Vertrouwen op de Amsterdamse aandelenmarkt neemt toe De Senaat heeft geluk gehad Nog geen daling van de rentestand Kerkdiensten Leiden en omgeving KAMSTEEG* Prof. Drielsma aanvaardde leerstoel successiebelasting 2. Spanjaarden opgelicht door een chauffeur LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 DECEMBER 1964 Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat er rond de Amsterdamse 5 langzamerhand enig optimisme ontluikt. De laatste maanden heb- wat de aandelenmarkt betreft, een hoogst onbelangryke beurs te zien gegeven met minder dan normale omzetten en veelal afbrokkelende icn. Een teruggang van het algemeen indexcijfer voor de aandelen van alm 20 punten by een hoogste stand van 419 is zeker niet groot, maar ze lustreert toch een tendens van onzekerheid en zakenioosheid, die overigens jk op de meeste buitenlandse beurzen kon worden geconstateerd. Tengevolge van de internationale organisaties, welke met name sinds de «ede wereldoorlog op het gebied van economie en financien zyn ontstaan, het verband tussen de huishoudingen van de onderscheidene landen mwer geworden. Vooral de E.E.G. heeft daartoe bygedragen en in hun eonomische ontwikkeling een zekere synchronisatie teweeggebracht, welke laatste tyd wel zeer duideiyk op de kapitaalmarkt tot uidrukking is tkomen. (Van financiële medewerker) stijging van de rente in de eeste landen van Europa is wel een li de voornaamste oorzaken van de reserveerde stemming op de ef- ctenbeurzen en de koersdaling op obligatie- en aandelenmarkt, het- ji ook voor Amsterdam geldt, ar hoewel op de internationale pitaalmarkt nog geen ontspanning ingetreden, begint de aandelen- »rkt te Amsterdam toch van wat vertrouwen blijk te geven, toont zich minder immuun de merendeels goede bedryfs- richten, welke door een gelukkig enemend aantal ondernemingen rden gepubliceerd. valt dit op nu op de New- rkse beurs de hausse is tot staan ;omen en hiervan dus allerminst stimulans uitgaat. Onder de in- d van Wall Street hebben de Ne- andse internationale fondsen waard het meest te lijden gehad ook deze week ging de koersda- deze waarden van New rk uit, waarbij ditmaal vooral ilever het moest ontgelden. Rijp voor herstel Bijzondere redenen daarvoor 'zijn leilijk aan te wijzen. Nu eens treft verkoopneiging de Koninklijke, weer Philips of Unilever, hoewel i er ten onzent van overtuigd is de koersstand van hun aandelen de positie en vooruitzichten van alleszins is verantwoord. zichten vermoedelijk nog niet zo slecht. Het merendeel van de onder nemingen, die hun aandeelhouders over de gang van zaken ln 1964 in lichten, blijkt de loonexplosie van een jaar geleden, te boven zijn ge komen, zy het ook dat een overigens lichte inflatie dat mede heeft mo gelijk gemaakt. Macro-economisch staat men hier voor een probleem, dat ook in de andere landen van ons werelddeel speelt, niet in het minst met het oog op de liquiditeitsmoei lijkheden, welke zich voordoen en die hier en daar zelfs stemmen doen opgaan voor een verhoging van de Amerikaanse goudprijs. Dit zou dan een devaluatie op grote schaal bete kenen, waarvan de gevolgen moei lijk zijn te overzien. Voorlopig maakt men zich op de effenctenbeurzen, althans met be trekking tot de aandelenmarkt, daar over echter niet ongerust, omdat ook een kunstmatige verruiming van de geldmiddelen gedurende de eerste tijd. aan de afzetmogelijkhe den van het bedrijfsleven ten goede komt. Het feit