„Katwijk loopt achter, jeugd loopt weg" De zee WHAT A WAY TO GO Ringo moet verhuizen Kindertekeningen op kinderpostzegels (Van een onzer redacteuren) Met bussen vol gaat de Katwijkse jeugd elke zaterdagavond naar Rijnsburg en Valkenburg, dorpen die veel kleiner zijn dan Katwijk. Denk niet dat het de nozems zijn, die daarheen trekken. In die plaatsen zijn instuiven en dergelijke, ook van de Kerk, waar zij kunnen dansen en waar een bandje muziek maakt. Iets der gelijks is in het zoveel grotere Katwijk nog ondenkbaar. Ons dorp loopt achter en de jeugd loopt weg!" Aldus het wat bitter gestemde be ltuur van de vijftig leden tellende muziek- en cabaretvereniging .Amusante", dat ons had verzochi eens te komen praten over de za- lennood in Katwijk. Dat het ge- Ringo Starr, de drummer van ,Ae Beatles, die onlangs een keel operatie heeft ondergaan, staat ■óp het punt zijn dure flat van 45 pond 450 gulden) per week i in Westminster te verliezen. Zijn huisbaas heeft hem op ver- .zoek van de buren de huur op- 9 gezegd. De buren hebben geen bezwaar tegen Ringo zelf, maar iwel tegen het lawaai van zijn jeugdige bewonderaarsters. „De operatie van Ringo heeft ons de eerste rust in maanden tijd ver schaft. Het was gewoonweg ver schrikkelijk, die drukte", aldus Lathom Gedge, een van de buren van de Beatle. Zijn echtgenote liet aaarop volgen: „U kunt zich wel voorstellen wat het betekent de hele dag gekrijs en gegil van tie ners-meisjes te moeten aanhoren. (Zij worden hysterisch, vechten met elkaar, trappen elkaar en verjagen elke auto die komt voorrijden wan neer Ringo thuis is". Ringo, die uit het ziekenhuis is fontslagen, heeft bevestigd een brief te hebben gekregen van de huis baas met het verzoek of hij wil [verhuizen. „Tja, .het is wel verve lend/ Ik wou dat ik er wat aan kon Elpen, maar ik kan de fans niet t ln toom houden". Bi' sprek niet tot dat ene onderwerp beperkt bleef, ligt voor de hand: het tekort aan zalen is mede schul dig aan het tanende verenigings leven in deze gemeente, dat op zijn beurt weer weinig perspectief biedt voor het zogenaamde jeugdpro bleem. „Dat jeugdprobleerh is eerder een ouderenprobleem", vindt men bij Amusanto. „Hoofschuldige is het volwassen Katwijk: ouders die, als zü hun kinderen willen straf fen, hen verbieden naar een ver eniging te gaan: de gemeenteraad, die te weinig vooruitstrevend is: de Jeugdraad, die veel praat en weinig doet; de afzonderlijke bur gers, die geen initiatief ontplooi en om een alternatief te bieden voor de Voorstraat". Over de Jeugdraad (over wiens plannen wij een ruim een jaar ge leden schreven red. JW) zegt voorzitter C. L. van Duyn nog: „We hebben er nog nooit iemand van gezien. We hebben wel ge hoord, dat er eindeloos wordt ver gaderd, maar resultaten zijn er nog nooit uit de bus gekomen". De Amusanto-voorzitter reali seert zich, dat het onderwerp niet nieuw is. „Een jaar of drie gele den heeft in het Leidsch Dagblad een artikel gestaan over de avon den in Katwijk. Dat heeft hier toen veel stof doen opwaaien en is in alle kringen druk besproken. Een van de resultaten is geweest, dat de gemeente sindsdien heel wat vlot ter een vergunning afgeeft voor een besloten dansclub. Er zijn nu in Katwijk verscheidene van die clubjes." Eeri ander bewijs voor de soepeler aanpak door B. en W. vindt de heer Van Duyn, dat Amu santo op Nieuwjaarsdag voor het De Kapel die sinds een maand niet meer als kerk wordt gebruikt. eerst een tienershow mag organi- Winterslaap Niettemin is nog teveel bij het oude gebleven, oordeelt