Uiterste de Dougl doelmatigheid - fabrieken in as Voorschotens B. en W. hebben grote plannen Geen uitbreiding van ballen- en patattenten Ponskaarten en tv-camera's registeren elke arbeidsslag Woningbouw heeft volle aandacht LEJLDSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 DECEMBER 1964 voorschoten \Raad Voorschoten ontevreden over lagere school Eerste paal voor j rapport Keuringsdienst van Waren SANTA MONICA (California) - „Het tste idee voor een nieuw vliegtuig zou zijnde buwdrukken van de DC-3 mee naar China imen en hem daar heel goedkoop opnieuw la- bouwen". Donald W. Douglas sr. schiet in karakteristieke schorre lach als hij dat zegt. meent het de Dakota was met 24.000 templaren het meest succesvolle vliegtuig dat lit werd gebouwd en er vliegen er nog honder- van en hij meent het ook niet. Op veertig if stand van zijn hoofdkantoor in Santa Mo- staat zijn moderne Long Beach-fabriek, in de oorlog in elf maanden uit de grond gestampt, inclusief het negen etages hoge kantoorgebouw. Daar groeit op het ogenblik het eerste prototype van het vliegtuigdat hijzelf als de beste ver vanger van de DC-3 beschouwt, de eveneens tweemotorige DC-9, waarvan het vleugelopper vlak, dank zij de twee aan de staart geplaatste straalmotoren, juist iets kleiner kon zijn dan dat van de Dakota. In maart 1965 moet het vliegen. Als de KLMdie nog zes toestellen voor de korte afstand nodig heeft, ze nog dit jaar bestelt, zou zij ze in 1968 kunnen krijgen. De wethouder van Onderwijs in Voorschoten, de heer G. Schrama, verrichtte gisterenmiddag een zeer vreugdevolle handeling. Om twee uur vertrok een optocht gevormd door leerlingen van de derde openbare noodschool „Adegeest", gewapend met vlaggetjes, gevolgd door de wethou der, de gemeente-secretaris, hoofden van gemeentedienst, onderwijzend personeel, afgevaardigden van het oudercomité en een aantal ouders het modderige terrein langs de tot op één klinknagel nauwkeurig kan aflezen wat iedere arbeider in- idueel en iedere sectie in totaal I Haydnïaan alwaar de" eerste paal"ge- die dag heeft gedaan. slagen werd voor de derde openbare Stokt er ergens iets in het pro- lagere school. Wethouder Schrama dukticproces, dan kan de oorzaak I keek bij het heien waakzaam toe en ogenblikkelijk worden opgespoord en bij de eerste slagen riep de school de wond geheeld. Want oponthoud in de ene sectie betekent nutteloos wach ten in de volgende en aan werkelo ze arbeiders heeft de op hoge toeren draaiende Amerikaanse industrie een grote hekel. „Boy ,of boy, dat kost ons zo en zoveel money." Geld en getallen Geld .maten en getallen beheer sen het beeld in een Amerikaanse fabriek. Bij elke sectie van de produ- tielijn staat een tableau met verkla rende gegevens: dit is uw voorman (pasfotootje met naam en voornaam) u werkt aan een zoveel dollar gekost hebbende volautomatische stansma- chine; deze verricht zeven verschil lende handelingen, 240 per minuut, 14.400 in elk uur (conclusie: één mi nuut verzuim is 240 produktieslagen minder). Een televisiecamera maakt die zeven handelingen zichtbaar op een scherm; arbeider en bezoeker, maar ook de chef, kunnen het werk controlerenvia het televisietoestel Bij elk groter werkstuk staat aange geven wanneer het van deze sectie naar de volgende moet: rompdeel voor DC-8 no. 221, bestemd voor Ja panse Air Lines, got to move (moet verhuizen 28 augustus. De rondlei der strooit al even kwistig met cij fers: u bent hier in de twintig-mil joen-dollar-hal, die speciaal is ge bouwd voor de produktie van de DC- 8. Het gebouw is dertig meter hoog, tachtig meter breed. 