Kans voor Joan om met Bainnler te schitteren sigaren uitzo jiderlijk Einde van het lied' .van de ridder Sneeuwval belemmert reddingsacties in V.S. Woensdag 30 december 1964 Derde blad no. 31453 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. (Van onze correspondent) Joan Haanappel hoopt vurig dat zij in de Weense ijsrevue de nieuwe partner van Hans Jürgen Baumler wordt, nu Marika Ki- lius in verwachting is. Het zou voor haar een groot persoonlijk succes betekenen en meer nog een breuk met de moeilijke pe riode die zij nu doormaakt. Haar privéleven en haar gezondheid staan op het spel. De komende maanden zullen dan ook beslis send zijn voor haar verdere „Ik heb nu bijna een maand niet meer gereden en veel tijd gehad om eens rustig over alles na te den ken", vertelde ze ons in Wasse naar, terwijl ze voor het eerst sinds dagen weer behoorlijk at. „Weken lang heb ik morfine-injecties gehad om me overeind te houden, maar ik kreeg weer last van nierstenen en tenslotte ging het niet meer. Nu sta ik onder doktersbehandeling. Mijn bloed is niet in orde. Ik ben gauw nerveus en ik eet ook veel te wei nig. De doktoren weten nog steeds niet wat de oorzaak is. Gelukkig hebben ze me nog niet verboden te schaatsen. Want wat er ook gebeurt, deze tournee door eigen land wil ik doen". Nieuwe show De 24-jarige Johan Haanappel zal de ster zijn in de nieuwe show van de Weense ijsrevue „Dromen van geluk", die woensdag 6 januari in Utrecht in première gaat. Op 25 fe bruari komt de groep naar Den Haag. Hans Jurgen zou hier overi gens niet aan meedoen. Hij rijdt in de tweede show van de „Wiener". Joan zou in de nieuw show voor lopig nog stralen naast haar part ner en verloofde: de jonger Wener Norbert Pelsinger. Maar dit uiter lijk vertoon is slechts schijn. Hoe lang dit nog zal duren hangt af van haar eigen doorzettingsvermogen en de plannen van haar directie. Want de verhouding tussen Joan en Nor- bert is niet meer zoals vroeger. Joan's contract bij de Weense ijsrevue loopt over anderhalf jaar af. „Wat ik daarna ga doen weet ik nog niet". Nu Marika een baby ver wacht, kan dat een uitkomst voor Joan betekenen. Een paar vormen met Hans zou een kroon op haar loopbaan zijn. Ze praat er echter zo weinig mogelijk over, want tijdens de periode die voorafging aan het huwelijk tussen Marika en Werner Zahn trok zij veel met Hans op. Zij is erg op hem gesteld en had mede lijden met hem, omdat hij het der de wiel aan de wagen was geworden. Duitse kranten maakten hiervan gretig gebruik en schreven pagina's vol over de nieuwe romance Haan- appelBaumler. Daarvoor is ze wel een beetje huiverig geworden. Advertentie Rijdt veilig met melk Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veilig en nog lekker óók. Vraag per briefkaart aan het Nederlands Zuivelbureaupostbus 4530, Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de nuttige aktie Rijdt veilig met melk". Franse waardering voor reportage van Herman Wigbolt (Van i r.t.v.-medewerkster) De reportage die Herman Wigbolt en Frans Verhey, beiden V.A.R.A. - medewerkers, in 1964 maakten over het politieke wel en wee van Borneo is door de R.T.F uitgekozen om in januari als enige Nederlandse bij drage in het programma „Cinq co lonnes a la une" uitgezonden te wor den via de Franse televisie. In dit programma worden de beste reportages uit een aantal landen ver toond, die in 1964 zijn uitgezonden. In verband hiermee herhaalt de V.A.R.A. dit filmverslag op nieuw jaarsdag in de rubriek „Achter het nieuws" via Nederland II om 21.45 De reportage