LEIDSCH DAGBLAD iVerkeer eist acht levens in wit kerstweekeinde Maleisie, Cyprus en Aden in het brandpunt BONTMANTEL Drukke dagen voor informatiedienst „Stevig gereisd" Voor de 20 -ste maal gefaald Makarios wenst een militair overwicht VAN EGMOND VORST ZET DOOR MARINER LEGDE AL 80 MILJOEN KILOMETER AF Atoomduikboot naar de Chinese wateren Oiigeorganiseertlen moeten meebetalen aan werk vakbeweging MAZELEN TEISTEREN NOORD-IRAN Zes raddraaiers in Mozambique gearresteerd (9ud Ofte Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 28 DECEMBER 1964 No. 31451 Directeur: E. A. E. vaD Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 VEEL SLIPPARTIJEN EN BOTSINGEN DOOR GLADDE WEGEN EN MIST De witte kerst leverde naast een prentbriefkaartenlandschap voor de automobilisten veel last op. Dit kwam niet alleen door de gladde wegen, maar vooral ook door de mist. Het verkeer eiste tijdens het kerstweekeinde acht levens. Twee personen zakten door het ijs en verdronken. Het afgelopen weekeinde zal de wegeninformatiedienst van de K.N.A.C. en de A.N.W.B. nog lang in herinnering blijven. Ruim 50.000 informaties werden aan voornamelijk automobilisten verstrekt door circa 25 met Op tweeed kerstdag was het aantal vragen soms 1200 tot 1500 per Door de gladheid en de mist hebben ook vele automobilisten tijdens de kerstdagen de veiligste weg gekozen: via spoorbanen. De Nederlandsche Spoorwegen meldden, dat er donder dagavond al „stevig werd gereisd". Er moesten toen 57 extra treinen worden ingelegd. Op eerste kerstdag was het in de treinen nog vrij rustig, maar de volgende dag was het drukker dan op een normale zondag. Gisteren werden 26 extra-treinen ingelegd. Donderdag lag het scheepvaartver keer in het Rotterdamse havengebied tengevolge van de mist nagenoeg stil. Het zicht bedroeg nauwelijks vijftig meter. De sleepdiensten werden ge staakt, zodat grote schepen niet meer konden varen. Het luchtverkeer kon over het algemeen normaal doorgang vinden. Onverantwoord De mist en de gladheid veroorzaak ten vooral donderdag veel slippartij en botsingen en grote verkeersop stoppingen. Tegen half zes stond in de buurt van Linschoten op de weg Den HaagUtrecht een file auto's van ongeveer tien kilometer lengte. Er deden zich daar veel botsingen voor. De Rijkspolitie telde circa 35 gekraakte personenauto's en zeven trekkers met opleggers. Op vele an dere wegen, kwamen eveneens tal auto's met elkaar in botsing. De slip partijen leverden vrij veel gewonden op. De politie constateerde dat er gc> zien de omstandigheden onverant woord hard werd gereden. Later op de donderdagavond wer den de wegen spiegelglad en de mist werd zeer dicht. Dat resulteerde kilometers lange files op het v keersplein Oudenrijn bij Utrecht. In Zeeland werden drie veren gestaa' De Nederlandsche Spoorwegen heb ben weinig last gehad van de mist. De treinen reden over het algemeen op tijd. Er deden zich wel enige botsin gen met auto's voor op overwegen maar daarbij werd niemand gewond. Verongelukt De 25-jarige mevrouw B. Vlaming- Van Dijk uit Oosterend op Texel donderdagavond gedood, toen auto, waarin zij zat. slipte, over kop sloeg en in een sloot terecht kwam. Mevrouw G. Kruithof (62) uit Loosduinen werd aangereden en ge dood, toen zij met de fiets werd aan gereden door een auto. In Noord- Scharwoude-Verlaat (N.