Sociale Raad, Leiden houdt op te bestaan BOOM Doorstroming van wetenschappelijk lager - naar onderwijs BRANDS BIEREN Waardering voor een halve eeuw dienstverlening Dinsdag 29 december 1964 Tweede blad no. 31452 Onderzoek Leids Soc. Instituut Beroepsniveau en opleiding van ouders hebben grootste invloed De herkomstpercentages der toegelatenen tot het voorgezet wetenschappelijk onderwijs verschillen op opmerkelijke wijze. Van de jongens, afkomstig uit het milieu der vrije beroepen en hoge employe's, kiest 85 procent het voortgezet wetenschappelijk onderwijs. Voor de zoons van middelbare employe's is dit cijfer 68. Daarentegen stroomt slechs vijf percent van de arbeiderszoons door naar het VWO. MILIEU-FACTOREN Deze cijfers verstrekte vanmorgen prof. dr. F. van Heek, hoogleraar aan de Leidse Universiteit, die op de algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzersvereniging (NOV) sprak over schoolgeschikt- heid, intelligentie en milieufactoren bij de doorstroming van het lager onderwijs naar het voortgezet we tenschappelijk onderwijs. De hoogleraar maakte gewag van een onderzoek van het Leids Socio logisch Instituut naar de maat schappelijke factoren, die dize door stroming beinvloeden. Het beroeps- niveau en de genoten opleiding der ouders blaken volgens het tot nu toe in ons land verrichte verkennend on derzoek de grootste invloed te heb ben op de schoolgeschiktheid en de doorstroming der kinderen, aldus spreker. Bezien vanuit een oogpunt van schoolgeschiktheid zyn de niet- benutte reserves van voor VWO ge schikt leerlingen betrekkelijk ge ring. Het percentage goed geschikte, maar niet naar VWO doorstromen den uit de laagste milieus is niet sterk afwijkend van het algemene cijfer. Prof. Van Heek, die erop wees dat dikwijls op zeer eenzijdige wijze het gezin als oorzaak van de geringe schoolgeschiktheid wordt aangemerkt en de school daarbij buiten beschou wing wordt gelaten, stelde met na druk, dat de belangstelling voor het onderwijs in het lager milieu groter is dan dikwijls wordt aangenomen. Hjj vroeg zich in dit verband af, of niet ook door wijzigingen in de schoolstructuur en in de didactiek zeker bij het lager onderwijs, maar wellicht ook bij het voortgezet we tenschappelijk onderwijs, een betere aanpassing tussen gezins- en school milieu zou kunnen worden ver kregen. Betere aanpassing Een betere aanpassing tussen de cultuurpatronen van lagere school en het gezin uit het lagere beroeps milieu heeft geenszins alleen betrek king op een betere doorstroming naar het VWO, maar de dooorstro- ming naar al het voortgezet onder wijs is hiermede gebaat en niet min der de doorstroming binnen de lagere school zelf. „Deze vergaande beteke nis voor alle fasen en trappen van het Nederlands onderwijs moge krachtige impuls geven s gische en didactische experimenten, die, zonder het algemene peil van het onderwijs aan te tasten, verbe tering trachten te brengen in ge noemde aanpassingsmogelijkheden", aldus de hoogleraar. „De verzorgingsstaat zal aandacht dienen te schenken aan het feit, dat het lager onderwijs door middel van een differentiërende organisatie en didactiek rekening behoort te hou den met de verschillende sociaal- culturele herkomst van zijn leerlin gen". Studiefinanciering Op deze vergadering sprak voorts de heer E. Steenbergen, vice-voor- zitter van het N.O.V., die een in leiding hield over „maatschappelijke onderwijskundige maatregelen, die ertoe kunnen bijdragen om op timale ontwikkelingskansen te schep pen". Het huidige systeem van stu diefinanciering noemde hij zedelijk