het bestuur van Amusanto. „Als het badseizoen is afgelopen, sukkelt Katwijk in zijn- winterslaap", zegt pen ningmeester P. Imthorn. .Alleen op sportgebied (voetbal!) blijft het wakker. „Maar voor de rest is er in de wintermaanden voor de jeugd te weinig te doen. Voor zwemlessen moeten de kinderen naar Wasse naar. Ontspanningsverenigingen zijn er maar. heel weinig. Goed toneel zie je hier nooit. Een klas siek concert is hier ook nooit. Waar zou dat trouwens moeten worden gegeven?" Daarmee zijn we terug bij ons uitgangspunt: Katwijk heeft 'n nij pend tekort aan zalen, zodat zelfs 't kleine aantal verenigingen dat er is, in de knel zit met zijn repeti- ties en uitvoeringen. „Sinds de bio scoop Musica is afgebrand, is voor de neutrale verenigingen helemaal niet meer aan een zaal van be hoorlijke afmetingen te komen". Als Amusanto een uitvoering wil geven, is de vereniging aangewe zen op het UNI-zaaltje, dat slechts 250 toeschouwers kan bevatten, met het gevolg dat zij dan wel vier tot vijf avonden moet geven („want over gebrek aan publieke belang stelling hebben wij nooit te klagen"). Schuurtje En een repetitieruimte heeft de vereniging zelfs niet meer, sinds zij onlangs een zaaltje in de Elle boogsteeg „een vochtig schuurtje met kapotte ramen en een kachel, die het niet doet" vaax-wel heeft gezegd om de gezondheid van haar leden te sparen. De léden oefenen nu in groepjes in de kelder van de heer Van Duyn. Deze voegt er aan toe: „Wij zijn niet het enige slachtoffer. Het tamboer- en pij perkorps DVS moet op,een onver warmde nettenzolder repeteren." „Het is niet zo, dat de gemeente zou tegenwerken", aldus, voorzitter Van Duyn. „Maar de zaalruimte die Katwük heeft, is van de Kerk, die haar eigen verenigingen heeft. Verder is er niets. Het gemeente bestuur zegt: we krijgen nooit toestemming van Gedeputeerde Staten om een gehoorzaal neer te zetten. Maar ik vraag me af of het weieens is geprobeerd". Hij vertelt, dat indertijd in de gemeenteraad de volgende opmerking is gemaakt: „Een gymnastieklokaal? Waarom? Wij hebben vroeger ook nooit ge gymd en zijn nu nog vlug genoeg". Kapel „Alleen de kerkelijke verenigin gen hebben niet te klagen over zaalruimte", vervolgt het bestuur zijn uiteenzetting. „Er is een her vormde. en 'een gereformèerde Jeugdhaven, bij de kerken zijn zaaltjes en onlangs is een nieuwe kerk in gebruik genomen, zodat de Kapel aan de Voorstraat is vrijge komen voor andere doeleinden." De Kapel heeft een grote zaal met zeshonderd plaatsen en een behoorlijke repetitieruimte. „Het zou een uitkomst zijn", besluit de heer Van Duyn. „als ook de niet- kerkelijke verenigingen van de Kapél gebruik zouden mogen' ma- ken". Desgevraagd deelde de president kerkvoogd van de Ned. Hervormde Gemeente in Katwijk, de heer D. J. Kleen, ons mede: „Het is nog vol ledig onbekend wat met de Kapel gaat gebeuren". In de al lange geschiedenis van de Nederlandse kinderpost zegels is het nog nooit voorge komen dat kindertekeningen als ontwerp dienden. De serie zegels van dit jaar, gebaseerd op het thema „Het kind en zijn creativi teit", deed bij het Nederlandse comité voor kinderpostzegels ech ter de vraag rijzen, of men niet eens echte, spontane kinderteke ningen voor de zegels zou kunnen gebruiken. Om op deze vraag een antwoord te krijgen heeft het comité nu een tekenwedstrijd uitgeschreven voor de Nederlandse jeugd. Alle kinderen tot en met vijf tien jaar mogen meegoen, niet al léén in school- of clubverband, maar ook individueel. De belang rijkste voorwaarde