geeft een beeld van de militaire opleiding van soldaten en burgers op Borneo en volgt een groep krijgers op hun weg naar het grensgebied met noord-Borneo. Ook zijn er enkele interviews met Indo nesische guerrilla's. VANAVOND OP TELEVISIE: (Van i rtv-medewerkster) Al zeven jaren lang zwerft onvermoeid langs Nederlands wegen radioman Ate Doornbosch. Hij is gewapend met een band- opname-apparaat, en is op zoek naar oude, nergens opgetekende liederen die van vader en moeder op de kinderen zijn overgegaan, eeuwen lang. Die ballades raken er langzamerhand uit. Winter avonden op het platteland worden niet meer gekort met het ver tellen van verhalen en met zingen. De moderne communicatie middelen. radio en t.v.. verdrijven ook hier de stilte en beknotten de eigen activiteiten. De enige Joan weet van zichzelf, dat zjj eigenlijk de enige is die partner voor Baumler king komt. „Ik heb een lange stijl die goed bij hem past Bovendien ken ik hem al van mijn twaalfde jaar af en we kunnen heel goed met elkaar opschieten". Ze wacht nu in spanning op wat komen gaat. Samen rijden met Hans JOAN HAANAPPEL nu eens niet op de ijsvloer, maar zingend voor de microfoon resultaat een grammofoonplaat. Jürgen zou haar nieuwe kracht kunnen geven om van de laatste jaren van haar vijf jaar geleden be gonnen carrière een compleet suc ces te maken. Dankzij zijn geregeld weerkerende radio-uitzending „Onder de groene linde" heeft Ate Doornbosch echter langzamerhand een reservoir van luisteraars gekregen (5.000 adressen) die tezamen één groot volksliederen- geheugen vormen. Mensen op wie hij vaak kan terug vallen. Mensen die blij zijn dait zij oude liederen nog aan een aandachtig oor kwijt kun nen. Want het eindpunt van deze lange traditie is bereikt: bij hun kinderen en kleinkinderen is er veedal geen belangstelling meer voor. Verplichting Wat eerst hobby was, Is bij Ate Doornbosch langzamerhand uitge groeid tot een verplichting. Hij weet, dat als hij deze liederen niet opte- Met ongeveer f. 150,- verkrijgt u door Dutch Internationals Fund belang bij De groep Nederlandse internationale fondsen die de laatste 10 jaar aanzienlijk meer in koers stegen dan het algemeen gemiddelde van de Amsterdamse bankier of commissionair in effecten. Eerste dag van ver handeling ter beurze van Amsterdam 6 januari 1965. Introductieberichten zijn verkrijgbaar bij uw bankier of commissionair in effecten. HOOGOVENS KONINKLIJKE OLIE effectcnbeurs- Dagelijkse afgifte Dutch Internationals Fund In Athene schijnt de zon Aan de ontberingen van de honderden personen, die dooi' de overstromingen van de afgelopen dagen aan de Amerikaanse west kust zijn getroffenis nog geen einde gekomen. Hevige sneeuwval en vorst belemmeren nog steeds de reddingsacties. Door de zware sneeuwval is men er nu al drie dagen lang niet in geslaagd met helikopters voed sel te brengen naar een groep van ongeveer 500 personen, die in het grensgebied van Californië en Oregon nu al ruim een week ge- isoleerd is. Haar voedselvoorraad raakt langzamerhand uitgeput. Een groot deel van Europa had ook vandaag nog te kampen met het koudè weer, maar in Engeland en in een aantal zuidelijke landen begon het warmer te worden. In Athene scheen de zon en was de temperatuur tegen het middaguur 18 graden. In Madrid was het lenteweer na een week van sneeuw en vriezend weer.. De temperatuur in het westen van F r a n k r ij k heeft gisteren twintig jaar oude records gebroken. In Le Mans was het 21 graden onder nul, in Alengon 20 graden en in Rennes 13 graden beneden