BALLY ONTSLAG OPERAPERSONEEL IS ONGERECHTVAARDIGD Nevada, Californië en Idaho geteisterd LATEN WE ER IETS VAN MAKEN! VAN JU LEN LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 Zo zagen twee grote kunstenaars Rembrandt (boven) en Michelangelo (onder) het kerstgebeuren, dat tijdens de kerstdagen herdacht wordt. Oordeel scheidsgerecht: Het scheidsgerecht voor de Ned. Opera heeft als zijn oordeel ïitgesproken dat de wijze waarop het bestuur der Stichting ,,De Nederlandse Opera (nu in liquidatie zijnde) het ontslag der ruim 200 geëngageerden heeft voorgedragen ongerechtvaardigd is. Dit staat in de beslissing van het scheidsgerecht (een interne beroeps instantie), gegeven op verzoek van directeur en bestuur der Opera. Het scheidsgerecht aarzelt niet te verklaren, dat een ontslag, waaraan niet voor de geëngageerden aanvaardbare voorzieningen zijn verbonden in verband met de gevolgen, die zij daarvan zullen ondervinden, niet op gronden berust, die de beëindiging der arbeidsovereenkomst rechtvaardigen. Van velen hunner kan worden ge zegd, dat hun beroep en werkkring geheel zijn verweven met hun aan leg, capaciteiten, levenshouding en met hun leven in het algemeen, zo dat voor hen een verandering van arbeid en werkkring met bijzondere moeilijkheden gepaard zal gaan. Dit geldt nog in meerdere mate voor zo ver zij zich hebben gespecialiseerd op het terrein waarop zij thans werkzaam zijn. Werkgelegenheid uitermate beperkt Voorts moet men in aanmerking nemen dat de werkgelegenheid op het gebied van de muziekdramati sche kunst in Nederland uitermate Moeilijkheden vele geëngageerden „Het scheidsgerecht treedt niet opnieuw in de vraag of het Stich tingsbestuur terecht mocht aanne- dat een „noodtoestand" voor handen was, die een ontbindingsbe- sluit rechtvaardigde, doch gaat er thans van uit dat, mede door de me dewerking van de staat en de ge meente Amsterdam, deze ontbinding feit is geworden", aldus de be slissing. Bij de beoordeling der vraag of het ontslag op de door de Stichting voorgestelde wijze kan worden ver leend dient bijzondere aandacht te worden gegeven aan de gevolgen, die i ontslag voor zeer vele der geën- ;eerden op geen waarvan in het bijzonder een aanmerking t.a.v. zijn prestaties wordt gemaakt zal meebrengen. kunst JOS DE KLERK 8 JANUARI 80 JAAR Op 8 januari a.s. wordt de be kende musicus-dirigent-compo- nist Jos de Klerk, tevens muziek recensent van het Haarlems Dagblad", 80 jaar. Er heeft zich een comité gevormd, waarin o.a. zitting heeft de burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers, om hem op die dag te huldigen tijdens een receptie in het Frans Halsmuseum. Jos de Klerk, geboren 8 januari 1885 in Merksen bij Antwerpen, kwam in 1914 als vluchteling naar Haarlem. Oorspronkelijk was hij fluitist en zanger (eindexamen Kon. Vlaams Conservatorium in Antwer pen). Als componist ontving hij zijn vorming van prof, Helnrich Zöilner. In Haarlem voltooide De Klerk zijn komische opera „Baas Ganzendonk", die in 1919 bU de Kon. Vlaamse Opera in première ging. In 1915 werd De Klerk koorleider in de St.-Jozefskerk te Haarlem. In 1916 volgde hy BEZOEK UW geëmigreerde KINDEREN Lissone-Llndeman geeft U gratis en vrijblijvend het BESTE en VOOR DELIGSTE advies, b.v. per Holland-Am. Lijn naar Nrd.- Amerika en Canada (gered, tarief); per Lloyd Trleatino n. een goede reis Philip Loots op als muziekrecensent bij het „Haarlems Dagblad". Van 1915 tot I960 leidde De Klerk vele fluitisten op bij Toonkunst. Hij jureerde voorts ontelbare malen bij concoursen en conservatoriumexa mens, ook in Brussel en Antwerpen. Tevens trad hij vele malen op als koordirigent. Van zijn composities genieten spe ciaal bekendheid twee missen, de koorwerken „De fluyt van Pan" en „Musica, een const uyt gratie", zijn Concertino voor trompet en harmo nie-orkest en vele liederen. De Klerk publiceerde „Uit de schatkamer der Oudnederlandse polyfonie, „Muzikale Speurtochten in Haarlems Historie en „Van harmonie tot Philharmo- nie". Op zUn verjaardag verschijnt zijn boek „Haarlems Muziekleven in de Loop der Tijden", geschreven In op dracht van de gemeente Haarlem, dat als een bekroning van De Klerks levenswerk beschouwd kan worden. Uitgave Tjeenk Willink en Zn.'s