120 meter lang. Het heeft deuren in de maten van enzovoort. Efficiency tot het uiterste. Al het gereedschap, steigers, voorraadkas ten, sleutels, hamers, tangen, boortol dat met de produktie van de DC-8 te maken heeft is zeegroen geschilderd; jeugd luid hoera! Na ongeveer twin tig minuten, de paal was bijna in de grond, zorgde wethouder Schrama voor de laatste klap, een zeer harde klap, omdat een explosief „bommetje" op de paal gelegd was. Terwijl de ouderen zich snel gin gen warmen hadden de kinderen de rest van de middag feest in de nood school. Men hoopt deze school over anderhalf jaar gereed te hebben. Burgerlijke Stand Koemans Straathos; Nicoline L., dr van G. Hols- wilder en N. L. Segaar; Jan J., zn van J. Ringma en M. J. Westdorp: Edwin M„ zn van M. van der Werf en G W. Kolderman; Ietje M.. dr van C. Bye- Akker: Kasper. Ondertrouwd: H. O. Tosseram en H. B. J. Vermeulen: J. A. N. Dorpsmans en C. M. Th. Wigmans; J. L. Havekes en C. P. M. Lelieveld. Getrouwd: I. H. Cornet en A. Ch. Stammers; L. H. van der Heden en H. A. J. Sterk; R. Haug en C. G. M. Noo- daartussen door springt in dezelfde hal een abrikooskleurige sectie in het oog: die werkt aan de DC-9. Het is fascinerend, maar toch ook wel een beetje beklemmend. Zo doel matig, zo keihard moet er gewerkt worden om het machtigste volk op aarde te kunnen zijn. De man die mij geld wisselde, beaamde het be rustend: yes Sir, er staat één letter te weinig op onze pasmunt. Het had moeten zijn: „Wij geloven in Goud in Gold we trust". De laatste raadsvergadering in het jaar 1964 in de gemeente Voorscho ten bestond uit een behandeling van een aantal „restanten". De mede delingen vergden de meeste tijd. De raadsleden hadden het keuringsrap port van de Keuringsdienst van Wa ren over het jaar 1963 ontvangen en waren zeer slecht te spreken over de resultaten, die dit rapport opleverde. Dr. Pels (P.v.d.A.) toonde zich bij zonder verontrust over de vele pro cessen ver baal. De V.V.D.-er Olthuis sprak als medicus vele wijze woorden, drong aan op een juiste voedingsleer en kwam tot slotconclusie, dat de overheid onjuist doet door gelegen heden van z.g. kleine hapjes te sti muleren en zelfs moet voorkomen, dat de „ballen- en patattenten" zich in Voorschoten uitbreiden. De heer Van «der Ende (PC) was als veeteelthouder verheugd te kun nen constateren, dat er ditmaal uit het keuringsverslag bleek, dat er nimmer „water bij de melk" was ge daan. Dat was dan ook het enige lichtpuntje, dat deze afgevaardigde zag. De heer Fortanier (KVP) zag gaarne bekendmaking van de cijfers aan fabrikanten en handelaren. Wet houder Schrama (KVP) was de me ning toegedaan, dat Voorschoten er het in 1963 slecht heeft afgebracht en zegde namens B. en W. toe, dat overleg gepleegd zal worden met de Keuringsdienst om de mogelijkheid te onderzoeken in Voorschoten veel- vuldiger te gaan controleren. De heer Schrama wees erop, dat vele gesloten produkten in ongeschonden verpakking ondeugdelijk bleken, de schuld ligt dus beslist niet alleen bij de Voorschotense kleinhandelaar. Vooral de ysmonsters welke ondeug delijk bleken, waren van verpakte porties. De raad bracht vervolgens hulde aan de voortvarendheid van wethou der Dekker (PC), die kans gezien heeft, de luidklok ruim voor de kerst dagen hersteld te hebben. Gisteren liet de klok zijn vertrouwde klanken weer horen op de „Angelustijden". Dr.W.H.Velema bedankt voor 's-Gravenhage Dr. W. H. Velema. Chr. Gerefor meerd predikant alhier, heeft be dankt voor het beroep van 's-Gra- vcnhage-West. Benoemingen Onderwijzers De benoeming van het onderwij zend personeel zal in het vervolg ge schieden door het College van B. en W. met uitzondering van de benoe ming van de hoofden der scholen. De heer Olthuis (WD) deelde na mens de VVD mee hiermee akkoord te kunnen gaan, omdat het verzoek van B. en W. is ingegeven om daar door sneller en praktischer te kun nen werken, waardoor een goede kandidaat onmiddellijk aangenomen kan worden. De PvdA wenste bij monde van mevrouw drs. Stoker een voordracht eerst nog in de commis sie van onderwijs, behandeld te zien, maar trok deze wens in, toen wet houder Schrama (KVP) de praktijk van de sollicitatie uiteenzette en be toogde dat alleen snelle beslissingen nuttig zijn. De gehele raad ging ak koord met deze delegatie, met de be paling echter, dat deze delegatie al leen van kracht is voor het college van B. en W. in de huidige samen stelling. Aan