Vaska Hij eva brengt Macedonische zangen Dansend en zingend op weg naar roem n Een goed uiteinde... en een goed begin! Zwanen naar winterverblijf Sowjet-Unie weigert betaling royalties LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 Van zwarte bergen en blauwe kusten kunst (Van onze correspondent) Vol hartstocht zingt haar stem de liederen van Macedonië en Servië, van de zwarte bergen en de blauwe kustenVaska Ilijeva, de voornaamste vertegenwoordigster van het Macedonisch lied, heeft haar stijl niet veranderd sinds zij op haar veertiende jaar voor het eerst haar landgenoten betoverde in een radio-uitzending. Zij heeft haar zang niet gepolijst, ma ar is het pure volkslied trouw gebleven. Samen met Dorde Masalovic zingt zij duetten op een meeslepen de manier. Soms hapert er wat, soms moeten ze het voorspel nog eens laten herhalen voor zij de inzet trefzeker weten te plaatsen. Maar tegenover dit feilen staat de bewogenheid, waarmee zij zingt, de musiceervreugde van de beroepsmusicus, die altijd amateur ge bleven is. Dat de duetten nog wel eens ha peren spreekt eigenlijk vanzelf, want Vaska en Dorde zingen pas heel kort samen. Vaska reisde voordien de hele wereld door, Dorde deed het zelfde, maar samen waren zij vrijwel nooit. Dorde kennen we hier in Nederland i eigenlijk beter. Hij was de blonde jongeman, die bij het optreden van „Kolo" voor de zang-intermezzo's zorgde. Maar nu heeft hij Kolo Kolo gelaten en is hij samen met Vaska deel gaan uitmaken van Branko Mi- lenovic's Quintet. Het eerste Joego slavische beroepsgezelschap op het gebied der volksmuziek, dat in ons land optreedt, namelijk in het Am sterdamse Joegoslaviëhuis. Quintet Melenovic Het quintet bestaat uit de violist Es Ko Kurtic, de gitarist Svetozar Milovanovic, leider Milenovic en de zangeres en zanger, van wie Dorde Masalovic de bongo's pleegt te bespe len. De leden zijn uit alle richtingen gekomen. Branko maakte tournees met een zeven man sterk populaire muziek spelend orkest, Esko was de soloviolist van Radio-Nisj. Drie man komen uit Belgrado, Esko Kur tic komt uit Nisj, Vaska Ilijeva uit Skopje. Zij heeft de aardbevingsramp zelf niet meegemaakt, want zij was toen voor opnamen in Mostar. Maar de gevolgen heeft zij toch ondervonden, want het huis veranderde in een puinhoop. Evenals de meeste andere gezinnen hebben Vaska en haar man nu een klein huisje aan de rand van de stad. Over een paar jaar, als de stad herbouwd is, zullen zij weer een echt groot hüis kunnen bewo nen. Tot zolang blijft het behelpen, zo goed voor haar en haar man als voor haar drie zusters en haar broer. Vaska is temidden van muziek op gegroeid. Haar vader speelde vol overgave de taraboek, het doedelzak achtige instrument, dat in de Balkan de strijd tegen de moderne instru menten nog steeds niet heeft opge geven. Ook de kinderen beoefenden al vroeg de volksmuziek en toen Vaska 14 was zong ze voor het eerst voor Radio-Skopje. Ze is graag op tournee, maar ze is ook altijd blij als ze weer thuis is bij haar man, die bij het dagblad „Nova Makedonia en Trudbenik" werkt. Dan werkt zij graag in haar huishouden, knapt alle kleine kar weitjes op, die zijn blijven liggen en geniet van het huiselijk samenzijn. Maar na korte tijd wordt ze onge durig. En dan duurt het niet lang voor ze weer ergens op een podium de liederen van de Wojwo- den en de Skipetaren zingt, van de Grieken en de Tziganen. Elke avond in Amsterdam Nu dus vaak samen met collega Dorde, die ook een onuitputtelijke hoeveelheid Russische en Tsje chische liederen op zijn repertoire heeft. Elke avond zingen zij in Am sterdam in de Jugoslovenski Dom die zo langzamerhand een begrip is ge worden in de hoofdstad. En overdag trekken zij de stad in, kijken hun ogen uit op de oude gebouwen in hun voorname stijl, en bezoeken de bezienswaardigheden, die hun zijn aangewezen. „De mensen zijn hier zo sympa thiek" zegt Vaska. „Ze vertellen ons alle mooie dingen, die we niet mo gen missen en daardoor zien we veel van uw mooie land. Maar nog belang rijker vind ik, dat men ons hier zo volkomen als vrienden accepteert. Het is net of we thuis zijn". Authentiek Ze werd lid van het ensemble Ta- nec, de tegenhanger van Kolo, en danste en zong zich een weg