7UIADr Artistieke poppen-expositie van Mary van Regteren Altena NIEUW! NIEUW! f 1.- UTELTJES Menselijke figuren trekken aandacht tm ff OPTREDEN GESELECTEERD NATIONAAL JEVGDKORPS LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 21 DECEMBER 1964 In ,,'t Regthuys" in Nieuwkoop Voor de vijlde maal in dit jaar is onder auspiciën van het Kunst- 'nootschap ,,'t Reghthuys" in Nieuwkoop een expositie geopend. Iitmaal een die volkomen afwijkt van de vorige. In de onlangs ge- ouden algemene vergadering waren n.l. stemmen op gegaan eens iat meer variatie te brengen in de expositie. Hieraan gevolg tvend heeft men inplaats van schilderijen of sculpturen, thans de indacht gevraagd voor een zeker niet minder boeiende kunst- ting n.l. poppen". Niet de gewone speelpop echter, maar de op instzinnige wijze gemaakte poppen van Mary van Regteren Itena—-Koning uit Weesperkarspel, een gedeelte van haar erk dat zij vervaardigde in haar toepasselijk genoemde woning 'Iet Poppenhuis" l jyf 0 yw |pg - Zaterdagmiddag vond, in tegen- loraigheid van een aantal genodig- n, onder wie de kunstenares zelf de flciële opening plaats, deze werd pdrachten aan auteurs: o.a. dr. F. L. Bastet Leiden De staatssecretarus van O. K. en s. L. J. M. van de Laar, eft de volgende opdrachten ver- nd: het schrijven van een gedicht: Anna Mertens in Den Haag, F. L. Bastet te Leiden, A. Nuis te isterdam, C. Poort in Voorburg, schrijven van èen novelle: me- iw Marie-Sophie Nathusius in istelveen, mevrouw Maria van der n Den Haag, B. Rydes in erveen. verricht door de voorzitter van het Kunstgenootschap dr. G. J. Bremer. Deze zeide o.a. dat Mary van Reg teren haar poppen altyd iets mense lijks meegeeft. Het is frappant te zien hoe juist getroffen de gelaatsuitdruk kingen en de houdingen zijn. Over het algemeen spelen de goedheid en de humor in deze afbeeldingen een grote rol, hoewel op deze expositie hierop ook enige uitzonderingen zijn te zien. Behalve de bijzonder fraaie en sprekende Kerstgroep, staan nog een 14 tal kunstwerkjes opgesteld. Zeer treffend is de angstige houding van Judas, de hoogmoedige gravin met haar butler, de adellijke Bella van Zuylen, en de bijna echte uitbeelding van de orthodoxe jood met leerling, die samen gebogen zitten over een bijbeltje. De Japanse 'moeder met kind en de grootmoeder met klein dochter maar vooral ook de bijna De kunstenares mevrouw Mary van Regteren Altena—*Koning bij de kerstgroep in gesprek met de voorzitter van het Nieuw- koopse Kunstgenootschap ,,'t Reghthuys"dr. G. J. Bremer (Foto Leidsch Dagblad) De tentoonstelling is tot 11 januari dagelijks van 2 tot 5 uur geopend. Zij is stellig een gang naar Het Oude Raadhuis waard, waarbij men de kin deren heus niet behoeft thuis te la ten, integendeel, zij zullen zich er kostelijk amuseren! Ook de oudere zal verwonderd zijn over deze fraaie en expressieve kunstzinnige uitingen. kunst Opening nieuwe schouwburg Middelburg Staatssecretaris Van de Laar (O. K. en W.) zal vrijdagavond 22 ja nuari de nieuwe schouwburg in Mid delburg openen. Het Nieuw Rotter dams Toneel wijdt het gebouw in met een opvoering van de musical „Kiss me kate". De nieuwe schouwburg, die is ver rezen op de plaats van zijn voor ganger, heeft 500 zitplaatsen en biedt de mogelijkheid alle stukken van het toneelrepertoire, ballet, opera en ope rette ten tonele te voeren. Voorts kunnen er congressen en vergade ringen worden gehouden. Bij de schouwburg behoort een restaurant met terras. De schouwburg is ont worpen door de Middelburgse archi tect P. Götzen, de bouwkosten heb ben 2 miljoen gulden bedragen. Rijk en provincie kenden een belangrijke subsidie a fonds perdu toe. De monteur in gesprek met de Concert in Sassenheim Nauwelijks verschil met berocpswerk Dat de Ned. Federatie van Chr. Muziekbonden er sinds vijf jaar een „Nationaal Jeugdkorps" op na houdt, was ons tot verleden week verborgen. De Federatie zelf is onze geinteresseerde lezers bekend door concoursen in Sassenheim en de jaarlijkse Drum band-wedstrijden in Katwijk. Men weet ook, dat burgemeester Duiker van Katwijk niet de beschermheer van deze Federatie is, maar de werkelijke