onrechtvaardig. Spreker bepleitte een rechtvaardig systeem, dat aan een ieder gelijke kansen biedt. Sprekende over de invoering van :n studieloon merkte de heer Steen bergen o.m. op, dat deze zaak serieus genomen moet worden. „We zullen minstens moeten overwegen, of we door materiële maatregelen ertoe kunnen bijdragen de jeugd en de ouders te beschermen tegen de ver lokkingen van de materialistische maatschappij". Sprekende over het scheppen van optimale ontwikkelingskansen voor de gehele Nederlandse jeugd stelde de heer Steenbergen o.m. dat we zul len moeten beseffen dat ook hier de voor de baat uitgaat. Uitbreiding research, verbetering van op leiding en na-scholing der leerkrach ten zijn gebiedende eisen. In zijn inleiding merkt de heer Steenbergen voorts op, dat het huidige leerplan het basisonderwijs ertoe leidt, dat grote groepen kinderen stenen brood krijgen. De organisatie het toekomstige basis-onderwijs zal z.L zo moeten worden, dat niet alleen de middelmaat, maar ook de begaafden en zeer begaafden, als mede de minderbegaafden passend onderwijs krijgen. Niet veel goeds voor toekomst De heer Steenbergen uitte kritiek op het uitstellen door de regering de invoering van de tweede fase de verlaging van de leerlingen- schaaL „Hoe kan een minister van onderwjjs dit met zijn verantwoor delijkheid dekken: dit belooft niet veel goeds voor de toekomst", zo zei hij. Met betrekking tot het voortgezet onderwijs merkte de heer Steenber- o.m. op, dat de scholen zullen moeten samenwerken om van de mammoetwet iets te maken. Via een lokaal en regionaal onderwijsbeleid, aldus de inleider, zullen we veel kunnen doen voor het schep pen van optimale ontwikkelingskan- „Steeds zal daarbij in het oog gehouden moeten worden, dat de mammoetwet geen eindpunt mag zijn, maar het startpunt voor een we ontwikkeling zal moeten be tekenen. Daarvoor zal heel wat ener gie gevraagd worden, aldus spreker. Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300.- en f800,-. heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Miriam, d.v. W. A. derwoerd d.v. J. T. M. v. d. Kraan t Beek. B. de 1 M. Datema. Pieter L M. P. Couhoka A. J. Pracht en tóns.',Mlïgareöi'a c„ d.v. tl. iwa, kenbos en C. AJjChutter. Matras C.. z.v M. C. Onderstal en J. v. d. Bosch. Cornelia H. M.; d.v. T. C van ^egg-e^n en G. A. Hillenaar. Inge, d.v. F. Brandit-Oorstius E- Hugo. z.v. F. Brandt-Oorsttue en eM. van Druten. Willem C.. z.v. W. Hille- brand en M. Nleland. Claudia, d.v F. E G. Murray en M. H. Stichter. Rlneke, d.v. K. T Ebes en C. H. van Wijnen. Gilles L., z.v. M. L. Wurfbain Sanders. Barbara A., iH.L. __i C. J. Mar- N. H. Kwak- N.V. Arch failliet De rechtbank in Den Haag heeft gisteren het faillissement uitgespro- van de N.V. Arch (winkelinrich tingen) in Wassenaar en van doch terondernemingen van deze N.V., on- meer de N.V. Artivo. De recht bank benoemde tot curator mr. A. H. G. Blankenstein in Den Haag. Lezers schrijven Konijnen slachten Toen ik mij enkele dagen t Kerstmis bU het Openbaar Slachthuis in Leiden vervoegde om mijn konijn te laten slachten, werd ik door de gang van zaken daar nogal pynlyk getroffen. Het trof my namelyk, dat de prijzen, welke voor het slachten berekend werden, nogal uiteenliepen. Zou de directie van het Slachthuis geen vaste prys bepaald hebben. Overigens waren tientallen mensen onbekend met het feit dé.t er kosten aan het slachten verbonden waren, zodat er zioh nogal eens pynlyke si tuaties voordeden: konyn geslacht en geen geld meegenomen Hoewel ik veel waardering heb voor dit initiatief van de Dierenbescher