het slot van de vergadering dankte burgemeester De Kool de raadsleden voor het vele werk van bestuurlijke aard en voor de goede verstandhoudingen in de Voorscho tense raad, waardoor veel en vrucht baar gewerkt is in 1954. ONGELDIGE POSTZEGELS NA 31 DEC.1964 „WINNER' Efficiënte ingenieurs en kwieke [koopleiders, slanke Amerikanen in donkerblauwe lichtgewicht kos- ms, vertellen er graag alles van. eentigduizend pond startgewicht, iersplaatsen meer knieruim- dan in vorige vliegtuigen door i-lichte, nieuw-geconstrueerde en, een raampje naast elke ry vyf stoelen, kruissnelheid 900 ki- leter per uur, in het bijzonder ehikt voor de korte afstand, zo de 200 en 1200 kilometer. Bij rongetjes" van 600 kilometer kost vliegen met de DC-9 één dollar mijl (twee gulden per kilometer), ardoor met niet meer dan dertig Bagiers aan boord al een sluiten- exploitatie mogelijk wordt. De DC-9 wordt een winner" zeg de Douglasmensen. Er zyn er 54 besteld en nog eens 54 in optie n. En terloops voegen zy toe dat hij In alle opzlch- betcr zal zijn dan zijn voorgan- de Caravellc. 'ie kwalificatie „voorganger" is ingewijden een goeie grap. Zij irs weten dat het geniale idee de motoren achteraan de romp te hangen teneinde een schoon igelprofiel te krijgen, 'een Frans De Caravelle. ontworpen 1954, vliegt er op de geregelde diensten van Europa al zes jaar i juist vorige maand werd het model van een verbeterde uit- King, de super Caravelle, aan Fin- afgeleverd. Smalend spreekt Sud ation ten aanzien van de DC-9 ook van een „carbon copy", een blauwdrük gekopieerde machine. k waarheid ligt daar ergens tus- De Fransen hebben een beet- gelyk omdat de twee types uiter- veel op elkaar lijken, de Ame- anen staan in hun recht als ze 'eren det hun ontwerp nieuwer moderner is. Jammer voor bei dat de KLM haar keus niet op nomische gronden alleen kan r dat ook de politiek (Frank- de Air Union, Amerika en landingsrechten aan de westkust, lationisme en Europese integratie) geducht woordje meespreekt. Af- ïhten dus. |$jp Keihard proces lektronisch gestuurd jaagt de ttg Beach-fabriek intussen voort »r de geboortedag van de DC-9. die in maart 1965 zal liggen. Zestien duizend man (nee, 1/3 van het per soneel is vrouwelijk) vinden aan de- hoogst efficiënte produktielijn- werk. Ploeg één begint 's ochtends 7 uur 12 en weert zich stug tot 15 uur 54. De lunchpauze duurt 42 minuten. Op de minuut nauwkeu rig verschijnt 's middags ploeg twee op het werk. Zonder onderbreking wordt het werk van ploeg één overge- sn, althans in die afdelingen 's avonds moet worden doorge- t om de produktie van de aller grootste machines in ploeg één te kunnen bijhouden. wordt in het keiharde Amerikaanse fabrieksproces nauwe lijks gelet, het gaat om de prestaties de machines die zij bedienen. Daarmee samen hangen dan ook hun merkwaardige werktijden. Het is bU Douglas opgedeeld in tien perioden. Heeft machine A twee pe rioden nodig om warm te lopen en machine B vier, dan begint de ene bedienaar zyn dagtaak om 7 uur 12 de ander om 7 uur 24. leven perioden lang mag er ge geten worden, er komen blinkende karretjes met allerlei lekkers voor door de fabrieksstraten. Tachtig pe- mden moet er worden gewerkt en er i er niet één uitgetrokken om een si garetje te roken. Uiterste efficiency kenmerkt het arbeidsproces in een Ameri kaanse fabriek. En temidden van al die „Moderne Times"-doel matigheid ontdekt de bezoeker dan opeens zoiets antieks als een doodgewone fiets. Toch is zij geen uitzondering op de regel. Bedrijfsingenieurs hebben uit gerekend dat dit het snelste en veiligste transportmiddel is voor de boodschappen, die er de hele dag door in een grote fabriek als Douglas moeten worden gedaan. Strenge controle Ponskaarten, voorbewerkt door elektronische breinen in de bedrijfs planning-centrale, begeleiden elke ai beider als zijn persoonlijk paspoort, 's Ochtends vertellen zij hem wat er die dag gedaan moet worden, 's avonds verklappen zij de bedrijfs leiding wat er in werkelijkheid is gepresteerd. Iedere