het vriespunt. Het verkeer stond vrijwel geheel stil door de sneeuw en het ijs op de grote wegen. In Saint-Marie du Mont had de brandweer anderhalf uur no dig om een kilometer af te leggen op weg naar een brandende boerderij. Buiten oevers In Italië is een zijrivier van de Tiber gisteravond buiten zijn oevers getreden, waardoor in eer groot ge bied van de noordelijke rand van Rome anderhalve meter water kwam te staan. Brandweer en politie hebben tweehonderd personen geëvacueerd van wie velen in geïmproviseerde ba rakken wonen. De zijrivier de Aniene, was gezwollen door vier dagen van bijna ononderbroken regenval. In de Dolomieten is na verscheidene dagen het sneeuwen opgehouden. De win tersportplaats Cortina d'Ampezzo is bedekt met een laag van 60 centi meter sneeuw. De bergachtige gebie den zijn alle met sneeuw bedekt, van de Alpen tot Calabrië. In verschei dene gebieden in het zuiden van het land vroor het voor het eerst in deze winter. Zelfs op Sicilië waar bijna altijd de zon schijnt was het koud en viel sneeuw. Op de helling van de Etna is een man doodgevroren. In België zijn gisteren twee personen gestorven ten gevolge van het barre weer. In Oostenrijk bleef het sneeuwen. In Wenen was het ver keer in de war tengevolge van de sneeuwval. In Engeland dooide het in het westen van het land en er viel regen. Deze regen verspreidde zich over het land. De wegen in de bergachtige delen zijn echter nog steeds gevaar lijk. In het Duitse plaatsje Starn- berg werd het huwelijk voltrok ken van het Duitse zangeresje Heidi Brühl met de Amerikaan se filmspeler Brett Halsey. De „21" voor een federale jury De eenentwintig mannen, die eni ge tijd geleden in de Amerikaanse staat Mississippi waren gearresteerd in verband met de moord, in juni j.L, op drie voorvechters van ras- sengelijkheid, zullen op 11 januari terecht moeten staan in Jackson (Miss.) voor de federale „grand jury". Deze zal dan moeten beslissen of tegen de betrokkenen een vervol ging dient te worden ingesteld. De 21 verdachten waren na hun eerste verhoor door de rechter, mevr. Carter, in vrijheid gesteld, omdat zij het getuigenis van een agent van de FBI niet wilden aanvaarden. Op last van het ministerie van Justitie in Washington zal een federale „grand jury" zich nu met deze zaak bezig houden. Tot de verdachten behoren de sheriff van het graafschap Neshoba, Price, en diens plaatsvervanger, Rai- ney. De moorden werden gepleegd in de buurt van Philadelphia, in de staat Mississippi. Een federale districtsrechtbank in Macon in de Amerikaanse staat Georgia heeft zes blanken, verdacht van medeplichtigheid aan de moord op de neger Lemuel Penn, op 11 ju li gepleegd, vrijgesproken. Mogelijk zal deze zaak in laatste instantie voor het opperste gerechtshof in Washington komen. Een beslissing hierover is nog niet genomen kent, waarschjjnljjk niemand het doet. Zijn werk ondervindt in bin nen- en buitenland veel waardering. Dat het ook van wetenschappelijk belang is, bewijst wel het feit dat professor Smits van Waesbergen, musicoloog aan de stedelijke univer siteit van Amsterdam, hem heeft uitgenodigd voor het geven van een gastcollege. Vanavond kunnen ook de t.v.