is, dat ze de tekening zelf maken, zonder hulp of kritiek van volwassenen en zon der voorbeeld. Het is beslist niet de bedoeling, dat ze ,een postzegel", compleet met kartelrand en tekst insturen. Het motto van de wed strijd is dan ook niet: „teken eens een postzegel", maar: „teken eens wat". Of de tekeningen voor de post zegels gebruikt kunnen worden, is nog lang niet zeker, aangezien daarbij druktechinische en „pos tale" eisen doorslaggevend zijn. De jury zal bij de beoordeling deze bruikbaarheid echter buiten be schouwing laten. Teneinde de kans op reproduceerbaarheid te vergroten is alleen de voorwaarde gesteld, dat de werkstukken on geveer 21 bij 27 centimeter groot moeten zijn. Onderwerp, kleur pa pier en teken- en verfmateriaal mogen de kinderen zelf kiezen. De jury wordt gevormd door de heer Karei Schuurman, esthetisch adviseur van de centrale directie der PTT, R. J. Drayer, beeldend kunstenaar, de heer D. H. Dutmer, voorzitter van de Algemene Neder landse Onderwijzersfederatie, de heer Pierre Jansen en enkele ver tegenwoordigers van de Nederland se Vereniging voor Tekenonderwijs. De tekeningen moeten uiterlijk op 15 januari worden verzonden aan de Stichting voor het Kind in Am sterdam (Emmastraat 38). Bij de beoordeling worden de inzenders ingedeeld in vijf leeftijdsgroepen. De uitslag van de wedstrijd zal waarschijnlijk in februari al be kend worden gemaakt. In totaal zullen 165 tekeningen worden be kroond, per groep of per provincie. Voor de vijf allerbeste inzendingen zijn landelijke prijzen beschikbaar. Met de mooiste werkstukken zal een expositie worden ingericht. Het Nederlandse comité voor kinderpostzegels heeft aan alle Ne derlandse scholen een circulaire ge stuurd met de gegevens over en de voorwaarden van de wedstrijd. Consternatie bij Navo door Miller Een jonge Deense soldaat heeft twintig dagen straf ge kregen, omdat hij via de radio delen van de roman van Miller .Tropic of Cancer' (Kreeftskeer kring) had uitgezonden. Dit ge beurde via een krachtige zen der. ■De 20-jarige 'dienstplichtige marconist bekende, dat hij op het idee gekomen ivas op een ogenblik dat hij tijdens een ma noeuvre te velde niets te doen had. Hij dacht dat het leuk zou zijn om te zien wat er gebeurde. Wat er gebeurde, aldus de militaire aanklagerwas dat de transmissie, in code, in geheel West-Europa door radiostations van de 'NAVO werd beluisterd. Het resultaat wa's algemem consternatie. Woedende verzoeken om een verklaring hiervoor stroomden het militaire hoofdkwartier per telefoon en per radio binnen, maar voordat de zender stopge zet kon worden, slaagde de sol daat er in een groot deel van een hoofdstuk uit het omstre den boek van Miller, dat in vele landen verboden is, uit te zen den. Speciale editie van Lucifer, maandblad van de Lyceïstenver. VeVo te Alplien 55 Waarde lezer, Het is voor de redactie een grote [gebeurtenis en een waar genoegen a het L.D. een speciale editie >ns landelijk schoolblaadje aan te kunnen bieden. We hopen dat U hierdoor enigszins een beeld krijgt „Lucifer"'en we wensen U een maximaal leesgenot toe. Redactie Lucifer. Als het Louisa, een aantrekke lijke Amerikaanse weduwe, niet lukt haar vermogen, iets meer dan 200 miljoen dollar, via een belastingambtenaar' aan de staat te schenkenj is zij ervan overtuigd dat alleen een psy chiater haar nog van haar schuldgevoelens kan bevrijden: zij is er namelijk van overtuigd dat zij een fatale invloed heeft uitgeoefend op echtgenoten, die, nadat ze met haar getrouwd waren, allen