ming vind ik dat de uitvoering van het plan wel wat te wensen over liet. Volgend jaar beter zullen we maar M. K. Maresingel 38, Leiden. Leidse amateur-fotografen „Zorg om een erfenis" Tydens de laatste bijeenkomst ii 1964 van de Leidse Amateurfotogra fenvereniging, die gisteravond in „De Doelen" werd gehouden, ging de gro te belangstelling van de leden uit naar de lezing van de Leiderdorpse architect, de heer P. van der Starre. Deze vertelde onder het motto „Zorg om een erfenis" over de talrijke fa cetten, waarmee met het restaureren van historische gebouwen, kerken e.d. rekening moet worden gehouden. Alvorens de bijeenkomst te openen, sprak de vice-voorzitter, de heer G. L. v. d. Berg, enkele woorden ter na gedachtenis aan dokter J. P. Solle- wijn Gelpke, in wie de LAFV niet alleen een trouw, doch ook zeer actief lid verliest. De vergadering nam enige ogenblikken stilte in acht. Met behulp van enkele series zelf vervaardigde kleurendia's gaf de heer Van der Starre allereerst een duide- lijke uiteenzetting van het feit, dat de vele oude gebouwen, kerken e.d„ alle monumenten van geschiedenis en kunst, niet zo maar aan hun lot kunnen worden overgelaten. Vele van deze monumenten zyn door de tand des tyds in groot verval geraakt en kunnen slechts met grote kennis van zaken en uiterst moeizaam weer in hun oorspronkelyke architectonische staat worden teruggebracht. Alvorens de architect, die in dergelyke restau raties is gespecialiseerd met zyn staf van metselaars, steenhouwers en gla zeniers de eindelyke restauratie van het betreffende object ter hand neemt, moet in zeer vele gevallen eerst in oude archieven worden ge speurd naar de oorspronkelyke teke ningen en ontwerpen waaruit het restauratieplan wordt opgebouwd. Waarom met de restauratie vai de Hooglandse Kerk zoveel jaren ge moeid zyn bewees de heer Van der Starre met zyn kleurendia's, weergaven met welk een moeite zorg dit monument van bouwkunst steen voor steen, raam voor raai steunbeer na steunbeer vrijwel geheel opnieuw moetw orden herbouwd. Leger des Heils Op oudejaarsavond zal in de korps zaal van het Leger des Heils een dienst worden gehouden onder het motto: „Uur van Bezinning". In deze dienst zullen voorgaan de bevelv. of ficieren van het Korps Leiden briga dier en mevr. H. J. DrentjeHaas. Onder leiding van dezelfde officie ren zal op nieuwjaarsavond een dienst worden gehouden met als de vies: „Zielen voor God". Zondag 3 januari zal de ochtend dienst worden geleid door de nieuw benoemde chef-secretaris in Neder land kolonel Ph. van Dalen, daarin bygestaan door zyn echtgenote mevr. H. van DalenTaat. Examencommissies Tot voorzitter van de examencom missie Frans M.O. 1965 is benoemd prof. dr. S. Dresden alhier, tot twee de ondervoorzitter in de sub-examen commissie Duits M.O.-B 1965 prof. dr. C. Soeteman in Oegstgeest, tot secretaris van de examencommissie staathuishoudkunde en statistiek M.O. 1965 dr. J. P. Duyverman al hier, tot secretaris van de examen commissie staatsexamen Gymnasium dr. W. A. M. Bergers te Wassenaar, tot ondervoorzitter en secretaris van de examencommissie staatsinrichting M.O. 1965 dr. J. P. Duyverman en tot ondervoorzitter van deze commis sie prof. mr. J. V. Rijpperda Wierds- ma alhier. „De Vriendenclub" De uitslag van de tentoonstelling van de Leidse postduivenvereniging „De Vriendenclub", waarvoor 265 vo gels waren ingestuurd, luidt: Klasse 1: 1. J. Gysman; 2. Geb v. Klaveren; 3. J. Gysman. 2: 1. W. J. Mark: 2. C. Vlaardingerbr; 3. W. J. Mark. 3: 1. L. Koopman; 2. T. Gysman; 3. A. J. de la Rie. 4: 1. T. Gysman: 2. J. v. As; 3. R. Pet. 5: 1. C. Vlaardingerbr; 2. J. v. Duuren; 3. T. Gysman. 