werkende voorzitter. De heer Duiker is een fel vechter voor de stelling, dat een opgeschoten jongen in een muziekkorps voorgoed verloren is voor baldadigheid en andere nutteloze ledigheid (een burgemeesterszorg!). De relatie jeugd en muziek ligt hem na aan het hart! In een openingswoord van de heer De Vries voor het in Sassenheim gehouden optreden werd de leeftijd in het korps aangeduid als praktisch van 12 tot 18. Bij 21 ligt de gTens. Het onderhavige concert was feite lijk het eerste lustrumconcert. Tot aan zijn benoeming in de loop van dit jaar tot dirigent van de Willem Friso Kapel in Assen is Peet van Bruggen aanvoerder geweest van dit jeugdkorps. Die aanvoering is inmid dels overgenomen door Piebe Bak ker, o.i. een verheugende benoeming. We keninen Piebe Bakker ais win naar-fanfares op Unieconcoursen in de Leidse Stadsgehoorzaal met een fameus korps uit het Friese Koudum. In het opgetreden Nationaal Jeugdkorps zetelen vijf leden van het Sassenheimse „Crescendo", waar Peet van Bruggen tien jaar heeft voor gestaan. Van Bruggen was zelf uit Assen overgekomen en nam ook, halverwege in een paar van de 13 programmanummerseven de leiding over. Echter niet dan na een vooraf gaande toespraak naar aanleiding van het recente overlijden van „Crescendo's" voorzitter C. v. d. Hei den, ter wiens nagedachtenis Koraal 47 werd gespeeld. Het behoeft geen betoog, dat beide vooraanstaande mannen, zowel Bak ker als Van Bruggen een vaste greep bezitten op dit geselecteerde korps, dat uiteraard is samengesteld uit de intelllgentsten uit uiteengelegen oorden in Nederland. Hier is min of meer een tegenhanger van het „Nationaal Jeugdorkest" van de stichting „Jeugd en Muziek", een symfonie-orkest, dat we dit jaar nog in Leiden hoorden. Wat de 90 jongelui van dit symfo nisch ensemble ten gehore brachten was nauwelijks van beroepswerk te onderscheiden. Zo hoog is het Chris telijk Jeugdkorps (fanfare, niet har- menie dus) nog niet geklommen. We willen echter onderstrepen, dat de amateuristische mogelijkheden van de Jeugd sterk verrassend kunnen zijn. Die symfonische jeugd mag echter tot 25 jaar meedoen en ook vak-studenten zijn daar welkom. De vergelijking is dus nadelig voor het jonge nationale blazerskorps, maar al bleek dit nog niet aan „het hoog ste" toe, van een „hoog niveau" moet onverminderd worden getuigd. Ten afscheid sprak Bondsvoorzitter Duiker, „dankbaar dat wfj dit Jeugd korps hebben, als warme propagan disten voor de muziek en de jeugd. Een waar voorbeeld. Van zulke muziek, worden wij rijker. Een dag zonder muziek is als een „dag zonder zon!". V. j Klassieke muziekavond Rembrandtlyceum Op de jaarlijkse klassieke muziek- j avond van het Rembrandt-Lyceum, georganiseerd door het CENO, is voor een goed gevulde zaal enthou- I siast gemusiceerd, hoewel de voorbe- rcidingstjjd korter was dan gewoon- Ijjk, in verband met het jubileum. I De heer J. W. Blom heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder oud-rector J. D. A. Boks en enkele oud-leraren. De avond werd geopend door Els Carrière, die een sonate van Purcel speelde. Zy deed dit, zo klein als ze was, al byzonder goed. Haar zusje Tineke, die eerst samen met Els in het Lubach Trio van J. Hoek speelde en later alleen in een sonate van Handel, viel op door de onge- lofelyk mooie toon van haar blok fluit. Zy kreeg dan ook een warm applaus. Niet alleen de leerlingen maar ook de leraren waren op deze avond ver tegenwoordigd n.l. mej. A. Stolk (fluit) en mej. Zonneveld (piano), die een sonate van Bach vertolkten. Verder speelden Peter Borgmeyer (begeleid door Ton Wilbrink), Lilla Gorter (beiden fluit) en Rogier Zwart (blokfluit). Ernst Hillemink bege leidde Iet Lubach byzonder goed by haar vertolking van 7 kleine Vor- tragsstücke van H. Spietler en ver volgens speelde Tuon Shang (piano) zeer verdiensteiyk enkele werken van Chopin en Bach uit het hoofd. Twee andere pianisten waren Mar ja Brandjes en Annemieke Grevelink. Er waren op deze avond twee vio listen n.l. Loes Cranssen en Flip Wirth die, op dat toch zo moeiiyke instrument een verdienstehjke partij speelden. Zoals gewoonlijk begeleidde de heer