Minister Muller tegen caricatuiir apartheid BOOM altijd al de sigaar voor moderne mannen! BRANDS BIEREN Vrouwen van Spaanse arbeiders mogen niel in Nederland blijven Grote scheepsramp in Bering Straat sigaren uitzonderlijk goed! Meer luisteren naar bondgenoten, gelast Amerika's president LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 DECEMBER 1964 Bezoekers verbaasd over werkelijkheid Afgevaardigden van Afrikaanse communistische landen zijn ma; dag uit de Algemene Vergadering van de V.N weggelopen toen de Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken, dr. Hilgard Muller, naar het spreekgestoelte ging. De Zuidafrikiaanse minister zei in zijn toespraak, dat zijn regering zich alle mogelijke offers wil ge troosten om de defensiekracht het land op peil te houden ondanks de beperking van de wapenleveran ties uit het buitenland. Het voornaamste bezwaar tegen de politiek van mijn land, is dat deze gericht zou zijn op zogenaam de blijvende overheersing door éér bevolkingsgroep van de anderen, maar, aldus minister Muller „Ik wil hier zeer nadrukkelijk verklaren, dat die beschuldiging volkomen onge grond en onrechtvaardig is". Zuid Afrika is veeleer een multinationaal dan een multiraciaal land. De rege ring streeft naar een Zuidafrikaanse bond van staten, die politiek onaf hankelijk, maar economisch wel elkaar afhankelijk zijn. De politiek afzonderlijke ontwikkeling schilt, aldus de minister, in grote mate van de caricatuur van apart heid, die in het algemeen door de critici wordt gegeven. Wij voc onze plannen uit op vreedzame LUCHTGEVECHT BIJ DODE ZEE Vier Israëlische straaljagers zijn maandag in een luchtgevecht gewik keld geweest met vier Jordaanse, die het Israëlische luchtruim boven het gebied van de Dode Zee waren bin nengedrongen. De Israëlische toestel len liepen geen schade op, aldus woordvoerder in Tel Aviv. Volgens een Jordaanse militaire zegsman kregen drie Israëlische toe stellen voltreffers. Jordanië heeft bij de gemengd Jordaans-Israëlische Be standscommissie klachten ingediend. Volgens de Jordaanse lezing was er sprake van twee incidenten, waarbij Israëlische vliegtuigen het Jordaanse luchtruim schonden. Prins Moham- een broer van Koning Hoessein, heeft de Jordaanse piloten die aan de luchtgevechten deelnamen met medailles onderscheiden. De Sow jet-Unie heeft voor de 103- de maal haar veto gebruikt om een Amerikaanse resolutie om hals te brengen, waarin een militaire bot- aan de Israëlisch-Syrische grens 13 november wordt betreurd. De stemming in de Veiligheidsraad was 8—3. De tegenstemmen werden uit gebracht dooi- de Sowjet-Unie, Tsje- cho-Slowakije en Marokko. Afgelopen donderdag verwierp de raad een door de Russen gesteunde Marokkaanse resolutie, waarin Israël word veroordeeld voor een luchtaan val op Syrië in verband met de bot- rtsing van 13 november. Het veto van er gisteren kwam, nadat de raad drie amendementen had afgewezen die tot lc doel hadden om de Amerikaans- Britse resolutie aanvaardbaar te ma- oor de Arabieren. Poging tot moord voor rechtbank De officier van Justitie bij de rechtbank in Assen, mr. C. W. G. Dedem, heeft drie jaar gevangenis straf met aftrek geëist tegen een 25- ;u jarige rotanbewerker uit Noordwolde, l« Se op 16 augustus van dit jaar ge- poogd heeft een 44-jarige fabrieks- m irbeider door verdrinking in de Vled- der Aa van het leven te beroven. Tegen de tweede verdachte in deze ks raak, een 32-jarige rotanbewerker, .eveneens uit Noordwolde, heeft de officier van Justitie 1 jaar en 6 maan den met aftrek geëist. De 44-jarige chtgenote van de fabrieksarbeider 'rt( leeg een eis van 4 jaar met aftrek ran voorarrest te horen. Uit het rapport is gebleken, dat de "«beide rotanbewerkers verminderd toerekeningsvatbaar zijn. De eerstgenoemde rotanbewerker 1 