-H) kwamen twee auto's frontaal in botsing, waardoor één der inzittenden, de heer A. Schrijver (78) uit Zuid- Scharwoude. zo ernstig werd gewond dat hij overleed. De 51-jarige fabri kant P. Boonstra uit Leeuwarden ver ongelukte op de rijksweg Heerenveen Leeuwarden na een slippartij. Het zesjarig jongetje Barry van Linscho ten uit Moergestel kwam gisteren om het leven, toen het plotseling de weg oprende en door een auto werd ge grepen. De 70-jarige Utrechtse aan nemer E. W. van der Linden is gis terochtend op een zebrapad door een personenauto aangereden en omge komen. De 18-jarige B. Bil uit Brit- sum (Fr.) is op tweede kerstdag om het leven gekomen bij een verkeers ongeval. In Grubbenvorst werd gist- teravond de 45-jarige postbode W. Cuypers uit Blerick door een achter opkomende auto gegrepen en op slag Onbetrouwbaar ijs Het ijs op de plassen, sloten en vaarwegen is nog niet betrouwbaar. Het is in het algemeen niet dikker dan drie vier centimeter, terwijl be trouwbaar ijs een dikte van elf centi meter moet hebben. Twee personen zakten door het ijs en verdronken: de 16-jarige Johanna Maria van Dam uit Purmerenid en de 21-jarige J. Lang uit Heerlerheide. Het Italiaanse parlement heeft vandaag voor de 20-ste maal gefaald in zijn poging een nieuwe president te kiezen voor de Italiaanse repu bliek. De socialistische afgevaardigde Nenni, die door de communisten wordt gesteund, kreeg wederom het grootste aantal stemmen. Tweede werd minister van Buitenlandse Za ken Saragat van de sociaal-democra tische partij. Sagarat wordt door de christen-democraten gesteund. Men zie voor vroegere stemmingen elders in Advertentie HEERLIJK NU EEN Maar dan ook een van BREESTRAAT 173 WEERBERICHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen, maar ook wolkenvelden. Hier en daar enige sneeuw en plaatselijk mist. Matige tot zwakke veranderlijke wind. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst, morgenmiddag matige tot lich te vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 DECEMBER Zon op: 8.48 u.; onder: 16.36 uur. Maan op: 4.21 u.; onder: 14.02 u. Hoogwater te Katwijk te 0.04 en 12.30 uur. Laagwater te 8.02 en 20.23 uur. Dit nummer bestaat alt 18 pagina's. (Van onze Londense correspondent) Kerstmis of geen Kerstmis, de internationale onrust kent geen pauze. Ditmaal waren de brand punten Mallaka, Cyprus en Aden, President Soekarno schijnt te will enaantonen, dat het de hoogste ernst is met zijn zogenaamde „confrontatie" te gen M a 1 e i s ië. Hij voert het tempo van zijn guerrilla-actie, gericht tegen het hart van de fe deratie, Malakka en de federale hoofdstad Koeala Loempoer, sterk op, klaarblijkelijk in ver band met zijn grootspraak dat hij de federatie vóór 1 januari 1965 zal „verpletteren". Koeala Loempoer heeft de nodige voorzorgsmaatregelen genomen. De wegen rond de hoofdstad zijn door politietroepen afgezet en langs een deel van de kust is de alarmtoestand afgekondigd met inbegrip van een verbod om zich 's avonds en 's nachts buitenshuis te begeven. Indonesische „kerstraids" van woensdag en don derdag liepen op niets uit. Zij wer den tendele verijdeld door het Britse projectielenfregat Ajax. Woensdag richtte de Ajax het vuur op de Indonesiërs, juist nadat de eerste ploeg van 22 man van een Indonesische patrouilleboot in zeven invasie-sampans was overgestapt. De patrouilleboot met nog 28 man aan boord verdween toen snel in de duis ternis. Gedurende de afgelopen drie dagen werden alle Indonesische guer rillastrijders gedood of gevangenge- ;n. De laatste groep van 27 man gaf zich zondag zonder verzet in de assen van Johore over, nadat het oerwoud door laagvliegende RAF- Hnnterjagers en een Canberra-bom - verper was beschoten, waarna helikopters de actie voortzetten. Nooit n Indoneërs de hoofdstad dich ter genaderd dan bij de raid van erdag. Er is sprake van een zo genaamde invasievloot van 200 vaar tuigen, welke in Indonesische wate- gereed ligt. Grivas in actie Meer ongerustheid heerst er in Lon- over de militaire voorbereidin- van aartsbisschop Makarios op Cyprus, die de positie van de Grieks-Cyprioten thans met behulp de Sowjet-Unie, Egypte en Grie kenland, ondanks het toezicht van do Verenigde Naties, tegenover de Turken enorm heeft versterkt. Boven dien hoopt Makarios de morele steun te krygen van de meerderheid der Algemene Vergadering van de Ver gde Naties