naar de roem. Zij maakte grammofoon platen, zong overal voor de radio en. televisie, en werd een begrip door de authentieke wijze waarop zij de volksmuziek zingt. Ze was in de Ver. Staten en in België, in Engeland en Noorwegen, in Zwitserland en na tuurlijk veel in het eigen land waar ze voor radio-Mostar en radio-Bel grado een geliefde figuur is. VASKA ILIJEVA Wie wordt opera-ster '65 Wedstrijd in Antwerpen Reeds viermaal heeft de jaarlijkse zangwedstrijd door de Antwerpse Ka meropera georganiseerd, de algemene belangstelling opgewekt, en ongetwij feld is deze uitgegroeid tot één van de top-gebeurtenissen van het Ant werpse muziekleven. Jonge zangers en zangeressen wordt hier de gelegenheid geboden hun ta lent te laten gelden en te wedijveren onderscheidingen als: de ere penning van Koningin Elisabeth, de Rijksmedaille „Pro Musica", de me daille „Stad Antwerpen" verder nog interessante geldprijzen en geschen ken die door de grote firma's ter be schikking worden gesteld. Aan deze zangwedstrijd kan worden deelgenomen door alle operazangers -zangeressen, zowel beroeps als amateurs. De Belgische Radio en Televisie heeft haar medewerking toegezegd deze zangwedstrijd. Prinses Beatrix bezocht „My fair lady" Prinses Beatrix heeft dinsdagavond en gisteravond met een harer v dinnen de voorstelling van de film „My fair lady" in het Flora-Theater in Amsterdam bijgewoond. kAleiöosQQ9P „Anatomische les" niet naar Amerika Het ligt niet in bedoeling het (kostDare) schilderij ,,De ana tomische les" van Rembrandt tijdelijk in Amerika ten toon te stellen. Gevraagd was namelijk dit schilderij, dat thuishoort in het ,,Mauritshuis" in Den Haag, in Amerika te exposeren ter ge legenheid van het daar te hou den wereld-artsencongres. Mi nister Bot (Onderwijs) heeft conform een ambtelijk advies besloten niet op dit verzoek in te gaan. Het schilderij is thans te bezichtigen in Londen, waar het deel uitmaakt van de ten toonstelling „The Orange and the rose". Dans Theater geeft ,Van Manen-avond Première van „Repetitie" Het Ned. Dans Theater geeft dins dag 5 januari een voorstelling in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag die geheel is gewjjd aan bal letten van Hans van Manen. In pre mière gaat dan „Repetitie", dat hij in opdracht van de culturele raad Noord-Holland ontwierp ter ge legenheid van het tienjarig bestaan deze instelling. Van Manen ge bruikte hiervoor de Kühnau-variaties m Hendrik Andriessen. Verder staan op het programma „Concertino", muziek Boris Blacher, maan in de trapeze", muziek Benjamin Britten, Opus 12", op het Divertimento voor strijkorkest Béla Bartók en „Omnibus", dat hij maakte ter gelegenheid van Boekenbal 1964 op muziek van Eddie Sauter, Stanu Getz en Jean Sibelius, Maine gaat Pierre Monteux herdenken De overheid van Hancock in de Amerikaanse staat Maine, hoopt in februari de plannen gereed te hebben voor een „memorial library" ter gedachtenis aan de op 1 juli op jarige leeftijd in Hancock overleden en in Parijs geboren dirigent Mou- teux. De weduwe van Monteux heeft meegedeeld dat de „memorial libra ry" ongeveer een kwartmiljoen dol lar zal kosten en opnamen van Mon teux zowel als familie-aandenken zal bevatten. Opdrachten voor Kees Stip en Jan Mul De staatssecretaris van OK. en V drs. L. J. M. van de Laar, heeft Kees Stip in Huis ter Heide opdracht leend tot het schrijven van een sical op Surinaamse motieven. Het is de bedoeling dat hij zal samen w ken met de componist Laguestra. Voorts is aan Jan Mul in Haarlem opdracht verstrekt tot het compone ren van een werk voor normaal be zet symfonie-orkest, met een tijds duur van plm. 6 8 minuten, dat ook NATUURZUIVER "1 Tourneé Ned. Studenten Orkest Het Ned. Studenten Orkest houdt r de 13de keer t schap van Prins Bernhard. Maandag ochtend 4 januari om elf uur zal het NS O, in zijn nieuwe samenstelling zijn traditionele intocht houden in Bergen (NH)t waar deze gastvrije ge meente op studentikoze wijze met een attentie verrast zal worden. In Bergen zal het orkest onder lei ding van de dirigent Jan Brusse in studeren: de tweede orkestsuite van Bach, het alt-concert van Stamitz (solist Klaas Boon), de 99ste symfo nie van Haydn en Dona Montana van Henkemans, een werk dat deze