dat deze week enkele on dernemingen (Hollandsche Sociëteit, Oranjeboom, Sanders behang) tot uitkering van een bonus of een extra dividend in aandelen ten laste van de agioreserve zijn overgegaan, heeft op de beurs een goede indruk ge maakt en de verwachting gewekt dat, als na 1 januari a.s. de nieuwe wet op de herkapitalisatie zal gelden, meer vennootschappen een deel hun open reserves in aandelen zullen omzetten. Niet alleen worden de delen daardoor meer „handelbaar", maar dergelijke kapitaalvergrotingen worden voorts als een aanwijzing be schouwd voor vrij gunstige verwach tingen ten aanzien van de toekom stige bedrijfsgang. Goede kansen Hoewel als gezegd de kapitaal markt nog geen merkbare tekenen van verruiming doet zien en ook in de ons omringde landen met kapitaalnood kampt, komt er op de obligatiemarkt ten onzent de laatste tyd weinig verandering. De 5 3/4% lening van de Ned. Gasunie heeft grif kopers gevonden, terwyi ook die van Rotterdam, waarop tegen de zelfde voorwaarden dinsdag 22 dezer de inschryving openstaat, naar wordt aangenomen, een goede kans maakt. Zondag 20 december Leiden Herv. Gem., Pieterskerk 0 u ds. D. J. Vossers. Hooglandse Kerk: 10.30 u dr. P. L choonheim. Marekerk: 10.30 u ds. L. Kieviet. Oosterkerk: 10 u ds. H. Bouter. i hun hoogste stand voor dit (597 half mei) is het index van de internationale fondsen reeds tot 561 teruggelopen, een ling die relatief groter is dan die de lokale aandelen. Hiervoor is indexcyfer van 353 half mei tot eind juli gedaald, maar sedert tot 352.6 gestegen (eind sep- mber)waarop weer een daling tot (11 dezer) is gevolgd. Maar ter- het indexcyfer voor de interna- nale fondsen sindsdien verder is ebrokkeld, heeft dat van de Ne- rlandse industriële aandelen zich a. 340 kunnen herstellen, waar- men met enige voorzichtigheid kunnen concluderen dat men voor de meer nationale fondsen de stemming in Wall Street be te onttrekken. Het zou te be en zyn als het koersherstel, voor de markt in Amsterdam ir veler mening min of meer rüp door een neerwaartse tendens in Street zou worden tegengegaan. >r een deel is de ongeanimeerde mming op de Newyorkse beurs grote speculaties in bepaald aandeel, dat ten onzent wordt verhandeld en w: zich geducht roeren, zodat beursbestuur er reeds maatrege- heeft moeten nemen. Ook Igende stakingen en loonsverho- &en doven het beursoptimisme in V.S., dat reeds zo lange tijd do- volgens de nog altyd goede nden zyn. Mede door de gunstige wikkeling van de Amerikaanse idelsbalans grotere stijging van export dan van de import was tekort op de betalingsbalans in derde kwartaal kleiner dan het g jaar, zodat het voor het ge- jaar op 2 2% miljard dollar rdt geraamd in vergelijking met miljard in 1963. Onzekerheden og altyd blijkt in de V.S. de pro- tiecapaciteit van de industrie in it de toenemende vraag op te gen, zodat tot dusver van een atie nauwelyks kan worden ge- Am. In de pryzen voor de groot detailhandel is de laatste tyd wei verandering gekomen en men is ran overtuigd dat president John- een constructieve politiek zal ren voeren, mogelyk zelfs met 'n lere belastingverlaging in het schiet. Door stakingen en scherpe iverhogingen zou deze politiek Ier kunnen worden doorbroken de onzekerheid hieromtrent houdt kopers thans van de beurs terug, et is daarom een zeer gelukkige tandigheid dat men ten onzent le voor 1965 geldende lonen het is geworden en dat men in Issel ten aanzien van