Uitg. MU in Haarlem. Dit is het resultaat van een halve eeuw speuren en vinden. De schrij ver belicht daarin elk der vele facet ten van Haarlems muziekgeschiede nis van hun oorsprong tot nu toe. Stichting Gemeentelijk Cultuurfonds opgericht De Bank voor Ned. Gemeenten heeft gisteren bij notariële akte de Stichting Gemeentelijk Cultuurfonds in het leven geroepen. Het was 50 jaar geleden dat in Den Haag de eerste Gemeentebank werd opge richt. Het bestuur bestaat uit: de Haagse burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten. mr. dr. M. A. A. Geuljans, burgemeester van Breda, mr. dr. K. p. O. James, oud-burgemeester van Gouda. J. M. P. J. Verstegen. Den Haag, mr. H. E. Phaff, Bloemen daal, resp. hoofddirecteur en directeur van de Ver. van Ned. Gemeenten en mr. G. E. v. d. Willigen, burgemeester van Haarlemmermeer. Vice-voorzlt- ter is de heer A. Vogel, directeur van de N.V>Bank voor Ned. Gemeenten. Amsterdamse prijzen voor typografie De gemeente Amsterdam zal een H. N. Werkmanprijs 1964 en een Frans Duwaerprijs-1964 voor typo grafie toekennen. De H. N. Werk manprijs is bestemd voor het best verzorgde typografische werk, de Frans Duwaerprijs bedoeld als aan moedigingsprijs. Beide prijzen zijn naar gelang van de verdienste het te bekronen werk vastgesteld op f. 500, f. 1000 of f. 1500. Bij de toekenning van die Frans Duwaerprijs zuillen, in afwijking van de maatstaven die tot voor enkele jaren voor de toekenning van prijzen voor typografie werd aangelegd, die Inzendingen voor een prijs in aan merking komen, die, ook al geven zij nog geen blijk van een volkomen beheersing van de middelen der vormgeving naar de mening van de jury getuigen van grote begaafdheid voor de typografische vormgeving. Door deze wijziging in de beoorde lingsmaatstaven beoogt de gemeente Amsterdam mede de aandacht te vestigen op kunstenaars, die nog niet op een gevestigde reputatie kunnen bogen en hen zodoende steun te ver lenen. De Jury is samengesteld uit de heren G. Kouwenaar, P. W. M. van Sambeek en A. Verhoeven. Advertentie. SWITZERLAND Een „NAAM" in schoenen. hht Voor Schoei Beeld van Sint Jan in Den Boseh onthuld Op het Mr. Loeffplein in 's-Her- togenbosch is gistermiddag het monument onthuld, dat in 1960 ter gelegenheid van zijn afscheid als burgemeester van deze stad aan mr. H. Loeff is aangeboden. Het monu ment, voorstellend de patroon van de stad St. Jan Evangelist, is ver vaardigd door Mari Andriessen. Het is uit brons gegoten en geplaatst op een sokkel van hardsteen. Het monument werd mr. Loeff aangeboden door de voorzitter van het initiatief comité, dr. G. de Gruy- ber, die herinnerde aan de grote stuwkracht, waarmee mr. Loeff de Brabantse hoofdstad in de na-oor- logse jan-en naar een nieuwe toe komst heeft gelei<L Engelse musical bij „Ensemble" Op vrijdag 1 januari geeft het toneel- en televisiegezelschap ensem ble in de Stadschouwburg ln Eind hoven de eerste voorstelling van „Oorlog is zo'n aardig spel" (Oh, what a lovely war)een muzikale satire van Charles Chilton en Joan Littlewood, in de vertaling van Alfred Pleiter. Karl Guttmann voert de regie over dit stuk, waarin aan de hand van het oorlogsgebeuren in de jaren 19141918 een anti-milita ristische strekking naar voren wordt gebracht. Henk van Dijk heeft de muzikale leiding. Erica van Dijk droeg bij in de ver taling vain de liedjes, de Engelse choreograaf John Heawood leidt dans en ballet. Aan de uitvoering wei-ken mee: Adèle Bloemen da al, Carla Dura, Helène van Meurs, Annabert Tausk, Pleuni Touw, Tim Beekman, Ton van Duinhoven, Arnold Gelderman, Wim de Haas, Johnny Kraaykamp, Joh. Leddy, Rene Jessurun Lobo, H. Molenberg, Huub Rooymans, Cor van Rijn, Ger Smit, Henk Elmers en Geert Tijs- beperkt is. Daarom zelfs is te vre zen dat t.a.v. sommige geëngageer den een compensatie in geld be zwaarlijk als een vergoeding zal kunnen gelden voor het leed en na deel, dat een ontslag ten gevolge heeft en het scheidsgerecht niet over gegevens beschikt om de gevolgen van een ontslag voor elk afzonder lijk te beoordelen. By de behandeling der zaak is ge bleken dat van de zyde der Stichting aan geen der geëngageerden enig concreet voorstel is gedaan t.a.v. de aard en de omvang der compensatie, die