in op dracht van de gemeente Bergen voor het NSO heeft gecomponeerd. De tournee begint in Bergen op 16 januari. Daarna volgen Haarlem 17) Arnhem (18), Groningen (19) t Nij megen (20), Heerlen (21), Brussel (22), Den Haag (25), Eindhoven (26), Leiden (27), Utrecht (28) en Amster dam 29 januari. De baten van de concerten zullen worden afgedragen aan de Stichting het Ned. Studenten- Bekroning van Friese boeken Tijdens de gisteren in Leeuwar den gehouden jaarvergadering van de K.F.F.B. (Kristlik Fryske Folks Bïbleteek) zijn de uitslagen van twee prijsvragen bekend ge maakt. In de uitgeschreven Frie se romanprijsvraag werd de eer ste prijs, een bedrag groot f 2500, door de jury cum laude toege kend aan de Friese auteur Pau- lus Akkerman voor zijn roman „Doarp sunder takomst" (Dorp zonder toekomst?die in roman vorm het vraagstuk van de ont volking van het platteland be handelt. Dezelfde schrijver heeft 30 jaar geleden onder een schuil naam het eerste boek in de serie K.F.F.B.-romans, die thans uit ruim 80 delen bestaat, het licht doen zien. De tweede prijs, groot f2300, werd toegekend aan mevrouw G. Spaan dermanWielinga voor haar roman „It laeder van Clancarty", een his torische roman die speelt in de Frie se wouden. De prijsvraag voor Friese kinder boeken is gewonnen door de heer S. M. van der Galien in Harderwijk, de prijs die hij ontvangt bedraagt f 750. Alle drie schrijvers hebben reeds eerder in een reeks van de K.F.F.B.- boeken gepubliceerd. Voor het komende jaar staan 14 nieuwe Friese boeken op het pro gramma, waarvan enkele kinderboe ken en ook een dichtbundel, worden uitgegeven een Friese kinder bijbel voor de kleuterleeftijd i ^TftomYrr^jSeema, die nS ^rchem-Antwerpen, in Nieuw-Zeeland woont. De beoordeling van de kandidaten zal gebeuren door een uitzonderlijk competente jury bestaande uit: Re- naat van Zundert, componist en ere- directeur van de Kon. VI. Opera, voorzitter, Léonce Gras, directeur BRT Nederlandse uitzendingen. Ra- Karei Locufier, directeur bij de Kon. Opera in Gent, dr. Paul Scapus, zangleraar, Eddy Steylaerts, 1ste pro grammator Vlaamse televisie, Frans Dupont, muziekcriticus, Lode Sche venhels, inspecteur aan het Minis terie van Nationale Opvoeding, Cul tuur en Volksontwikkeling, Francine Bruylants, directrice AKO en realisa- trice bij de Vlaamse Televisie en secretaris Hendrik Verhoeven, kunst zanger. In verband met het feit, dat weer een talrijke opkomst van kandidaten wordt voorzien, zullen er twee schif tingen in één finale zijn: de eerste schifting op 15 februari 1965 en de tweede op 22 februari 1965, telkens te 20 uur in de Concertzaal van de „CAW" Meir 75 in Antwerpen. De fi nale wordt in dezelfde zaal op 1 maart 1965 te 20 uur gehouden. Op verzoek wordt het reglement aan de deelnemers toegestuurd, schriftelijke inschrijvingen worden tot 10 februari 1965 aanvaard aan het secretariaat van de AKO, Ruyten- VOOR OPVOERING „MY FAIR LADY" Ambtenaren van het Sowjet- ministerie voor de cultuur heb ben verklaard, dat geen royal ties zullen worden betaald voor de opvoering in de Russische taal van ,,My fair lady" en dat zij er zelfs niet over willen pra ten. Columbia Broadcasting Sys tem (CBS), dat de rechten voor opvoeringen van het zangspel in het buitenland bezit, heeft de Russische opvoering .ongeoor loofd en in strijd met de wet ge noemd". Een woordvoerder van de buiten landse afdeling van het ministerie noemde het protest van CBS „Juri disch ongegrond" en wees erop, dat de Sowjet-Unie de internationale copyrightconventie niet heeft onder tekend en dus vrij is voor het voet licht te brengen wat zij wil, zonder royalties te betalen. HJ) voegde hieraan toe: :„Wjj heb ben nog nooit iemand betaald voor de opvoering van een stuk en ook nooit iets ontvangen voor opvoerin gen van vele Sowjetproduktles in het buitenland". Andere Sow jetfunctionarissen be vestigden, dat hier nooit royalties voor produkties uit het buitenland zijn betaald. Zij zeiden dat „in uit zonderingsgevallen" schrijvers wel zijn betaald voor publikatie- rechten in de Sowjet-Unie, maar al leen als erkenning van de buitenge- one kwaliteit van hun werk. De woordvoerder van het ministe- e voor de cultuur verklaarde, dat geen officieel protest