overeenkomst, die een jaar geleden afloop van de stading onderhands met de reders is gesloten. 50 per kist, spruiten r kg. 3, 30 dec. TulpenK lage Triumph 90-125, Lustige Wltwe 110-150, Paul Richter 165-170, Ralph 125, Superba 140-160, Christmas Gold 125-145, White Sail Narcissen: Harvest 100-115, Helios 60- 75, Callfornlë 65-80, Carlton 90 Fresia: Golden Yellow 115-135, V Swan 145-155 alles per bos, Am. Sim rood 38-45, r tO, Irissen blauw 25-30, rodekool 8-16 per 100 kg, peterselie 34- 36 per 100 bos, knolselderij 11-27 per LEIDERDORP Nog juist in 1964 is een comité sa mengesteld voor de oprichting van de Leiderdorpse watersportvereniging „Doeshaven". Deze vereniging zal de toekomstige jachthaven (van de ge meente. Leiderdorp) moeten behe ren. De haven, die plaats zal bieden aan 50 schepen, zal binnen korte tyd gerealiseerd worden aan de Does. Het comité bestaat uit de heren J. Nievaart (wethouder Leiderdorp, voorzitter), dr. H. Bakema (penning meester), ir. R. Poels (secretaris), J. A. A. van Broekhoven en W. F. Bui tendijk (dir. gemeentewerken). OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Robert. C„ z v. j. w. Stroet- hoff en E. G. Zwiens. Izaak, z.i Schipper en E. P. Vollebregt. Marcel! M.. z.v. M. J. Tijl en G. van Delft. Dir.'- J. M., z.v. K. Bakker en M. A. Duljsei Onino, z.v. T. W. van Dongen en M. Schouten. Karin, di.v. R. M. Jonkman en L. M. Groffle. Ondertrouwd: W. F. ElMch en P. J. A. Hoogeaworst. P. Melis en M. M. LU'ttge. - - 1 p c M- en K. M. J. H. D. Stravers Gruijt W. Wenneker Numam en R. de Haan. R. Schelke en G. Keizer. Overleden: M. J. J. van den Berg, e.v. J. J. Creyghton. J. P. Sollewyn Gelpke. L. M. van Klaveren. Zware verliezen regeringstroepen Twee compagnieën Zuidvietnamese militairen werden gisteren uitgescha keld bij een overigens geslaagde ope ratie van regeringstroepen om de stad Binh Nghia (6000 inwoners), op 65 km van Saigon, op de Vietcong- |OScK»a3cK9O5aKSOSo«S<^cf<S<»cK»«5SdK3C6aK»<38cK»<^.(«<S0K»<3Sc(<»<»S<8CSc*<*^cJ<8CgcK»O5<*<SO5cK^ Bakker; Johannes A.. dr. P C. Rodenburg en G M. Comman- tr; Marjoiyn H. M. M.„ dr. van J. v. d. Wijngaard en A. M. M. Bee- Marcel A. R.. zn. van G. Heems- 'k en M. E. Briick. ONDERTROUWD, D. Barsties en E. van der Waals; J. F. Gogeleln en B. M. Autsema; Slmonis en E. - W. Nleuwenburg kerk: H. Langeveld - j. j. J. Heems- Zanden; J. Verhoeven W. J. R L. Fillié: F. Wijling Kampe - - C. Klootwijk. GETROUWD. J. Roskam en W. C. J. Hlllenaar; H. Datema en W. J. Arentzen; M. 'ngs en C. E. V. Blote. OVERLEDEN. J. Holswilder, 86 J. wed. van G Zeist; B. van der Meer, 90 j„ ma Keijze Twaalf heit de klok". Zo is het elke avond, wanneer de dagtaak en de televisie hekeken zijn. Maar vanavond is het een bijzondere avond, héél anders dan anders. Het is de laatste keer, dat men in 1964 samen is. Daarover kan letterlijk niets nieuws of zinnigs meer gezegd worden. Waarom toch, zo tussen neus en lippen door, een kort woord? Omdat de overgang naar 1965 niet „zo maar" voorbij glijden mag. 13r fs een moment, dat Jjj zelfs de meest cynische van ons, er zich bewust van wordt, dat de jaren zich in tomeloze vaart aaneen rijen. Ze zijn niet tegen te hou den. Vooral als oudere denkt ge: „Hoeveel nóg?" Daar wordt ge dan een beetje weemoedig van, on danks alle heerlijkheden op tafel, al het vrolijke gesnip en gesnap over en weer. ja: dl te