- kijkers kennismaken met het werk van Ate Doornbosch. Afgelopen zomer heeft Pier Tania namelijk acht dagen lang achter zijn radio collega gelopen. Dwars door het Friese woudengebied, zwervend van boerderij naar boerderij. Zij stuitten diaar onverwacht op het „Lied van de ridder en het meisje". Het lied (Jat al genoemd wordt als een „oud liedeke", in het Antwerpse liedboek van 1544 en dat vermoedelijk stamt uit het twaalfde eeuwse Frankrijk. Pier Tania is geboeid geraakt in het werk van Ate Doornbosch. Met grote waardering vertelt hij over de plezierige contacten met de bevol king van de Friese wouden. „Zij waren zo van harte bereid dit stukje oude cultuur voor ondergang te be hoeden, dat zelfs de stillen hun angst voor de camera en de band vergaten en met overgave hun lied zongen", zegt hij. „Het einde van het lied" is van avond op Nederland 1 te zien, om kwart voor negen. RADIO KRO en VARA gaan samenwerken bij sportreportages (Van onze r. t. v. - medewerkster Van 3 januari af zullen de KRO, en de V.A.R.A. intensiever gaan sa menwerken op het gebied van de (radio)sportreportages. Dit om meer lfjn te brengen in de gehele informa tie van de sportliefhebbers en om eventuele doublures te voorkomen. Deze samenwerking gebeurt in het wekelijkse radioprogramma „Mara thon" (muziek en sport voor de thuisblijvers met stevaöt twee voet balreportages). De eerste aflevering zal elke zondag door de K.R.O. op Hilversum I worden uitgezonden van 15.05 tot 16.30. De tweede aflevering op de zondagen gaat meer een be schouwend en samenvattend karak ter dragen en komt op de tijd van het vroegere zondagsportjournaal, namelijk van 18.05 tot 18 30. Dit ge deelte wordt dan door de V.A.R.A. op Hilversum 2 verzorgd. Overigens zullen in „Marathon" de in het verleden gebruikelijke re portages in samenwerking met de andere omroepen normaal gehand haafd blijven. In de uitzending van aanstaande zondag laten de K.R.O. en V.A.R.A. nieuws over de natio nale schaatskampioenschappen ho ren, in samenwerking met de A V.R.O. en de Wereldomroep. i het wilde westen 7.55 uur Blij dierendorp, dierenfilmpje 8.00 uur NTSjournaal 8.20 uur Achter het nieuws, actualiteiten 8.45 uur Het einde van het lied 9.25 uur K-Wartaal, cabaret 10.15 uur Achter het nieuws, actualiteiten 10.20 uur NTS-journaal. NEDERLAND II NCRV 8.00 uur Nieuws in het kort (NTS) 8.01 uur De wereld van Sjolem Alelchem 8.45 uur Literair kijkschrift 9.10 uur vervolg: De wereld van Sjolem Aleichem 9.55 uur Attentie, actualiteiten. Fascinerend beeld van Maccarthy 188 uur film van de „hearing" door de permanente senaats commissie voor onderzoek vorm den de basis van de anderhalf uur durende samenvatting van deze verhoren, die tien jaar ge leden de controverse tussen senator Maccarthy en het Ame rikaanse leger beslechtten. De AVRO genoot de eer deze fas cinerende beelden aan ons te mogen vertonen, waarmee deze omroep het gemis deed vergeten van het discussie-programma „Man tegen man", dat de con troverse Lubberhuizen (direc teur van de uitgeverij „De bezige bjj") en Van Doorne (criticus van „Trouw") tot onderwerp zou hebben. Maccarthy contra Joseph Welch was een formidabel ver vangingsmiddel, een surrogaat dat het origineel in kwaliteit ongetwijfeld met stukken sloeg. De AVRO deed er goed aan deze samenvatting een kleine uitgeleide te geven, maar mis schien was het nog niet genoeg voor een volledig beeld van de hele affaire. Daarom nog even in het kort: in 1950 begon de r.-k. republikeinse senator Joseph Maccarthy zijn „heksen jacht" tegen vermeende infil tratie van communisten in alle mogelijke hogere en lagere regeringsorganen, universitei ten, atoomobjecten, etc. Mocht men hem geloven, dan hield het aantal communisten in Rusland en in Amerika elkaar ongeveer in evenwicht.