6: 1. H. Heinrich; 2. J. Gysman; 3. L. Gysman. 7: 1. J. v. Duuren; 2. B. v. Seggelen; 3. J. v. Leeuwen. 8: 1. J. Beekman; 2. A. Link. 9: 1. T. Gysman, 2. L. Gys man; 3. C. P. Gysman. 10: 1. W. J. Mark; 2. T. Gysman; 3. I. Klinkha mer. 11: 1. J. Gysman; 2. J. v. Leeu wen; 3. H. Heinrich. 12: 1. J. Gys man. 13: 1. A. Link; 2. L. Gysman. 14: 1. J. Gysman; 2. T. Gysman; 3. A. Link. 15: 1. R. Pet; 2. L. Koop man. 16: 1. J. v. Duuren; 2. B. v. Seggelen. PILS 50 ct. per pul i... 37 ct. per flesje WIJNHANDEL - SLIJTERIJ I KRAA IERSTRAAT 1 I hoek Nieuwe Ryn - TEL. 20229 Roemeense spion moet Zwitserland verlaten De Zwitserse regering heeft Ion Hidos, secretaris van de Roemeense ambassade in Bern, het land uitge zet op beschuldiging van spionage op Zwitsers grondgebied. Hidos heeft onlangs in de Zwitser se steden Bazel en Solothurn ge heime ontmoetingen gehad met bui tenlandse agenten. Tydens deze ont moetingen heeft hy de agenten structies gegeven voor spionage tegen landen, die aan Zwitserland grenzen, aldus de verklaring. De Zwitserse autoriteiten hebben geweigerd verder uit te wyden over wat zy noemen „een van vele geval len, die betrekkelyk onschuldig zyn, maar aantonen dat communistische agenten Zwitserland zyn gaa.n be schouwen als het ideale land voor clandestiene ontmoetingen. Daarom hebben wy besloten krachtiger op te treden". T. Admiraal G. J. Melse. Al win A., z.v. L. v. d. Toorn en I. E. Giezen. GETROUWD: M A. P. Hendriks en A. F. van der Water L. C. van der Helm Slepert. J. D. Barth H. N. M. J. Hu- in C. C. M. M. L. Tunik. W. O. C. J. Uljé. L. J. Z. Naber en M. Zwart. OVERLEDEN B. E. Tiele, 74 i der Maas. R. van Ton- i'Toorn. 77 jr.. echtgenjr. Kramers, J Keur. 85 jr.. wed Nu de Bijstandswet in werking treedt Met de invoering van de Algemene Bijstandswet ,op 1 januari a.s. houdt de Sociale Raad in Leiden op te bestaan. De bijeenkomst, die de raad gistermiddag in restaurant Van der Heijden belegde, was de laatste in zijn ruim vijftigjarige bestaan. Uit de grote belangstelling voor deze afscheidsvergadering bleek wel heel duidelijk, dat het werk van de Sociale Raad van betekenis is geweest. Het werd van het begin af aan met veel enthousiasme en menslievendheid verricht. „Triest èn verheugend" De voorzitter van de Sociale Raad, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, noemde deze by eenkomst tegelijk triest en verheugend. Triest omdat er een einde komt aan werk dat twee envijftig jaar lang in het belang van de medemens is gedaan, verblijdend omdat het werk van de raad, vroe ger armenraad geheten, steeds meer overbodig Is geworden, mede dank zij de sociale overheids-maatregelen van de laatste tyd. Mr. De Ruyter de Wildt herinner de eraan, dat de Armenraad in 1912 tot stand is gekomen als gevolg van de invoering van de Armenwet. Hy merkte in dit verband op, dat vier jaar later, in 1916 dus, de helft van de Leidse bevolking armlastig was. De Sociale Raad, die uit de Armen raad is voortgekomen, is dank ver schuldigd aan vele kerkelyke ins tan en instellingen van particulier initiatief, waarmee altyd prettig werd samengewerkt, aldus mr. Ruyter de Wildt. Nu de Algemene Bijstandswet aan iedere staatsbur ger het recht verschaft op de nood- zakeiyke kosten van net bestaan, het werk van de Sociale Raad over bodig geworden. Dit betekent, dat het bureau met Ingang van 1 januari 1965 wordt op geheven. Vrijwel alle medewerk- (st)ers van dit bureau hun aantal was de laatste jaren toch al sterk ingekrompen hebben