tond terecht, verdacht van poging K tot moord. Hij is in zijn opzet niet 'geslaagd, doordat de fabrieksarbeider j-jJ zich heeft kunnen redden. De rotan- Ebewerker had hem-herhaaldelijk op ik te vingers getrapt, toen de man zich P1 tón een stuw in de Vledder Aa bo- >n water hield. De andere rotanbewerker is door t officier van Justitie medewerking m poging tot moord ten laste ge- gd, evenals de echtgenote van de I fabrieksarbeider. Zes maanden voor vrouw jldie haar man doodstak Een 41-jarige vrouw uit Meerssen, Ie 7 juni van dit jaar haar echtge noot met een broodzaag doodstak, is loor de rechtbank in Maastricht ver oordeeld tot een gevangenisstraf van *es maanden met aftrek van voor De rechtbank gelastte haar onmid- lellijke invrijheidsstelling. De recht- >ank achtte slechts het meer subsi- w liair tenlaste gelegde, mishandeling iJde dood ten gevolge hebbend, bewe en, De rechtbank nam aan, dat de rrouw gehandeld had in een uiter- ti iinate hevige gemoedsbeweging en Shield rekening met talrijke verzach- 0 tende omstandigheden. ordelijke wjjze, met groeiende steun van alle betrokken volken, zo ver klaarde hij. Bijna iedereen, die Zuid- Afrika bezoektt ziet tot zijn verba zing dat het 'beeld van het land, dat hem in het buitenland is ge schetst een beeld van geweldda digheden, onrust en agitatie in werkelijkheid niet bestaat Dit ver trokken beeld is voornamelijk het gevolg van de activiteit van een kleine minderheid, die volgens dr. Muller een grotendeels door de com munisten geinspireerde samenzwe ring tot omverwerping van de staat door geweld bedrijft. Advertentie PILS 50 ct. per pul 37 ct. per flesje. OUD BRUIN 45 ct. per pul 32 ct. per flesje BRANDS UP 48 ct. BRANDS EX 48 ct. Bij 6 flessen een fraai GLAS GRATIS. WIJNHANDEL - SLIJTERIJ KRAAIERSTRAAT 1 hoek Nieuwe Rijn - TEL. 20229 Weesperkarspel wil niet helemaal verdwijnen De gemeenteraad van Weesper karspel heeft met op één na algemene stemmen besloten akkoord te gaan met het nieuwe in voorbereiding zijn de wetsontwerp van de minister van Binnenlandse Zaken om west-Wees- perkarspel (Bijlmermeer) voor de tijd 10 jaar bij A'dam te voeden en daarna bij Diemen. De gemeente raad wil echter een uitzondering maken voor het- dorp Driemond en het Gein, dat de raad zelfstandig wil houden. De gemeenteraad betoogde, dat Driemond een leefbare gemeenschap is met een sterke bestuurskracht.dat bolwerk vormt om te voorko- dat by het Amsterdam-Rijn kanaal een dubbelstad (Amsterdam- damWeesp) ontstaat, waartegen G.S van Noord-Holland steeds be varen hebben geuit. VIJF MANNEN BEKENNEN 28 INBRAKEN Achtentwintig inbraken met een totale buit van zeker f 20.000 aan geid, sieraden en goederen, zijn tot klaar heid gekomen na de bekentenis van vyf Amsterdammers twee koks respectievelijk 24 en 25 jaar, en drie loswerklieden van 25 tot 27 jaar. Op 15 december werd een 25-jarige loswerkman die zich op verdachte wyze 's nachts in Tilburg ophield, aangehouden. De man gaf daarna meteen toe betrokken te zyn geweest ier inbraken en daarby te heb ben samengewerkt met vier andere Amsterdammers, die echter reeds ble ken te zyn verdwenen. De Amster damse recherche wist de vier man- op verzoek van de Tilburgse politie vrij spoedig aan te houden, na zy voor verhoor naar Til burg werden gezonden. Er kwam een lange lyst van inbra- ïn los, gepleegd in verschillende ge meenten. In Tilburg zes maal, in Hoorn en Nykerk elk vyf maal, voorts in Geldermalsen, Veenendaal, Hilversum, Baarn, Z altbommel, Weesp, Loosdrecht, Goorle en Bus- Dr. Muller zei voorts, dat de eer ste slachtoffers van een eventuele economische blokkade van zyn land de buitenlandse Afrikaanse arbei ders zouden zyn, die ten getale van een miljoen in Zuid-Afrika op goed betaald werk en gunstige sociale voorzieningen waren