W. Langenberg op voortref- felyke wyze. Naast het onderdeel muziek was er nog declamatie. Hieraan namen deel Evert Oom, Rob Doeleman, Rina Crabbendam en Watze Tiesema, Evert Oom oogstte veel succes met een stukje van Godfried Bomans De avond werd door de heer J. W. Blom besloten. Van der Rijnprijs voor metaalplastiek Overwegende dat de ontwikkeling van anders dan door gieten uit me taal vervaardigd plastisch werk van groot belang kan worden geacht voor de hedendaagse kunst, heeft de di rectie van H. J. van der RUn N.V. te Amsterdam besloten tot het instel- "en van een prijs. Hiervoor komen in aanmerking plastieken vervaardigd door Neder landse of in Nederland werkzame kunstenaars, die op 1 juni 1965 de leeftyd van 36 jaar nog niet hebben bereikt. De plastieken moeten in hoofdzaak uit metaal zyn vervaar digd en mogen niet zwaarder zyn dan 250 kilo. Maximaal mogen tus sen 15 en 31 mei, drie werkstuk ken worden ingezonden. Secretaris van de jury is de heer G. Waller (Dam 21) te Amsterdam. Officiële publikaties De Directeur van de Gemeentelijke Relnlglngs- en Ontsmettlngsdlenst te Lelden maakt bekend, dat ln verband met de a.s. feestdagen, de hulsvull- dlenst als volgt ls ls geregeld: donderdag 24 december wordt woens dag 23 december 1964; vrydag 25 de cember 1964 wordt donderdag 24 de cember 1964; donderdag 31 december 1964 wordt woensdag 30 december 1964- vrydag 1 Januari 1965 wordt donderdag 31 december 1964. De ophaaldienst tegen het speciale tarief van f 0.50 op de woensdag heeft voor het eerst weer plaats op woens dag 6 Januari 1965. NGEBODEN Zeer mooi plastic lkleed 75 ct., schltte- lrukt met vol goud, uk. I.V.A., Haarlem- 48. Nova, Noord- Lelden. boomverlichting f 5.98. Ivoerlng, 16 elektrische fraaie grote impleet met reserve- Alleen 220 Volt. Voor I.V.A.. Nova, de 43. Leiden, kerststerren 98 ct. hangen, 'trisch ïkoop hler- I.V.A. Haarlemmer- Nova, Noordelnde 43, Je. Zwaar buisma- beukehouten treden prijs alleen by: larlemmerstraat 48; lordelnde 43. Leiden, tn strijkplanken f 14.98 Ivoerlng, extra rtaal, crème Ineembaar dek. Deze verschillende verstelbaar. Bypas- wplankje ^f 4,98,4g oordeinde 43, Lelden, krulmelveger f9.05. ura Super". Deze rol- laatyzer euren. Dit boekenrek lanken 4.98 en met 3 .f7.95. I.V.A., Haar vaat 48. Nova, Noord- Lelden, notoronderdelen heeft ?erlj Cor Bolman, n 223, Den Haag, tel vfjs. Bondsryschool erk. gedlpl. lnstr., 55, tel, 33623, geeft - de nieuwste Simca's o npolshorloge, 17 st., vakzaak v. d. Water toerstraat 181 Con- tkoop Uw voordeel. Phliips-televlsle voor f maand, zonder voor- s avonds 070- HALF Geslaagde melange van uitgelezen Kentucky en geurige Virginia tabakken Eindelijk de ideale halfzware voor de overtuigde shagroker Mild en toch pittig: VAN NELLE KWALITEIT! Heeriyk warm in huls!!! Butagaskachels, compl. mi gas (130 uur) f67.90, f91.1 f 126.40, f 150.65, f 153.15 (n gelbaar). M.E.A. gasdepot. Oudshoorn, Haarlemmerstrat Voor al uw lompen, papier en metalen naar P. Voorzaat, Caeclllastr. 40, hoek Lljsbeth- steeg. Telef. 26574. Wij halen ook af. Rotan scbelpstoel vanaf f 13.50, tafels 5 mm. glas- plaat^ vanaf f 14. Rotanstuur- haken en hengel, f 7.-, ioperkussens vw ei», model rotanstoel. Rotanstoelen. wiegen, mand- Lelden. .Utr. Jaagpad 16 a, tel. 21966, Voorschoten, Essenlaan All risk verzekerd. Autoverhuur Tlp-Top .St.-Aagtenstraat 14, plaatwerk. Ook ln banden, batterijen, accessoires en on derhoudsmiddelen zijn wij goed gesorteerd. Esso Servlcenter Anlba, Herenstraat 2 a. Telef. leeg? Even by Esso "T Anlba brengen langzaam lader hyacinten, dennegroen, hulst, naar 3de Gortestraat 82, ach ter het Levendaal. Lelden. P Autoryschool W. C. A. van Cerkhof leert U beter auto- autoverhuur zonder chauf- 50% Tel. 33677 - 23296, Lel- H T.V.-nieuws. Heden kun nen wij leveren alle merken tv.-toestellen 1964-'65 met 2de programma. Korting 30— 50% Tel. 33677 - 23296, Lei- 50% Tel. 33677 - 23296. Lel den. S Amaryllis compleet met pot en aarde, ln een fleurige doos. Een leuk geschenk voor ve: Jaardag. Kerstmis of voc" zelf. f 5.90. Vlieland. N! Ryn 50. Tel. 20824.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17