voorman heeft in zijn strikt afgescheiden sectie een soort kassa om de kaarten af te lezen en by te schryven. Zyn laatste daad op elke werkdag is de van nieuwe gaatjes voorziene kaarten van zyn ploeg in te leveren by de planning centrale, waarna de bedrijfsleiding In hun toelichting op de be groting 1965, die in de vergade ringen van 22 en 29 januari zal worden behandeld, schrijven B. en W., dat het totale budget van Voorschoten voor het dienstjaar 1965 bedraagt f4.569.550,-. Gerekend naar een inwonertal van 17.650 is het totale budget per inwoner f258.84. Het on derwijs vraagt hiervan 35% (1964-33.7%) oftewel f89.82. Het algemeen beheer 16% (1964 17,4%) is f41.47, de openbare veiligheid 3.1 (3.4%) is f8.10. Volksgezondheid 3.5 (3.7%) is f9.07. Openbare Werken 17.0 (17.3%) is f44.13 Maatschappelijke steun en voor zorg 21.2 (19.3%) is f54.87 en Volkshuisvesting 2.3 (2.8%) is F 6.02. De laatste jaren kenmerken zich door een sterke toeneming van de werkzaamheden op bestuuriyk en ambtelijk terrein, als gevolg van de groei der gemeente: 1961 14.600 in woners. 1965 17.650 inwoners. In het jaar 1961 zijn verschillende voor zieningen tot stand gekomen, die een Deze „foto" kijkt een jaar in de toekomst: een DC-9 in de vlucht. verbetering beoogden te brengen in de huisvesting van het ambtelyk ap paraat. Inmiddels is wel gebleken, dat met de destijds getroffen voorzienin gen niet kan worden volstaan en dat verdergaande maatregelen moeten worden genomen. Zwembad In de raadsvergadering van 4 sep tember j.I. is het uitbreidingsplan „Bijdorp" vastgesteld. Bedoeld plan bevat een openbaar gebouw-bestem ming voor de bouw van een zwembad. B. en W. doen de raad het voorstel een aanloopkrediet van f5.000 te teren voor het treffen van voorberei dingen voor de bouw van een zu bad. B. en VV. hebben gekozen de bouw van een open bad met neweide, waarbij zij de mogelykheid open willen houden, dat dit zwembad te gelegenertijd wordt uitgebreid met een gesloten bad of dat een gedeelte van het bad overdekt wordt gemaakt. De bouw van een gesloten bad is naar de mening van B. en W. op dit moment niet te verwezenlyken verband met het feit, dat de finan ciële consequenties van dien aard zyn dat hiervoor op de begroting geen middelen kunnen worden gevonden De overdracht van de eerste wo ningwetwoningen heeft zyn beslag gekregen. Inmiddels wordt ,weer ge werkt aan de afdoening van een aan tal aanvragen. Evenals dit het geval is geweest by de eerste serie, zullen B. en W. de afwikkeling van verzoe ken zo veel mogelyk bespoedigen. treffen van complementaire voorzie- j nlngen. Verkeer De plannen ten aanzien van de ver betering van de Veurseweg-Leidseweg zyn voor het grootste deel technisch rond. In de loop van het begrotings jaar zullen B. en W. de raad de ter zake nodige voorstellen doen. Wan neer dan een aanvang kan worden gemaakt met de uitvoering der werkzaamheden is thans nog niet be kend, daar allereerst de nodige goed keuringen moeten worden verkregen. De steeds groter wordende behoef te aan parkeergelegenheid in de ver schillende wyken heeft ertoe geleid, dat B. en W. in de ontwerp-begroting een bedrag van f 10.800 hebben op genomen voor het creëren van par- keergelegenheden op die plaatsen in de gemeente, waaraan daar 't mees te behoefte bhjkt te bestaan. In 1965 zullen voorbereidingen wor den getroffen voor het aanbrengen van een gedeeltelyke sierbestrating in de Schoolstraat. Onderwijs Uitbreiding Er wordt naar gestreefd dit jaar het z.g. „komplan" aan de reed voor te leggen. In het jaar 1965 zal een aanvang moeten worden gemaakt met de bouw van woningen in de gesub sidieerde sector in het uitbreidings plan „Noord-Hofland". Zoals het er thans uit ziet zal reeds een beteke nend aantal woningen in uitvoering genomen kunnen worden. De voort gang van de andere uitbreidingsplan nen vordert gestadig. Het beleid van B. en W. is er op gericht de ontruiming van de wonin gen behorende tot de zg. voor- en achterkazerne (Schoolstraat), zo veel mogelyk