afgekomen. De Roemeense minister van Bui tenlandse Zaken, Manescoe, die daar na sprak, leverde felle kritiek op de plannen tot vorming van een multilaterale kernmacht binnen de NAVO, drong aan op het sluiten van een vredesverdrag met Duits land en steunde het Chinese voor stel inzake een wereldconferentie over een volledig verbod van kern proeven. Franse president verleent gratie Ter gelegenheid van het kerstfeest zal het Franse staatshoofd generaal De Gaulle, 173 leden van de voor malige geheime legerorganisatie de O.A.S., gratie verlenen. Het grootste deel hunner zal de kerstdagen in de familiekring kunnen doorbrengen. Onder hen bevindt zich geen enkele drager van een bekende, of juister, beruchte naam. Het zyn vooral jonge „zwartvoeten" (in Algerije geboren Fransen), die zich in Algerije wat al te vlot door de O.A.S. op sleeptouw hadden laten nemen. Deze collectieve gratie staat intus sen los van de amnestiewet, die het parlement vlak voor zyn reces nog heeft goedgekeurd om de weg te openen voor een veel bredere kwyt- schelding van straffen. In tamehjk wijde kring wordt het intussen betreurd dat president De Gaule de christelyke barmhartigheid niet tevens heeft beoefend ten be hoeve van de Fransen, die indertyd de Algerynse vryheidsstrijders hiel pen. Voor hen schynt inderdaad nog geen enkele maatregel van gratie of pardon te zyn voorzien. Onplezierige kerstverrassing MARTINEZ maakt sublieme Senoritas voor de moderne mannen van vandaag! MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez is een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! (Van onze Amsterdamse correspondent) Bij de buitenlandse arbeiders, die in Amsterdam werkzaam zijn en met name bij de 900 Span jaarden onder hen, is enige on gerustheid ontstaan over de aan zegging die de vreemdelingen politie aan de in Nederland ver blijvende vrouwen van de Span jaarden heeft gedaan om voor 15 januari het land te verlaten. Ruim de helft van de in Amsterdam werkende Spaanse arbeiders is ge huwd. Zij zyn naar ons land geko men met de toezegging dat zy na HENRICO COPPO IS THUIS (Van onze R'damse correspondent) Henrico Coppo Is thuis, want zo noemt het Italiaantje uit Marokko de flat van zyn verzorger in Bhj- dorp. Gistermorgen is hij in het oog ziekenhuis afgehaald. Ook zyn Delftse vriendje Marcel van den Berg mocht naai* huis. Maar de beide vrienden konden nog niet zomaar scheiden. De verzorger besliste: alle maal naar myn huis En zo gingen Marcel, zyn moeder en zyn zusje (speciaal overgekomen uit Noorwegen» naar de flat aan het Bentinckplein. Daar lagen honder den kaarten van allerlei meelevenden Henrico klaar. Er stond een kerstkrans op tafel, die Hen- mocht aansnyden en dat vol overgave deed. Hy stopte zyn iendje een groot stuk in de mond. Zelf gaf hy de voorkeur aan Marok kaanse dadels. Henrico zal nog enige weken voor nabehandeling in Rotter dam moeten blyven. Overeenstemming c.a.o. dagbladjournalisten een jaar hun gezinnen konden la ten overkomen, mits zij passende woonruimte hadden gevonden. De enorme woningnood in Amster dam heeft het Huisvestingsbu reau doen besluiten geen wonin gen voor buitenlandse arbeiders beschikbaar te stellen. Het minis terie van Justitie echter, stelt als voorwaarde dat een buitenlandse arbeider pas zyn gezin mag la ten komen als hy over een zelfs- standige woning kan beschikken. Woonschepen, caravans, hotels en gehuurde kamers kunnen volgens het ministerie niet als zodanig wor den beschouwd. Omdat volgens deze regeling geen enkele buitenlandse arbeider in Amsterdam zyn vrouw kan laten overkomen, heeft de hoofdstedeiyke vreemdelnigenpolitie met het Huisvestingsbureau en het ministerie van Justitie de vraag be keken of inwoning acceptabel kan zyn. Het ministerie heeft zich daar by op het standpunt gesteld, dat