aan het te geven ontslag zou zijn of worden verbonden. Batterij klok met tweetonig slagwerk; loopt ca. 1 jaar op 1 batterij. Uniek is: magnifiek! Gratis kleurenfolder op aanvraag bij: Mauthe - Nederland Postbus 2140 - Utrecht Voor vele miljoenen schade Sneeuw, regen en vinnige stormen van de laatste dagen hebben tien tallen steden en plaatsen in de Ver- enige Staten in moeiiykheden ge bracht. Grote gedeelten van de sta ten Idaho, Californië en Nevada zün tot rampgebied verklaard. Ook in andere gebieden is de schade zeer groot. Noord-Californië is er het ergst aan toe. Als gevolg van de overstro mingen worden de 11.000 inwoners van Lyuba City met evacuatie be dreigd. Tot dusver zijn hier zes perso nen om het leven gekomen, terwijl een reddingshelikopter met drie in zittenden wordt vermist. Ruim 5000 personen in dit gebied hebben moe ten vluchten voor het kolkende wa ter van een tiental bergrivieren en honderden bergbeken. In Pepperwood Falls (Californië) hielden vier personen zich vast aan een dakrand van hun huis, dat bijna geheel in het water was verdwenen. In een ander plaatsje raakte een man opgesloten tussen de grafstenen op een kerkhof. In de staat Washing ton proberen wegwerkers enorme aardmassa's op te ruimen ten einde reddingsploegen ln de gelegenheid te stellen twee personentreinen te be reiken die voor-noch achteruit kun nen. In de treinen zitten 300 passa giers, die niet in gevaar verkeren, het warm hebben en goed gevoed zyn. Bij wijze van voorzorgsmaatre gel is bij de treinen voedsel neerge- Verdreven In de staat Oregon zijn vier per sonen verdronken en duizenden uit hun huizen verdreven. Steden liepen onder, wegen werden weggespoeld, spoorwegverbindingen verbroken. De nationale garde in Oregon verkeert in permanente alarmtoestand. Het zelfde geldt voor de staten Nevada en Californië. De schade bedraagt vele miljoenen dollars. Voor de komende dagen verwacht men, dat de stormen, die regen en sneeuw met zich meevoerden, zullen gaan liggen. Voor vele Amerikanen in de getroffen gebieden, zal echter nauwelijks sprake kunnen zijn van plezierige kerstviering. Laat eerherstel Het Russische blad „Izwestia" meldt het pstume eerherstel van een slachtoffer van „De daden van Stalin". Het is Jossif Unschlicht, voormalig adjunct-hoofd van de Tsjeka (de vroegere politieke poli tie). Unschlicht, Pool van geboorte, werd in 1937 wegens deelneming aan een „komplot" doodgeschoten. (Foto Gérard Klljn) het Licht". Zo zou men het kerstfeest kunnen symboliseren. Het kerstfeestdat de mensheid ernst en blijheid zal brengen. leder herdenkt op zijn wijze de geboorte van het Kind. In kerken en woningen komen ouderen en jongeren, tot de allerjongsten toe, bijeen om in gemeenschappelijke, wij dingsvolle aandacht de on derlinge harmonie zij het voor enkele dagen waar te maken. Die harmonie is in het „ge wone" leven dikwijls ver te zoeken. Als ge er over spreekt, is het stereotiepe antwoord: „Wie lacht daar? Fel is de „ellebogen"-strijd. Fel de afgunst. Fel dikwijls de speurtocht naar zonden, gebreken, fou ten van anderen en het ho vaardige gevoel van „zo ben ik toch niet". Maar op Kerstmis lijkt héél even de mildheid te domineren, al zal zij op slag wel weer verdwenen zijn f-fet is, bij denneboom, kaarslicht en muziek zo ■jemakkelijk verheven-ro- mantisch te voelen en te doen. De ganse sfeer werkt ertoe mee. Van alle zijden stormen de „goede gedachten" op U af. Het is alleen maar de kunst om er iets van over te houden en ze in praktijk te brengen. Dat is minder gemakkelijk, voor de meesten van ons on mogelijk. Laten we toch proberen er ook na de kerstdagen iets van te maken. Veel vertrouwen daarin lijkt weinig gerechtvaardigd gezien de ervaringen na 2000 jaar. Gezien ook de afgrijselijk heden, die zich nog steeds op een armzalige wereld, on- lanks grote welvaart voor en kele delen daarvan, dagelijks afspelen. Maar laten we trachten iets vast te houden van de geest van het „welbehagen" dat het kerstfeest omstraalt. Geen „welbehagen" voor twee dagen alleen voor ons- zélf, maar ook voor de mil joenen, die hiervan nog steeds in deze zogenaamd „verlichte" eeuw jaar in jaar uit verstoken zijn FANTASIO.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4