de Europese dbouwpolitick tot overeenstem- »g is gekomen. Het wat grotere dat op de lokale markt Amsterdam kan worden waarge- daaraan vermoedeiyk de te danken. Een, zo harmonisch gelyke samenwerking tussen kgevers en werknemers is immers eerste voorwaarde van een ge- de economische ontwikkeling. Maraima-thakerk.10.30 9 u ds. Joh. Herv. Ulo-school, Asserstr.: 10 u ds J. Groot; 7 u ds. D. J. Vossers. Ver. Vrijz. Herv. (Leldse Volkshuis) 10.30 u mr. A. W. Kist te Oegstgeest. Eglise Wallonne: 10.30 u ds. Mare Jospin Zuiderkerk: 3 u Kerkdienst v. doven. Geref. Kerk, Zuiderkerk: 10 u kand. T. L. H. Pleterse te Voorschoten; 5 u ds. Bovenberg. Petrakerk: 10 u kand. L. Oranje te A'dam; 5 u ds. De Boer. Kerk Oude Vest: 10 u ds. Bovenberg; 5 u ds. Haverkamp. Maranathakerk: 9 u ds. De Boer; 5 u dr. Dronkert. Bevrijdingskerk: 10.30 u ds. Haver kamp; 5 u dr. Vlijm. Geref. Gem.: 10 ei Rem.. Gem.: 10.30 1 Hlllegom. Gem.: 4 u kerstfeest ,ng. Ohr. Gem. (Middel6tegracht l dhr. Dikkes. Geen slechte vooruitzichten 'anneer daarop voor 1965 mag gerekend, staan de vooruit- 0.15 u ds. H. J. (Steenschuur 6) dienst (donderdag ïeils: 10 uur Heillglngs- tur straatprediking Gan- opwekkingssamenkomst. Gem.: 10 en 6.30 u i i Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9 ïur dhr. J. Verhage te Apel- l Narcisstr.: 10.15 i Kerk: 10 u ds. Hagen; 6 u ds. L. vit te Leiden. Oude Kerk: 10 u d Bouman.; 5.45 u (Jeugddienst) ds. De Groenewoud te Rijnsburg; Bouman. Geref. Kerk, Vries; 5 u ds, Heinlaan: 10 i Van Beek. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. GeleJJnse te Bussum. Gerei (vrileem.)8.30 en 7 u ds. D. I Rotterdam; 10.30 en f koop. Leiderdorp Herv. Gem. zondagsschool. Kerkzaal Zijlkwartier: u ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: Lelniuiden C. Moens te Heer- Geref. Gem dienst. Geref. Kerk 4.30 u leesdlenst. Oud Adventskerk Jullanastr Aula Immanuelschool9.3 sluis: 6.3 Hooftstr. Oudshoornseweg M. Hanemaayer. J. H. Bogers. Kapel Koudstaal. Martha-Stlch- ting: 10.30 u ds. J. Veen. Geref. Kerk Maranathakerk Raadhulsstr.10 u ds K. Schuring; 6.30 u ds. W. WJJma. Sal- vatorikerk, W. de Zwygerlaan: 10 u ds W. Wijma; 6.30 u ds. K. Schuring. Al phen-Noord, Hooftstr.: 10 lemkerk, Grijpensteinstr.: 9.30 Gem., Van Mandersloostr. leesdlenst. Rem. Geref. Gem., Van Man- dersloostraatgeen dienst. Baptisten- gem., IJsclubgebouw: 6 u ds. M. Cohen. ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 u ds. P. Harinck. Bodegraven Herv. Gem.: 10 u ds. den Hartogh; 5 u ds. W. Balke; 6.30 ds. C. A. van Harten. Nieuwerbrug: .30 u ds. C. A. van Harten; 6.30 u ds. den Hartogh. Geref. Kerk: 10 en 6.30 em.)9.30 u leesdlenst; 3.30 u ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 u lees- st. Evang. Luth. Kerk: 9 u ds. J. eredienst; 6.45 prof. dr. J. van Genderen te Apeldoorn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 u ds. H. Ryksen te Gouda. Ver. Vrijz. Herv.: 10 u ds. M. G. Rosbergen te Den Haag. Eronsgeest; 5 i i ds. J. Geref. K. Krabbe. Dienst des Kerk Chr. Geref. Kerk: 1( Woords (leesdlenst) Biesma te Llsse. Ned. Prot. Bond: 10 u (Nutsgebouw. v. d. Endelaan 52) mevr. dra. Boeke-van Rynbacht te Noordwyk Zee. Evangelisatie-samenkomst (Haven 50) evang. Jan zyistra te Gou da (donderdagavond 8 uur in gebouw Haven 50 evang. J. van Veelen te Rot- Broeyer, Katwijk aan den Rijn Herv. Gem., orpskerk: 10 u dr. F. dingspred. te Katwyk i geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 u ds. W. Ver we ij te Alphen a/d Ryn; 6.30 u 's. D. Oliemans. Geref. Kerk: 9.30 en .30 u ds. M. Hiensch. Rem. Geref. Ge- ïeente: geen dienst. Chr. Geref. Kerk: Verhage te Apeldoorn. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 u ds. de Jonge te Zevenhoven; 6.30 u de heer J. v. d. Hoek te Leiderdorp. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Meinders. Vennep Herv. Gem., Dorps- te Amsterdam; 6.45 i i. J. C, NoordwRkerliout Herv. Gem. Witte Kerkje: 10 u ds. A. H. Smits. Geref. Kerk (Witte Kerkje)7 u ds. Boiuna. Geref. B. Bouma; 5 u ds. W. Dekker. Sole Mio: 10 u ds. D. Keuning. Herv. Ger. Evang., VGLO-school, Schoolstraat 2: 10 u ds. G. van der Kamp te Den Haag; 3.30 u ds. Koudstaal te Alphen a/d Rijn. NoordwRk-Binnen Herv. Gem.: 10 u prof. dr. H. Berkhof te Oegstgeest; 7 u dr. N. van Egmond te Haarlem. den Berghstichting Katwyk. Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Willibrordkerk: 10.30 u ds. J. Irik. Pauluskerk: 10 u ds. W. E. Verdorik; 7 u ds. G. F. Callenbach. Rijnlands Lyceum (jeugdkerk)10.30 u dr. W. J. Maan. Ver. v. Vrijz. Herv., W. de Zwij- gerkerkj^ 10.30_ u ds. M. J. Wagenvoorde. ds. Kappers. Geref. Kerk (vrygemaakt) W. de Zwijgerkerk: 8.45 u ds. R. Brands en 3 u onbekend. Oude Wetering Herv. Gem.: 10 u ds. D.' Oliemans te Nieuwkoop; 3 u ds. L. Bodaan te A'dam (Jeugddienst). Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Z. C. Ver- sluys te Hoofddorp. Rem. Geref. Gem.: 10 u dhr. P. Hulsbos te Sassenheim. RUnsaterwoude Herv. Gem.: 10 u ds. C. Kempenaar te Woubrugge; 7 u ds. C. J. Baart. Ohr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst des Woords; 2.15 u ds. J. C. van Ravenswaay te Scheveningen. Rijnsburg Herv. Gem., Grote Kerk: 10 u ds. Groenewoud; 5 u ds. Van Gos- sliga; (vry- Vries te Den Groenewoud. Geref. 1 10 u ds. Douma; 5 k k 9 30 d B Rapenburgkerk: 9^30 u ds. v. d. Linde; 5 u ds. Byieveld. Maranathakerk: 9.30 u ds. Post; 5 u ds. v. d. Linde. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. Kleisen te Utrecht. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. W. H. Walvaart; 5 u ds. Hart- ïim te Den Haag. Geref. Kerk: 10 en u ds. E. G. van Teylingen te A'dam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. L. S. den Boer. Herv. Gem.: 9.30 u ds. Lindenburg; 6.30 u ds. Lefeber uit Al phen a/d Rijn. i ds. Langeler. Geref. Kerk i. gemaakt)10.15 en 5 u ds. R. Bra: Voorhout Herv. Gem.: 10 u J. Elfferich. i u ds. Meyering. Interk. kerstviering Evenals voorgaande Jaren zal ook dit jaar in Voorschoten een interker kelijke kerstzangsamenkomst plaats vinden in het Cultureel Centrum. De gezamenlyke Voorschotense kerkgenootschappen organiseren deze bijeenkomst op zondagavond om 8.30 uur. Er zullen bekende kerstliederen worden gezongen. Onze oud-stadgenoot, ir. I Klop is benoemd tot directeur gemeentewerken in Almelo. SNBUË^SËRVICE AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. deraar. Geref. Kerk (vrijgem.) 5 u ds. M. A. J. van Putten te Wartdinxveen Herv. Gem. ds. J. Verwellus (HD); 6.30 u broek, wykgebouw: 9.30 u ds. der Graaf (HD); 6.30 u ds. J. lius. Bethel: 10 u kand. D. C a prof. dr. W. C. van Unnik te Bilthoven. Geref. Kerk: 9, 10 en 6.30 u Is. J. Snoey. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 n 5 u ds. A. P. Verloop. Rem. Kerk: 0 u prof. dr. H. J. Heringa te Leiden. Warmond Herv. Gem.: 10 u ds. I. L. Boonstra: 7 u ds. A. J. Lamping e. Leiden (jeugddienst). Herv. Gem., Dorpskerk: 1 dr. Th. C. Frederikse. Kie- vietkerk: 9 u Jeugdkerk; 10 u ds. J. T. Deylerhuis9.30 en 11 u ds. van Zanten. Dorpscentrum: Jeugdkerk. Geref. Kerk, Bloem- Idelburg. Ned. Prot. hof te Monster. hoorn. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 dhr. C. Stroo te Koudekerk a/d Ryn; R. Hengstmangers; 7 u ds te Leiden (Jeugddienst). (Van onze parlementaire redactie). De Eerste Kamer heelt deze week gewoon geluk gehad. De al gemene beschouwingen begonnen daar twee dagen voor het goed geheim gehouden justitiële optre den tegen de REM. Op hetzelfde tijdstip, dat mr. Hartsuiker zich over zeekaarten en luchtfoto'i boog en uitrekende hoeveel rijks politiemannen hij door de lucht en over zee zou moeten aanvoe ren, stelde de Eerste Kamer dq kritische vraag, wanneer de rege ring nu eindelijk eens zou ingrij pen. De senatoren trokken flink vai leer. De socialist Vos riep zelfs uit, dat het er nu snel van moest komen, omdat anders de minister van Justitie eens sneller verdwenen zou kun- zijn dan de REM zelf. Het gedurfde uitspraak, die eigenlijk nergens op was gebaseerd. Mr. Schol ten glimlachte fijntjes. Hy had de krijgsplannen tegen de REM op dat moment al by na in zyn binnenzak. Ook 's ministers eigen partygenoot, senator Geuze, vond, dat de regering naar eens moest opschieten. Mi nister-president Marynen kreeg de taak om op deze kritiek te antwoor den. Zyn verhaal was niet indruk wekkend. „Alles is voorbereid", zei hy ongeveer. „Het optreden gaat heus door". Het enige kamerlid, dat er toen wat meer van te weten kwam, minister Scholtens- eigen party - genoot, de heer Geuze. Tydens een pauze in het debat kon men de mi nister en het kamerlid vertrouwelyk zien samenscholenNiet in de wandelgangen, zoals vaak gebeurt, r voor een van de statige ramen de senatoriale vergaderzaal, met het uitzicht op de hofvy ver. Parallel Het waren geheimzinnige dagen, die dinsdag en woensdag. Het waren de Eerste Kamer ook dagen met heel kleine historische parallel. In de- -UIT KAMER GEKLAPT zelfde zaal waar nu zo geheimzinnig gefluisterd werd over het uitvaren tegen het REM-eiland, werd ongeveer drie eeuwen geleden door de Staten van Holland beraadslaagd over zeestrijd tegen de Britten. De perso nen in de beide dramatische gebeur tenissen waren verschillend. Toen Michiel A. de Ruyter, nu: mr. Hart suiker. Toen kon men het gedonder de Britse en Nederlandse scheepskanonnen in de vergaderzaal horen. Nu kon men met een kleine transistor het beat-geluid van het REM-eiland horen. Het laatste ge luid van de strijd drie eeuwen gele den wat een kanonschot. Het laatste geluid van de REM was Anneke Grönlohs tophit „Paradiso". Er is veel veranderd, maar Nederland bleef een ■itieme mogendheid. Dat staat nu r eens goed vast. Nachtkaars Maar nogmaals: de Eerste Kamer heeft gewoon geluk gehad. Want zon der het aandeel van de REM zou het grote politieke debat in onze Senaat en nachtkaars zyn uitgegaan. Er werd door de heren senatoren over de onderwerpen vrijwel niets te berde gébracht, dat ook al niet aan de over kant van het Binnenhof in de Tweede Kamer was besproken. Allo politici, o hartstochtelyk pleiten voor het behoud van de Eerste Kamer moet dit wel als een betreurenswaardige omstandigheden zyn opgevallen. De senatoren noemen hun instel ling graag „Chambre de reflection" Kamer voor het nadeiiken. Maar de politieke werkehjkheid toont aan, dat