jammerlijk ten In de winter, als de noordwes ter raast, dan is de zee onstuimig. [Grote brekers slaan zich te pletter op het strand en vloeien uit in ro- Imige schuimvlakten. Zover het oog [reikt ziet men de witte koppen van de golven, die in gesloten formatie naar de kust oprukken. De wind jaagt het water op én stuift het zand tot in de slapende badplaat sen. De elementen hebben zich jmeester gemaakt van de kust. Zei lden ziet men een mens op het strand. De zee echter zingt liaar triomfliederen; overdag als einde loze wolkenvelden langs de hemel jagen, gedreven door de nimmer jafiatende wind, en s nachts, als een vale maan de verlaten stran den flauw verlicht. Dan leeft de 5e zich uit. Maar als de dagen langer wor den verandert zij. De zee schijnt dan te rusten van haar winterse uitspattingen. Zij ligt daar als een eindeloze vlakte, slechts gebroken door voortglijdende schepen. Dan zijn ook haar stranden niet meer verlaten. Op warme dagen zijn ze overbevolkt door de stedelingen, die verwoede pogingen doen om zich snel mogelijk door de zon te in verbranden. In de zomer neuriet de zee een weemoedige bar carole en in de korte nachten fluis teren verliefde paartjes beloften van trouw aan haar lichtende oevers. Als de vakanties weer tot het verleden behoren, wordt de zee weer nukkig. Herfststormen maken de mens erop attent dat de zee ontwaakt is uit haar zomerse sluimering. De toeristen verdwij nen van haar stranden en de zee en de wind nemen ze weer in be zit. Alleen de kustbewoner trotseert het gure weer. Hij zwerft langs de verlaten stranden en luistert naar het donderend geweld van de bran ding en naar de krijsende meeu wen die ver boven hem zweven. D. van Du«n (B 5 a). gronde gingen, hetzij door geld zucht, hetzij door het begeerde „simple life", en dus wendt zij zich tot dr. Stephenson en ver telt hem haar levensverhaal: Haar huwelijk met Hopper, een eenvoudige jongeman, die in een klein hutje woonde aan een een zaam meer, een klein winkeltje heeft in de nabijgelegen stad en zich na zijn huwelijk met Louisa in de hieruit ontstane supermar kets doodwerkt; met Larry Flint, een Amerikaanse artiest in Parijs, die met de door hem ontwikkelde geluidsinstalla ties, door middel van geluidstril lingen, overgebracht op in armpjes geklemde penselen, sym- pfoniën schilderde, vermoord werd; met Rod Anderson, een schatrijke handelsmagnaat, die Louisa, na de dood van Larry, toevallig op Le Courbet, waar zij haar vlieg tuig mist, ontmoet, haar een lift aanibiedt naar New York en die de waarden van een „simple life' kan waarderen, evenals Louis?, dat doet en daarom met haar trouwt, maar op de door hen ge kochte boerderij op het platte land door een woedende stier, die hij bij vergissing wilde melken wordt doodgetrapt; met Pinky, de slechtste zanger ter wereld, die door Louisa's toedoen stom toevallig wordt ontdekt, naar Hollywood verhuist, en door zijn fans onder de voet wordt gelopen en jammerlijk ten- onder gaat, waardoor een psychiater zo onder de indruk komt dat hij even niet op zijn apparaten let, waardoor Louisa en hij in moeilijkheden geraken en om hulp roepen, waarop Orawley, de portier van de psychiater, die vroeger eige naar was van een groot aantal supermarkets, maar die destijds door Louisa's eerste echtgenoot, Hopper, opgekocht werden, -en die in zijn rijke dagen minnaar was van Louisa, omdat zij het enige meisje was dat hem niet naliep, binnenkomt, dooi' Louisa herkend wordt en enkele dagen later met haar trouwt en een klein boerderijtje koopt op