niet kan toelaten dat buiten landse gezinnen by Nederlandse ge zinnen gaan inwonen. Star De vreemdelingenpolitie is begon- ;n met de Spaanse arbeiders te la ten weten, dat hun vrouwen het land moeten verlaten. Het betreft hier een kleine groep, maar tal anderen hoopten hun gezin bin nenkort te kunnen laten overkomen, zy vinden de maatregel hoogt dis criminerend en wyzen op de belof ten die zyn gedaan toen zy een ar- beidersovereenkomt tekenden. Aan genomen wordt dat velen zullen besluiten hun baan in Amsterdam op te zeggen en naar Spanje terug te keren. By het Gewestelijk Arbeidsbu- au van de hoofdstad zit men met de starre opvatting van het ministe- danig in de maag. Men ver wacht grote moeilykheden bij de werving van buitenlandse arbeids krachten als deze niet de mogeiyk- heid krijgen hun gezinnen te laten overkomen. De onderhandelingsdelegaties van de vereniging „De Nederlandse Dag bladpers" en de „Federatie van Ne derlandse Journalisten" hebben overeenstemming bereikt over een nieuw af te sluiten c.a.o. dagbladjour nalisten voor het jaar 1965. Deze over eenstemming vyf procent, inclu sief de algemene looncompensatie van twee procent met het oog op de premieverhoging van A.O.W. en A.W.W. pers 1 januari 1965 is ge baseerd op het loonakkoord van de Stichting van de Arbeid. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Karen Johanne, d.v. Thiene Nieuwenhuis. Glimmen; Barbara Frania Hendrlkje, d.v. Schei- tem aGutman, Amsterdam. Overleden: N. M. H. Weyerse, 95 jr., Oostvoorne; J. v. Essen, 68 jr., Am sterdam; J. C. C. v. Haersma de With. 69 Jr., Driebergen; A. Pasteur, 82 jr., Zeist; H. Rietdijk—Mensef Bourgognion, 80 jr., Rotterdam. BIJNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SIGAREN! VERMOEDELIJK 32 SLACHTOFFERS Men heeft nagenoeg alle hoop opgegeven om de 32 opvarenden van het Liberiaanse graanschip „San Patrick", dat donderdag op de rotsen bij het eiland Oelak in de Aleoeten (Beringstraat) is gevaren, levend aan te treffen. Het schip vertrok met graan op 9 december uit Vancouver met be stemming Jokohama. De bemanning bestond voor het merendeel uit Spanjaarden. In de nacht van don derdag op vrijdag seinde de „San Patrick" in een hevige storm in nood te verkeren. Te hulp gesnelde sche pen konden de vrachtboot niet vin den. Tenslotte ontdekte een marine- vliegtuig de Liberiaan gisteren op de rotsachtige kust van het eiland Oelak. Het schip was zwaar be- 'Smith Voyager' het ri- De kapitein anse vrachtschip „Smith Voya- sr", dat zondag door het grootste deel van de bemanning werd verla ten, nadat het schip een scheur in het ruim had opgelopen en zwaar sy was gaan maken, is thans boord gegaan. Hy werd met drie andere opvarenden, die hem op het zinkende schip gezelschap hadden gehouden, door een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht opgepikt. Vierendertig man waren een dag eerder door het Duitse vrachtschip „Mathilde Botten" van boord ge haald. Onder hen zyn vier gewon den. De „Mathilde Bolten" vervoert Prins Philip Engeland maakt deze week een rondreis door Marokko. Hij wordt hier nieuwsgierig gadegeslagen door enkele gesluierde vrouwen. gewooniyk auto's over heeft geen dokter aan boord. Ver wacht wordt dat de Duitser morgen in San Juan zal arriveren. De Amerikaanse kustwacht tracht thans contact te krygen met een schip, dat wel een arts aan boord heeft om een ontmoeting met de Mathilde Bolten te regelen. In vorige berichten was meege deeld, dat de „Smith Voyager" slag- zy maakte, omdat de lading was gaan werken. De Mathilde Bolten seinde echter, dat zich een groot gat in het ruim bevond. Gestrand Het 299 ton metende Deense kustvaartuig North wind is maandag by stormachtig weer gestrand in de omgeving van Torquay, aan de zuid west-kust van Engeland. Een reddingsploeg