er maar heel weinig wordt nage dacht in de Eerste Kamer zelden iets wordt bedacht, dat ook niet al èerder ergens anders is be dacht. Na het verdwijnen van de REM is het stil geworpen op het Bin nenhof. Politiek gesproken dan. Een belangrijk discussiepunt, dat het hele jaar door het politieke bedrijf zo aardig opfleurde, is op geruimd. Eigenlijk is dat jammer. Er blijft zo weinig over. Minister Scholten gaat zich nu weer bezig houden met saaie zaken als de verbetering van de gevangenissen, de reclassering en het Burgerlijk Wetboek. Later zal hij beseffen, dat zijn anti-REM-wetgeving toch nog te voortvarend is geweest. Hij had een voorbeeld moeten nemen aan mr. Lunsdie er jaren over heeft gedaan om de kwestie Nieuw-Guinea op te lossen. Zo lang dat conflict nod aardig bloei de, reisde onze minister van Bui tenlandse Zaken de hele wereld door. Hij sprak op vele belang rijke politieke bijeenkomsten. Hij bouwde in die dagen zijn „image" n werd de man van de voor pagina's. Minister Scholten had het REM-eiland makkelijk een hele grote zaak kunnen ma ken. Hij had de VN er in kunnen mengen. Hij had het zelfbeschik kingsrecht van de REM-eilanders aan de orde kunnen stellen. Hij had de diplomatieke betrekkingen met de vlagstaat kunnen verbre ken. Hij had jaren kunnen door werken aan al deze vraagstukken Tot vreugde van alle politieke commentatoren in binnen- en buitenland. Laat hij beseffen, dat i deze broodschrijvers bij zijn I toekomstig optreden tegen Radio Veronica wachten. Oratie over optierechten Gistermiddag heeft prof. dr. H. A. Drielsma het ambt van gewoon hoogleraar in Leiden in successiebelasting, registratie recht en zegelrecht officieel aan vaard met een oratie in het Groot Auditorium onder de titel „Civiele en fiscale gedachten over optierechten". Prof. Driels ma werd indertijd in Leiden be noemd in het kader van de in voering van de belastingstudie aan de Leidse Universiteit. De opkomst van de rechtsleer der wilsrechten leidde prof. Drielsma tot een onderzoek naar het in binnen- en buitenland omstreden rechtska- rakter van koopopties, huuropties en andere contractuele of testamentai- optierechten, waaronder die welke tl een vennootschapscontract of a statutaire blokkeringsclausules .v. aandelen in naamloze vennoot schappen worden ontleend. Spreker omschreef de optierechten als rech ten, waaraan de titularis de bevoegd heid ontleent zonder eigen eigen ge bondenheid gedurende zekere tyd te ar zyn wederparty, zonder dat de- eenzydig kan terugtreden in dier voege, een verklaring af te leggen, dat deze in de positie van contractsparty wordt gesteld. Prof. Drielsma betoogde dat de vermogensrechteriy ke optierechten subjectieve rechten sui generis zyn, waarby tydens de optieperiode aan de passieve zyde een voorwaardeiy- ke verbintenis bestaat. Deswege oe fende hy kritiek uit op de definities van vermogensrechten en legaten in de ontwerpen ran het 3e en 4e boek voor het nieuwe Burgeriyk Wetboek. Prof. Drielsma (links) wordt tijdens de receptie na de oratie gelukgewenst door prof. mr. A. Ankum. (Foto L-D./Holvast) Hy was van mening dat iemand die een optierecht verleent, een daad van vervreemding verricht, welke onder omstandigheden als een schenking qioet worden beschouwd indien een vergoeding voor de overneming van een zaak te laag is gesteld of geheel ontbreekt. Prof. Drielsma formuleerde zyn eindoordeel als volgt. De optierech ten hebben privaatrechteiyk