- Op het ministerie van Buitenlandse Zaken meen de hij 250 communisten te ont waren, ook de Amerikaanse diplomatieke dienst zou geïnfil treerd zijn, de deskundige voor het Verre Oosten, prof. Latti- more, noemde hij als de voor naamste Sowjet-spion in de V.S. en ook de minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson, minister van Defensie Marshall democratische top- door Toen in 1953 het be- wind kwamen, ging Maccarthy 1 op zijn aanvangssnelheid voort, I en bleef beschuldigingen rond- strooien, totdat hij in 1954 in H botsing kwam met het Ameri- kaanse leger. Zijn medewerker H David Sohine, werd In dienst 1 geroepen, Maccarthy bedong H onder pressie privileges van deze H jongeman, het leger nam het I niet langer, en het verhoor werd 1 gebaren. Dit brak tenslotte 1 Maccarthy's nek, niet direct, naar indirect. Zijn llllillilHi»l!Ullillllllllll!llllllllllllllilllllll||IUniljl|||l!llll| gebroken, mede doordat hij in EE die 188 lange uren durende =j televisie-uitzending tevoorschijn EE kwam als de gladde, onbetrouw- bare man, die hij was, terwijl zijn tegenspelers over het ge- heel genomen een betrouwbare EE en fatsoenlijke indruk maakten. De raadsman van de minister voor het leger Joseph Welch EE natuurlijk voorop, wiens acteur- =5 schap, ook door Maccarthy snee- rend geroemd, later leidde tot enkele werkelijke acteursrallen. In januari 1955 moest Maccar- §j thy het voorzitterschap van zijn 3 commissie afstaan aan een democraat. Hij overleed in 1957 op 47-jarige leeftijd. Roy Cohn, Maccarthy's rechterhand, ver- 3 scheen enige tijd geleden nog in het nieuws, in verband met EE door hem gepleegde fraude of 3 Iets dergelijks. 3 Aznavour I in het niet 1 Maccarthy zong Aznavour gisteravond in het niet. Bewon- dering vei'dienden de registra- 3 tie door regisseur Jef de Groot. 3 Hij begreep dat de zanger een- traal diende te staan, verloor 3 hem dan ook geen ogenblik uit 2 het oog en bezweek niet voor de verleiding om „afwisseling" aan 3 te brengen, door shots van het 3 publiek e.d. te geven. Zeer prij- zenswaardig was ook dait de EE tekst van de chansons, zeer ver- EE kort, maar voldoende weergege- ven, juist lang genoeg om de chansons ook voor anderen dan 3 de aanwezige Franse ambassa- deur (bijv. voor de eveneens aanwezige Turkse ambassadeur) s begrijpelijk te maken. Volwaardig VPRO-program Het VPRO-programma op Nederland 2, was volkomen volwaardig. Het t.v.-spel „De Palordini's" van Peter Lohr en 1 Herman van den Eerenbeemt bleek een rustig, beschaafd, M miniatuurachtig muzikaal blij- spelletje te zijn, zonder banali- 1 teiten, maar ook zonder opwin- J dendie of verrassende kwalitei- ten. Verder kon men de in één j§ jaar legendarisch geworden 1 Barbra Streisand en de Zweedse H ook niet weg te poetsen Lil Babs bezig zien en horen. Tenslotte vernamen wij in een nabeschou- i| wing over het psyohokynetische |j experiment, dat de befaamde 1 afwijking naar links, bij nader §j Inzien te klein was om van 1 betekenis te zijn. Er bleken ver- H rassend veel kijkers (56%) te i hebben gekeken. DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7j10 Het levende Woord. 7j15 Ouverbureo, radio voor vroege mensen, met wegeninformatie (7.55-8.00 Overweging). 8.00 Nws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Ouverture (verv.). 8.50 V. d .huisvr. 9.35 Waterstanden. (gr, VPRO: 11.45^Vai ten thuis, licht maiz. progr. ek. 12 .2.30 Meded. 13.45 en op het land, gesprek. 1 t.b.v. landi- en tuanb. 12.33 Deze week. 13.00 Nws. 13.15 Oude fer.muz. Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Mi line-orkest (gr.). 14.25 Licht 14.45 Ten tijde van de avoni spel. 15.30 Tenor met pianobegeleiding: klas. liederen. 