door een linksgerichte „anti '"iperialistische" rol te spelen. De zending van Russische wagens, elke vorige week voor het leger van meraal - Grivas is langekomen, zou de eerste aflevering zijn van een grotere bestelling. Toen vorige Kerst- de burgeroorlog opnieuw ont brandde waren beide zijden slechts licht bewapend. De nieuwe wapen- I zendingen begonnen in juni. De grootste, voornamelijk bestaande uit Brits materiaal, kwam uit Grieken land. President Nasser zond vracht auto's en kanonnen van de vroegere Britse basis in de kanaalzone. Cy- i prioten worden in Egypte geoefend om enkele Sowjet-russische torpedo- boten over te nemen, die op weg zijn van Rusland naar Alexandrië. Maar de Sowjet-Unie schijnt Maka rios bepaalde zware wapens, zoals luchtafweerpropectielen, te onthou den uit vrees voor onaangename reacties in Turkije, dat Moskou thans gunstig tracht te stem men. De Russen zijn ook niet gesticht over de anti-communistische leiding van het Grieks-Cypriotische leger, dat ook wapens krijgt via Bel gische particuliere handelaren. Het doel van Makarios is thans duidelijk, namelijk politieke over heersing door een militair overwicht. Zijn nationale garde, onder goede discipline van Grivas, zou thans 20.000 man tellen met 4000 Griekse officieren. Hjj hoopt de Turkse Cy prioten onder zulk een druk te zet ten dat zij hun rol als minderheid zonder speciale voorrechten zullen moeten aanvaarden. Tenslotte Jemen. De regering van Jemen, blijkbaar in opdracht van president Nasser, bereidt vol gens. Radio-Jemen, een „operatie- Bloedbad" tegen het „Britse koloni ale leger" in Aden voor. Deze ope ratie zou doorgaan totdat Engeland op de knieën ligt voor de Arabische revolutionairen. Tenzij Engeland on middellijk de militaire basis in Aden opheft, zal „de commandant van het bevrijdingsleger het leven voor het Britse leger en het bestuur tot een hel maken". In Londen gelooft men echter niet dat de jongste terroristische activi teit waar op eerste kerstdag een Adense politie-inspecteur werd dood geschoten door een terrorist de plannen voor een conferentie betref fende verdere stappen in de rich ting van onafhankelijkheid zal ver tragen. Op weg naar Mars heeft de MarT ;r IV gisteren „kilometerpaal" 8< miljoen gepasseerd. De satelliet heeft nog 360 miljoen kilometer voo boeg. De apparatuur werkt goec stuurt een stroom van inlichtingen lar de aarde. De Mariner IV, die 28 november in Kaap Kennedy gelanceerd werd, moet op 14 juli Mars op enige dui zenden kilometers afstand passeren jdens deze passage foto's van de planeet maken die naar de aarde worden gestuurd. Volgens het Amerikaanse bureau x>r de ruimtevaart heeft de Mariner IV zondag om 9 uur 81.540.133 km op zijn boogvormig traject afgelegd, is hij in rechte lijn pas 8.063.722 ■an de aarde. De snelheid ten op zichte van de aarde is 11.562 km per De satelliet stuurt nog steeds aan op de ster Canopus. Belangrijke stap van het Pentagon De Amerikaanse atoomonderzee boot „Daniel Boone", uitgerust met zestien Polaris-raketteni is uit de basis op het eiland Goeam, in de Grote Oceaan (ten oosten van de Philippijnen en ten noorden van de eilandengroep der Carolinen), naar de wateren ter hoogte van de Chinese kust vertrokken, waarin zij een twee maanden gaat patrouilleren om daar na te worden afgelost. Het Amerikaanse ministerie van Defensie, dat dit zaterdag bekend maakte, deelde verder mee dat zes andere onderzeeërs in de nabije toe komst eveneens op Goeam zullen worden gestationeerd. De „Daniël Boone" is uitgerust met polaris-raketten van het type „A-2", dat een bereik heeft van 2900 kilo meter. Deze onderzeeër krijgt binnen kort de beschikking over „A-3-pola- ris-raketten". waarvan het bereik 4500 kilometer bedraagt. De helft der Chinese volksrepubliek kan thans door de raketten van de „Daniël Boone" worden bestreken. Het