van CBS was ontvangen, maar dat een zodanig protest, indien het alsnog zou wor den ontvangen, zou worden afgewe- De weigering van de Sowjete, zich in te sluiten bij internationale co pyright- en patentconventies is in het verleden een beletsel geweest voor handel tussen Oost en West. Westerlingen, die verontwaardigd aren over het stelen van patenten, verzetten zich tegen uitbreiding van de handel met de Russen zolang zy zich niet aansluiten by de interna tionale overeenkomsten. Het onderwerp is te Moskou kort geleden besproken, toen 92 zakenlie den uit het Westen, merendeels Ame rikanen, met Sowjetfunctionarissen informatieve handelsbesprekingen voerden. Destijds is niet officieel gezegd, dat de Russen hun verzet tegen deelne ming aan de patentovereenkomsten hadden opgegeven. Elk jaar, bij het begin van de winter, worden de zwanen, die in de lente en zomer Hamburgs bin nenmeer Alster bevolken, gevan gen en naar een winterverblijf overgebracht. Dat is een langdu rige onderneming, want de groep van 300 nestelt niet keurig netjes in het centrum gelegen meer. Dagenlang zijn tle „zwanenvan- gers" met het karwei bezig ge weest. Bij de vangst van elk dier stellen zij zich bloot aan een groot gevaar. De klap met een vleugel kan namelijk voldoende zijn om de arm van een volwassen man te breken. Zodra men de dieren te pakken heeft, bindt men hen vast, waarna zij naar hun tijdelijke verblijfplaats worden overge bracht. Daar kortwiekt men zwanen, opdat zij niet vluchten kunnen, 's Winters leven zij dan verder in een vijver, die dankzij de toevoer van warm water niet dichtvriest. De siervogels ivorden tot eind maart op staatskosten verzorgd. Hartewens-F estival een groot succes Het Hartewens-Festival in Haar lem, dat talloze audities bracht, o.a. ook op hetg ebied van de jazz, is gis teravond besloten door het N. H. Fil harmonisch Orkest onder leiding van Festivalleider Henri Ahrents en met medewerking van vele solisten uit de lichte zowel als de klassieke sectoren. Dit concert was een groots besluit in drie dagen „muziekfeest", tijdens welke 850 meisjes en 350 jongens uit het gehele land hun keuze hebben gedaan uit meer dan 50 evenementen, die in een tiental Haarlemse zalen werden gegeven. Het succes ervan is zeer groot geweest. Vast is komen te staan, dat als er een kloof bestaat tussen kunst en pu bliek, deze drie dagen lang in Haar lem zeker niet te bespeuren is ge weest! Balletsouvenirs van Nadia Nerina verbrand De beroemde verzameling ballet souvenirs van de danseres Nadia Ne rina is verloren gegaan by een brand in haar woning in Mayfair. Nadia Nerina verklaarde dat het kleinood waaraan zij de meeste waarde hecht, een dodenmasker van de Russische danseres Anna Pawlo- wa, zwartgeblakerd werd maar ver der onbeschadigd is gebleven. Drie kostuums van de beroemde danser Njjinsky werden ook uit de vlammen gered. Al haar boeken een groot aantal foto's zijn echter verloren gegaan. Tekeningen van liet Vaticaans Concilie Donderdag 14 januari des middags te vier uur wordt in het Centraal Museum in Utrecht een expositie ge opend van „Tekeningen van het Va ticaans Concilie" door Frederic Franck. De dichter Gabriel Smit spreekt een inleidend woord, waarna de officiële opening geschiedt door prof. dr. P. J. Maan, pastoor aan de Oud-Katholieke parochie van St-, Gertrudis in Utrecht. Faworsky - 78 - in Moskou overleden Veelzijdig kunstenaar De Russische kunstenaar Wladi- mir Andrewitsj Faworsky, vooral be kend om zjjn illustraties van boe ken, is op 78-jarige leeftijd in Mos kou overleden. „Zijn werk was bepalend voor een grote periode in de geschiedenis van de Russische graveerkunst", zo schrijft het orgaan van de Russische party, de Prawda over de overledene. Het blad noemt Faworsky voorts „een van de meest eminente kunste naars van de Russische natie". De veelzijdige Faworsky heeft naast zijn illustraties van boeken, toneel decors ontworpen, schilderwerken vervaardigd in de prachtige Mos- kouse metro-stations, die in het Sta linistische tijdperk werden gebouwd en mozaïekwerk gemaakt voor Rus sische tentoonstellingen in het bui tenland. In 1958 heeft hij medailles gewon nen op de Expo in Brussel.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15