heeft met be hulp van een reddingsbjn en red dingsboeien alle zes opvarenden van boord gehaald. Zy zijn allen in een ziekenhuis opgenomen. Aantal doden bij treinramp gestegen Het aantal doden als gevolg van de treinramp by Villahermosa (Mexico) is thans tot 45 gestegen, doordat nog vier van de 75 gewonden zyn overleden. Op het ogenblik liggen nog 28 reizigers in het ziekenhuis. De ove rigen konden na behandeld te zyn naar huis terugkeren. Twee jaar voor poging tot doodslag Wegens poging tot doodslag en mishandeling is een 31-Jarige Utrechtse leerbewerker door de recht bank in zyn woonplaats veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek van voorarrest. Er was tegen hem drie jaar met aftrek ge ëist. In de nacht van zondag 23 maart was hy een huls aan de Westra venstraat in de Domstad binnenge drongen om zich te wreken op een 28-jarige vrouw met wie hy een tyd een verhouding had gehad. De vrouw had hem echter in de steek gelaten en gaf de voorkeur aan een Griekse arbeider. De leerbewerker sloeg, toen hy het tweetal aantrof, als een dolleman met een mes op hen ln. President Johnson heeft zUn rege ring opdracht gegeven geduld te oe fenen, zich te onthouden van het uitoefenen van druk en minder te redetwisten en meer te luisteren naar de bondgenoten van de Verenigde Staten. Dit is naar men aanneemt een nieuwe poging eenheid te schep pen in het Westerse bondge nootschap. Deze instructies, die zyn gegeven ln de vorm van een memorandum aan de Amerikaanse Nationale Vei ligheidsraad, zyn gezonden naar mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en minister van defensie Robert S. McNamara. De instructies zyn opgesteld na het bezoek aan Was hington van de Britse premier Ha rold Wilson, de besprekingen van Rusk met de Franse president De Gaulle en de byeenkomst van de NAVO-raad in Parijs. De essentie van het memorandum Is dat er geen enkel nucleair defen sieplan voor de president aanvaard baar zal zyn tenzy het is aanvaard door Engeland en Duitsland en met Frankrijk grondig is besproken. Er staat geen voorwaarde in voor Fran se aanvaarding, aldus woordvoerders in Washington en dit betekent vol gens hen dat de president weinig hoop heeft op Franse medewerking in een gezamenbjke onderneming. Maar Johnson wil in elk geval Fran se inschikkeUjkheid jegens dergeiyke plannen. In het memorandum van Johnson worden alle ty'dslimieten voor de schepping van een kernmacht van de NAVO terzyde geschoven. Een dergelyke beperking werd voor het eersr genoemd in een in Washington gepubliceerd communiqué na het be zoek van bondskanselier Ludwig Er- hard aan de president in Juni van dit jaar. Dit communiqué luidde, dat het Handvest van een MLF tegen het einde van dit jaar gereed moest zyn. Afscheid ir. Van Delden van Hoogovens Ir. P. van Delden heeft gisteren af scheid genomen als directeur van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken en aange sloten bedrijven. Hy deed dit met een toespraak tot een groot aantal be- dryfsgenoten en genodigden, waarin hy zyn grote ongerustheid uitsprak over het steeds in een te hoog tempo voortgaande proces van de daling van de waarde van het geld. Hy stelde vast, dat het met de inflatie tevens hogere waarden dan het geld alleen, aan uitholling worden blootgesteld. In de afgelopen zes jaren het tydperk waarin ir. Van Delden op trad als' coördinator van de directies is de omzet van het concern met ruwweg 50 procent gestegen en het aantal personeelsleden met rond 40 procent. Dit zyn slechts enkele ont wikkelingen die de scheidende direc teur in de aanvang van zyn toespraak schetste Daarnaast haalde hy tal van oudere en recente herinneringen op uit de 37 jaar, dat hy aan het Hoog oven-concern verbonden is geweest.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7