het .platteland waar Louisa drie schatten van kinderen het levenslicht doet aanschouwen en waar him geluk eenmaal vernie tigd schijnt te worden door olie, die tijdens het ploegen uit de grond komt spuiten, en die een enorme dollarstroom veroorzaakt zou hebben, ware het niet dat de olie afkomstig was uit een pijp leiding van een grote maatschap- tri WHAT A WAV TO $0" MMM,. Mi-, pij vlakbij, zodat het eenvoudige leven toch gehandhaafd blijft en ze nog lang, gelukkig en eenvou dig op de boerderij van het BARNEVELDTS BOKSBLAD BERICHT: Bij bokswedstrijden blijkt bier belangrijk Beroemd Boksdeskundige Barend Barendsen Behandelt boksblessures b.v. broze benen bochels bikkelharde borstspieren beenkuitverharding Behalve bovengenoemde bilmassage bicepsbetasting botbehandeling Barend B. bevordert bierverbruik bij bokswedstrijden. Barend Beweert: Biologisch bekeken bevordert bier, bessenjenever benevens brandewijn bjj bezoekers behalve bruivermogen: buikpijn boeren brallen Boertjes beïnvloeden borstpezen Brullen: beenspieren BELANGRIJK Bovengenoemde bijzonderheden beslissen Bestraft broodnuchtere bezoekers. Bier behoort bij boksen Bij boksen behoort bier Bij bier behoort boksen Bezopen bewering? Broodnuchter blijven bekijken! B. B. „simple life" kunnen blijven ge nieten. Hoe dat verhaal in film is gebracht, doet hier niets ter zake, daar het ons alleen te doen was om de moraal van de film: Geld maakt niet gelukkig. POGING steeds heb ik geprobeerd schoonheid te vangen tussen lijnen van papier maar helaas woorden vloeiden weg met de zwarte inkt waarmee ik altijd schreef en letters sprongen in een ruimte het enige wat bleef waren gedachten versteend in de wasafdruk van een hand die iemand achter liet daarmee zal ik verder gaan steeds weer opnieuw een deur openend die al openstond om eens de pen te dopen Flatneurose Ik sloeg de kraag van mijn jas op en liep, achtervolgd door huizen hoge torenflats, die oo mij wilden brengen onder hun koude invloed sfeer, de straat uit. Vlug stak ik een kruispunt over, liep langs het duinpad in de richting van de zee. Bij het zien van dit machtig wa teroppervlak en dat is telkens wanneer ik er mee geconfronteerd word, bleef ik een ogenblik roer loos staan. Ik voelde dat hier een kalmerende invloed van uitging en liet deze ten volle op me inwerken. De koele zeewind spoelde al de pessimistische gedachten van die avond weg en ik voelde mij her boren. Hier konden de mensen met hun alles verpesten en kultiveren- de diploma-handen niet aankomen. Dit was nog ongerept en in onge schonden staat, eens zo geschapen. Hier had ik eens een paar heer lijke uren doorgebracht, dacht ik, met 't enige meisje, bij wie ik me werkelijk even gelukkig heb ge voeld, maar dat is nu voorbij. Het ging voorbij als een bünkende wolk. Geluk is een illusie en wan neer je denkt die illusie te hebben moet je er met volle-volle teugen van genieten. Een bittere nasmaak is onvermijdelijk. Even vergat ik mezelf en mijn omgeving, maar het schorre getoeter van een auto die zijn ondergang nu al zocht, deed mij opschrikken uit mijn vergetel heid. Ik moest weer gaan. De rau we werkelijkheid met zijn verdorven atmosfeer lag weer op mij te wach ten, loerend vanachter de duinen rug als een afschuwelijk met twaalf koppen. Langzaam met tegenzin maakte ik me los de zee en haar bruisende en korende golven. Nog even ei zou ik opgeslokt worden in stinkende gebouwencomplex, Ik gedwongen ben te leven. dan vorm van schoonheid.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7