als spe cies van de vermogensrechtelij ke wils rechten een zodanige ontwikkeling doorgemaakt, dat zy ook fiscaal niet als juridische en economische ab stracties, maar als volwaardige sub jectieve vermogensrechten sui gene ris behoren te worden aangemerkt. Een zy het sobere, onoverzichte lijke en onvolledige regeling ad hoc van hun fiscale gevolgen wordt alleen in de Successiewet 1956 aan getroffen Doordat deze rechten slechts in geval van hun uitoefening betekenis worden geacht, wordt tydens de optieperiode aan hun be staan voor het successierecht byna geheel, en voor het schenkingsrecht ten dele, voorby gegaan. Aan de mo gelijkheid ter zake van hun consti tutie onder de levenden onder lucra tieve titel schenkingsrecht te heffen, werd niet gedacht. De optierechten behoren daarom ln de Successiewet plaats te krijgen, welke op adae- quate wyze aan hun juridische en economische structuur beantwoordt. Na de oratie, die met de gebruike- ïyke toespraken werd besloten, reci pieerde prof. Drielsma in de ont vangstzaal van de Academie. Advertentie (Van onze Utrechtse correspondent) Een groep van 44 Spanjaarden heeft gistermorgen op het Utrechtse Stationsplein tevergeefs een paar gewacht oo een bus, die hen i Spanje zou brengen. Ongerust door het lange wegblyven belden zy om half acht de busonderneming op. Deze Brouwers Tours en Reis bureau uit Noordwyk, wist echter geen gehuurde bus af. Al gauw bleek, dat de Spanjaarden door een vroegere chauffeur van dit bureau, ;n Hagenaar, waren opgelicht. Na zenuwachtig heen-en-weer-ge- ïl en met politionele hulp is tenslot- een oplossing voor de hevig teleur gestelde Spanjaarden de groep be stond uit 2 kinderen, 8 vrouwen en gevonden. De bus- ondernemng is rond 6 uur gister avond met 44 gelukkige Spanjaarden richting Gyon aan de Spaanse noordkust vertrokken. Over een maand keert het gezelschap naar Ne derland terug. Vanmorgen om kwart over zeven werd ik uit myn bed gehaald, vertel de de heer Brouwer, directeur van het Noordwykse reisbureau. Het was Spanjaard, die vroeg waarom de bus niet kwam. Ik begreep hem niet zo goed. Ik wist niets van een bus af. beter beleid ver- Kort daarop belde een Nederlandse over dezelfde kwestie. Waar blyft de bus, die Spanjaarden naar huis zal brengen? Die mevrouw ver telde toen wat er aan de hand was: dat er 44 Spanjaarden stonden te wachten om naar hun vaderland te gaan, dat zy 3.000 gulden hadden be taald aan een man, die zich als een van myn chauffeurs had uitgegeven en dat er een contract was opgesteld op het briefpapier van myn reis bureau. Ik heb, zei de heer Brouwer, die mevrouw uitgelegd, dat het allemaal nieuw voor me was. Dat ik nergens iets vanaf wist. De mensen zyn ge dupeerd, ze rekenen op een bus van pns. Onze goede naam is aangetast. Ik krijg de schuld, ook al kan ik er niets aan doen. Toen heb ik me in verbinding gesteld met de Utrechtse recherche om te vragen, wat er nu zou gebeuren en dat ik een bus be schikbaar wilde stellen ook al weet ik van te voren, dat ik er een strop aan heb. Brouwers Tours heeft meer voor Utrechtse reisbureaus bussen naar Spanje laten rijden, voor de zelfde prijs als de 44 Spanjaarden hebben betaald. Ik denk, dat die chauffeur, die als los-chauffeur rijdt, op z yn eentje is gaan pioneren. De heer Brouwer is meegegaan met de bus, die in allerhaast voor de 3 dagen du- rendq reis is klaar gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13