zwaar op de jyi hand is ook niet nodig. Het nieuwe jaar staat voor de boeg, er zal genoeg te doen zijn en voor teveel na denken, is in deze rumoerige wereld werkelijk nauwelijks plaats meer. Laat de champagne brui ten, het vuurwerk knallen, smul van de oliebollen of oes ters: wat kan een mens ge beuren? Zo gaat dat in de wel vaartsstaat met de atoombom op de loer. Er zijn kijk eens terug! ook andere perioden ge weest. Maar profiteer toch van het heden: zorg, dat je dadr bij bent! En peins niet te veel over wat nog eens gebeuren kan Kom aan: tijd genoeg, als t eenmaal zo ver is. Dat jonge borelingske op de achtergrond 1965 zal 't immers wel weten op te knappen. Zo ivordt dan hoogge stemd! straks om twaalf uur het glas gehe ven. En velen denken er niet aan. dat er „tijden" en „tij den' zijn. Gelukkigeen zorgelijke. Wie hoopt niet, dat de eer ste de overhand zullen krij gen? Al te zeker van Uw zaak moet ge liever toch maar niet zijn Het zou wel eens anders kunnen lopen dan U nu denkt. FANTASIO rebellen te heroveren. Meer dan 60 Zuidvietnamezen kwamen om het leven, ruim 100 werden gewond en eenzelfde aantal wordt vermist. De Vietcong heeft twee Amerikaanse ad viseurs met zich meegenomen. De stryd om Binh Nghia duurde ruim 36 uur. Het aantal doden by de rebellen is nog niet bekend. Het was het hevigste treffen tussen beide partyen sinds de oorlog in Viet nam een aanvang nam. Ongeveer 1200 Zuidvietnamese militairen kwa men te staan tegenover een geiyk aantal rebellen. De grote verliezen leden de regeringstroepen op een stuk open veld. De Vietcong had zich rondom het terrein ingegraven, hakte de regeringseenheid in de pan, dood de alle Zuidvietnamezen of nam hen gevangen. De beide Amerikaanse ad viseurs namen zy mee. Een Ameri kaanse kapitein werd door een heli kopter gered op het moment dat hij door Vietcong-strijdkrachten was omsingeld. De helikopter lichtte de man van de grond, terwyl de Viet cong vuurde. Een andere Ameri kaanse helikopter, bewapend met ra ketten en machinegeweren, werd neergeschoten. Gevreesd wordt dat alle vier Amerikaanse bemannings leden zyn omgekomen. Tenslotte moesten de rebellen zich terugtrekken, toen Vietnamese mari niers, die in de wildernis om het stadje oprukten, de strydenden be reikten. zy troffen overal doden en gewonden aan. In een groot mangat vonden zij vier gewonde Ameri kaanse soldaten en hun dode com mandant. Toen de mariniers in d buitenwyken van het stadje kwamen,, doken dorpelingen op. Twee oude vrouwen, die huilden van vreugde, holden naar een jonge marinier en sloegen hun armen om zyn hals. Mannen, vrouwen en kinderen kwa- uit holen tevoorschijn grote aardenkruiken, waarin zy zich verstopt hadden om aan de kogels verstopt hadden om aan de kogels te ontkomen. De Amerikanen, die er al gewend aan zyn geraakt gereserveerd te worden ontvangen waar zeer ver baasd over de geestdriftige bevolking. Voordat regeringstroepen het plaats- Je heroverden, waren de Inwoners volgens hun verklaringen de rebellen met blote handen te lijf gegaan. De Vietcong bleef rondom de stad vechten. Vlak voor het aanbreken van de dag ondernamen de rebellen een nieuwe aanval, maar die werd afgeslagen. De Zuidkoreaanse regering heeft de goedkeuring van het parlement ge vraagd voor het zenden van 1200 man technische troepen (non-combattan ten) naar Zuid-Vietnam, zo is van in