Amerikaanse ministerie van Defensie legt er nog de nadruk op dat de reis van de „Daniël Boone" niet in verband moet worden gebracht met het feit, dat communistisch-China kortgeleden zijn eerste kernbom tot ontploffing heeft gebracht. Naar schatting 200.000 per sonen hebben de afgelopen feestdagen hun familieleden in het oostelijke deel van Berlijn bezocht. Een beeld van de nach telijke activiteit bij een doorlaat post in de muur. Een witte sneeuwvacht, een I le voorwaarden voor een heer- flinke heuvel en een slee en dat lijke ontspanning in de frisse alles in een reeks vrije dagen: al- winterlucht. VICE-VOORZITTER N.V.V. Er moet een einde komen aan het feit, dat slechts maximaal 40 van de 100 werknemers volledig 't werk betalen, dat allen ten goe de komt. Iedere werknemer (dus ook de ongeorganiseerde) dient mee te betalen aan het werk van de vakbeweging. Dit is mening van de vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. H. Kloos. Reeds een geringe procentuele hef fing zal bij een totale loonsom van 25 miljard gulden in ons land zoveel middelen opleveren, dat daarmee ta ken ten behoeve van de werkende mens en dikwijls ook in het alge meen belang kunnen worden ver richt. In een artikel in de NVV-bladen somt de heer Kloos een aantal vor men van meebetalen door ongeorga niseerden op. Deze zullen nog nader op hun waarde worden bezien en in het overleg in de Stichting van de Arbeid over deze materie zullen de vakcentralen hun keuze verdedigen. Arbeidskamers De vormen die de heer Kloos noemt, zijn het verplichte lidmaat- schap> het afsluiten van voor onge organiseerden minder gunstige ar beidsvoorwaarden, hogere sociale ver zekeringsuitkeringen voor georgani- seerden en de instelling van z.g. ar beidskamers naar Oostenrijks voor beeld. Deze laatste vorm noemt de heer Kloos interessant, omdat het systeem van vrijwillig lidmaatschap volledig gehandhaafd blijft. De Oostenrijkse arbeidskamers die naast de (ook bij ons bekende) Ka mers van Koophandel werken, ver richten werkzaamheden ten behoeve van de werknemers, zoals scholing, voorlichting, wetenschappelijk onder zoek, rechtskundige voorlichting e.d. •Vele van deze taken worden in ons land door de vakbeweging gefinan cierd en dit kost, volgens de heer Kloos, handen vol geld, dat door de leden moet worden opgebracht. In Oostenrijk worden de arbeidskamers gefinancierd door een kleine heffing op de loonsom. De vakbeweging speelt in de arbeidskamers een belangrijke rol. In de dorpen om Ardebil in het noordwesten van Perzië, na bij de Sowjetrussische grens, zijn in de afgelopen weken 450 kin deren aan mazelen gestorven. Het dagelijks sterftecijfer is intussen tot 10 gedaald sinds de regering een campagne is be gonnen om de ziekte onder be dwang te krijgen. De Portugese politieke politie in Mozambique heeft de arrestatie be kendgemaakt van zes „gevaarlijke agitators", die in de Sowjet-Unie, Afrikaanse staten en Israël opgeleid zouden zijn. In een uitvoerig commu niqué, dat in Lorenzo Marques is uit gegeven werd gezegd dat „communis tische inmenging in alle bewegingen van de z.g. vrijheidsvechters onomsto telijk bewezen is". Volgens het com muniqué zijn op de agitators wapens en belangrijke documenten gevonden. Advertentie BESTEL VROEGTIJDIG salades en hors d'oeuvres voor hel OUDE JAAR. Peter Leenen GANGETJE 14 TEL. 24905 teuws Dezer dagen heeft de com missie van enquête over den toestand der kinderen, die in ie fabrieken arbeiden, Maas tricht bezocht. De heeren Oli vier, Evers en van Heukelom uit Leiden hebben de fabrie ken van P. Regout met dat doel opgenomen. Onder de grieven in de Tweede Kamer tegen den mi- uister van Binnenlandsche Zaken aangébragt, was ook deze, dat hij zich te veel met kleinigheden bemoeide, ja die opzocht om er zich mee be zig te houden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1