inmiddels andere gemeentediensten werk gevonden. „Wy beëindigen onze taak het besef, dat de raad gedurende ruim een halve eeuw goed en nuttig werk heeft gedaan tot hulp en steun hen, die er behoefte aan had den", aldus mr. De Ruyter de Wildt. Moeten langzame bezorgwagens ook meebetalen aan Rijkswegenfonds De gebruikers van langzaam rij dende gemotoriseerde bezorgwagens zijn verbaasd en ontsteld, dat zy waarschijnlijk ook toeslag op de mo torrjjtuigbelasting moeten gaan be talen ten behoeve van het Rykswe- genfonds. Dat blijkt uit klachten individuele gebruikers van deze bezorgwagens en uit reacties branche-organisaties. het oorspronkelyke voorstel de regering om van de gebrui kers van daartoe aan te vijzen gen een weggeld te vragen als bij drage voor het rykswegenfonds, ble ven transportmiddelen als langza me elektro- en motortrekkers bui ten beschouwing. Deze voertuigen mogen vanwege hun beperkte snel heid niet op autowegen' komen. De Tweede Kamer ging echter het weggeld vervangen door een toe slag op de motorrytuigenbelasting. Daarmee komen echter als de Eerste Kamer het ontwerp aanneemt ook de gemotoriseerde bezorgwa gens onder de toeslag van 65 pro cent te vallen. In de kringen van de gebruikers van gemotoriseerde bezorgwagens wordt de voorgenomen toeslag voor het Rykswegenfonds onredelyk en onrechtvaardig genoemd, mede om dat hun bydrage op geen enkele yze ten goede komt aan de ge- meenteiyke wegen. Wethouder ir. J. f. G. van Hoek (links) neemt afscheid de Sociale Raad. In het mid den de voorzitter van deze raad. Ph. J. de Ruyter de Wildt. geheel rechts de wnd. secreta resse, mej. mr. A. C. Krijkamp. (Foto L.D./Holvast) die hierna het woord voerde, gaf een nadere toelichting op het in werking treden van de Algemene Bystands- wet. Hy legde de nadruk op het feit, dat sociale hulp nu een recht en geen gunst meer is, waarby boven dien de mogelykheid wordt openge laten om in beroep te gaan. Ook de wnd. secretaresse van de Sociale Raad, mej. mr. A. C. Kry- kamp, sprak ter gelegenheid van de opheffing van het bureau enkele af scheidswoorden. „Het bureau wordt opgeheven, maar het dienstbetoon gaat door", aldus mej. Krykamp. Hierna richtte de vice-voorzitter, de heer P. S. Anes, woorden van dank tot mr. De Ruyter de Wildt voor de wijze, waarop deze het moei lijke bestuurswerk heeft geleid. Aan het einde van deze middag was er gelegenheid om met een handdruk afscheid te nemen van het bestuur en de medewerk (st) ers van het bureau. Velen maakten daarvan dankbaar gebruik! Sociaal goed Namens het gemeentebestuur richtte op deze afscheidsby eenkomst de loco-burgemeester, wethouder S. Menken, woorden van waarde ring tot het bestuur en de medewerk- ts van het bureau. Er is in Lei een stad van zulk een bijzon dere structuur, een groot sociaal goed tot stand gebracht, zei de loco burgemeester. Hy wees er op, dat de ellende en de armoede in het begin van deze eeuw zo kenmerkend Leiden plaats hebben ge maakt voor een menswaardiger be staan. Wat de instelling van een maat schappelijk contactorgaan betreft eerder op de middag had mr. De Ruyter de Wildt er een lans voor gebroken dit orgaan zal er, in nieuwe styl en steunend op wat in het verleden is geweest, komen. De loco-burgemeester zei, dat de tot standkoming van dit contactorgaan op het ogenblik bü het college van B. en W. wordt voorbereid. Geen gunst Onze stadgenoot, de heer H. van Rheenen, die op 31 mei j.l. de 64-jarige heer H. van der Aar uit de Kooi uit het water van de Zoeter- woudsesingel haalde en daarna de mond-op- N™ wiegènthart! I mondbeade