gelichte zyde vernomen. Gezegd werd, dat het officieren en manschappen i de genle-tank-afdeling en van het korps mariniers zouden zyn. Een Zuidkoreaanse mobiele medische een heid. ter grootte van een bataljon, is reeds in Zuid-Vietnam. Het Engelse bevoocradings- 'liegdekschip Triumphtijdens een proe[ met een sprenkelin stallatie. welke het schip schoon kan vegen van "fall out" na een aanval met atoomwapens. Het spuitsysteem doet denken aan de wat vreedzamere bedriegertjes" ZOET ERW OUDE De raad van Zoeterwoude komt op woensdag 6 januari 1965 in openbare vergadering byeen. De openbare lagere school in deze gemeente kan op grond van de om standigheid, dat deze slechts door een gering aantal leerlingen wordt bezocht en mede op grond van het feit, dat het een zeer oud gebouw is, niet als basis dienen voor de vast stelling van het aan de byzondere schoolbesturen uit te keren bedrag per leerling. In verband hiermee stellen B. en W. voor aan de minis- Onderwys, Kunsten en We tenschappen te verzoeken te bepa len, dat voor het jaar 1965 de enige openbare school voor g.Lo. buiten aanmerking zal worden gelaten bij de vaststelling van het bedrag per leerling voor de byzondere lagere scholen. Vervolgens stellen B. en W. voor het bedrag per leerling voor de by zondere lagere scholen voor het jaar 1965 vast te stellen op f80 inclusief de administratiekosten. De heer P. van Hofwegen heeft bedankt als lid van de commissie voor de personeelszaken. Ter voor ziening in de ontstane vacature doen B. en W. de volgende aanbeveling: 1. C. M. Westermann en 2. Th. W. Pet. De plaatsvervangend voorzitter van het college voor de verlening van by stand moet nog worden be noemd. Hiervoor hebben B. en W, het desbetreffende college gehoord, dat adviseerde als zodanig te benoe men de heer C. J. van Leeuwen, B. en W. stellen voor aldus te besluiten. Krachtens eerder genomen raads besluiten heeft de gemeente in ei gendom en onderhoud overgenomen de Uiterdyk en de nieuwe weg In het verkavelingsplan Noord-Aa. De- wegen moeten worden geplaatst op de legger van wegen en voetpa den. Dit kan echter eerst gebeuren bedoelde wegen door de raad zyn aangewezen als openba- vegen. B. en W. stellen nu voor hiertoe te besluiten. Telkenjare moeten de afschry- vingspercentages worden vastgesteld het waterleidingbedryf. Volgens de beheersverordening moeten deze percentages minimaal bedragen 2 op de gebouwen, 3 op het buizen- 5 op de dienstleidingen en op de watermeters. Aangezien geen redenen zyn om deze af- schryvingspercentages hoger te stel len, stellen B. en W. voor deze vast te stellen op de hiervoor genoemde minima. I. man; N. Braude, 72 J„ M. Koelman, 58 J„ echtgen. Kolk; N. Steggerda, 88 J., i pg0g>jp&De>PS©É^d0t3>PÏj08>jPS0S>lP§0e>P80lS>iDS0e^ JP§Oêf>^PSOê>£>êOê>^P&3ê<>Jc^j>^o^ Nassau WASSENAAR Mr. R. Warmoltz in Wassenaar, erkzaam by het ministerie van Justitie in Den Haag, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje OEGSTGEEST Ds. J. H. Kappers, gereformeerd predikant van Oegstgeest ,die het beroep naar Velp heeft aangenomen, zal in de dienst, die zondag 10 jan., 's avonds 7uur in de Mauritskerk aan dc Mauritslaan wordt ge houden, zyn afscheid nemen. Na de dienst is er in de bovenzaal achter de kerk gelegenheid om persoonlyk ds. en mevr. Kappers de hand te drukken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19