16.00 Hoe beleef ik de tijd?, studiedienst. 16.30 Lichte orkest- muz. (opn.). 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Volksliedjes uit Tirol (gr.). 17.45 Lich te gr.muz. 17.55 Sportrubriek. 18.10 Ac- cordeonmuziek met instr. kwart. 18.30 I Radlotorant. 18.50 Nws. en weerpraatje. 19.00 Oudej aarsavonddienst, 20.00 Geestelijke liederen (gr.). 20.10 Boeren en Burgers in Buitenveen, hoorsp. (13). 20.40 Jeugdkoor, met Instrument, be- geleiding en orgel. 21.10 Klas. gr.muz. 21.25 Het Jaar 1964: jaaroverzicht en Amerikaanse hulp voor Somali De Verenigde Staten vervoeren met spoed 500 ton graan uit surplusvoor- raden naar het door hongersnood ge troffen Somali, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. Honderddertig vrachtvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zullen morgen honderd ton graan naar het Amerikaanse voedsel-opslagcentrum in Khartoem vervoeren. In de ko mende weken zal nog 400 ton per schip worden aangevoerd. De Ameri kaanse hulp is een antwoord op een beroep van Somali met het oog op „een ernstige hongersnood in verband met oogstmislukkingen', aldus een woordvoerder van het ministerie. reportages. 22,10 Hoe staat de wereld er voor?, politiek rondetafelgesprek. 22.30 Nws. 22.40 Muzikale successen uit 54 (gr.) r,). 23.4£ strijd om de tijd.' .30 Reportages en a shtendgymn. E> 7.50 Dag- 8.15 Lichte spraak. 24.00-00.30 sementsmuziek (gi Hilversum H. 298 ^.00 Nws. 7 2 gr .muz. .VRO: 8.00 l gr.muz. 8.50 Ochtendgymn. 9.00 De groenteman. 9.05 Oude muz. (gr.). 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte gr.muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11,02 Huishoudelijke zaken. lez. 11.15 Plano- klas' muz 1145 Voordracht. 12.00 Licht ensemble met licht voc. ensemble. 12.30 Meded. tb.v land- en tuinbouw. 12.33 Lichte gr.muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded., event, act. of gr. muz. 13.25 Beursber. 13.30 Dansork. met zangsolisten. 14.00 Radiophllharm. sextet: mod, muz. 14.30 Hartewens Tie nershow. 15.30 Kamerork. en solist: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf, een radioprogr. in een note- dop 17.00 Voor de Jeugd. 18.00 Nws. io,c 1820 Uiitz van do ARP: Prof. Mr. b van de Eerste Kamer der Staten GeneT raai. 18.30 Licht orkst en zangsollste. VPRO: 19.00 Kerkdienst van de Ned. Prot. Bond. 20.00 Nws. 20.05 Batig Sal do, een terugblik op enige uitz. In '64. 55 Dit Jaar, toespraak. AVRO: 21.00 klankbeeld. 21.40 Gelukkig roeporkest: Nieuws. 22,15 365-fgevar. progr. 23 50 De laatste minuten van 1964, orgelspel 24.00 Klokgelui. 00.63- 00.30 Lichte gr.muz. Televisieprogramma's KRO: 15.00-^10.45 V< 16.00 Voor de kleuters. NTS: 16.15 1 kasteel In Spanje. TV-film '-17.30 Preludes, E Jaaroverzicht Buiten- Nederland II sr de vrouw». TV-ffln land. SOC: 19.30 Socutera. KRO: 19.35 De Flintstones, tekenfilm, NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Oudejaarsover- weglng 20.25 Drie ls te veel, TV- kLucht, NTS: 22,05 Jaaroverzicht Bin- £™lan£; KRO: 22 35 Josephine Baker. NTS: 23.00 Oudejaarsimpressies Am sterdam. 23.05 Maskers (Masken), baL- letprogr. (progr. v. d. WDR)23.40 Voor de blok slaat, overdenking. 23.58 Impressies en klokgelui uit Amsterdam. Geprolongeerd: kaleidoscoop 1964. uit Televisieprogramma's - Nederland II: NTS: 20.00 Nws, AVRO: 20.01 Har- tewensconcert. NTS: 22.05 Freedom spectaouiar. een show met Amerikaanse tops ter ren. 23 40 Voordracht. 23.55 Klokgelui. 00.15-1.00 Nieuwjaar6bal.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5