te bespoedigen. Zodra zich «en gelegenheid voordoet om één of meerdere woningen af te breken, zal daartoe worden overgegaan. B. en W. hopen, dat het streven van de minister van Volkshuisves ting en Bouwnyverheid tot opheffing van de woningnood in het jaar 1970 er toe leidt, dat ook Voorschoten een grotere contingenttoewyzing staat te wachten. Een niet onbelangryke fac tor is daarby, dat ook mogelykheden moeten worden verkregen tot het Per 1 september 1965 is wederom een verlaging van de leerlingenschaal te verwachten. Het ziet er naar dat de drie noodvoorzieningen, die dit jaar tot stand zyn gekomen 1965 weer onvoldoende blijken. Het is nodig een voorziening te treffen ten behoeve van het r.-k. lager derwijs en het protestants-christelijk kleuteronderwijs en lageronderwys. Voorts is het niet uitgesloten, dat het openbaar kleuteronderwijs en protestants-christelijke ulo met ruim tegebrek te kampen krygen. Wat de bouw van permanente scholen betreft, mag worden wacht, dat binnen afzienbare tyd aanvang kan worden gemaakt met de oprichting van een zesklassige derde openbare lagere schooi en een twee- klassige r.-k. kleuterschool. Voor de bouw van een zesklassige prot.christ.- lagere school kan in het eerste kwar taal 1965 de ryksgoedkeuring worden tegemoetgezien. De aanvraag voor de bouw gymnastieklokalen in seriebouw nog steeds op het ministerie van On- derwys. Kunsten en Wetenschappen ir. behandeling. Het ware te wei aldus B. en W., dat de procedure, die voorafgegaan aan de bouw v. scholen en gymnastieklokalen zou worden vereenvoudigd en verkort. B. en zyn echter niet ontevreden, daar thans drie permanente gebouwen in aanbouw kunnen worden genomen. Het instructiebad c.a. komt naar ver wachting in het jaar 1965 gereed. De winstuitkering van het waterbe- dryf wordt voor het jaar 1965- ge raamd op i 11.000,— tegen f 12.088.— styging der personeelskosten. Het in 1964, dit houdt verband met de verlies van 't badbedryf wordt voor 1965 f 1.165,47 hoger geraamd dan voor 1964, n.l. f 12.956,32 in 1965 en f 11.790,85 in 1964. Door de recente loon- en pryssty- ging valt ook voor het jaar 1965 een stijging waar te nemen van de kosten Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Maasdam en Cillaars- hoek M. Jansen te Altforst c.a. Bedankt v: Slochteren (toez.) W. P. J. Oslnga te Ilpendam. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Wlldervank P. J. Wes- terneng te Oosterzee. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 de cember. Groenteveiling. Waspeen (per kist): A-extra 6.00-6.20. Al 4.20-5.70 A2 2.40-6.50, B-extra 5.20-5.90. BI 3 90-5.70, B2 2.50-2.70. Cl 1.10 2.10, C2 0.70 1.90, bloemkool (per 100 St.): A2 25.00-62.00. Cl 15.00- 36.00, gele kool 6.00-13.00. groene kool 14.00, Boerenkool 11.00 14.00. spruiten 29.00 - 56.00. andijvie 22.00 -79.00. sel derie (per 100 bos) 16.00—20.00. peter selie (per 100 bos) 19.00. appelen (per Jonathans 12—26, Goudrelnetten 12 26. Aanvoer waspeen 120.000 kg. RIJNSBURG. 18 december. Bloemen veiling Flora. Narcissen: Early Glory 72-80. Carlton 90. Helios 60-75. For- tuna 85-90. Yellow Sun 90. Tulpen: Lustige Witwe 180-225, Yellow Triumph 145, Preludium 160 180, Richter 220—2 Golden Yellow 115-160-170. Snow Queen 215 per bos. Anjers: Sim wit 28 34. Sim rose 30—40. Sim rood 34 46. Shocking Pink 40—42, Dusty 36 43. Seltda 48 54 per 100. Hyacinten: rinnocence 20-25—35. Ostara 23-28. Carnegie 23-28. Anne Marie 25-30 per 100, Eupherbia 70 75 per tak. RIJNSBURG. 18 december. Groen teveiling. Waspeen 15 50 31 00. idem van publieke werken. De totale sty ging zal gaan bedragen f 90.000,De aanzienlijke stijging van de kosten van plantsoenen e.d. ad. f 46.180, vindt naast de personeelskostensty- ging zyn verhoging door toeneming van de oppervlakte van de groenvoor ziening. In 1964 een oppervlakte van 373.137 m2 groen, in 1965 425.947 m!. De reinigingsdienst zal een nadelig saldo hebben dat f 38.000,— meer be draagt dan in 1964.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15