ming toepaste, bekijkt vol trots de Oosten, 30 jr., man. jiem (jool- loco-burgemeester, wethouder S. Menken, uitgereikte oorkonde van de Maat schappij tot redding van drenkelingen. Rechts zijn 15-jarige dochter Ellen, die bij deze redding assistentie verleende. Het gemeentebestuur ver raste haar met het fotoboek over Leiden. (Foto L.D./Holvast) Minder treinen op oudejaarsavond De Nederlandse Spoorwegen zullen op oudejaarsavond een beperkte dienstregeling uitvoeren. Na negen uur vallen er 270 treinen uit. Op affiches in de stations zal worden aangegeven om welke treinen het I den Berg. met ingang gaat. Kerkelijk Leven ;ngemeenten Muntendam K. Corpo- KERK LIEP LEEG (Van onze correspondent) Toen ds. Wiersma uit Zelhem (Achterhoek) zondagmorgen tydens dienst van de hervormde ge meente van Kesteren (Betuwe) wilde gaan bidden, verlieten enkele kerk gangers het kerkgebouw. Na af loop van het gebed volgde het over grote deel van de aanwezigen. Slechts dertig van de 250 gemeen teleden, die aanvankeiyk aanwezig waren, bleven. Dit massale weggaan was een gevolg van een mededeling die ds. Wiersma had gedaan. Na de predikatie las hy een besluit voor van het breed moderamen in provincie Gelderland, waaruit o.m bleek, dat het ongevraagd verlof van de plaatselyke predikant, ds. C. van 1 januari 1965 zal worden beëindigd. Congres gewijd aan de ergernis De verenigde studentenvereniging van de theologische faculteiten en theologische opleidingsinstituten in het Nederlandse taalgebied zal op 12, 14 januari haar jaarlykse con gres te Groningen houden. Het stu die-onderwerp voor deze dagen zal zyn het begrip „Skandalon": de er gernis. die het christendom vaak ongewild oproept De discussie zal zich voornamelijk toespitsen op de vraag: zyn de factoren die het evan gelie en de christebjke kerk voor de buitenstaander zo ergerniswekkend maken, werkelyk alle onvermijdelijk of moet de kerk erkennen dat vele op zichzelf indifferente zaken tot zwaarwichtige onderdelen van de „leer" zyn geworden? STILLE OMGANG De jaarlykse stille omgang in Am sterdam zal in 1965 niet over drie nachten worden verdeeld zoals sinds 1948 het geval is geweest doch over twee nachten nl. die van de zondagen 21 en 28 maart. Dr. II. C. RUTGERS OVERLEDEN In Zeist is in de ouderdom van 84 jaar overleden dr. H. C. Rutgers, oud-secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap en oud-secreta- de Nederlandse Christen Stu denten Vereniging. Dr. Rutgers werd 15 maart 1880 geboren en is een zoon van wylen prof. dr. F. L. Rutgers, die eerste hoogleraar in het kerkrecht aan de Vrye Universiteit was. Hy studeer de Vrije Universiteit in Am sterdam en promoveerde in 1910 tot doctor in de theologie op een dis sertatie „kerkelyke deputaten". Van 1911 tot april 1915 is dr. Rut gers predikant geweest by de Geref. Kerk van Marken. Van 1906 tot 1915 was hy algemeen secretaris van de NCSV. Daarna was dr. Rutgers tot 1950 secretaris van het Nederlands By belgenootschap. Hy heeft met name in de studentenwereld baan brekend werk verricht en nam het initiatief tot de stichting van het Conferentieoord Woudschoten te Zeist. Van 1907 tot 1928 was dr. Rutgers bestuurslid en de laatste 8 jaar penningmesser van de wereldfede ratie van christelyke studenten ver enigingen. Als zodanig is hy een van de naaste medewerkers geweest van de zendeling John Mott. Hij was Ridder in de Orde van de Ne derlandse leeuw en officier in de Or de van Oranje Nassau. De begrafe nis heeft gisteren in alle stilte in Zeist plaats gevonden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3